fleXa PERZIE UITBUNDIG VERHEUGD OVER GEBOORTE VAN PRINSJE WEERBERICHT „Onafhankelijkheid in 1970 wat erg vroeg! Hedenochtend om 9.20 Ned. tijd schonk de keizerin het leven aan zoon: Reza Cyrus Ali „Mollige baby" kwam volgens de dokters gemakkelijk ter wereld hebt u deze BRUTALE KINDERLOKKER TE HOENSBROEK GEARRESTEERD SCHILDER ZELF MET i „Ik stel geen streefdatum" (§ucf Qïieuivs Opgericht 1 maart 1860 MAANDAG 31 OKTOBER 1960 No. 30190 LEIDSCH m DAGBLAD Directeur: E A. E. van Dishoeck DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN Wltte ömgel l' LeIdeD Gir0 no 57055 Hoofdredacteur: J. Brouwerf750 per kwartaal; f255 per maand; f059 per week Telefoon Directie en Administratie: 25041; Redactie: 21507 DE SJAH DANSTE VAN BLIJDSCHAP.... De Sjah van Perzië voerde hedenochtend om 9.20 uur Ned. tijd een vreugdedans uit, toen hem werd geboodschapt, dat hij vader van een zoon was geworden. Zijn 22-jarige gemalin Farah Dibah had hem en het land op dat ogenblik een koninklijke erfgenaam geschonken, nadat zij gisteravond, toen de weeën begonnen waren, naar een kraamkliniek in Teheran was vervoerd. De namen van baby luiden REZA CYRUS ALI. Volgens een bericht van UPI was het de tweeduizendste baby op de verlostafel in deze kliniek. De artsen verklaarden, dat de geboorte van het Prinsje een mollig kindje zeer gemakkelijk was verlopen. Het gewicht is nog niet bekend, aangezien jonggeborenen volgens mohammedaans gebruik niet dadelijk gewogen mogen worden. Alle mannelijke baby's, die binnen 24 uur in de kliniek geboren worden, zullen dezelfde namen mogen dragen als de zoon van de Sjah. In geheel Perzië heerst grote vreugde. De radio zendt voortdurend vreugdemar sen uit. Kliniek ligt in een armelijk district De kliniek, waar het kind geboren is, behoort tot het ziekenhuis voor minver mogenden en is gelegen in een armelijk district van zuid-Teheran. Overigens is deze kraamkliniek een van de beste en modernst ingerichte in het gehele Mid den-Oosten. De Perzen hebben thans nog een reden temeer om de maand oktober als de „ko ninklijke maand" te beschouwen: keizerin Farah Dibah en de Sjah zijn beiden in oktober jarig, evenals de zusters van de Sjah, de Prinsessen Ahms en Asjraf en de dochter van de Sjah, Sjanaz Talrijke gelovige mohammedanen slachtten bij het vernemen van het verheugende nieuws schapen, dit volgens een eeuwen oude traditie. Kanonschoten verspreid den het nieuws over het gehele land. Gisteravond hadden duizenden belang stellenden, die in de omgeving van het keizerlijk paleis waren samengestroomd, het vertrek gadegeslagen van de met loeiende sirenes wegrijdende keizerlijke auto, die door de keizerlijke garde werd begeleid. De menigte juichte en riep „Lang leve de Sjah en de keizerin, moge Allah geven, dat het een zoon is". Keizerin Farah Dibah is de dochter van een Perzische legerkapitein, die overleed, toen zij nog een kind was. Zij heeft in Teheran en in Parijs gestu deerd. Op 21 december 1959 trad zij in het huwelijk met de Sjah, wiens derde huwelijk dit was. De Sjah was tevoren gehuwd met Prinses Fawzia van Egypte, een zuster van ex-Koning Faroek. Dit in 1939 ge sloten huwelijk werd in 1948 ontbonden, omdat er slechts een dochter, de thans negentienjarige Prinses Sjanaz en geen zoon uit werd geboren (in Perzië kan de troon slechts op een mannelijke vor stentelg overgaan) In 1951 trad de Sjah in het huwelijk met Soraja Asfadiari Baktiari, de doch ter van een Perzische edelman (ambas sadeur van Perzië in Bonn) en een Advertentie Duitse moeder. Dit huwelijk werd april 1958 ontbonden, omdat het kinder loos bleef. De Sjah had op een zaterdag JJ. in zijn paleis gehouden speciale persconfe rentie verklaard, dat het voor hem, als vader, geen verschil zou uitmaken of hij een zoon of een dochter zou krijgen. „Daar het volk echter de voorkeur geeft aan een zoon, zal ook ik blij zijn wan neer het een jongen wordt" verklaarde hij toen