Vier eerste prijzen op de eerste avond amateurconcours Alphen ECONOMISCHE RECESSIE IN DE VER. STATEN BEGONNEN? Chauffeur zette 12-jarige jongen achter stuur.... In het begin was er geen sfeer Export wetenschappelijke kennis' verdient aandacht van regering Machinist Dijkstra vol lof over reddingswerk na ramp met „Friso" Opgericht 1 maart 1860 Woensdag 26 oktober 1960 Vierde blad no. 30186 Antwoorden op deze vragen hangen af van de soort (politieke) bril, die men opzet (Van onze Amerikaanse correspondent) De totale nationale produktie van de Verenigde Staten is, in het derde kwartaal van 1960, 2 a 3 miljard dollar achteruitgegaan, dat is ongeveer een half procent. Dit trieste feit zal de regering dezer dagen bekend moeten maken en de vraag rijst uiteraard: is er een recessie begonnen? Voor de Republikeinse partij die aan de macht is zou het, zo flak voor de verkiezingen, bijzonder onaangenaam zijn, indien men iwart op wit kon aantonen, dat er inderdaad een economische recessie begonnen was in Amerika. Van een ernstige depressie is op dit moment beslist geen sprake, maar zelfs een lichte achteruitgang zou al pijnlijk genoeg zijn. In dat tweede kwartaal was nog een record bereikt: een jaar-ratio van 505 miljard dollar. Het derde kwartaal bleef dus ongeveer drie miljard beneden dit jaar-ratio. De tijd zal het leren Na het stopzetten van verdere voor- raadvorming moet de verminderde bouw-activiteit genoemd worden als een mogelijke recessie-factor. De pessimis ten (en zU die de Republikeinse rege ring tegenspoed gunnen) betogen: als de verkoop niet steeds toeneemt, ver mindert de prikkel om te investeren. Maar het arbeiderskorps wordt steeds groter. Dit leidt tot een precaire situa tie. De optimisten (en zy die de Republi keinse regering de hand boven het hoofd houden) beweren echter, dat er aan de overdreven voorraadvorming een eind moest komen. Dit geschiedde en thans is men gereed voor een nieuwe econo mische vooruitgang. De tijd zal leren, wie geljjk heeft maar pas na de verkiezingen is een de finitief antwoord mogelijk. Voor die tjjd kunnen de politici naar believen roze en donkere brillen opzetten! Optimisten spreken over „aanpassing" van de voorraden Zekere schommelingen zijn altijd mo- jelljk en de Republikeinse regering blijft bij de verwachting, dat er een be- frotingsoverschot zal zijn van ruim een niljard dollar. Mogelijk is dat nog al- 4jd, maar dan moet er toch in het aatste kwartaal van 1960 een verbete ring komen in de produktie. Robert B. Anderson. Amerika's mi jlster van Financiën, heeft gezegd, dat a de laatste maanden op betrekkelijk pijnloze manier een opmerkelijke .aanpassing" in de opgeslagen goede ren heeft plaats gevonden. Zo'n uit braak herinnert echter wel sterk aan e oorlogscommuniqués van de terug trekkende Duitsers, die opgewekt pro beerden mede te delen, dat men het iront had recht getrokken. Ook een zin uit het maandbericht tan de federale Reserve Bank geeft te Jenken. Deze luidt: „Over het geheel enomen hebben de zomermaanden, die oorgaans een slappe periode vormen, teinig gedaan om de economische toe- itand op te helderen". Let wel, men schrijft ophelderen, niet verhelderen, want men geeft niet toe dat de situatie omber zou zijn. Verminderde produktie Minister Anderson wees in zijn uit braak overigens wel op de voornaamste (actor in de huidige ontwikkeling: in iet tweede kwartaal werden de voorra den nog steeds vergroot, maar in de af telopen drie maanden hield men daar mee op. Deze verandering had tot ge- rolg, dat de produktie met vijf miljard terminderde. In de voorraadvorming riel dus de grote klap. In de meeste indere sectoren (uitgaven van rege ring en van civiele verbruikers, indus triële investering enz.) constateerde men toch nog altijd een bescheiden groei: twee miljard. Maar de balans komt neer op een ach teruitgang van ongeveer drie miljard, vergeleken bij het tweede kwartaal van 1960. Zesjarig knaapje op stoep gegrepen (Van onze Haagse correspondent) Jk acht het in hoge mate misda- lig een kind van twaalf jaar te la- ten chaufferen. Het gehele land is in mrust over het hoge aantal doden m gewonden ten gevolge van ver- ieersongelukken. De Koningin houdt tr een toespraak over. En TJ, in Uw \erregaande lichtzinnigheid, U laat <en jongen van twaalf jaar achter iet stuur zitten Het is om van Ie huiveren!" Deze niet mis te verstane reprimande lichtte de president van de Haagse rechtbank gisteren tot een 24-jarige ihauffeur-besteller, die de verantwoor- telykheid draagt voor het dramatische