Drie maanden geëist voor in gracht gooien van Italiaanse filmregisseur Combineer-oefeniiig „Symptoom onduldbare terreur' WITTE KRUIS Minder export gezouten haring GOED BIEDEN EIST STUDIE ALARMERENDE STAND VAN ZAKEN BIJ HET KINDERBOEK 4 i 4 1 i 1 w 1 i H s a i 1 Rl 4 1 1 1 1 i i i :5 1 i I V m 4 1 1 5 1 H i n W fi ut 4 H II Opgericht 1 maart 1860 Zaterdag 29 oktober 1960 Vierde blad no. 30189 Utrechtse Appiestond tweemaal terecht (Van onze Amsterdamse correspondent) Eén van de meest besproken figu ren van de Amsterdamse onderwe reldde 32-jarige „Utrechtse Appie", die reeds 8 vonnissen op zijn straf blad heeft staan heeft gisteren voor de Amsterdamse rechtbank twee nieuwe straffen tegen zich horen eisen: een van drie maanden, we gens het in de gracht gooien van een filmregisseur en een van 12 da gen en daarna drie jaar Rijkswerk inrichting wegens souteneurschap. „Utrechtse Appie" vond als presi dent achter de groene tafel, mr. J. Koninck Lief ting en de officier van Justitie, mr. J. F. Hartsuiker, die sa men al heel wat duistere zaken van de Amsterdamse Walletjes - onder andere de affaire „Magere Josje" - hebben behandeld. „Appie", een typische Walletjes-fi guur, wiens gezicht, evenals het gehele lichaam is overdekt met lidtekens als souvenirs van talloze bloedige vechtpar tijen, zal op 11 november wederom te rechtstaan, dan wegens mishandeling van de Volkskrant-journalist, Bram Bra- kel. „Utrechtse Appie" had gisteren een uiterst bekwaam verdediger meegebracht, mr. J. A. van Waarden, die in beide zaken gesteund werd door een bijzonder nonchalant vooronderzoek van de poli tie, zodat het hem weinig moeite kostte de op labiele verklaringen steunende be wijzen van de Officier te ontzenuwen. Of hij zijn cliënt daarmee heeft kun nen redden valt te betwijfelen, gezien de wijze waarop de rechtbank reageerde. Wij zullen dit bij de uitspraak over veertien dagen weten. In water geschopt Op 7 juli, zo luidde één van de ten- laste leggingen zou Utrechtse Appie de Italiaanse filmresisseur Luciano Emmer tijdens opnamen van de film „Meisjes achter het venster" in het water van de Oude Zijds Achterburgwal hebben geschopt. „Gele Zee" Engelse zeesleper te hulp Nadat de sleep van de Engelse sleep boot „Melanie Fair", het achterschip van de Liberiaanse tanker „African Queen", reeds tweemaal in het nieuws is geweest, omdat de sleepboot de sleep moest loslaten teneinde het tekort aan brandstof op de Azoren te gaan aanvul len en daarna grote moeite had de sleep weer terug te vinden, hebben de eige naars L. Smit en Co's Internationale Sleepdienst verzocht te trachten de sleep en de sleepboot naar een veilige haven te brengen. De „Melanie Fair" kreeg na melijk voor de derde maal brandstofge brek en is in een geheel verkeerde rich ting naar Madeira „verwaaid". Onmiddellijk zette kapitein Van Rijs wijk van de „Gele Zee", die op de Azo ren is gestationeerd, koers naar de plaats, waar de sleep zich bevond. Ze ventig mijl zuidelijker dan was opgege ven, omdat in de tussentijd ook nog de tros van de .Melanie Fair" was gebro ken, kon worden vastgemaakt. De „Gele Zee" assisteert nu de „spooksleep" in de richting Madeira. De reden: Aps blonde vriendin Beppie had haar kamer moeten afstaan tegen de uitkoopsom van f. 90.per dag, welk bedrag hij te laag vond. Zeker 100 toeschouwers waren bij deze, buiten het film-draaiboek staande scène aanwezig geweest, maar de getuigen verklaringen bleken zo aanvechtbaar, dat de