Kerkdiensten Leiden en omgeving STERKERE INVLOED NEW YORK OP BEURZEN IN WEST-EUROPA AFLUKIN-C CETAFL BONT Fotojournalisten deden examen tussen schijn en werkelijkheid Vrees voor goudprijs en dalende koersen aandelen tegenstrijdig een uitkomst ZATERDAG 29 OKTOBER 1960 Zondag 30 oktober Ijlden Hervormde Gemeente, Pieters kerk: 10 uur ds. P. Kloek; 7 uur ds. D. J. Vossers. (zangdlenst) Hooglandse Kerk: 10.30 uur ds. H. Bou- ter. Oosterkerk: 10 uur ds. D. J. Vossers. Marekerk: 10.30 uur prof. dr. H. Berk hof; 7 uur ds. A. Terlouw te Rotterdam. Bethlehemkerk: 10 uur ds. J. N. de Ruiter. Maranathakerk: 10.30 uur ds. H. J. v. Achterberg. Herv. school Boshulzerkade10 uur ds. J. Groot. Herv. Ulo-school Asserstraat: 10 uur dr. J. Rlemens. em predikant te Zeist. Aula school Marnlxstraat: 10 uur ds. M. Ottevanger. Ver. van Vrijz. Hervormden Leldsche Volkshuls: 10.30 uur ds. W. J. H. Hubeek. Eglise Wallonne: 10.30 uur ds. R. Bolten te Amsterdam. Academisch Ziekenhuis: 10 uur de heer J. Henzen. j Dlaconessenhuls: 10.30 uur ds. J. de Wit Jeugdkerk (aula Gymnasium): 10 uur de heer L. de Liefde. Geref. Kerk, Zulderkerk: 10 uur ds. J. J Oranje te Den Haag-west: 5 uur ds. B Bouma te Noordwljk aan Zee. Aula school Tlmorstraat: 10 uur dr. von Meyenfeldt; 5 uur ds. W. v. d. Linden te Den Haag-west. Kerk Oude Vest 10 uur ds. Heule; 5 uur dr. Dronkert; 7 uur dr. von Meyen feldt Maranathakerk: 9 uur dr. Dronkert. 6 uur ds. Heule Aula school Telderskade: 10 uur ds. De Boer; 5 uur dr. von Meyenfeldt. Chr Geref. Kerk: 10 en 5 uur ds. Pagee, legerpredlkant te Hilversum. Geref. Kerk (VrUgem.): 10 en 5 uur ds. W G. de Vries. Geref. Gem. 10 en 5 uur leesdlenst (dinsdag 7.30 uur dhr. Harnlck). Evang Luth. Gem.: 10.15 uur ds H J. A Haan (Inzegening cantor-organlste). Rem. Gemeente: 10.30 uur zie Doops gezinde Kerk. M Doopsgezln. Gemeente: 10.30 uur ds. Hubeek (gezamenlijke dienst met vrijz. herv. en remonstranten). Oude Kath. Kerk (Zw. Singel 50): 9.45 uur Hoogmis (dinsdag 9.30 uur H. Mis van Allerheiligen. 7.30 u. Vespers: woens dag 7 30 uur Avondmis van Allerzielen). Vrije Kath. Kerk (Vreewijkstraat 19): 10 30 uur gezongen H. Mis Christian Science (Steenschuur 4)10.30 uur dienst Evang. Chr. Gemeenschap: Middelste gracht 3: 10 en 5 uur dhr. Dlkkes: maan dag 8 uur JeugdblJeenkomst, dinsdag 8 u. bl Baptistengemeente10 en 6.30 uurdhr. H. Schouten Jr.. vrijdag 8 uur bidstond Leger des Hells: 10 uur helllglngsdlenst 6 45 uur straatpredlklng Gangetje, 7_30 u. opwekkingssamenkomst olv. kapt. R. J. Schurlnk en de korpskadetten. Engelse dienst (Oud-Kath. Kerk). 7.30 uur evensong. Aarlanderveen Herv Gem.: lO mir ds E. G. Boesenkool: 6.30 uur ds. M G. Kampstra te Mijdrecht. Geref. Kerk: 9.30 en 0.30 uur ds. W. J. van Hoek. Chr Ge ref. Kerk: 9.30 en 6.30 uur ds. W. A. Zljïema. em. pred. te Hoogeveen. Alphen aan den Rijn Herv. Gem.: Jullanastraat: 9 uur dr. J. Zandee te Utrecht; 10.30 uur ds. M. Hanemaaljer, 6 30 uur ds. H. van der Loos te Haarlem. Kapel Gouwsluls: 10 uur ds. J. H. Bogers. Gebouw Jonathan: 10 uur ds. P. A. Le- feber. Kapel Hooftstraat: 9.30 en 6.30 uur ds A Breure. Oudshoornseweg10 uur ds' G. Cadée. Martha-Stichting: 10.30 uur ds J Veen. Geref. Kerk, Maranathakerk Raadhuisstraat: 10 uur ds. K. H. Schu ring- 6.30 uur ds. G. Mulder. Salvatorl- kerk Willem de Zwijgerlaan: 10 uur ds. G Mulder; 6.30 uur