Bolela: ,De VN hebben in Kongo gefaaldF Stijgende ontevredenheid bij de raad van lioge commissarissen STREEFDATUMBEPALEN NIEUW-GUINEARAAD MOET JURIDISCHE STRIJD OM DE NAAM NIEUW OCHTENDBLAD Lisse kreeg 500 jaar geleden eigen kerkelijke gemeenschap SPECIALE AANBIEDING Automobielbedrijf Rijnland N.V. Aan trekkel ijke plu i mveesh o i v van Nieinv-Leven Waddinxveen Opgericht 1 maart 1860 Vrijdag 4 november 1960 Vierde blad no. 30194 Er valt de laatste dagen een stijgende ontevredenheid te bespeuren bij de Kongolese raad van hoge commissarissen over de vertegenwoor digers van de Verenigde Naties in Kongo. De hoge commissaris voor voorlichting, Albert Bolela, zei gisteravond op een persconferentie te Leopoldstad: ,,De Verenigde Naties hebben gefaald voor wat betreft het werk, dat zij in Kongo hadden moeten verrichten". Hij maakte bezwaar tegen de handelwijzen van verschillende functionarissen van de organisatie, die zich in de republiek bevinden. Vijftien Kongolezen in Katanga gedood „Ondanks de aanwezigheid van een V.N.-politiemacht, worden er nog altijd daden van geweld begaan tegen bur gers," zei hij. „Parlementsleden werden in de oostelijke provincie gearresteerd, maar de Verenigde Naties verzetten zieh alleen maar tegen de aanhouding van bepaalde misdadigers." Bolela's verklaring had betrekking op de gevangenneming van Alphonse Son goio en een aantal parlementsleden in Stanleystad. nadat zij openlijk met Loe- moemba hadden gebroken. Een zegsman van de volkerenorganisatie zei, dat de V.N hun pogingen voortzetten om de vrijlating van Songoio en de delegatie te verkrijgen. Over de reis van Hammarskjöld aan België om alle technici uit de republiek terug te trekken en voortaan slechts technische bijstand te verlenen via de V.N., zei Bolela: „Wij zijn een vrije staatDe V.N. kunnen ons hun tech nici niet opdringen. Wij zijn vrij om technici binnen te halen, die wij begrij pen, zelfs al zouden het Zoeloe's zijn". President Kasavoeboe en premier Ileo hebben zich gisteren verzet tegen het zenden van een commissie van goede diensten door de V.N. die moet onder zoeken, of de maatregelen van het staatshoofd tegen Loemoemba wettig zijn. Rust weergekeerd De Katangese regering heeft intussen aangekondigd, dat de rust in het mijn centrum Kolwezi is weergekeerd. In die stad werden woensdag vijftien Kongo lezen gedood en twintig gewond, toen Katangese gendarmes het vuur openden op tegenstanders van Tsjombe. De rege ring van Tsjombe heeft alle politieke ac tiviteiten tot nader order verbonden. Een woordvoerder van de Belgische regering heeft gisteren de verklaringen van Andrew Cordier en dr. Ralph Bunche over de Belgische politiek in Kongo „ongepast" en „belachelijk" ge noemd. Cordier, de eerste medewerker van Hammarskjöld, zou in een televisie vraaggesprek hebben gezegd „dat België niets gedaan zou hebben aan de oplei ding van technici met een academische scholing, ook als het tot 1965 in Kongo gebleven was". Dr. Bunche heeft in het neger-tijd schrift „Ebony" geschreven, dat België onmiddellijk na het uitbreken van de onlusten in Kongo de bijstand van de V.N. had moeten vragen in plaats van eerst zelf troepen te sturen. Stamhoofd gedood Een gespannen toestand heerst in het Kongolose Kabongo, aan de grens van Kasai, waar onder nog niet opgehelderde omstandigheden een stamhoofd is ge dood. Ethiopische VN-troepen zijn er per vliegtuig naar toegestuurd om ordeverstoringen te voorkomen. Ghanese V.N.