verdediger weinig moeite had deze te bestrijden. De verbaliserende agenten waren er wat verlegen mee nu te moe ten horen, dat de verklaring van Emmer niet serieus kon worden genomen, omdat deze met zijn gezicht naar het water had gestaan toen hij de duw had ge kregen. Emmer had later tegen de agenten gezegd: ,De mensen hebben mij Appie de dader aangewezen". Mr. Van Waarden achtte dit geen verklaring, die als bewijs kan gelden evenmin als die van een ander lid van de filmploeg, die het gebeuren van zeer grote af stand had gezien. Desondanks stond het voor de Offi cier vast, dat Appie, die zei zo dronken te zijn geweest, dat hij zich niets van het voorval herinnerde, de dader was. Straatterreur Mr. Hartsuiker achtte dit een hoogst ernstige zaak, omdat hier duidelijk van een straatterreur sprake was. Hij vond het voorts bedenkelijk, dat de heer Em mer aanvankelijk had geweigerd aan gifte te doen omdat iemand had ge zegd: „Als u naar de politie loopt, is het filmen afgelopen". De Officier noem de dit een: „symptoom van onduldbare terreur". Een pikante bijzonderheid kwam ter zitting naar voren, toen één der agen ten verklaarde, dat Appie diezelfde dag nog f. 100.- had aangenomen onder de belofte, dat hjj zich rustig zou houden. In de andere rechtzaak ontkende Appie zich aan souteneurschap te hebben schul dig gemaakt. Kroongetuige „Beppie", een opvallend blonde verschijning, ge kleed in een modieus mantelkostuum, volgde de zitting vanaf de publieke tri bune. Zij was niet gedagvaard, omdat de ervaring heeft geleerd dat dit soort vrou wen hun beschermelingen nimmer af vallen. Tegenover de politie had deze vrouw, die tijdens dronkemans vecht partijen door Appie menigmaal tot bloe dens toe mishandeld was, verklaard: „Ik wens niet verhoord te worden. Ik ben blij, dat ik nu van Appie af ben. Maar ik zal hem niet voor schut gooien". In een andere verklaring had ze ge zegd: „Als ik hem voor schut zet krijg ik de hele Achterburgwal op m'n nek. Begrijpen jullie niet, dat ik dan in elkaar wordt gebeukt? Kijk eens: al- DE echte, PIJNSTILLER Hoofdpijn... maar ook ander® pla gende pijnen verdwijnen snel met Witte Kruis. tabletten, poeders of cachets! lemaal lidtekens van Appie. Maar eerlijk is eerlijk, als hij nuchter is, is hij lief". Luiheid en ledigheid Mr. Hartsuiker voerde in zijn requisi toir aan, dat Appie weliswaar zei in auto's te hebben gehandeld, maar dat zijn hele levenshouding er een was van luiheid en ledigheid ten koste van Beppie. Ondanks de vele getuigen kwam niet duidelijk naar voren, dat Appie geld, kleding of levensmiddelen van Beppie, met wie hij reeds zes jaar samen was, had aangenomen. Mr. van Waarden zei er niet aan te twijfelen of de rechtbank zou tot vrijspraak moeten komen. Nergens is volgens hem aangetoond dat Appie op kosten van Beppie heeft geleefd. Een verzoek tot onmiddellijke invrij- heid stelling heeft de rechtbank echter, na raadkamer, afgewezen. De uitspraak in deze beide, ruim 3 uur vergende, zaken is bepaald op 11 november, de dag waarop Appie op nieuw een rol zal spelen in de zaak Van Brakel Oliekacheltje omgestoten Vader redde zoontje uit laaiende vuurzee Gealarmeerd door lawaai en gehuil van een kind stormde de heer B. Ken- beek uit de Ten Katestraat 49 te Am sterdam gistermiddag de voorkamer van zijn woning binnen, waar hij juist op tijd kwam om zijn 2-jarige zoontje Rudolf uit een vuurzee te redden, die was veroorzaakt door een omgestoten oliekacheltje. De heer