K. H. Schuring. Hooftstraat: 10 uur ds. J. H. Baas te Den Haag; 6.30 uur ds. W. Tom Geref. Kerk (Vrijgemaakt): 10 en 5 uur ds. H. Schol te IHA I. Chr. Geref. Kerk. Jeruzalemkerk Grilpenstelnstraat: 9.30 en 5 uur ds M. 5 Roos. Oud-Geref. Gem., van Manders- loostraat: 9.30 en 4 uur leesdlenst. Rem. Geref. Gem., van Mandersloostraat: 7 uur ds. P. Pols te Bussum. Evangelisatie IJs- baangebouw: 10 uur Eredienst; 6.30 uur de heer L. de Graaf. Benthuizen Herv. Gem.: 930 en 6 uur ds. W. A. S. Laurense. Geref. Gem.. 9.30 en 6 uur leesdlenst. Bodegraven Herv. Gem.: 10 uur ds. C v. d. Bosch (H.D.); 6.30 uur ds. Meln- dert te Waarder. (Nleuwerbrug)6 30 u. ds C. v .d. Bosch. Herv. Evang.: 9 uur ds! J. v. d. Berg te Rotterdam; 7 uur ds. A. oilemans te Dordrecht. Geref. Kerk: 10 en 6.30 uur ds. L. Loosman. (Nleuwer brug): 9 30 en 6.30 uur ds. S. Doornbos te Amsterdam. Geref. Kerk (Vrljgem.) 9 30 uur leesdlenst; 3 uur ds. H. Schol te. Geref Gem.10 en 6 uur leesdlenst. Luth. Gem.: 10.30 u. ds. A. Jense. Evang.Kring. 10 uur Eredienst; 7 uur dhr. Jb. Klein Haneveld. Boskoop Herv Gem.: 9 en 10.30 uur ds. A. de Leeuw; 6.30 uur ds. W. L. HeU- mans. Geref. Kerk: 9.30 en 5 uur ds. G. Leene. Chr. Geref. Kerk: 9.30 en 4.30 uur ds. P. J. de Brufjn. Geref. Gem.t 9.30 en 6 uur leesdlenst. Ver. Vrfjz. Herv.: 10 uur ds. A. Kalis. Hazerstvoude Herv. Gem.: 9.30 en 6.30 uur ds. Chr. v. d. Leeden. Geref. Kerk: 9.30 en 6.30 uur ds. N. W. v. d. Hout. Illllegom Herv. Gem.: 10 uur ds. F. Brouwer (gezlnsdlenst); 7 uur Jeugd dienst ds. H. J. A. Haan. Evang. Luth. pred. te Lelden. (Woensdag 7.30 uur ds. J. Veenendaal (dankzegging voor gewas). Geref. Kerk: 10 en 5 uur ds. W. H van der Laan te Arnhem. Chr. Geref. Kerk: 10 en 5 uur drs. A. H. Schippers. Ned. Prot. Bond. 10 uur (Nutsgebouw) mej. v. d. Voort te Heemstede. Evangelisatie- bijeenkomst (Nutsgebouw)3 uur dhr. Wlm Zegers, evangelist te Haarlem. Ma- ranatha-byeenkomst: 8 uur (Nutsgebouw) ds. J Visser te Amsterdam (dankdienst voor gewas en arbeid). Iloogniade Herv. Gem.: 10 uur ds. J H. de Vree. Kaag Herv. Gem.: 10 uur ds. M. Fok- kema; 5 uur mr. dr. Alma te Amsterdam (Jeugddienst) Katwijk aan den RUn -— Herv. Gem.: 9 30 uur ds S G J. Goverts te Naalwijk: 6' uur ds. A. Makkenze. (Kapel Nieuwe Duinweg): 9 30 uur ds. A. M Kalkman. (Gymnastieklokaal Narcisstraat)10.30 u. dsA. Makkenzee. Geref. Kerk: 9 30 en 5 uur ds. A. W. Meeder te Den Haag- Loosdulnen. Katwijk aan Zee Herv. Bern.: 10 uur ds. Bouman; 6 uur ds De Vos. Oude Kerk: 10 uur ds. Moerenhout (H. Doop). 6 uur ds. Offerings. Kapel: 10 uur ds. Offerings: 5 uur ds. Bouman. Groen van Prlnstererschool10 uur ds. De Vos. Zee- hospltlum: 6.45 uur ds. W. G. Krijkamp C.eref Kerk 9 en 10.30 uur ds. Ferwerda te Noordwljk; 4.30 en 6 uur ds. Pijlman Chr Geref Kerk: 10 en 5 uur ds^ De Jong Geref Kerk (Vrijgemaakt)9.30 en 5 uur ds. Breen. Geref. Gemeente: 10 en 5 uur leesdlenst Geref. Gem. In Ned.: 10 en 5 uur leesdlenst. Koudekerk Herv. Gem 10 en 7 uur ds Koerselman (H.A.). Geref. Kerk: 9.30 en 7 uur dr. Westering te Lelden. Leiderdorp Herv. Gem 10 en 6.30 uur ds. J. P Honnef (HA.). Kerkzaal Zijlkwartiergeen dienst. Geref. Kerk: 10 uur ds. J J. DUk: 5 uur ds. P. Hde Kleer te Scheveningen. (Kerkzaal Z1J1- kwartler)9 uur ds. P. H. de Kleer te Scheveningen; 5 u. ds. J. J. Dijk. (woens dag 8 uur dankstond voor het gewas ds. H. Sweepe te