FOR LE fm IEMCO Maatregelen in Parijs en Algiers met het oog op De Gaulle's rede Chief Whip t.V.-sensatie WEERBERICHT Directeuren Jaarbeurs boden hun ontslag aan meubelen Aanhangers van Frans Algerije' lieten in Vincennes dreigende woorden tegen president horen BEHEERSTE KERNFUSIE Na benoeming J. H. D. v. d. Kwast Tenminste 4000 doden in Oost-Pakistan Nobelprijzen fysica en chemie voor Amerikaanse geleerden schildersverven, ladders en schildersgereedschappen Leidse verfhandel „de Valk" n.v. EDLY RADIO SERVICE (Steef WÏteuws Opgericht 1 maart 1860 VRIJDAG 4 NOVEMBER 1960 No. 30194 LEIDSCH DAGBLAD Directeur: E. A. E. van Dishoeck Hoofdredacteur: J. Brouwer DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN f7.50 per kwartaal; f2.55 per maand; f 0.59 per week Witte Singel 1, Lelden - Giro no. 57055 Telefoon Directie en Administratie: 25041; Redactie: 21507 (Van onze Parijse correspondent) Zowel in Frankrijk als in Algerije zijn sinds gisteren ingrijpende maatregelen genomen om de orde te kunnen handhaven, hetgeen erop wijst, dat president De Gaulle vanavond in zijn radiorede (om 8 uur) mogelijk toch met groot nieuws voor de dag kan komen. De politie in Algerije verwijderde gisteren twaalf Europeanen, die bekend staan als ultra-rechtse figuren. Met stokken maakte zij een einde aan studenten relletjes, die ontstonden, toen een groep mohammedaanse studenten trachtte een staking van één dag aan de universiteit te breken, die gehouden werd uit sympathie voor de studentenleiders, die samen met Pierre Lagaillarde in Parijs terechtstaan. Het was de eerste maal, dat mohammedaanse studenten slaags raakten met „activistische" Europese studenten. In Vincennes kwamen de kopstukken van „Frans Algerije" met de oud-premiers Bidault, Bourgès-Maunoury en de ex-ministers Soustelle, Morice en Duchet opnieuw bijeen om hun banvloeken naar De Gaulle te slingeren en, scheen het, nu zelfs de basis te leggen voor een soort schaduw-kabinet, dat na een staatsgreep onmiddellijk de macht in Parijs zou kunnen overnemen. Doel van Salans reis naar Barcelona nu al veel duidelijker „Het verlies van Algerije zou er op neerkomen, dat Europa in het zuiden wordt ingesloten en in een dodelijk ge vaar komt te verkeren. Het zou geen vrede betekenen, maar een algemene ondermijningsoorlog", zo werd gezegd in een motie, die gisteren in de Parijse voorstad Vincennes werd aangenomen door bovengenoemde groep tegenstanders van De Gaulles politiek inzake Algerije. Naast Parijs en Algiers is sinds een paar dagen Barcelona de derde stad, waarop in verband met het Frans-Algerijnse drama vele blikken zijn gericht, Gene raal Salan die sinds maandag in de Catalaanse hoofdstad vertoeft, is gister avond intussen naar Madrid vertrokken, waar hij vanavond de rede van De Gaulle zou volgen. Nieuwe uitlatingen van de generaal, gevoegd bij dit vertrek naar de Spaanse hoofdstad, hebben inmiddels nog weer meer het onschuldige karakter van Salans reis weggenomen, een reis die hij volgens eigen zeggen uitsluitend voor toeristische doeleinden ondernomen heeft. Tegenover Spaanse journalisten heeft Salan openlijk verklaard, dat hij niet zal aarzelen zich in de strijd te werpen indien een nieuwe stap werd onderno men om Frankrijk van Algerije te schei den. Hjj zei ook, dat hij er niet aan twij felde of generaal Franco zou aan de zijde van de Franse patriotten staan wanneer uit Noord-Afrika met de wapens in de hand ten behoeve van het Westen tegen het oprukkende communisme verdedigd zou moeten worden. Het scenario dat de generaal ontwor pen schijnt te hebben, begint dus al wat Het Livermore-laboratorium van de Universiteit van Californië heeft donderdag bekendgemaakt, dat een groep geleerden van Californië voor plasmafysica van deze universiteit heeft medegedeeld een naar het schijnt echte, zij het kortstondige, beheerste kernfusie-reactie tot stand te hebben gebracht. In de bekendmaking wordt dit succes een