Kenbeek, die al leen met het kind thuis was, rende on middellijk de straat op waar hy moest toezien dat zijn woning een eerste etage geheel uitbrandde. Toen de brandweer, die aanvankelijk de toegangsweg zag versperd door een marktkraam, het vuur aanviel, bleken de vlammen zich via het trappenhuis langs de op dat moment verlaten wo ningen op de tweede en derde verdie ping een weg te hebben gezocht naar het dak. De brand was spoedig geblust, zij het met grote waterschade aan de woningen en de beneden gelegen winkel. Twee brandweerlieden liepen verwondingen aan de handen op bij het inslaan van deuren en moesten zich door de GGD laten behandelen. Een derde brand wacht, de heer G. Dinkla werd be dwelmd door de rook in het trappen huis. Na ter plaatse met zuurstof te zijn behandeld, is hij naar het Wilhelmina- gasthuis overgebracht. (Van een speciale medewerker) De export van gezouten haring be droeg in het seizoen 19591960 in totaal 343.142 vaten. Het jaar daarvoor bedroeg de export 386.819 vaten. Dit is dus een vermindering van ruim 40.000 vaten. Er waren enkele landen, die minder af namen dan in het seizoen 19581959. Dit was o.a. Oost-Duitsland, waar ruim 32.000 vaten minder naar toe gingen, dan België, dat 6000 vaten minder kocht. Voorts Noorwegen waar 6000 vaten min der werden geïmporteerd. Deze export van 343.142 vaten bracht op f. 25.703.685, tegen 386.819 vaten van het vorige seizoen, die f. 28.850.081 op brachten. Een vermindering dus van ruim 3 miljoen gulden. De gemiddelde prijs is wel iets gestegen, deze bedroeg f. 0,75 tegen f. 0,74 per kg in het voor gaande jaar. Schommelingen Gedurende de jaren 19471959 ver toont de export van gezouten haring wel aanzienlijke schommelingen, zo zien wy dat deze in 1947 circa 289.000 vaten be droeg. In 1948 aanzienlijk beter met 529.000 vaten. Van 19491952 zich be wegende tussen 400.000470.000 vaten, steeg de export in het seizoen 19531954 tot 650.000 vaten. Dit was een topjaar van de vangst en ook een recordjaar van de export. In dit seizoen werd im mers voor ca. 250.000 vaten naar Rus land geëxporteerd. Sindsdien is de export teruggelopen met een kleine piek in het seizoen 19571958. Nieuwe uitgaven Losgeslagen jeugd, door H. J. Kaeser. Centrum van Stilte, door F. Bordewijk. Geneviève, door M. Lebrun. Palet en Pennestreek, gedichten van José Erens. Uitg.: Nijgh Van Ditmar, Den Haag. Liefde In een koud klimaat, door N. Mitford. Vallen en opstaan, door T. Francis. Tammy ontdekt de wereld, door C. Ric- ketts Summer. Uitg.: Leopold N.V., Den Haag. Geef de kip een kans! Recepten voor hen, die van kip houden, verzameld door C. M. van Lanschot. Geïll. door C. van Limburg Strlrum-Van der Willigen. Uitg.: H. P. Leopold N.V„ Den Haag. (Advertentie) De laagste naoorlogse prijs van de haring was f. 0,52 per kg in de jaren 19491950. Geleidelijk is deze opgelopen tot f. 0,63 in 1957 1958 en f. 0,74 in 1958/1959 en f. 0,75 in het seizoen 1959/1960. De export in het vierde kwartaal is doorgaans het grootst. Zo bedroeg deze in het laatste seizoen 133.328 vaten (In het vorige seizoen 169.091 vaten. Dit ver schil zit hoofdzakelijk in verminderde export naar O.