;i7?° rs/ieerpoei MEVROUW KENNEDY WIL HET LIEFST ZELF KINDEREN BLIJVEN OPVOEDEN „Slechts in macht ligt de sleutel tot vrede!" Veiligheidsgordels voor automobilisten bepleit „Ik ben blij met jonge president Ver. Staten" in Beveiliging van de „dodenplaats" naast chauffeur l rrN GARDES: „REGERING HEEFT DUBBEL SPEL GESPEELD" Opgericht 1 maart 1860 Vrijdag 11 november 1960 Derde blad no. 30200 Slagvaardige Montgomery op Schiphol Getooid met een das van de Konink lijke Studenten Schietvereniging van bet Amsterdamse Studenten Corps, die hij gisteren in de Universiteit op haar 80ste verjaardag heeft toegesproken, heeft veldmaarschalk Montgomery giste ren voor zjjn terugkeer naar Londen op j Schiphol uiterst slagvaardig de Neder landse pers en radio te ivoord gestaan. I Hü deed allerlei opmerkelijke uitspraken over de wereldsituatie en vroeg daarna of de vragensteller het met hem eens was. „Ja? Schrijf het dan op en druk het in uw krant af," zei hij dan. Werd hij in de levendige discussie geconfronteerd met een vraag, die hij niet zou kunnen i beantwoorden zonder met een van zijn eigen vroegere uitspraken in tegenspraak te komen, dan antwoordde hij onder hi lariteit van de aanwezigen: „Ik ben slechts een soldaat en geen politicus." Hij liet zich als volgt uit over de ver kiezing van president Kennedy in de Verenigde Staten: „De huidige Republi keinse regering is 8 jaar aan het bewind geweest, maar de wereldsituatie is er al leen maar slechter op geworden. Men is er niet in geslaagd het wantrouwen tus sen Oost en West weg te werken, in tegendeel, dat is eerder toegenomen. Daarom ben ik blij, dat er thans een an dere partij met een andere leider aan het bewind is gekomen. Die mag nu eens proberen het probleem op te lossen. Het Amerikaanse volk heeft de Republikein se regering de laan uit gestuurd en een jonge president benoemd. Ik geloof dat dat goed is. Ik geloof in de jeugd. Die heeft alle kwaliteiten om in de toekomst te kijken en het verleden te laten rusten. Ik hoop, dat deze nieuwe regering zo krachtig zal weten op te treden, dat de geschillen tussen Oost en West zullen worden bijgelegd, want die moeten ver dwijnen. Wellicht ook zal de nieuwe pre sident enigszins kunnen opschieten met Kroesjtsjef. De Russische leider heeft hem al een vriendelijke boodschap ge zonden, zo heb ik gelezen. Ik hoop dat, dat het begin zal zijn van goede relaties tussen Oost en West. Een topconferen tie? De kansen daartoe zijn nu ook be ter, want met de oude regering der V.S. was dat sinds de gebeurtenissen van mei in Parijs onmogelijk geworden." Op voorste rij Weliswaar was Montgomery sinds 1945 geen politicus meer „maar sedertdien heb ik bij de wedstrijden der internationale politiek steeds op de voorste rij gezeten," zo vervolgde hij. „Ik ken alle premiers van de Westerse landen dankzij het werk dat ik voor de NAVO heb verricht. Daar na ben ik in Rusland geweest en heb er met Kroesjtsjef gesproken en vervolgens in China met Mao Tse-toeng. Inderdaad heb ik de laatste uitgenodigd naar Enge land te komen, maar dat is totnutoe nog nigt gebeurd. Ik ga volgend jaar in sep tember weer naar rood-China toe, dit maal niet voor een week, maar voor een hele maand." Desgevraagd sprak hij zijn goedkeu ring uit over de kernwapens, die de VS thans op oorlogsbodems bij Schotland hebben gebracht. „Kernwapens moet men op zee bewaren," zei hij. „Dat houdt de vrede in stand. Als de tegenstander ze ook heeft zal hij ze niet durven ge