Tëgenstrijdigheden Volgens de laatste berichten van he denmiddag heeft de hofarts, dr. Saleh. in de loop van hedenochtend medege deeld, dat de geboorte van de Perzische prins een tangverlossing is geweest. Deze mededeling staat dus wel in sterke te genstelling tot het aanvankelijke be richt, dat de geboorte gemakkelijk was verlopen. Ook zouden de namen van de jonge Prins nog niet officieel vaststaan, omdat deze pas zes dagen na de ge boorte worden medegedeeld bij een godsdienstige plechtigheid ten paleize. De hierbo\'en genoemde namen zijn die van 's prinsen grootvader, de vader dus van de Sjah. In een medisch bulle tin is verklaard, dat het gewicht van het kind acht pond bedraagt. Moeder en jonggeborene maken het goed. Prins Bernhard in Perzië Prins Bernhard is gistermiddag Teheran aangekomen voor een verblijf van een week op uitnodiging van de Sjah van Perzië Tijdens zijn bezoek zal 4e Prins met de Sjah op jacht gaan in de omgeving van de Kaspische Zee. Nederlanders mogen au niet meer werken in de stad Semarang Het militaire commando in Midden- Java heeft zaterdag een arbeidsverbod uitgevaardigd voor Nederlandse onder danen in de stad Semarang. Alle ondernemingen aldaar hebben opdracht gekregen om Nederlanders te ontslaan en geen Nederlandse sollicitan ten naar een betrekking aan te nemen. Dit is de eerste keer, dat een derge lijke maatregel tegen Nederlanders wordt genomen. Er werd geen reden voor opgegeven, doch men legt verband met de kwestie-Nieuw-Guinea. Volgens een officieuze schatting wor den door deze maatregel te Semarang ongeveer honderd Nederlandse onder danen, werkzaam in verschillende be drijfstakken, getroffen. Vliegramp in V.S. kost 22 levens In Toledo, in de Amerikaanse staat Ohio, is zaterdagavond een vliegtuig bij het opstijgen neerge stort waarbij 22 van de 48 inzit tenden het leven verloren. Het toestel vervoerde officials en spe lers van een rugbyclub uit Califor- nië, die na een wedstrijd bij Toledo naar huis zouden terugkeren. Volgens een overlevende van de ramp begon het vliegtuig vlak na de start op geringe hoogte te schommelen waarbij een vleugel de grond raakte Daarop werd het voorstuk van het toestel weg gerukt. Het wrak vloog in brand terwijl de overlevende uit het vernielde achter stuk kropen. WIJ ETEN EN DRINKEN STEEDS MÉÉR VERGIF... (JA, ADEMEN HET ZELFS IN!] JAMMER! De minister van Binnenlandse Zaken, mr. Toxopeus arriveerde gistermiddag op „Schiphol" na zijn bezoek aan Nieuw-Guinea. Tijdens de daarop volgende persconferentie kon zijn driejarig nichtje Nellie niet voldoende belangstelling op brengen om de uiteenzettingen van haar oom nauwlettend te volgen. Het duurde haar allemaal veel te lang. Goede vangst Limburgse politie Probeerde kind mee te nemen uit tehuis De gemeentepolitie te Hoensbroek heeft zaterdag een 25-jarige in woner van Hoensbroek gearres teerd als verdacht van poging tot het plegen van zedenmisdrijven met minderjarige kinderen. De man was een dag tevoren wel op zeer brutale wijze te werk gegaan. Hij vervoegde zich 's morgens om onge veer elf uur bij de directrice van het kindertehuis „Overbunde" te Bunde en vroeg of hij een tienjarig meisje af komstig uit Hoensbroek mee naar huis mocht nemen, omdat haar vader ernstig DE VERF VOOR HET SCHILDERFEES1 SIKKENS-TJALLEMA PR0DUK1 Nasoetion gaat naar Rusland en Australië De Indonesische minister van Defen sie en stafchef, generaal Nasoetion. heeft een uitnodiging voor een bezoek aan de Sovjet-Unie en Australië aanvaard, al dus heeft een woordvoerder van het In donesische leger meegedeeld. De juiste datum voor de bezoeken moet echter nog bepaald worden, daar de generaal eerst overleg moet plegen met de opperbevelhebber president Soe- karno. De uitnodigingen werden Nasoetion zaterdag overhandigd door de Russische militaire attaché in Djakarta en door de Australische ambassadeur. VEEL BEWOLKING De Bilt verwacht van heden- tot mor genavond: half tot zwaar bewolkt met tijdelijk enige regen en vannacht hier en daar mist. Aanvankelijk zwakke veran derlijke wind. morgen matige tot krach tige zuidelijke wind. Iets koudere nacht Morgen overdag ongeveer dezelfde tem peraturen als vandaag. (Opgemaakt te 11.15 uur) 1 NOVEMBER Zon op- 7.34 uur; onder: 17.12 uur; maan op: 1643 uur; onder: 4.51 uur Hoogwater te Katwijk te 1.25 en 13.47 uur; laagwater te 9.36 en 2153 uur. Dit nummer bestaat alt 16 pagina's Korte tijd is de broederlijke eens gezindheid in Leopoldstad in Kongo hervonden onder een koning, de ko ning van de jazz, Louis Armstrong. Na het concert, dat hij er gaf, werd hij als een vorst door de stad ge dragen, toegejuicht door aanhan gers van Loemoemba, Kasavoeboe, Moboetoe en alle andere twijfelach tige heersers. ziek was. De directrice geloofde het ver haal van de man niet erg, omdat hij niet vroeg naar een iets ouder jongetje uit hetzelfde gezin. Zij weigerde dus het kind mee te geven en de man vertrok, nadat hij een stroom van verwijten tegen de directrice had geuit. De directrice stelde direct de politie in kennis van het voor gevallene. In de middag van dezelfde dag werd in Bergen Terblijt een dertienjarig meisje door een man benaderd, die vroeg met hem te gaan wandelen. Het meisje ging niet op zijn voorstellen in en liep hard naar huis. Volgens verklaringen van de directrice uit Bunde en het meis je in Bergen Terblijt moet het dezelfde persoon zijn geweest. Ook van het laat ste geval werd de politie in kennis gesteld. Vol opoeiet De politie te Hoensbroek, die reeds een vermoeden had is in nauwe en voor treffelijke samenwerking met de ge meentepolitie uit Heerlen de gehele nacht bezig geweest met het opzetten van een val om de man te kunnen ar resteren. De politie had met een even tuele vluchtpoging rekening gehouden. Zeer vele posten waren rondom de wijk waar de man woonde uitgezet. De man werd gearresteerd en zou vandaag voor de offcier van Justitie te Maastricht worden voorgeleid. Hij heeft inmiddels reeds tal van zedenmisdrijven bekend waaronder alleen in Hoensbroek al acht. Ongerustheid Men kan zich in verband hiermee de grote ongerustheid indenken van de politie te Kerkrade, die op vrijdag ook melding binnen kreeg van een spoor loze verdwijning van een elfjarig meisje en die met het bovenstaande dus reeds bekend was. Het betrof hier een meisje, dat 's morgens om elf uur van school was gestuurd om thuis strafwerk op te halen. Het meisje ging niet naar huis en keerde ook niet meer op school terug. Daar de ouders van niets wisten, waan den zij het kind nog op school. Hierdoor werd eerst na vier uur van het verdwij nen melding gemaakt. Het hele politie korps trok op onderzoek uit en precies één minuut voordat groot alarm in ge heel Zuid-Limburg zou worden geslagen, meldde een politieagent, die voor privé- aangelegenheden in Eijs verbleef, dat men het vermiste meisje daar had aan getroffen. Dat de opluchting én op het bureau van politie én bij de ouders enorm was, behoeft geen verder betoog Minister Toxopeus terug uit Nw-Guinea Tientallen doden in Nicaragua door overstromingen Overstromingen tengevolge van lang durige hevige regenval hebben tot dusver in Nicaragua aan 26 mensen het leven gekost. Honderd mensen worden vermist en duizenden zijn dakloos geworden. Vooral het westelijk deel van het land is getroffen. Regeringsfunctionarissen be schouwen de overstromingen als de grootste ramp, die het land sinds de gro te aardbeving van 1931 heeft getroffen. Volgens de weerberichten zal de regen aanhouden. (Van onze Amsterdamse correspondent) „Ik heb uitdrukkelijk gezegd: ik stel geen streefdatum. Dat dit anders in de kranten is gekomen, kan ik niet an ders verklaren dan dat het betreffen de gesprek in Biak via een tolk in het Maleis is omgezet en er later wel licht door de Nieuw Guineakoerier iets anders uit is begrepen", aldus de mi nister van Binnenlandse Zaken