-Duitsland De gemiddelde prijzen in het afgelopen seizoen waren: 3e kwartaal 1959 f. 0,73, 4e kwartaal 1959 f. 0,74, le kwartaal 1960 f. 0,73, 2e kwar taal 1960 f. 0,92 per kg. Voornaamste afnemers De voornaamste afnemers van het ge zouten produkt waren België en Luxem burg met 99.229 vaten <v.j. 106.307 vaten), West-Duitsland 93.667 vaten (v.J. 91.629 vaten), Oost-Duitsland met 32.400 vaten (v.j. 62.180 vaten). Frank rijk vertoonde met 36.342 vaten een lichte stijging in 1958/1959 was de export 34.180 vaten. Ook Italië was een grotere klant dan het voor gaande seizoen. In 1959/1960: 13.661 vaten tegen 10.467 vaten in 1958/1959. Israël nam 19.620 vaten (v.j. 22.000 vaten) af, Noorwegen kocht 20.821 vaten tegen 26.371 vaten van het seizoen 1958. Ook liep de uitvoer naar de Ver. Staten en Canada terug van 12.285 vaten tot 11.143 vaten in 1959/1960. Vergelijking Wanneer we het verloop van de export in het tweede kwartaal van 1960 gaan vergelijken met het over eenkomstige kwartaal in 1959, dan blijkt ten aanzien van de uitvoer naar de voornaamste afzetgebieden het volgende: Naar België en Luxemburg werd geëxporteerd 13.025 vaten, tegen 14.567 vaten in het tweede kwartaal van 1959. Dus een teruggang van ruim 1500 vaten De export naar West-Duitsland daalde eveneens en wel van 17.292 vaten in het 2e kwartaal 1959 tot 12.318 vaten in het overeenkomstige kwartaal van 1960. De export van ge zouten haring naar Oost-Duitsland was in het 2e kwartaal 1960 nihil, tegen 2835 vaten van het 2e kwartaal 1959. De ex port naar Noorwegen daalde van 3385 vaten tot 2534 vaten. Frankrijk daaren tegen vertoonde een stijging met ruim 1200 vaten. Van de verdeling van de uitvoer in het tweede kwartaal 1960 over de diverse visserijplaatsen kan worden opgemerkt, dat de exporteurs in Scheveningen 13.478 vaten voor een bedrag van f. 1.229.744 uitvoerden. De gemiddelde prijs bedroeg f.0,91 per kg. Dan komen de Katwijkse exporteurs met 9.056 vaten voor een waarde van f. 833.215 (gemiddelde prijs f. 0,92), vervolgens de exporteurs uit Vlaardingen met 7246 vaten ter waarde van f. 677.953 (gem. prijs f. 0,94) en voorts de exporteurs uit IJmuiden met 865 vaten ten bedrage van f. 87.921 (gem. prijs f. 1,02) en tenslotte de overige plaatsen met 418 vaten ter waar de van f. 37.592 (gem. prijs f. 0.90). De totale export van gezouten haring gedurende het seizoen 1959/1960 ver deeld over de verschillende visserij- plaatsen, was als volgt: Scheveningen 138.031 vaten voor f. 9.906.651; Vlaardin gen 101.186 vaten voor f. 7.970.959; Katwijk 90.968 vaten voor f. 6.876.042; IJmuiden 9.566 vaten voor f. 713.298; overige plaatsen 3.391 vaten voor f. 236.735. Het jaar 1959/1960 was voor de expor teurs geen gemakkelijk jaar. De vang sten vielen tegen en bovendien werd de markt overvoerd met kleine haring, welke moeilijk te exporteren was. Onze bridgeruhriek Goede voorlichting over jaloezieën bij de vakman Off. Dealer D. LADAN MOLENSTEEG 27 hij de Doezastraat TELEFOON 21375 LEEDSE MARKEEZENFABRIEK. „Smerige provocatie De Sovjet-Unie heeft de secretaris generaal van de Verenigde Naties, Ham- marskjöld, verzocht de invrijheidstelling van de gearresteerde spion Melekh te bewerkstelligen. De Sovjetrussische afgevaardigde in de juridische commissie van de Verenig de Naties, Morozof, noemde de arresta tie „een smerige provocatie". Hij be schuldigde Allen Dulles, het hoofd van de Amerikaanse inlichtingendienst, er van de arrestatie „in elkaar te hebben gezet" en sprak „zijn verwondering" er over uit dat Hammarskjöld „geen einde heeft gemaakt aan dit beschamende op treden." De leider van de Sovjetrussische de legatie bij de Verenigde Naties, Zorin, heeft de kwestie met Hammarskjöld en diens plaatsvervanger, dr. Andrew Cor- dier besproken. Zoals