bruiken, omdat hij dan zelf ook vernie tigd zal worden .We hebben dat in de oorlog gezien met gas. De Duitsers be schikten over zeer gevaarlijk gas, maar wij ook. En dus is het niet gebruikt." Bluf „Dus u staat eigenlijk een politiek van bluf voor?" werd hem gevraagd. „Politiek is allemaal bluf," meende Montgomery. Hij herhaalde zijn waarschuwing, dat het gevaarlijk is kernwapens op 't vaste land van Europa op te slaan, omdat Rusland dan het zelfde zou gaan doen in de landen van het Verdrag van War schau, maar sprak zichzelf vervolgens tegen, toen hy op een volgende vraag antwoordde: „Als Duitsland weer een le ger krijgt, dan moet het ook worden uit gerust met kernwapens, want ieder leger, dus ook het Nederlandse, moet van de Advertentie! In Rutzing nabij Linz ls een doden stad uit het neolithlsche tijdperk 3500 voor Chr., een der oudste ontdekkingen in Oostenrijk gevonden. De geopende gra ven, een tiental op de ongeveer vijftig, bevatten skeletten die goed bewaard wa ren gebleven, sieraden en huishoudelijke Instrumenten. Het Monegaskische Prinselijke ceptie ontvangen door de Zwitserse paar, dat een bezoek brengt aan federale raad. De aankomst van Zwitserlandis in Bern op een re-1 het paar in hotel Bellevue. beste wapenen voorzien zijn. Anders gaat onherroepelijk het moreel van de solda ten omlaag." Resumerend beëindigde hij het gesprek met de volgende waarschuwing: „Ik acht twee punten uitermate belangrijk, ten eerste: de Westelijke alliantie moet in stand blijven en ten tweede: totdat onze politieke leiders het eens worden moet men onthouden, dat men de sleutel voor vrede slechts kan vinden door te be schikken over macht („in the hands of strength lies the key to peace")". Mr. Biilirmann wordt burgemeester Velsen (Van onze Hilversumse correspondent) Met ingang van 1 december is door Hare Majesteit de Koningin tot bur gemeester van Velsen, IJmuiden en Santpoort benoemd mr. J. C. Bührmann. Burgemeester Bührmann die gehuwd is met een dochter van prof. dr. ir. J. Klop per in Zeist, is Ned. Hervormd en is de politieke richting van de Christelijk- Koningin werd in 1950 tot burgem. van 1945 tot 1950 adjudant van H.M. de Koningin werd in 1950 burgemeester van Weesp benoemd. In 1954 werd hij be last met de waarneming van het bur gemeestersambt van 's-Graveland en Ankeveen, welke functie hij nu nog waarneemt in afwachting van de sa menvoeging van de gemeenten 's-Grave land, Ankeveen en Kortenhoef. De nieuwe gemeente van burgemees ter Bührmann telt 65 000 inwoners. MINDER DODEN EN GEWONDEN Politie gereed in gistend Algerije Minister van Defensie toetst de officieren Gewapende, geharde politie patrouilleert vandaag in de grotere steden van het gistende Algerije, gereed om elke geweldpleging op wapenstilstandsdag de kop in te drukken. Mobiele eenheden van de repu blikeinse garde zijn samengetrok ken in Oran, waar massale beto gingen zouden worden gehouden door veteranen en groepen rechtse kolonisten, die gekant zijn tegen de Algerije-politiek van De Gaulle. De spanning in Oran steeg gisteravond door ëen bomaanslag van een terrorist in een stadsbus. Een man werd gedood, negen passagiers werden gewond. Kort daarna werd een doodgeschoten taxichauffeur gevonden, naar alle waarschijnlijkheid een tweede euveldaad van terroristen. Leden van de mobiele garde bezetten met jeeps en pantserwagens belangrijke punten in de stad Algiers. Zij moesten optreden tegen jeugdige betogers voor een Frans Algerije. Tijdens de charges