-troepen zijn in Leopoldstad inge schakeld om een demonstratie van hon derden stakende transportarbeiders te verspreiden. De hoge commissaris voor de verbin dingen heeft een beroep op de stakers gedaan om het werk te hervatten en gewaarschuwd, dat tegen onruststokers krachtig zal worden opgetreden. Ook Radio-Leopoldstad heeft aangekondigd, dat degenen die zich aan terroristische daden schuldig maken, in het openbaar zullen worden terechtgesteld. Het Italiaanse persagentschap „Con tinentale" meldt, dat Jakowljew, de voormalige Russische ambassadeur in Leopoldstad, die met zijn staf door Mo- boetoe was uitgewezen, zich thans in Accra bevindt, waar hij grote activiteit zou ontplooien voor herstel van Loe moemba in zijn macht. De Algemene Vergadering der V.N. begint maandag haar debat over de toestand in Kongo, nadat in het week einde de adviescommissie van Ham marskjöld achter gesloten deur zal hebben vergaderd. Advertentie Militaire mutaties in de Sovjet-Unie Maarschalk Semione Timosjenko, se dert 1954 commandant van het militaire gebied in Wit-Rusland, is vervangen door generaal Wladimir Komarof, thans commandant van het militaire gebied Wolga en lid van de opperste Sovjet. De nieuwe functie van maarschalk Timo sjenko werd niet bekendgemaakt. Waarnemers merken op dat het ver trek van Timosjenko uit Minsk, de hoofdstad van Wit-Rusland, komt op een moment waarop door het overlijden van maarschalk Nedeline, de comman dant van de Russische raketstrijdkrach ten, in de Sovjetrussische legerleiding een belangrijke verandering gaande is. Maarschalk Timosjenko, die als be kwaam tacticus een grote rol heeft ge speeld in de tweede wereldoorlog, is 65 jaar, de leeftijd voor pensionering in de Russische strijdkrachten. Ook in de Russische burgeroorlog speelde Timosjenko een rol als brigade commandant in het cavaleriekorps van maarschalk Boedjonni. Viswegers verzwegen „extra" inkomsten By de behandeling van twee straf zaken tegen viswegers uit IJmuiden door de rechtbank te Haarlem zijn van middag onder meer ongewenste toestan den in de vishallen te IJmuiden ter sprake gekomen. Terecht stonden een 47-jarige en een 39-jarige arbeider, die voor eigen reke ning in de hallen te IJmuiden werkten. Behalve hun honorarium ontvingen zij regelmatig „zoodjes" vis, die zij verkoch ten. Bij het vooronderzoek hadden zij verzwegen welke personen de vis gegeven hadden en wie ze hadden gekocht. Daar door was het moeilijk na te gaan, hoe groot de extra verdiensten waren ge weest. Blijkens de dagvaarding was de 47- Jarige verdachte ten laste gelegd, dat hij f. 360 aan inkomsten verzwegen had en de ander f. 1.120. De officier van Justitie, mr. C. W. F. van der Valk Bouman, merkte op. dat er van vrij ernstige knoeierijen sprake is, waarbij men natuurlijk de toestand in de vishallen in ogenschouw moet nemen. De eis luidde tegen de jongste verdachte een gevangenisstraf van twee maanden en een boete van f. 2000, subsidiair twee maanden hechtenis en tegen de oudste twee maanden gevangenisstraf en een boete van f. 1.000 subsidiair een maand hechtenis. De verdediger, mr. J. W. Crefeld, acht te de eisen nogal aan de hoge kant, omdat de fraudes fiscaal gezien niet zo ernstig zijn. Het is gewoonte, dat vis wordt uitgedeeld onder de men sen die in de vishallen werken en hier van hebben ook de viswegers geprofi teerd. In een rapport is becijferd, dat per jaar f. 1.300.000 aan vis buiten de afslag wordt verhandeld. Aan deze toestand, waarvoor de over heid ook aansprakelijk gesteld moet worden, aldus pleiter, hebben velen schuld. Daarom achtte mr. Crefeld het niet juist, dat de beide viswegers als zondebokken worden aangemerkt. De rechtbank zal 17 november uit spraak doen. Advertentie Redder gehuldigd Tweemaal een medearbeider te hulp gescliotén De 31-jarige Frans Peusen uit Ko ningsbosch (Limburg) is gisteren onder scheiden met de bronzen medaille van het Carnegie-Heldenfonds. De heer Peusen, die als bankwerker werkzaam is op de cokesfabriek Emma van de Staats mijnen. heeft op 28 april