gemeld is Melekh, een Russische employé van het hoofdkwartier van de Verenigde Naties, donderdag met een Amerikaans-Duitse tekenaar, Willy Hirsch, wegens spionage gearresteerd. Melekh geniet geen diplomatieke on schendbaarheid. „Van den Toorn"-woningen spoedig ook in Voorburg? (Van onze Haagse correspondent) Er zullen naar alle waarschijnlijkheid in het Voorburgse uitbreidingsplan wo ningen kunnen worden gebouwd volgens het systeem van de heer A. J. van den Toorn, de Haagse ambtenaar, die in Den Haag 52 woningen heeft weten te bouwen voor de helft van de prijs, waar voor een partuculiere bouwer een wo ning plaatst. De heer Van den Toorn sprak gisteravond voor de VVD afd. Voorburg over zijn project: woningen met zeven kamers voor een prijs van f 45.— per kubieke meter. Wethouder A. G. Crevecoeur deelde mede, dat het mogelijk was ook derge lijke woningen in Voorburg te bouwen. Er meldde zich onmiddellijk een aantal gegadigden. Bridgevraag van deze week: Zuid gever, allen kwetsbaar, viertallen- wedstrijd robberbridge). De zuidspeler heeft: Sch. H V B 10 8 5, Ha. 3, Ru. H B 3, KI. V 7 2. Het bieden gaat: zuid 1 schoppen de tegenpartij past noord 2 harten zuid 2 schoppen noord 3 ruiten. Wat moet zuid thans bie den? Antwoord elders op deze pagina. Wil men in modern wedstrijd- bridge nog enigermate meetellen, dan is het noodzakelijk van de bied- techniek studie te maken. Verreweg het grootste deel der kleine groep spelers die in bridge iets presteert, leest veel in de omvangrijke interna tionale literatuur en ivisselt over de aldaar gepubliceerde kennis van ge dachten. De zeer grote groep die er meer of minder met de pet naar gooit, moet wel altijd blij v en sukkelen, want met drie gelezen bladzijden uit een oud bridgeboek en verder goede wil komt men nu eenmaal niet meer aan de top van de wedstrijdbridge- wereld. De moeilijkheden die bridge kent, her kennen we goed in het onderstaande spel, uit een Amsterdamse oefenpartij: Sch. H V 5 Ha. 6 3 Ru. A H V 8 KI. A B 8 4 I 4 N 3 W Z Sch. A 10 Ha. 10 7 2 Ru. B 7 6 KI. H 5 Sch. B 9 7 2 Ha. A V Ru. 10 9 4 KI. V 9 7 3 2 SA, dan behoort zuid volgens vele bridgeboeken met „drie harten" af te wijzen doch in andere bridgeboeken is dat bod weer dwingend tot door- bieden. Zeer weinig noordspelers zouden de discipline opbrengen op 3 harten te passen en dus óók down gaan. Een moderne, veel toegepaste methode is, het noordspel te openen met 1 kla veren en na 1 harten van zuid 2 ruiten te bieden; dit eerst een lagere en dan een opvolgende hogere kleur bieden, noemt men „revers e" bieden en er wordt in elk geval een zeer sterk spel mee aangegeven. Zegt zuid dan 2 harten en zou noord dan in optimisme tóch nog 2 SA proberen, dan zal een bod van 3 harten niet misverstaan kunnen worden, en noord kan in gemoede passen. In de praktijk bereikten n z 4 harten, via: 1 ruiten 1 harten 2 klaveren 2 harten 3 SA 4 harten. West vond de voortreffelijke uitkomst van klaverenheer, genomen met klaverenaas. Daarna 3 ronden ruiten, waarop zuid de klaveren 10 opruimde; vervolgens harten uit noord, oost won met troefaas. Als oost nu klaverenvrouw en weer klaveren speelt is zuid kansloos, doch oost meende eerst zijn partner schoppenaas te moeten laten maken speelde dus schoppen 2 na. West nam en denkende dat klave ren vervolg geen zin had, daar oost die niet gespeeld had, trok west nu ruiten- boer, oost troefde met hartenvrouw, zuid troefde over met hartenheer en kon nu op