Rembrandt-lyceumrit groot succes Krantenbezorgers Raad Voorschoten kan zich met het woningbeleid B. en W. verenigen In het vervolg ieder jaar? Yeel kritiek op mammoetwet in lezing voor Leidse VVD Nota is plan voor de toekomst Raadsstukken van Oegstgeest ZATERDAG 29 OKTOBER 1960 Medische Dienst Wassenaar: dokter J. A. J. Panlides, Van Zuylen van Nijeveldstraat 42, telef. 4561; dokter H. D. Boer. Wittenburger- weg 188, tel. 9124. Apotheken: Apotheek Siderius, Langstraat 86, telef. 2142. Oegstgeest: dokter Held, tel. 24649; dokter LanenBaron, tel. 21610. Voorschoten: dokter Th. van Schaik, Jul. v. Stolberglaan 62, telef. 3344. Wijk verpleging Gezondheidscentrum, telef. 2177. Leiderdorp: dokter G. A. de Bruyne, Hoofdstraat 8, telef. 22208. Warmond: dokter Bots, Voorhout, tel. 02532—7393. Wijkverpleging: zuster Mui lerman, Herenweg 57, Warmond, telef. 01711—879. Advertentie gevraagd voor wijkbezorging in VOORSCHOTEN. f Zij moeten in Voorschoten wonen. Leeftijd w boven 17 jaar. Aanmelden: bureau LEIDSCH DAGBLAD. Witte Singel 1, Leiden of bij de agent M. Ruytenbeek, Papelaan 182, Voorschoten. Gisteren werd, als eerste onderdeel der festiviteiten ter gelegenheid van het 50-jarig bestaan van de schoolvereniging M.T.G.S. Rembrandtlyceum een puzzelrit per fiets verreden. Gezien het leeftijdsverschil tussen de leerlingen van de hogere en lagere klassen hadden de organisatoren zowel een junioren als een seniorenrit uitgezet. Onder ideale weersomstandigheden gaven om precies 1 minuut voor negen de heren Leenen (senioren) en Adriaansche het sein voor vertrek en kon de Rembrandtrit een aanvang nemen. Met tussenpozen van een minuut ver trokken de ruim 175 deelnemers vanaf het schoolplein om hun geluk op het door de heren Stark en Adriaansche uit gezette traject te gaan beproeven. Dat dit niet altijd meezat blijkt wel uit het feit, dat de hoogst geklasseerde deelne mer 136 strafpunten terwijl de laagste in het klassement er 752 had, terwijl di verse deelnemers door het te vroeg of te laat aandoen van de tijdcontroles gedis kwalificeerd moesten worden. De seniorenrit leidde via Oegstgeest, Voorhout en Sassenheim naar War mond, waar de deelnemers het zwaarste gedeelte van de rit te wachten stond. Na dit gedeelte, al of niet. zonder kleer scheuren te zijn doorgekomen ging het via de Warmonderweg en de Van Slin- gerlandtlaan naar het sportpark in de Leidse Hout", waar de finish gevestigd was en de deelnemers een verfrissing werd aangeboden. De route voor de junioren ging via Leiderdorp en leidde langs de Wijde Aa naar Woubrugge. Hier werd de deelne mers een rustpauze gegund. Van verse krachten voorzien en vol goede moed werd daarna weer opnieuw gestart. Langs de Braassemermeer en via Hoog- made. Rijpwetering, Oud-Ade. de Zijl werd het schoolplein en daarmee de finish bereikt. Aan het einde van de rit werd aan alle deelnemers een draag- penning uitgereikt. Gezien de korte tijd van voorbereiding en de vele moeilijkheden, die er te over winnen waren, mag deze rit in alle op zichten geslaagd heten. In dit verband zouden wij de namen van de heren Stark, Leenen en Adriaansche willen noemen, die met hun vele medewerkers er voor gezorgd hebben, dat deze rit een groot succes is gewordan. Mede dank zij het slagen van deze rit zijn de organi satoren van plan dit evenement jaarlijks te doen terugkeren. De uitslag was als volgt: Senioren: 1. Equipe G. Oude Elfering, Th. v. d. Salm 136 