SPANNING BIJ VERKIEZINGEN N AMERIKA DUURT VOORT Nog geen beslissing in faillissement-Socrates De Republikeinse kandidaat Nixon deed op het laatste ogenblik nog desperate inhaalpoging Het is zelfs nu nog wijs om geen voorspellingen te doen „Gelijkspel Ook dit (natte) weekeinde eist verkeer weer slachtoffers Par ij se politie ondervraagt het schrijversechtpaar SARTRE Ned. Roode Kruisteam had drukke en bewogen tijd in Leopoldstad Op igericht 1 maart 1860 Maandag 7 november 1960 Vierde blad no. 30196 TWEE FACTOREN SCHEPPEN ONZEKERHEID (Van onze Amerikaanse correspondent) Hoewel er in de laatste dagen voor de verkiezingen meer aanwijzin- jen zijn, dat Kennedy zal winnen dan dat Nixon met de zege gaat trijken, lijkt het toch wijs om geen voorspellingen te doen. Twee actoren maken een profetie extra moeilijk: hoeveel protestanten zullen tgen Kennedy stemmen omdat hij rooms-katholiek is? tweede: zal Jixons wanhopige inhaalpoging, waar Eisenhower trouw bij helpt, op et laatste moment nog belangrijke staten Republikeins doen stemmen? Inderhalve week voor de verkiezingsdag had Nixon in het Witte Huis en ernstig gesprek met president Eisenhower. Het ging niet goed loor de Republikeinen in de belangrijke staten New York, Pennsyl- lania en Ohio. Nixon wilde een laatste, krachtige poging doen om die laten Republikeins te doen stemmen. Hij vroeg en verkreeg Eisen- owers hulp. .Reddingsploeg" aan iet werk in New York Vooral de poging om indruk te maken i de Newyorkers is kolossaal geweest, ainedy heeft spottend gezegd, dat ar de Republikeinse „reddingsploeg" n het werk werd gezet. En dat ge urde ook in feite: Eisenhower, Nixon, dge en Rockefeller reden gevieren ■oadway op en werden daar bijna let- rlük bedolven onder de snippers en ofetti. die men naar beneden liet rarrelen uit de wolkenkrabbers. De jttoirs stonden volgepakt met toe- bouwers en op en bij Herald Square, ar toespraken werden gehouden, moe- a wel driehonderdduizend mensen zijn peest. In de voorsteden, zelfs in het imocratische Yonkers, was de menigte Jrukwekkend en 's avonds, toen er n betoging werd gehouden in de grote tl van het Colisseum, moesten duizen- n op het plein voor het gebouw blij- n staan. In 1952, het jaar van Eisen- wers grote overwinning, waren de be- Singen in de stad New York minder iposant dan thans in 1960 Toch moet men hieruit beslist niet conclusie trekken, dat Nixon er goed ir staat in de stad New York. Het waarschijnlijk juister om te zeggen, t men in Amerika in de laatste acht ir nog veel meer geleerd heeft over dame en massa-bewerking. Een Re- blikeins organisator vertelde mij, dat u partij zeven ton confetti had op tocht en die had laten distribueren de kantoorgebouwen van het zuidelijk id van Broadway. Ook had men aan effectenkantoren verzocht, om ge rende een week de telexstrookjes te raren van de koersnoteringen. De irgaans Republikeinse makelaars dden aan dat verzoek graag voldaan, t resultaat was een sneeuwbui van pier zoals ik die in New York nog uit heb gezien. Sommige motoragen- die met de stoet meereden, raakten it in die „sneeuw". Prachtig was het ils de flinke paarden van de New- rkse politie, door al het gedwarrel en raai heen, onverstoord met de op- cht mee-galoppeerden. Dat zijn de ste woorden voor zulk een parade: ichtig, opwindend, theatraal. Nixon werkte als een paard Eisenhower, Lodge en Rockefeller selden bij dit bezoek in hoofdzaak rol van „jolly good fellow", breed- mlachend uitbundig zwaaiend en don- rend applaus veroorzaken, alleen door i te roepen: „wat een grote dag voor w York!" Zeker, Eisenhower deed wel t meer. Hij sprak vertrouwen uit in t republikeinse regime en liet door- lemeren, dat wie vrede wilde, het best de Republikeinen kon stemmen. In kranten-verslagen maakten die woor- a wel indruk, maar de president is in groot spreker en de massa wordt «r geraakt door zijn verschijning dan or zijn taal. De enige, die waarlijk zwoegde, was ion. Acht jaar lang heeft deze man gezien naar het