twee schoppens van noord zijn laatste schoppen en laatste klaveren kwijt. En dat is nu bridge: soms verkeerd bieden en door verkeerd tegenspel toch het contract winnen. Daarom is het zo populair stelt u zich eens voor, dat alle verkeerd geboden spellen inderdaad down gingen! Het spel was dan al dertig jaar geleden een roemloze dood ge storven. H. W. Filarski. Antwoord op wekelijkse bridgevraag: Ten eerste moeten we het eens zijn over de betekenis van 3 ruiten door noord. Dat is een sterk bod, dat kans rijke mogelijkheden aangeeft; had noord een minder goed spel, dan zou hij een voudig op 2 schoppen hebben moeten passen. Zuids juiste bod is thans vier schoppen zelfs als noord geen enkele schoppen zou hebben, zal de troefkleur voldoende zijn. Als zuid slechts 3 schop pen zou bieden, bestaat de grote kans dat noord, onzeker over de troefkracht, verder past. Noord had: Sch. 3. Ha. 10 9 7 4 2, Ru. A V 10 8 3, KI. A B. Aan beide tafels pasten de noordspe lers terecht op het onjuiste bod van 3 schoppen. Aan beide tafels werd 5 schoppen gemaakt. Zesde Nederlandse Kinderboekenweek Schrijfster C. E. Potharst-Gimberg bekroond Sch 6 3 Ha. H B 9 8 5 4 Ru. 5 2 KI. 10 6 2 Noord was de gever, n z stonden kwetsbaar. Het goede contract voor n z is een deelscore in harten (twee, ten hoogste drie harten). Hoe kan men deze op verantwoorde wijze bereiken? Speelt men toevallig een systeem, waarbij een opening van 1 SA 19 of 20 punten aan geeft, dan zou noord met 1 SA kunnen openen en zuid zou een zwaktebod van 2 harten kunnen geven. Dat past hier allemaal precies doch zo'n systeem biedt weer talrijke nadelen in andere situaties en weinig goede spelers ge bruiken zoiets. Opent noord volgens de normale klas sieke begrippen met 1 ruiten, dan kan zuid met veel pijn een bod van 1 harten opbrengen. Een klassieke herbieding voor noord is dan 2 SA, doch vele brid gers zouden noords spel overbieden met 3 SA en reeds boven hun krachten ge groeid zijn, want bij goed tegenspel gaat elk manchebod down. Gaat het bieden 1 ruiten 1 harten (Van onze Haagse correspondent) „Waarachtigheid en een beetje humor" zijn uitgangspunten voor de Amsterdamse schrijfster C. E. Pot harst-Gimberg, die gisteravond uit handen van mr. H. J. Schölvink, di recteur-generaal van O., K. en W. tijdens een bijeenkomst in het mi nisterie de prijs voor het beste kin derboek van 1959 ontving. Met deze prijsuitreiking werd de zesde Kin derboekenweek officieel geopend. In haar dankwoord zei de schrijfster van het bekroonde boek „Corso, het ezeltje", dat dit nu met recht een ezeltje strekje geworden was. Zij onderstreepte vooral het belang van de humor in de kinderliteratuur. „Zonder deze komt in het leven niets tot stand, vindt men geen tegenwaarde of evenwicht." Mr. Schölvink las het juryrapport voor: De jury bestaande uit J. Daane, W. Hora Adema, J. Dulieu, A.Romein en A. Welling spreekt daarin van een alar merende toestand wat betreft de kwali teit van de inhoud van de meeste kin derboeken. De bekroonde schrijfster is het als een van de weinigen gegeven logisch een verhaal op te bouwen. Zij toont ook werkelijkheidszin, normen voor het men selijk gedrag, een zekere wijsheid en bovenal: respect voor het kind, dat niet mag worden beschouwd als een willoos ontvangapparaat,; maar als een mens in wording tastend naar volwassenheid. De voorzitter van de CPNB, de heer G. Lubberhuizen, stelde in zijn wel komstwoord voor het volgend jaar een congres over