Kennedy's politieke carrière begon reeds na de jongste wereldoorlog BONN IS ONGERUST OVER DE GROTE ONBEKENDE': KENNEDY N. VSocrates failliet Vier jaar geleden drong hij tot de hoogste regionen door CDU-Bondsdaglid Peter Nellen naar socialisten overgelopen En in Parijs vraagt men sich af welke politiek de nieuwe president jegens Algerije zal voeren Interview met Stevenson ligt Westduitsers zwaar op de maag Opgericht 1 maart 1860 Woensdag 9 november 1960 Derde blad no. 30198 Vier jaar geleden kwam John Fitzgerald Kennedy juist 38)4 stem tekort bü de kandidatuur voor het vlce-presidentschap tegenover Senator Estes Kefauver. Dat was de eerste gelegenheid, dat htf, als betrekkelijk onbekend politicus, in de politieke belangstelling kwam op de Democratische partijconventie. Zyn echtge note is Jacqueline Bouvier, dochter van een Newyorkse financier. Het echtpaar heeft een dochtertje van drie jaar, Caroline. Mevrouw Kennedy verwacht over enkele weken haar tweede kind. Dappere luitenant bij de Marine Kennedy werd 29 mei 1917 in Brook - line, Massachusetts, geboren als tweede zoon van Joseph Kennedy, Amerikaans ambassadeur in Engeland van 1937 tot 1940, die als financier een groot fortuin vergaarde en reeds bij zijn leven op elk van zijn negen kinderen een miljoen dollar vastzette. Hij genoot zijn oplei ding aan de Harvard universiteit en de Economische School van Londen. In de tweede wereldoorlog diende hij als lui tenant bij de marine. Nadat bij een actie bij de Salomons-eilanden zijn mo- NIXON, de verslagen kandidaat voor het presidentschap. tor-torpedoboot door een Japanse des troyer in tweeën was gevaren, werd hij als vermist opgegeven. Achteraf bleek dat hü een grote rol had gespeeld bij het redden van de bemanning van zijn boot. Hij had een zwaar gewonde over een afstand van drie mijl met zijn tan den meegesleept naar een eiland. Zelf liep hij bij deze gelegenheid een rug kwetsuur op, die hem, tezamen met de gevolgen van een hem destijds bij het voetballen overkomen ongeluk, bijna een politieke carrière onmogelijk had ge maakt. De operatie liet een wonde ach ter die niet wilde helen en toen hem bleek, dat hij met krukken zou moeten blijven lopen, verkoos hij een tweede operatie ondanks het grote risico voor zijn leven. Wekenlang was hij zwaar ziek maar nu kan hij weer als van ouds aan sport doen en bergen werk verzetten Hij kwam in 1946 in de politiek door zijn verkiezing als afgevaardigde van een district in Boston. Tweemaal werd hij herkozen. In 1952 werd hij Senator voor Massachusetts. Ondanks zijn nederlaag op de conven tie in 1956 werd hij toen reeds als toe komstig kandidaat voor het president schap aangemerkt. Het bestuur van de Berlijnse afdeling der Westduitse socialistische partij heeft zeven leden uit Oost-Berlljn geroyeerd omdat zij onder druk van de communis tische partij van Oost-Duitsland een com munistisch vlugschrift hadden onderte kend. Vier opnamen van Kennedy tijdens zijn verkiezingscampagne. Een gevat spreker Als Senator heeft Kennedy veel be grip voor moeilijke kwesties getoond. Zijn collega George Smathers van Flo rida zei van hem, dat zijn grootste po litieke troef was, dat de mensen hem mochten en hem wilden helpen. In de verkiezingscampagne toonde hij grote gevatheid. Hij versiert zijn redevoerin gen met aanhalingen uit de klassieken en weet interrupties handig te pareren. Arbeidskwesties en sociale verzekering