DE "VESTZAK AUTO BLAUWE REGEN HET VERGROOTGLAS ALS SPAARPOT ZATERDAG 29 OKTOBER WEKELIJKS BIJVOEGSEL PAGINA 2 VARIA HENRI VIARD ONTWIERP EEN ALLEEN VOOR STADSGEBRUIK Het is in een overbevolkte stad onzinnig alléén te rijden in een auto voor zes personen Schrijver van science fiction heeft een strikt-logisch plan GESCHERM OVER SCHERMEN De één vindt een glasparelscherm je dit van het. Omdat de oplich tende glaspareltjes een groter re flecterend vermogen hebben. Het projectiebeeld is dus helderder, zeg gen ze. Maar de ander vindt, dat het ver moeiend voor de ogen is by stil staande beelden, omdat sommige van die lichtstraaltjes van zo'n heel klein glasbolletje zo „geniepig" in je ogen kunnen schijnen. Die zeggen ook, dat de scherpte - door de korrel van de glasparel - beduidend minder wordt en vinden zo'n glasparelscherm alleen uitste kend voor het steeds wisselend beeld van de smalfilm. Tenslotte profiteren van die licht- winst ook alleen de mensen die recht tegenover het doek zitten. „Zyioge" is by vertoning op een glasparelwand dan ook het „schel linkje" van de projectie-avond. Zodat we in gemoede adviseren: kies het mat-witte scherm voor projectie van dia's. Parlementaire sport (Van onze correspondent ln Bonn) Het Westdultse parlement, de Bundes tag ln Bonn, bezit sedert tien Jaar een eigen sportclub, waarvan alleen par- lementsambtenaren en parlementsleden, dus ook ministers uit het kabinet-Ade nauer, lid mogen zijn. Vroeg in de mor gen verdwynen deftige heren ln de kel ders van het Bondshuis aan de Ryn om daar uiterst ernstig te gaan droog- roeien, boksen, turnen en wat niet al. De dikbuikige ex-admiraal Heye, de eveneens nogal gezette minister voor al- Duitse zaken Lemmer en de ex-wiel renner minister van Defensie Strauss zyn hier vaste klanten! In het by- zonder „ijzeren Josef", zoals Strauss door zyn collega's wordt genoemd, is een Ijverig sportbeoefenaar, vooral van het schaduwboksen. Hij ziet er dan ook altyd patent uit! Dezer dagen bestaat deze parlementai re sportclub tien Jaar. In die tyd kreeg men er takken van sport als tennis, lichte atletiek en tafeltennis by. Er komt tegenwoordig een arts aan te pas, die de leden geregeld controleert. En er wordt druk over gepraat of Bonds dagvoorzitter Gerstenmaier nu niet eens wat extra's kan uittrekken voor het bou wen van een echt sportgebouw. Inmid dels Is ook Bondskanselier Adenauer 84! lid geworden. Men fluistert dat hy nog niet precies weet welke tak van sport hy zal beoefenen. In één sporttak is hy, althans in Bonn, on verslaanbaar: in het Italiaanse kegel spel bocchia. dat de gryze kanselier ieder jaar met een zekere hartstocht in zyn Noorditaliaanse vakantieoord Cade- nabbia pleegt te beoefenen. minstens even onontbeeriyk als een poetkantoor of een ziekenhuis. Wan neer ge met uw auto terugkeert, dan stalt ge uw voertuig by de Ingang van de stad ln zo'n gigantisch parkeerge- bouw. Dat ia punt een. En hoe men zich dan in de stad zelf voortbeweegt wanneer men de me tro wil vermyden? Viard heeft zelf 'n miniatuurautootje ontworpen waar van het prototype vervaardigd is door de Opelfabrieken. Het is een minus cuul geval, dat meer op een gemoto riseerde Vliegende Hollander dan op een limousine geiykt maar, welbe schouwd, precies voldoet aan de behoef te. Het wagentje haalt amper zestig kilometer, en een kind kan het be sturen. De oppervlakte die tegenwoordig voor een enkele auto moet worden gereser veerd is ruim voldoende om vier Viard- jes plaats te bieden. Met zyn model heeft Parüs dus nog zeker dertig ja ren voor de boeg, om de verkeers dichtheid van vandaag weer te berei ken. Natuurlijk tegenstand Henri Viard, die met zyn beide voe