Scheveningen. Ver. Vrilz. Herv. (gebouw Lindelaan): 10.30 uur ds. J. G. Jacobs te Den Haag. Lelmulden Herv. Gem.: 9.30 uur ds. A M Knottnerus. Geref. Kerk: 9.30 en 7 uur ds. H. J. Koffrie. Ijsse Herv. Gem.: 9 en 10.30 uur ds. Fokkema te Kaag; 7 uur vicaris Mansvelt. Geref Kerk: 10 en 5 uur ds. K. Schouten. Chr. Geref Kerk: 10.30 en 4.30 uur D. H. Blesma Geref Gem.: 10 en 4 uur ds. H van Gllst. Geref. Kerk (Vrijgemaakt): 10 en 4 30 uur ds. J. J. Verleur. Oud- Geref. Gem.: 9.30 en 3 uur leesdlenst. Ned. Prot. Bond: geen dienst. Nieuwkoop Herv. Gem.: 9.30 uur ds. W. H. de Jong; 6.30 uur ds. J. Monteban (Jeugddienst). Geref. Kerk: 9.30 en 6 30 uur ds. D. Hoornstra te Hoofddorp. Rem. Geref. Gem.: 10 uur ds. Nlenhuis. Chr. Geref. Kerk: 9.30 uur Dienst des Woords. 2 uur ds. M. S. Roos te Alphen a. d. Rijn. Nieuwveen Herv. Gem.; 9 uur ds. Llndenburg te Ter-Aar: 2.30 uur vicaris J. v. 't Kruis van Katwijk-Rijn. Geref. Kerk: 9.30 en 6.30 uur ds. G. F. Snel. Vrijz. Herv.; 7.15 uur ds. Smit te Edam. Noordwyk-Binnen Herv. Gem.: 10 en 7 uur ds. J. J. van Dok (HA.). Geref. Kerk: 9.30 en 5 uur (v. d. Berghstich- tlne 11 uur) prof. dr. S. U. Zuldema te Amstelveen. Noordwljk aan Zee Herv. Gem.: 10 uur ds. W. Hoekstra: 5 uur ds. N. J. Cu- pedo. (Sole Mlo)10 uur ds. N. J. Cu- De hervormde kerk te Woerden (Foto Leldsch Dagblad) pedo. Porcque: Jeugdkerk 10 uur. Geref. Kerk: 10 uur ds. B. Bouma; 5 uur ds. J. H. de Boer te Lelden. Herv. Gem.: 10 uur Oegstgeest Herv. Gem.: Groene of Wlllibrordkerk: 10.30 uur ds. G. F. Cal- lenbach. Pauluskerk: 10 uur ds. B. C. Visser; 7 uur onbekend. Ver. v. Vrijz. Herv., W. de Zw.kerk: 10.30 uur dr. J. M. de Jong (Driebergen). Geref. Kerk. Mau- ritslaan: 10 en 5 uur ds. Kappers. Geref. Kerk (Vrijgemaakt). W. de Zw.kerk: 8.30 uur ds. R. Brands; 3 uur ds. W. G. de Vries te Lelden. XJJm bond alIa bont met van Ceta-Bever Oude Wetering Herv. Gem.: 9.00 uur (ln de Geref. Kerk) ds. D. H. Gysbers te Lelmulden. Geref. Kerk: 10.30 en 0.30 uur ds. A. G. Kornet. Rem. Geref. Gem.: 7.15 uur ds. A W. Cramer te Nieuwkoop. RUnsaterwoude Herv. Gem.: 10 en 7 uur ds. C. J. Baart (dankzegging HA.). Chr. Geref. Kerk: 9.30 uur Dienst des Woords; 2.30 uur ds. L. S. den Boer te Sassenheim. RUnsburg Herv. Gem.: 10 uur ds. H. van Gosllga (HA.); 5 uur de heer J. Vink te Katwijk a/Zee (Jeugddienst). (Bethel- kerk Brouwerstraat)10 uur ds. M. C. Groenewoud (herdenking kerkhervorming) 5 uur ds. H. van Gosllga (HA.). Chr. Geref. Kerk: 10 en 5 uur ds. J. Kampman Geref. Kerk (Vrijgemaakt)10 en 5 uur ds. J. F. de Weger te Delft. Geref. Kerk: (Petrakerk) 9.30 uur ds. Post; 5 uur ds. Bijleveld. (Rapenburgkerk)9.80 uur ds. Bijleveld; 5 uur ds. v. d. Linde. (Mara nathakerk) 9.30 uur ds. v. d. Linde; 5 u. ds. Post. Sassenheim Herv. Gem.: 9 en 10.30 um- ds. Walvaart; 7 uur ds. GIJsbers te Lelmulden (Jeugddienst). Geref. Kerk: 9.30 uur ds. Kuiper; 5 uur ds. v. d. Berg. Chr. Geref. Kerk: 10 en 5 uur ds. Den Boer. Ned. Prot. Bond: geen dienst. Ter-Aar Herv. Gem.: 10.30 en 6.30 uur ds. Llndenburg. Geref. Kerk: 9 en 2.30 uur ds. J. G. Veenstra te Scheve ningen. Valkenburg Herv. Gem.: 10 en 6.30 uur ds. D.. Lekkerkerker. Geref. Kerk: 10 en 5 uur ds. Langeler. Geref. Kerk (Vrij gemaakt) 10.15 en 5 uur ds. R. Brands. Voorhout Herv. Gem.: 10 uur ds. De Jong. Voorschoten Herv. Gem.: 10 uur ds., Locher; 7 uur ds. Groenenberg (Jeugd