Bodegraven officieel geopend Bodegraven in de boot genomen rd werken gemeentebestuur iverd tenslotte toch beloond EEN HAAGSE BEDRIEGER IN OOSTENRIJK GEARRESTEERD Rijnrevne viel in liet water optocht was een goed Besluit v.d. <Staay DR. W. T. STEARN, EREDOCTOR DER LEIDSE UNIVERSITEIT Woerden liet feest Bodegraven is gistermiddag brug over de Oude Rijn in gebruik genomen. Een aantal genodigden was door Waterschap Woerden grondgebied de brug is uitgenodigd deze plech- bij te wonen. Op uitnodi- van het gemeentebestuur ook de Commissaris van mr. J. Klaasesz deze bij, die na eerst op het door burgemeester Croles te zijn begroet, hotel Van Haaf ten werd van, het Grootwaterschap prof. dr. J. Ph. de Monté ver een begroetingswoord. Hij om. de commissaris, de van Rijnland, mr. F. M. A. en de vertegenwoordiger van van de Koningin in de Utrecht, mr. G. A. Diepen- het gemeentebestuur van Bo- werd door de dijkgraaf be- bracht voorts dank aan allen tot standikoming van deze meegewerkt. Hij prees de de firma Van Luiing te die de brug gebouwd heb- Formeel niets mr. Croles wees op de positie van de gemeente ten opzichte van deze brug. de gemeente meer dan (de helft) heeft betaald, omdat oeververbinding nu een- Jodegravens belang is. For- de gemeente Bodegraven dan ook niets met de brug te maken, maar de ontwikkeling van Bodegraven is er ten zeerste mee gediend. Vooral omdat de brug de enige oever verbinding tussen noord en zuid vormt spreekt het belang des temeer. Spreker was van mening, dat het land verkeer in ieder geval bij deze bredere brug zeer is gediend. Het' gemeentebestuur heeft zich dan ook bijzonder voor de totstand, koming ervan ingespannen. Vrees Nu de brug al enige weken in gebruik is bestaat bij de bevolking niet helemaal ten onrechte de vrees, dat het wachten voor het publiek wel eens langer kon gaan duren dan voorheen. De burge meester hoopte dat nog voorzieningen kunnen worden getroffen, opdat de wachttijden tot een minimum kunnen worden beperkt. Waardering had burge meester Croles voor het werk van de Rijkswaterstaat. In het bijzonder voor de ir. Hornenborg. Spreker hoopte, dat de brug in de toekomst zal bijdragen tot de verdere ontwikkeling van Bodegraven en de gehele Rijnstreek. Ir. A. Wiebus, hoofdingenieur-direc teur van Rijkswaterstaat, sprak zijn te vredenheid uit, dat nu eindelijk ook deze brug klaar is. Reeds in 1937, aldus spreker werd hierover de corresponden tie begonnen. Na de tweede wereldoorlog werd het plan weer opgevat en na on eindig veel besprekingen eindelijk tot uitvoer gebracht. Verwondering „Het verwondert mij eigenlijk, dat nadat in 1953 definitief het besluit tot de bouw van deze brug is genomen, er nog zovele jaren overheen zijn gegaan voordat men thans de nieuwe brug kon betreden". De dijkgraaf van het Groot Water schap Woerden gaf daarna nog de ver zekering, dat het wachten voor de brug tot een minimum beperkt zal worden en streng zal worden toegezien, dat geen schepen van een grotere dan toegestane tonnage tot d.e sluis worden toegelaten. Merkwaardig j Het Groot Waterschap g Woerden leidde de officiële plechtigheid ter gelegenheid i van de opening van de nieuwe A brug over de Rijn in Bodegra- g ven. De brug bevindt zich namelijk op haar grondgebied. 