en 31 mei van dit jaar zich bijzonder dapper onder scheiden bij bedrijfsongevallen. Op 28 april wist hij zijn medearbeider P. Maas- sen, die door een defect aan zijn gas masker in de gaskamer van de cokes- fabriek bewusteloos raakte, van een wisse dood te redden. Op 31 mei moest hij dezelfde P. Maassen weer te hulp komen, toen bij het branden van leidin gen plotseling een steekvlam uit de gaspijp van circa één meter doorsnee omhoogschoot. De kleren van Maassen vatten hierdoor vlam en met gevaar voor eigen leven kon Peusen hem bui ten de brandende ruimte brengen. Zijn eigen kleren hadden hierbij reeds vlam gevat en hij liep zodanige verwondingen op, dat hij 6 weken niet heeft kunnen werken. Zijn dapper optreden ten spijt is de heer Maassen een week later over leden. De onderscheiding is hiermee voor de eerste maal uitgereikt aan een personeelslid van de Staatsmijnen. Jacht in Engeland ep een gevaarlijke misdadiger (Van onze Londense correspondent) Een van de gevaariykse Engelse gang sters is woensdagavond uit de Londense Pentonville-gevangenis losgebroken. Het is de 30-jarige John Cohen bijnaam „babyface" die in 1955 tot 20 jaar ge vangenisstraf werd veroordeeld. Hij werd destijds met een revolver in de hand in de Londense wijk Mayfair na een span nende achtervolging gepakt. Hij werd opgesloten in Dartmoor, een volkomen geïsoleerde strafinrichting voor geeste lijk gestoorde misdadigers op de barre hoogvlakte van het graafschap Devon. Twee weken geleden werd hij echter naar Londen overgebracht om hem in de gelegenheid te stellen familiebezoek te ontvangen. Hij ontsnapte samen met twee andere gedetineerden. Vijf jaar geleden stond hij aan het hoofd van een bende, die zich tooide met de naam .De gevaarlijke dandies". Na een overval op een juwelierszaak te hebben gepleegd en weggereden te zijn met een auto, kwam de politie hem op het spoor. Na een sensationele jacht door de stad en een revolvergevecht kon hij worden overmeesterd. De Jacht op hem is thans opnieuw begonnen. Op liet terrein van Schiphol ibuitenaanzicht van de modelboer- werd gisteren de moderne boerderij \derij, gelegen in de nabijheid van Evert van Beek" geopend. Een I de startbaan voor straalvliegtuigen Realisering zelfbesch ikking Blijkens de Memorie van Ant woord aan de Eerste Kamer ver zonden, zal de Nieuw-Guinearaad voor maart 1962 gevraagd \yorden een uitspraak te doen over de wijze „waarop het zelfbeschik kingsrecht voor de inwoners van Nederlands Nieuw-Guinea het beste kan worden geëffectueerd". De regering zegt deze mededeling te doen „ten einde elk misverstand ten aanzien van de opvattingen van de rege ring uit te sluiten". De memorie ver klaart ten aanzien van de Nieuw- Algemeen Dagblad zegt:Geparasiteerd' Arbeiderspers meent: ,Geen vertvarring LEIDEN KAT WIJ K Breestraat Voorstraat (Van onze Amsterdamse correspondent) „Door het gebruik van de naam „Al gemeen Ochtendblad" wil de directie van de N.V. Arbeiderspers opzettelijk profi teren van en zelfs parasiteren op de re putatie en de goodwill van het „Alge meen Dagblad". De namen lijken zoveel op elkaar dat het publiek erdoor in ver warring wordt gebracht'". Dit stelde mr. J. J. Fokma uit Rot terdam gistermiddag tijdens de behan deling van het kort geding dat de uit geefster van het „Algemeen Dagblad", de Nieuwe Rotterdamsche Courant N.V. aanhangig heeft gemaakt tegen de N.V. Arbeiderspers. Het Rotterdamse bedrijf eist dat de naam „Algemeen Ochtend blad" niet meer wordt gebruikt op straf fe van een dwangsom van tienduizend gulden per dag. Op 9 novemer zal het 500 jaar geleden zijndat bij decreet van Paus Pius II Lisse kerkelijk afgescheiden werd van Sassenheim en een zelf standige kerkelijke gemeenschap werd. Het duurde echter nog tot 1857 voordat de toenmalige bisschop van Haarlem op 6 april Lisse opnieuw tot parochie verhief. Het 500-jarig bestaan van deze eigen kerkelijke gemeenschap wil men op 9 november herdenken met een bijeenkomst 's avonds in de St.