„Eiclimami is verantwoordelijk voor de dood van 180.000 Tsjechen" KRUISWOORDRAADSEL Tsjecho-Slowakije wil Israël ivel bewijsmateriaal leveren GERINGE STRAF VOOR HULP BIJ LITAUSE MASSAMOORD Utrecht helpt Sint Maarten Opgericht 1 maart 1860 Zaterdag 5 november 1960 Vierde blad no. 30195 tijdig stoppen? Gebruik Stilbépan Mt haartonicum W tegen roos, haaruitval en haaruitval vroegtijdige vergrijzi Stilbépan hè Documenten en schriftelijke getuigenissen Op een persconferentie te Praag heeft de voorzitter van de Tsjechische unie van anti-fascisten, professor Rudolf Bystricki, een aantal documenten openbaar gemaakt, waaruit blijkt, dat Adolf Eichmann verantwoordelijk moet worden gesteld voor de dood van 180.000 Tsjechen in de tweede wereldoorlog. Tijdens de Duitse bezetting hebben 360.000 Tsjechen de dood gevonden, aldus prof. Bystricky. Eichmann had de persoonlijke leiding van de deportaties van joden uit Tsjecho-Slowakije. Hij heeft ervoor gezorgd, dat ongeveer 110.000 joden uit Bohemen en Moravië werden weggevoerd, terwijl onder zijn verantwoordelijkheid ook ongeveer 74.000 joden uit Slowakije zijn gedeporteerd naar de uitroeiingskam pen in Polen en Duitsland. OOGGETUIGEN De hoogleraar liet documenten dn schriftelijke getuigenissen van ooggetui gen zien, die duidelijk laten uitkomen, dat Eichmann de volgende misdaden te gen Tsjecho-Slowakije of tegen Tsjechi sche burgers op zijn geweten heeft. Eichmann gaf opdracht het ghetto van Terezin te stichten, vanwaar de Tje- chische joden werden gedeporteerd. Het aantal joden dat in Bohemen en Moravië in maart 1939 118.000 was, liep terug tot 8500 in oktober 1943. Het deporteren van joden uit Slowakije, dat gedurende de oorlog een onafhan kelijke staat was. Hier verdwenen in drie jaar tijds meer dan 70.000 joodse ingezetenen. Het organiseren van een joodse „emi- gratiedienst'' in Praag. Op zijn bevel moesten meer dan 25.000 Tsjechische joden het land verlaten nadat al hun bezit door de Nazi's in beslag was ge nomen. Eichmann organiseerde persoonlijk de eerste deportaties van Tsjechische jo den naar Polen. Meer dan 537.000 joden waren reeds uit Duitsland, Oostenrijk en Tsjecho-Slo wakije weggevoerd, toen Eichmann in oktober 1941 besloot de uitroeiing der joden te bespoedigen. Tijdens de vernietiging van het ghetto van Lublin in 1941 gaf Eichmann het bevel alle patiënten, dertig dokters en zeventig verpleegsters van het plaat selijk ziekenhuis neer te schieten. De meeste patiënten werden in hun bed den doodgeschoten. Hij gelastte in Lublin zeven jonge joden die zich niet voor het werk hadden ge meld, te ontkleden en hen in een tem peratuur van 28 graden onder nul met water te begieten! Zelf hielp hij mee de lichamen op een vrachtwagen te laden. Eichmann is mede veranwoordelijk voor de moord op 93 kinderen, die in leef tijd varieerden van één tot zestien jaar en die naar Polen waren gezonden. Hij gaf opdracht hen te doden. „Slechts enkele" Bystricky verklaarde, dat deze misda den slechts enkele waren van de vele, die Eichmann en zijn medeplichtigen tegen tal van Europese landen hebben ge pleegd. Het Duitse „Algemene Plan Oost" be oogde de vernietiging van alle Slavische volkeren. De uitroeiing der joden was slechts een onderdeel van het grote ger- maniseringsprogramma dat in 1939 werd opgesteld. Daar het merendeel van de Tsjechische bevolking uit rassenoogpunt „ongewenst" was, zouden zij na de Duit se overwinning gedeporteerd of gedood worden, aldus Bystricky. De hoogleraar viel tegelijkertijd de Westduitse regering scherp aan, omdat zij hoge openbare ambten verleend zou hebben aan mededaders en uitvoerders van de misdaden van Eichmann. Getuigen naar Israël? Op vragen van journalisten antwoord de Bystricky ,dat Tsjecho-Slowakije be reid was het Israëlische gerechtshof be wijsmateriaal te verschaffen. Zijn land zou ook, indien gewenst, getuigen van Eichmannns misdaden naar Israël zen den. De professor verklaarde, dat de Tsje chische unie van anti-fascisten geen Tsjechisch regeringslichaam was en dat hij daarom niet de vraag kon beant woorden of Tsjecho-Slowakije de be voegdheid van Israël erkende om Eich mann te berechten. Tsjecho-Slowakije zou het recht hebben de uitlevering van Eichmann te vragen, evenals andere landen, waarin de Duitser zijn misdaden beging. „Dit is echter louter een theore tische aangelegenheid, omdat er geen twijfel over bestaat, dat Eichmann in Israël zal terechtstaan en worden be recht", voegde Bystricky eraan toe. President De Gaulle gefotogra feerd tijdens zijn radio- en televi sierede tot het Franse, volk over de toekomst van Algerije, voor de tekst pag. 1)> (Men zie Twee schurken gaan bijna vrijuit... Twee leden van Einsatzkommando Tilsit Omstreeks 11 november, de naamdag van Sint Maarten, wordt in Utrecht een grote actie gehouden ten bate van het door de orkaan Donna getroffen eiland Sint Maarten. Utrecht, dat Sint Maar ten als schutspatroon heeft, is de eerste stad in Nederland, die met zijn actie begint. Zaterdag 12 november zullen de leden van de vier padvindersorganisaties een bliksemprentbriefkaart verkoop hou den. Het is de bedoeling dat dit onder deel van de campagne een sneeuwbal effect krijgt. De kaarten dienen na-me- lijk doorgezonden te worden. Op de achterzijde van de kaarten staat het gironummer van de hulpactie „Sint Maarten" vermeld. Een hoogtepunt van de actie volgt op woensdag 16 november Een elftal, samengesteld uit de leden van Elinkwijk en DOS, speelt dan te Utrecht tegen „Stuttgarter Kickers". De baten zijn ook bestemd voor de hulpactie „Sint Maarten". In Amsterdam Toenemend aantal verkeersongevallen Blijkens een voorlopige door het Bu reau van Statistiek gehouden telling kwamen in september in Amsterdam 2145 verkeersongevallen ter kennis van de politie tegen 1959 in dezelfde maand van het jaar daarvoor. Dit betekent een vermeerdering van 9.5 procent. Terwijl in 1959 het totaal aantal verkeersonge vallen slechts éénmaal boven de 2000 kwam is het sedert mei 1960 iedere maand boven de 2000 gebleven. Gedu rende de maand september werden 513 personen slachtoffer van het verkeer. Dit aantal was vrijwel gelijk aan dat in september 1959. In september werden 200 personen ge dood of ernstig gewond. In september 1959 bedroeg dit aantal 185. Sedert 1 januari werden 1477 doden en ernstig gewonden geteld (v. j. 1296) zodat dit aantal 14 procent boven dat van janu ari tot en met september 1959 ligt. Tot eind september vonden 58 personen de dood door het verkeer (v. j. 51). Bouwactiviteit in eerste half jaar 1960 toegenomen In het eerste halfjaar van 1960 werd in de bouwnijverheid een produktie be reikt, welke 8 hoger ligt dan in de overeenkomstige periode van 1959. Met een produktiebedrag van f 1.595 miljoen (Genie- en Rijkswaterstaatswerken