presidentschap. Be ltenend en taai-volhoudend heeft hy iün doel aangestuurd. De partij heeft i perfect in de hand weten te krjjgen. icht Nixon verliezen op 8 november, n zullen velen in Amerika zeggen: Ockefeller had het kunnen winnen lor de Republikeinen". Maar Rocke- Jer kreeg geen kans. Nixon had zijn [en zaken goed voor elkaar. Nixon boos op pessimisten ïoe bitter moest het voor de ambi- uze Nixon zijn, om thans te beseffen, t er een reële kans was, dat het be- irde presidentschap hem toch nog zou tgaan. Die bitterheid klonk duidelijk or, toen hij afgaf op „journalisten in Washington hup handen zitten wringen en die betogen, dat het niet id gaat voor Amerika". Hij moet ge- At hebben aan Amerika's grote com- Otatoren zoals Lippman en Reston, i onverbloemd partij hebben gekozen or Kennedy. Fel werd Nixon ook steeds, aneer hij Kennedy verweet een de- tssie te veroorzaken, alleen door te iten over de mogelijkheid van eco- fcische achteruitgang, ïennedy speculerend op Eisenhowers 1 altijd grote populariteit, zei de vice- sident: „Ik geef er niet om, dat anedy mijzelf aanvalt, dat verwacht Maar ik neem het hem kwalijk, dat kritiek heeft op Eisenhower' '(de arheid is, dat Kennedy steeds met iet vermeden heeft om de persoon 1 de president in zijn kritiek te be kken; die kritiek betrof alleen de Sering". De Democratische kandidaat et zelf maar al te goed, dat Ike, als is kritiek op hem toegenomen, nog al- Iveel sympathie heeft bij zijn volk). Indruk op huisvrouwen N'ooit liet Nixon na in die desperate itste pogingen om zijn gehoor bang maken voor een prijsstijging, die ttnedy teweeg zou brengen. Kennedy's tfframma zou tot gevolg hebben, zo de Republikein, dat de prijzen van levensmiddelen met 25 procent om- Nog zouden gaan en uitgebreid rekende Maar heel wat protestanten, vooral op het platteland, zullen gehoor geven aan wat hun predikanten zelfs van de preek stoel zeggen: „een rooms-katholiek in het Witte Huis is geen vrij man, doch staat onder het gezag van Rome". Ken nedy heeft met alle nadruk verzekerd, dat hy een absolute scheiding wenst van kerk en staat, maar in de echte land- bouwstaten zal hem dat niet veel hel pen. Donderbus en voetzoekers Natuurlijk proberen beide partijen in deze laatste dagen nog „stunts" uit te halen. De democraten hebben nogal op hef gemaakt over een lening, die Nixon's broer gekregen heeft van een firma, die veel met de Republikeinse regering te maken had. De Republikeinen hebben wellicht wat extra stoer gedaan ten aan zien van Cuba. Eisenhowers verklaring omtrent de verdediging van de Ameri kaanse basis op Cuba was misschien meer bedoeld om indruk te maken op de kiezers in de Verenigde Staten dan op Castro. Kozlof boos over duikbootbasis in Schotland Vice-premier Frol Kozlof van de Sovjet-Unie heeft zondag in Moskou een heftige aanval gedaan op de over eenkomst tussen Engeland en de V.S. voor de vestiging van een basis voor Polarisduikboten in de Clyde. Hij deed dit in een rede in het Lenin-stadion, waar circa 12.000 mensen aanwezig wa ren om de Oktoberrevolutie van 1917 te herdenken. De V.S. willen met deze duikboten de zeegrenzen van de Sovjet-Unie afstro pen, aldus Kozlof. De Russische vice- premier beschuldigde premier Macmillan van Engeland ervan, dat hij onderhan delingen met de Amerikanen over de duikbootbasis had gevoerd toen hij in New York was om de Algemene Verga dering van de V.N. bij te wonen en met de Russische delegatie over de oplossing van internationale vraagstukken sprak. En Juist daar in New York vormde de ontwapening het voornaamste thema van het debat in de V.N., zo riep Koslof uit. (Van onze Amsterdamse oorrespondent) De faillissementsaanvrage van de N.V. Socrates, waarover de Amsterdamse rechtbank onder pre sidium van mr. C. H. Plus zater dagmorgen ruim twee uur achter gesloten deuren heeft beraadslaagd heeft nog niet tot resultaat geleid. De rechtbank heeft de uitspraak voor onbepaalde tijd aangehouden. De zitting die o.a. werd bijgewoond 