van de agenten werden minstens twee demonstranten en drie persfotografen gewond. Voortekenen wijzen er op. dat na Jacomet nog meer Franse ambtenaren in Algerije hun ontslag zullen indienen uit protest tegen het plan van president De Gaulle om zijn Algerije-politiek te onderwerpen aan een nationale volks stemming. Vandaag stuurde De Gaulle zyn minister van Defensie, Pierre Messmer naar Algerije, vermoedelijk om de loyaliteit te toetsen van officieren van het garnizoen, alvorens belangrijke stappen te ondernemen. Bij Parijs heeft de strijd in Algerije zich eveneens doen gevoelen door de bloedige rivaliteit tussen concurrerende Algerijnse organisaties. Drie Algerijnen gooiden gisteravond in Epinay-sur-Seine de deur van een café open en beschoten de gasten, eveneens Algerijnen, met machinepistolen. Vijf Algerijen werden onmiddellijk gedood en drie zwaar ge wond. Twee stierven korte tijd later. De aanval duurde slechts een halve minuut, de daders maakten zich uit de voeten. Het café wordt veelvuldig bezocht door sympathiseren den van de machtigste Algerijnse opstandelingenorganisaties FL N (Nationaal Bevrijdingsfront). edvertentle Advertentie! Kom eens bij ons binnen lopen! Alle - naaimachines worden op gemakkelijke j voor- waarden geleverd I i De A.N.W.B. introduceerde gis teren tijdens een uitzonderlijk druk bezochte persconferentie in het Scheveningse „Seinpost" veilig heidsgordels voor automobilisten en hun passagiers. Uitvoerige verkeersonderzoekin- gen in de Verenigde Staten en Zweden, zo vertelde de heer G. Boost, directeur Wegen en Ver keer van de A.N.W.B., bewezen, dat bij verkeersongelukken het aantal doden en ernstig gewonden de helft minder kan zijn, indien bestuurder en passagiers goede en goed gemonteerde veiligheidsgor dels om hebben. De nadruk bij de komende campagne voor het gebruik van veiligheidsgordels geldt vooral de plaats naast de chauf feur van een auto. Passagiers op deze „dodenplaats" behoren goed beveiligd te worden zowel door een heupgordel als door een dwars over de borst lopende band. Voor de andere inzittenden wordt minstens een heupgordel aanbevolen. „Verend" Bij botsingen zullen van veiligheids gordels voorziene inzittenden niet als projectielen naar voren schieten, doch „verend" op hun plaatsen gehouden worden. De meeste zware verwondingen ontstaan door harde klappen tegen rui ten en instrumentenborden. Ofschoon de gordel geen middel is tegen alle kwa len is het feit, dat het dodelijk risico door gordels met minstens de helft wordt verminderd een zo uiterst belang rijk feit, dat de ANWB met kracht het gebruik ervan zal propageren, aldus de heer Boost. Mr. J. Hooftman, onderdi recteur van het „Verbond voor Veilig Verkeer" verklaarde dat dit verbond het gebruik van veiligheidsgordels zeker ook dringend zal aanbevelen. Van de KNAC is hetzelfde bekend. Teneinde automobilisten te vrijwaren van het kopen van slechte gor dels heeft het instituut voor wegtrans portmiddelen RAI-TNO op zich geno men allerlei typen gordels op kwaliteit en betrouwbaarheid te beproeven. De textielbanden zullen aan hoge eisen moeten voldoen evenals de gespen en sluitingen, welke laatste in een enkele handgreep moeten kunnen worden vast en losgemaakt. Op goedgek?urdo gordels zal een waarmerk van RAI-TNO mogen staan. Montagevoorschriflen worden ge geven. Woord en beeld Dr. Bertil Aldman van de Zweedse organisatie voor verkeersveiligheidsre- search heeft in woord en beeld laten zien, welke voordelen