Jo van Eyken Bezoek van Bondskanselier aan Washington op 15 februari a.s. ^feh/er DE NIEUWE OPEL REKORD 1961 N.v. HET MOTORHUIS KAN GOOCHELEN MET KAPITALEN Jager op beroemdheden schoot dit jaar Edith Piaf Mariene DietrichJosephine Baker en Judy Garland Wel aardgasreserves in noorden van Nederland, maar niet zoveel als Belgische senator beweerde Voor één uurtje 14.000 gulden... EEN WARME WINÏER TEGEMOET UpgericTit 1 maart 1860 Vrijdag 11 november 1960 Vierde blad no. 30200 SPD probeert een slaatje te slaan uit de verkiezing van de miljonair Kennedy Adenauer ivil praten over kwestie-Berlijn (Van onze correspondent in Bonn) Bonskanselier Adenauer heeft voor de Westduitse radio de hoop uitgesproken, dat het de nieuw- gekozen Amerikaanse president Kennedy zal gelukken de Weste lijke wereld de nodige veiligheid te geven. Höcherl, voorzitter van de Bondsdaggroep van de CSU. de Beierse tak van Adenauers partij de CDU, verklaarde gisteren: „Ik neem aan. dat Bondskanselier Adenauer de nieuwe president zeer spoedig zal bezoeken". Intussen is bekend geworden, dat Adenauer in januari naar Londen gaat en op 15 februari naar Washington. Op 4 en 5 december a.s. gaat hij naar Parijs voor overleg met De Gaulle. Adenauer hoopte voorts, dat Kenne dy erin zal slagen de gecontroleerde ontwapening in de gehele wereld tot stand te brengen. Duitsland, aldus Adenauer, zal de nieuwe president bij dit streven naar een ware vrede in de wereld van ganser harte steunen. De Bondskanselier poogde de twijfel welke de laatste dagen in de Bonds republiek over Kennedy viel te beluis teren, alle grond te ontnemen. Hij is er namelijk van overtuigd dat Kenne dy's persoonlijkheid alsmede zyn poli tieke principes de garantie bieden dat de nieuwe president de zaak van de vrede zal behartigen in volle vryheid, intelligent en met kracht. Kennedy en Brandt Het was woensdag te Bonn overi gens alles „positieve verklaringen over Kennedy" wat de klok sloeg. De so ciaal-democratische oppositie-partij, de SPD, poogde daarbij uit Kennedy's re latieve jeugd en zijn van Nixon af wijkende politieke stellingen een bij zonder slaatje te slaan. De SPD wees er namelijk op dat nu een nieuw hoofd stuk in de geschiedenis van de Ver enigde Staten is begonnen; er is een Anonieme dreigbrief aan gezin in Venlo Wegens actie tot maatregelen bescherming minderjarigen Enige tijd geleden zond de Venlose huismoeder, mevrouw Dommeck - van Gemert, een adres aan de minister van Justitie, waarin zij verzocht om rigou reuze maatregelen teneinde te voorko men, dat nog meer minderjarigen het slachtoffer zullen worden van psycho paten en lustmoordenaars. Sinds door middel van de pers hieraan bekend heid is gegeven ontving mevrouw Dom meck reeds meer dan 3000 adhesiebe tuigingen uit het gehele land. Nog steeds houdt de stroom van brieven aan en dit is voor haar de aanleiding geweest een persoonlijke audiëntie bij de minister aan te vragen. zy wil dan haar rekest steunen door aan de minister een lyst met namen te overhandigen van alle personen die haar hun instemming hebben betuigd. Tussen al deze brieven echter werd er ook één aangetroffen, die volgens het stempel in Valkenburg is gepost en waarvan de afzender anoniem is. In deze brief wordt mevrouw Dommeck gewaarschuwd, dat zij haar actie on middellijk moet stoppen. Zo zij dit niet doet zal zy de gevolgen zelf moeten dragen, aldus het schryven. Ook de kin deren van het gezin Dommeck worden op gemene wijze door de anonieme schryver bedreigd. De brief is door me vrouw Dommeck aan de politie te Ven lo ter hand gesteld. Tevens heeft zij