strfpnt.; 2. P. Danz, H. v. Haver 197 str.pnt.; 3. J. P. de Roos, P. de Wolf 222 str.pnt.; 4. H. Schaart, A. Snellink 248 str.pnt.; 5. G. Troost, D. Voorhout 343 str.pnt.; 6. L. Cohen, H. v. d. Hoeven 345 strf.pnt.; 7. Expogé besloot lustrumviering De opening van het winterseizoen - gisteravond in „De Harmonie" - van de afdeling Leiden en omstreken van de Ned. Ver. van Ex-politieke gevangenen uit de bezettingstijd, was tevens het be sluit van een zeer geslaagde en geva rieerde viering van het derde lustrum. Hoewel de voorz., de heer L. Questroo, dankbaar was, dat de vereniging haar activiteiten nu vijftien jaar heeft kun nen ontwikkelen, in welke tijd ook een hartelijke vriendschapsband is ontstaan, wenste hij haar geen vijftig- of hon derdjarig bestaan toe. Onze vereniging, aldus de heer Questroo, is gedoemd een maal te -erdwijnen. Indien dit niet het geval was, dan betekende dit, dat een nieuwe oorlog, met zijn wreed geweld, zijn gevangenissen en concentratiekam pen, ons weer tezamen bracht. Vervolgens wees de heer Questroo er op, dat de onderlinge band is gegroeid door het gezamenlijk gedragen leed in concentratiekampen of gevangenissen. Op dit moment gaan onze gedachten te rug naar hen, die eens onze mede-be proefden waren en hun leven voor de zaak der vrijheid hebben gegeven. In aansluiting op deze woorden namen de aanwezigen - staande - één minuut stil te in acht. Gelijktijdig legde een be- stuursdeputatie een bloemenhulde aan de voet van het bevrijdingsmonument bij Molen „De Valk". De wethouder van Openbare Werken, de heer A. J. Jongeleen, die in de weinige vrije uren, waarover hij beschikt, een enthousiast fotograaf is en zich daarbij speciaal toelegt op het maken van kleu rendia's, deed deze avond een zorgvuldi ge greep uit zijn collectie. Hij nam de aanwezigen mee op een wandeling door oud-Leiden, met zijn vele karakteristieke plekjes en monumenten. Ook het Leiden I van 1960 - stadsuitbreidingen - kreeg de volle aandacht. Bijzonder geslaagd wa ren ook de kleurenopnamen van een Rijnsburgs bloemencorso, de kinderzang aubade op 30 april, de Leidse markt, van de bevrijdingsoptocht en een vuurwerk op het Schuttersveld. Na de pauze stond Italië: o.a. Rome, Napels en Florence in - het middelpunt van de belangstelling. De opnamen waren vrijwel alle zeer goed van kwaliteit, terwijl het opviel, dat de heer Jongeleen zijn onderwerpen met zorg uitzoekt. ACADEMISCHE EXAMENS Aan de Leidse Universiteit is geslaagd voor het kan. examen klassieke taal- en letterkunde de heer W. H. Mineur te I Den Haag. Openbare les van dr. P. van Duyn I Op dinsdag 8 novemner te 4.15 uur hoopt dr. P. van Duijn, benoemd tot lector in dé faculteit der geneeskunde Ivoor de histochemie zijn ambt openlijk te aanvaarden door het uitspreken van een openbare les in het Groot Audito- rium. Ruim 175 deelnemers (sters) namen gisteren deel aan de Rembrandt liiceumrit. Vol goede moed vertrekt een groepje leerlingen voor deze puzzelrit. (Foto L.D./v. d. Horst) 1 R. v. Wingen, N. v. Duin 352 str.pnt.; 8. J. de Haam, H. v. d. Meulen 376 strf. pnt.; 9. H. Akkerman, G. Janssen 390 strf.pnt.; 10. M. Kantebeen, A. Koren 391 strf.pnt. Junioren: 1. Equipe H. v. Amerongen, J. Roelofs 156 strf.pnt.; 2. M. Hoogstra ten, F. Vermey 235 strf.pnt.; 3. B. Nix, B. Ouwendijk 247 strf.pnt.; 4. A. Balle gooien, R. v. d. Krol en A. Janssen, E. v. d. Hoeven, 248 strf.pnt.; 5. L. Ouwer- kerk, I. Lubach 248 strf.pnt.; 