bemoedigende stap voor waarts in het onderzoek naar de mo gelijkheid van de produktie van bruikbare energie uit het waterstof atoom genoemd. Dr. Frederic H. Coengsen, de leider van de groep, deelde mede, dat hij en zijn mededewerkers er met behulp van krachtige magneten in zijn geslaagd een hoeveelheid waterstof ter grootte van vijftien kubieke centimeter zich te doen samentrekken tot een temperatuur van 35 nilj oen graden Celsius was bereikt. In dit tadium ontstond vermoedelijk fusie van een deel der waterstofatomen. De reactie duurde een duizendste deel van een seconde, gedurende welke tijd energie werd geproduceerd. Hoewel deze tijdsduur veel te kort was om van enig praktisch nut te zjjn, is zij veel langer dan enig ander tot dusver gemeld resultaat. Bij de meeste van der gelijke experimenten in het verleden werden tijdmetingen gedaan van slechts enkele miljoenste delen van een seconde. meer uit de grondverf te komen. Indien De Gaulle vanavond bekend mocht ma ken, dat hij een Frans-Algerijnse rege ring in Algiers wil installeren of onder handelingen met de Algerijnse nationa listen wenst te heropenen, dan zou hij, in de ogen van Salan, een beslissende en fatale stap hebben gedaan. De voor malige opperbevelhebber van het Franse leger in Algerije zou, zo werd hedenoch tend in Parijs voorspeld, zich dan on middellijk tot hoofd van een tegenrege ring voor Frans-Algerfje kunnen uitroe pen! Vijf voor twaalf Over de inhoud van de radioboodschap, waarvan de grote lijnen pas vandaag in een speciale zitting door De Gaulle aan zijn ministers werden onthuld, was van morgen officieel in Parijs nog niets be kend. Gezien de internationale verhou dingen, waarin de Algerijnse oorlog sinds enkele weken is geplaatst, en met name de mogelijkheid van militaire hulp aan de nationalisten van Russische zijde, mag zeker worden gezegd, dat de klok voor De Gaulle nu op vijf voor twaalf staat. Het wordt in diplomatieke kringen in Parys volstrekt onaannemelijk geacht dat de Amerikanen zonder meer toe zouden staan dat communisten, zelfs als advi seurs of technici, actief hun entree op het Algerijnse strijdtoneel maken. In dat geval kan eerder worden verwacht, dat de Amerikanen, net als in de dagen van de Suez-crisis met de Russen een ak koord zouden pogen te sluiten om geza menlijk Frankrijk tot capitulatie te dwingen. Deze zwaarste vernedering die het Franse leger, dat zich nu al over winnaar waant, kan worden aangedaan, zou nu door een nieuwe stap of een ver reikend gebaar of voorstel van De Gaulle misschien nog op het laatste moment kunnen worden voorkomen. In dat perspectief dient men, zo ziet het er naar uit, de rede van De Gaulle nu te plaatsen en ook de voorzorgsmaat regelen van de regering te verklaren. Hoog boven de huisjes van oud van ondernemingen zullen hier bin- Utrecht groeit de negentien verdie-\nen afzienbare tijd moderne kan pingen tellende kantoorflat: Tal'toorruimten betrekken. lets lagere temperaturen De Bilt verwacht van heden- tot mor genavond wisselend bewolkt en plaatse lijk enkele buien. Krachtige tot matige wind tussen zuidwest en west. Iets lagere middagtemperaturen. (Opgemaakt te 11.15 uur) 5 NOVEMBER Zon op: 7.41 uur; onder: 17.05 uur; maan op; 18.44 uur; onder: 9.23 uur. Hoogwater te Katwijk te 4.11 en 16.24 uur; laagwater te 0.02 en 12.17 uur. Dit blad bestaat uit 20 pagina's Mr. H. A. R. Schuit en dr. W. van Roijen, de twee directeuren der Koninklijke Nederlandse Jaarbeurs, hebben gisteravond hun ontslag genomen. Zij wensen de Jaarbeurs per 1 januari a.s. te verlaten. De raad van beheer van de Jaarbeurs kwam gisteravond in spoedzitting bijeen om van deze ontslagen kennis te nemen. Deze ontslagen, zo vernemen wij uit Jaarbeurskringen, moeten gezien worden als een antwoord op de ingrijpende be slissing, die de raad van beheer der Jaarbeurs onlangs genomen heeft door de heer J. H. D. van der Kwast met de algemene leiding van de Jaarbeurs te