ten stevig op de grond staat en wiens hoofd, ware het slechts vanwege zyn bescheiden lengte, zeker niet in de wol ken steekt, begrypt ook wel dat zyn revolutionaire plannen nog op heel wat tegenstand zullen stuiten. Voor de eerste fase van de uitvoering heeft hy een termyn van vier jaren geprojecteerd, waarna zyn modellen aan de lopende band en in groten getale de fabrieken zullen verlaten. Zonder de actieve me dewerking van de stedelyke overheid weet hy echter niets te zullen bereiken. Maar het is, zegt hy, niettemin als een bemoedigend symptoom, dat de prefectuur hem geen enkel steekhou dend argument meer weet tegen te werpen. Wy zullen u van de verdere ont wikkeling van het Viard-experiment op de hoogte biyven houden. ofschoon nog zonder eigen motor Zelfs de amateur, die zich reeds jarenlang in het bezit van een projectie-apparaat voor zijn kleurendia's verheugt, maakt in onwetend heid soms fouten, die hem, behalve kleine ergernissen, ook nog grotere kosten bezorgen. De vorige keer spraken we over het justeren van de lamp in een projectie-toestel. Toch trekt een groot percentage van dia-vertonende amateurs misschien de wenkbrauwen enigszins op en zegt: ,,'k Heb er nog nooit van gehoord, maar, eerlijk gezegd, ook nog nooit énig nadeel noch last van gehad, dat ik het niet wist". Mocht U menen, dat dit nog al een heel karwei moet zyn, dan vergist U zich. In enkele minuten hebt U de lamp gejusteerd. En mocht U geen lees- of vergrootglas by de hand heb ben, dan komt hier het kleine foefje: schuif de projectie-lens van Uw toestel naar voren. Het witte vlak wordt nu onscherp. Nu nóg verder naar voren die lens! Haal hem desnoods maar uit de vatting, maar biyf er mee in de zelfde rechte richting naar voren gaan op het doek af. Langzaam! Of vyf of tien centimeter vóór de lensvatting ge houden, geeft dan ook Uw eigen pro jectie-lens een beeld van het filament op het scherm. En om te constateren of er afwykingen in de stand van de lamp zyn en dit te verhelpen is dan eigeniyk maar kinderwerk. Het spaart echter Uw lamp en Uw porte monnee! De Viard-vestzakauto maakt Uw ogen zou zien dwalen zonder ech ter een foutje te hebben kunnen con stateren. Nee, alleen door middel van een klein foefje of met behulp van een lees- of vergrootglas kunt U vaststel len of alles in orde is. Nee, nu ook weer niet met dat vergrootglas in die lamp gaan turen, want dan gaan Uw ogen nog tranen erby! Laat dat lam penhuis maar dicht! Neemt dat ver grootglas en houdt - wanneer U het projectie-toestel hebt ingeschakeld en de lichtbundel op het doek of de witte muur valt - die extra lens vóór de lens van het toestel. U ziet dan een aantal wazige kurketrekkers van licht en schaduw op het doek vallen. Door het vergrootglas wat dichterby of ver der van de projectielens af te houden, worden die kurketrekkers scherper en ineens ziet U, dat U op het scherm een projectie hebt gemaakt van het inwen dige van de lamp, van het filament. De eigeniyke gloeidraden ziet U als lich tende spiralen afgetekend en de afzon- deriyke gloeidraden liggen naast el kaar. Maar - en dit is het belangrykste - tussen die vry sterke lichtende spiralen in moet U een tweede beeld, het spie gelbeeld ervan zien. Zou U dit dub belbeeld niet op het witte vlak zien verschijnen, dan is er een fout in de opstelling van de lamp. Want dan on dervangen de eigeniyke gloeidraden in de lamp dit spiegelbeeld. Zodat het niet verschynen kin. By vry wel alle projectoren die voorzien zyn van een lamp met bajonet- of vleugelhuls-vat ting kan - onderaan het toestel - de lamp enigszins naar links of naar rechts worden gedraaid. Dit moet ech ter millimeters-gewyze worden gedaan. Eén of