2 De gemeente Bodegraven be- taalde 50 procent van de kos- p ten van de brug (4 ton); het ,9 Rijk betaalde 40 procent. Het 5 gemeentebestuur verzette het meeste werk en nodigde mr. J. '6 O Klaasesz, Commissaris van de 6 Koningin voor de provincie Zuid-Holland uit. Maar met a het feest had het gemeentebe- 0 stuur niets te maken... Op g de lijst van genodigden, die 1 door het Groot Waterschap w was samengesteld, stonden de i| namen van burgemeester Croles, diens wethouder Kars- y g sen en technisch opzichter van ft de gemeentebedrijven, de heer có g K. Kuper onderaan. Merk- iè waardige situatieg Late lenteregens blijken niet Instaat geweest te zijn om de droogte in alle delen van Zuid-Afrika te beëindigen. In sommige streken, waar hoofdzakelijk scha pen gefokt worden, heerst de droogte nu al vier jaar lang. Als gevolg daarvan zijn ongeveer 300.000 schapen om het leven gekomen. Sommige van de schapenfokkers in oost- en west-Kaapland, die kudden van 2.000 tot 3.000 schapen aanhouden, hebben óf hun vee afgeslacht, óf tegen lage prijzen verkocht en nu hoogstens 200 schapen op hun boerderij over. imedy vandaag met an tie vertrokken nieuw gekozen president van de Sde Staten, Kennedy, is vandaag Jkantie naar Palm Beach vertrok- "p 25 november zal hij in Wash- terug zijn. m eerste persconferentie deelde steren mee, dat de samenstelling in kabinet tegen eind november of december verwacht kan worden, iddels heeft hij Clack Clifford, in zijn naaste medewerkers aange- om hem te vertegenwoordigen in mmissie voor het contact met de e regering. Met ingang van n heeft hij Ken O'donnelle tot zijn iere medewerker benoemd en ore Sorensen tot zijn speciale ad- een vraag of hij voornemens is Stevenson een belangrijke post in abinet te geven, antwoordde Ken- Bisteren een telefoongesprek met ison te hebben gevoerd „over een legenheid, die ik tot na mijn te- =r van vakantie wil aanhouden" n Dulles en Edgar Hoover zullen o verzoek aanblijven als hoofd van de centrale geheime dienst en de iaël protesteert tegen 'AR in Veiligheidsraad Amerikaanse Republikeinse sena at New York, Jacob K. Javits, gaf In mening, dat de Verenigde Sta ll moeten verzetten tegen toeken jan een zetel in de Veiligheidsraad k Verenigde Arabische Republiek, als Cairo het Suezkanaal voor sche vrachtschepen gesloten 'tor Javits zette dit standpunt toen hij een bezoek bracht aan fcrikaanse onderminister van Bui- 'dse Zaken, Douglas Dillon. Algemene Vergadering van de VN todaag bijeen komen om drie frmanente leden van de veilig- tod aan te wijzen. Er bestaat geen ''e tegen inneming door de VAR, to Portugal van de thans door 'toië, Italië en Tunesië bezette 0 heeft gisteren bij de Veiligheids- ftprotesteerd tegen de opbrenging de VAR van een naar Israël va- tachtschip in het Suezkanaal. töische kringen in New York ont- 51 dat er enig verband bestond tus- 0 tijdstip van het protest en de dingen in de Algemene Vergade- De autoriteiten wandelen de i van links zijn resp. mr. J. Klaasesz nieuwe brug over. Tweede en derde en burgemeester Croles. (Foto Leidsch Dagblad) Geld verduisterd van 16-jarig meisje (Van onze Weense correspondent) Een 54-jarige Hagenaar is in Wenen gearresteerd, omdat hy de minderjarige mede-eigenares van het melkbedryf „Austria Molkerei" voor een bedrag van anderhalf miljoen schilling heeft bena deeld. Hij is voor de politie geen onbekende: een elegante verschijning, goed gekleed, maar hij werd reeds in 1939 in Neder land wegens verduistering tot 4 maan den gevangenisstraf veroordeeld. In 1952 maakte hij zich nogmaal aan 'n bedrag schuldig en werd opnieuw tot 4 maanden veroordeeld. Intussen was hij, in 1946, in Oostenrijk gekomen. Hij richtte toen te Wenen een waspoeder- fabriek op, maar hij leidde de onder neming zo slecht, dat de fabriek na 3 