mr. E.H. Toxopeus, die gistermiddag op Schiphol terugkeerde van een drieweek se reis naar Nieuw Guinea en Austra lië. Even later voegde hij er aan toe: „Ik heb tegenover de Partei Nasio- naal die 1970 voor ogen houdt wel laten uitkomen, dat ik dat wel een erg vroeg tijdstip vind". Om tien minuten over vier rende de minister in looppas door de stromende regen over het platform van het vlieg tuig naar het stationsgebouw, op de voet gevolgd door zijn vrouw, zijn bei de kinderen en door zijn secretaris generaal, dr. A H. Gunther, die even als de talrijke journalisten de gehele zondagmiddag hadden gewacht. Het slechte weer bracht namelijk een aan zienlijke vertraging in de overigens snelle vlucht van de DC8. Geen details Tijdens een persconferentie in de v.i.p.-room van de luchthaven zei mi nister Toxopeus niet te willen spreken over de details van het wetsontwerp betreffende het ..korps van bijstand" voor niet tot de Papoea-bevolking be horende ambtenaren. „Ik mag dat niet doen. omdat het wetsontwerp nog niet aan de betrokkene instanties is toe gezonden. De gouverneur kreeg het pas enkele dagen na mijn aankomst in Nieuw-Guinea Toch meende ik het daar ter sprake te moeten brengen, omdat ik wilde weten hoe men er op reageerde Het was duidelijk dat er met name onder de Tndische Neder landers enige ongerustheid heerste ten aanzien van de Papoearisering en ve len hebben zelfs overwogen om het land te verlaten. Ter geruststelling heb ik het een en ander van het wets ontwerp verteld en met het principe er van was men bijzonder tevreden" Desgevraagd zei de minister, dat een ambtenarenrechtspraak uitdrukkelijk in het wetsontwerp is opgenomen. De minister was voor de eerste maal in Nieuw Guinea en kon dus geen vergelijkingen maken met vroegere er varingen. Hij zei echter de indruk te hebben dat er veel tot stand is ge komen. De Papoea's met wie hij sprak noemde hij nuchtere, reële mensen van een veelal hoge intelligentie, die zon der uitzondering zeiden beslist geen aansluiting bij Indonesië te willen doch te willen samenwerken met Nederland. Men is zich ervan bewust, aldus de minister, dat er een economische on der bouw nodig is eer men op eigen benen kan staan. Minister Toxopeus ondervond alom grote belangstelling voor de verkiezingen van de Nieuw Guinearaad. die in het voorjaar zul len plaats hebben „In Biak waren zelfs Papoea's met een prauw aangekomen, die twee dagen lang hadden geroeid om de lijst met de namen van de kan didaten te kunnen inzien." Na zijn bezoek aan Nieuw Guinea is de minister doorgereisd naar Austra lië, waar hij heeft gesproken met de minister-president en enige andere mi nisters. „Waarover?". U moet het uit sluitend zien als een beleefdheidsbezoek. Ik was immers toch in de buurt. En gevraagd naar de mening van de Austra lische regering over het tempo van de Papoearisering in Nieuw Guinea: „Geen commentaar". Of de minister tijdens zijn reis nog aan de politiesalarissen heeft kunnen denken? „Ja. dat wel. Maar telkens, als ik er aan dacht kwam het vlieg tuig in een remous Uit Het Leidsch Dagblad van 31 October 1860: De Deense gezant aan het j Fransche hof was sedert eenige maanden verloofd met de doch- ter van een admiraal. Zij werd i gehouden voor de njkste erfge naam in Denemarken en haar vermogen op acht tonnen gouds geraamd. Dingsdag IJ. zou het huwelijk voltrokken worden, een i 300-tal genoodigden waren ver- i schenen, de bruid was reeds voor de plechtigheid getooid en gereed, een kok, die bij de i krooningsplechtigheid in Zwe- i den had gefungeerd, en een be- roemd vuurwerkmaker waren i ontboden: - maar de bruidegom i liet nog op zich wachten. Einde- lijk kwam een brief, waarin hij i zijn trouwbelofte terugnam. - zich naar een familielandgoed begevende. Als aanleiding van f dit gedrag wordt aangevoerd. dat hem de beschikking over de J inkomsten zijner aanstaande J was geweigerd.

Leidsch Dagblad | 1960 | | pagina 1