Hilton-hotels als een waardevolle bijdrage voor buitenlandse hulp 1 II ÏJ KOK EN EEN TWEE-MINUTEN MYSTERIE UIT HET ARCHIEF VAN INSPECTEUR S. HERI.0K MAÏZENA DURYEA ZATERDAG 29 OKTOBER WEKELIJKS BIJVOEGSEL PAGINA 3 Waldorf Astoria was al na één jaar een groot zakelijk succes want alles bracht geld op Heeft U een speurneus ONS MENU VAN DE WEEK WONDEREN DER NATUUR MET «3,,SOKE (V, slot) Zowel het Amerikaanse ministerie van Buitenlandse Zaken als het ministerie van Handel deden (kort na de tweede wereldoorlog) de suggestie, dat de Hilton-organisatie een waardevolle bijdrage zou kunnen leveren voor het regeringsprogramma voor buitenlandse hulp, door in belangrijke wereldcentra op Amerikaanse wijze geleide hotels te openen, zo schrijft Hilton in zijn autobiografie, de sprong van zijn concern naar overzee verklarend. Deze hotels zouden, zo meenden de regeringsautoriteiten, de internationale handel en het internationale verkeer kunnen helpen bevorderen en zouden dollars kunnen brengen naar landen, die hulp van node hadden. Bovendien, en dat streelde Hilton wel in het bijzonder, was men er van overtuigd, dat zulke hotels internationale goodwill zouden kunnen scheppen (voor Amerika). En nog is hij verre van „verzadigd" brengen, werd ook in het Waldorf ge volgd. Holle pilasters, zuiver en alleen aangebracht als architectonische de coraties, werden bijvoorbeeld voorzien van vitrines, waar 's-werelds meest be kende parfumeurs en Juweliers om vochten Het geheim. De grote kracht van het Hilton-con- cern Ls natuurlijk, dat men elkaar het balletje als 't ware kan toegooien, ge zamenlijk kan inkopen en gezamenlijk kan adverteren. Daarnevens is één van de steunpilaren het tot zich trekken van grootse vergaderingen, conventies en congressen, een systeem, dat ook in Amsterdam en Rotterdam straks zal worden gevolgd. Ondanks zijn 72 jaren en ondanks het feit, dat de Hilton-organlsaties ge zamenlijk een aantal hotels beheren, waar men respect voor mag hebben, wil Hilton nog niet op zijn lauweren gaan rusten, al doet hij het tegenwoor dig waarlijk wel wat kalmer aan dan vroeger. En dat kan hij ook met een gerust geweten doen, want in die lei ding van zijn naamloze vennootschap- In San Juan, op Porto Rico, werd het eerste „buitenlandse" Hilton-hotel gebouwd. En dat geschiedde al meteen volgens het stramien, dat ook thans nog gevolgd wordt. Het hotel diende door de Portoricanen namelijk met eigen geld gebouwd, ingericht en uitgerust te worden. Hilton zou slechts' architectonische adviezen geven, de be drijfsleiding instrueren en bedrijfska pitaal inbrengen, zorgen voor een de wereld omvattende reclamecampagne en verder alles doen, wat ten faveure van het hotel zou kunnen zijn. Hilton zou bovendien het hotel leiden onder een contract voor vele jaren met het recht van optie. Twee-derde deel van de winst zou ten goede komen aan de eigenaars, een derde deel aan Hilton, die, zoals hij zegt, slechts werkt voor zijn aandeelhouders. Ter bundeling van deze buitenlandse activiteiten werd de Hilton Hotels International Inc. opgericht en toen spreidde Hiltons invloed zich snel over de ganse aardbodem uit: Berlijn, Madrid, de eerste hotels verrezen in snelle opeenvolging en werden alle met veel uitbundigheid en vliegtuigen vol Amerikaanse gasten geopend. Gewaagde transactie Op het binnenlandse front bleef Hil ton echter óók niet op zijn lauweren rusten. Hij deed namelijk als privé- persoon een bod op 249.024 Waldorf As toria Corporation-aandelen (12 dollar per aandeel), waardoor hij een meer derheidspakket in handen zou krijgen. Binnen 48 uur werd het bod geaccep teerd. Toen was ervoor Hilton nog slechts de moeilijkheid om drie miljoen dollar bijeen te garen. De Hilton Hotels Corporation, die aanvankelijk geheel afwijzend had gestaan tegenover deze (gewaagde) transactie, wilde er ten slotte tóch wel aan deelnemen en op 12 oktober 1949 kon Hilton zich de