GENERAAL SALAN PLOTSELING IN BARCELONA OPGEDOKEN WEERBERICHT Vier uiteenlopende opvattingen over de reden van geheimzinnig verblijf op Spaanse bodem MR. K. P. VAN DER MANDELE COMMANDEUR NED. LEEUW Twee doden en vijf gewonden bij ernstig ongeluk te Someren (N-B) Wethouders iu Goes treden af Weer een nieuwe politieke partij opgericht in Ned. Nieuw-Guinea (9i/c/ QCieu ws Opgericht 1 maart 1860 DINSDAG 1 NOVEMBER 1960 No. 30191 LEIDSCH DAGBLAD Directeur: E. A. E. vaD Dishoeck Hoofdredacteur: J. Brouwer DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN f 7.50 per kwartaal; f2.55 oer maand; f 0.59 per week Witte Singel 1, Lelden - Giro no. 57055 Telefoon Directie en Administratie: 25041; Redactie: 21507 (Van onze Parijse correspondent) Generaal Raoul Salan, de vroeqere opperbevelhebber in Algiers en een van de onverzettelijkste tegenstanders van De Gaulle's Algerijnse politiek, is gistermiddag plotseling in de Spaanse stad Barcelona opge doken, waar zich sinds twee dagen toevallig ook de bekende schrijver en denker Jean-Paul Sartre en zijn vriendin Simone de Beauvoir bevinden. Het is allesbehalve waarschijnlijk, dat er verband zou bestaan tussen beider verblijf, want zelfs al mocht de generaal de behoefte hebben gevoeld zich met Sartre te verstaan, dan had hij hem ook bin nen enkele dagen in Parijs kunnen ontmoeten, waar de auteur voor het einde van de week terug wordt verwacht. Er zijn overigens veronder stellingen genoeg over de reden van Salans verblijf in Barcelona. De vier hypothesen vindt men verderop in dit artikel. Er is nog meer van belang in de Algerijnse kwestie te melden: nauwelijks een uur nadat de leider van het FLN en „premier van de Algerijnse regering in ballingschap", Ferhat Abbas, gisteren voor Radio-Tunis en Radio-Marokko verklaard had geen enkel aanbod inzake wapenstilstandsonderhandelingen meer te zullen aanvaarden, verklaarde het gouvernement in Algiers, dat, als eenmaal de vrede een feit is, over een referendum kan worden gesproken. zijn rentree op het Algerijnse toneel te maken. Hij zou dan ook zjjn vrouw, die in zijn villa bij Algiers is achtergeble ven om de strijd voor zijn ideeën voort te zetten, weer eens terug kunnen zien. Er is ook gesproken van de gesneu velde zoon van de generaal, die in Al gerije is begraven. Morgen, op Aller zielen, zou Salan als iedere andere vader bloemen op het graf van zijn zoon willen deponeren, verbod of geen verbod van staatshoofd De Gaulle. Ferhat Abbas ziet geen nut in plannen van De Gaulle De Franse woordvoerder van het gou vernement in Algiers zei, dat Frank rijk de strijd zal voortzetten zolang het FLN blijft strijden en gedurende die tijd zijn beleid in Algerije niet zal wijzigen. Ook zal met de rebellen nimmer onder handeld worden over de toekomst van Algerije. Het volk zelf zal over zijn toe komst moeten beslissen, in volkomen vrijheid en tijdens een referendum on der internationaal toezicht. De regering van het FLN, die in Tunis zetelt, is vrij om te allen tijde onderhandelaars te zenden ter bespre king van een wapenstilstand, aldus de woordvoerder. „Wij zullen de wapens, welke wij op namen toen alle andere middelen gefaald hadden, niet neerleggen in ruil voor vage beloften en zogenaamde wapenstil standsbesprekingen", had Ferhat Abbas in zijn radio-toespraak gezegd. Een Al gerijns Algerije, zoals president De Gaulle zich dat voorstelt, zal er nooit komen. Zelfbeschikking vooronderstelt een vrij referendum en dat is een illu sie zolang er Franse soldaten in Alge rije staan. „Het Algerije waarvoor wij strijden is een onafhankelijk en vol ledig soeverein Algerije", aldus Ferhat Abbas. Hij deed nogmaals mededeling over de steun welke hem in Moskou en Peking was toegezegd, maar liet een herhaling