GROTE FEESTVREUGDE IN DE KATWIJKSE HUISHOUDSCHOOL Interessante expositie en show trekken veel belangstelling Staat Russische maaiiraket klaar voor de start? Hoge ambtenaren in Algiers vragen uit protest tegen De Gaulle's rede ontslag Mohammedaan Bouakouir nu Delouvriers rechterhand Bondsrepubliek „niet in staat" miljardeneis VS in te willigen Miljoenen arbeiders staakten in drie Znidamerikaanse landen WOENSDAG 9 NOVEMBER 1960 Vij ftig jaar na de eerste naailes Het is vrijwel de gehele week feest in de Chr. Katwijkse Industrie- en Huishoudschool. De meisjes hebben samen met de kraressen in verschillende lokalen van het grote schoolgebouw een tentoonstelling op touw gezet, welke een indruk geeft van al hetgeen er tijdens de lesuren wordt gepresteerd, terwijl er zowel des middags als des avonds een show is van zelf vervaardigde kledingstukken. In het bijzonder moet hierbij vermeld worden het materiaal uit 1910, dat eveneens te zien is en wel heel erg verschilt met de mode van een halve eeuw later. Geschenken, bloemen en gelukwensen De gezellige drukte begon gisteren al. Een dag na de drukbezochte herden kingsdienst, welke in de Oude Kerk ge houden werd ter gelegenheid van het gouden jubileum van de school, was er nl. een officiële bijeenkomst in het over blijflokaal. Groot was het aantal geluk wensen en vrij aanzienlijk de hoeveel heid bloemen, brieven en geschenken. De directrice van deze ruim 700 (dag)- leerlingen tellende huishoudschool, mej. H. Z. v. d. Weerd, werd er gewoon ver legen van. De voorzitter van het schoolbestuur, dr. G. W. Overdijkink, gaf aan het be gin van deze feestelijke middag, welke o.m. werd bijgewoond door de burge meesters van Katwijk en Valkenburg, resp. de heren H. Duiker en M. A. v. d. Have, een zeer uitvoerig overzicht van de geschiedenis der huishoudschool. Hij vertelde o.m. dat op 9 sept. 1910 zeven dames bij elkaar kwamen om te spreken over de oprichting van een naaischool in het oude vissersdorp. Het waren de da mes Meyering-Hettema, Ouwehand- Kerkhoven, Parlevliet-De Best, Ouwe hand-Bakker, De Boer-v. d. Geest, Tom- Haasnoot en Hoffman-Van Gessel. Zij besloten zo werd het met eenvoudige woorden in de notulen van die vergade ring opgetekend zo gelijk te komen tot oprichting van een volledige naai school voor meisjes van 12-17 jaar, met avondcursus. Er meldden zich na enkele weken 27 dagscholieren en 96 avond leerlingen, terwijl uit negentien sollici tanten mej. C. Treur uit Leiden tot hoofd van de naaischool werd gekozen. In een bollenschuur Als schoollokaal werd een bollenschuur In de Annastraat gehuurd voor honderd gulden per jaar. De Chr. Katwijkse Naaischool werd met feestelijk vertoon op 1 december 1910 officieel geopend. Sedertdien breidde het aantal leerlin gen en vanzelfsprekend ook het aantal leerkrachten zich steeds meer uit. Dr. Overdijkink memoreerde verder de viering van het 25-jarig bestaan van de naaischool op 1 december 1935 in hotel Du Rhin. De jaren daarna, tot het uit breken van de tweede wereldoorlog, stonden geheel in het teken van de actie Het meisjeskoor zingt enkele vrolijke liedjes. (Foto L.D./Jaap v. Duljn Katw./Zee) t.w. een mandoline, een triangel en een guitaar. Namens het personeel van de huishoudschool werd een fraai kleed voor de bestuurstafel aangeboden. Grappige modeshow Na dit officiële gedeelte kon een aan vang worden genomen met de mode show. Parmantig stapten de meisjes, o.w. ook enkele kleine kinderen, over het lange plankier. ZU toonden allerlei kle dingstukken, welke op school zijn ge maakt. Pikante petticoats, stevige win terjassen, fraaie coctailjurkjes, warme Twee bruidstoiletten, één uit 1910 en één uit 1960. (Foto L.D./Jaap v. Duijn Katw./Zee) voor een eigen schoolgebouw. Pas in het jaar 1952, de juiste datum was 19 maart, kon het tegenwoordige schoolgebouw aan de Jan van Brakelstraat voor de meisjes uit Katwijk en naaste omgeving opengesteld worden. Thans is het be stuur druk bezig met de realisering van de plannen voor de bouw van een twee de 12-klassige school, die binnen niet al te lange tijd aan de Boslaan, nabij de Meeuwenlaan zal verrijzen. De voorzitter zette voorts uiteen wat er op deze