dienst). (Rijndijk): 10 uur ds. Meijering. (Hulp en Heil): 10 uur ds. Van Leusden. (Jeugdkapel Nieuw-Voordorp)10 uur de heer Vos. Geref. Kerk: 10 en 5 uur ds. Modderaar. (Maandag: Hervormingsdag ln Geref. Kerk 8 uur ds. Modderaar en de heer Van Holst Pellekaan, seer. v. h. Ned. Bijbel genootschap te Amsterdam. Waddlnxveen Herv. Gem.: 9.30 uur ds. J. R. Cuperus; 6.30 uur ds. J. Kooien te Reeuwijk. (Wykgebouw): 9.30 uur dhr. J. van Woerden te Stolwijk; 6.30 uur ds. J. R. Cuperus. (Stationsstraat): 9.30 uur ds. W. F. van der Staat te Zevenhulzen: 6.30 uur ds. E. H. Kalkman. Geref. Kerk: 9.30 en 5 uur ds. K. Snoei te Maasdijk. Rem. Geref. Gem.: 10 uur ds. van 't Hoff-Visser. Oud-Geref. Gem.: 10 en 5 u. ds. A. P. Verloop. Warmond Herv. Gem.: 10 en 7 uur ds. H. L. Boonstra. Wassenaar Herv. Gem.: 10 uur ds. H. Beker; 7-8 urn- ds. M. N. Schrale, pred. te Rotterdam-Delfshaven, Jeugddienst. (Klevletkerk)9 uur Jeugdkerk; 10.30 u. ds. H. K. Jonkman, pred. te Oegstgeest. (Deylerhuls)9 uur Jeugdkerk; 10.15 uur dr. Th. C. Frederlkse. Geref. Kerk (Bloem- camplaan): 10 en 5 uur ds. G. van Dui nen. (Zijllaan)10 en 5 uur ds. A. Vos. Ned. Prot. Bond (Lange Kerkdam)10.35 uur ds. J. Zuurdeeg. NPB/Rem. Gem./ Doopsgez. Gem. Johannahuls)10.30 uur ds H. W. Meihulzen (Dg.) Den Haag. Soefibeweging (Wald. Pyrmontlaan 6)11 uur universele eredienst. Woubrugge Herv. Gem.: 9.30 en 6.30 uur ds. G. F. Overgaauw. Geref. Kerk: 9.30 uur ds. P. D. Kuiper te Sassenheim: 6.30 uur ds. H. v. d. Berg. te Sassenheim. Zevenhoven Herv. Gem.: 9.30 uur (dankstond voor gewas) en 7 uur ds. W. Verwelj. Geref. Kerk: 9.30 en 6.30 uur ds. P. A. Heiner te Ter-Aar. Zoeterwoude Herv. Gem.: 10 uur ds. G. J. van Embden; 7 uur ds. M. Fokke ma te Kaag (Jeugddienst). Zwammerdam Herv. Gem.: 10 en 6.30 uur ds. C. L. v. d. Broeck. Geref. Kerk: 10 en 6.30 uur ds. J. Wagenaar. Rem. Geref. Gem.: geen dienst. (Van onze Haagse correspondent) „Meneer.... dat ben ik, dat ben ik!" onderbrak een opgewonden dame gistermiddag de directeur van het Haagse Gemeen temuseum, die juist een tentoonstelling van Neder landse schilderkunst uit de reserves van het mu seum aan het openen was in tegenwoordigheid van de Haagse wethou der van Onderwijs en Kunstzaken, de heer J. van Zwyndrecht. De dame wees daarbij op een schilderij van Jan Sluijters, dat een groten deels onbedekte vrouw weergeeft. Protesten van mr. Wij senbeek hielpen niet, de dame bleef luidkeels protesterend op het schil derij wijzend en eiste, dat het van de tentoonstelling zou worden verwijderd. Toen zij haar zin niet kreeg, klom zij voor de ogen van het verbijsterd toekijkende gezelschap op een bank en trachtte het in haar ogen aanstoot gevende doek van de muur te trekken. Een ijlings toe geschoten suppoost pakte haar echter vierkant op en droeg haar gillend naar de gang, waar haar kreten allengs wegstierven bij het zich snel verwijde ren naar de uitgang. Mr. Wijsenbeek ging door met zijn rede, maar nauwelijks had hij de draad van zijn betoog weer opgenomen, of op nieuw vloog de deur open en de opgewonden dame stoof binnen, op de hielen gevolgd door een agent van politie. Deze man van de wet was blijkbaar gevoeliger voor de argumenten van de dame, dan voor de protesten van mr. Wij sen- beek, want met een reso luut gebaar plukte hij het schilderij van de wand en verdween ermee, gevolgd door de nog steeds luid