-Agathakerk. Het hoogtepunt van deze herdenking is een pontificale misdie door de bisschop van Rotterdam, mgr. M. A. Jansen, op 13 november gecelebreerd zal worden. In het parochiehuis, bij velen nog be kend als het patronaatsgebouw, zal van 9 tot 13 november een tentoonstelling worden ingericht waar o.m. vele oude documenten, archiefstukken, afbeeldin gen, liturgische kleding en oude perka menten de geschiedenis van oud Lisse zullen doen herleven. Ter completering van deze herdenking is door de heer A. M. Hulkenberg een gedenkboek geschreven, waarin men thuis nog eens rustig het gebeuren in Lisse kan naslaan. De heer Hulkenberg heeft een prettige verteltrant en een van de vele verdiensten van dit gedenk boek, een werk van 200 bladzijden ver lucht met 60 illustraties en foto's, o.m. van de heer G. Kamerbeek, is, dat het geen speciaal „rooms" boek is. Hoe was het met de zielszorg in het oude „Lis" gesteld? In 1250 werd door Graaf Willem n van Holland een kapel gebouwd in Lisse die, naar men vermoedt, op het Vierkant heeft gestaan. Lisse behoorde kerkelijk echter tot Sassenheim. Vijf ons zilver Toen in 1461 Lisse een zelfstandige kerkelijke gemeenschap iverd, zag Sassenheim dat met lede ogen aan. Het betekende namelijk mede een verlies van geldelijke inkomsten. Dit verlies werd evenwel gecompenseerd door de bepaling, dat Lisse jaarlijks 5 onsen zilver aan Sassenheim moest afdragen. Na 1574 leest men niets meer over de zielszorg in Lisse. Is de pastoor gestor ven, vertrokken? Het is niet uit de oude documenten op te maken. Wel is bekend, dat regulieren - dit zijn tegenwoordig leden van een congregatie of orde, o.a. pater De Wit en Jan Been - Lisse be zoeken voor de uitoefening van de ziels zorg. In 1629 wordt een pastoor benoemd voor Lisse. Voorhout en Sassenheim met als standplaats Sassenheim. Lisse is nu een statie geworden, een missiepost en wel een van de eersten. Tot 1687 wordt deze toestand besten digd, maar dan krijgt Lisse een pastoor- missionaris, nabij het Mallegat woonde. Vroeger be hoorde de buurtschap De Engel kerke lijk tot Sassenheim. Nog steeds We naderen zo langzamerhand het jaar 1710 waarin op „Bloemhof" aan de Achterweg een kerk met pastorie wordt gebouw. Aan de zuidkant van de kerk stond een schuur van Bloemhof, die er nu nog is. De nummers 80 en 82 zijn 2 onbewoonbaar verklaarde woningen waarin de B B. herhaaldelijk oefent. Tot 1829 stond op de plaats van deze huis jes een schuur. Aan de noordkant van deze schuur stond de kerk, zodat de kerkwerf aan drie kanten was ingeslo ten. Deze kerk werd in 1843 afgebroken. De stenen werden gebruikt om een wa genschuur te bouwen bij de boerderij „Poele-way" van de heer Verdegaal. Nieuwe kerk In 1842 wordt op het terrein, genaamd Het Mossenhof, toebehorend aan de we duwe Vreeburg-Louwkamp. met de royale subsidie van het Rijk ten bedrage van f. 5000 een kerk gebouwd. De subsi die werd "egeven, omdat het roomse kerkgebouw dat met de hervorming een protestants kerkgebouw was geworden in het bezit bleef van de protestantse kerk gemeenschap. Deze kerk stond ongeveer op de plaats waar nu het tuinmanshuis van de Pius staat. Ze werd in 1902 afge broken omdat ze te klein werd. De Agafhakerk Pastoor Kleekamp. die wel de bouw pastoor werd genoemd, omdat onder zijn pastoraat behalve de Agathakerk en de pastorie ook nog de Pius, de jongens- en meisjesschool en het bondsgebouw werden gebouwd, liet de tegenwoordige kerk bouwen die weer werd toegewijd aan St.