6. F. Sche pers. L. Blansjaar 254 strf.pnt.; 7. K. Onnekink, H. Smittenaar 256 strf.pnt.; 8. D. v. d. Gouw, F. Reygers 260 strf. pnt.; 9. A. Verbiest,P. de Bruin 265 strf. pnt.; 10. R. Hayes, B. Hoeke 272 strf.pt. Door kamerlid mevr. v. SomerenDowner Gisteravond sprak mevr. G. V. van Someren-Downqr, lid van de Tweede Kamer der Staten-Generaal, in „Het Gulden Vlies" over de z.g Mammoet wet, waarin zoals bekend minister Cals zijn plannen ten aanzien van de toe komstige regelingen van het voortgezet onderwijs heeft vastgelegd. Na met'n en kel woord door de afdelingsvoorzitter, de heer J. Machielsen te zijn ingeleid, herinnerde mevr. van Someren aller eerst aan het feit, dat deze nieuwe onder wijswet nu al 2 V» jaar onderweg is en ontelbaar vele reacties heeft opgewekt met o.m. het gevolg, dat de z.g. „knip selkrant" ou het ministerie van O.K. en W. al méér dan een decimeter dik is. De minister heeft met dit wetsvoorstel dan ook inderdaad veel overhoop gehaald, aldus spreekster, en het is hem wel bekend, dat hij het bij de behandeling t.z.t. niet gemakkelijk zal krijgen. De nieuwe wet beoogt een wijziging en sa menbundeling van de thans geldende wetten van het onderwijs. De basis van het wetsontwerp wordt gevormd door de regeling voor het voor bereidend wetenschappelijk onderwijs en het algemeen voorbereidend onderwijs, waarbij o.m. de H.B.S.-scholen en de M.U.L.O.-scholen zonder meer zullen worden opgeheven, om plaats te maken voor enige nieuw te creëren onderwijsvor men t.w. het hoger alg. voortgezet on derwijs (H.A.V.O.) met zes jarige cur sus (H.B.S. 5 jaar), het middelbaar alg. voorbereidend onderwijs (M.A.V.O.i met 3-jarige cursus (MULO 4 jaar) en het lager alg. voortgezet onderwijs (L.A.V.O.) dat eventueel kan voorbereiden tot o.m. het lagere techn. onderwijs (driejarige L.T.S.). Bij al deze zeer ingrijpende wij zigingen van onderwijsvormen sprin gen reeds direct enkele bedenkelijke za ken naar voren, waarbij spreekster uit voerig stilstond. Zo wordt b.v. de opheffing van de H.B.S., die als z.g. „maatschappij-school" van zeer groot nut is voor het maat schappelijk leven, ten zeerste afgekeurd, temeer daar de hiervoor in de plaats tredende H.A.V.O. school en het nog te creëren Atheneum met beperkt Latijn- onderricht een meer universitai- basis krijgt en niet 5 jaar doch 6 jaar moet worden bezocht. De zeer populaire M.U.L.O.-vorm (thans val lend onder het lager onderwijs met ruim 200.000 leerlingen in den lan de) moet plaats maken voor de M.A.V.O. school, waardoor dit soort onderwijs plotseling van de L.O. sfeer naar de M.O. sfeer wordt getrokken met alle nadelige gevolgen ivoor b.v. matige leerlingen) van dien. waarbij nog komt. dat de duur van de cursus met een jaar wordt bekort. In de nieuwe wet zal zowel in Gymnasia. H.A.V.O. scho len. Athenea als in de z.g. M.A.V.O. scholen in alle eerste klassen «z.g. brugklassen) eenzelfde leerplan worden uitgevoerd, zodat na het eerste jaar alle leerlingen kunnen worden geselec teerd om te bepalen welke onderwijs- richting zij uit kunnen. Tot de groot ste bezwaren tegen dit systeem beho ren wel de gelijkschakeling van het gymnasiale onderwijs met de overige vormen van onderwijs en het feit. dat de leraren na een jaar voor de bij zonder zware taak komen te staan om te beslissen of een leerling op ca. 13 jarige leeftijd al of niet geschikt is voor een toekomstige universitaire op leiding. Aan de hand van tal