in begrepen) werd precies de helft van het voor dit jaar in het bouwprogramma op genomen verwerkingsvolume gereali seerd. Aan gebouwen werd voor f 1.307 miljoen gerealiseerd, 7 procent meer dan in het eerste halfjaar 1959 en eveneens de helft van het programma voor het hele jaar. In de woningbouw werd 671 miljoen gerealiseerd, wederom de helft van het jaarprogramma van 1350 mil joen. (Over het gehele jaar 1959 bedroeg de woningproduktie f 1.418 miljoen, over de eerste helft van dat jaar 660 mil joen). In de totale produktie van nieuw bouw, herbouw en uitbreiding van ge bouwen is het aandeel van de woning bouw 55 procent. Het aantal woningen, waarvoor in het eerste halfjaar van 1960 een gemeente lijke bouwvergunning werd afgegeven bedroeg 36.318. Opvallend is hierbij het aantal woningen, dat zal worden ge bouwd zonder financiële steun van over heidswege. Dit aantal steeg namelijk van 945 woningen in het eerste halfjaar van 1959 tot 6.143 woningen in de over eenkomstige periode van 1960. Volgens Horizontaal: 1. afsluiting van opening 4. belangstelling 9. schors 12. klein vaartuigje 14. oplichterij 15. inkorting van zeil 17. lengtemaat 19. artikel voor vastbin den 21. nodig voor waterlei ding 22. reeds 23. horizon 25. sprakeloos 27. ijzerhoudende grond 28. nauw 29. doordrenkt 31. eetgerei 33. deel van paardetoom 34. clandestien jager 36. geheugen 39. huldigen 40. woud 42. gerucht 43. voegwoord 45. onbekende 46. schuur 48. in het jaar des Heren 49. lidwoord 50. kronkel in touw 51. deel van een vliegveld 52. gevangenis 53. reeds 54. uitroep van verwon» dering 55. neerslag 56. lidwoord 58. procureur generaal 59. aai 61. veel 62. militaire wandeling 65. in letters opgeven 67. overlevering 69. deel van vereniging. 70. verloren gaan 73. ontkenning 74. speeltuig 75. ver naar beneden 76. woede 78.als 50 horizontaal 80. deel van wagen 81. telwoord 83. kleurnuance 85. losplaats 86. landbouwer 87. beker 89. benedenwaarts 91. tweetal 92. aarzeling 93. Romeins keizer Verticaal: ondeskundige persoonlijk voornaamwoord wagen op de proef stellen voegwoord opening voorzetsel knoeien vrucht klaar nakomeling uitbouw in muur dwingend verlangen smalle reep behoort bij bout 21. struik 22. tegen 24. gerucht 26. titel 27. voedsel 28. Europees land 30. opengewerkte naad 32. vordering 33. deel van servies 34. opluchting 35. schildersgerei 37. deel van een week 38. kracht 40. hoofddeksel 41. slagwapen 44. telwoord 46. erg 47. schenkgerei 49. afsluiting 54. moedige 57. huldigen 59. omkoopbaar 60. getapt 62. oordeel 63. vlug 65. poel 90. ontkenning op vergevorderd tijdstip beschadiging zonder breuk antwoord betaald voertuig toornig aanwijzend voornaamwoord ongebruikelijk lidwoord meelspijs honderdduizend hinderlaag voorzetsel uitroep van afschuw voorzetsel Griekse letter muzieknoot Oplossingen onder het motto „Kruis woordraadsel" dienen vóór woensdag a.s. te 9 uur v.m. in het bezit te zijn van de redactie. Witte Singel 1 te Leiden. Onder de goede oplossingen stellen wij een eerste prijs van f5.