HAVEN OP AFBETALING... In 30 tot 40 jaar zou zeehaven Katwijk zich zelf betalen Teruggang reiziger s ver voer op de NS-stamlijn tot stilstand gekomen Schiphollijn zal nog wel geruime tijd in de studeerkamer blijven Gemechaniseerd lossysteem en insteekhavens onder afslag Rotterdamse politie greep in bij in rel ontaarde „teenagershow" Opgericht 1 maart 1860 Maandag 7 november 1960 Derde blad no. 30196 (Van een onzer redacteuren) De Vereniging van Schippers-Eigenaren in Katwijk heeft, zoals wij zaterdag reeds berichtten, de stoute schoenen aangetrokken. Zij wil Katwijk een eigen haven bezorgen. Het kapitaal van de voor dit doel opgerichte N.V. bedraagt thans f. 250.000. De toezeggingen voor het stamkapitaal van 5 miljoen gulden zijn al binnen. In totaal is 25 miljoen gulden nodig. Het Katwijkse bedrijfs leven wil het plan geheel zelf financieren zonder een beroep te doen op overheidsgeld. Men noemt ten hoogste een garantie van de Rijksoverheid. De jaarlijkse lasten zullen inclusief afschrijving f. 1.780.000 bedragen. De Katwijkers zullen bin nen 30 tot 40 jaar eigenaar zijn van hun haven. Zij betalen de aflossing namelijk zelf en wel door 3 procent van de besomming te betalen. Dit be talen zij nu aan het Staatsvissershavenbedrijf. Met dien verstande, dat zij er nu niets voor terugkrij gen. Men rekent in de nieuwe haven op minstens 250 schepen. Elk schip zou gemiddeld f. 6000 per jaar in het laatje brengen. De voorzitter van de Vereniging van Schippers-Eigenaren, de heer Teun de Haas, heeft het volste vertrouwen in het plan. Hij geeft het tachtig procent kans van slagen. Nederlandse kritiek op E.G.K.S.-liuizen De in Nederland met financiële steun van de EGKS gebouwde arbeiderswo ningen vertonen ernstige gebreken. Dit heeft de voorzitter van de sociale com missie van het Europese parlement, de Nederlander G. Nederhorst (PvdA) za terdag in Luxemburg verklaard. Hij heeft de Hoge Autoriteit voorgesteld strengere maatstaven aan te leggen voor de bouw van arbeiderswoningen met fi nanciële steun van de EGKS. De heer Nederhorst noemde als voor beeld voor de gebrekkige woningbouw het rookafvoersysteem bij 54 eengezins woningen in Heerlen. Dit nieuwe systeem brengt het gevaar voor kolendampver giftiging met zich mee, aldus de heer Nederhorst. De mensen in die woningen moeten dag en nacht de ramen open hebben. Gevallenen herdacht in Westerkerk - A'dani Evenals andere jaren ln november, zijn ook ditmaal de geallieerde geval lenen uit de wereldoorlog in ons land herdacht. Onder auspiciën an het Ne derlands Oorlogsgraven Comité werd za terdagmiddag een herdenkingsplechtig heid gehouden in de Westerkerk te Am sterdam Terwijl het Koninklijk Nijmeegs Man nenkoor „De Verenigde Zangers", onder leiding van Herman van Houdt het Stabat Mater van Diepenbrock en het Tenebrae van Michael Haydn uitvoerde, legden de diplomatieke vertegenwoordi gers van talrijke landen grote bloem kransen aan de voet van de catafalk, die in het midden van de kerk was op gesteld, omgeven door brandende kaar sen en een dodenwacht van militairen. De eerste krans werd geplaatst namens Koningin Juliana en Prins Bernhard door de chef van het militaire huis, luitenant-generaal C. F. Pahud de Mor- tanges. In een lange rij volgden daarna de ambassadeurs of hun vertegenwoor digers, al dan niet vergezeld van hun militaire attache's uit vele landen van oost en west. voorts brigade-generaal Dijkstra namens minister van Defensie, de burgemeester van Amsterdam en vele afgevaardigden van binnen- en