achterwege van zijn woorden over vrijwilligers en wapens die de com munistische staten hem beloofd zouden hebben. Hij zei dat Algerije nimmer kan toestaan dat de oliebronnen in de Sa hara aan Frankrijk blyven. Contact met Ortiz? Zoals gezegd doen vier hypothesen de ronde over Salans verblijf in Barcelona. Toen de ex-opperbevelhebber in decem ber 1958 zijn post in Algiers verliet, moet hij zijn persoonlijke papieren en docu menten van meer geheime en politieke aard naar Spanje hebben doen over brengen. Misschien heeft deze generaal, die ongetwijfeld ook zijn memoires zou willen te boek stellen, dus nu even een aantekeningen na willen slaanEen andere veronderstelling: in Spanje be vindt zich thans ook Joseph Ortiz, de rebelse caféhouder, die in januari van dit jaar van achter zijn tapkast of de microfoon in Algiers opruide tegen de politiek van De Gaulle. Donderdag be gint in Parijs het proces tegen de gang makers van die opstand. Wanneer Ortiz nu naar Parijs zou komen om zich, net als zijn wapenbroeder en rivaal op de barricaden, Pierre Lagaillarde, by de Justitie aan te melden, zou het proces nog wat moeten worden uitgesteld. Een uitstel, dat eventueel een afstel kon worden, waartegen de legerleiding, ge zien zekere medeplichtigheid, geen be zwaar zou hebben! Salan zou nu bij kroegbaas Ortiz persoonlijk als pleit- voerder voor de belangen van het leger zyn opgetreden. Derde mogelijkheid: Salan zou via Spanje, en dus illegaal, Algerije willen bereiken, waartoe hem de toegang donr de regering momenteel verboden is. Hij kan dus maar niet net als een andere Fransman rechtstreeks het vliegtuig of de boot naar Algerije nemen. Vandaag gaat de oorlog zijn zevende jaar in en het zou een spectaculaire re gie-vondst zyn van de generaal juist nu Wie is onbekende Men weet er dus eigenlijk helemaal niets van. De generaal, die door een aide de camp begeleid werd en aan de Spaan se grens in een taxi stapte om de reis naar Barcelona voort te zetten, heeft tegenover Spaanse journalisten ver klaard zijn vriend Miguel Mateu, oud ambassadeur van Franco in Parijs, te willen bezoeken. Hij zou een dag of zes in Spanje blyven en dan weer terug keren naar Frankrijk. In de hal van zijn hotel werd hij door een onbekende op gewacht. Met diezelfde onbekende zou hij later in onbekende richting zyn ver dwenen. In officiële kringen in Parijs toont men zich nog wat zwijgzamer dan ge bruikelijk. Men houdt het daar voor lopig maar het liefste op een privé- bezoek. De Franse staatsradio bracht vanmorgen het bericht van Salans ver dwijning zonder commentaar in twee, drie zinnen, die pas aan het einde van het nieuwsbulltin werden omgeroepen. Salan stond de laatste weken in ieder geval onder discrete bewaking. Maar dat voor figuren van zijn ge wicht en politieke richting de Franse politie nog wel eens een oogje dicht wil knijpen, is al enige malen eerder bewe zen. In de meidagen van '58 wist Jac ques Soustelle, die eveneens onder po litiebewaking stond, in de bagageruimte van zijn auto via Zwitserland zonder enig incident óók naar Algerije te ont komen. In elk geval heeft de regering in Parijs de Franse autoriteiten in Algerije voor alle zekerheid gewaarschuwd gene raal Salan aan te houden, indien hij zou proberen, ondanks het verbod van De Gaulle naar Algerije terug te keren. Slot pag. 2 Haaien verslonden negentien zeelieden Negentien Egyptische zeelieden zyn op 24 oktober in de Rode Zee „met huid en haar" verslonden door haaien. Dit vertelde een matroos van de Egyp tische vrachtboot „Al Gamil", die op 24 oktober in de Rode Zee is vergaan. Hy bevond zich met de 19 mannen die zo tragisch aan hun einde zijn gekomen, aan boord van dit schip. Hij bracht het er levend af doordat hij direct door een ander