- en twee prijzen van f2.50 beschikbaar, waarnaar alleen abonnees kunnen mee dingen. Hofstad-Tours eist schadevergoeding miljoen schilling Boze opzet vermoedt achter persberichten (Van onze Haagse correspondent) De directie van het Haagse reisbureau „Hofstad Tours", ernstig verstoord over de berichten, die in de Oostenrijkse bla den „Die Presse" en „Neues österreich" zijn verschenen, heeft besloten een vor dering van een miljoen schillingen (f 145.000.in te dienen tegen de per sonen, die verantwoordelijk zijn voor deze berichtgeving. Aan twee advocaten in Innsbruck is opdracht gegeven alle nodige stappen daartoe te ondernemen. De gewraakte berichten waarach ter Hofstad-Tours boze opzet vermoedt hebben betrekking op de inbeslagne ming van een Hofstad-bus aan de Oos tenrijks-Italiaanse grens, omdat het bu reau in gebreke zou zijn gebleven een aantal rekeningen van leveranciers in Lermoos te voldoen. In dit toeristendorp heeft Hofstad-Tours dit jaar een hotel geëxploiteerd. Dezer dagen heeft men van het Ge rechtshof te Reutte officiële stukken ontvangen betreffende de nog te beta len rekeningen van leveranciers. De oudste rekening zou dateren van 14 sep tember. In totaal belopen deze rekenin gen een bedrag van ca. 3000 gulden. Op het moment, dat de stukken uit Reutte naar Nederland werden verzon den, had het reisbureau een bedrag naar het Hof overgemaakt, dat meer dan vol doende was om die rekeningen te vol doen. kregen samen 8 jaar voor 688 moorden... (Van onze correspondent in Bonn) In de Zuidduitse stad Ulm werden donderdag in een revisie-proces twee voormalige leden van de gehate Duitse veiligheidspolitie uit de oorlog tot betrekkelijk lichte straffen veroordeeld: hun zogenaamd „Einsatzkommando Tilsit" wordt verant woordelijk geacht voor de moord op niet minder dan 5186 joodse en zogenaamde communistische Litauers, Desniettemin kwam de vroegere kapitein van de politie Schmidt-Hammer er met 3 jaar af en de voormalige chef van de Sicherheits- polizei van een deel van Litauen, Lukys, met 5 jaar gevangenisstraf. Beiden hebben als leden van het „Einsatzkommando Tilsit" en als leiders van executie pelotons deelgenomen aan de massale executies, die in de zomer van 1941 ten zuiden van Tilsit en Litauen hebben plaats gevonden. Afschuwelijke „moordenbalaus" Het ging hierbij om een revisiepoging van de beide beklaagden, die reeds in 1958 met acht andere voormalige leden van de Duitse „moordenaars-ploegen" hadden terecht gestaan. Toen werden Schmidt-Hammer en Lukys resp. tot drie en zeven jaar veroordeeld, omdat zij hadden geholpen bij het vermoorden van resp. 517 en 151 mensen van een totaal van 5186 vermoorde Litauers. De ande re acht kregen straffen tussen 3 en 15 jaar. Tijdens dit revisieproces kwam nog eenmaal de verschrikkelijke actie van het commando ter sprake. In een 25 kilometer brede strook langs de Litause grens sleepten Duitse politiemannen en Litause nazi's meer dan 5000 zogenaamd „mogelijke tegenstanders" bij elkaar, on der wie niet slechts mannen maar ook vrouwen en kinderen. Er was voor de beklaagden in het proces geen ontkomen aan waar het hun schuld betreft: het zogenaamde Reichssicherheitsamt te Ber lijn had destijds nauwkeurig boekgehou den van de 5186 slachtoffers en van hun beulen, en van dit alles pedant en efficient, maar volstrekt onmense lijk, als het ware een „moordenbalans" opgemaaktWeliswaar verklaarde de rechtbank te Ulm, dat voor deze moorden in eerste instantie Hitier en Himmler verantwoordelijk waren, maar men verwierp het „excuus" der be klaagden, dat zij „op bevel" hadden gehandeld. De verdedigers hadden voor beide beklaagden vrijspraak geeist. Schmidt-Hammer verklaarde, dat hjj niet zou hebben deelgenomen aan de moordacties