ruchtig van haar aanwe zigheid blijk gevende vrouw. Dit op het eerste ogen blik pijnlijk aandoende incident was vanzelfspre kend niet ontsnapt aan de aandacht van een zes tal aanwezige fotojourna listen, die zich na een kort ogenblik van aarze ling met hun fototoestel len op de ontstellende scène wierpen en tracht ten er zoveel mogelijk plaatjes van te maken. Dat was ook de bedoe ling, want de zes hadden opdracht gekregen als onderdeel van hun exa men, georganiseerd door de Ned. Vereniging van Fotojournalisten, een op name te maken van de opening van een tentoon stelling. Inmiddels zal men nu wel begrepen hebben, dat het kabaal schijn was, maar velen ontging dat gistermiddag in de drukte van het moment en zo de kandi daten het door hadden, hun examen, was in ieder geval harde realiteit. In de opwinding van het ogenblik hebben de meeste kandidaten dan ook, geloven wij, vergeten een plaatje te maken van het moment, waarop wet houder Van Zwijndregt het lint doorknipte, waar toe hij ondanks alle op winding toch nog kans had gezien. Ja. dat was knap ge organiseerd door het be stuur van de NVF, die niet alleen de wethouder en mr. Wijsenbeek voor hun plan hadden weten warm te maken, maar ook Myra Ward, de voortref felijke actrice van de Haagsche Comedie, die de rol van geschokte en verontwaardigde dame zeer levensecht op de mu seumplanken bracht. Na afloop, toen de leer lingen met de transpira tie op het voorhoofd stonden uit te blazen, de voorzitter van de NVF Peter van Breukelen, allen die aan de vertoning had den medegewerkt. Ook de politieman, in zyn vrije tijd lid van een amateur toneelvereniging. De examencommissie be stond uit Maria Austria en de heren J. de Kreuk, L. van Kollem en jhr. W. van Suchtelen. Advertentie Alléén vakmanschap geeft U de volledige garantie. KWALITEIT MODELLERING AFWERKING Het atelier voor behaaglijkheid en charme Speculaties omtrent hogere goudprijs (Van onze financiële medewerker) De invloed van de aandelenmarkt te New York op de Europese beurzen is de laatste tijd sterker geworden, ook al zijn er daarnaast factoren, die de goede stemming, waardoor de fondsenhan del zich lang achtereen heeft gekenmerkt, verstoren. Men denke hier bijvoorbeeld aan de scherpe fluctuaties van de goudprijs, die overigens ook met de economische en monetaire positie van de V.S. verband houden. Het kan niet worden ontkend, dat het Amerikaanse bedrijfs leven tekenen van inzinking en achteruitgang vertoont en de resultaten van het derde kwartaal in vele gevallen teleurstellend zijn. Daar komt bij, dat de debatten tussen de twee kandidaten voor het presidentschap zwakke plekken in de economie en de internationale positie van de V.S. blootleggen en een sfeer van onzekerheid scheppen, ook al hebben beide verklaard, dat zij tegen een verhoging van de goudprijs, d.w.z. een devaluatie van de dollar gekant zijn. Enige afkoeling van de conjnnctnnr is nu niet ongewenst! Deze week en ook reeds in de vorige is er op de Londense goudmarkt een sterke vraag naar het edele metaal ge weest, waardoor de prijs ver boven de sinds 1933 gehandhaafde officiële prijs van 35 per ounce is gestegen. Tot op zekere hoogte kan dit worden toege schreven aan de maatregelen, welke Duitsland en vooral Zwitserland tegen het z.g. vluchtkapitaal hebben genomen anderzijds is die vraag ook in de hand gewerkt door de