het gebruik van gordels by verkeersongelukken heeft. Er zijn vele praktijkproeven met langs electronische weg reagerende poppen genomen. De Zweedse autof abrieken zijn al tot het „inbouwen van veilig heidsgordels in alle auto's overgegaan. „Een gordel kan nimmer een voorzich tige bestuurder vervangen, maar de voordelen zijn evident", aldus dr. Ald man. Deze medicus was aanvankelijk plastisch chirurg, doch begon met rege ringssteun aan het veiligheidsonderzoek, omdat hij voorkomen beter vond dan het repareren en genezen van afschu welijke breuken en verwondingen bij slachtoffers van auto-ongelukken. BREESTRAAT 1 71 - TEL 2481 5 LEIDEN Een aantal Nederlandse fabrikanten heeft na afloop van de bijeenkomst in de praktijk laten zien hoe de veiligheids gordels beschermend werken. Algemeen De o r i g i n e I e Scotty- coots", VOOR MEISJES EN JONGENS, ideaal voor hef gure Nederlandse klimaat. Prachtige, sterke wollen stof met moderne schaduwruit in acht ver schillende kleurcombina ties. Coat en capuchon geheel met behaaglijke im. lamsvacht gevoerd. Door-en-door luxe, solide afwerking. Normale prijs 27.50 Alleen bij Gebr. Coster: 1-3 jaar, alle maten 4-6 jaar, alle maten 19.90 ~-8 jaar, alle maten 21.90 HAARLEMMERSTRAAT 25 ROl itKJAMi Korte .Hoogstraat 11 Meent hk. Goudsesingel Katendr. Lagedijk hk. Dorpsweg West-Kruiskade 35 Geen telefonische of schriftelijke orders. Kolonel uit zware beschuldigingen aan adres meerderen tijdens barricadenproces (Van onze Parijse correspondent) Kolonel Gardes, de enige beroepsmilitair in de bank der beschuldig den in het „proces der barricaden", heeft de laatste twee dagen in Parijs zware beschuldigingen geuit aan het adres van zijn superieuren en van de regering in Parijs. Gardes die in januari nog de chef was van de „psychologische dienst", welke zich ten doel stelde de Algerijn se gevangenen met middelen waarover al veel te doen is geweest rijp te maken voor de ideeën van een Frans Algerije heeft dinsdag in een uiteenzetting, die vier uren duurde eerst een nauwkeurige verhan deling gegeven over de nieuwe strijdmethodes van het jongere officierenkorps, waarvan hij zeker tot de intelligentste en actiefste woordvoerders mag worden gerekend. Men kent heupgordels, borstgordels, schouderriemen en gecombineerde heup- schoudergordels. Welke soort men prefe reert is niet de belangrijkste kwestie. Punt één is dat er een gebruikt wordt. Daar gaat men bij de ANWB vanuit. Het nut van valhelmen voor motor en scooterrijders wordt vrijwel algemeen erkend. Zo moet het ook worden met betrekking tot de veiligheidsgordels. Het wagenpark van de ANWB-Wegen wacht wordt er op het ogenblik mee uitgerust. Een wettelijke opgelegde verplichting van regeringszijde staat de bond niet voor. Of de autobestuurder nu wel of geen gordel gebruikt, aan derden bezorgt hy geen overlast. Het ligt dus niet op het sociale vlak, dientengevolge is een wet niet ter zake doende. Foto's en documenten als bewijsmateriaal Hij beschreef zichzelf een slachtoffer van zyn eigen theorieën. De akte van beschuldiging die tegen hem was inge diend noemde de 42-jarige kolonel een bewonderenswaardig document en een klein kunstwerkje van tendentieuze kwaadwillendheid De munitie van zijn tegenaanval be stond uit een aantal onbekende foto's van de gewelddadigheden waardoor een dertigtal gendarmes het leven verloor, twee geheime documenten en de ver zekering dat hy in overleg met en zelfs op bevel van zijn superieuren (en in