als hjj had geweten, dat de vermoorde joodse mannen, vrouwen en kinderen om der wille van hun ras waren gedood. Maar een getuige, een voormalige onderofficier van het Duitse leger, wist het beter. Hfj vertelde dat Schmidt-Hammer hem had gezegd dat het bfj de executies om „ongedierte" ging. De slachtoffers moesten, aldus de ze getuige, zelf de graven delven, waarin ze vervolgens met 100 en meer mensen tegelijk werden doodgeschoten. Schmidt- Hammer had daarbij geen enkel mede lijden gekend: ook niet voor een wees jongetje, een invalide uit de eerste we reldoorlog, een arts met zijn witte jas nog aan De rechtbank kon overigens slechts bewijzen, dat beide mannen hulp had den verleend bij de moordpartijen en verklaarde daarmee de lage straffen. Schmidt-Hammer komt dan ook reeds over twee jaar, Ludys over 3V2 jaar vrij.... Merten klaagt vrouw Griekse minister aan De Berlijnse advocaat dr. Merten, die in 1959 wegens oorlogsmisdaden in Grie kenland werd veroordeeld en vervolgens uitgewezen, heeft de vrouw van de Griekse minister van Binnenlandse Za ken, Makris, van meineed beschuldigd. Volgens hem heeft zü in strijd met een beëdigde verklaring de Duitsers tij dens de bezetting van Griekenland „bij zondere diensten" bewezen, waarvoor zij vooral met in beslaggenomen Joodse eigendommen was „beloond". Merten verklaarde dat Mevrouw Ma- kris, die toen nog ongehuwd was en werkte bij de afdeling militair bestuur van de staf van de Duitse bevelhebber in Saloniki, intieme betrekkingen met hem had onderhouden. Hij heeft in middels zijn klacht bij da Griekse con- sulgeneraal in Berlijn ingediend, met het verzoek de zaak bij een Griekse rechter aanhangig te maken. Merten noemde voor zijn beschuldi ging bijf getuigen, onder wie de toen malige gedelegeerde van het internatio- gegevens van het C.B.S. liggen de bouw kosten (exclusief grondkosten, architec tenhonorarium enz.) voor 20 25 van deze woningen boven f30.000.—. Hieruit blijkt, dat de bouw in de vrije sector zich niet uitsluitend richt op de duur dere woningen, aldus het ministerie. nale Rode Kruis in Macedonië, de Zweed Von Gyllenraum. Merten heeft al eerder premier Ka- ramanlis en minister Makris van col laboratie met de Duitsers beschuldigd. Laatstgenoemde heeft in september al een aanklacht wegens laster ingediend tegen Merten en tegen de uitgevers van enige Westduitse bladen, die de verkla ringen van Merten hebben gepubliceerd. Mevrouw Makris zou, volgens Merten, voor haar „diensten" beloond zijn met goederen van een Joodse zijdehandelaar ter waarde van 15.000 pond sterling (ruim 150.000 guldens). Gouden „Schneewalzer" Kerkraads accordeonduo Het Kerkraadse accordeonduo Schriebl- Huppertz zal op 18 november tijdens een grote huldigingsavond de „gouden plaat" ontvangen. Van hun op de plaat opgenomen „Schneewalzer" werd vorige week de honderdduizendste zwarte schijf ver kocht. Deze prestatie is des te merk waardiger door het feit, dat de heer Karl Schriebl deze maand zijn 60-jarige muzikanten jubileum gaat vieren. Jos Huppertz is dan al sinds 30 jaar zijn onafscheidelijke collega. Van dit vrolijke Wiener duo zijn de laatste jaren reeds 22 platen in de handel gebracht. Aan de galafeestavond ter gelegenheid van de uitreiking van de „gouden plaat" zal een groot aantal artiesten, onder wie Corry Brokken en Willy Alberti, mee werken.

Leidsch Dagblad | 1960 | | pagina 11