AMERIKA VERWACHT SPOEDIGE MILITAIRE ACTIE DOOR CUBA Amerikaans - Russische oiitwapeniiigsoverleg 1 WEERBERICHT Enorme massa's oorlogsmateriaal uit communistische landen naar het suikereiland gebracht EISENHOWER PLAATST ZICH TEN VOLLE ACHTER NIXON Gedurende het iveekeinde enkele gesprekken Wadsworth - Zorin Amerika's meest verkochte boek nu in Libelle! (§ucf Qtieuws Opgericht 1 maart 1860 ZATERDAG 29 OKTOBER 1960 j No. 39189 LEIDSCH DAGBLAD Directeur: E. A. van Dishoeck Hoofdredacteur: J. Brouwer DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN f7.50 per kwartaal; f255 per maand; f059 per week Witte Singel 1, Leiden - Giro no 57055 Telefoon Directie en Administratie: 25041; Redactie: 21507 De Amerikaanse regering heeft in een nota aan de Organisatie van Amerikaanse Staten (OAS) verklaard, dat de Cubaanse regering onder de grootste geheimhouding duizenden tonnen oorlogsmateriaal heeft ontvangen uit de communistische landen en onder dekking van een anti-Amerikaanse campagne vermoedelijk bezig is met de voorbereiding van militaire acties. De Cubaanse poging om alle verzet in Cuba toe te schrijven aan activiteiten van de Amerikaanse regering, aldus deze nota, maakt de toestand zeer gevaarlijk, gezien de oorlogszuchtige Russische dreige menten met interventie ten gunste van Cuba. Guatemala voelt zich niet op zijn gemak In de nota herinnert Washington er aan dat Fidel Castro te verstaan heeft gegeven dat hij van dergelijke Russische interventie niet afkerig staat. Inmiddels is in Washington bekend gemaakt dat een aantal eenheden mari niers, met een totale sterkte van 1450 man, van hedenochtend tot maandag middag weekeind-verlof zullen krijgen in de Amerikaanse vlootbasis Quanta- namo op Cuba. De mariniers behoren bij een vlooton- derdeel in het Caraibisch gebied, en zijn hoofdzakelijk gelegerd aan boord van een vliegdekschip, dat verbouwd is tot „aanvalschip" en voorzien van heli kopters en landingsvaartuigen. Een woordvoerder van de Amerikaan se marine verklaarde dat de aankomst van de troepen „geen versterking van het betrekkelijk kleine garnizoen van de basis Quantanamo" betekent, het be zoek is slechts een walverlof voor de ma riniers, die verscheidene weken op zee hebben doorgebracht. Het is gebruike lijk dat mariniers die aan oefeningen hebben deelgenomen, in Quantanamo gaan uitrusten. Arbenz aanvoerder van invasietroepen De president van Guatemala, Miguel Ydigoras Fuentes, heeft in het congres meegedeeld dat mogelijk tussen 3 en 12 november in de periode van de pre sidentsverkiezingen in de Verenigde Sta ten een invasie uit Cuba zal worden gedaan. Hij verklaarde onlangs, dat een samenzwering tegen zijn regering was ontdekt, in het kader waarvan gedu rende de eerste helft van november van uit Honduras aanvallen zouden worden ondernomen. Moskou moet betalen of V.N. verlaten Een Kongolese troepenmacht van dui zend man is op weg naar Bakwanga, in het zuiden van Kasai, aldus is in Leopoldstad vernomen. De marsorders zijn kennelijk afkomstig van de pro vinciale autoriteiten te Loeloeaburg, de hoofdstad van Kasai, en niet van ko lonel Moboetoe. Het zou reeds tot en kele schermutselingen zijn gekomen. De Ghanese soldaten, die reeds een maand het gebouw van Radio-Leopold- stad bewaakten, zijn gisteren vervangen door Soedanese troepen van de de Ver enigde Naties. In de omgeving van Kabalo, noord- katanga, blijft de toestand gespannen. Gewapenden benden hebben regerings bureaus geplunderd en enkele aanhan gers van Tsjombe vermoord, aldus heeft het Katangese ministerie van Binnen landse Zaken meegedeeld. Het ministerie stelt de Verenigde Naties verantwoorde lijk voor de verslechtering van de situ atie, omdat de volkerenorganisatie niets zou hebben gedaan om de bewegingen van de benden te beletten en het gezag van bestuur en politie te herstellen. De Australische