buiten- Bomaanslag in New York kost mensenlevens In een trein van de Newyorkse onder grondse is zondagavond «maandagoch tend Nederlandse tijd» een bom ont ploft, tengevolge waarvan een vrouw om het leven is gekomen en negen per sonen min of meer ernstig zijn gewond. Het projectiel was geplaatst in het een na laatste rijtuig van een expresse- trein van Manhattan naar New York, en ontplofte toen de trein bij een station in Harlem stilhield. Aanvankelijk werd aangenomen dat de bom het werk was van de „sunday bomber", een maniak die de afgelopen maand reeds vier bommen heeft laten ontploffen, waarvan drie op zondag. Men heeft echter kunnen vaststellen dat deze bom met dynamiet was gevuld en de vorige bommen met een andere springstof. Het was de eerste maal dat een bomaanslag een mensenleven eiste. landse oudstrijders- en verzetsorganisa ties. Na de herdenkingsplechtigheid, die ook werd bijgewoond door de commissaris van de Koningin in Noord-Holland, dr. M. J. Prinsen en door vele adoptanten van geallieerde oorlogsgraven in ons land, ontvingen B. en W. van Amster dam de hoge autoriteiten in het stad huis. Toegenomen economische bedrijvigheid Ook de Katwijkse Raiffeisenbank zou geïnteresseerd zijn in de nieuwe N.V. Drs. J. Floor te Apeldoorn heeft het plan opgesteld en treedt op als adviseur voor economische zaken. De heer J. F. Posthuma, oud-president-directeur van de herstelbank is president-commissaris van de N.V.. Een voorlopige tekening van de nieuwe haven (de enige) bevindt zich thans bij Rijkswaterstaat. dat men het plan in studie heeft geno men. Naar wij uit betrouwbare bron vernemen zal de voorzitter de heer D. Meerburg deze week met burgemeester H. Duiker van Katwijk het plan bespre ken. Kustvaarders naar Leiden en Alplien? Het plan voor de nieuwe zeehaven is groter en grootser opgezet dan bestaande plannen. Wel ligt het in de bedoeling gebruik te maken van de bestaande ver binding met zee, dus het Spuikanaal. Er komt voorts een complete afslag. De haven zal worden voorzien van een gemechaniseerd laad- en lossysteem. Onder de afslag zullen insleekha ventjes worden gebouwd aan drijvende steigers. Het schip kan dus zowel aan bak- en stuurboord, als van boven worden gelost. Elk schip komt dwarsscheeps aan de kade te liggen. IJs per pijpleiding De ijsfabriek, die men wil bouwen, zal ook al ultra-modern zijn. Een pijp leiding zal het ijs naar de schepen voe ren. Hierdoor wordt veel tijd bespaard. Volgens de perscontactman van de N.V. is het plan technisch uitvoerbaar. Met problemen als verzilting en stro mingen langs de kust (het zal uiteraard een onderdeel moeten vormen van het Deltaplan Red. L.D.) zal terdege rekening worden gehouden. Kustvaartuigen De woordvoerder van de N.V. wees ook op de mogelijkheid om kustvaartuigen tot Leiden en Alphen aan den Rijn toe te laten. Men wil grote spoed achter de plan nen zetten. Er is reeds contact opgeno men met Rijkswaterstaat en „Rijnland". „We kunnen niet wachten op een plan. dat afgekeurd wordt", deelde de zegsman van de N.V. ons mee. ..Het moet nu maar eens uit zijn met de bruggen, die per jaar 70.000 keer open moeten om de Katwijkse schepen door te laten. Bovendien kan de huidige toestand nog 3 tot 4 jaar duren. Dan is het afgelopen. Dan is de Katwijkse visserij ten dode opgeschreven". Besprekingen Mr. F. M. A. Schokking, dijkgraaf van „Rijnland" was van mening, dat men ongetwijfeld rekening houdt met de belangen van „Rijnland". Op het plan zelf kon hij verder geen commen taar geven, te meer, daar hij nog