moderne school aan opvoe dend werk gedaan wordt. Naast de 2- jarige primaire opleiding is er de z.g. vormingsklas, de opleidingen voor hulp in de huishouding, voor huisnaaister, costumière, coupeuse, kinderverzorgster en sinds kort de opleiding voor naald- vaklerares. Stormachtige vlucht Na deze toespraak werd het woord ge geven aan de inspectrice voor het nij verheidsonderwijs, mej. E. C. C. Oppen- oorth uit Leiden, die o.m. het schoolbe stuur, de directrice, het onderwijzend personeel en de leerlingen gelukwenste met het gouden jubileum. Zij wees in het bijzonder op het vele werk dat mej. v. d. Weerd reeds sedert 1924 in het be lang van de school heeft verricht. Vervolgens constateerde zij dat het nijverheidsonderwijs in Katwijk een stormachtige vlucht heeft genomen. Niet minder dan 70%(!) van de Katwijkse meisjes, die van de lagere school komen, gaan naar de Chr. Huishoudschool, ter wijl het landelijke gemiddelde 40% be draagt, aldus spreekster. Goede huismoeders Ook burgemeester Duiker sprak op deze bijeenkomst woorden van dank en waardering, niet alleen namens het ge meentebestuur, maar tevens namens alle jonge en oudere mannen in Katwijk. Hij was er van overtuigd, dat de school goede huismoeders aflevert. Zeer in het bijzonder dankte hij de directrice, mej. v. d. Weerd, die met inzet van haar hele persoonlijkheid de school tot bloei heeft helpen brengen. Als laatste spreker haalde de oud voorzitter. de heer Thijssen, enkele vreugdevolle herinneringen op. Ook hij wenste allen die bij het schoolwerk be trokken zijn van harte geluk. Aanbieding geschenken Een meisjeskoor zong hierna drie aardige liedjes en boden het bestuur namens alle leerlingen enkele muziek instrumenten voor het schoolorkest aan, Een grappig meisje uit 1910 (Foto L.D./Jaap v. Duijn Katw./Zee) dusters, grappige pyjama's wollen pakjes en nog veel meer. Men kijkt tijdens deze parade van lieftallige meisjes zijn ogen uit! De kleding uit het jaar 1910, die eveneens werd getoond, vormde wel een scherp contrast met die van dit jaar. Wat een charme moet er zijn uitgegaan van de meisjes uit het begin van deze eeuw! Interessante expositie Zeer interessant is de expositie in het schoolgebouw. Men ziet er niet alleen hoe zowel vroeger als nu naailes werd gegeven, maar ook hoe het interieur van de woningen in Katwijk net als in alle andere plaatsen een sterke wijziging heeft ondergaan. Het huisorgel heeft nu vrijwel overal plaats moeten maken voor de televisie. Voorts is er aandacht besteed aan de ontwikkeling van het verkeer (zeer fraai foto-materiaal) en de moderne kinderverzorging. Kortom te veel om op te noemen. De tentoon stelling is tot vrijdagavond a.s. geopend. Feest duurt voort Na het sluiten van deze expositie is het feest nog niet afgelopen. Maan dag a.s. nl. is er voor de leerlingen een voorstelling van het poppentheater van Guido van Deth uit Den Haag en op 17 december een feestavond in „De Baak" te Noordwijk aan Zee voor het perso neel van de school. Men kan werkelijk niet zeggen dat er aan dit belangrijke jubileum onvoldoende aandacht is ge schonken! Wet wetenschappelijk onderwijs aanvaard (Van onze parlementaire redacteur). De Tweede Kamer heeft gistermid dag na tweede lezing het ontwerp voor de nieuwe wet op het wetenschappelijk onderwijs zonder hoofdelijke stemming aangenomen. Alleen de communisten lieten aantekenen dat zij tegen zijn. In het wetsontwerp is vastgesteld, dat ach ter de afkortingen mr., dr.. ir. en drs. een punt wordt geplaatst. Onderstreept werd nog even, dat de wet voor een vrouwelijke doctorandus niet de titel doe torand a erkent. Een vrouwelijke meester in de rechten wordt ook niet meesteres in de rechten ge noemd. De Britse sterrenkundige, Patrick Moore, die onlangs een reis door Rus land maakte ten behoeve van een spe ciale studie over de maan, heeft bij zijn terugkeer in Engeland gezegd, te gelo ven, dat de Russen alles gereed hebben om een raket vol instrumenten naar de maan te zenden. Hij zeide. dat deze raket waarschijn lijk uitgerust zal worden met een appa raat om maanstof op te pikken, waarna het in de raket automatisch spectogra- fisch geanalyseerd kan worden. Moore