bij de politie te Venlo een wapenver gunning aangevraagd. Zij heeft ver klaard niet van plan te zijn met haar actie te stoppen. Ze wil deze juist nu nog met grotere energie voortzetten. Minister Toxopeus leed nederlaag in de Tweede Kanier De Tweede Kamer heeft gistermiddag minister Toxopeus een nederlaag be zorgd. Op voorstel van de heer Beer- nink (CHU) werd gestemd over het eerste artikel van het wetsontwerp in zake de opheffing van de gemeente Haarlemmerliede en Spaarnwoude. Het artikel werd door de Kamer met 41 legen 53 stemmen verworpen. P.v.d.A., P.S.P., vijf leden van de V.V.D. en de heer Mellema van de C.H.U. stemden voor. Tegen stemden: K.V.P., A.R.. C.H.U. (met uitzondering van de heer Mellema) C.P.N., S.G.P. en negen leden van de V.V.D. Na verwerping van het eerste arti kel vroeg minister Toxopeus schorsing van de beraadslaging om zich te kun nen beraden over de consequenties. Hij wil in ieder geval de uitbreiding van Haarlem met het gebied Schalkwijk zuid redden, waarmee de Kamer wél kon instemmen, maar hij betwijfelde nog of dit mogelijk zou zijn door het wetsontwerp te wyzigen. jonge kracht van 43 jaar naar voren gekomen met nieuwe principes. De SPD ging er niet voor opzij om de mil jonair Kennedy voor te stellen als de man die in de Verenigde Staten een doorbraak naar links personifieert! Kortom, de SPD de laatste tyd dgor verkiezingsverliezen, marxistische uitlatingen in vakbondsklingen en het verraad van haar Bondsdaglid Frenzel in de verdediging gedrukt poogde de Duitsers ervan te overtuigen dat de keus van Kennedy eigenlijk niets an ders is dan de voorbode van de ver kiezing van de SPD er Willy Brandt (47 jaar oud, voorstander van een ge matigde lindse politiek) tot Bondskan selier van West-Duitsland in septem ber 1961 Met andere woorden: de Westduitse kiezers gelieven het Ameri kaanse voorbeeld maar te volgen, want Kennedy en Brandt zijn te beschou wen als twee gelijkstemde figuren. Was het een wonder, dat van CDU- zyde gisteravond gezegd werd dat er aan Amerika's buitenlandse politiek niets zal veranderen, want dat Kenne dy die z o van Eisenhofrer zal over nemen. In deze film ligt ook de mede deling van de CSU-leider Höcherl, dat Adenauer Kennedy spoedig een be zoek zal brengen. En wel speciaal om met hem de kwestie-Berlijn hoofd thema van de nieuwe topconferentie tussen Kroesjtsjef. Kennedy, MacMillan en Debré of De Gaulle te bespre ken. Advertentie. 'n Geheel nieuwe conceptie, herzien op tal van details, verbeterd op vele punten waar de vorderingen der techniek die moge lijk maakten, te veel om op te noemen. Deze Rekord moet U komen zien, liever vandaag dan morgen. U moet er in .rijden, zelfs als U nog niet aan een nieuwe wagen denkt. Moderne bouw, klassieke schoonheid, méér ruimte, ook voor Uw koffers en dan dié enorme wegvast- heid, die zelfs de concurrentie graag als voorbeeld noemt, bij zoveel economie. Want zuinig is de Rekord als geen andere in deze klasse. U vindt de Rekord in onze Showrooms, naast zijn grote broer, de onvolprezen Kapitan, in al zijn uit voeringen. Stel Uw bezoek niet uit; kom liever vandaag nog. Exclusieve afwerking tot i details. 'n Reus van 'n motor - onvermoei baar Meer kilometers op minder benzine. Rotsvaste wegligging. Verrassend comfort voor alle inzit tenden. Een zee van kofferruimte. Langere levensduur. Uitzonderlijk lage onderhoudskos ten. De hoogst denkbare inruilwaarde. Binnenkort óók leverbar het nieuwe model OPEL CARAVAN e OPEL BESTELWAGEN Showroom: Stationsweg 1 en 2 Kantoor, werkplaats en garage: Morssingel 1 b Hoge Rijndijk 5 Tel. 24741 iiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiii (Van onze Amsterdamse correspondent) „Sylvia, bel de K.L.M. 