belasten. Zowel aan mr. Schuit als aan de andere directeur dr. Van Roijen is enkele weken geleden te kennen gege ven, dat zij in de nieuwe structuur van de organisatie, zoals de raad van be heer die voorstelt, niet passen. In mede delingen aan de pers zijn zowel door de voorzitter van de raad van beheer, dr. G. van der Wal, als door de nieuwe algemeen directeur, de heer Van der Kwast, vage toespelingen gemaakt op deze directiemutaties. Dr. Van der Wal sprak over: „het scheppen van een klare en duidelijke situatie, waarbij met alle belangen en gevoelens van alle be langhebbenden rekening zal worden ge houden en waarbij de medewerking van deze betrokkenen verzekerd is". De heer Van der Kwast wilde een nieuwe samenwerking met beide direc teuren „voor korte tijd" niet uitsluiten. Onder de Jaarbeursexposanten en de leden van de adviescommissies heeft de ontwikkeling bij de Jaarbeurs in de laatste dagen verwarring en bevreem ding gewekt. In Utrecht kwamen giste ren enkele leden van de adviescommis sies bijeen om zich over de gang van zaken bij de Jaarbeurs te beraden. Tenminste vierduizend mensen hebben het leven verloren bij de cycloon die maandag oost-Pakistan heeft getroffen, zo heeft gister avond een regeringswoordvoerder in Dacca verklaard. De cycloon de tweede van dit seizoen richtte de grootste vernielingen aan op de eilanden voor de kust bij de monding van de Ganges. Naar schatting zesduizend mensen werden gedood bij de eerste stormramp op 10 oktober. De meerderheid van de 140.000 eilandbewoners had toen tijdens de zware winden en vloedgolven een toevlucht gezocht in geimproviseerde schuilplaatsen. Wat nog van huizen en bezittingen was overgebleven, werd tij dens de cycloon van maandag wegge- Een verslaggever aan boord van het hulpschip Noelchira, op rondreis langs de getroffen eilanden, zei dat ze er zwaarder geteisterd uitzagen dan wan neer er bommen op gevallen zouden zijn. De Franse helikopterpiloot Jean Gallier rapporteerde dat de grond be neden hem bezaaid was met lichamen en kadavers. De spoorrails ten noorden van de havenstad Chittagong was vol gens hem „opgerold als spaghetti". Schepen vermist Na de storm zouden 24 schepen en meer dan 200 varensgezellen vermist worden. De haven van Chittagong werd door de regering gesloten. Schepen bra ken van him ankerkettingen en liepen zware schade op. De baai van Bengalen is zelden zo zwaar geteisterd als deze herfst. Zo is zeventig procent van de rjjsoogst ver loren gegaan, zodat de overlevenden in dit eilandengebied nu weer door de hon gersnood worden bedreigd. Westduitse piloten vlogen duizend meter lioger (Van onze correspondent in Bonn) De beide Westduitse straaljager piloten, die betrokken zijn geweest bij het zogenaamde luchtincident op 25 oktober j.l. met het Comet- toestel waarin de Britse Koningin reisde, treft geen enkele schuld, aldus de Westduitse minister van Defensie Strauss. Er is geen sprake van dat de Westduitse straaljagers van het type-Sabre, zoals een der piloten van het Britse passagiers- Advertentie) op ieders lip! IN HET BEKENDE GROENE DOOSJE De Nobelprijzen voor natuurkunde en scheikunde gaan dit jaar beide naar de Verenigde Staten. Die voor natuurkunde werd, zoals gisteren reeds in het kort bericht, toegekend aan prof. Donald A. Glaser voor de ontwikkeling van de „bellenkamer", waarmee het gedrag van kern- deeltjes kan worden gevolgd. De prijs voor chemie viel ten deel aan prof. Willard Libby voor de door hem ontwikkelde methode voor toepassing van koolstof-14 bij de bepaling van ouderdom in de archeologie, geologie en andere takken van wetenschap. Kom in Kempkes' Meubeltoonzalen te AmsterdamOude Schans 73-75-77's tel. 020-222166of te Waddinxveen tel. 01828-224l3deprachtige collectie Formule meubelen bekijken. U bent er hartelijk welkom! Prof. dr. A. Glaser, verbonden aan de Universiteit van Berkeley, aan wie de Nobelprijs voor natuurkunde werd toegekend. De bellenkamer werd door