zeide, dat de Russische geleer den geloven, dat de stoflaag op de maan niet meer dan enkele centimeters dik is en niet enkele meters of zelifs enkele mijlen, zoals in sommige kringen wel verondersteld werd. Moore zei, dat de Russen ook bezig zijn met de bouw van een raket waar mee een telescoop de ruimte in ge stuurd zal worden die de Russen in staat moet stellen een blik in het heelal te werpen die vrij is de vertekening door de atmosfeer. Hij zei niet hoe de Russen het beeld, dat de telescoop zou opvangen, ongestoord naar de aarde zouden overbrengen. Voorts zijn de Russen volgens Moore bezig met de bouw van een telescoop van 236 inch. 36 inch groter dan de grootste telescoop ter wereld, de 200 inch telescoop van Mount Palomar. Hij zei te geloven, dat de Russen de bouw van deze sterrenkijker nog niet hebben aangekondigd, maar dat het hun plan is de sterrenwacht voor deze tele scoop ergens in Azië te bouwen, waar de atmosferische omstandigheden het gunstigst ziin. Ook zei Moore dat hem gelegenheid was geboden de opnamen te inspecteren, die professor Nikolai Kozyrof hebben doen concluderen, dat er een eruptie op de maan is geweest, nog niet zo lang ge leden. Hij zeide dat er geen twijfel aan bestaat of er is op de maan enige ac tiviteit waargenomen door de Russische geleerde. 'Advertentie) sinaasappel citroen vruchtenlimonade (Van onze Parijse correspondent) De „Algerijnse Republiek" waarvan generaal De Gaulle in zijn laatste rede het visioen al opriep, is in de hoge ambtelijke kringen te Algiers op een scherp verzet gestoten. Dit bewijzen wel de ontslag aanvragen van drie der belangrijkste medewerkers van de hoge com missaris Paul Delouvrier en van nog een twintig andere vooraanstaan de ambtenaren. Van die drie voornaamste verzoeken heeft Delouvrier er twee geweigerd. Zijn kabinetsdirecteur en de secretaris-generaal van Algerije André Jacomet is echter op zijn verzoek door de regering in Parijs van zijn belangrijke functies ontheven en naar de Franse hoofdstad ontboden waar hij intussen al is gearriveerd. Jacomet is voorlopig op zijn post ver vangen door de enige mohammedaanse functionaris die Algerije kent, de poly- technicus Bouakouir. Deze zal nu in het bijzonder worden belast met de uitvoe ring van het zo geheten plan van Con- stantine, dat voorziet in de economische ontwikkeling en modernisering van Al gerije. Over de spanningen in de hoge ad ministratie van Algiers zijn in de Franse kamer al vragen aan de regering ge steld. Bezoeken die minister-president Debré, enkele ministers en de stafchef generaal Ely aan het Elysée brachten, worden eveneens in verband hiermee genoemd. BONN KAN NIET MEER GEVEN DAN 500 MILJOEN MARK PER JAAR (Van onze correspondent in Bonn) De Westduitse regering heeft hedenochtend onofficieel laten merken, dat zij bereid is samen met de andere NAVO-partners de Amerikanen financieel in staat te stellen ook in de toekomst een groot contingent troepen in Europa te hand haven. Men spreekt in Bonn evenwel beslist niet over een miljardenbedrag of over betaling van stationeringskosten voor de Amerikaanse troepen in Duitsland. Men noemt dan ook slechts het relatief bescheiden bedrag van 500 miljoen Mark per jaar. Plan voor Europese hulp aan Amerika Binnenkort krijgt Bonn, zoals reeds gemeld, bezoek van de Amerikaanse mi nister van Financiën Anderson en de Amerikaanse onderminister van Buiten landse Zaken Dillon. Het staat vast dat dit tweetal Adenauer zal wijzen op de slechte toestand van de Amerikaanse betalingsbalans tengevolge van de grote sommen, die de Verenigde Staten moet uitgeven voor de hulp aan de onder ontwikkelde gebieden en voor de ver dediging van Europa. De Amerikanen zouden van mening zijn dat de welvaart van de Europese NAVO-landen de laatste jaren, mede dank zij Amerikaanse hulp, wel zo ge stegen is, dat deze staten nu op him beurt financiële en deviezensteun aan Washington kunnen geven. Daarbij wijst men erin de Verenigde Staten op, dat Amerika voor zijn en Europa's defensie liefst 12 procent van zijn begroting besteedt, tegen Engeland 8 procent en West-Duitsland doorgaans slechts 5 procent <in 1961 evenwel, door het inhalen van