man noemen, die het Waldorf-hotel Astoria had gekocht. Het hotel werd al meteen een groot zakelijk succes. Het eerste jaar bedroeg de winst reeds een mil joen dollar! Hiltons leidraad om iedere kubieke meter van zijn hotels geld te laten op- Geeuwend begaven inspecteur Herlok en zijn assistent Harjans zich naar de uitgang van het station Gare du Nord, waar ze met de nachttrein aangekomen waren. Dokter Hompink gaf een kruier opdracht zijn koffers naar het koffiehuis te brengen. Daar bleken alle tafeltjes al bezet. „Her lok! Harjans!" riep de dokter vertwijfeld; beiden waren in de menigte opgelost. Uit een luidspreker klonk een mededeling, die vrijwel onverstaan baar was, maar waarin duidelijk de naam Herlok voorkwam. Gelukkig had de kruier geoefende oren. Hij legde Hompink uit, dat er bij de métro blijkbaar een auto klaar stond voor het gezelschap Herlok. Herlok en Harjans zaten al in de limousine, die door hun gastheer, commissaris Pathé, was gezonden. „Ah, monsieur le docteur!" riep de chauffeur, brigadier Trognon, die juist het station wilde binnengaan om Hompink achter de koffie-met-croissants vandaag te slepen, „welkom in Parijs!" „Pathé ziek?" vroeg de dokter. „Niets daarvan," lachte Trog non, „maar, zoals ik uw waarde vrienden al vertelde, monsieur Pathé is verhinderd. Een vervelende zaak, trés compliqué!' „Achter wie zit Pathé nu weer aan?" vroeg Herlok, terwijl Trognon naar de tweede versnelling overschakelde. „Wel eens gehoord van Gregor Grossi? Gevaarlijk misdadiger èn een eersteklas uitbreker! Vorige week ontvlucht uit de gevangenis. Pathé werd overstroomd met anonieme tips maar vanmorgen kregen we een telefoontje, dat heel aannemelijk klonk. Een vrouwestem zei: „Arresteert U Grossi maar! Hij zit, verkleed als kunstschilder, lange zwarte haren, ringbaard, onherkenbaar gewoon, op het terras van café Bon Ton in de Rue des Lapins een kop koffie te drinken." Daarna hing ze op. Pathé heeft er direct zijn beste rechercheurs heen gestuurd. Hij zal nu zelf ook wel in Bon Ton zijn Trognon parkeerde de wagen op de boulevard Rochechouart en door de korte straten van Montmartre liepen ze naar de Rue des Lapins. De eigenaar van café Bon Ton zat achter de tapkast. Hij deed denken aan een uitgetelde bokser. Zijn vrouw was, op luide toon, bezig een vraag van Pathé te beantwoorden. De binnenkomst van Herlok maakte voorlopig een einde aan het onderhoud. Pathé sprong overeind en begroette zijn vrienden op uitbundige wijze. Het bleek, dat de tip van de onbekende vrouw op niets uitgelopen was. De enige die het café bezocht hadden, waren de vertrouwde stamgasten geweest. Van het terrasje had zelfs nog niemand gebruik gemaakt nadat madame Simplet, die altijd vroeg opstond om de straat aan te vegen, de tafels en stoelen buiten had gezet. Terwijl de koffie ingeschonken werd, liep Herlok naar buiten om het terras in ogenschouw te nemen. Madame Simplet volgde hem en sprak: „Zeg nu zelf, m'sieur, wie gaat er nu met dit kille weer déér een kop koffie gebruiken. De klanten zitten liever binnenKom, uw koffie staat klaar Terug in het café zei Herlok, na een brosse croissant verorberd te heb ben: „Volgens mij spelen madame Simplet en Gregor Grossi onder één hoedje, Pathé! Ik denk zo, dat ze 'm op het laatste ogenblik in veiligheid heeft kunnen brengenEnfin, een grondige huiszoeking zal het moeten uitwijzen!" Vraag: HOE WIST INSPECTEUR HERLOK DAT MADAME SIMPLET ZICH VAN DE DOMME HIELD? U336 3AJBqJ3p ipnoq 'si }ipoz3q puBinaiu Joop sbjj3j '}bbj}S 3p UBA U363AUBB 13q BU '}Bp 6uiJ3M3q 3Q 'JUBSSIOJD 36ii3uiinj^ snp 'sssojq U33 'Afiq 'uaBpinu U3piz 5J33q poojq PUBUI3I U3P3J36 JJO)f JBBp }Bp 'IS.flM. -aq uaqifid 31 do spuniM^ u3|[ba36 safcpjBj J3p uaa japuo ap si 6;zaq safjpBoA [bjubb uaa }Bp jiaj japj ipjooA^uy 2. elke eerste dag van de maand moet men precies weten wat er die maand van dag tot dag zal omgaan, zodat daarop de personeelssterkte