twee streepjes naar links of rechts kan al baat geven: U ziet plot seling de wat blauwer getinte schadu wen van het spiegelbeeld tussen de felle gloeidraden op het doek verschij nen. Ook dan is nog niet zeker dat Uw lamp volkomen juist staat. Want al leen wanneer het witte vlak na het weghalen van het vergrootglas een vol komen egaal lichtvlak vertoont, staat de lamp goed. Zouden echter de hoe ken of de bovenkant van het projectie- vlak wat donkerder zyn dan het mid den- en ondergedeelte, dan moet de lamp één of twee millimeter lager ge plaatst worden. Ook dat is vrywel al tyd gemakkei yk te bereiken, omdat de lampfitting wordt vastgehouden door een klemring, die omhoog of omlaag gedraaid kan worden. Is de onderkant van het projectie- vlak te donker, dan gaat de lamp iets omhoog. Pas op, dat U de stand van de lamp daarbij weer niet zó veran dert, dat het filament scheef voor de lens komt te staan. Dit laatste kunt U gemakkelijk zien, wanneer U - zon der de lamp aan te steken - van bo ven in het lampenhuis kykt. Het vlak, waarin zich de gloeidraadjes naast el kaar bevinden, moet namelijk precies evenwydig lopen aan de schuif voor de dia's. Illlllllllll!lllltll!tlllllllllllllllllll'|||||lllllllllllllllllllllllll!llllllll!llllllllllllllllllllllllllll!lllll!llllllllllllllllllllllllllllllllllllllll||||||||||||||||||lllllllll!l!lllll!lllllllllllllllllllllllllllllllllllllllll j|j Henri Viard, die onze grote steden van het transport- probleem wil bevrijden. (Foto Daniel Frasnay) hoogde boetes proberen. Die tyd is achter de rug, zo constateert hy kalm. Het probleem heeft twee kanten, zegt Viard: die van de rydende en van de parkerende auto's. Eerste aspect: het is onzinnig in een overbevolkte stad met een auto, die zes personen kan bevatten, te ryden als chauffeur al leen. Dat is niettemin het geval met zeventig procent der auto's in Parys. Het is voor de automobilist voorts ook nog by zonder oneconomisch, temeer waar Iedere wagen in een stad toch al veel duurder loopt dan op de vlakke weg. De andere kant van de auto-in-de- stad betreft de onmogeiykheid haar behoorïyk te parkeren. Men verliest in Parys, zo schat hy voorzichtig, per dag zeker een half uur om een plekje te vinden waar men zyn auto kwyt kan, zonder de tyd te rekenen die men nodig heeft om daarna te voet de plaats van bestemming te bereiken. Iedere grote stad worstelt met het parkeervraagstuk, en ziedaar dus het tweezydige probleem. Slaat moet betalen Viard ziet de toekomst, binnen maxi maal acht jaren, nu als volgt. Aan de poorten van de grote steden en boven stations en spoorwegemplacementen, worden parkeerruimten aangelegd. De staat moet de bouw financieren, want een parkeerplaats is voor het publiek Nu zegt dit nog-geen-last-ervan-ge- had-hebben zeer weinig, want zoiets kan altyd en dan nog zeer onverwacht komen. Het versterkt echter onze stel ling, dat vele projectie-lampen voorty- dig sneuvelen. Waarby misschien hoog stens wel eens de opmerking wordt ge maakt over de toch wel érg korte le vensduur van zo'n vrij kostbare „pit", maar waarby de oorzaak niet wordt nagegaan. Die oorzaak is dan vaak: het niet op de juiste plaats staan van de lamp of de reflector achter de lamp. Het door die reflector gevormde spiegel beeld van de gloeidraden moet name lijk tussen de ruimten van de werke lijke gloeidraden in vallen. Nu kunt U niet het lampenhuis van Uw projector zo simpelweg openmaken om eens even goed in die gloeiende, lichtstralende lamp te kyken of by Uw toestel spie gelbeeld en filament inderdaad naast elkaar komen. Het enige resultaat zou zijn dat U minutenlang nadien - zelfs met gesloten ogen - een felgele pit voor een proeftocht