achterstand uit de vo rige jaren, liefst 25 procent, te weten 11,2 miljard Mark voor de Westduitse defensie op een totaalbegroting van 42 miljard Mark). WesHuits initiatief Bonn kan echter wijzen op het feit, dat men juist dezer dagen en niet toevallig juist nu grootse plannen op stapel heeft gezet voor Westduitse Nog meer verwarring in Nieuw-Guinea over driehoeksconferentie De verwarring in Nederlands Nieuw Guinea over de kwestie van het voor stel tot een „driehoeksconferentie" is nog weer toegenomen door een inter view, dat de voorzitter van de PARNA toestond aan de Nieuw-Guinea Koe rier. De heer Wajoi zei daarin, dat „door de PARNA eerst alle aandacht dient te worden gewijd aan de binnenlandse po litiek. In die tussentijd moet de buiten landse politiek aan Nederland worden overgelaten." Deze opmerking is in strijd met de door het bestuur aan Ham- marskjöld gezonden resolutie met het verzoek tot het beleggen van een drie- hoeksgesprek. Gouverneur Platteel heeft eerst gister morgen over de post de gestencilde re solutie per aangetekende brief ontvan gen. Dit is tevens de verklaring voor het feit, dat de gouverneur Den Haag niet eerder heeft kunnen inlichten. Salarissen burgemeesters van kleine gemeenten verhoogd Staatsblad 431 bevat een wijziging van het bezoldigingsbesluit voor burgemees ters. In de eerste plaats geldt dit besluit een incorporatie van de 6 pet. toeslag op. het salaris van alle burgemeesters Maar tevens bevat het besluit een ver hoging der salarissen van burgemeesters van gemeenten van minder dan 20.000 inwoners. Gp deze verhoging heeft des- j tijds de Tweede Kamer aangedrongen. I hulp aan de onderontwikkelde gebie den via leningen van de industries de staat en de deelstaten tot een bedrag van 3.2 miljard en misschien wel van 4 miljard Mark. Voorts stelde de Westduitse regering vanmorgen onofficieel voor, dat de Euro pese NAVO-partners de hoofden bij el kaar zullen steken en een soort mili tair Marshall-plan voor „het arme Ame rika" zullen opstellen. Elk NAVO-land in Europa zou voor die hulp deviezen moeten afstaan. Bonn kan echter van zijn begroting niet meer dan 500 miljoen Mark missen, een drup pel op de gloeiende plaat der Amerikaan se militaire kosten die alleen al in Duitsland per jaar 1 miljard dollar be dragen, dat is 4 miljard Mark. Amersfoorts verbod voor circussen met roofdieren Het college van B. en W. van Amers foort heeft in overleg met de raadscom missie voor culturele zaken besloten in de toekomst circussen, die roofdieren- nummers op hun programma hebben staan, standplaats te weigeren. Voorts hebben B. en W. de directie van het die renpark „Birkhoven" te kennen ge geven het laten optreden van roofdieren met andere dieren niet meer te zullen toestaan. In het afgelopen seizoen liet men een tüger en een geit samen op treden. Amersfoort is de tweede ge meente in ons land, die een dergelijk besluit heeft genomen. Zandvoort was de eerste. De secretaris generaal Jacomet die Delouvriers rechterhand was, staat be kend als een man met gematigd libe rale denkbeelden en als een zeer erva ren en bekwaam functionaris die zijn carrière in ministeriële kabinetten heeft gemaakt. Hij heeft zijn ontslag aangevraagd tijdens een dagelijkse werk conferentie onder leiding van Paul De louvrier waar het dramatisch moet zijn toegegaan. Jacomet verklaarde dat hy het begin sel van het zelfbeschikkingsrecht voor het Algerijnse volk met warme instem ming en overtuiging had aanvaard. Dit beginsel is, zo meende hij te moeten con stateren, echter overboord geworpen, want hoe zou het staatshoofd anders de komst van een Algerijnse republiek al aan kunnen kondigen. Papieren barricades Een groot deel van het ambtelijke per soneel van het Franse gouvernement in Algiers bleek die visie te delen en De louvrier schijnt nu zelfs te vrezen dat, na Lagaillarde's barricades van januari JJ. voor de universiteit, zijn ambtenaren „papieren barricades" zullen opwerpen om de uitvoering van de richtlijnen van Parijs zoveel mogelijk te kunnen be lemmeren. Dat er in de hoge ambtelijke kringen in Algiers obstructie werd gepleegd tegen de politiek die Parijs in Algerije voorstond, is zeker