DAAR IGaa. SPLIT- ERWTEN ROOKWORST 79 ZALM Albert Heijn AMANDEL Duel Kasavoeboe-Loemoemba om zetel in de Alg. Vergadering SCHERPE AANVAL VAN ZORIN OP DE BELGISCHE ACTIVITEITEN IN KONGO Zeer binnenkort De gehele dag spitsuurverkeer Wachtmeester verbaliseerde gemeentebestuur van Wijchen ARKA wil één r.-k. vakcentrale „Beeldenstormer" kreeg twee maanden een secretaresse N.V. NEDERLANDSCHE KABELFABRIEKEN I Gemberkoek Pink voor kwaliteit maakt u het le¥en goedkoper WOENSDAG 9 NOVEMBER 1960 De Sovjet-Unie heeft gisteren in de Verenigde Naties betoogd, dat de Kongolese premier Patrice Loemmoemba aan het hoofd staat van de enige wettige regering van de vroegere Belgische kolonie. De Verenigde Staten werden beschuldigd van pogingen om de regering- Loemoemba te liquideren en vervangen door een regering van stroman nen, aldus de Russische permanente vertegenwoordiger in de V.N. Zorin, toen de Algemene Vergadering het debat begon over Kongo. Als eerste kwestie kwam aan de orde de vraag of de door Loemoemba benoemde Kongolese delegatie een zetel moest worden toegewezen, of die welke was gevormd door Kasavoeboe. het politieke leven in de jonge republiek „geneutraliseerd" te houden tot nieuw jaar 1961. Moboetoe deelde gisteren aan de pers mee dat hij werkte aan een ontwerp programma en daartoe de terugkeer uit New York afwachtte van Justin Bom- boko, voorzitter van de door Moboetoe ingestelde raad van commissarissen. Ko lonel Moboetoe stelt zich voor de werk zaamheden van de raad van commissa rissen per 1 januari 1961 te beëindigen. Hij verklaarde voorts, dat hij geen zit ting van het parlement zal toestaan zonder dat daaraan de afgevaardigden van de Conakat, president Tsjombe's partij, zullen deelnemen. Britse hulp aan Kongo De Britse plaatsvervangend minister van Buitenlandse Zaken Edwart Heath, heeft gisteren in het Lagerhuis medege deeld, dat de Britse regering onmiddel lijk het equivalent van drie miljoen dol lar ter beschikking van de Ver. Naties zal stellen als hulp aan Kongo voor het herstel en het op gang houden.van de voornaamste openbare diensten. Engeland heeft aan secretaris-gene raal Hammarskjöld medegedeeld, het volgend voorjaar wederom een bijdrage van twee miljoen dollar te zullen ge ven, als zulks nodig mocht blijken en ook andere landen hun deel bijdragen. Acht landen dienen resolutie in Kasavoeboe sprak de vergadering toe als staatshoofd van Kongo. Hij zei dat zijn ambt en het parlement de twee enige bestaande instituten waren in zijn land, gegrondvest op wettelijke basis. De president alleen, aldus Kasavoeboe, kon een delegatie naar de VN benoemen. De gedelegeerde van Guinee. Ismael Toure, diende formeel een door acht landen ondersteunde resolutie in, welke pleitte voor het toekennen van de zetel aan de delegatie van Loemoemba. Toure noemde het „abnormaal" dat Kongo niet in de Assemblee was vertegenwoordigd. Hij zei dat de door Kasavoeboe be noemde delegatie „onwettig" was, omdat het Kongolese parlement er geen goed keuring aan had gegeven. Inderdaad heeft de voorzitter van de Kongolese Kamer van Afgevaardigden in een gisteren gepubliceerd telegram aan Hammarskjöld gezegd, dat Kasavoe boe het land zonder toestemming van het parlement heeft verlaten en niet ge acht kan worden namens de Kongolese natie te spreken. „Voor Kongo dient bij de V.N. te worden vertegenwoordigd door Konza". Zorin deed opnieuw een scherpe aan val op de activiteiten van België in Kongo. Toch vonden waarnemers hem gematigder dan voorheen. „Aan de wortels van dit avontuur van België en NAVO-bondgenoten ligt het plan om de belangen te verzekeren van de machtige monopolies die bang zijn, dat zij de grondstoffen moeten ontberen welke nodig zijn voor de atoomindus trieën van de NAVO, en dat zij goedkope arbeidskrachten van Kongo