omvangrijke teruggang van de goudvoorraad in de V.S. als ge volg van een ongunstige betalingsbalans, welke naar sommiger mening tot een verhoging van de goudprijs zal moeten leiden. Een feit is dat de goudvoorraad van de V S.. in 1957 nog ca. 23 miljard, tot minder dan 18.5 miljard is gedaald. Ze is weliswaar nog ruimschoots vol doende als dekking van de geldcirculatie, maar tegenover de vlottende dollarver plichtingen aan het buitenland is de dekking gedurende de laatste tijd toch aanmerkelijk verzwakt. De buitenlandse centrale banken, immers ook de Neder- landsche Bank, hebben hun dollarte goeden ln omvangrijke mate in goud omgezet, waartoe de Amerikaanse rege ring op grond van de Bretton Woods Overeenkomst haar medewerking ver leent. Speculaties Het spreekt wel vanzelf dat, als offi ciële instanties tot een dergelijke maat regel overgaan, speculaties over de kans op een verhoging van de goudprijs ont staan. welke thans dan ook welig tieren. Er is in onze wereld nu eenmaal niets absoluut zeker en dat het ter enigertijd niet tot een wijziging van de goudprijs zal komen, zou dan ook een te boude bewering zijn. De Zuidafrikaanse minis ter van Economische Zaken. dr. N. Die- derichs, die. omdat Zuid-Afrika een van de voornaamste goudproducenten is, uiteraard een verhoging van de goud prijs voorstaat, heeft terecht opgemerkt dat geen regering tevoren zal aankon digen dat zij tot verhoging van de goudprijs zal overgaan. Toch blijven de meest serieuze des kundigen van mening dat een dergelijke maatregel slechts in het uiterste geval zal worden genomen, omdat de gevolgen daarvan de V.S. uiteindelijk geen sou laas zouden brengen en min of meer een revolutie in de wereldhandel zouden be tekenen. Er is bovendien altijd nog een Bretton Woods Agreement van 1945, dat de Amerikaanse President het recht ont zegt de goudprijs te wyzigen zonder goedkeuring van het Congres, terwijl ook het Internationaal Monetair Fonds in deze een stem in het kapittel heeft. Een verhoging van de goudprijs leidt I de speculatie de wind uit de zeilen tot een in dollars uitgedrukte verhoging van de goudreserves der Westeuropese landen, die toch reeds zo sterk zijn ge stegen en of dit voor de V.S. een voor deel zal zijn, valt te betwijfelen. Als een bezwaar tegen de verhoging van de goudprijs wordt ook gewezen op het voordeel dat Rusland, dat een behoor lijke hoeveelheid goud produceert, daar van zou hebben, om niet te spreken van het prestigeverlies dat de V.S. interna tionaal zouden leiden. Geneutraliseerd Een andere overweging, op grond waarvan men de kans op een verhoging van de goudprijs gering acht, is dat er als gevolg van de Bretton Woods Over eenkomst een vaste wisselkoersverhou ding bestaat tussen de valuta van de West-Europese landen en de dollar. Met andere woorden, de valuta van die lan den zijn niet gebaseerd op het goud. maar op de dollar en als Amerika tot een verhoging van de goudprijs besluit, zal deze maatregel min of meer auto matisch door genoemde landen worden gevolgd. Het effect er van voor de V.S. zou daardoor dus. althans grotendeels worden geneutraliseerd. Men mag daar om wel aannemen dat de verklaringen van Kennedy en Nixon ten aanzien van de goudprijs ernstig gemeend zijn en van hogerhand alles in het werk zal worden gesteld om een waardeverminde ring van de dollar te voorkomen. Ze zou immers een