van op een schoolbord gecreeërde voorbeelden gaf spreekster een alleszins duidelijk overzicht van de vele facetten, die de nieuwe onderwijswet rijk zal zijn waaraan het tweede kamerlid Roos jen (A.R.), gezien de ontzaglijke omvang van deze wet, de naam „Mammoet"- wet gaf. Dank zij deze talrijke facetten, al dus spreekster, zal het bijzonder moei lijk zijn om deze wet t.z.t. te amen deren, daar reeds al met één amen dement vele andere onderdelen van deze wet eveneens min of meer ondergra ven worden. Als minister Cals dan ook gelijk krijgt met de door hem in een persconferentie geuite verwachting dat op zijn wetsvoorstel zeker wel een 100 tal amendementen zal volgen, behoeft het geen nader betoog, dat de z.g. Mammoetwet in haar huidige vorm al leszins kwetsbaar is. Nadat spreekster nog met een enkel voorbeeld duide lijk had gemaakt, dat de Mammoet wet ook t.a.v. het z.g. scholenplan geen reële normen aanlegt en over het al gemeen genomen de huidige onderwijs vormen al te veel aantast, eindigde zij haar uitermate interessant een leer zaam betoog. Van de gelegenheid tot het stellen van vragen werd na de pauze een zeer druk gebruik gemaakt. JUBILEUM S. V. D. KWAAK Dinsdag 1 november herdenkt de heer S. v. d. Kwaak, ambtenaar by de tech nische dienst van de N.V. Leidsche Duin water Maatschappij, het feit dat hy vóór 40 jaar in dienst van dit bedrUf trad. WARMOND - Het maandelijkse spreekuur vair de woonruimtecommissie in Warmond is van diensdag 1 naar vrijdag 4 novem ber verschoven. OEGSTGEEST Wat doet de kinderpolitie? OUDERAVOND TERWEESCHOOL In het gymnastieklokaal van de Ter- weeschool waren gisteren vele ouders bijeengekomen voor het bijwonen van de ouderavond. De voorzitter dr. D. Rui ter, sprak zijn dank uit aan schoolhoofd en leerkrachten voor de goede resulta ten van het onderwijs hetgeen o.m. tot uitdrukking kwam bij de toelatingsex amens voor de middelbare scholen. Hij beval het schoolfonds aan dat aange wend wordt voor nuttige zaken die het onderwijs ten goede komen. Hierop ging ook de heer W. F. v. Leeuwen, het hoofd der school, in toen hij melding maakte van de aanschaffing van een modern projectie-apparaat met scherm en van strips en dia's. Wegens vertrek van mevrouw Gold berg moest een nieuwe secretaresse wor den benoemd nJ. mevrouw H. H. van Driel-Hoogeveen Na de pauze was het woord aan mej. mr. M. J. Zeelenberg, hoofdinspectrice van de gemeentepolitie te Leiden, over het onderwerp „Wat doet de kinderpolitie eigenlijk"? Zij begon met een historisch- overzicht, dat zeer verhelderend werkte om te kunnen begrijpen hoe de ont wikkeling had plaats gevonden tot op dit moment. Naar mate het aantal ver enigingen en instanties, die zich bezig houden met de hulp aan het kind toe neemt, des te minder treedt de politie op om de zaken zelf ter hand te nemen. Er blijven op dit grote arbeidsterrein vanzelfsprekend altijd taken over zoals t.a.v. debiele kinderen die zorgenkinde ren voor de politie blijven. Wel hebben de B.L.O.