's even en vraag of die plaats voor Josephine Baker is gereserveerd." Lou van Rees (44) gekleed in een wollen slobbertrui, de in slippers gestoken voeten op de stoel getrokken, zit in die zonnige bovenkamer aan de Weesperzijde te Amsterdam temidden van zijn telefoons en secretaressen als een spin in zijn web. In tien jaar tijds heeft hij zich van musicus opgewerkt tot een der belangrijkste figuren van de Europese showbusiness. Hij maakte een carrière, die in ons land voor onvoorstelbaar werd gehouden en hij dankt dit aan een taai doorzettingsvermogen, enorme vakkennis en een flinke dosis zelfvertrouwen. ipillllllllllllllllllllllllllllllllllllllllIM Tien jaar impresario Op het moment, dat Josephine Baker morgenavond in Amster dam met haar orkest repeteert voor de voorstellingdie des nachts in het City-theater al daar zal plaatshebben, bevindt de man. die deze artieste naar Nederland heeft gehaald en daarmee een enorm financieel risico heeft genomen, zich voor de televisiecamera's om met actrice Andrea Domburg en wielrenner Arie van Vliet de vragen te beantwoorden, die Theo Eerdmans in zijn „TV- Toto" zal stellen: Lou van Rees. Deze maand is Lou van Rees precies tien jaar als impresario juerkzaam. In die tijd heeft hij vele beroemde kunstenaars uit de amusementswereld in ons land laten optreden en enkele miljoenen guldens aan honora ria uitbetaald, kunstenaars, die zonder Van Rees nooit in de Nederlandse theaters zouden zijn gekomen. Vandaar zijn plaats in die „TV-Toto". Illlllllillllllli Maquette naar V.S. om congressen te werven voor A'dam (Van onze Amsterdamse correspondent) Het modernste congresgebouw van Europa en het eerste grote congres centrum. dat in Nederland wordt ge bouwd. zal in 1963 in Amsterdam in gebruik worden genomen. Het congres gebouw bestaat thans nog slechts in maquettevorm. Deze maquette wordt dezer dagen per KLM naar Amerika overgevlogen om van 29 november tot en met 1 december te worden getoond op de International Convention Plan ning Exposition te Las Vegas. Het bedrijfsleven in de Verenigde Staten houdt per jaar 80.000 byeen- komsten. 24.000 congressen en 3500 ten toonstellingen. Door de deelnemers wordt hiertoe jaarlijks een miljard dollar uit gegeven. En omdat er voor Nederland als congresland wellicht een graantje uit dit enorme bedrag valt mee te pik ken is besloten op die tentoonstelling in Las Vegas bij de betrokkenen dui- delyk te maken dat ons land byzonder geschikt is voor het houden van inter- De Koningin heeft de gepensioneerde kapitein luitenant ter zee G. J. Ver wij nen, secretaris van de redactie van het „Marinebladmet Ingang van 11 novem ber de titulaire rang verleend van kapi tein ter zee. als erkenning voor zijn „zeer verdienstelijk werk" voor het blad en voor de Vereniging van Marine-officieren. Gis teren werd het 75-Jarlg bestaan van het ..Marineblad" en van de Vereniging van Marineofficieren gevierd. nationale congressen. Jaarvergaderingen enz. Het congresgebouw komt haaks op het nieuwe Rai-tentoonstellingscomplex aan 't Europaplein. Het congrescentrum krijgt de beschikking - over een grote zaal (1450 personen), een kleine zaal (330 pers.) zes zaaltjes van elk 100 per sonen, die in één grote of meerdere kleinere zalen kunnen worden getrans formeerd, de lounge van het RAI-res- taurant. waar 800 mensen kunnen wor den ondergebracht. 