en het aankoopbeleid gebaseerd kan wor den; aankopen dienen zoveel mogelijk centraal en in grote hoeveelheden te geschieden; 4. steeds graven naar goud, hetgeen in het Hilton-jargon wil zeggen, dat geen kubieke meter verloren mag gaan. In het Conrad Hilton te Chi cago bestond bijv. behoefte aan een ruimte, kleiner dan de balzaal en groter dan de Waldorf-zaal. Dit probleem werd toen opgelost door de Boulevardzaal doormidden te delen, horizontaal wel te verstaan; 5. de trainine van het personeel moet perfect zijn; 6. gezamenlijke advertenties, goede pu bliciteit, op verstandige wijze verga deren, congressen en feesten tot zich trekken; 7. interhotel-reserveringen stimuleren: per maand boekt Hilton er al zo'n 35 000 Het klinkt kllemaal eigenlijk dóód simpel! pen zitten mensen, die het vak van on deraf geleerd hebben. De kamers in zijn nieuwe hotels die nen volgens Hilton voorzien te worden van t.v., hoogtezonnen, ijskastjes, tele foons, die automatisch gesprekken vastleggen op de band, verbeterde air conditioning. Daarnevens moeten zijn gasten de beschikking hebben over een (draagbare) bibliotheek en over een (draagbare) schoonheidssalon Pas aan het begin En zo blijft Hilton, die in 1919 al droomde van een keten hotels, ook nu nog dromen, want werken, bidden en dromen zijn, zoals hij herhaaldelijk heeft verklaard de morele steunpilaren van zijn leven en carrière geweest. Eén zijner biografen heeft hem eens de woorden „ik sta pas aan het begin van mijn carrière" in de mond gelegd. Hil ton zal zich, zo zijn krachten hem dat niet verhinderen, nimmer volledig te rugtrekken op dat kostelijke buiten goed Casa Encantada. Daarvoor is hij te veel verknocht aan zijn scheppingen. En dan: volgens diezelfde biograaf zou hij óók nog gezegd hebben: „Wat bete kenen die paar hotels, die mij toebe horen, als je eenmaal een adresboek van de hotelwereld ter hand neemt en ziet hoeveel hotels nog steeds niet door mij beheerd worden? Er zijn er nog honderdduizenden en ik verzeker u, dat ik pas werkelijk van mijn rust zal gaan genieten, als ook het laatste ho telbed ter wereld door een van mijn mensen verzorgd wordt." Zeven punten voor succes Zoals vele geslaagde zakenlieden, heeft ook Conrad Hilton, die de publi citeit waarlijk niet schuwt, op een goe de dag enkele punten genoteerd, die volgens hem hebben bijgedragen in zijn succes. Het zijn deze: 1. elk hotel moet een eigen persoon lijkheid hebben, terwijl het geleid dient te worden door waarlijk goede bedrijfsleiders, die genoegzaam autoriteit bezitten; Het Hilton-hotel in Amsterdam Het nare koude en natte weer doet weer echt verlangen naar warme win ter kost j es, naar warme winteravond- dranken en naar gezellige hapjes om de middagen en avonden thuis dan ook extra knus te maken! Het is dan ook echt een verschijnsel dat bij dit jaar getijde behoort dat de huisvrouw zin krijgt om te gaan kokkerellen, dat ze haar kookboek dus voor de dag haalt en op zoek gaat naar gerechten, die het leven binnen kunnen veraangena men en waarvan de bereiding voor haar een gezellige tijdspassering bete kent! Iets voor bij de koffie en thee als bijv. een lekkere cake of boterkoek is altijd welkom! Gelukkig is de boter (koelhuisboter kan ook uitstekend dienst doen!) op het ogenblik niet duur want juist voor gebak waarbij de smaak van 't vet wat gebruikt is zo op de voorgrond treedt, is roomboter toch wel hét "hulpmiddel om iets extra heer lijks tot stand te brengen! (Enkele re cepten hiervoor onder het weekmenu). MAANDAG: gehakt, bietjes, aardappelpuree, vanillevla met appelmoes. DINSDAG: Irish stew; wentelteefjes. WOENSDAG: gebakken eieren met uien en kaas; pommes frites, spitskool; fruit. DONDERDAG: nierragoüt met champignons, spruitjes, aardappelen; gebakken grutjes. VRIJDAG: braadworst met witte bonen, to matensaus en aardappelkoekjes óf oeufs k la suisse met prinses- senbonen en aardappelkoekjes; caramelvla. spinazie