-scholen veel overgenomen. De kinderpolitie komt in aanraking met cri minele kinderen, verwaarloosde kinderen en gevaarlopende kinderen. Mej. Zeelen berg vertelde uit haar veeljarige prak tijk tal van gevallen, waarbij zij steeds weer wijzen moest op de verhoudingen in de gezinnen. Waar de goede sfeer ontbreekt komen de moeilijkheden. Tal van ouders hebben onvoldoende besef van him verantwoordelijkheid van hun kinderen. Zij wees op de toenemende diefstallen door kinderen in warenhuizen, die zij ware bronnen van verleiding noemde. Ook de vele zedenmisdrijven gaven spr. aanleiding tot het geven van wenken en waarschuwingen. Het liften door middelbare scholieren heeft al veel reden tot narigheden gegeven. Nadat spreek ster enkele vragen had beantwoord dankte de voorzitter haar voor haar boelende causerie. Hoewel de korte agenda kon doen vermoeden, dat de gemeenteraad een korte vergadering zou hebben, is het toch nog bijna middernacht geworden voor de voorzitter, burgemeester L. de Kool, deze vergade ring kon sluiten. Het punt, dat de langste bespreking kreeg, was de nota van B. en W. over het bouwbeleid. De P. v. d. A. had, zo zei de heer dr. P. S. Pels, met instemming kennis genomen van deze nota, die zij bekijken wilde tegen de achter grond van het sterk toenemend aantal woningzoekenden. Spr. noemde de nota een welvaarts- en conjunctuursnota, omdat het college verband zoekt tussen bouw, tekort, welvaart en conjuncturele ontwikkeling. Deze nota geeft voldoende stof, aldus de heer Pels, om de gang van zaken te volgen en aan de hand van de realiteit na te gaan hoe de ontwikkeling wordt. Spr. besprak vrij uitvoerig het door B. en W. in de nota aangehaalde nationale woningbeleid. Ook de KVP bleek in grote lijnen akkoord te gaan met deze nota. De heer Fortanier merkte echter op, dat de bouw van woningen, volgens zijn fractie, vooral moet liggen in de par ticuliere sector, maar dat de overheid een (belanrijke) taak te vervullen heeft daarbij. Spr. zag liever de voor-oor- logse toestand hersteld. Om niet vast te lopen met de eigen woningbehoefte in de toekomst meende spr„ dat B. en W. het tempo van de gronduitgif- Agenda raad De raad komt op woensdag 9 novem ber te 2 uur in de raadzaal in vergade ring bijeen. Op de agenda staan o.m. de volgende punten vermeld: Voorstel tot onteigening van eigendommen aan de Geversstraat van Van den Ameele's Automobielbedrijf N.V.; goedkeuring van de begroting van het Heilige Geest Arm bestuur voor 1961; goedkeuring van de begroting van de Gemeentelijke Com missie voor Maatschappelijke Zorg voor 1961; behandeling en vaststelling van de begroting van het grondbedrijf voor 1961; voorstel inzake verhoging van de jaar wedde der wethouders; voorstel inzake verhoging van belastingen; behandeling van de gemeentebegroting voor 1961. ZOETERWOUDE Feestavond ouden van dagen Aangezien dit jaar de tiende tocht voor de Ouden van Dagen heeft plaats gehad, werd gisteren door het werkcomi té Ouden van Dagen aan de Ouden van Dagen, de chauffeurs en genodigden een feestavond aangeboden in het pa rochiehuis aan de Schenkelweg. Dit was tevens een unieke gelegenheid om af scheid te nemen van de erevoorzitter, de heer H. J. J. A. Smeets. Naast de burgemeester en echtgenote waren aan wezig pastoor Ad. Emmen o.s.c„ ds. van Embden en echtgenote, terwijl la ter op de avond ook dokter Kortmann van zijn belangstelling blijk gaf. Na het welkomswoord van de voor zitter, de heer C. Berg, deelde deze mede. dat door ziekte de Mondorico's niet konden optreden, waarvoor in de plaats kwam het accordeontrio Aad. van Heeringen. Verder werkte mede de Zoe- terwoudse toneelvereniging. De voorzitter wees erop, dat de bur gemeester 10 jaren geleden de stoot had gegeven tot de oprichting van het Co mité en gedurende het tienjarig bestaan altijd het comité met raad en daad had bijgestaan. Uit dankbaarheid