KENNEDY gekozen fof president EN PAKIJS REAGEREN VERRE VAN ENTHOUSIAST Amerikaanse volk gaf de voorkeur aan man van nationale herleving5 WEERBERICHT (Prtc/ Qlu OM 9.22 UUR NED. TIJD GAF NIXON TOE: Democratische meerderheid nu zowel in Huis als in de Senaat In Pakistan 12.000 doden Britse reactie is gunstig Opgericht 1 maart 1860 WOENSDAG 9 NOVEMBER 1960 No. 30198 LEIDSCH DAGBLAD Directeur: E. A. E. van Dtsüoeck Hoofdredacteur: J. Brouwer DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN f7.50 per kwartaal; f2.55 oer maand; f0.59 per week Witte Singel 1, Lelden - Giro no 57055 Telefoon Directie en Administratie: 25041; Redactie: 21507 (Van onze correspondent in Washington) De Democratische kandidaat voor het presi dentschap der Verenigde Staten, Kennedy, is erin geslaagd zijn Republikeinse tegenstander, Nixon, te verslaan: bij de verkiezingen van gisteren be haalde hij de absolute meerderheid van 269 van de 537 beschikbare stemmen van het college van kiesmannen. Hiermede heeft het Amerikaanse volk te kennen gegeven, dat het de laatste tijd niet goed ging met het land en dat daaraan iets moest wor den gedaan. Juist omdat de welvaart in de V.S., oppervlakkig beschouwd, nog bijzonder groot is, getuigt deze uitslag van politieke rijpheid en van Zowel in het Huis van Afgevaardigden als in de Senaat heeft de Democratische partij de meerderheid weten te bereiken. Dit bleek toen bekend werd, dat de Democraten in het Huis de daarvoor nodige 219 zetels verworven hadden en er in de Senaat, waar zij 43 zetels hielden, reeds acht van de op het spel staande 34 bijgekregen hadden. Kennedy is erin geslaagd enkele staten méé te krijgen, zoals Zuid-Carolina, dat tot heden als Republikeins werd beschouwd. Er deed zich voorts een „aardver schuiving" ten gunste van Kennedy voor in Pennsylvania, een staat met 32 kiesmannen. Kennedy is de jongste president, die Amerika sedert vijftig jaar heeft gehad. Hy is twintig tot dertig jaar jonger dan de meeste leiders in West-Europa. Voor het eerst heeft Amerika een rooms-katholieke president. De godsdienst heeft, bij het ruimdenkende Amerikaanse volk (dat voor driekwart niet-katholiek is) ken nelijk niet veel invloed gehad. In elk geval heeft de wil tot verandering zwaarder gewogen dan eventuele bezwaren, zoals ook de geringere ervaring van Kennedy ten opzichte van Nixon. Vice-president Nixon gaf om 9.22 uur Ned. tijd zyn nederlaag toe. Nixon bood senator Kennedy zijn gelukwensen aan. Hij zegde Kennedy algehele medewerking toe. Tijdens zyn korte toespraak vanuit zijn hotel te Los Angeles werd Nixon door een menigte toegejuicht. Zijn vrouw, die naast hem stond, brak in snikken uit. paald aantal „punten" op voor de zege vierende kandidaat. Officieel heten die punten kiesmanstemmen, maar dat ge trapte systeem betekent eigenlijk niet anders meer dan dat in ieder staat tus sen de rivalen gevochten wordt om een aantal punten, dat groter wordt naar mate de staat meer inwoners telt Men zal kunnen begrijpen, dat het puntenverschil tussen de opponenten doorgaans veel indrukwekkender is dan het percentageverschil van het aantal stemmen, dat beiden in het gehele land hebben behaald. Een percentageverschil van 54 tegen 46 kan zich manifesteren als een aardverschuiving in punten of kiesmanstemmen. Er is druk gestemd in Amerika. Waar schijnlijk hebben de kiezers alle records gebroken In het noorden van Virginia bezinning op Amerika's internationale positie. De kiezers wensen een andere ploeg, die de toenemen de werkloosheid en de verzwakte positie in de wereld met meer kracht zal aanpakken dan totnu- toe geschiedde. Kennedy is immers de man, die tijdens zijn campagne betoogde, dat Amerika's prestaties niet in overeenstemming zijn met zijn capaciteiten. In hoeverre hij erin zal slagen ver betering aan te brengen, moet afgewacht worden, maar in elk geval hebben de Amerikanen hem