jaar moest worden gesloten. Zijn com pagnon klaagde hem wegens bedrog aan, maar de Hagenaar had geluk en werd vrijgesproken. Vol vertrouwen In 1958 leerde de maat intussen voor de derde maal gescheiden in Wenen de goedgesitueerde eigenares van een melkbedrijf kennen. Deze weduwe, met een 16-jarige dochter, gaf aan de Nederlander haar volle vertrouwen. Zij is voor een vierde gedeelte eigenaresse van een groot melkbedrijf met 18 filia len. De man nam zijn intrek in haar villa. Tegelijkertijd nam hij ook de zorg waar voor haar zaken. Zodoende verkocht hij voor meer dan een miljoen schilling, waarvan hij echter slechts de helft afleverde. „Meer was er niet uit te halen", verklaarde hij aan zijn vriendin, maar het kind had recht op driekwart van de som. Ook streek hij provisies op voor de pacht van de filialen en gedeeltelijk ook de pachtsom men zelf, ofschoon deze bedragen moes ten worden overgeboekt op de bankreke ning van de minderjarige dochter. De Bodegraven heeft zich gisteravond ter gelegenheid van de opening van de nieuwe brug in de boot laten nemen. Onder regie van ir. M. van Ede werd een groots opgezette, maar helaas niet zo groots uitge voerde Rijntevue opgevoerd op het. Vrouwe Rijn en Heer Brug begroeten elkaar (Foto Leidsch Dagblad) in het licht van enkele krachtige schijnwerpers badende water van de Rijn. Het was een feest vol ana chronismen.Woest uitgedoste Ba- tavieren zakten weer op een hout vlot de Rijn af. Ze kortten de tijd en verdreven de kou door een siga retje en een vuurtje te stoken. Maar of sigaretten in die tijd al beston denDat geloven we niet. Bijna zeker menen wij voorts te mogen aannemen, dat ook bebrilde Batavieren een voor die tijd wat vreemde aanblik boden Maar niet alleen Batavieren trotseer den gisteravond de kou. Ook Napoleon tische soldaten, mondorgelbespelers en koeien (een aardige vondst) en een stuk of wat schamel geklede Duitsers maak ten gebruik van de fiks stromende ri vier. Of het nu zo verstandig was om ook die boot met Duitsers in het geheel op te nemen Wij betwijfelen het. En of het nu echt nodig was, dat deze heren luidkeels brulden, dat ze zo graag weer naar Engeland wilden varen en dat zij Hitier als het summum van grootheid beschouwden Wij menen het even eens te moeten betwijfelen. Geen geheel Bovendien vormde „de vlootschouw" geen aangesloten geheel. Het ware veel verstandiger geweest alle boten tegelijk op sleeptouw te nemen. Dan hadden de toeschouwers tenminste niet zo lang in de kou hoeven te staan. Tot overmaat van ramp viel de overigens sfeervolle verlichting van de brug om de haver klap uit en weigerde de microfoon bij de toespraken van Vrouwe Rijn en Heer Brug aanvankelijk alle dienst. De pot ten Bengaals vuur maakten het spreken en fotograferen tengevolge van de sterke rookontwikkeling nu ook al niet tot een bepaald onverdeeld genoegen. Als die potten nu eens bovenin de brug waren aangestoken. Zou dat nu niet veel aar diger zijn geweest. Dan had niemand er last van gehad. Goede optocht De optocht „op het land" maakte veel goed. Die verliep gelukkig vlot, was ori gineel en gemoedelijk. Men kreeg van deze optocht een goede indruk van het geen zich in Bodegraven op het terrein van het zaken- en verenigingsleven af speelt. De meest opvallende wagens waren de arresleden, die van de huishoudschool en de brandweerpomp uit vervlogen jaren. De belangstelling van de zijde van het publiek was groot. „Hun" brug werd dan ook eindelijk geopend vrouw bekommerde zich echter minder om haar kind en