bood spreker de scheidende erevoorzitter een mooie pul aan van Zoeterwouds aarde werk. De voorzitter deelde voorts mede, dat de St. Jansfanfare en de R.K. Gemengde Zangvereniging Sancta Lucia verzocht hebben ook op deze avond van hun beschermheer afscheid te mogen nemen, hetgeen uiteraard werd toegestaan. Nadat de St. Jansfanfare het muzi kale gedeelte met een mars had ge opend, zond Sancta Lucia het Pelgrims koor uit de opera II Lombard! van Verdi. Hierna sprak de heer N. C. van Vel- zen namens de St. Jansfanfare en de R.K. Zangver. Spreker bood de bur gemeester een boekenbon aan, alsmede een kist sigaren. Mevr. Smeets ont ving een prachtige bos herfstasters. De zangvereniging zong hierna Piu non si Trovano van Mozart. De burgemeester zei in zijn dank woord dat hij als 65-jarige het volgende jaar de autotocht ouden van dagen in Zoeterwoude zal komen meemaken. De ze toezegging werd met donderend ap plaus ontvangen. De avond werd afwisselend opgeluis terd met muziek door de fanfare, en de hierboven genoemde accordeonisten, ter wijl de Zoeterwoudse toneelvereniging enkele schetsjes ten tonele bracht. Aan het slot van de avond sprak ds. van Emden een woord van dank aan allen, die aan het welslagen van deze avond hadden medegewerkt. Dr. Tideman (WD) vreesde, dat B. en W. met de gegeven cijfers wel wat erg optimistisch waren. De overheid moet niet meer woningen bouwen, dan so ciaal gezien strikt noodzakelijk is. Tot nu toe is de overheidsbouw geconcen treerd geweest op kleinere woningen, Spr. meende echter, dat de huidige stijging van de welvaart het gewenst maakt, dat aandacht geschonken wordt aan grotere woningen. Ten aanzien van de hoogbouw in Voorschoten constateerde spr., dat die alleen gezien moet worden op die plaat sen, waar een afsluiting van een wijk gevormd moet worden. De hoogbouw moet dan gepaard gaan met extra groen voorziening en extra parkeerruimte. Het Leidsch Dagblad 1EEST GELEZEN COURANT .an Leiden en Omstreken. te wel wat moesten vertragen. Spr. be doelde dit speciaal ten aanzien van de „omstreden gebieden", die sectoren, die Leiden bij zijn grondgebied ge dacht heeft. Lof Mr. dr. J. P. I. v.d. Wilde (Prot.Chr.) had grote lof voor dit stuk. Spr. wil de echter geen „hei" roepen voor men over de brug was. Spr. waardeerde bij zonder de mogelijkheden, die tegen woordig zijn om woningen in de zgn. A-sector te bouwen. Hij had groot ver trouwen in de huidige minister en merkte op, dat naar zijn mening de politiek in het verleden tot gevolg heeft gahad, dat de minst-draagkrachtigen het slechtst afkomen. Te optimistisch Wethouder J. J. Dekker verdedigde het beleid van B. en W. in eerste Instantie met de opmerking, dat naar het oordeel van het college in de ver schillende uitbreidingsplannen wonin gen met sterk sociale indicatie naast woningen in de vrije sector gebouwd moeten worden. Reeds nu wordt de bouw in de vrije sector gecombineerd met huurwoningen, om de prijs van de goed kopere woningen te kunnen handhaven. Ten aanzien van de omstreden ge bieden merkte spr op, dat het college daar eerst wil trachten bouwplannen te verwezenlijken, om eigen gebieden in reserve te houden. Plan vQor de roekomst Burgemeester De Kool noemde de nota een plan voor de toekomst, ge bouwd op een concrete situatie, maar voor zover mensen dat kunnen en me- gen doen. Spr. had hoop. dat de plan nen volgens schema in vier jaar ver wezenlijkt kunnen worden. Reeds vorig jaar