een kans willen geven. Herinneringen aan F. D. Roosevelt Het was niet alleen een propaganda- motief, dat Kennedy in zijn speeches zo vaak de naam noemde van Franklin Roosevelt. De man, die thans Amerika's leider zal worden, heeft zich tot taak ge steld een nationale herleving teweeg te brengen, even stimulerend als de renais sance waarbij Franklin Roosevelt de lei ding had. Dikwijls gedurende deze cam pagne wanneer Kennedy het podium be trad, speelde dc muziek het populaire lied uit de Roosevelt-periode „Happy days are here again". Dit is meer dan enig andere melodie het succeslied. waarmee de Democraten vannacht hun overwinning vierden. Lippmann, Amerika's grootste politieke commentator, heeft Kennedy geprezen om zijn geweldige kennis van zaken en zijn intense belangstelling. Hij heeft hem stabiel genoemd, koel en moedig. In stinctief heeft ook het Amerikaanse volk deze capaciteiten onderkend, maar de kiezers zagen nog iets meer. Zij zagen een man in de kracht van zijn leven, van wie enthousiasme uitstraalde en wiens wil om voor Amerika iets groots te volbrengen onmiskenbaar is. Daarom was het. dat zovelen hun vertrouwen hebben geschonken aan deze 43-jarige senator uit Boston, die de strijd heeft gevoerd met grote energie en distinctie. Er is druk gestemd Zoals men zich zal herinneren levert een overwinning in iedere staat een be- Volgens de jongste officiële schattingen is het aantal doden als gevolg van de twee wervel stormen in Oost-Pakistan tot 12.000 gestegen. De tweede storm, op 31 oktober, heeft meer schade aangericht dan de eerste, op 16 oktober. MEER WIND De Bilt verwacht van heden- tot mor genavond: Overwegend zwaar bewolkt met tijde lijk regen. Matige tot krachtige later mogelijk harde en aan de kust storm achtige zuidelijke wind Minder koud. vooral in de nacht en ochtend. (Opgemaakt te 11.15 uur). 10 NOVEMBER Zon op: 7.50 uur; onder: 16.57 uur. Maan op: 22.54 uur; onder: 13.18 uur Hoogwater te Katwijk te 7.14 en 19.32 uur. Laagwater te 2.49 en 15.08 uur. Dit nummer bestaat olt 16 pagina's stonden om zeven uur 's avonds, toen de stemlokalen zouden sluiten, nog zoveel mensen in de rij, dat men besloot de deuren aanzienlijk langer open te hou den. Kennedy 1 eeft vooral veel succes ge boekt in de industriegebieden, waar de steun van de vakbeweging veel voor hem moet hebben betekend. Bovendien voelt men in die streken het meest de gevol gen van le groei nde werkloosheid. Maar ook in de landbouwgebieden van het midden-westen deed Kennedy het beter dan velen hebben verwacht. Minister Luns over verkiezingsuitslag De Nederlandse minister van Buiten landse Zaken, mr. J Luns, verklaarde hedenmiddag voor radio- en televisie o.m.: „In één opzicht is de verkiezing van Kennedy een versterking voor de Ameri kaanse administratie. President Eisen houwer had namelijk het nadeel, dat hij steeds moest wprken met Pen CnrnrrM cc" Swcu"""P-SV'u-P»""eK zaï woraen waar een Democratische meerderheid met° een nfIatfonistische strekkingen wac r.oo'-i met een inflatiomstische strekking en s^ide meerderheid dï'eïen »anrdeverm,„dering van De stand om 1 uur Hedenmiddag omstreeks 1 uur was de krachtsverhouding tussen Kennedy en Nixon: 269 kiesmannen voor winnaar' Kennedy en 172 voor Nixon. Onbekend j was toen nog de uitslag in Alaska,! Californië, Hawaii, Illinois, Minnesota, I Nieuw-Mexico, Washington. De meer derheid in het kiescollege van 537 be- i draagt 269. Kennedy was dus zeker van de zege. Het verschil in het aantal stemmen is overigens betrekkelijk ge ring: omstreeks een miljoen, dus maar iets meer dan één procent van het aan tal kiezers. Amsterdam vreest waardevermindering van de dollar In kringen van de Amsterdamse finan ciële en handelswereld toonde men zich over de verkiezing van Kennedy vol strekt niet verrast. Met de grote waar schijnlijkheid van deze verkiezing had men reeds rekening gehouden. Men