het kinderboek in het voor uitzicht. Deskundigen zullen daar oa. het probleem aansnijden van het pu bliek, dat op dit terrein wel in de laatste plaats naar kwaliteit schijnt te zoeken. Hy hoopte in de toekomst op een staatsprijs voor het kinderboek en deelde mee, dat het geschenk een poppen kast met een verhaal van Annie M. G. Schmidt in de komende dagen in 80.000 exemplaren zal worden verspreid. De avond in het ministerie werd op geluisterd met enkele muziekwerken uit gevoerd door het Hofstads Jeugdorkest en een voordracht van dr. N. Beets uit Utrecht, die een referaat hield, waarin hij stelde, dat de maatstaven voor een kinderboek niet primair ontleend mogen worden aan de pedagogiek of de kinder psychologie. Kinderliteratuur is litera tuur. Onze schaakrubriek Bij het naspelen van meester* partijen verbaast men zich vaak, en dit doen heus niet alleen de zwakkere spelers, over de verras sende, briljante combinaties. Over welk een speelsterkte moet de meester wel beschikken, om zo iets op het bord te toveren. En tochvalt dit meestal wel mee. Een enigszins gevorderde schaker zou uit de bepaalde stelling ook wel de verscho len combinatie weten te halen. De kracht van de schaakmeester zit dan ook niet zozeer in het uitvoeren van de com binatie, doch veel meer in het scheppen van de omstandigheden, waardoor de combinatie mogelijk wordt. De strategie effent het pad, dat naar de tactische be slissing leidt. Dat men uit een bepaalde stelling de winnende voortzetting weet te vinden is niet de maatstaf voor eigen meester schap. Wel echter is het een uitstekend leermiddel voor hen, die in schaakkracht willen toenemen om zich te oefenen in het vinden van de juiste zet, in het ont dekken van de combinatie. Wanneer men bij het naspelen van meesterpar- tyen kritieke stellingen zelf onderzoekt en niet direct kijkt naar wat des mees ters zet is, leert men meer, dan door het spelen van eigen partyen met een zwak kere of gelijkwaardige tegenstander. Probeer eens van de volgende stellin gen, alle ontleend aan mees terpartij en, de juiste voortzettingen te vinden. Lukt het niet, dan helpt de oplossing aan het slot van deze rubriek. STELLING A 00 - m m «O to 09 i m m - mm Zwart is aan zet en wint (2 zetten). Stelling B: Wit: Kei, Db5, Tal, Thl, Lc4, Pc3, Pe6, pionnen a2, b2, c2, d2, f2, g2, h2. Zwart; Kf6, Dd6, Ta8, Th8, Lc8, Lf8, Pb8, Pg8; pionnen a7, b7, c7, e4, f5, h7. Wit aan zet, wint (4 zetten). Stelling C: Wit: Kcl. Df2 ,Tgl, Thl, Lh3, Pc3 pionnen a2. b2. d5, e4, g6. Zwart: Kg8, Dc 7, Tb7, Tf8, Ld7, Lf6 pionnen a6. c5, c4, d6, e5. Wit aan zet wint (5 zetten). Stelling D: Wit: Khl, Dh3, Ta8, Td4, Lb2 .pionnen a4, b3, c2, e6, f3, g2, g3. Zwart: Kg8, Df8, Th8, Lc5, Lg6; pion nen a5, c7, c6, g5. Wit aan zet, wint (3 zetten). STELLING E w i m i m a b c d t gb Wit aan zet, wint (4 zetten) STELLING F m m m m m m :i m mm m W Wit behoudt zijn stuk méér Oplossingen A. 1Tc8! (op Dxc8 volgt Dal enz.; op Dxeö; Telt enz.). B. 1. Pxe4t, fxe4; 2. Dg5t, Kf7; 3. Pxc7t, Kg7; 4. Pe8 mat. C. 1. g7, Lg5t (TH; 2. Le6: Lxe6; 3. dxe6, Txg7; 4. Dxf6>; 2. Txg5, Txf2; 3. Le6t, Lxe6; 4. Th8t, Kf7; 5. e8D enz. D. 1. Dxh8t, Kxh8; 2. Th4t, Kg8; 3. Th8t en mat. E. 1. Dh6, Pe8; 2. Pg5, f6; 3. Le7! Txe7; Df8 mat. F. 1. Ld7l, Dxd7; 2. Txg6t en wint de dame. Op 1Dd8; 2. Tc6. We herinneren aan de datum van in zending (5 november) van de opgave Lm t.e.m. LVm waarna stand ladder- wedstrüd volgt.

Leidsch Dagblad | 1960 | | pagina 11