bij de begrotings behandeling is door het college gezegd, dat het de bestrijding van de woning nood als volksvijand nummer één ziet als een gewetenszaak voor het college van B. en W. Spr. hoopte, dat de ge hele raad dit streven, neergelegd in deze nota, ten volle zou willen steunen. De raad aanvaardde, na re- en du plieken, die lange tijd in beslag namen de conclusie van de voorzitter, dat de raad zich met het in de nota uitgestip pelde beleid kon verenigen. Bij de behandeling van het voorstel de bouw van 36 bejaardenwoningen in de Vlietwijk te gunnen aan de Gebrs. G. en P. Niersman, bleek, dat voor 2 woningwetwoningen 3 bejaardenwonm- gen gebouwd kunnen worden, waardoor dit plan voor de gemeente bijzoncier aantrekkelijk is. De burgemeester wilde zich echter niet wagen een voorspelling te doen over de opschuivingsmogelijkhe den, die dit plan geeft, zoals de heer v. d. Wilde gevraagd had. Hoewel op enkele ondergeschikte punten nog werd ingegaan, verklaarde de raad zich graug met dit voorstel akkoord. Ook de voorstellen tot wijziging van de opneming van de gas-, water- en elektriciteitsmeters en een daaruit voortvloeiende arbeidsbesparing, de wij ziging van de begrotingscommissie in commissie van bijstand voor de gemeen- tefinanciën, overdracht grond aan de Prof. Boeilhaaveweg, tussentijdse be ëindiging van pacht op een perceel in Adegeest, aankoop van grond van de aanleg van het Symphoniepad (Leidse- weg naar Adegeest) en de aankoop van Schoolstraat 96 voor f18.500— kon cie instemming van de raad verkrijgen, veelal zelfs zonder enige discussie. In de raadsvergadering van 9 novem ber, welke 's middags om 2 uur begint, vindt o.m. de behandeling van de ge meente-begroting voor 1961 plaats. Daar de fracties hebben besloten geen alge mene beschouwingen te houden, kan worden verwacht, dat in één middag- en één avondvergadering de behandeling plaats kan hebben. Aan de begroting zit vast het voorstel tot verhoging van be lastingen, zoals wij reeds eerder publi ceerden Dit voorstel wordt evenwel als een afzonderlijk agendapunt besproken. Er is bovendien nog een voorstel van de burgemeester inzake verhoging van de jaarwedde van de wethouders. Van 1 januari 1958 af gold daarvoor f.2520. Het wordt redelijk geacht dit bedrag te stellen op f.3000.—. Afdelingsonderzoek Ten aanzien van de subsidies was de vraag gesteld waarom B. en W. een be drag van f.3500.voorstellen ten be hoeve van de Algemene Openbare Biblio theek, terwijl f.3000.voldoende is om voor rijkssubsidie in aanmerking te ko men. B. en W. delen mee, dat dit meer dere bedrag ad f.500.speciaal voor de jeugdafdeling is bestemd, zodat daarvoor enkele van belang geachte voorzieningen kunnen worden getroffen. Het subsidiebedrag voor het Rijnlands Lyceum wordt later bepaald in verband met een nog te houden vergadering van de Commissie voor de financiën Gevraagd was of een termijn kan worden genoemd waarbinnen het nieu we zwembad zal zijn gerealiseerd. B. en W. achten dit niet mogelijk. Zelfs al zouden de plannen gereed liggen dan zou de totstandkoming vermoedelijk nog ettelijke jaren in beslag nemen, daar voor de bouw van zwembaden bijna geen bouwvolume wordt verstrekt. T.a.v. de reconstructie van de Rhijngeester- straatweg werd het wenselijk geacht een apart bromfietspad of gecombineerd rij wiel/bromfietspad aan te leggen. Dit ligt niet in de bedoeling van B. en W. Volstaan zal worden met aanleg van een trottoir