'door de Officier van Justitie, mr. J. F. Het afgelopen weekeinde hebben weer verscheidene verkeersongelukken met dodelijke afloop plaats gehad. In Bruns- sum (Limburg) eiste het verkeer zelfs twee slachtoffers. In de Akerstraat botste hy voor, hoeveel cent men meer zou moeten betalen voor brood, melk, eieren enz. Zulke concrete taal zou op huismoe ders weieens indruk kunnen maken. Zelden is het voorgekomen, dat een kandidaat in de laatste dagen het getij nog deed keren, maar Nixons uiterst felle actie maakt het voorspellen van de uitslag toch nog wat moeilijk. Daar komt dan bij, dat de godsdienst een belangrijke factor is in deze verkie zingsstrijd. Vele rooms-katholieken, die vroeger Republikeins stemden, zullen dit jaar hun steun aan Kennedy geven. Tot op het laatste moment zal men elkaar in deze campagne bestoken met donderbussen en voetzoekers, maar of die stampij in de laatste dagen nog veel zal uithalen moet men betwijfelen. Hoofdzaak blijft de vraag: zijn de kie zers van mening, dat er stagnatie is ge komen in Amerika onder Eisenhower en dat Amerika's prestige daardoor is ge daald? Wie, globaal genomen, tevreden is, zal doorgaans op Nixon stemmen; wie met Kennedy van mening is, dat Ame rika weer in beweging moet komen, zal zijn stem geven aan de Democraten. Franse filosoof: tvij willen hetzelfde lot delen als andere ondertekenaars manifest (Van onze Parijse correspondent) Nauwelijks terug in Parijs van hun reis door Zuid-Amerika, waar zij in het bijzonder Brazilië en Cuba hebben bezocht, zijn de filosoof- dramaturg Jean-Paul Sartre en zijn vriendin Simone de Beauvoir zaterdag op last van de rechter van Instructie Perez door politie-inspec- teurs ondervraagd. Aanleiding was het geruchtmakende manifest tegen de Algerijnse oorlog en het Franse leger, dat door de beroemde schrijver werd. mede-ondertekend, zoniet persoonlijk geredigeerd. Na verhoor weer in vrijheid gesteld Het schrijversechtpaar kon, na het verhoor, weer ongehinderd terugkeren naar huis, een vrijheid waarover Sartre zich zei te verbazen. Van de 121 oor spronkelijke ondertekenaars zijn er nu 30 in staat van beschuldiging gesteld en een paar zelfs in voorlopige hechtenis genomen. „Ik durf er dus op te rekenen," aldus de filosoof tegen de journalisten die hem opwachtten bij het gerechtshof, „dat ook wij hetzelfde lot zullen krijgen te delen. De rechter Perez heeft natuur lijk wel even tijd nodig om van onze verklaringen kennis te nemen. Maar mocht het bij dit verhoor moeten blij ven dan zal ik," zo verzekerde Sartre, „niet nalaten de Justitie met alle res pect, maar ook de nodige klem te ver zoeken ons dezelfde behandeling als die andere 30 ondertekenaars te doen onder gaan. Ik zie geen enkele reden waarom er met twee maten gemeten zou worden en ik aanvaard van de Justitie in ieder geval geen voorrangspositie." Op de vraag waarom Sartre niet on middellijk naar Frankrijk was terugge keerd toen de regering haar actie of beter reactie tegen de linkse intellec tuelen inzette, luidde het antwoord, dat zijn vrouw door ziekte enige tijd rust had moeten nemen. Doch nu was ze weer helemaal hersteld en ook Simone de Beauvoir maakte aanspraak op de hoogste straf ofwel onmiddellijk voor arrest die door de wet voor opwekking tot desertie of burgerlijke ongehoor zaamheid werd voorzien. Religieuze leiders bijeen Leiders van vier verschillende gods dienstige richtingen zijn zaterdag te Parijs bijeengeweest, om naar waar nemers zeiden, kennelijk te trachten tot samenbundeling te komen van hun po gingen tot beëindiging van de oorlog in Algerije. De leidende religieuze figuren waren de rooms-katholieke aartsbisschop van Parijs, kardinaal Feltin, de voorzitter van de Franse federatie van protestan ten, ds. Boegner, de opperrabijn Kaplan en de directeur van het Islamitische in stituut van Parijs, Al Sid sjeik Boeba- keur Hamza. Ds. Boegner heeft na afloop meege deeld dat de vier leiders zaterdagmid dag voor het eerst bijeen zijn geweest