uw hart! „Tragedie" in filmzaal Academie: afscheid van mej. dr. K. Scliijfsma Eerste Wedgwood-prijs viel ten deel aan de schilder Jan v. Heel 5 Zwarte Kippen bewaren... 2,46 BESPAREN [smeerpoet Opgericht 1 maart 1860 Zaterdag 29 oktober 1960 Tweede blad no. 30189 ...even wereldberoemd als de musical MY FAIR LADY wereldmerk from America's Best Tobaccos Beknopte maar interesssante expositie in het Stedelijk museum „De Lakenhal In enkele bovenzalen van museum De Lakenhal is sinds gisteren een expositie te bezichtigen van een aantal werken die waren ingezonden voor de Wedgwood-prijs voor Nederlandse schilderkunst, een prijs van vierduizend gulden, welke werd ingesteld naar aanleiding van het tweehonderdjarig bestaan van de beroemde Engelse aardewerkfabriek van Wedgwood. Zij zal om de drie jaar worden uitgereikt. Na een korte tentoonstelling in Amsterdam is thans Leiden aan de beurt. Van zelfsprekend behoort tot de tentoongestelde schilderijen ook Jan van Heel's „Stilleven met blauwe vaas en witte bak", het winnende doek, evenals Van Gulik's .Aardewerk met schelp dat voor een eervolle vermelding in aanmerking kwam. In enige vitrines is een aantal pro- dukten van de Wedgwood-fabrieken opgesteld, zoals b.v. een kop en schotel „Napoleon Ivy", in zeer fijn groen met klimop beschilderd en destijds in opdracht van Napoleon vervaardigd. D. van Gnlik kreeg eervolle vermelding De alleszins deskundige jury selec teerde behalve het werk, dat tenslotte de erepalm kon wegdragen, ook een twintigtal schilderijen voor de rondrei zende tentoonstelling, zoals die nu in De Lakenhal te zien is. Ofschoon de jury leden de indruk hadden, dat vele kun stenaars aan de wedstrijd deelnamen met een middelmatig of weinig repre sentatief werkstuk, blijkt zij er toch in geslaagd te zijn een aantal schilderyen uit te kiezen, die interessante aspecten van de hedendaagse Nederlandse schil derkunst laten zien. Behalve op een stil leven van een bekende kunstenaar als Jan van Herwijnen valt de aandacht ook op werk van minder bekenden, zo als C. D. Ven, wiens „Weerspiegeling" opmerkelijk van compositie en fijn van toon genoemd kan worden. Iets derge lijks kan gezegd worden van de beide doeken van Huig, in het bijzonder „Stil leven met borden", dat getuigenis af legt van een originele visie. Zo ware er meer te noemen, b.v. Rieser's portret van Mieke v. d. Bundt, Buytendijks „Garden party" en Swagemakers „Stil leven". Maar men ga deze beknopte ten toonstelling zelf bekijken, niet alleen vanwege de schilderijen van prijswin- naar Van Heel, maar ook omdat hier een uiteraard zeer beperkte mixtuur van de j Advertentie Met zijn „Stilleven met blauwe vaas en witte bak" verwierf de be kende Nederlandse schilder Jan van Heel de Wedgewood-prijs, welke dit jaar voor het eerst werd toegekend. tegenwoordige Nederlandse schilderkunst te zien is, waartussen het werk van en kele amateurs niet uit de toon valt. De tentoonstelling duurt tot 28 no vember. Ouderavond Openbare Kleuterschool Lorentzkade Gisteren vond in de aula van de school aan de Du Rieustraat een ouderavond plaats van de Openbare Kleuterschool aan de Lorentzkade. De waarnemend hoofdleidster, mevr. Louwrier, opende de avond met een hartelijk woord van welkom en sprak er o.m. haar grote vol doening over uit, dat zovele ouders blijk gaven een grote belangstelling voor hun kleuterschool te koesteren. De voorzitter van de oudercommissie, de heer M. W. Hoek, bracht vervolgens zowel mevr. Louwrier als haar staf hulde voor de wijze waarop zij in het afgelopen jaar wederom de belangen van de school en de kleuters