geen nieuw verschijn sel. Het onrustbarende voor De Gaulle is_ nu echter dat het hoge ambtenaren zijn die hij voor een ruim deel zelf heeft aangesteld en die nu openlijk in verzet treden tegen het „Algerijnse Algerije dat zy juist moesten helpen opbouwen. Een verzet dat bovendien te bedenke lijker is, doordat die rebellie maar al te gemakkelijk zou kunnen overslaan naar de legerleiding en uiteraard vooral naar de kringen van activisten en neo-fas- cisten, die zich sinds De Gaulle's laatste rede juist zo opvallend kalm hadden ge houden. Een kalmte die, zo wordt nu in Parijs alweer gevreesd, een volgende storm dan ook wel eens aan zou kunnen kondigen. Rechtse demonstranten De Parijse politie moest gisteravond ongeveer 2.000 rechtse demonstranten uit elkaar jagen, die op de Boulevard St.-Germain betoogden voor een „Frans Algerije". Nadat enkele betogers de Parijse po- litieprefect Maurice Papon de hoed van het hoofd hadden gestoten, drongen de agenten de demonstranten terug naar de Mutualité, waar het Nationale Front voor een Frans Algerije een bijeenkomst had belegd. Voor het gebouw verzamelden de be togers zich opnieuw, leuzen scheeuwend als „het leger aan de macht" en ,De Gaulle aan de galg". Deze maal maakte de politie gebruik van gummistokken. Zes demonstranten liepen verwondingen op. Debat over Algerije Naar van gezaghebbende zijde in Parijs wordt vernomen, zal de Franse regering akkoord gaan met een debat in de Nationale Vergadering over Algerije in het begin van december. Dit debat zal buiten de begrotingsbesprekingen vallen. De regering zal dan bij monde van premier Debré de gelegenheid heb ben de politiek, die president De Gaulle in zijn radio- en televisietoespraak van 4 november heeft ontvouwd, nader uit een te zetten. Het debat zal niet met een stemming worden besloten. Russen in Uruguay souden de acties leiden In drie Zuidamerikaanse staten is of wordt deze week gestaakt. Het trein- en scheepvaartverkeer in Brazilië heeft gisteren geheel stilgelegen door een staking van 1.600.000 arbeiders, die dezelfde salarisverhoging eisen als onlangs aan de militairen is toegekend. In Argentinië kwam het werk stil te liggen door de meest volkomen staking ooit in dit land gehouden. Naar schatting drie miljoen leden van meer dan vijftig vak bonden namen aan de actie deel. In Chili staakten ongeveer 65.000 vakbondsleden. In Argentinië lag alle verkeer stil Te Rio de Janeiro wordt vernomen, dat de Braziliaanse regering van Argen tijnse diplomatieke zijde de mededeling heeft ontvangen, dat de staking dezelfde oorsprong heeft als de acties in Argen tinië en Chili. De Russische ambassade in Uruguay zou de stakingen leiden. De Argentijnse staking was bedoeld als een protest tegen het veto. dat pre sident Frondizi heeft uitgesproken tegen een wetsontwerp, dat mogelijk maakt bepaalde toelagen op de inkomens te verhogen. Vrijwel het volledig trans portsysteem van deze staat werd erdoor getroffen. De Braziliaanse regering heeft de spoormannen, havenarbeiders en het scheepspersoneel. die allen staatsem- ployees zijn daar de havem en spoor wegen zijn genationaliseerd, opdracht gegeven het werk vandaag te hervatten. De stakers zijn bedreigd met ontslag of administratieve vervolging ingeval zij weigeren aan het werk te gaan. De regering heeft verklaard, dat zij alle grondwettige middelen te baat neemt om hervatting van het werk te verzeke ren. Intussen zijn ongeveer honderd personen gearresteerd, die een leidende rol in de actie hebben gespeeld. Termijn van acht dagen Het Chileense vakverbond heeft de re gering een termijn van acht dagen ge steld voor het oplossen van ,,de econo mische problemen van de werkende klasse". Maandag werd er in het land gestaakt uit protest tegen de vechtpar tijen tussen arbeiders en politie, welke aan twee mensen het leven kostte, ter wijl er 46 werden gewond. De regering verijdelde een poging van studenten en professoren om aan de actie mee te doen door alle scholen te sluiten. De president heeft zich gehaat gemaakt bij de vakbonden door zijn strenge fiscale politiek, die erop gericht is de inflatie in Chili tegen te houden.

Leidsch Dagblad | 1960 | | pagina 5