om te spreken over de veelvuldige as pecten van de maatregelen, waarom men hun heeft gevraagd. Onderhandel met ons Messali Hadj, leider van de Algerijnse Nationale Beweging, heeft zaterdag ver klaard dat er in de rede van president De Gaulle van vrijdagavond een „zeker aantal bijzonderheden en nieuwe ele menten" zijn, die een begrip van de werkelijkheid in Algerije tot stand kun nen brengen. Hij drong erop aan dat de president onderhandelingen met de Algerijnen aanknoopt over de toekomst van hun land. De Algerijnse Nationale Beweging is gematigder dan het Nationale Bevrij dingsfront onder leiding van Ferhat Abbas, maar heeft minder aanhang. Algerijnse rebellen krijgen rode steun De minister-president van Irak, gene- raal-majoor Kassem, heeft zaterdag ter gelegenheid van de opening van een Chinese industriële tentoonstel ling te Bagdad gezegd, dat voorzover hij wist, de Chinese communisten de Algerijnse opstandelingenregering tot dusver een matriële steun van twaalf miljoen dollar hebben gegeven. Deze hulp zal nog groter worden! Hij zei voorts in zijn radiotoespraak bij de opening van de tentoonstelling dat het Chinese volk zijn land tot de tegenwoordige grootheid heeft gebracht door het imperialisme eruit te gooien en dat Irak dezelfde weg zal bewan delen. zaterdagavond een personenauto, die reeds even tevoren van links naar rechts over de straat slingerde, frontaal tegen een lijnbus van de Limburgse Tramweg Maatschappij. De 59-jarige J. van de Ven uit Heerlen werd hierbij op slag ge dood. De bestuurder van de personen auto, eveneens uit Heerlen, die onder invloed zou hebben verkeerd, overleed even later ter plaatse. Op de Rijksweg in Bergen (L) kwam de 29-jarige motorrijder G. Cox uit Af- ferden om het leven, doordat hij plotse ling moest afremmen, toen een voor hem rijdende Duitse vrachtauto onver wachts stopte. De man sloeg over de kop en werd bovendien nog geraakt door een tegemoetkomende auto. Hij ver leed tijdens het vervoer naar het zieken huis te Venlo. In Soesterberg stak de 68-jarige mevrouw C. M. Lodewijks uit Amersfoort een donker weggedeelte van de Amers- foortsestraatweg over. Zij werd door een auto geschept en vijftig meter wegge slingerd, waarna enkele auto's haar overreden hebben. Op de Deventerstraat in Apeldoorn werd ae 71-jarige J. M. Fokke, toen hij met zijn bakfiets plotseling de rijbaan overstak, door een passerende vracht wagen aangereden en op slag gedood. In de afgelopen nacht is in Amster dam-West de 43-jarige bromfietser A. Th. Peeters tegen een melkauto gebotst, die volgens de politie geheel links van Hartsuiker, de bewindvoerder van de N.V. Socrates, mr. C. D. van Vliet, de hoofdpersoon in deze miljoenenaffaire, Nicolaas den Besten, de curator in diens persoonlijk faillissement, de van rechts wege in deze Socrates-zaak aangewezen accountant en de raadsman van de heer Den Besten. Parketwachters bewaakten de gangen van het Paleis van Justitie om te belet ten, dat persfotografen foto's zouden nemen. Tijdens de koffiepauze zei de slecht uitziende heer Den Besten, de enige van het groepje, die onze vragen niet geheel negeerde,: „Alles hangt op eén klein rottigheidje, waarmee ze me willen vermorzelen. Maar het is een kleinigheid. Heus, er is eigenlijk niets aan de hand. Maar let op: over een paar dagen zal ik mijn mond open doen. Op dit ogenblik zou dat de rechtbank kunnen beïnvloe den, maar straks zal ik mijn naam zui veren. Dat verzeker ik u!" Om twaalf uur werd de zitting ge sloten. Na enig aandringen legde de bewindvoerder, mr. Van Vliet, de vol gende verklaring af: „Ik heb opheffing van de surcéance van betaling gevraagd op grond van art. 242 van de faillisse- mentswet. De heer Den Besten heeft verlenging van de surséance gevraagd. De rechtbank heeft beide standpunten aangehoord. Tja, ik kan wel zeggen: wij hebben gelijk gespeeld". de weg reed. Het slachtoffer werd zo ernstig gewond, dat hij bij aankomst in het Wilhelminagasthuis reeds bleek te zijn