-Agatha. Ver in de omtrek kon men het slanke silhouet van de toren ten hemel zien reiken, tot men in 1929 deze toren inkortte omdat hij bij storm weer een dusdanige gevaarlijke ..zwiep" vertoonden, dat men uit veiligheidsover wegingen tot deze te betreuren maar*' Johan van de Werve, die noodzakelijke maatregel moest overgas^J lO november ea. Tydens het geding, dat diende voor de president van de Amsterdamse recht bank. mr. U. W. H. Stheeman, trachtte mr. Fokma aan te tonen, dat weliswaar bekend was dat de Arbeiderspers een landelijke ochtendeditie van Het Vrije Volk zou uitgeven, doch dat de naam „Algemeen Ochtendblad" eerst op de dag van verschijning, 18 oktober, defini tief bekend was geworden. Het Rotter damse blad meent, dat er naast de drie reeds verschijnende ochtendbladen zeker ruimte is voor een vierde, maar heeft zich gestoten aan de kop van de krant. „Hierdoor is opzettelijk verwarring on der het publiek gesticht", aldus de Rot terdamse advocaat. Geen abonnees Mr. Fokma zette uiteen, dat het „Al gemeen Ochtendblad" geen abonnees heeft doch bestemd is voor losse ver koop, voornamelijk op de stations. Het „Algemeen Dagblad" heeft naast de vas te abonnees ook een belangrijke losse verkoop. De ervaring heeft geleerd dat de krantenverkopers bij het roepen van de namen „Algemeen Ochtendblad" of „Algemeen Dagblad" de nadruk plegen te leggen op „Algemeen". En gehaast als het publiek 's morgens is - zeker op de stations - ligt het voor de hand, dat er verwarring ontstaat. Mr. Fokma trachtte deze verwarring duidelijk te maken aan de hand van voorbeelden, brieven en circulaires. Mr. J. Max Leverbach, die optrad na mens de Arbeiderspers, achtte verwar ring uitgesloten, omdat onder de naam „Algemeen Ochtendblad" duidelijk staat „Het Vrije Volk". En dat nog wel in een voor Nederland geheel afwijkende kran- tekop. Het woord „Algemeen" is uit sluitend genomen ter onderscheiding van de 42 andere edities van „Het Vrije Volk" die zuiver plaatselijk zijn georiënteerd. Pleiter bestreed de stelling, dat de Ar beiderspers op de goodwill van het „Al gemeen Dagblad" zou bouwen. Het „Al gemeen Dagblad" is - volgens hem - een zuiver Rotterdams georiënteerde krant: „Men zie slechts de advertentie-rubrie ken". Voorts is het in de eerste plaats een abonnementenkrant en staat in de kop het woord „onafhankelijk". Het och tendblad van Het Vrye Volk is meer een Amsterdamse krant met een Amster damse advertentierubriek en enig Am sterdams nieuws. Het heeft uitsluitend losse verkoop en het voert als onder titel: „democratisch-socialistisch". Als er enige verwarring onder het publiek is geconstateerd, komt dat niet door de naam. maar door het simpele feit dat er een nieuwe krant is verschenen. Waarom zo laat? „Mijn cliënt heeft nooit verbloemd dat het een uitgave van Het Vrije Volk zou betreffen", aldus mr. Leverbach, die bovendien stelde dat de naam van het nieuwe blad een week voor de verschij ning van het eerste nummer overal be kend is gemaakt. Waarom heeft eiseres toen niet geprotesteerd? Tenslotte overhandigde hij de presi dent en meterslange rol met vele tien tallen opgepalkte krantekoppen, die nimmer aanleiding tot verwarring heb ben gegeven: Haagsche Courant, Nieuwe Haagsche Courant. Haagsch Dagblad, Leidse Courant, Leidsch Dagblad, Nieu we Leidsche Courant, Rotterdamsch Nieuwsblad, de Rotterdammer, Nieuwe Rotterdamsche Courant enz. In tweede instantie zei mr. Fokma, dat het zwaartepunt van de verspreiding van het „Algemeen Dagblad" buiten Rotter dam ligt. Zijn cliënt was niet bang voor concurrentie, maar wel voor oneerlijke concurrentie. Mr. Leverbach hield zich bij zijn in eerste instantie uitgesproken conclusie, dat hier geen sprake is van een spoed eisende zaak en dat er evenmin kan worden gesproken van een