het bijzonder van de toenmalige opper bevelhebber generaal Challe) met de beide leiders van de opstand Lagaillarde en Ortiz in contact was getreden. De documenten bevatten het bewijs dat de regering hotelrekening en verder reis- en verblijfkosten van de Duitse journalist Kemski, wiens interview met generaal Massu de lont had gevormd waardoor het vuur ontstoken werd, zou hebben betaald. Een ander stuk waardoor de mede plichtigheid van de regering zou kun nen worden aangetoond betrof een brief van de minister van Oorlog waardoor, kort na de rebellie in januari, kolonel Gardes een geheime missie in het bui tenland was toevertrouwd. Onthulling De beweringen van de kolonel konden in de zitting van gisteren door de advo caat-generaal die de regering vertegen woordigt maar weer ten dele ontzenuwd worden. Hy gaf toe dat de regering wel meer hotelrekeningen van belangrijke journalisten vereffende, een onthulling waarvan vooral op de persbank nogal werd opgekeken: hij ontkende niet dat de minister van Oorlog de kolonel met een boodschap over de grens had willen sturen om zo het justitionele onderzoek in Algerije en in Frankrijk te kunnen vergemakkelij ken. Advertentie Overigens heeft de kolonel wat de hoofdzaken betreft wel sterke vermoe dens bevestigd. Dat er in de januari dagen een althans stilzwijgende sympa thie en zelfs medeplichtigheid van de kant van hoge militairen en bewinds lieden voor de opstandelingen bestond, was toen al voor de hele wereld duidelijk. Hoe had het met Lagaillarde op zijn barricaden immers anders ooit zo ver kunnen komen en zo lang kunnen du ren. Kolonel Gardes deelde tenslotte ook nog mee dat hij Pierre Lagaillarde, die dinsdag verhoord zal worden, maar heel oppervlakkig had gekend. Voor die per soonlijke kennismaking in januari wa ren, zo liet hy nog eens weten, in het bijzonder dus zijn eigen meerderen ver antwoordelijk geweest. Sarah onder toezicht Sarah Churchill, de 35-jarige dochter van oud-premier Sir Win ston Churchill, is gisteren door een Londense rechter een jaar lang on der staatstoezicht geplaatst. In de voorgaande nacht werd zy gear resteerd, nadat zij in dronken toe stand getracht had zich toegang tot een club te verschaffen, en moei lijkheden had gemaakt toen men haar de toegang weigerde. Sarah Churchill heeft de laatste jaren meermalen wegens dronkenschap terecht gestaan. Zij heeft de rechter nu beloofd zich onder medische be handeling te zullen stellen. Jacqueline Kennedy, ge kozen eerste dame van de Verenigde Staten, heeft gisteravond in Hyannis Port haar eerste perscon ferentie gehouden en ge zegd niet te weten waar ze in het Witte Huis haar op komst zijnde baby te slapen zal leggen. Mevrouw Kennedy, die haar tweede kind om streeks 15 december ver wacht, ontmoette negen nieuwsgierige vrouwelijke journalisten en een man nelijke collega in, wat zij noemde, „mijn intieme persconferentie". Jacqueline Kennedy toonde zich beheerst, vol humor en uitzonderlijk slagvaardig bij het beant woorden van vragen die varieerden van baby's tot de onweerstaanbare aan trekkingskracht die haar echtgenoot op andere vrouwen heeft. Zij was verbaasd te ho ren dat het Witte Huis een kinderkamer ontbeer de. Ze liet de mededeling even op zich inwerken en zei toen: „Mijn twee kin deren zullen tijdelijk in een kamer wonen en dat zal dan de kinderkamer heten". De donkere ogen van mevr. Kennedy werden ernstig, toen haar ge vraagd werd hoe ze de op 27 november drie jaar wordende Caroline