hebben altijd zijn bijzondere belangstel ling gehad. Wat de buitenlandse poli tiek betreft heeft hij vooral de hulp verlening aan het buitenland gesteund, met name aan India. Enige tijd geleden verwekte hij opschudding door ten gun ste van de Algerijnse opstandelingen te spreken. Kennedy is een belezen man. Na de oorlog is hij een tijdje journalist ge weest en heeft drie boeken geschreven: „Why England slept" (1940), over het gebrek aan voorbereiding van Engeland voor de laatste wereldoorlog, .Profiles in Courage" (1956), een serie biografi sche essays waarvoor hij de Pulitzer- prijs kreeg, en „The strategy of peace" (1960), een bundel redevoeringen. Wie is vice-president Lyndon Johnson? De 52-jarige Senator Lyndon Baines Johnson uit Texas, de leider van de Democratische meerderheid in de Se naat, werd door Senator Kennedy ge kozen als kandidaat voor het vice-pre- sidentschap, nadat hij diens sterkste tegenstander was geweest in de strijd om de Democratische kandidatuur voor het presidentschap. Deze keuze werd al gemeen beschouwd als een poging van de „noordelijke" Kennedy om de zuide lijke kiezers voor zich te winnen. Hoewel Johnson de laatste paar jaar de reputatie heeft gekregen van de in vloedrijkste politicus in de V.S. na pre sident Eisenhower, zyn er duizenden Amerikanen, die waarschijnlijk niet we ten wie Hij is. Buiten zijn land is hij zeker niet erg bekend. Dit geldt echter niet voor het Kremlin. Premier Kroesj- tsjef begroette hem namelijk eens bij een ontmoeting in Washington met de woorden: „Ik ken U weliswaar niet, maar ik heb al uw redevoeringen gelezen en geen enkele ervan bevalt mjj". Sommige van zijn collega's in het Con gres beschouwen Johnson als een poli tiek en parlementair genie. Met grote vaardigheid leidde hij sinds 1953 de De mocratische fractie in de Senaat, waarin de onderlinge geschillen vaak dieper gaan dan de meningsverschillen met de Republikeinen. Zijn streven als hoofd van de Democratische meerder heid in de Senaat tegenover de Repu blikeinse regering was steeds gebaseerd op een politiek van constructieve oppo sitie. Hij was de man die in 1957 vry- wel alleen het eerste wetsvoorstel op het gebied van de burgerrechten sinds 1875 door de Senaat aanvaard wist te krijgen. Ook toen dit jaar een aanvulling van deze wet. aan de orde was, wist hij met succes het hoofd te bieden aan de fili- buster-actie van de zuidelijke Senatoren. Zijn kennis en ervaring op het gebied van de buitenlandse politie zijn enigszins beperkt, maar hij is een erkend deskun dige in defensiezaken. Hij is een over tuigd aanhanger van de NAVO en an dere defensieve bondgenootschappen en hij heeft krachtig geijverd voor aan vaarding van Eisenhowers voorstellen voor hulp aan het buitenland. Zijn op vatting is, dat handhaving van de sta tus quo (bestaande toestand) met de communisten niet het hoogste doel mag zijn, maar dat de V.S. ertoe moet bij dragen, dat op doeltreffende wijze aan de uitdaging van het communisme het hoofd wordt geboden. Advertentie) e&ycuit/ Fransen ontruimen in Rabat militaire gebouwen Op de Franse militaire gebouwen te Rabat (Marokko) is gisterochtend de Franse vlag vervangen door de Marok kaanse. De Franse militairen hebben in de loop van de dag de gebouwen ver laten. DEMOCRAAT KENNEDY PRESIDENT VAN DE VERENIGDE STATEN I I I I SEl 1900 1904 1900 1912 1916 1920 1924 1928 1932 1936 1940 1944 1948 1952 1956 