maakte intussen met haar vriend dure reizen in Italië. In de afgelopen zomer kwam het echter tot een conflict met de vrouw. Geld verdwenen De Nederlander distantieerde zich van zijn slachtoffer en nam als onderhuur der een kamer in Wenen. Wat hij met het geld heeft gedaan, is onbekend. Men vreest, dat hij een groot gedeelte daar van op een buitenlandse bank onder deknaam heeft gedeponeerd. Zijn be drog tegenover het minderjarige kind was echter de voogdijraad reeds enkele maanden geleden bekend geworden, zo dat de moeder als voogdes werd afgezet. De nieuwe voogd, een advokaat, heeft daarna de zaak aanhangig gemaakt en de Hagenaar aangeklaagd wegens ont vreemding van voorlopig anderhalf mil joen schilling. Verdachte deed bij zijn arrestatie zeer verrast en zeide, dat hij het kind geen nadeel had willen berok kenen, doch dat hij „alleen had gedaan wat de moeder mij had opgedragen". Hij stond toen op het punt om naar Nederland te vertrekken, maar hij kon niet op reis gaan omdat hij in het dorpje Kriegtach zijn paspoort in een restau rant had moeten deponeren, waar hij een rekening van 1800 shilling (f300) schuldig was gebleven De grootste fruitoogst, die ooit in Transvaal is geplukt, stroomt naar de markten van Johannesburg, Pretoria en Bloemfontein. Nadat achtmiljoen kisten citrusvruchten gedurende het afgelopen seizoen geëxporteerd werden, is daar nog een overvloed van zuidvruchten tegen lage prijzen op de markten verkrijgbaar. De Batavieren hadden het ken nelijk koud op hun houtvlot en had den voor een lekker „fikkie" ge- zorgd. (Foto Leidsch Dagblad) Yves Saint Laurent uit militaire dienst ontslagen Yves Saint Laurent, de hoofdontwer per van het Parijse modehuis Dior, is wegens ongeschiktheid uit de Franse militaire dienst ontslagen Hij was in september, na enige malen uitstel te hebben gekregen, onder de wapenen ge roepen, maar werd vrijwel direct in een hospitaal in Parijs opgenomen wegens een zenuwinzinking. Gisterochtend werd hij uit dit hospitaal ontslagen. Hij is nu in een particuliere kliniek opgenomen. Men verwacht dat hij zich later voor verder herstel naar Zwitserland zal be geven. Gedurende zijn afwezigheid treedt de 34-jarige Mare Bohan als hoofdontwerper van Dior op. Advertentie Voor WOLLEN VESTEN en WOLLEN TRUIEN van Heinzelmann. sporthuis Citrustelers zijn verplicht om het pluk ken van hun nieuwe oogst zo lang mo gelijk uit te stellen. Verwacht wordt dat de Transvaalse en Vrijstaatse markten dit jaar met abrikozen overstroomd worden. De heer W. TStearnhoofdambtenaar van de botanische afdeling van het Britse Museum te Londen, aan wie hedenmiddag het Leidse ere-doctoraat in de wis- en natuurkunde werd uitgereikt door zijn promotor prof. dr. C. G. G. J. van Steenis. De jonge Leidse doctor heeft zich deze bijzondere onderscheiding verworven door belangrijk wetenschappelijk werk op het gebied van de botanie, op welk terrein hij zich door niet-universitaire zelfstudie heeft bekwaamd. Prof. Van Steenis schetste in zijn toespraak de bijzondere verdiensten van de eredoctor, die in zijn antwoordrede dank bracht voor de onder scheiding, welke door de geest van de Leidse Universiteit van alge meen erkende bijzondere waarde is. Dr. Stearn is de twaalfde in leven zijnde Leidse eredoctor. Vanavond houdt dr. Stearn een lezing over de invloed van de Leidse wetenschapsbeoefening op de ontwikkeling van de botanie in de zeventiende en achttiende eeuw 1 maart 1860 Vrijdag 11 november 1960 Zesde blad no. 30200

Leidsch Dagblad | 1960 | | pagina 17