4 zalen van veer tig en 1 van 80 personen en de zuid hal van het tentoonstellinsgebouwen- complex, die voor 2000 congressisten kan worden ingericht. Er zullen vier con gressen tegehjk kunnen worden gehou den die elkaar niet behoeven te storen. Het gebouw zal 9,5 miljoen gulden kosten. Ik heb geprobeerd ieder jaar met nieuwe stunts te komen. Dit jaar is een topjaar geweest: we hebben Mirlène Dietrich, nu komt Josephine Baker, Ras aanwezig zijn. De gegevens over de over een paar weken Judy Garland en omvang van de fa <l" In antwoord op de vraag van het Tweede Kamerlid, de heer Posthumus in hoeverre de uitspraak van het lid van het Europese parlement, de heer Victor Leemans, ais zou er in noord- Nederland een aardgasreserve van 300 miljard m3 gevonden zijn. juist is, heeft de minister van Economische Zaken me degedeeld, dat inderdaad kortelings aan wijzingen zijn verkregen, dat er in dit gebied belangrijke hoeveelheden aard- Een ontwerp van wet tot wijziging van de wet „Buitengewoon pensioen zeelieden oorlogsslachtoffers" is bij de Tweede Ka per ingediend. Voorgesteld wordt de uit keringen van dit pensioen te verbeteren, hetgeen een extra uitgaven van f308.600 Per Jaar zal vergen. Voorts blijkt de mi nister van Maatschappelijk Werk van mening dat de termijn van aanspraak op pensioen, die thans op tien Jaar gesteld ls, moet vervallen. De medische weten schap is ver genoeg om te kunnen con stateren of een bepaalde mate van inva liditeit al of niet het gevolg kan zyn van oorlogsomstandigheden. Want wie durft het aan om Jose phine Baker, die f. 14.000 voor één uurtje optreden vraagt, naar ons land te halen? Er moet, om een hele voorstelling te kunnen vullen, voor een voorprogramma worden gezorgd, dat eveneens van goed ge halte is en dat vraagt minstens een f. 6000. En dan komen er de recla mekosten bij. Het resultaat is, dat de meeste plaatsen tegen f. 25 moe ten ivorden verkocht. Of het lukt? „Tot dusver is het publiek altijd be reid geweest een dergelijke prijs te be talen," zegt Van Rees. „Als er maar iets goeds wordt geboden. Neem m'n nacht voorstellingen. In Amsterdam heb ik er iedere veertien dagen één in het Con certgebouw. Ik haal de beste jazzorkes ten naar Nederland. Dat kost kapitalen en met inbegrip van bespreekgeld en vestiaire is de bezoeker f 8.50 voor een plaats kwijt. Let wel: hier komen uit sluitend jeugdige bezoekers in de leeftijd van 16 tot 20 jaar. Maar mijn nachtconcerten zijn altijd uitverkocht". Lou van Rees goochelt met enorme bedragen. Er zyn maanden, dat hy tien duizenden guldens verdient; er zyn ook LOU VAN REES tienduizenden guldens verdienen tienduizenden verliezen maanden, dat hy er tienduizenden ver liest. „Ik heb het orkest van Chris Barber in Nederland uitgebracht. Uitverkocht! Toen ik hem de tweede maal weer kon krijgen heb ik onmiddellijk contract ge maakt. ofschoon het honorarium was verdubbeld. Wat dacht u? 'n Sof! Ik ge loof nu niet meer in beroemde buiten landse orkesten, die oude jazz brengen". Even goed „Onze eigen ensembles, net Dutch Swing College en de Dixieland Pipers brengen die muziek op het ogenblik min stens zo goed.Daarom hou ik het nu op de moderne jazz. En het publiek komt er op af. bij duizenden. Meestal kom ik niet verder dan een of twee voorstellin gen in Amsterdam. Den Haag en een enkele maal Rotterdam. Het wordt te duur om ze langer hier te houden en meestal is het al onmogelijk wegens ver plichtingen elders. Maar de mensen blijken uit alle delen van het land te komen. Ze hebben het reizen er dus voor over." „Op het ogenblik ben ik met zeven grote shows bezig en heb ik de zorg over veertig orkesten, die ik plaats in amusementsgelegenheden, verdeeld over heel Europa en het