geen tekening van het plan heeft gezien. Er zijn al enige besprekingen met „Rijn land" gevoerd. De secretaris van de Reederijvereeni- ging „Vuurbaak" in Katwijk deelde mee, De heer J. C. Tieleman, secretaris van de officiële Stichtingscommissie Zeeha ven Katwijk vertelde, dat men binnen kort bijeen zal komen om het plan te bespreken. Verder commentaar kon ook hij niet geven. Reeel De heer Teun de Haas, voorzitter van de Vereniging Schippers-Eigenaren ver telde, dat dit plan de enige reële moge lijkheid is om uit de narigheid te raken. De kaderuimte in IJmuiden is te enen male onvoldoende. Er is ook geen markt- ruimte meer. Hierdoor gaat 10 procent van de kwaliteit verloren. In de Ijmuidense haven liggen bijna uitsluitend Katwijkse schepen. De haven is onlangs uitgebreid, maar nog steeds veel en veel te klein om alle schepen te bergen. Vooral op zaterdag is het een hopeloze beweging (Foto Leidsch Dagblad) Principieel Dit geldt voornamelijk voor de kotters, die maandag uitvaren en zaterdag bin nenlopen. De religieuze beginselen van de Katwijkers brengen dit met zich mee. „Spreiding zou verontachtzaming van ons principe betekenen. De Katwijkse zeehaven zal de noodzakelijkheid van spreiding wegnemen". Door de Katwijkse zeehaven zal een wekelijkse tijdwinst van 10 uur per schip worden verkregen Het produkt zal bo vendien aanzienlijk in kwaliteit winnen! Een politieapparaat, zoals men die in IJmuiden kent. zou bovendien in een „eigen" haven overbodig zijn IJmuidens commentaar In rederskringen in IJmuiden blijft men uiteraard bevreesd, dat er in Kat wijk een haven komt. De Ijmuidense reders zien een haven niet als concur rent van IJmuiden, maar zijn bevreesd, dat de haven industrie zal aantrekken. (Van onze Haagse correspondent) Volgens de cijfers van het Cen traal Bureau voor de Statistiek is de daling van het reizigersvervoer op de zogenaamde oude lijn van de Nederlandse Spoorwegen, de ver binding AmsterdamRotterdam via Haarlem, Leiden en Den Haag. in 1959 tot staan gekomen. Zelfs kan van een lichte toeneming van het reizigersverkeer, met name in de sector van weekkaarten en abonne menten inorden gesproken. In het hoofdkantoor van de Nederlandse Spoorioegen, waar men de vervoers cijfers van de oude lijn nader zal analyseren, beschouwt men de toe genomen economische bedrijvigheid als de voornaamste oorzaak van de stabilisatie. In de tien voorafgaande jaren was er een voortdurende geleidelijke daling van I het aantal reizigers tussen Amsterdam en Rotterdam. Deze bedroeg in de perio de van 1949 tot en met 1958 in totaal acht procent. Zij werd echter goedge- maakt door de stijging van het vervoer overal elders in het land met 27 pro- cent, zodat er een uiteindelijke toe- I neming van het reizigersaanbod met zes j percent voor het gehele net overbleef. De achteruitgang op de „oude lijn" I wordt toegeschreven aan een toegenomen privévervoer. De invloed van de woning- j bouw. waardoor er minder heen en weer gereisd behoeft te worden tussen woon- en werkplaats, blijkt niet in bijzondere mate, want terwijl vooral het vervoer op enkele reizen en retours afnam, bleef dat op weekkaarten en abonnementen vrijwel gelijk of het steeg zelfs. derde. Leiden is als afzonderlijk gebied opgenomen. De vervoersstatistiek (per spoor) tus sen deze verkeersgebieden ziet er als volgt uit: 1959 1958 Rotterdam-Amsterdam Amsterdam-Rotterdam Rotterdam-Den Haag Den Haag-Rotterdam Rotterdam-Leiden Leiden-Rotterdam Den Haag-Amsterdam Amsterdam-Den Haag Den Haag-Leiden Leiden-Den Haag