verliezen", aldus Zorin. De militaire leider van Kongo, kolonel Joseph Moboetoe, is nog vastbesloten om Een ernstig vermanend geluid heeft de heer A. G. M. Boost, directeur Wegen en Verkeer van de ANWB, bü de opening van de regionale verkeerstechnische leer gang te Arnhem, over het uitvoeren van verkeersplannen voor de steden laten horen. Weldra, zo zeide hij, zal het tegen woordige spitsuurverkeer een normaal beeld voor de gehele dag worden. Het verkeer op de werkelijke spitsuren zal dan helemaal niet meer te verwerken zijn met alle schadelijke gevolgen en vertragingen van dien. De heer Boost zeide, dat thans in de spitsuren 40 tot 50 percent van het to tale dagverkeer moet worden verwerkt. Het werkend deel van de bevolking be staat voor 55 tot 65 percent uit fietsers, 20 tot 25 percent gebruikt een openbaar vervoermiddel en 15 percent gebruikt auto, motor of scooter. Aandrang op erkenning bloemisterij in EEG Telers van bloemen, planten en bloembollen uit de zes landen van de E.E.G. hebben dinsdag de Europese com missie verzocht erkeniningseisen op te nemen voor de uitoefening van dit be drijf als onderdeel van een algemeen beleid voor de wetenschap. Met -ver tegenwoordigers van twee internatio nale organisaties van groothandelaren dn deze produfcten en een organisatie van kleinhandelaren zijn de telers, ver enigd In de „Association Internationales des Producteurs Horticultures" dinsdag ontvangen door de vice-president van de Europese commissie, dr. Mansholt, aan wie zij voorstellen voor een derge lijk gemeenschappelijk beleid overhan digden. De bepalingen van het E.E.G.-verdrag wat betreft contingenten en douaneta rieven zijn ook op de handel in bloe men, planten en bloembollen van toe passing. De Europese commissie heeft voorts reeds voorstellen uitgewerkt voor een andere tak van de tuinbouw, nl. voor het gemeenschappelijke beleid voor groente en fruit. De voorstellen van de organisaties hebben betrekking op de produktie enerzijds en de afeet anderzijds. Vooral van Nederlandse zijde de A.IP.H. telt in Nederland enige duizenden leden wordt aangedrongen op erkennings- eisen voor de producenten ter voorko ming van export van minderwaardige Erodukten. Voorts beogen de voorstellen et streven naar het bereiken van even wicht tussen vraag en aanbod in de zes landen van de gemeenschap door be vordering van de afzet en gezamenlijke propaganda en het reguleren van de verkoopvoorwaarden. Nederland is in de E.E.G. verreweg de grootste producent en exporteur van bloemen, planten en bloembollen. In 1959 werd voor een bedrag van ruim 300 miljoen gulden uitgevoerd, waarvan on geveer 135 miljoen naar de vijf E.E.G.- partners. Italië komt op de tweede, Bel gië op de derde, Frankrijk op de vierde en Duitsland op de vijfde plaats. De organisaties kregen de toezegging dat er naar zal worden gestreefd medio 1961 de voorstellen in een ontwerp te verenigen. Van Nederlandse zijde werd de be spreking bijgewoond door de voorzitter van de Nederlandse tuinbouwraad, dr. A. J. Veihage. (Van onze Arnhemse correspondent) Het was die avond laat geworden in de raad van Wijchen. De gemeente lijke problemen waren diepgaand behandeld en het gehele gemeentebe stuur was het erover eens dat men dringend aan een opkikkertje toe was. Zodoende verdwenen zo wel het College van B. en W. als de complete raad in een Wijchens café om in ongedwongen sfeer de laatste rondvraag, gecom bineerd met een rondje, te houden. Dit gebeurde wel vaker en gewoonlijk ging het zo, dat na sluitings tijd door de burgemeester aan de begunstigde kaste lein ontheffing werd ver leend. Op de bewuste avond was de burgemees ter wat vroeger naar huis gegaan en de raad kaart te wat na onder leiding van de loco-burgemeester, de heer Klaassen. Toen de kleine uurtjes naakten, riep