met spek; ZATERDAG: stamppot yoghurt. ZONDAG: kop bouillon; brussels lof met ham en kaas; aardappelen en botersaus; sneeuwpudding met vruchtencompöte. Boterkoek: 250 gr. bloem, 225 gr. boter, 200 gr. basterdsuiker, 1 ei, iets zout, citroenrasp. De bloem en de suiker in een kom doen. De boter hierin klein snijden, losgeklopt ei, iets zout en wat ge raspte citroenschil toevoegen. Alles vlug dooreenkneden. Het deeg in een platte met boter bestreken vorm leggen en glad uitdrukken. Met de rest van het ei bestrijken en een half uur in een matig warme oven met hoofdzake lijk onderwarmte bakken. Gemberkoek: 200 gr. bloem, 150 gr. boter, 130 gr. basterdsuiker, 5 bolletjes ge- confijte gember (gesnipperd), 4 eetlepels gemberstroop, 1 ei, iets zout. (zie voor bereiding boter koek). Botercake: 200 gr. roomboter, 200 gr. suiker, 200 gr. bloem of cakemeel, 4 eieren, zout, citroenrasp of va nille suiker. De boter met de suiker romig roe ren. Iets zout en citroensap toevoegen en één voor één de eieren er door kloppen. Het geheel nog 15 minuten kloppen en daarna de gezeefde bloem er heel voorzichtig door scheppen. De cakevorm inboteren en met bloem be strooien. Het cakemengsel hierin doen en de cake in het midden van een ma tig warme oven in ongeveer vijf kwar tier gaar en goudgeel bakken. fj m van Hoofdroos per flacon 3.90 (met garantiebewijs) een QAoiïryj produkt Eén van de koddigste bewoners van de woestijn is de buidelrat. Dit kleine, weerloze diertje, dat zich niet ver dedigen kan tegen onverhoedse aanvallen van vijanden, brengt de oude waarheid in praktijk, dat „wie niet sterk is maar slim moet zijn." De buidelrat heeft maar zelden rust en vooral slangen vallen hem nogal eens lastig. Als hij onverwachts met zo'n gevaarlijke tegenstander gecon fronteerd wordt, weet de buidelrat bést, dat vluchten geen zin heeft. Hij gaat daarom rustig op zijn achter pootjes zitten en laat de slang naderbij schuifelen. Deze verkeert in de waan, dat zijn prooi zó onder de indruk van zijn verschijning is, dat hij zich zonder slag of stoot overgeeft. Maar dan komt de buidelrat opeens in actie! Alsof hfj dol geworden is van enthousiasme maakt hij een eeg» 1» "a bUaa wwusigtow tempo. Voor dit recept hebben we vruchten nodig. Kiezen Jullie maar, welke! Aardbeien? Goed, dan gebruiken we die. Dus: 25 aardbeien, 1 volle eetlepel custard, liter melk, 5 lepels suiker. Er staan vijf glaasjes of schoteltjes klaar. En nu allemaal helpen de steel tjes van de aardbeien te doen en ze dan voorzichtig, maar goed schoon te wassen. Verdeel Jij nu de aardbeien over de glaasjes. Dolf, maar laat Je er vijf over? Kokkie heeft de melk al aan de kook gebracht, terwijl Jan de custard met iets koude melk tot een glad papje roert en dan bij de melk giet. Blijven roeren en eventjes doorkoken! De slang die op zo'n schijnbaar vreugdevolle reactie helemaal niet gerekend had, deinst verschrikt terug en druipt ten slotte af. Maar er zijn ook vijanden, die zich door een dergelijke demonstratie niet laten imponeren. Daar is bijv. de lynx tegenover wie de buidelkat een héél andere tactiek moet toepassen om de dans te ontspringen. Wederom neemt hij een passieve houding aan. Op het moment dat de lynx zich gereed maakt tot de fatale sprong, draait de rat zich vliegensvlug om en werpt met zijn achterpootjes de machtige tegenstander zoveel zand en stof in de ogen, dat deze even totaal verblind is. Zó heeft dp buidelrat zijn vijand letterlijk zand in de ogen gestrooid! De lynx wrijft zijn ogen uit, vooral van ver bazing, om dan spijtig te moeten vaststellen, dat zijn vindingril' vooi al nergens meer te bekennen is. Ziezo, de custard is klaar, nu de sui ker erbij. Is het niet te heet, dan over de glaasjes verdelen en voor de ver siering nog een aardbei er bovenop. Wat staat het feestelijk, hé? (Advertentie) mor'if Mw croonten zo 'e\her.

Leidsch Dagblad | 1960 | | pagina 19