afgevaardigde Cutts heeft gisteren in de begrotingscommissie van de Algemene Vergadering der V.N. verklaard, dat een Sovjetrussische wei gering om een deel van de kosten der V.N. in Kongo te betalen ontoelaatbaar is „of tenminste in strijd met de verdere uitoefening van de rechten van het lid maatschap" der organisatie. In Australische kringen werd later ge zegd dat de algemene vergadering moet overwegen de Sovjet-Unie haar stem recht te ontzeggen indien zjj niet haar volledige aandeel in de uitgaven der V.N. betaalt. ONBESTENDIG Blfjkens het weeroverzicht, dat De Bilt hedenmorgen om 10 uur verstrekte, zal de kern van een depressie, welke in Frankrijk veel regen bracht en de be grenzing vormt van koele oceaanlucht, in de komende nacht dichtbij ons land komen, vergezeld van regen. De wind zal naar westelijke richtingen draaien. Het weer zal daarbij morgen een onbestendig karakter hebben en de temperaturen zullen iets lager zijn dan vandaag. 30 OKTOBER Zon op: 7.30 uur; onder: 17.16 uur; Maan op: 15.52 uur; onder: 2.25 uur; Hoogwater te Katwijk te 12.04 uur, Laagwater te 7.42 en 20.01 uur. (31 10 hoogwater te 0.33 en 13.02 uur, laagwater te 8.47 en 21.02 uur). DU nummer bestaat uit 16 pagina's en een bijvosgseL De president zei het wenselijk te ach ten dat, „gezien het gevaar waarin het land verkeert", in Guatemala evenals bijvoorbeeld in Engeland en verschillen de Europese landen, buitenlandse mili taire basis worden gevestigd. Tot nu toe heeft echter geen enkel bevriend land voorstellen in deze richting gedaan. De president herinnerde er in dit verband aan dat gedurende de oorlog drie Ame rikaanse basis in Guatemala bestonden. „Maar Guatemala heeft dergelijke ba sis nog niet nodig en heeft bevriende landen ook niet om de vestiging ervan verzocht", zo voegde hjj hieraan toe. De leider van het expeditieleger is vol gens Fuentes de vroegere president van Guatemala, Jacob Arbenz, wiens regime in 1954 omver werd geworpen, omdat het pro-communistisch zou zijn. Het leger van Arbenz zou door de Cubanen zijn getraind en uitgerust. Een van de voornaamste adviseurs van Arbenz is de voormalige luitenant kolonel van het Spaans-republikeinse leger, Alberto Bayo. Hij heeft de guerril latroepen van Fidel Castro in Mexico getraind voordat zij Cuba in 1958 bin nenvielen. Scholier steekt zijn klasgenoot met een rug mes in de (Van onze Utrechtse correspondent) Terwijl in het nieuwe gebouw van de re* \ms-katholieke lagere technische school „Sint Maarten" aan de Johan de Meesterstraat in Utrecht tal van genodigden de officiële opening bij woonden van een uitbreiding van deze school, speelde zich op het schoolplein een gebeurtenis af, waarbij een 13- jarige scholier ernstig gewond werd. Het was Henk Haarmans, die met een vrij ernstige verwonding in de rug naar het Sint Antoniusziekenhuis ge bracht is. Hij kreeg tijdens een stoei partij een mes in de rug gestoken, dat een klasgenoot plotseling tevoor schijn haalde. Dwars door zijn kleding veroorzaakte het een verwonding, die in het St. Antoniusziekenhuis aanlei ding werd tot operatief ingrijpen. De 14-jarige jongen, die het mes bij zich droeg heeft zijn daad vermoedelijk be gaan in een driftbui, nadat hij een klap had gekregen in de stoeipartij. Geen sprake van daling van het aanzien der Ver. Staten als door Kennedy be weerd President Eisenhower heeft gisteravond zijn volle gewicht in de schaal geworpen ten gunste van vice-president Nixon in de strijd om het presidentschap. In een televisie-uitzending kn het kader van de verkiezingscampagne noemde Eisenhower Nixon de „bekwaamste man" om hem op te volgen. Amerika heeft een leider nodig, die eerst zal denken en daarna verstandig zal handelen. Richard Nixon is in alle opzichten de meest bekwame man om de volgende president te zijn, aldus Eisenhower, die Nixon verder beschreef als