schip werd opgepikt. Mikojan in Moskou De eerste Sovjetrussische-vice-premier Mikojan heeft maandag de leider van de Cubaanse economische missie, die op het ogenblik in Moskou verblijft, in het Kremlin ontvangen, aldus een be richt van Tass. Zoals eerder gemeld, heeft Mikojan de laatste tijd met vakantie aan de Zwarte Zee vertoefd. Er waren geruch ten, dat hij in ongenade was gevallen. Onderhandelingen over Zuid-Tirol worden hervat De Algemene Vergadering van de V.N. heeft gisteren bij acclamatie een resolu tie aanvaard, waarin er bij Oostenrijk en Italië op wordt aangedrongen, de on derhandelingen over het geschil inzake Zuid-Tirol te hervatten en indien dit geen resultaat mocht opleveren, andere middelen tot het bereiken van een vreedzame regeling die het Handvest biedt aan te wenden, zoals byv. het aanhangig maken van de kwestie by het Internationaal Gerechtshof in Den Haag. De minister van Buitenlandse Zaken van Oostenrijk, Kreisky, en diens Ita liaanse oud-collega Martino spraken hun voldoening uit over de strekking van de aanvaarde resolutie, die te voren met algemene stemmen door de speciale politieke commissie was goedgekeurd. Zoals gemeld heeft Oostenrijk Italië beschuldigd van achterstelling van de Duitssprekende bevolking van Zuid-Ti rol, dat na de eerste wereldoorlog door Oostenrijk aan Italië werd afgestaan. MINDER SOMBER De Bilt verwacht van heden- tot morgenavond: Aanvankelijk nog regen. Morgen ver anderlijke bewolking en hier en daar een bui. Matige tot krachtige wind tus sen zuid en zuidwest. Dezelfde tempe raturen als vandaag of iets lagere. (Opgemaakt te 11.15 uur) 2 NOVEMBER. Zon op: 7.34 uur; onder: 17.12 uur. Maan op: 16.43 uur: onder: 4.51 uur. Hoogwater te Katwijk te 2.11 en 14.29 uur. Laagwater te 10.24 en 22.39 uur. Dit Qommct bestaat alt 12 pagina's Perzische vorstin nog zes dagen in de kraamkliniek Na het twee-en-twintigste kanon schot laaide gistermiddag kort na twaalf uur de vreugde in Teheran op: het was een zóón! Aldus ver nam de hoofdstad, dat de Perzische dynastie, na negentien jaar wach ten, een troonopvolger had: de zoon van de Sjah Mohamed Reza Pahlevi en Keizerin Farah. Bij de bevalling deden zich enkele moeilijkheden voor. In het officieel medisch bulletin is meegedeeld, dat dr. Saleh, de gynaecoloog van het hof, een tangverlossing heeft moeten toepassen en dat Keizerin Farah onder narcose was gebracht. Een uur na de geboorte kwam de Keizerin weer by, waarna de Sjah haar persoonlijk en zonder getuigen ervan op de hoogte bracht, dat zy een zoon ter wereld had gebracht. Onmiddellijk na het bekend worden van de geboorte, las de minister-presi dent een proclamatie voor, waarin hij namens de bevolking de hartelijke ge lukwensen aanbood aan de Keizerin, de Sjah en de Kroonprins. Tegelijkertijd werden voor iedereen drie vrije dagen afgekondigd. Kort na de geboorte fluisterde Imam Djomeh, de mohammedaanse hoogwaar digheidsbekleder van de hoofdstad, vol gens mohammedaanse zede de pasgebo rene enkele verzen uit de Koran in het oor. Eveneens volgens gebruik zal de naam van de baby eerst over zes dagen wor den gekozen, althans bekendgemaakt tijdens een plechtigheid ten hove. Tot dat tijdstip zullen moeder en kind naar men aanneemt in de kraamkliniek blij ven. Algemeen verwacht men, dat de keizerlijke baby de naam van zijn groot vader en stichter van het huis Pahlevi, „Reza" zal krijgen. Op de Kanaaldijk in Someren (tus sen Helmond en Weert) is om ongeveer half zes gisteravond een ongeluk ge beurd dat aan twee mensen het leven heeft gekost en waarbij er vijf werden gewond. Een Venlose vrachtauto met aanhanger, beladen met groente botste daar tegen een vrachtauto uit Heesch, waarmede een directiekeet vervoerd werd en waar tien arbeiders