de heer Klaassen naar de kaste lein, dat het „met de ont heffing wel goed zat". Doch opeens ging de cafédeur open en daar trad Jan Top, wachtmees ter der Rijkspolitie, bin nen. Hij vroeg de kastelein of deze een schriftelijk bewijs had, dat hij na het sluitingsuur nog open mocht zijn. Intussen had de loco-burgemeester vaardig een briefje met enkele krabbels gecon strueerd en dat aan de kastelein overhandigd, doch de man achter de tapkast weigerde dit briefje aan de wacht meester over te leggen. En zo gingen de kastelein en het gehele gemeente bestuur van Wijchen, met uitzondering van de bur gervader, die thuis in bed lag, op de bon! Het merendeel van de raad wist zijn verlies te nemen. Het betaalde een tientje schikkingsgeld. Maar één raadslid nam het niet. Deze liet de zaak voorkomen. De kanton rechter veroordeelde hem tot 11 gulden boete, maar het raadslid, een vechter van allure getraind in menig begrotingsdebat, eiste een algemene be schouwing over de zaak, omdat hij van mening was en bleef dat de loco burgemeester krachtens zijn waardigheid de ont heffing van de caféslui ting kon dekken. „Het is wat moois," dacht hij kennelijk. „Drink je onder de zegen van de loco burgemeester een biertje en daar zou je. dan voor beboet moeten worden!" Zo stond het Wijchense raadslid, bijgestaan door mr. Groeskamp uit Nij megen, gisteren voor de Arnhemse rechtbank, die gepresideerd werd door mr. Van Houten. Dat dit proces hem meer zou kosten dan het tientje, waarmee hij de zaak had kunnen schikken inte resseerde het raadslid niet. „Het gaat om het principe," zei hij. De officier van Justitie zag het net zo: „Na slui tingstijd niemand in een café, ook het gemeente bestuur niet en dus be vestiging van het vonnis van het kantongerecht: elf gulden boete." De rechtbank zal 22 novem ber a.s. bepalen of volgens de eis van de officier van Justitie mr. J. G. Bever sluis wordt gevonnist. „Het hoofdbestuur van de ARKA acht het mogelijk en gewenst dat er wordt gevormd één katholieke vakcentrale voor alle katholieke werknemers". Aldus mr. G. A. A. M. Boot, algemeen voor zitter van de Algemene Rooms Katho lieke Ambtenaarsbond in een rede op het tweedaags congres van deze organi satie in Utrecht. „Wij zijn onzerzijds bereid de nodige offers te brengen om een gemeenschap pelijk huis, overeenkomstig de zienswijze van het episcopaat, te bouwen". De heer Boot achtte het wel noodza kelijk, dat binnen deze centrale belan gengemeenschappen worden gevormd voor het katholieke overheidspersoneel, rekening houdend met de bijzondere sta tus van de ambtenaar. De ARKA is on voorwaardelijk gelukkig met het bis schoppelijk document, als blijkt dat de KABO (de Katholieke Bond van Over heidspersoneel) en de ARKA in onder linge harmonie het huis van de ene vakcentrale zou kunnen bewonen. Ze moeten niet tegenover elkaar blijven staan, als nu al drie jaar het geval is, zo zei de algemen voorzitter van de ARKA, die eraan herinnerde, dat het dagelijks besuur van de ARKA contact heeft opgenomen met de KABO. Bewegend landschap voor opleiding van piloten In Groot-Brittannië is een ingenieuze methode ontwikkeld die een vlieger in staat stelt om in een vluchtsimulator aanvliegmanoeuvres en landingen te oefenen door hem een realistisch drie- demensionaal beeld te geven van de luchthaven, die zijn bestemming is en het terrein waarboven hij aanvliegt. Een prototype van deze apparatuur zal waar schijnlijk aan het einde van het jaar klaar zijn om gedemonstreerd te worden. Bijzondei'heden over de apparatuur zijn reeds bij het ministerie van Luchtvaart ingediend. Het model van het landschap wordt vertikaal gemonteerd op een riem zonder einde waarvoor een televisie camera op een gesloten kring is opge steld; het beeld dat de camera ziet wordt De rechtbank te