onrechtmatige daad. Na bijna twee en een half uur naar de pleidooien te hebben geluisterd bepaalde de president de uitspraak op Guinearaad voorts dat deze raad die op democratische wijze tot stand komt aan de regering „het vertrouwen kan geven zo waarlijk de stem van de be volking weer te geven. De regering hecht aan dit gezamenlijk beraad door slaggevende betekenis voor de verdere toekomst van dit rijksdeel". Andere status Indien de inwoners van Nieuw-Guinea, na gebruik te hebben gemaakt van hun recht op zelfbeschikking „nog prijs zou den stellen op onze hulp en bijstand zal zulks uiteraard nog nader worden bezien". De regering is echter van oor deel dat dan „een volkomen andere status zal zijn ontstaan. Dit geldt even eens voor wat de verdediging van het gebied betreft". De regering licht haar uitnodiging aan de Nieuw Guinearaad om de kwestie zelfbeschikking te bespreken als volgt toe: „De regering is voornemens de N.G.- Raad uit te nodigen niet later dan een jaar na zijn instelling tegen de achtergrond van de feitelijke gegevens van het in werking zijnde tien jaren werkprogram en de consequenties voor de opbouw van het land ook op econo misch, sociaal en cultureel gebied van advies te dienen over de wijze waarop het zelfbeschikkingsrecht voor de inwoners van Nieuw-Guinea het best kan worden geëffectueerd". De Nieuw-Guinearaad zal in het be gin van 1961 worden gekozen, zo ver wachten welingelichte kringen in Den Haag, en men neemt aan dat deze raad tegen maart 1961 met zijn werk zal beginnen. Dit eerste wetgevende lichaam met beperkte bevoegdheid dat in Nieuw Guinea wordt gekozen zal maximaal 48 leden omvatten, van wie minder dan de helft zullen worden benoemd door de gouverneur. Vijfdaagse werkweek bij „De Bijenkorf" N.V. Magazijn „De Bijenkorf" en haar dochtervennootschappen N.V. Hema en N.V. Perry-Van der Kar hebben beslo ten met ingang van 1 februari 1961 over te gaan tot het invoeren van de vijf daagse werkweek. Deze zal worden ge realiseerd met handhaving van de be staande dagen en uren van openstelling, dus zonder dat de zaken een ochtend of middag extra zullen behoeven te worden gesloten. De vijfdaagse werkweek zal namelyk grotendeels haar beslag ver krijgen door voor het personeel een rou- leringsstelsel toe te passen. Het ligt in Moumie overleden, vergiftigd door „De rode liand"? Waas van geheimzinnigheid De 35-jarige linkse politieke leider uit Kameroen, Felix Moumie, is overleden als gevolg van het innemen van een dosis thalliumvergif, zo is gisteravond in Genève meegedeeld. Hij zou vergif tigd zijn door de geheime organisatie „De rode hand", die gericht is tegen de Algerijnse opstandelingen. Moumie stierf in de ijzeren long waarin hij was ge plaatst omdat het gif de ademhaling be lemmerde. De politie heeft meegedeeld, dat zij haar onderzoek naar de vergiftiging zal voortzetten. Moumie zelf had voor hij stierf verklaard, dat politieke motieven in het spel waren en de naam van de Franse contra-terroristische organisatie genoemd. De politie heeft een Zwitserse vriendin van Moumie, de 25-jarige Lil lians Frieli, ondervraagd in een kliniek bij Genève waar zij verblijft wegens het innemen van een te grote dosis slaap pillen. De politie vermoedt, dat zij onvrij willig in de geheimzinnige aanslag op Moumie betrokken is geraakt. Zij nam de slaapmiddelen in, toen zij woensdag naar Zwitserland terugkeerde van een „diplomatieke missie" naar Parijs na mens de Kameroense leider. Moumie's verbl ijfin Genève is in een waas van geheimzinnigheid gehuld ge weest. Op 13 oktober had hij een recep tie bijgewoond. In de loop hiervan dacht Moumie dat hem het gif was ingegeven. De politie is geneigd aan te nemen, dat het thallium werd toegediend voor Moumie in Zwitserland