acht te het moeilijk thans reeds min of meer nauwkeurig te bepalen wat de uitwer king van deze uitslag zal zijn voor het zakenleven van Amerika en vervolgens ook voor het zakenleven van Europa en daarmee van Nederland. De meningen liepen uiteen. We weten, aldus sommi gen. dat democratische presidenten in het verleden nogal eens met experimen ten voor de dag zijn gekomen, die niet altijd onverdeeld gunstig zijn uitgeval len. De Republikeinse partij placht in dat opzicht gereserveerder tè zijn. Wel staat vast dat de opvolger van president Eisenhower als een der eerste belang rijke taken voor zich ziet de Amerikaanse industrie nieuw leven in te blazen en de werkloosheid te verminderen. In bankkringen was de vrees te be luisteren, dat onder Kennedy wellicht een goedkoop-geld-politiek zal worden verwanten achter zich in het Huis van Afgevaardigden en in de Senaat, het geen uiteraard zijn invloed en zijn mogelijkheden vergroot". Minister Luns zei voorts o.m., dat het een verheugend teken is, dat religieuze vooroordelen langzamerhand verdwijnen, omdat het de eerste maal is. dat een rooms-katholiek is gekozen tot president van de Verenigde Staten. Wij weten welk een uiterst zware taak op de schouders van de senator van Massachuchets gelegd is, aldus de heer Luns. Al de vrienden van de Ver Staten, speciaal Nederland (door zoveel banden met Amerika verbonden) kunnen niet anders wensen dan dat onder Gods hulp de nieuwe president een goed en een voor de wereld heilzaam bewind zal volren de dollar. Over dit laatste punt echter, evenals over de kardinale vraag van een mogelijke verhoging van de officiële goudprys, uiteen. lopen de meningen sterk Groter vertrouwen in de dollar zou meebrengen hogere aandelenkoersen op de effectenmarkt. Dit laatste bleek reeds heden op de voorbeurs van de Amster damse effectenhandel, waar de aande lenkoersen, die gisteren reeds aan de vaste kant waren, na het bekend worden van de verkiezing van Kennedy verder omhoog gingen. JOHN F. KENNEDY de nieuwe Amerikaanse president. De reactie op Kennedy's verkiezing in Bonn is niet bijzonder enthousiast. Er bestaat vooral ongerustheid over de man, die in de toekomst de functie van Amerikaanse minister van Buitenlandse Zaken zal bekleden. Indien deze post aan Stevenson zou toevallen vreest men moeilijkheden over Berlijn, omdat deze politicus verklaringen heeft afgelegd, die zouden wijzen op neutraliseringspolitiek. Ook in P a r i j s is men verre van gerust. Daar vraagt men zich af, welke koers de regering-Kennedy ten aanzien van het Algerijnse vraagstuk zal zijn. Kennedy heeft tijdens de verkiezingscampagne uit latingen gedaan, die van meer sympathie voor de Algerijnse rebellen getuigden dan totnutoe door het bewind van Eisenhower aan de dag is gelegd. Voor deze belangrijke punten zie men de artikelen van onze cor- resoondenten elders in dit nummer. Radio-M o s k o u maakte vanochtend melding van een „verplette rende politieke nederlaag van het bewind Eisenhower-Nixon". De echtgenote van de nieuwe Amerikaanse president (Van onze Londense correspondent) De Britse reactie op Kennedy's over winning is gunstig. De nieuwe man geeft nieuwe hoop op een verbetering van de internationale toestand, voor zover dit althans van de Verenigde i Staten afhangt. Volgens een Gallup- i opinie-onderzoek, uitgevoerd gedurende het afgelopen weekeinde, was Kennedy ook Engelands keuze, hoewel er meer geestdrift voor hem en zijn partij be staat onder Labour-aanhangers dan onder de conservatieven, die van mening zijn dat het, wat Engeland betreft, weinig verschil uitmaakt wie van beiden president zou worden. In Labour-kringen ziet men het ver kiezingsresultaat als een verschuiving naar links, maar van conservatieve kant stelt men hier tegenover, dat de Ameri kaanse Democratische party meer lijkt op de linkervleugel van de Tories. In leite zijn de Amerikaanse