Nabye Oosten. M'n kop loopt er soms van om. dan nog vermoedelijk Edith Piaf. Wat kan ik meer doen? Wat moet ik in hemelsnaam in 1961 ondernemen om dit te overtreffen? Dit zijn wei de vier grootste artiesten, die ik ken. En de duursten. Judy Garland moet :0.000.hebben voor één voorstelling. O. ze is het waard, jazeker. Ik heb haar in Parijs gezien en ik was er onderste boven van. Wat een vrouw, wat een „personality". En zo is het ook met Jo sephine." Ambtenaren De ouders van Lou waren destyds beiden musici en hoewel hun zoon les kreeg in het bespelen van viool, saxo foon. klarinet en trombone wilden zij niet, dat hij in het vak ging. En zo werd Lou van Rees ambtenaar by een minis terie. In 1942 moest hij onderduiken en toen de oorlog voorbij was bleek er zo'n gouden tijd voor musici te zyn aange broken, dat hij niet meer naar de kan toorstoel terugkeerde. Een tijdlang had Lou van Rees een eigen bandje en daarna blies hij een jaar in het orkest van Boyd Bachman. De volgende stap was de functie van manager van dit orkest en hij verzorgde tournees door o.a. Spanje en de Scandi navische landen. Toen het orkest door onenigheid uiteen viel. trokken Bachman en Van Rees als muzikaal nummer door Engeland. Van Rees zon op een middel om het mogelijk te maken, dat er een uitwisse ling tot stand kwam met Nederlandse en buitenlandse orkesten en om de weg te effenen voor Europese tournees van Amerikaanse orkesten. Hy associeerde zich met een impresario en wydde zich voortaan uitsluitend aan de zakelijke kant van de showbusiness. Korte tijd later richtte hij zijn Band Exchange Office op, die het plaatsen van orkesten in nachtclubs verzorgt. Arbeidsbemiddelaar Men zou Lou van Rees kunnen zien als een arbeidsbemiddelaar. De invasie van buitenlandse orkesten deed sommige Nederlandse artiesten het ergète vrezen hoewel de besten onder hen door Van Rees aan tal van buiten landse contracten zijn geholpen en op een gegeven ogenblik is de zaak-Van Rees heel principieel gesteld, waarbij de het noorden des lands aanwezige hoeveelheden aardgas zijn echter nog niet volledig. De om vang van de reserves, die op grond van Tien jaar geleden werd het eerste nachtconcert in Amsterdam gegeven met Dizzie Gillespie. Waarom een nacht con cert? Eenvoudig, omdat er 's avonds geen zaal beschikbaar was. En sindsdien hebben die nachtconcerten een vaste plaats in het hoofdstedelijke amuse mentsleven ingenomen. De beste jazz concerten werden door Van Rees geën gageerd en hij is er trots op, dat zijn concerten altijd volkomen ordelyk ver lopen. Want wie naar Louis Amstrong, Miles Davis. Sara Vaugham of Ella Fitz gerald komt luisteren is een ander type muziekliefhebber dan de rock 'n roll- maniak. Succes Waaraan hy zyn succes heeft te dan ken weet hy niet zeker, „maar ik ben ervan overtuigd, dat het aan de affiches ligt. Ik ben bezeten van die zwart-wit- affiches, die net de juiste sfeer van zo'n nachtconcert treffen. Sinds kort worden ze nageaapt door een Amsterdamse nachtclub. Maar wat zegt u van die diapositief van Josephine? Is-ie niet goed? En die plaat van Gerry Mulligan? Is die niet geweldig? Alleen het cliché kostte al vierhonderd gulden, maar de affiche is gelijk doorverkocht voor een tournee door Frankrijk." De verdere plannen? „Nou zaterdag hebben we dus Josephine Baker, op 19 november Jazz at the Philharmonic met Dizzie Gillespie. Jay Jay Johnson. Roy Eldridge en als Europese primeur Ju lian „Canonball" Adderley. Daarna kry- gen we de fantastische Judy Garland- show alleen in Amsterdam helaas, maar met een nachtelyke radiouitzen ding van het