in waren geze ten. De botsing geschiedde, toen de chauffeur van de vrachtauto, beladen met de directiekeet (komende uit de richting Weert) een fietser wilde pas seren. De vrachtauto met aanhanger, (uit de richting Helmond komend) kwam na de botsing dwars over de weg te liggen. De vrachtauto met de directie- Op gevolgd door W. H. de Monchy Aan dc .'ooravond van zyn tachtigste verjaardag heeft mr. dr. K. P. van der Mandaie gisteren zyn mandaat neerge legd als voorzitter van de Rotterdamse Kamer van Koophandel en Fabrieken. Dit geschiedde in een openbare verga dering van de Kamer waarin als op volger van de heer Van der Mandele werd gekozen de heer XV. H. de Monchy, voormalig hoofddirecteur van de Hol- land-Amerika Lijn. De Kamer heeft besloten de heer Van der Mandele met ingang van 1 januari 1961 de datum waarop hij als lid van de Kamer aftreedt, tot erevoor zitter te benoemen met recht van toe gang tot alle vergaderingen en van het uitbrengen van een adviserende stem. Voor zijn grote verdiensten is de heer Van der Mandele bevorderd tot Com mandeur in de Orde van de Nederlandse Leeuw. Het gemeentebestuur van Rotterdam heeft besloten aan het plein dat op de plaats van de oude Bijenkorf moet ko- Burgemeester Van Walsum van Rotterdam reikte gisteren de ver sierselen van het Commandeur schap in de Orde van de Neder landse Leeuw uit aan dr. K. P. van der Mandele tijdens de receptie na afloop van het afscheid als voor zitter van de Rotterdamse Kamer van Koophandel. men nu nog Van Hogendorp Plein geheten de naam van Van der Man- dele te verbinden. De huldiging van mr. Van der Man- dele geschiedde tijdens de receptie na afloop van de vergadering van de Ka mer. Het woord werd gevoerd door bur gemeester mr. G. E. van Walsum. de heer De Monchy, de voorzitter van de Amsterdamse Kamer de heer Delprat en ir. K. van der Pols en prof. mr. dr. P. J. Oud, die beiden namens de vrien denkring van de scheidende voorzitter spraken. Zij brachten hem hulde voor zijn energieke arbeid voor de groei en bloei van Rotterdam en boden enkele geschenken aan. Ons laiwl telt 17.000 astmatische kinderen Prof. dr. P. Muntendam, directeur- generaal van de volksgezondheid, deel de gisteren mee, dat 17.000 schoolkin deren in Nederland astmatische afwij kingen hebben. Dat betekent 9 pro mille. Prof. Muntendam releveerde dit tijdens de viering van het 10-jarig bestaan van het astmacentrum „Hei- deheuvel" in Hilversum. De directeur-generaal was van oor ceel. dat het mogelijk moet zijn, dat het risico van klinische opname volledig door de ziekenfondsen wordt gedragen. Dit risico dient door de hoofdverzeke ring te worden gedekt. Mevrouw Th. LaueDrucker uit Den Haag schonk aan het astmacentrum een cheque van f 100.000. De stichting .Ast ma bestrijding" bood een bedrag van f 25.000 aan. De vereniging tot astmabe- strijding uit Rotterdam offreerde, als opbrengst van een actie, f 5000 en de zelfde vereniging zal binnenkort een Rotterdamse grammofoonplaat in de handel brengen, waarvan bij verkoop f2.50 per plaat bestemd is voor het H '"ersumse ..Heideheuvel". Wanneer de vergunning afkomt voor de bouw van een paviljoen en voor en kele andere verbouwingen zal de stich ting kinderpostzegel hiervoor een som van f 250.0000 beschikbaar stellen. Voor sloop bestemd landhuis te Utrecht door brand verwoest Brandweerlieden uit Utrecht, Vleuten en De Meern hebben vannacht een felle strijd geleverd tegen een laaien de vlammenzee, die woedde in een oud landhuis op de grens van Utrecht en De Meern. Dit landhuis, dat juist vorige week voor de sloop was verkocht en diende als directiekeet voor een in aan bouw zijnde bejaardenflat, brandde tot de grond toe af. De enorme vonken regen zette ook de kap van de nieuwe flat in brand, alsmede