1960 (Van onze Amsterdamse correspondent) De Amsterdamse rechtbank heeft de N.V. Bouw- en Handelmaat schappij Socrates gisteren failliet verklaard. Het persoonlijk faillisse ment van de directeur, de heer N. den Besten, was reeds twee weken tevoren uitgesproken. Tot rechter-commissaris in het So- crates-faillissement is benoemd mr. J. van der Esch, tot curator de aanvan kelijk als bewindvoerder opgetreden mr. C. D. van Vliet, die in zijn pogin gen om enige inzicht in de miljoe nenschuld en de financiële manipula ties van Socrates te krijgen, geassi steerd zal blijven door de accountant F. Haarbosch. Mr. van Vliet had de rechtbank za terdagmorgen verzocht om op grond Advertentie! Denk aan Uw lijn Wat kunnen dure pillen baten wanneer U suiker niet wilt laten geniet toch van het zoete leven gebruik volop Sukristo 7. volgens de nieuw wtdekte formule. Doosjes van 150 tabl. f.115; 500 tabl. f. 2.95. 1000 tabl. a f. 5.50; na vuldoosjes 100 tabl. a f. 0.70; bij apothekers en drogisten. N.V. H. TEN HERKEL, HILVERSUM nenkort de beschikking zou krygen over aanzienlijke geldmiddelen. De recht bank heeft kennelijk weinig vertrouwen g?.had in deze vooruitzichten. Het ontbreken van een boekhouding stelt mr. Van Vliet voor grote pro blemen. Uiteraard heeft hij enig hou vast aan de administratie van de Am- sterdamsche Bank, die de N.V.Socrates vele miljoenen heeft geleend. Deze week heeft de Socrates-affaire de belangstelling getrokken van de Am sterdamse justitie. In overleg met de procureur-generaal heeft de Officier van artikel 242 van de faillissements- van Justitie besloten een onderzoek in wet de surséance van betaling, die aan de N.V. Socrates was verleend, op te heffen. De heer Den Besten heeft toen getracht aan te tonen, dat er zo als hij ons verklaarde eigenlijk niets aan de hand was" en dat hij bin- te stellen naar de strafrechtelyke kant van de zaak. Zo is het feit, dat er een boekhouding ontbreekt reeds een overtreding die bestraft kan worden met een gevangenisstraf van maximaal één jaar. Opstandige rooms-katholiek" wilde niet iedere SPD'er als vijand beschouwen CDU betreurt dit verlies niet (Van onze correspondent in Bonn) De Bondsdagfractie van Bonds kanselier Adenauers partij, de C.D.U.-C.S.U.. verloor gisteren een van haar 288 leden. De 48- jarige Peter Nellen bedankte na melijk voor het lidmaatschap van de C.D.U. en liep eerst over naar de Bondsdagfractie van de S.P.D., waarna hij zich in zijn woonplaats (Van onze correspondent in Bonn) De verkiezing van John Kennedy tot president der Verenigde Staten schiep hedenochtend in Bonn grote onzekerheid over de voor Europa belangrijkste post in de nieuwe Amerikaanse regering: het ministerie van Buitenlandse Zaken. Met bezorgdheid vraagt men zich hier af of Adlai Stevenson thans de leiding van het machtige State Department op zich zal nemen. Stevenson heeft namelijk volgens vele Westduitse kringen de laatste maanden verklaringen afgelegd over de kwestie- Berlijn en de Duitse eenheid, die verdacht veel zouden lijken op een neutraliseringspolitiek. Oude traditie valt totaal uiteen Het is deze onzekerheid die tot de zegswyze heeft geleid, dat „Bonn angst heeft voor mr. Unbekannt", waarmee men dan Kennedy bedoelt. Hoewel Nixon zich over de voor Bonn belangrijke Oder-Neisse grens met Polen in voor Duitsland ongunstige zin had uitgelaten, meende men in het algemeen dat een regering-Nixon de