overleden. Zijn echtgenote die op de duo zat, kreeg geen letsel. Tengevolge van een verkeerde ma noeuvre reed een automobiliste onver wacht met haar auto het trottoir van de Leidsestraat in Amsterdam op en drukte daarbij twee voorbijgangers door een etalageruit van een winkel. De voet gangers, de 32-jarige mevrouw R. van Nasira Motlagh Epouse uit Teheran en de 31-jarige heer J. Volkmeijer uit Am stelveen zijn met zware verwondingen aan het lichaam naar een ziekenhuis overgebracht. Gisteravond omstreeks zes uur is op de Venneperweg even buiten de be bouwde kom van Nieuw-Vennep ter hoogte van 't Kabel de 18-jarige brom fietser A. M. Beerendonk uit Nieuw- Vennep tegen de achterzijde van een rechts van de weg geparkeerd staande vrachtauto gebotst. Met ernstige ver wondingen werd de jongeman naar de Mariastichting in Haarlem vervoerd, waar hij in de loop van de nacht is overleden. De geparkeerde vrachtwagen voerde de vereiste verlichting. Op 84-jarige leeftijd overleden Hitiers „grootadmiraal" Raeder: goed strateeg, blind politicus Negen jaar in de gevangenis van Spandau wegens zijn diensten aan nazi-regime Ook in 1919 was hij anti-democratisch (Van onze correspondent in Bonn) In Kiel is gistermorgen de 84- jarige voormalige grootadmiraal Erich Johann Albert Raeder over leden. Daarmee kwam een einde aan een leven, dat grote hoogte punten in de Duitse marine heeft gekend, maar ook negen jaar gevangenisstraf in de Berlijnse gevangenis Spandau Erich Raeder werd beschouwd als een zeer bekwaam strateeg en tacticus, maar ook als een politiek volstrekt blinde officier. Na drie maanden weer terug Na een verblijf van ruim 3 maanden in het roerige Leopoldstad is zaterdag het jeugdige, uit vjjf leden bestaande bloedtransfusieteam van het Ned. Roode Kruis in Nederland teruggekeerd. De leider van het team, de 28-jarige arts van het Centrale Laboratorium van de Bloedtransfusiedienst F. Peetoom, vertelde, hoe hij in Leopoldstad de daar bestaande bloedtransfusiedienst vrijwel verlaten had aangetroffen, want de Bel gische artsen waren vertrokken. Wel waren er nog enkele assistenten, die zonder leiding echter niets konden uit richten. Drie maanden lang had het team er hard gewerkt om de zaak lopend te houden. Er werden donors gezocht, er werden assistenten opgeleid, er werd een hele cursus gegeven, theoretisch en praktisch, en zelfs nam het team exa mens af. Ze maakten propaganda voor het winnen van donors en na de eerste woelige periode stonden ook blanken hun bloed weer af. Aanvankelijk was er echter veel te weinig bloed beschikbaar. Vele zieken huizen probeerden zelf voor bloed te zor gen, maar beschikten niet over een vei lige bloedtransfusiedienst. Zonder be hoorlijk onderzoek naar ziekten werd maar bloed genomen van iedere donor, die zich daarvoor beschikbaar stelde. Tegen het einde van het verblijf was er echter wel voldoende bloed, al was het wel moeilijk de zeldzame bloedgroepen te vinden. Thans zet de dienst in Leo poldstad het werk voort onder leiding van een Canadese arts. Avonturen Uiteraard heeft het team ook wel avonturen beleefd. De heer Peetoom ver telde hoe h(j eens met zijn verpleegster in een kleine tweedekker naar het oer woud was gevlogen om daar een ernstige zieke weg te halen, die een maagbloe ding had. Op de terugweg had hij deze man in het vliegtuig bloed toegediend. Dit geschiedde met een verpleegster, die zich zelf meer dood dan levend voelde, omdat ze ernstig luchtziek werd. „Kongolese vrouwen, die geen kinde ren krijgen, tellen haast niet mee", ging hij voort. „Omdat ik dokter was werd ik dus wel door families geraadpleegd over allerlei medische dingen en ook werd ik met dit probleem geconfronteerd. Hoe wel ik op dit terrein helemaal niet des kundig ben, gaf ik dan wel eens raad en in één geval boekte ik succes. Dat maakte op de betrokkenen een enorme indruk. De man was dolgelukkig en kreeg zelfs medelijden met onze verpleegster, die naar hij betreurde ook geen kinderen had". Vriendelijk