een man met „karakter, bekwaamheid, verantwoordelijkheidsgevoel en ervaring". Laat Nixon liever kermisexploitant worden, zegt Truman Eisenhower leverde kritiek op de ver klaringen van de Democratische kandi daat Senator John Kennedy, als zou de het prestige der Verenigde Staten zijn gedaald en als zouden de V.S. op het gebied van binnenlandse aangelegenhe den „stilstaan". „Als de grote dingen, die tot stand zijn gebracht, stilstaan betekenen, dan zeg ik dat Amerika er meer van nodig heeft". De president zei, zonder Kennedy te noemen, dat er tijdens de verkiezings campagne onverantwoordelijke verkla ringen waren afgelegd waarin het beeld van Amerika wreed was verminkt. Mijn regering aldus Eisenhower heeft de volgende successen behaald: grote economische ontwikkeling, beëin diging van de Koreaanse oorlog, het te genhouden van de communistische vor deringen in Vietnam, het „redden" van Perzië en andere winsten op interna tionale vlak. Hij herhaalde het standpunt van Ni xon dat Kennedy's „onverantwoordelijke" politiek tot de huidige „gevaarlijke spe culatie in goud" had geleid. De dollar blijft echter de krachtigste munt in de De natuur heeft het herfstkleed I tinten van de bomen zijn veranderd alweer vrijwel afgelegd. De warme\in een vochtig bladertapijt. Op initiatief van de Amerikaanse gedelegeerde bij de Verenigde Naties, Wadsworth, zal deze dit weekeinde een bespreking over de ontwapeningsvraagstukken voeren met de Russische gedelegeerde Zorin. Dit gesprek, dat gisteren zou worden gehouden, kon wegens bronchitis van de Amerikaanse gedelegeerde niet doorgaan. In de politieke commissie van de Algemene Vergadering der V.N. had Zorin enkele dagen geleden verklaard, dat, voordat een akkoord over algehele en algemene ontwapening tot stand zou komen, maat regelen genomen moesten worden waaruit het goede vertrouwen en de bereidheid om de betrekkingen tussen Amerika en Rusland te verbete ren, duidelijk zouden blijken. Wadsworth heeft hierop ingehaakt en de Rus uitgenodigd tot enkele gesprekken onder vier ogen. Ter gelegenheid van de opening van Het Boekhuis in Amsterdam werd een aantal buitenlandse gas- ten van de Vereniging ter Bevor- dering van de Belangen des Boek handels door Koningin Juliana in Paleis Soestdijk ontvangen. De Koningin in de paleistuin in ge noeglijk gesprek met haar gasten. India werkt aan toenadering In gezaghebbende kring te New York verwachtte men niet, dat de ziekte van Wadsworth van ernstige invloed zou zijn op het overleg. Ook India doet pogingen de beide wereldmachten tot elkaar te brengen. Er wereld en kan sterk worden gehouden indien Nixon wint, aldus Eisenhower. Spottende opmerkingen van Truman over Nixon „Ik ben absoluut niet rancuneus ge stemd jegens Nixon. Ik heb eerder me delijden met hem en ik maak me ern stig zorgen over wat hij na de ver kiezingen zal gaan moeten doen. Hij is nog te jong om zich terug te trekken en hy zal toch een baantje moeten vinden", aldus verklaarde oud-president Truman in een rede, die hij gister avond op een bijeenkomst van de De mocratische partij in Oakland (Califor- nië> uitsprak. „Ik geloof, dat ik een prachtige oplos sing heb gevonden", zo vervolgde hij. „Wij weten allen dat hij over grote acteertalenten beschikt en dat hij als goochelaar bijzonder geslaagd is. Hij zou zich kunnen wijden aan een ker mis of een lunapark. Hij zou er zelfs helemaal alleen een kunnen oprichten, een „Nixonland", al dus Truman, kennelijk zinspelend op „Disneyland", van Walt Disney. Truman weidde vervolgens op honende wijze uit over de vermakelijkheden die Nixon de bezoekers van zijn „park", die afgaan op de Republikeinse lezing van de binnen- en buitenlandse politiek, zou kunnen bieden. De oud-president be sloot zijn aanval op Nixon aldus: „La ten we nu maar voorgoed Nixonland de rug toekeren en ons gaan bezighou den