programma. Verder heb ik nog een contract met Art Blakey en de Jazz Messengers en voor het begin van het volgend jaar Ella Fitzgerald met het Oscar Pe terson Trio. Of ik Eartha Kitt ook naar Nederland zal brengen? Tja. laat ik maar niet vertellen, wat ik allemaal zou willen. Ik weet teveel van de business af en ik kan ervan op aan. dat als ik te happig word de prijzen snel stijgen. En de honoraria zijn toch al viermaal ho- tot nu toe bekende gegevens wordt aan genomen. bedraagt ongeveer 1/5 van de door de heer Leemans genoemde aard gasreserves van 300 miljard m3. Het is de bewindsman niet duidelyk, waarop laatstgenoemde hoeveelheid ge baseerd zou kunnen zijn. De onderzoe kingen. welke nog gaande zyn, zullen nog geruime tyd vorderen. Uit het re sultaat hiervan zal moeten blijken of grotere hoeveelheden aanwezig zyn. De vraag, of er reeds aanbiedingen voor aflevering aan Belgische gegadig den zijn gedaan, wordt door de onder getekende ontkennend beantwoord. Wel heeft een tweetal Belgische transport- bedryven onlangs contact gezocht met het Staatsgasbedrijf in verband met de door hen overwogen aankoop van aard gas uit het buitenland van 300 400 miljoen m3 per jaar. Bij die gelegen heid is door het Staatsgasbedryf aan deze bedryven vertrouwelyk medege deeld, dat het niet uitgesloten is dat een dergelyke relatief bescheiden leve ring te zijner tijd met aardgas uit de provincie Groningen zou kunnen plaats vinden. Daarbij is niet gesproken over de in totaal aanwezige aardgasreserves in de Ned. bodem, zodat ook hieruit niet duidelijk wordt, hoe de heer Lee mans tot het cijfer 300 miljard m3 is gekomen. De produktie van aardgas bedraagt op het ogenblik 900.000 kubieke meter per dag. Dat is niet ver meer af van de hoeveelheid van 1,15 miljoen kubieke meter per dag, die door de N.V. Ned. Aardolie Maatschappy als gemiddelde gedurende twintig jaar aan het Staats gasbedrijf is gegarandeerd. Bij con tract is een leverantie van totaal 8.4 miljard kubieke meter vastgelegd. Het betreft hier uitsluitend „droog" aardgas uit daartoe door de N.A.M. ge boorde putten. „Nat" aardgas, dat mee kan komen uit doorgaans spuitende olie bronnen. wordt apart geleverd. Dat ge schiedt thans aan de electrische centrale te Leiden en aan de Mekog te IJmui- den. wet werd aangehaald, volgens welke de ?er ^an enkele jaren geleden arbeidsbemiddeling uitsluitend is voor behouden aan een uitstervend aantal bemiddelaars, de Arbeidsbureaus en de vakbonden. Het bleek echter, dat Lou van Rees niet zomaar een tussenpersoon was, die procentengeld opstreek van ge plaatste artiesten, maar dat hy meer is te beschouwen als theaterdirecteur, die weliswaar geen theater bezit, maar wel degelijk ondernemer is met alle risico's, £ie daaraan zyn verbonden Wij twijfelen er niet aan of Lou van Rees zal ook in 1961 van zich doen spre ken. Want deze impresario, die zyn re laties in de gehele wereld heeft en die door het feit, dat hij vijl' talen vloeiend spreekt, in het rechtstreekse contact met de artiesten veel voor heeft op zijn bui tenlandse concurrenten is zijn elfde jaar binnengestapt met het vaste voornemen de grootste beroemdheden voor het Ne derlandse publiek te vangen. met een Shelter- of Falcon winter jas, in tweed, velours en mohair vanaf f 79. Origineel Kynoch f 179.—. Een zeer uitgebreide collectie STURKA- en HAZEWIND COATS zowel voor heren als jongens. VESTEN en PULLOVERS in wol. Lambswool en Shetland. MOHAIR SJAALS, vanaf f5.90 Nappa HANDSCHOENEN v a. f 8.95 Eerst kyken by: HET MODEHUIS HAARLEMMERSTR. 87 - LEIDEN

Leidsch Dagblad | 1960 | | pagina 13