inflationistische beweging veroorzaken, waardoor aan de ene kant de bezitters van goud en goederen be voordeeld, anderzijds de bezitters van geldswaarden - obligaties, spaartegoeden lijfrenten, zomede oudedagsvoorzieningen ernstig zouden worden geschaad. Evenwicht Men mag hopen dat onze wereld, die toch reeds vol is van onrust en onzeker heid, voor een monetaire crisis zal be waard blijven en men naar minder in grijpende maatregelen zal zoeken om het verbroken evenwicht tussen de V.S. en de Westeuropese landen te herstellen. In dit verband valt er op te wijzen dat de grote teruggang van de Amerikaanse goudvoorraad niet in de eerste plaats een gevolg is van een ongunstig verloop van de handelsbalans, die de laatste tijd integendeel een verbetering aanwijst. Het is voornamelijk de hulp aan het buitenland, die de betalingsbalans na delig beinvloedt en naarmate Europa daarvoor grote bedragen ter beschikking stelt in West-Duitsland is men daar reeds mee begonnen zal de goud stroom van de V.S. naar uns verc ddeel kunnen afnemen. Dit zou op ?.<ch zelf Ford bouwt in Keulen De Duitse Fordmaatschappij heeft de verrassende mededeling gedaan, dat zij met de bouw van haar reeds geruime tijd geleden geprojecteerde nieuwe fa briek al is begonnen en wel in Keulen zelf, waar de maatschappij gevestigd is. De plannen van de maatschappij een nieuwe fabriek bij Koblenz, Hamm of Dortmund te bouwen zijn mislukt. Wat het Roergebied betreft bestond er van de zyde van de mijnbouw verzet tegen de vestiging van een Fordfabriek. De mijnbouw vreesde namelijk, dat een dergelijke fabriek haar goede aroeids- krachten zou onttrekken. Dit maakte zo wel in Hamm als in Dortmund moeilyk het benodigde terrein te verkrijgen. De nieuwe fabriek wordt nu in de onmid dellijke nabijheid van de bestaande fa brieken te Keulen gebouwd. Zij is in vergelijking met de aanvankelijke plan nen echter niet zo omvangrijk dat zy anders dan als een overgangsoplossing moet worden beschouwd. In West-Duitsland zijn acht perso nen aangehouden op beschuldiging van spionage voor Oost-Duitsland. Onder hen bevindt zich een ambtenaar van het mi nisterie van Landsverdediging te Bonn. Een hoeveelheid documenten en appara tuur is in beslag genomen. nemen, hetgeen thans vóór alles nodig is. De vlucht van het zwevend kapitaal in het goud heeft de laatste weken de vraag naar aandelen op de effecten beurzen in binnen- en buitenland ver minderd en het doorgaans geringe aan bod kon daardoor ook in het begin van deze week slechts tegen opnieuw lagere koersen plaatsing vinden. Eerst in de tweede helft van deze week keerde in Wallstreet de stemming mogelijk onder invloed van kredietver- ruimende maatregelen van de regering. Amsterdam sloot zich daarbij met een flink koersherstel voor de leidende fond sen aan. Tegenstrijdig In zeker opzicht is het een tegenstry- dig verschijnsel dat de koersen van de aandelen dalen als er een verhoging van de goudprijs wordt verwacht. Want als het tot zulk een maatregel mocht komen, wordt niet alleen het goud, maar worden ook kapitaals- en verbruiksgoe- deren meer geld waard en daar ge noemde goederen de tegenwaarde van aandelen vormen, dus ook de aandelen. Wy geloven daarom dat de houders van goede Nederlandse aandelen zich door de koersdaling niet al te zeer behoeven te laten verontrusten. Te minder omdat een recessie in de