een groep bo men, die rond het bouwterrein staan. Omstreeks half eén vannacht zagen bewoners van een boederij naast het flatgebouw, vlammen uit het dak van het landhuis slaan. Het vuur greep zo snel om zich heen en verspreidde zo'n hitte, dat nieuwsgierige voorbijgangers angstig vluchtten voor de loeiende vlam menzee. De brandweerkorpsen uit Utrecht. Vleuten en De Meern werden gealarmeerd. De eerste spuiten arri veerden omstreeks vijf voor één op het terrein van de brand. Met tien stra len bestreden de vrijwillige korpsen het vuur in het landhuis. De Utrechtse brandweer legde vier stralen uit naar het flatgebouw, waarvan het dak reeds brandde. Door de verzengende hitte sprongen tientallen ruiten. Men moest de deuren van het bijna gereed zijn de flatgebouw forceren om ook van binnenuit de brandende bovenkap van de flat te blussen. Kwart over één was men het vuur meester en kon tot nablussing worden overgegaan. Eerst tegen de vroege morgen konden de brandweerlieden inrukken. De scha de is aanzienlijk en wordt voorlopig op honderdduizend gulden geraamd. Over de oorzaak van de brand is nog niet bekend, 's Middags hadden de stu kadoors het terrein verlaten. Surveil lerende politie was om twaalf uur nog langs het bouwterrein gekomen. keet kantelde en bleef ondersteboven op de weg liggen. Er ontstond op de plaats van de aanrijding even ten noorden van de elfde sluis in de Zuid- Willemsvaart een enorme ravage. De beide mannen, die bij het onge luk de dood vonden, waren de 50-jarige A. van Tilburg uit Nistelrode, gehuwd en vader van acht kinderen en de 27- jarige J. van Leyen uit Heesch, gehuwd en vader van één kind. De chauffeur van de vrachtauto welke de directie keet vervoerde en drie andere inzitten den van deze wagen werden zodanig gewond, dat hun overbrenging naar het ziekenhuis in Helmond noodzakelijk was. Tot ongeveer tien uur was de weg volkomen versperd door het verkeer. Om streeks die tijd had men met behulp van een takelwagen het grootste deel van de her en der verspreide wrakstuk ken kunnen opruimen. De Sjah van Perziè verlaat in ge zelschap van zijn minister-president de kliniek in Teheran na een be zoek aan zijn gemalin en het pas geboren Prinsje. In de gemeenteraadsvergadering heb ben twee wethouders van Goes, de heren J. J. van Melle (CHU) en H B. Bouwman (P.vdA.) meedegedeeld, dat zij hun portefeuille beschikbaar zullen stellen. Zy zullen dit doen op 16 november, de datum waarop de gemeenteraad het rapport van de raadscommissie over het beleid van B en W zal behan delen. De derde wethouder, de heer J. H. Roose (KVP) kondigde aan zich tijdens de discussie op 16 november as. nader te zullen beraden. Tijdens de rondvraag heeft de heer mr. J. G. van der Burgt (AR) een korte beschouwing gehouden naar aan leiding van de behandeling van het rapport der raadscommissie op 16 no vember. De heer Van der Burgt, die tevens rapporteur is van deze raads commissie. vroeg zich af of het in de huidige situatie niet wenselijk en juist is, dat de wethouders him zetel ter beschikking stellen teneinde een goede functionering van het gemeentelijke overheidsapparaat op zo kort mogelijke termyn mogelijk te maken. Zij eist een zetel in de Verenigde Naties Dezer dagen is weer een nieuwe partij in Manokwari (Nieuw-Guinea) opge richt. de „Part-ai Seri-kat Pemoeda Pemoedi Papoea". (De letterlijke bete kenis is: Vereniging van Autochtone Jongeren) afgekort de Parsepp. De voorzitter van deze partij, die op het ogenblik 127 leden telt is Johan Wan- maer. oud-cipier bij het gevangeniswe zen. thans douaneladingklerk. Het bestuur wordt gevormd door jeug dige stadspapoea's uit Biak, Noemfoer. Seroei, Hollandia, Wandammen, Fak- Fak. Inawatan en Teminaboean. De partij, die zich baseert op recht en waarheid, is uitsluitend bestemd voor Papoea's en is evenals de eerder opge richte partijen in Manokwari. anti communistisch en anti-Indonesisch. Zij wil soevereiniteit in samenwerking met Levenslang voor Paul Thomanek De rechtbank in Bonn heeft maan dag de oud-S.S.