Glaser uit gevonden, toen hij pas 26 jaar oud was. Deze natuurkundige, die van Russische oorsprong is, is thans 34 jaar oud en is verbonden aan de Universiteit van Ber keley in Californië. De bellenkamer sloeg een brug tussen oudere methodes om het gedrag van elementaire deeltjes te bepalen, namelijk de nevelcamera van de Engelsman Wilson (die daarvoor in 1927 de Nobelprijs kreeg) en de emul sie-methode van de Engelsman Powell (in 1950 met de Nobelprijs bekroond). Deze bellenkamer is een ruimte met hel dere vloeistof welke zodanig oververhit is, dat een zich daar doorheen bewegend kerndeeltje een keten van bellen doet ontstaan. De baan van het overigens onzichtbare deeltje kan daardoor wor- Prof. dr. Willard F. Libby van de Universiteit van Los Angeles, die de Nobelprijs voor scheikunde heeft verworven. den gefotografeerd, waardoor velerlei gegevens kunnen worden verkregen. Prof. Libby, die 51 jaar oud is en verbonden is aan de Universiteit van Chicago, toonde aan dat koolstof-14 een halveringstijd heeft van ongeveer 6000 jaar en dat dit proces zich ook in de aardse atmosfeer voltrekt. Hij ontwik kelde daaruit een methode om de ouder dom te bepalen van koolstofhoudende voorwerpen, waardoor een zeer nauw keurige datering mogelijk werd van al lerlei archeologische vondsten. Prof. Libby is als eerste scheikundige van 1954 tot 1959 Üd geweest van de Amerikaanse commissie voor kernener gie. In laatstgenoemd jaar werd hem de Albert Einsteinprijs toegekend. straalvliegtuig heeft verklaard, de Comet tot op 25 meter zouden zijn genaderd. Volgens Strauss hebben de straaljager piloten zich volledig correct gedragen. Op geen enkel moment hebben hun toestellen een gevaar gevormd voor de Comet met Koningin Elizabeth en Prins Philip aan boord, die op de thuisreis waren van Kopenhagen naar Londen. De beide Duitse Sabres vlogen namelijk op een hoogte van ten minste 10.000 meter, de Cornet op een hoogte van 8000 of 9000 meter. De zogenaamde lucht- bewaking rond de 8000-metergrens is een zaak van de Britse instanties geweest. Ook deze Britse luchtvaartinstanties hebben aan Strauss laten weten, dat de piloten vrijuit gaan. Op grond hiervan ziet de Westduitse minister van Defensie dan ook geen enkele noodzaak om de beide militaire vliegers disciplinair te straffen. De Brit ten hielden inmiddels ook gisteren de publikatie van het rapport van de Brits- Duitse gemengde commissie, die het zogenaamde incident heeft onderzocht, op. Zij wensen thans een klein deel van dit rapport gepubüceerd te zien. Bonn zelf begint bepaald boos te worden over de lichtvaardigheid waarmee men van Britse officiële en niet-officiële zijde deze zaak heeft opgeblazen, waardoor zelfs de Brits-Duitse politieke verhou dingen in het gedrang dreigden te komen. op aanvraag zenden wij u graag de grote Formule catalogus ter inzage. Vertrouw de levering van een RADIO of TELEVISIETOESTEL toe aan een firma met: Ervaring Vlotte service Ruime sortering Aan deze eisen voldoet Het adres voor PHILIPS RADIO TELEVISIE NIEUWE RIJN 30—32 TELEFOON 24244* Het best gesorteerd tn: LAMMERMARKT 3 LEIDEN Verkoop uitsluitend engros. TELEFOON 33909 Fabrieksnieuwe toestellen in gesloten verpakking, 43 cm. automatisch, foto- elektrische cel, volle fabrieksgarantie. Alléén bij ons: f 495.—. 53 cm. vanaf f 735. HAAST U. Door onze enorme verkoop nog slechts een beperkt aantal. T.V.-EXPERTS MOBSSTRAAT 20 - TEL. 33975 LEIDEN. Uit Het Leidsch Dagblad van 4 November 1860: (Advertentie). P. van Gel deren, Mare, hoek Brandeioijn- steeg, heeft de eer zijne stadge- 1 nooten te berigten, dat hij dezer dagen zijne Vleeschhouwerij heeft geopend, en zich in hunne gunst aan te bevelen; onder be lofte eener prompte en zinde lijke bediening. De prijzen zijn als volgt: Rundvleesch 271/2 et. per 5 oneen, Kalfsvleesch 35 ct. per 5 oneen en Lamsvleesch 20 ct. per 5 oneen; alles van uit muntende qualiteit. M

Leidsch Dagblad | 1960 | | pagina 1