heeft weten te dienen. Na dat de secretaresse van de oudercommis sie, mevr. F. Entzinger-v. d. Goot ver slag had uitgebracht over de vele acti viteiten van deze commissie, bleek uit het financieel jaaroverzicht van de pen ningmeester, de heer J. H. T. van Beest, dat het Schoolfonds een zeer behoorlijk' batig saldo heeft, welk feit met grote ingenomenheid werd begroet. Na de charge van de penningmeester moest worden overgegaan tot de verkiezing van een nieuw commissielid, daar de heer Van Beest reglementair aftrad, aange zien zijn dochtertje inmiddels naar de O.L. school is gegaan. In zijn plaats werd met algemene stemmen de heer L. J. van Nieuwenhuizen gekozen, waar na de voorzitter de scheidende penning meester dank bracht voor het vele goe de werk, dat deze gedurende drie jaar in het belang van de school had ver richt. Na de koffiepauze, waarin de ouders de werkstukken van hun kleuters kon den bewonderen, hield mej. J. de Laat, lid van de Ned. Ver. van Jeugdbibliothe ken, een interessante en vooral leer zame lezing over „Het Kinderboek". DANIëL WAYENBERG SPEELT OP K. EN O.-CONCERT Het bestuur van de Volksuniversiteit K. en O. ontving van de impresario van Martha Argerich bericht, dat deze pianiste, die op het populaire concert door het Rotterdamse Philharmonisch Orkest op 1 november a.s. het piano concert in a kl. van Robert Schuman zou spelen, haar tournee door Nederland moet afzeggen wegens ziekte. De teleurstelling, die dit bericht uiter aard veroorzaakte, wordt gelukkig ruim schoots weggenomen door het feit, dat het Bestuur van K. en O. erin is ge slaagd als vervanger te engageren de bekende pianist Daniël Wayenberg, die het vijfde pianoconcert van Beethoven zal uitvoeren. Daniël Wayenberg is in 1929 te Parijs geboren als zoon van een Nederlandse journalist en een Russische violiste. In 1949 won hij de Grand Prix de la Ville de Paris als jongste van alle deelnemers aan het concours Marguerite Long- Jaques Thibaud. Daarna volgden con certen en recitals in vele landen elkaar op: in Engeland, Scandinavië, Indonesië, Marokko, Tunis, Algiers, de Ver. Staten, Canada, Zuid-Afrika. Zijn grammofoonopnamen zijn twee maal met de Grand Prix du Disque onderscheiden. BROMFIETSDIEF GEGREPEN De Goudse politie heeft de hand ge legd op een 23-jarige woonwagenbewoner uit Gouda, die er van wordt verdacht dertien bromfietsen te hebben gestolen. Ook Leiden behoorde tot zijn operatie terrein. Hij pleegde deze diefstallen in samenwerking met zijn vriend, die reeds eerder is gearresteerd. WOENSDAG DANKDAG VOOR HET GEWAS Herv. Gem. 7.30 uur ds. G. Pettinga; Geref. Kerk 7.30 uur ds. K. Schouten; Chr. Geref. Kerk 10 en 7.30 uur ds. D. H. Biesma; Geref. Gemeente 10 en 4 uur ds. H. van Gilst; Geref. Kerk Vrij gemaakt 7.30 uur ds. J. J. Verleur; Oud Geref. Gemeente 9.30 en 3 uur lees- diensten. Firma J. Meeuws in 't goud Dinsdag is het een halve eeuw ge leden, dat de heer J. Meeuws, die zijn opleiding had ontvangen bij de firma Noack, in het pand Breestraat 111 een delicatessenhandel en comestibleszaak opende. Reeds zeven jaar later werd de zaak overgenomen door de tegen woordige firmant, de heer J. Th. Hos- man, die zich van het begin af sterk is gaan specialiseren, o.a. in buiten landse delicatessen en wijnen. Een zoon, de heer A. P. A. Hosman, die in 1955 als firmant in de zaak werd opgenomen, deed in 1948 zijn intrede in dit midden- stadsbedryf, dat in de loop der jaren vele malen werd uitgebreid en gemo derniseerd. Hoewel niet meer in zijn huidige vorm, behoorde het pand in het begin der dertiende eeuw tot één van de weinige stenen