Leeuwarden heeft vanmorgen een 33-jarige Duitser, kapel meester van het ijsballet Maxi en Ernst Baier, wegens vernieling in verschillen de r.k. kerken in Nederland veroordeeld tot een gevangenisstraf van twee maan den en veertien dagen met aftrek van voorarrest. De officier van Justitie had vier maanden gevangenisstraf met aftrek van voorarrest geëist. De kapelmeester had zijn vernielingen aangericht in de kerken van Wijtgaard, Zwolle, Eind hoven en Wijnbergen bij Doetinchem. In al deze plaatsen had hij kruisbeelden verbogen, misboeken verscheurd en kaarsen en bloemen vernield. In een psychiatrisch rapport was verdachte af geschilderd als iemand, die door een neurotische explosie tot beeldenstormer was gemaakt. Uit het rapport bleek voorts, dat zich bij de man een grote hoeveelheid conflictstof had opgesta peld, hetgeen voornamelijk was veroor zaakt door bepaalde jeugdervaringen, die voor de verdachte een slechte uit werking hebben gehad. De neurotische explosie was volgens het rapport boven dien te wijten aan het feit, dat de ver dachte zich had moeten wijden aan wat hij noemde afschuwelijke amusements- en knetterende jazz-muziek, terwijl de klassieken hem in het bloed zaten. Bij de behandeling van zijn zaak had de man veel berouw getoond over zqn vernielingsdaden op een groot scherm voor de cockpit ge projecteerd. Door middel van een spe ciaal ontworpen optische zoeker ligt de gezichtshoek langs de bewegende band, zodat wanneer het landschap beweegt het lijkt alsof de vliegmachine het vlieg veld nadert. De snelheid waarmee de band beweegt en deze wordt auto matisch geregeld duidt de naderings snelheid aan. Het nabootsen van ver anderingen in de positie van het vlieg tuig, zoals voorwaartse en zijwaarte hel ling, worden verkregen door de optische installatie door middel van op afstand bediende servomotors te activeren. MARKTBERICHTEN AALSMEER, 8 november C.V. Cen trale Aalsmeerse Veiling GA.: snijbloe men: Gerbera 40-73, Bouvardia 25-46, Clematis 60-90, Euphorbia 45-80, Calla 50- 80, Chrysanten gr.bl. 28-62, idem kl.bL 15-33, per stuk. Amaryllis 30-61 per kelk. Fresia 80-210, Cyclamen 75-140, Iris 130- 290, Ornithogalum 40-80, per bos. POTPLANTEN: grote pot. kleine pot: Adlantum 125-150, 50-66; Anthurium 300- 610, 125-165; Aphelandra 115-180, 40-80; Asplenium 35-40; Azalea 300-650, 150- 180; Begonia Eges 180-220, 40-120; Blad begonia 35-45; Cactussen en vetplan- ten 80-120, 3-25; Cissus 150-180, 30-40; Croton 60-85; Cyclamen 300-490, 100- 190; Euphorbia Splendens 80-120, 30-35; Ficus 200-280, Gemengde planten 80-90; Hedera bont 150-180, 40-75; idem Pittsburg 75-150, 12-20; Kalanchoë 60- 110; Marantha 30-40; Nephrolepls 200- 380, 40-75; Primula Obconlca 100-165, 40- 80; St.-Paulia blauw 50-80; Philoden- dron 250-450, Idem Scandens 40- 55; Platyceritim 180-680, 40-125; Sanse- vierla 180-300, 60-150; Scindapsus groen 45-55; Idem bont 80-90; Tradescan- tla 60-65, 12-20; Varens gemengd 30- 48; Aralea 80-110, 12-22; St.-Paulia roze 100-120; Primula Sinemsis 30-50. KATWIJK AAN DEN RIJN, 8 november Groenteveiling: Waspeen Al (per kist) 56.60, Idem A2 216, idem BI 3.30-5.40, Idem B2 1.40-2.20, idem Cl 1-1.60, an dijvie 18-40, boerenkool 19, selderij (per 100 bos) 8-10, uien (per kist) 1.00. groene kool 8-9, prei 13-24. Aanvoer: waspeen 49.000 kg., waarvan 20.000 kg. voor export werd verkocht. ROELOFARENDSVEEN, 8 november Bloemenveiling: Fresia's 35-3.00, Irissen 55-1.65, Tros-chrysantenMillersdale 80- 94, Superform 55-94, Golden Glint 80- 1.07, Carolina 54-85, Crimson Champion 81-1.08, Encore 70-81, Choco 71-1.03, Evelyn Bush 80-89, Lummina 78-1.01, Bacchus 68-95, Golden Champion 73-86, Bornholm 81-92. Trosrayonanten 75-1.01, Thelma 90-1.05, Bill Speet 69-80, Paris 79-85, Golden Sail 87-98, Lady Electra 78- 91 per