oude koers van Dulles en Herter wel zou voortzetten. Thans is de breuk in de nog jonge traditie van de tussen Adenauer en Washington voor goed voorbij zyn. Bonn moet thans koel rekenen en zich afvragen: wat zal „mr. Unbekannt Kennedy" in de ingewikkel de internationale toestand willen doen? Zal de jonge miljonair begrip kunnen opbrengen voor de ideeën van de oude Adenauer, die bijna tweemaal zo oud is? Wordt Stevenson minister van Buiten landse Zaken van de Verenigde Staten, dan vreest men hier erge dingen. Waar schijnlijk geheel ten onrechte! Want een meer Europees politicus in de Verenig de Staten dan deze Democraat bestaat er waarschijnlijk niet! Maar Stevenson is nu eenmaal belast met een interview, dat hij vlak voor de mislukte Parijse topconferentie aan een Parijs blad gaf en waarin hij nu juist niet hoog opgaf van de vrijheid van Berlijn en het stre ven naar Duitse eenheid. goede verhouding Bonn-Washington vol-j In de verste verte staat echter niet komen. Ten eerste omdat er gebroken i vast. dat deze integere, ervaren Demo- wordt met het contact tussen „de oude j craat ook werkelijk minister van Bui mannen": Dulles is dood, Eisenhower tenlandse Zaken wordt. Senator Syming wordt gepensioneerd. Maar in Europa zijn „de oude mannen" Adenauer. Mac- millan en De Gaulle aan bod gebleven, terwijl in Amerika een veertiger aan het bewind komt. Ten tweede komt deze veertiger niet uit de Republikeinse school van Dulles. Wittebroodsweken voorbij Het is om dit alles, dat thans in Bonn gezegd wordt, dat de wittebroodsweken ton, de vroegere ambassadeur te Bonn David Bruce, Chester Bowles en Ade nauers vriend John McCloy. de vroegere Amerikaanse hoge commissaris in Duits land ook genoemd als minister van Financiën staan ook op het lijstje. Het is deze onzekerheid die ertoe zal leiden dat Bonn ook nog de komende weken uiterst voorzichtig zal zyn met het vastleggen van zyn koers en het doen van resolute politieke stappen. Men wil eerst afwachten wat „de on bekende jongeman" zelf zal bekokstoven. Münster aanmeldde voor het officiële lidmaatschap van de sociaal-democratische partij. Niets duidde er gisteravond op dat de C.D.U. dit verlies betreurt! Nellen, die reeds in 1946 lid van de C.D.U. en in 1949 lid van de Bondsdag werd, staat al jaren niet op goede voet met de defensiepolitiek van Adenauers partij. Hij heeft zich ondermeer fel verzet tegen de wetten inzake de behandeling van dienstweigeraars en hy was een fel tegenstander van de atoombewape ningsplannen voor de Bundeswehr, het Westduitse leger. Hij stak daarbij zijn mening zelden onder stoelen of banken. In dagbladartikelen en op vergaderin gen getuigde Nellen steeds weer van zijn, van de normale C-D.U.-koers af wijkende mening. Vorige week schreef Nellen zelfs in de Neue Ruhrzeitung. die de S.P.D. zeer na staat, een fel anli-Adenauer artikel. Hij verweet hierin zowel de Bondskan selier als de gehele C.D.U. dat zij tot de S.P.D. een verhouding hebben ge creëerd die onaanvaardbaar voor hem is. Hij kan namelijk iedere S.P.D.er niet als een vijand beschouwen, hetgeen zijns inziens Adenauer en de zijnen wel doen. Nellen verweet Adenauer dan ook dat deze in de langzaam op gang ko mende Westduitse verkiezingscampagne tegenover de S.P.D. geen enkele spor tiviteit betoont. Van Marokkaanse zijde wordt verno men, dat deze ontruiming in overeen stemming is met de Frans-Marokkaan se overeenkomst, waarbij