huizen, welke Leiden rijk was. Zelfs een Stadhuis was toen nog niet aanwezig. De enkele woningen, welke in die tijd aan de Breestraat stonden, waren grotendeels van hout opgetrok ken. De straat zelf was gedeeltelijk een dijk aan de Rijn, die reeds door de Romeinen was aangelegd. De eerste be woner van het pand was de vertegen woordiger van de burggraaf van Leiden. Tijdens een beleg van negen weken in 1420 werd het huis verwoest; slechts een paar zuilen en de kelders van de percelen Breestraat 111 en 113 bleven gespaard. Bij een onderzoek in het per ceel 113 in 1952 zijn nog sporen van deze vernielingen in de kelder aange troffen. Ter gelegenheid van dit gouden ju bileum zullen beide firmanten a.s. dixjs- dagmiddag van 3 tot 5 uur recipiëren in „Het Gulden Vlies", In de filmzaal van de Academieleerde scherp waar te nemen en kri- werd gistermiddag een „tragedie' opgevoerd. De tragedie van het af scheid van mej. dr. K. Schijfsma, wetenschappelijk ambtenaar bij het zoölogisch laboratorium. Als regisseur fungeerde de direc teur van het laboratorium, prof. dr. D. J. Kuenen. Als eerste acteur trad prof. dr. H. Boschma op in de rol van oud-directeur van het Rijksmu seum van Natuurlijke Historie. Hij prees de encyclopedische kennis, waarover mej. Schijfsma beschikte. Als oud-leerling en oud-collega stak dr. Jacobi, directeur van Artis, de loftrompet over de manier, waarop „Kaatje" Schijfsma de jongeren tisch te zijn. Zij leerde de eerste jaars de eerste schreden te zetten op de studeerladder. Als mej. Schijfsma weg zal zijn is prof. Holwerda haar als oudste me dewerker van de wetenschappelijke staf opgevolgd. Daarom sprak ook deze heer een waarderend woord. De heer Dukke overhandigde namens het administratief en technisch per soneel een herinneringsgeschenk en een bos bloemen. Het zelfde deed de praeses van de Leidse Biologenclub. Tenslotte kreeg ook de „ceremo niemeester van het afscheid", prof. dr. Kuenen, gelegenheid iets te zeg gen en te overhandigen. Ditmaal was de inhoud van het welbekende cou vert bestemd voor een reis. Voor het bedrag, dat de velen, die bijeen wa ren in de filmzaal en de velen, die niet aanwezig konden zijn, hadden ingezameld zou mej. Schijfsma veer tien dagen naar Griekenland kun nen en om de ruwe schatting nog wat meer inhoud te geven een abon nement op de bus naar Katwijk voor het leven kunnen krijgen. Op bijgaande foto ziet men mej. dr. Schijfsma haar handtekening zetten onder een officieel „af- scheidsstuk"waardoor zij zich „toe gang" verschaft tot het couvert met inhoud, Idnki prof. dr. Kuenen. - (Foto LD-Holvast) 1 Huldigingsfeest jubilarissen NZH Stormachtig applaus voor zangeres Corry Brokken Een groot gedeelte van het N.Z.H.- personeel was gisteravond in opgewekte stemming bijeen gekomen in de Stads gehoorzaal. Onder de feestgangers be vonden zich enkele jubilarissen voor wie deze vrolijke bijeenkomst in het bijzon' der bedoeld was. Veertig jaar in dienst van deze grote vervoersmaatschappij zijn nJ. op het ogenblik de heren R. van Leeuwen, P. de Kam, W. van Elk, W. P. Schwarz, G. Chrispijn, H. J. Glasbergen, C. M. Doornik, H. Grootveld, J. Lardé, W. van Zuylen en J D. Paauw, allen uit Leiden en omgeving. Onder het spelen van een pittige mars de N.Z.H.