-er Paul Thomanek die belast was met de „liquidatie" van joden in het gebied van Tarnopol, tot levenslange dwangarbeid veroordeeld. Aan Thomanek waren 26 gevallen van moord op joden ten laste gelegd, die hij had gepleegd in de vernieti gingskampen van Tarnopol. Registratieplicht in West-Java voor alle Nederlanders Het militaire bestuur in West-Java heeft gisteren een verordening uitge vaardigd, die Nederlandse onderdanen, in West-Java, verplicht zich te laten inschrijven bij de gewestelijke immigra tie-inspectie. In de zestien artikelen van deze ver ordening wordt o.a. bepaald, dat iedere volwassen Nederlander zich persoonlijk by de immigratie-inspectie dient te ver voegen met de nodige immigratie-pa pieren, vyf pasfoto's en andere stukken, tegen welke hij een bewijs van in schrijving ontvangt. In het nieuwe voor schrift wordt niet vermeld, of Neder landers, die werkzaam bij regeringsin stellingen of door de staat beheerde handelsondernemingen, uit hun betrek kingen worden ontslagen. Wel wordt aan deze caterorie verzocht, zich te laten inschrijven door tussenkomst van hun kantoren resp. directies. Voor Nederlanders, die in ziekenhui zen of gevangenissen vertoeven t ient de inschrijving te geschieden door de hoof den dezer instellingen. Op niet gevolg geven aan de verorde ning of opzettelijk verzuim staat een maand gevangenis of een boete van 20.000 roepiahs voor de betrokken Ne derlanders en vijf jaar gevangenis voor Indonesische ambtenaren, wanneer het Nederlanders in ziekenhuizen of gevan genissen betreft. Nederland en onder VN.-toezicht. Zij eist een zetel in de V.N.. verzet zich te gen rassendiscriminatie en wil waarbor gen voor vreemdelingen, die de opbouw bevorderen. Andere programmapunten zijn vergroting van het aantal studie beurzen in het buitenland, vernieuwing van de ouderwetse huwelijksgebruiken en het gebruik van Engels als voertaal. Adviseur is de Europese bankemployé en dansleraar H. Eland. Rapport-Laiigemeijer toch niet openbaar De minister van Landbouw en Vis serij, mr. V. G. M. Marijnen heeft mee gedeeld. dat hy geen aanleiding ziet het rapport-Langemeyer inzake de directeur Faunabeheer openbaar te maken. De omstandigheid, dat over de directeur Faunabeheer, die inmiddels na een bui tengewoon verlof met eervol ontslag ge gaan is, beschouwingen in de pers zijn verschenen, acht de minister geen aan leiding hiertoe. Minister Marijnen deelde dit mee in antwoord op schriftelijke vragen van het Tweede Kamerlid Bakker (CPN). Minister Marijnen ontkende, dat over deze kwestie een publikatie is versche nen van de hand van de secretaris-gene raal van zijn departement. Compositie voor Collegium Musicum Op verzoek van het Leids Studenten Zangkoor en het orkest Collegium Mu sicum heeft Ignace Lilien een can:ate voor gemengd koor. soli en orkest op teksten van Frederik van Eden voltooid. Het werk zal naar aanleiding van het 5de lustrum van het genoemd orkest medio maart onder leiding van de heer H. Buurman voor het eerst worden uit gevoerd. Uit Het Leidsch Dagblad van 1 November 1860: De heer Tempel heeft den 23en deze op de sterrewacht te Marseille de vierde komeet in dit jaar ontdekt, die den vol genden dag 7 minuten 15 secon den zuidelijker stond en de 23e ster in het teeken van den klei nen Leeuw vooruit was. Het is een telescopische komeet, die uit hoofde van den maneschijn denkelijk alleen door groote te lescopen zal kunnen worden waargenomen.

Leidsch Dagblad | 1960 | | pagina 1