bepaald is dat de Franse militairen voor 2 maart 1962 moeten vertrekken. De Franse ambassa de in Marokko heeft meegedeeld, dat de ontruiming snel maar zonder inci denten is geschied. De Tunesische regering heeft langs diplomatieke weg de Franse re gering verzocht om opening van onder handelingen over ontruiming van de Franse basis Bizerta, aldus is in Tunis bekendgemaakt. Wildwest - scène in Amsterdams verkeer (Van onze Amsterdamse corespondent) Over een afstand van biji i drie kilo meter in de drukke Van ^aerlestraat De Roelofhartstraat en op de Cein tuurbaan te Amsterdam heeft een op hol geslagen paard, dat voor een til bury (tweewielig rijtuigje) was gespan nen. schrik en verwarring onder de voorbijgangers gezaaid. Het dier was van de kook geraakt, vlak voor de koetsier nabij het Concertgebouw het wagentje wilde beklimmen. Terwyl het paard zich tussen auto's, trams en fietsers een weg baande en met het rijtuigje en passant een ver- keerszuiltje velde, zette de koetsier in een passerende auto de achtervolging in. Voorbijgangers op de Ceintuurbaan waren vervolgens van een wildwest-stunt getuige. Zij zagen de koetsier uit de rijdende auto en op het slingerende rytuigje springen. Deze levensgevaarlijke manoeuvre bleek echter een poging om de van de bok gegleden teugels te pak ken. Onder angstkreten van het pu bliek viel de koetsier daarbij tussen wagentje en paard in. Maar ondanks het feit, dat hij van het paard een trap in de maagstreek kreeg, wist hij zich met de moed der wanhoop op te trekken en de rug van het dier te beklimmen. Bij het Cein tuur-Theater had hij het paard ten slotte overmeesterd. Advertentie Voor de keus gesteld De C.D.U.-fractieleiding te Bonn over woog maandag reeds om Nellen maar voor de keus te stellen: uit de party treden of voorlopig nog lid blyven, maar dan uit de fractie gegooid en later open- lyk geroyeerd worden. Nellen was fractie- en partijbestuur voor. Hij trad zelf uit de fractie, be dankte voor het C.D.U.-lidmaatschap en meldde zich als lid van de S.P.D. en haar Bondsdagfractie. Reeds gisteren mocht hij deelnemen aan een vergade ring van deze fractie te Bonn! De hoge Münsterse ambtenaar stond gisteren in het middelpunt van com mentaren van de C.D.U. en de S.P.D. te Bonn. Waar de C.D.U. zei dat Nel len een volstrekt verwarde mentaliteit heeft getoond, daar betoogde de S.P.D. even ijverig dat het hier om een rooms- katholiek met een goed geweten gaat, die de C.D.U.-koers niet meer kon vol gen. In de Bondsdag (totaal 519 leden) heeft de CJD.U.-C.S.U.-fractie thans nog 287 leden, de S.P.D. 182, de liberalen F.D.P. 44 en de Deutsche Partei 6 le den. DE MACHT VAM DE SS® AMERIKAANSE PRESIDENT De ui Koerende mocht berust bij de president De president benoemt ambassodeurs, ge - zanten rechters etc De president is verant woordelijk voor de buitenlandse betrek kingen De president is tevens de opperbevelhebber De wetgevende mocht berust bij het congres De president moet de besluiten van het congres goedkeuren De president moet het overde HjHBara zakelijke ma aanbevelen Alléén het congres kan een oorlog verwaren EISEN VOOR EEN PRESIDENT itr-r HU MOET AMERIKAAN H'J MOET MINSTENS I HU MAG.ZICH SLECHTS|[HU MAG ZUN SALARI Z'JN EN VAN ON BESPRO-1 35 JAAR ZUN U HERKIESBAAR STEL- VAN S 100.000 PER '"ZN GEDRAGLEN -AAR NIETWJZIGEN HU MAG Z'JN SALARIS VAN #100 000 PER VW7IGEN

Leidsch Dagblad | 1960 | | pagina 9