arriveerde en wel op zodanige wijze, dat het eerst later zou werken. Op 16 oktober ver toonde de Afrikaan verschijnselen van vergiftiging: verlamming en moeilijke spraak. De overledene was leider van de Volksunie van Kameroen totdat deze in 1955 door het Franse bestuur werd ontbonden. In dat jaar schreef hij aan Molotof, dat hij het communisme had omhelsd en dat hij van Kameroen een socialistische staat zou maken als hij aan de macht kwam. Moumie was naar Zwitserland gekomen om contact op to nemen met ander# linksgerichto Afri kaanse politici. de bedoeling de werktijd op de dagen waarop gewerkt wordt, iets te verlengen, zodat de totale wekelijkse werktijd niet belangrijk verminderd wordt, zo deelt do directie mee. Vijfdaagse werkweek bij De Jong De vakraad voor de metaalindustrie heeft met ingang van 1 januari 1961 aan De Jongs Machinefabriek N.V. vergun ning verleend tot de invoering van een vijfdaagse werkweek. Advertentie FIAT 600 1960 RAMBLER Super Six 1959 FORD Taunus 17M 1959 VOLKSWAGEN, 9-pers. bus 1958 OPEL Kapitan 1957, 1959 Inlichtingen bij: PAPENGRACHT 5A - LEIDEN - TEL. 01710—20306 Na 18 uur 31853. De VVaddinxveense Raspluimvee- en Konijnenfokkersvereniging „Nieuw Leven" houdt gedurende drie dagen de jaarlijkse tentoonstelling, die gisteravond officieel werd geopend. Ook dit jaar bestond weer grote belangstelling voor de tentoon stelling van hoenders, sierduiven, konijnen en cavia's. Er waren 350 dieren te bewonderen. Met opzet moest het aantal inzendingen, dat afkomstig is uit de verre omgeving, iets lager gehouden worden dan vorig jaar. De expositie is gebon den aan de ruimte van de zaal van het R.-K. Verenigingsgebouw aan de Burg. Trooststraat. In vorige jaren bleken de dieren veelal te dicht op elkaar te staan. Thans is hierin aanzienlijk verbetering gebracht, die het geheel van de tentoon stelling ten goede komt. De voorzitter van de vereniging, de heer C. Marchand, wees op het vele werk, dat door de leden verricht moest worden, om tot deze groots opgezette ex positie te kunnen komen. De heer Mar chand hoopte, dat velen een bezoek aan deze tentoonstelling zouden brengen. Vervolgens verkreeg wethouder ir. J. P. H. Venema het woord, die de officiële opening van deze tentoonstelling ver richtte. Ir. Venema feliciteerde het be stuur met deze grote gebeurtenis, die jaarlijks het hoogtepunt van de vereni ging is. Spreker wees op de a rbe ids ver kortingen de invoering van de vrije za terdag. die in vele bedrijven reeds op gang doet. waardoor er meer vrije tijd beschikbaar komt. Wethouder Venema vond het een goede gedachte om deze vrije tijd te besteden aan het verzorgen van dieren. De ouders generatie heeft de taak de verzorging en liefde voor het dier bij de jongeren op te wekken. Na de vereniging toegewenst te hebben, dat deze tentoonstelling ten volle zou slagen en de vereniging tevens hierdoor tot gro tere bloei zou komen, opende wethou der Venema de expositie. De jury had geen makkelijke taak. D# prijzen werden als volgt toegekend: Th. Bouman uit Waddinxveen, le prijs voor mooiste grote hoenders met Brah ma Henjong, predikaat IZZG. J. Buite laar te ReeuwiJk, le prijs voor mooiste Krielhoender met Java Kriel hen; A. G. Tiele, Waddinxveen behaalde een prijs meteen Twentse Grijze kriel. A. H. Blom uit Leiderdorp verwierf een eerste prijs voor het mooiste konijn met Witte Vlaamse reus. De prijs voor de mooiste Kleurdwerg van het geheel werd toegekend aan J. Verruijt uit Gouda. De prijs van de beste duif ging naar C. Nowee uit Kwintsheul voor een Nor- wichkropper. H. J. Kalt uit Reeuwijk werd eerste met een Antwerpse Smierel. De expositie is hedenavond geopend van 9 tot 23 uur en zaterdagavond van 921 uur.

Leidsch Dagblad | 1960 | | pagina 13