door Parijs. (Foto Daniel Frasnay) Als men een blauwe regen wenst, zal men de Wisteria si nensis moeten bestellen. Doe het nü, het is er de goede tyd voor. De blauwe regen moet men als een klimplant beschouwen; een klimmende heester, die zichzelf echter niet hecht en by 't klim men geholpen moet worden. Ook de standplaats speelt een grote rol; op het oosten en zuiden gaat het prima. Op het noorden moet men maar niet te veel bloemen verwachten: daar gaat het niet zo best. Het is verstandie de boomkweker om een in pot ge kweekt exemplaar te vragen; die groeien veel beter door en bo vendien kan men er dan over het algemeen wel zeker van zijn, dat men niet met een zaailing te doen heeft. Zaailingen groeien wel snel, doch bloeiejn lang niet gemakkelyk en soms helemaal niet. Goed: U zoekt er dus een goed plekje voor uit en dat is dan te gen de gevel op het zuiden of het oosten of u laat er de per gola mee begroeien. Voor het begroeien van een prieel zyn ze ook heel mooi. De blauwe regen moet echt wel de ruimte hebben; ze kan enorm groeien en op den duur een hele gevel beslaan. Direct na ontvangst kan de struik op de voor haar bestemde plaats gepoot worden; de bloempot dient men voor het poten te ver wijderen. Zorg ervoor dat vlak by de fundering goede grond in het ruime plantgat komt. Over het algemeen zit op zo'n plaats alleen maar zand en puin en daarin zal ze niet veel schik hebben. Eerst flink uitgraven dus en dan opvullen met goede tuingrond, die ook wel extra be mest moet zyn. Gebruik er ech ter in geen geval verse mest voor; oude mest moet het zijn en de wortels mogen er ook niet direct mee in aanraking komen. Als een blauwe regen het naar haar zin heeft, kan zy enorm snel groeien; de jonge scheuten die men 's-zomers voor het vor men van de struik niet nodig heeft, kunnen kort terug ge snoeid worden. Op die manier ontstaat het bloemhout. In de winter kunnen zulke jongen scheuten dan nog iets verder teruggesnoeid worden, doch de korte spoortjes moet men volko men met rust laten; daarop zit ten de vele bloemknoppen. G. KROMDIJK (Van onze Parijse correspondent) Hij heet Henri Viard, is vijf-en-dertig jaar en van huisuit diplomaat. Hij heeft zich echter naam gemaakt als schrijver van science-fiction boeken, het soort literatuur waarbij, met een stalen logica, de tegen woordige situatie en verhoudingen naar een verdere toekomst tot in een staat van absurditeit worden doorgedacht. Voor het probleem waarmee we vandaag allemaal hebben te maken en waarin niemand meer een gat ontdekt, is Henri Viard echter aan de andere zijde (van de absurditeit) begonnen om, analyserend en deducerend, tot een oplossing van een transparante vanzelfsprekendheid te geraken. Niemand kan meer ontkennen, dat we met het vraagstuk van het verkeer in de steden tot ver over de oren in een toestand van een burleske maar kostbare en zenuwslopende onredelijkheid zijn geraakt. In een kwarteeuw ls het aantal auto's In Parys verdrievoudigd en van snelverkeer is al geen tien jaren meer sprake. In 1975 zal het Paryse auto park nogmaals zyn verdubbeld. Het Is duldeiyk dat er iets gebeuren moet ln de ene of de andere richting! Henri Viard heeft zyn plannen enige maanden geleden onthuld aan ver- keersdeskundigen van de regering en van de Paryse overheid, en ze dezer dagen ook voor ons uit de doeken gedaan. Tekenen van belangstelling hebben hem trouwens ook uit andere landen, als Engeland, al bereikt, ofschoon zyn plannen nog nergens officieel werden aanvaard. Hy wil radicaal te werk gaan en het nu eens niet langer met nieuwe lapmiddelen als parkeerverboden of -be perkingen, één richtingstraten of ver-

Leidsch Dagblad | 1960 | | pagina 18