Leiden-Amsterdam Amsterdam-Leiden 1.291 000 1.310.000 6 059 000 6.085 000 721.000 721.000 1 751.000 1.761 000 1.916 000 1 927 000 786.000 795.000 1.248.000 1.248.000 6.004 000 6.014 000 722.000 725.000 1.776.000 1.785.000 1.849.000 1.816.000 763.000 771.000 daarbij in acht genomen volgorde is, dat eerst met Amsterdam overeenstemming wordt nagestreefd over de loop van de lijn door of onder Amsterdam waar bij vooral aan het Museumplein als eind punt wordt gedacht en dat daarna met Verkeer en Waterstaat wordt over legd over het gehele traject. Aan een enigszins betrouwbare kostenraming is men nog niet toe. Wel weet men, dat de aanleg van één kilometer spoorweg glo baal een miljoen gulden vergt, maar daar komen nog de investeringen voor kunstwerken als bruggen en viaducten, de stationsgebouwen en de beveiliging bU. Tijd dringt Totalen 25.123.000 24.766.000 Uit dit overzicht blijkt wel, dat de ontwikkelingen in het vervoer tussen de verschillende verkeersgebieden tamelijk grillig en elkaar tegengesteld zijn. Als geheel is er dus een toeneming van ruim driehonderdduizend reizigers geweest. Schiphollijn Niet sluitend Toch geven de cijfers van het Cen traal Bureau voor de Statistiek geen sluitend beeld over het reizigersverkeer op de oude lijn. Deze cijfers zijn name lijk gegroepeerd volgens verkeersgebie den. waarbij Amsterdam en Haarlem één gebied vormen. Den Haag en Delft een ander en Rotterdam en Schiedam een i Dan gaat het laatste vissersreservoir verloren. „Een haven? Dan gooi je het kind met het badwater weg", merkte een van de IJmuidenaren op. In dit ver band werd op Vlaardingen en Maassluis gewezen. In handelskringen in IJmui den is men bevreesd voor gesplitste markten. Dit is nadelig voor de prijsvor ming, meent men. Voor de Nederlandse Spoorwegen zijh deze cijfers uiteraard van groot belang bij de beoordeling van het rendement van de toekomstige rechtstreekse verbin ding tussen Den Haag en Amsterdam via Schiphol. Binnenskamer wordt er in Utrecht hard op de technische en financieel- j economische gegevens voor deze lijn ge- I studeerd, ook al is daarover nog betrek kelijk weinig in de vorm van concreet I nieuws naar buiten gekomen. De bepa ling van het tracé vormt op het ogen blik de hoofdschotel van het overleg met de betrokken gemeentebesturen voornamelijk Amsterdam en het mi nisterie van verkeer en Waterstaat. De Men heeft wel bij de Spoorwegen de overtuiging, dat een beslissing over de aanleg van deze zogenaamde Schiphol lijn niet te lang kan worden uitgesteld op gevaar af de beste tijd voorbij te laten gaan. Een korte verbinding tussen de belangrijkste steden in de Randstad betekent immers een doeltreffend ant woord op de toenemende concurrentie van het particuliere vervoermiddel. De voordelen van de auto worden op het ogenblik voor een belangrijk deel teniet gedaan door het parkeerprobleem. De oplossing daarvan zal zeker ook vele ja ren vergen. Gezien het feit, dat met de aanleg van de Schipholspoorweg even eens enige jaren gemoeid zullen zijn en dat men zeker nog enige jaren voor de „papieren voorbereiding" men denke aan de onteigeningsprocedures nodig heeft, is er enige reden om te vrezen dat er een belangrijke verschuiving ten gunste van het wegverkeer zal hebben plaats gehad voordat de nieuwe verbin ding tot stand zal zijn gekomen. (Van onze Rotterdamse correspondent) Het is zaterdagavond bijzonder ru moerig geweest in en rond de schouwburg aan het Zuidplein te Rotterdam. De politie heeft zich ge noodzaakt gezien enkele tientallen