langs de zijde van het bos van Wfjckerslooth, terwijl overigens de weg opnieuw in profiel wordt gebracht van een nieuw wegdek voorzien. Enige leden vroegen nabij het te plaatsen urinoir aan de Hofbrouckerlaan ook een damestoilet te maken. B en W. nemen deze suggestie over. doch wijzen erop dat de kosten het veelvoudige zijn van het thans geraamde bedrag ad f3200,—. Zij nemen het voorstel terug om t.z.t. met een nieuw voorstel te komen. Ten aanzien van de aanleg van sport velden wordt meegedeeld, dat de schets- plannen en verkaveling van de oude ter reinen binnenkort in de sportraad zullen worden behandeld. Daarna zullen deze plannen aan de gemeenteraad worden voorgelegd Presentiegelden Daar sedert de vorige vaststelling van de bedragen voor presentiegeld 6 jaren verlopen zijn zou er uit dien hoofde reeds aanleiding zijn deze gelden aan de stijging van het prijspeil aan te passen. De groei der bevolking en de vele be langrijke vraagstukken, waarmede de raad in verband daarmee in toenemen de mate wordt geconfronteerd, maken het volgens B. en W. redelijk aan G S. het verzoek te doen de presentiegelden voor een raadszitting te verhogen van f 10 op f 15. Voor de commissievergade ringen van f 5,— op f 7.50. De post representatie komt op de be groting voor met f500—, hetgeen wel erg pover wordt geacht. E en W zijn het daarmee wel eens en willen er f 1000 van maken. Enige leden hadden de vraag gesteld wanneer het plan tot verbetering van de straatverlichting kan worden tegemoet gezien. B. en W. antwoorden dat de dienst van gemeentewerken een concept plan gereed heeft. Er wordt gewacht op een kostenopgaven van de S.L.F. Daarna zal het plan verder worden uitgewerkt. Daar gevraagd was naar verkeershal- ten voor het kruispunt Warmonderweg Rijnsburgerweg—Leidsestraatweg wordt opgemerkt dat in verband met de uit breiding van het wegennet om en nabij het universiteitscomplex dit kruispunt vermoedelijk geheel worden veranderd. Het ligt in de bedoeling alsdan tegelijk het verkeersprobleem op dit kruispunt te bezien. B. en W. zijn voornemens binnenkort met een voorstel te komen de nodige kredieten te verlenen tot verbetering van de straatverlichting nabij de bushalten. Inzake het onderhoud van straten en pleinen kan binnenkort worden ver wacht een voorstel tot verbetering van bepaalde straatnamenaanduidingen. Naar meer toezicht in bossen en by plantsoenen zal worden gestreefd. Ter reinen voor het scheppen van nieuwe speelgelegenheden in de oude dorpsker nen zijn niet aanwezig, zodat er geen aanleiding is dit probleem aan de jeugd raad voor te leggen, zoals door een van de leden was gevraagd. Recreatieterrein Het openstellen over enige maanden van het recreatieterrein aan de Hof brouckerlaan zal een welkome aanvulling zijn op andere toch nog wel bestaande speelgelegenheden. In het uitbreidings plan is ook een recreatieterrein ontwor pen. Ook komen er by de flatgebouwen speelgelegenheden voor dc jeugd Het aanbrengen van wegmarkeringen is tijd rovend en duur wanneer dit als tot dus ver met handkracht gebeurt Voorgesteld wordt een bedrag van f. 3000 beschik baar te stellen voor de aanschaf van een wegenlynmachine. Gevraagd naar het rijwielpad langs de Geversstraat wordt meegedeeld, dat het in het voornemen van de gemeente Leiden ligt nog dit jaar het nieuwe hekwerk te plaatsen Daarn kan met de aanleg van het rijwielpad worden begonnen.

Leidsch Dagblad | 1960 | | pagina 7