met de oplossing van internationale problemen, in plaats van te doen alsof zij niet bestaan". Overstromingen in Nicaragua: 40 (loden Bij overstromingen in het depar tement Chinandega in Nicaragua zijn veertig mensen verdronken. De meest beproefde steden zijn Port Corinto en Chinandega. Deze zijn geheel geïsoleerd. Vliegtuigongeluk in V.S.: twaalf doden Een vliegtuig van de Northwest Air lines is vrijdag bij Frenchtown in de Amerikaanse staat Montana tegen een berg gevlogen en in brand geraakt. De twaalf inzittenden acht passagier* en vier bemanningsleden zijn om het le ven gekomen. Het toestel, een DC-4, was op weg van Spokane naar Mtnsonfa in Montana. is door de Indiase delegatie een resolu tie opgesteld, welke de hervatting van de ontwapeningsbesprekingen vraagt, met inbegrip van alle aspecten van het vraagstuk. Deze ontwerp-resolutie heeft de steun gekregen van een aantal neu trale landen doch zowel de Sovjet-Unie als de Verenigde Staten hebben tijdens het overleg achter de schermen de for mulering van India afgewezen. Advertentie „Mevrouw Harris gaat naar New York" De vermaarde Amerikaanse romanschrijver Paul Gallico komt opnieuw met een wereld succes „Mevrouw Harris gaat naar New York". Een boek dat nu al maandenlang boven aan de lijst staat van de Ame rikaanse best-sellers. Deze toproman, geestig en ontroerend geschreven en ge voelig vertaald, begint binnen kort in Libelle. Een feuilleton, dat u in deze winter een heel bijzonder lees genoegen belooft! Natuurlijk in Libelle want Minister Soebandrio: „Toestand kan snel explosief worden" De Indonesische minister van Buiten landse Zaken, dr. Soebrandio, heeft gis teren in Singapore verklaard, dat, in dien de kwestie-West-Nieuw-Guinea niet spoedig wordt geregeld, de toestand daar „explosief" zou worden. Dr. Soebrandio weigerde commentaar op de verklaring van de premier van Malakka, Toenkoe Abdoel Rahman, die in Washington zei te vrezen, dat Indo nesië Ned. Nieuw-Guinea misschien zou aanvallen indien geen oplossing werd be reikt. De Indonesische minister zei te hopen, dat de Toenkoe wel zou slagen bij zijn pogingen om in het geschil te bemidde len. is nu eenmaal beter l BREESTRAAT 173 Advertentie TRESLONG r— CAFE-RESTAURANT Hillegom 02520 - 5547*/^ ONBEPERKT KIP ETEN Dagelijks diner-dansant Advertentie Restaurant DE NACHTEGAAL Rijksstraatweg 10 Lisse JONGE HAANTJES bereid aan open haardvuur: een delicatesse. Verkrijgb. in 10 variëteiten. Ook onbeperkt a f 6.50 p. p. GEEN NOBELPRIJS VOOR DE VREDE De Nobelcommissie van het Noorse parlement heeft besloten voor 1960 géén Nobelprijs voor de vrede toe te kennen. De directeur van het Nobelinstituut in Oslo, Schou, heeft meegedeeld dat dit jaar een bedrag van 225.986 Zweedse kronen (ongeveer 170.000 gulden) aan een prijswinnaar zou zijn uitbetaald Het bedrag blijft staan tot volgend jaar Dan zou de commissie twee prijzen kunnen toekennen. Schou zei dat er dit Jaar ongeveer der tig kandidaaten waren. Het is wel meer voorgekomen» dat geen vredesprijs werd toegekend. Uit Het Leidsch Dagblad van 30 October 1860: Door den Hoogen Raad der 4 Nederlanden is bij arrest be- 4 slist, dat het kussen van een 4 meisje op den openbaren weg, gepaard met eenige worsteling, i doch zonder het oogmerk om te mishandelen, niet is een feite- 4 lijkheid, vallende in de artt. 309 4 en 311 van het Wetboek van Strafrecht. De bekende luchtreiziger Godard is reeds eenige malen naar St. Cloud ontboden en door Keizer Napoleon in een geheime audiëntie ontvangen. Hij heeft namelijk kogels uitgevonden, die in de lucht losbarsten en die men in een luchtballon kan ver voeren. Hij beweert met deze ko gels steden van boven plat te kunnen schieten en in den asch te leggen. De Keizer heeft de J zaak zelf willen onderzoeken en J daarom Godard bij zich laten 5 komen. f

Leidsch Dagblad | 1960 | | pagina 1