V.S., evenals zulks in 1957 het geval was, ook nu wel eens van korte duur zou kunnen zijn en na de presidentsverkiezing in de V.S., een eco nomisch herstel kan intreden. Voorts is er de mogelijkheid dat het vluchtkapitaal, als de aankopen van goud teleurstellend blijken te zyn, tot de aandelenmarkt terugkeert, vooral nu het koersniveau is gedaald en het ren dement is gestegen. Want ook al zijn er enkele ondernemingen, die blijkens hun tussentyd.se mededelingen als ge volg van de stijgende kosten hun winst marges niet op peil kunnen houden, ver reweg de meesten hebben in hun re cente publikaties van grotere omzetten en hogere winstcijfers melding gemaakt. Op grond hiervan mag worden verwacht dat de dividenden over 1960 algemeen gesproken, eerder hoger dan lager zul len zyn, terwijl bovendien de kapitaal vorming zich in ons land op een hoog niveau beweegt. Enige afkoeling van de conjunctuur in ons werelddeel, welke immers door de Westduitse en ook door de Nederlandse regering wordt gewenst en bevorderd, behoeft nog niet te betekenen dat een periode van economische depressie voor de deur staat. Maar evenals stijgende koersen de speculatie tot nieuwe aan kopen prikkelt, missen ook dalende koer sen hun psychologische uitwerking niet en nopen zij de speculatie tot verkopen. Trouwens en dit is een puur mate rialistische overweging van de beursman van een éénrichtingsverkeer kan de effectenbeurs op den duur niet leven! Brits supersonisch vliegtuig gaat een miljard kosten (Van onze Londense correspondent) De Britse regering heeft de Britse Luchtvaartcorporatie (combinatie van Vickers, English Electric en Bristol) opgedragen een eerste ontwerp te maken voor een lijn- vliegtuig dat sneller is dan het ge luid. Het project bevindt zich nog uitsluitend in een studiestadium. De opdracht houdt in, dat de mogelijk heid van samenwerking met buiten landse vliegtuigfabrieken des tijds was gedacht aan de Verenigde Staten en Frankrijk dient te worden nagegaan met het oog op een verdeling van de kosten en een vergroting van het afzetgebied voor dit „droogvliegtuig". De kos ten ervan liggen tussen de 500 miljoen en een miljard gulden! Sir George Edwards, de directeur van de Luchtvaartcorporatie, gelooft, dat de regering inderdaad vast van plan is een supersonisch lijnvliegtuig te laten bou wen, maar hij betwyfelt of men er in zou slagen voor de jaren-70 een machi ne te construeren, welke veilig genoeg voor passagiersvervoer is. Het is ook wel zeker, dat het supersonisch toestel alleen voor eersteklasreizigers zal worden be stemd. Verder zeide hij, dat Engeland noch de Verenigde Staten een passa giersvliegtuig kunnen bouwen met een uursnelheid van 3200 kilometer, zodat men zich zal moeten vergenoegen met een machine, welke 2400 kilometer zal kunnen afleggen. Een van de grote pro blemen welke zal moeten worden opge lost is lawaai. De regering is reeds in 't bezit van 'n aantal door verschillende firma's gemaakte ontwerpen. Een daar van is voor een slank toestel voorzien van zes Olympus-motoren, met een ver moedelijk vliegbereik van 5.600 kilome ter plus nog enige reserve en plaats biedend aan 120 passagiers. Dit betekent dat een dergelijk wondertoestel in staat zou zijn in minder dan twee en een half uur de afstand LondenNew York af te leggen!! Aflukin-C tegen verkoudheid en griep

Leidsch Dagblad | 1960 | | pagina 4