bos. Idem geplozen: Schlager 11- 15, Lovellners 13-15 per stuk. Am. Anjers: rode Sim 22-29, roze Sim 18-27, Brenner 19-24, Fanfare 23-27 per stuk. RIJNSBURG, 8 november Bloemen veiling Flora: Tros-chrysanten: Golden Sail 90-100, Brigitte 105-115, Superform 75-85, Little America 85-95, Kauffman 90-95, India Poll 110-115, brons 90-95, Sous d'or 85-90, Bornholm 100-110, Choco 105-110, Oranje Zon 95-100, Regalia 100- 105, Stuart 110-125. Blauwe Druif 52-55. Fresia: Golden Yellow 105, geel 75-80. WOERDEN, 9 november Kaasmarkt: Aanvoer 58 partijen. Eerste kwaliteit 2.16- 2.20, tweede kwaliteit 2.11-2.15, extra kwa liteit tot 2.33. Handel matig. Wij vragen voor onze Technische Directie. Voor deze zelfstandige werkkring zijn vereisten: Middelbare Schoolopleiding Vaardig Steno-typiste Ervaring als Secretaresse. Eigenhandig geschreven brieven onder bijvoeging van een recente pasfoto te rich ten aan het Directie Secretariaat - Schieweg 9 - Delft. SAPPIGE GELDERSE >TUK 250 GRAM Heerlijk in de erwtensoep ^AABVBBEIENi SCHROMPELEN WEG 5 Pijn en jeuk wèg Bloeden houdt op 2 t;De wetenschap heeft thans vj V een helende substantie ont- 5 dekt met de verbazingwek- j» 6 kende eigenschap de aam- 2 beien eenvoudig te doen weg- A drogen - pijn verdwijnt, bloe- rr den houdt op. Toegepast g in SPERTI, doet dit weefsel- b probleem meer zijn. v I Sperti Zalf en Zetpillen SPERTI is zacht en desinfec- ijl terend - bevat géén verdo- S Wvende middelen. Voor veili-fl V ge, rechtstreekse behande- ling van aambeien, SPERTI 5 3 Zalf f 3.30, Zetpillen f 4.90. g F&ï&i U £02 SWSS Z-T'i IK» .y; gggggs PER BLIK geen tidbits maar hele moot! i KWALITEITSGARANTIE j Wanneer u enig bij AH gekocht artikel nietèlke l i cent waard acht die u A ervoor betaaltdan geeft AH u het volledige bedrag prompt terug. j SLEUTELTJES DIVERSEN 0 Ver. tot Beh. der Bel. van T.B.C.-pat., afd. Leiden. Feest avond op vrijdag 11 nov. in Den Burcht. Aanvang 8 uur. Mede werking André Carrell en zijn gezelschap. Kaarten f 1.25 r. i. aan de zaal. KB 1000 woningen in aanbouw. Gegadigden vraagt deelnemers kaart en U koopt met 10% korting alles voor Uw woning, huwelijksuitzet, of gezin. Enor me besparing. LeLdse Inkoop- combinatie. Postbus 158, Lel den. Telef. 33914. B Dansen, iedere donderdag vanaf 8 uur in „Den Burcht" Jacobazaal) (3 Net meisje zoekt aardige vriendin om gezellig mee om te gaan. Leeftijd 20 a 21 jaar. Br. bur. v. d. blad no. 3424 k. R Soefi Beweging. Avond voor langstellenden op vrijdag a.s. om 8 uur. Spreekster mevr. mr. J. M. Kunst. Onderwerp: God openbaart zich telkens weer. Gerecht 10. Toegang vrij. RJ Supporters en Roodenbur- gers. Zondag a.s. V.C.S.Roo- denburg. Vertrek per bus v.af Stadhuis 12.45 u. Opgeven bij C. Labrujère, Vrouwenkerk- koorstraat 11. BI Ruiling. Wie heeft een klein net huisje, voor echtpaar, en is bereid een goede vierkamer woning te kopen, omtr. Heren straat. Geen nieuwbouw. Br. bux. v. d. blad no. 3483 k. SI Wonlngruil. Aangeboden vr\J ovenhuis. 5 kam. en zolder, pracht uitzicht, hoek Haarlem merstraatHaven, voor heel huls of 4 a 5 k.flat, liefst n.bouw Lelden-noord, Haarlemmers ^raat 315. IH Wonlngruil. LeidenVoor schoten. Aangeboden 4-kamer- flat, omgeving Vijf Meilaan, voor iets dergelijks. Huurprijs f 14.30 p. week. Brieven bur. van dit blad no. 3425 k. 13 Woningrull. Aangeboden bovenhuis, centruim stad, bev. 2 kamers, 3 slaapkamers, grote keuken, zolder en plaats. Ge vraagd) kleinere woning. Brie ven bur. v. d. blad no. 3445 k. ■■■■■■■■■■■■■■a Tarief „SLEUTELTJES" 120 woorden f 1. 130 woorden f 1.50 (een woord hoogstens 12 let ters. Bewijsnummers f 0.10 extra. Toezending nummer- brieven f 0.20 meer. „Sleuteltjes" worden behou dens gebrek aan plaatsruimte dagelijks opgenomen. BBBBBBBBBB1BBBB

Leidsch Dagblad | 1960 | | pagina 4