dacht op te voeden. „Daar heb ik meer aan gedacht dan aan wat ook", antwoordde zij. „Ik ben het liefst zelf bij de kinderen. Ik wil niet dat ze opgroeien met kinderjuffrouwen en de geheime dienst". Op de in Amerika on vermijdelijke vraag hoe veel kinderen zy wilde hebben, antwoordde de toekomstige eerste dame des lands: „Ik zou geluk kig zyn met elk aantal". De reactie van mevr. Kennedy op de opmerking dat haar man zoveel „ap peal" had gehad op vrou welijke kiezers tijdens zijn campagne, was: „Natuur lijk was ik daar blij om. Vrouwen zijn geweldig enthousiast. Zy werken op de verbeelding van het volk". Mevrouw Kennedy zat aan het hoofd van een tafel in het huis van haar zwager Robert Kennedy „Ik zie mijzelf werkelijk niet als de eerste dame", zei ze, „veeleer Jack als President". Jacqueline Kennedy droeg een olijfgroene po sitiejapon met korte mou wen. Om de hals had zij een gouden snoer. Op de vraag of ze de toon in de mode zou gaan aangeven, antwoordde mevr. Kenne dy: „Dat ligt niet in mijn bedoeling". De enige wens die de aanstaande presidents- vrouwe op dit moment koesterde, was 'n „maand rust voor Jack. anders kan hy onmogelijk een goede president worden". LEIDEN KAT WIJ K Breestraat Voorstraat Kerkelijk Leven NED. HERV. KERK Beroepen te Oldenkeppel J. Klooster man te Westerbork. Aangenomen naar Leeuwarden-west A. van der Klaauw te Stompetoren. Bedankt voor Leiderdorp (3e pred.pl.) A. Reen te Alkmaar. GEREF. KERKEN Beroepen te Bodegraven (2de pred.pl.) in samenwerking met Nleuwerbrug a. d. Rijn C. J. Tissink te Glessen-Rijswijk (N. Br.). GEREF. GEMEENTEN Tweetal te Benthuizen Chr. v. Dam te Rotterdam-z. en C. Hegeman te Gene- muiden. Bedankt voor Borssele (2e be roep) Chr. van Dam te Rotterdam-zuid, Weer nieuwe partij in Ned. Nieuw-Guinea Tijdens een bijeenkomst, die dezer dagen onder grote belangstelling is ge houden in het Sentani-dorp Dojolama (in de onderafdeling Hollandia) werd besloten, eerstdaags over te gaan tot het oprichten van een nieuwe partij ge naamd „Kena U Embay". In de streek taal van Sentani betekent deze naam één verlangen, één doel, of „kracht uit eenheid", waardoor de beginletters in het Nederlands en in het Sentani de zelfde zijn. Voorzitter zal worden de Goeroe Ezau Itaar, ondervoorzitter Anas Kereuta en penningmeester Willem Assoway. Er zal een commissie van toezicht van vier leden worden ingesteld. Het lfctt in de bedoeling tijdens de a-s. oprichtingsver gadering de bevolking van de dorpen in de omgeving van het Sent animeer te verzoeken, zich bij de vereniging aan te luiten, in het bijzonder teneinde over heersing van Seroeiers in Hollandia en omgeving door anderen, te voorkomen. Het programma der nieuwe organisa tie heeft veel overeenstemming met dat van andere partijen. Enkele enigszins afwijkende punten zijn, dat gestreefd dient te worden naar de zelfstandigheid van Nieuw-Guinea, echter zonder het noemen van een streefdatum, over dracht van de soevereiniteit te zijner tijd in unieverband met Nederland, er naar te streven, dat de benamingen „Papoea" en „Iriaan", doelend op de autochtonen, zullen verdwijnen en daar voor een nieuwe naam, „Nieuwguinee- er" te gebruiken. Op 1 en 2 december zal ln Washing ton een conferentie worden gehouden van Amerikaanse militaire commandanten uit de gehele wereld. De Amerikaanse minis ter van Defensie, Thomas Gates, heeft sinds de zomer van 1959 vier van der gelijke confetentlee bijeengeroepen.

Leidsch Dagblad | 1960 | | pagina 11