-Harmoniekapel stond onder leiding van de heer P. Baart werden zij vergezeld van hun echtgeno ten de zaal binnengeleid. Hartelijke woorden van dank en waardering wer den daarna tot hen gericht. De directeur van de N.Z.H.VJVI., de heer J. J. Jurris- sen, betuigde zijn erkentelijkheid voor de verdiensten van de jubilerende man nen. Hij hoopte ook op de volgende hul digingsavonden, wanneer zijn ambtelijke banden met het bedrijf zijn verbroken, aanwezig te kunnen zijn. In de aanwe zigheid van hoofdinspecteur, de heer A. N. Cornelisse van de Leidse verkeers politie zag hy een bewys van goede ver standhouding, welke er tussen de politie en de N.Z.H. bestaat. De oud-commis saris van politie, de heer R. J. Meyer, sinds vele jaren een graag geziene gast op het N.Z.H.-feest, sprak ook een enkel woord. Hij wees o.m. op het naderende afscheid van de directeur. Zich tot de heer Jurrissen richtend zei hij dat Lei den voor de N.Z.H. wel eens een zorgen kind is geweest. Maar daar staat tegen over, dat de liefde voor een zorgenkind meestal erg groot isUit erkentelijk heid voor het werk van de heer Jurris sen en al zijn medewerkers bood hy een attentie aan. De voorzitter van de feest commissie, de heer A. Ockeloen, alsmede de voorzitter van het jubileumfonds, de heer A. Hollinga, wenste de jubilarissen eveneens veel geluk en voorspoed in de komende jaren. Voor de medewerking van de kapel, welke op dit festijn mar sen en walsen ten gehore bracht, toon den allen zich zeer dankbaar. Later op de avond werd een gevarieerd programma van muziek, zang en spel af gewerkt. Hieraan verleenden medewer king de conferencier Han Bakker, de accordeonist Ted Valerio, de jongleur Gino Manelli, de pianist Jip Vogel en „The Mounties", twee zingende „zussen" Hoogtepunt van het feest was echter het optreden van Corry Brokken (vanavond j in de hoofdrol op de t.v.) Deze op het ogenblik zo bijzonder populaire zangeres kreeg uiteraard een stormachtig applaus Na afloop van de voorstelling was er o.l.v. de heer J. Alphenaar en met mede werking van Cor Vincourts dansorkest i een geanimeerd bal. SINT-NICOLAAS WANDELTOCHTEN Zaterdag 12 november organiseert de Wandelkring Leiden en Omstreken we derom de bekende Sint-Nicolaas Wan deltochten in de plaatsen Leiden, Hille- gom. Alphen aan den Rijn en Noord- wijk. De deelname is opengesteld voor verenigingen, scholen, padvinders- en bedrijfsgroepen en individuele wande laars (sters). Z(j, die deze tocht voor de eerste maal volbrengen ontvangen een speciaal ont worpen „Sint-Nicolaas-medaille". Deel nemers, die de tocht reeds eerder vol brachten, ontvangen het desbetreffende jaarcijfer c.q. kroontje (vijfde maal) ter bevestiging op het draaglint van de reeds verworven medaille. De afstanden bedragen 10 en 15 km, terwijl de start tijden voor alle plaatsen tussen 2 en 3 uur liggen. De startplaatsen zijn: te Lei den, ,,'t Centrum", ingang Kaasmarkt; te Hillegom, EJELB.O.-gebouw, Prins Hendrikstraat te Alphen aan den Ryn, IJsclubgebouw, Prins Bernhardlaan en te Noordwyk, ,,'t Juvenaat", van Limburg Stirumstraat. Kerkelijk Leven NED. HERV, KERK Bedankt voor Stevensweert-Maasbracht D. van Boven te Tricht; voor Slnt-Pan- craa H. J. van Itterzon te Anjum. GEREF. KERKEN Aangenomen naar 's-Gravenmoer J. van Drie, kand. te Leusden, die bedankte voor Andel (N.-B.). Colijnsplaat, Kootwijker broek. Oostvoorne en voor Paesens en Moddergat. NED. HERV. KERK Beroepen te Groot Ammers (toez.) C. Vos te Bennekom. Aangenomen naar Pa ramaribo (Suriname) (Evang Luth. Kerk) dr. A. Weiland te Meeden (Gron.); aan genomen het beroep van de Generale Sy node als predikant voor buitengewone werkzaamheden (geesteiyk verzorger Oost- Flevoland) A. J. Hoorn, kand, te Huls horst (Geld Bedankt voor Oldenkeppel (toez.) A. M. Arntzenlus te Grootegast. gaal s-n-e-l-l-e-r tikken bij hel zien van onze mooie 5 collectie BREESTRAAT 1 71 - TEL 2481 5 LEIDEN

Leidsch Dagblad | 1960 | | pagina 3