STRIJDT VOOR BEHOUD VAN SCHOONHEID UIT VERLEDEN i'jljgg r J S Het is verheugend, dat in een tijd waarin zoveel nieuw gebouwd moet worden voor huisvesting en industrialisatie, de aandacht voor behoud van het oude gehandhaafd blijft, en dat men bereid is, aan dit behoud ook veel financiële offers te geven. Van enkele dergelijke objecten geven wij op deze pagina enige beelden. Zo zijn er de molens in en om Leiden, die drin gend restauratie behoeven. Bijvoorbeeld die molen Zelden van Passé'' aan de nieuwe Rijksweg LA. onder Zoeterwoude. een trekpleister voor toeristen, die op hun tocht door ons polderland slechts hier en daar langs de grote wegen een fraaie Hollands molen kunnen ontdekken. Fraai is deze uit de zeventiende eeuw stammende bovenkruier van de Grote Westeindse Polder op het ogenblik bepaald niet: zo verwaarloosd is het rietdek, dat men door de molen heen de stralende blauwe lucht kan zien. De foto's rechts boven op deze pagina tonen, hoe fraai de molen in het landschap past en hoe de solaat de conditie van deze molen thans is. Enige tijd heeft men getracht, hier een soort toeristische object van te maken, tevens door een industrie te gebruiken als toonzaal of iets dergelijks. Maar men voelde niet voor een te talrijk parkeren van auto's aan de berm van deze autoweg. Nu schijnt er een gegadigde te zijn om deze molen als woning te be trekken. mits er enkele technische voorzieningen worden getroffen. Gaat dat door, dan wordt een stichting gevormd die de molen overneemt en deze na restauratie (die zeker 20.000 gulden kost) ver ""H huurt aan de gegadigde, waarmee thans besprekin gen worden gevoerd. Een andere molen, waarvan de restauratie thans vaststaat, is de houtzaagmolen De Heesterboom aan de Haagweg te Leiden. De restauratie daar van zal ongeveer 50.000 gulden kosten en is on langs gegund. Ook deze molen zal binnen afzien bare tijd weer pronken aan een geheel nieuwe mo derne verkeersweg: het kruispunt van de Churchill- laan en de Haagweg. Mettertijd wordt deze weg doorgetrokken via een nieuwe brug over de Rijn, en daarbij zal deze hoog oprijzende molen bijzonder goed kunnen harmoniëren. Minder aan de „grote weg timmerend" is het fraaie ophaalbruggetje bij de Mor spoort te Leiden, dat in de afgelopen maanden met mimitieuze zorg in oude glorie is hersteld. De opbouw van deze brug was vergaan en is geheel vervangen door binnenlands eiken uit het zuiden van het land. Op de Stadstimmerwerf werd de oude opbouw zorg vuldig centimeter voor centimeter gekopieerd. Het ligt in de bedoeling, dat de brug mettertijd crème geverfd zal worden, zoals ook de vroegere brug getint was. Het is te hopen dat de zorgen, aan deze objecten van schoonheid uit het verleden besteed, zich in de naaste toekomst tot vele andere grotere en kleinere cultuurhistorische monumenten mag uitstrekken, die nu nog gelijk de hier besproken molens aan de rand van de afgrond staan. Er is niet zo heel veel tijd meer te verliezen

Leidsch Dagblad | 1960 | | pagina 5