Over het algemeen vond het team de bevolking uitermate vriendelijk, maar daarnaast had men Kongolese politie of militairen vele wreedheden zien uitha len. Op straat hadden zij vrouwen ar men uitgedraaid. Eenmaal was het ge bouw, waarin het team gehuisvest was belegerd. Er waren relletjes geweest. „We lagen allemaal op de grond om dek king te zoeken, want de kogels vloegen overal rond", vertelde de heer Peetoom. „Enkele vrouwen vluchtten bij ons bin nen en daarna kwamen de militairen aan de deur om haar op te halen, maar we hadden de Rode Kruisvlag aan de gevel en zijn erin geslaagd hen buiten de deur te houden. Uren later, toen alles allang rustig was en iedereen al weer naar huis was, vonden we nog een zwarte vrouw op het toilet, die nog altijd niet tevoorschijn had durven komen". Tenslotte was daar nog de dag ge weest, waarop de heer Peetoom, terug kerend van het vliegveld, medische hulp had verleend bij een bevalling langs de In de eerste wereldoorlog trad Raeder al als een man van betekenis naar voren: hij werd chef van de staf van de vice-admiraal Hipper en vocht in de zeeslagen by Jutland en Doggersbank. Maar zijn sympathie met de Kapp- putsch in 1919 tegen de democratische regering bezorgde hem zijn eerste ont slag. Op non-actief gesteld wist Raeder zich evenwel aldra weer te onderschei den en wel als kenner van de maritieme geschiedenis. Hij werd zelfs geëerd met het ere-doctoraat der natuurkunde we gens zijn geschriften over maritieme wapenkunde. Raeder kwam op 1 oktober 1928 in de Duitse Marine terug: toen benoemde de regering hem tot bevelhebber van de marine. Na 1933, toen Hitier en de zynen de macht in handen hadden ge kregen, geraakte hij zeer sterk en snel onder de invloed van de nazi-dictator, evenals trouwens de gehele Duitse ma rineleiding. Raeder werd „Gross-Admi- ral" en wordt nog altijd als de man beschouwd die in 19371938 de plannen opstelde tot verovering van Denemarken en Noorwegen. Hij meende dat Hitler- Duitsland daardoor in staat zou worden gesteld grote onderzeebootbasis voor de stryd tegen de Geallieerden te bouwen en voorts de macht in de Oostzee com pleet in handen te krijgen. Goering was machtiger Raeder struikelde tenslotte in het ge wirwar van de interne strijd onder de nazi-machthebbers. De in de eerste Ja ren na het begin van de oorlog nog machtige Hermann Goering, opperbe velhebber van de luchtstrydkrachten, weigerde namelijk pertinent Raeders zeemacht met de noodzakelijke lucht- eenheden te steunen. Al spoedig daarop keerde ook Hitier hem de rug toe en tenslotte moest Raeder het veld ruimen voor de actieve en handige admiraal Doenitz. In januari 1943 legde Raeder het byltje er by neer. In 1946 veroordeelde het interna tionale gerechtshof te Neurenberg hem als een ordenaire oorlogsmisdadiger tot levenslange gevangenisstraf. Raeder zat van 1946 tot september 1955 in Spandau met lieden als Hess, Speer en anderen. Hy werd vrygelaten wegens zyn slechte gezondheid. In het moderne West-Duits land heeft Raeder geen rol gespeeld. Ook al hoorde men af en toe zyn naam luidkeels noemen op vergaderingen van oud-marinemannen voor wie de oude glorie blykbaar nog altyd opwoog tegen de ellende veroorzaakt door de verschrik kingen welke ook Raeder, als een brave, zy het hoge schildknaap van Hitier heeft helpen ontketenen. weg. Veel consternatie was er niet ge weest, maar toch trok het voorval grote belangstelling van het publiek. Een Kon golese vrouw schonk het leven aan een kind in het struikgewas langs de weg. „Ik weet niet eens of ze eigeniyk op weg was naar het ziekenhuis of naar haar woning. Ze stond geloof ik op de bus te wachten", vertelde de medicus. „De be valling verliep voorspoedig, maar ik had niets bij me. Van een man uit het publiek heb ik toen schoenveters gekregen, waar mee ik de navelstreng van de baby heb afgebonden en iemand anders had toe vallig een scheermesje in zijn zak. Daar heb ik streng mee doorgesneden".

Leidsch Dagblad | 1960 | | pagina 7