jongelieden te verwijderen, die de aanstokers van de onrust waren. Het hoogtepunt van de avond vormde een „teenagershow" met talentenjacht en natuurlijk na afloop het bal. alles georganiseerd door een Hilversums mu ziekblad De directie van de schouwburg voelde er aanvankelijk niets voor om deze show gezien ervaringen van een vorige keer onderdak te verlenen De organisator kwam echter met een programma voor de dag. dat lang niet slecht was. Er was zelfs een modeshow voor jonge mensen in opgenomen. Om dat het op papier zo aardig leek. heeft men de hand over het hart gestreken. Aanvankelijk was alles rustig in de propvolle zaal. Het ging zelfs vrij kalm, maar met die rust was het gedaan toen een bandje op het toneel verscheen, waarvan de leden het nodig vonden zich gillend op de planken te storten, waarbij men zich afvroeg of de mu ziekinstrumenten onbreekbaar waren Het ritme bracht tal van toeschouwers toeschouwsters in een wilde extase, men klom op stoelen, gilde en schreeuwde en zelfs ging men op de vuist. Personeel van de schouwburg probeerde de rad draaiers te verwijderen, maar de politie moest er aan te pas komen, voordat de orde was hersteld. De administrateur van de schouwburg gaf orde de voorstel ling te stoppen en het brandscherm te laten zakken, daar nog altijd doldrieste knapen aanstalten maakten het podium te bestormen. Nadat de belhamels waren verwijderd, verhuisde een groot deel van het gezelschap naar de foyer voor het bal. Daar waren ook aparte kaartjes voor verkocht Tussen jongelui die daarvan in het bezit waren, meldden zich buiten andere die zonder betaling naar binnen wilden. Sommigen konden worden tegengehouden, maar anderen wisten tot de foyer door te dringen Weer moest de politie er aan te pas komen. Zonder pardon werden de knapen, die geen toegangsbewijs had den in hun kraag gepakt en de straat op gewerkt. Een jongeling, die zich wilde verzetten had daarvan reeds meteen spijt, want hij werd met harde hand uitgeleid. Het bleef onrustig. Er werd met stokken op de ramen van het ge bouw geslagen, waarbij er ruiten sneu velden. zodat er voor de derde keer moest worden ingegrepen. Om één uur werd een einde gemaakt aan het bal. dat oorspronkelijk tot twee uur zou du ren. Teleurgesteld gingen de danslusti- gen waarbij kinderen van 14 en 15 jaar weg. Het duurde wel tot half drie voor de laatsten uit de buurt van de schouwburg waren verdwenen. Be grijpelijk commentaar van de admini strateur van de schouwburg„Nooit meer een teenager-show in mijn zaal.." I Burgemeester Bruins Slot van Alphen noemde het Katwijkse havenplan een stout plan, dat zeker de volle aandacht verdient. Vooral daar de mogelijkheid I bestaat, dat kustvaarders via Katwijk naar Leiden en de Rijnstreek kunnen doorvaren. Slechte verbinding Voor de industriële ontwikkeling van het Katwijkse achterland, achtte Al phens burgemeester een dergelijke haven van enorme betekenis. Thans moeten de kustvaarders gebruik maken van de route via Gouda. Zij moeten o.m. de Goudse sluizen passeren. Alphens burge meester vond deze verbinding „allerbe roerdst". Ook voor de scheepsbouw in de Rijn streek zou een zeehaven in Katwijk een grote omwenteling betekenen. Immers I hierdoor kunnen nog grotere schepen op de Alphense, Leidse en Woubrugse wer- ven worden gebouwd. I Wat Alphen betreft, merkte burge meester Bruins Slot nog op. dat het een j gelukkig toeval is. dat de Alphense in- i dustriehaven juist aan de westkant van Alphen is aangelegd. Uitbreiding Hij deelde voorts nog mee, dat