politieke partijen moeilijk met Engelse of Euro pese te vergelijken. Men kijkt in Enge land natuurlijk niet alleen naai Kennedy maar vooral ook naar zijn naaste medewerkers, om tot de slotsom te komen, dat de nieuwe pi-esident kan rekenen op mannen met grote politieke ervaring. Japan verwacht weinig verandering De Japanse regering heeft naar aan leiding van de overwinning van Kenne dy de mening uitgesproken, dat het op treden van „deze nieuwe en krachtige persoonlijkheid" in zeer grote mate zal bijdragen tot het handhaven van de wereldvrede, gegrondvest op vrijheid en democratie en tot de internationale wel vaart. De Japanse regering verwacht zeer weinig verandering in de Amerikaanse buitenlandse politiek onder een demo cratisch bewind. Ook de oppositionele socialistische partij, de kleine democratisch-socialis- tische party en de communistische par tij hebben de overweging van Kennedy toegejuicht. De socialisten hopen, dat het nieuwe bewind communistisch-China zal erkennen. In Katanga O lei 'se patrouille in hinderlaag gevallen Een patrouille van elf Ierse militairen in dienst van de V.N. is gisteren by het dorp Niemba, 700 km ten noorden van de Katangese hoofdstad Elisabethstad, in een hinderlaag gevallen. De lichamen van vier van hen zijn gevonden. De overige zeven militairen worden met hun voertuigen vermist liet is de eerste maal, dat by een dergelijk incident aan de zyde van de V.N. doden zyn gevallen. Niemba ligt in het gebied van Noord- Katanga. dat voortdurend bedreigd wordt door gewapende groepen van de Baloebastam. Op grond van een onlangs gesloten akkoord met de Katangese autoriteiten hebben de V.N hun activi teit tot handhaving van de orde in deze streek uitgebreid. Volgens president Tsjombe schiet de volkerenorganisatie bfj de uitvoering van deze taak te kort De Baloebastam is tegen Tsjombe ge kant. Koningin aanvaardde de uitnodiging voor O O huwelijk te Brussel Koningin Juliana. Prins Bernhard alsmede de Prinsessen Beatrix en Irene hebben de uitnodiging tot bij woning van het huwelijk van Ko ning Boudewijn van België en Do- na Fabiola de Mora y Aragon aan vaard. aldus deelt de Rijksvoor lichtingsdienst mede. Naar voorts uit Brussel wordt ver nomen hebben tot dusverre, behalve de hoge Nederlandse gasten, ook Groot hertogin Charlotte van Luxemburg en Koning Olaf van Noorwegen, de uit nodiging aanvaard. Koning Olaf is door zijn huwelijk met de zuster van wijlen Koningin Astrid van België de oom van Koning Boude- wyn. Over de aanwezigheid van verdere ko ninklijke gasten in Brussel op de 15e december is nog niets bekend. Aange nomen wordt echter, dat alle landen waarmee België diplomatieke betrekkin gen onderhoudt in ieder geval op de huwelijksplechtigheid vertegenwoordigd zullen zijn, in vele gevallen door de in de Belgische hoofdstad geaccrediteerde ambassadeur. Het liberale blad „La Dernière Heure" schreef gisteren, dat het „meent te we ten". dat ook president Kasavoeboe van de Republiek Kongo de wens heeft uit gesproken by de huwelijksplechtigheid aanwezig te zijn. Enkele dagen na het onafhankelijk worden van de voormalige Belgische kolonie verbrak Kongo de di plomatieke betrekkingen met het ex- moederland rei/ivs Uit Het Leidsch Dagblad van 8 November 1860: In een Belgisch dagblad leest men, dat in de vorige week te Antwerpen de stoomboot van Rotterdam aankwamaan boord bevond zich onder de passagiers iemand, die in Nederland we geus poging tol moord was ver oordeeld tot 10 jaar rasphuis straj, maar die om niet te gaan raspen, de plaat had gepoetst. „Zijne beminde, die te Antwer pen woonde, viel in zijne armen of hij viel in hare armen en kussen ivas troef. Maar ongeluk kiglijk was troef boventroef. rant twee politieagenten speel den er hun kaartje tusschen en namen den slag op: dat wil zeg gen, namen den kerel mede naar de gevangenis"

Leidsch Dagblad | 1960 | | pagina 1