het Alphense gemeentebestuur besloten heeft de haven, die nog niet in gebruik is. met enkele armen uit te breiden. Deze ar- men-insteekhavens zullen aan de westkant van de bestaande haven komen. „Zeer toejuichen!" De burgemeester van Leiden, jhr. mr. F. H. van Kinschot, die van deze plan nen nog niet op de hoogte was, zou het zeer toejuichen als een mogelijkheid werd gevonden, dat ook kustvaarders, met een behoorlijk tonnage, Leiden zou den kunnen binnenvaren. Z.i. heeft de i industrie hier een groot belang by. Zij zou da- ongetwijfeld economischer kun nen ,.erke.:. „Laat men het plan", al dus zijn kort commentaar, „maar uit voeren". In Londen wordt morgen Miss Wereld gekozen. De deelneemsters werden ontvangen door de Lord Mayor van de Britse hoofdstad. De schoonheidskoninginnen waren voor deze gelegenheid gekleed in het nationaal kostuum van hun land. Op de foto ziet men onze troef: Karina Verbeek. Groot <leel Zeeuwse aardappeloogst kan worden afgeschreven (Van onze correspondent te Goes) De Zeeuwse boeren, die hun bedrijf uitoefenen op de lager gelegen klei gronden, dreigen door een financiële ramp te worden getroffen. Nog ongeveer 1500 hectaren aardappelen moeten wor den gerooid, en bovendien zit nog ruim 15000 hectaren van de bietenoogst in de grond. Weliswaar hebben in de af gelopen weken militairen geholpen bij het rooien van de aardappelen, maar deze hulp is in de afgelopen week stop gezet in verband met de drassigheid van de grond. Zaterdag hebben de ge westelijke raad voor Zeeland voor het landbouwschap en de territoriale bevel hebber besloten woensdag opnieuw te overleggen of militaire hulp kan worden gezonden. Een groot deel van de aard appeloogst moet echter wel worden af geschreven. Wat de suikerbieten betreft, 15000 hectaren zijn nog niet gerooid. Vele hectaren bieten staan in het wa ter. Nog groter is de met bieten be- teelde oppervlakte, die niet kan worden gerooid, omdat noch met de machine noch met een voertuig op de drassige klei kan worden gereden. Ten aanzien van de suikerbietenoogst dreigt de si tuatie ernstiger te worden dan met de aardappelen reeds het geval is. Voor de bietenoogst heeft men namelijk vakbe kwame arbeiders nodig. Deze arbeiders kunnen op het ogenblik niet werken, maar worden over enkele dagen de weersomstandigheden gunsti ger, dan komt men vele handen te kort om de oogst binnen te halen. Daar in zal men ongetwijfeld niet geheel slagen. Men rekent in ieder geval op een niet onaanzienlijke schadepost. Radio-aetief materiaal zoek Bij de vorige maand in Nederland ge houden oefening „Hordenloop" is een door een intendance-BOS compagnie door een misverstand gebruik gemaakt van lichtgevende merktekens. Deze merktekens zijn bedoeld voor het aangeven van bepaalde bruggen en brugst ijlen bij duisternis. Aangezien het lichtgevende materiaal radio-actieve stoffen bevat, waardoor ze niet geheel ongevaarlijk zijn, heeft de legerleiding enige tijd geleden bepaald, dat deze tekens niet in vredestijd mo gen worden gebruikt. Bovendien zijn aanwijzingen voor een veilige opslag verstrekt. De aanwijzingen voor dit ma teriaal hebben door totnutoe onopgehel derde redenen het genoemde onderdeel niet bereikt. Bij controle op de inlevering van het bij de oefening gebruikte mate riaal is thans gebleken, dat een drietal van deze tekens is zoekgeraakt. De commandant van het eerste leger korps heeft de Koninklijke Marechaus see opgedragen met zeer grote spoed een nauwkeurig onderzoek in te stellen.

Leidsch Dagblad | 1960 | | pagina 5