mgeluk, dat op 16 april jl. plaats vond i het Zuidwerfplein in Marlot (Den aag). De chauffeur had zijn bestelwa- en laten besturen door een 12-jarige naap, die de wagen met grote snelheid op een geheel links van de weg spelend kind deed rijden. Het 6-jarige slacht offertje was op slag dood. Te laat Op het laatste moment trachtte de Sast de sturende knaap zittende chauf- iur nog in te grypen, door de auto nog rerder naar links te sturen. Hij kon het end, dat op een vliegende Hollander eed, echter niet meer ontwijken. De wto reed de stoep op en kwam met een oweldige klap tegen een lantaarnpaal t stilstand. ,Denk er om dat jij niet zegt dat jij reden hebt" zei de chauffeur onmid- diyk na het fatale ongeluk tot de 12- irige knaap, het zoontje van een zijner tflega's. De feitelijke toedracht kwam isn ook pas enkele dagen later uit, toen e Jongen thuis vertelde dat hij achter et stuur gezeten had. „Voor deze onjuiste voorstelling van fcen kan verdachte twee redenen ge- Sd hebben", aldus de president, „óf hij ilde de jongen sparen óf hij wilde het ü#t erger maken voor zichzelf". De pre sent gaf verdachte „het voordeel van s twijfel" en nam aan dat eerstgenoem de veronderstelling de juiste was. Deerniswekkend Det officier van Justitie wees op het nmiswekkende aspect van dit ongeluk Wel als op de er gelijke lichtvaardig st!, waarmee verdachte de bestelauto - te ook nog in slechte conditie was - *eft laten besturen door een 12-jarige togen. De officier meende dat hier frake is van een zo grote lichtvaardig- eid, dat er bijna van opzet gesproken in worden. De officier eiste tenslotte een hechte- testraf van één maand en ontzegging Ui de rijbevoegdheid voor de tijd van »ee jaar tegen de chauffeur. Na plei- ooi van verdachtes raadsvrouwe, die op Uidische gronden de dagvaarding aan tel, bepaalde de rechtbank de uitspraak 8 november. Pakistaanse Rode Kruis doet beroep op Liga Het Pakistaanse Rode Kruis heeft een beroep gedaan op de Liga van Rode- Kruisverenigingen voor hulpverlening aan de honderdduizend slachtoffers van de wervelstorm, waardoor Pakistan kortgeleden is geteisterd. Naar aanleiding van dit verzoek heeft de Liga de aangesloten Rode-Kruisver enigingen dringend telegrafisch verzocht sulfa- en anti-malaria-preparaten, in- sektenbestrljdingsmiddelen, stof voor het maken van kleren en giften in geld beschikbaar te stellen. Te Bergen op Zoom Geen r.k. medische moraal in Gasthuis Het college van regenten van het Al gemeen Burgergasthuis te Bergen op Zoom, heeft besloten de rooms katho lieke medische moraal niet langer ver plicht te stellen voor de aan het zieken huis verbonden specialisten. Het Gast huis te Bergen op Zoom is een alge meen ziekenhuis, doch de meerderheid der regenten is rooms-katholiek. De ker keraden van de protestantse kerken in West-Brabant en in Zeeland hebben toen enkele maanden geleden de rooms katholieke medische moraal verplicht werd gesteld scherp geprotesteerd en o.a. aan het gemeentebestuur van Ber gen op Zoom verzocht op het college van regenten pressie uit te oefenen, op dat het besluit werd ingetrokken. Deze actie heeft dus nu succes gehad. Overwegwachter veroordeeld De rechtbank in Arnhem heeft een 51- jarige overwegwachter uit Rheden ver oordeeld tot f. 100 boete of twintig dagen hechtenis. Aan de overwegwachter werd ten laste gelegd, dat hij op 2 november van het vorig jaar de spoorbomen van de over weg te Rheden niet had gesloten. Een auto was de spoorbaan opgereden en werd gegrepen door een trein. De be stuurder, de heer H. van IJserlo uit Arn hem, vond daarbij de dood. Bij onderzoek bleek, dat het belsignaal in het wachthuisje bij de nadering van de trein niet had gefunctioneerd. De overwegwachter zou echter niet uitslui tend op dat belsignaal hebben mogen vertrouwen. Hem stonden nog andere middelen (het lichtsignaal en de dienst regeling) ter beschikking. De officier had tegen hem tien maan den voorwaardeiyke gevangenisstraf ge- eist met een proeftijd van twee jaar. Haag 34(4 pnt., The Electro Boys, Lei den 34 pnt. en Sevilla Sisters, Gouda 32 3/8 pnt. Tweede prijzen: Trio Mexico, Noord - wijkerhout 31 1/4 pnt., Rob Kapteijn uit Noord wijk Binnen 29 5/6 pnt., Suara Ambon, Boskoop 31 pnt., Hobby Trio, Leiden 29 4/7 pnt., Accordia, Halfweg 28 2/7 pnt., De Vrijbuiters, Koudekerk aan den Rijn 28 2/7 pnt. Derde prijzen: „Ger Nels", Hazers- woude 27 7/8 pnt., Andorico's, Roelof- arendsveen 26 5/8 pnt. Buiten de prijzen vielen „The Modern Minstrels" uit Boskoop en Nellingo, de goochelaar uit Alphen aan den Rijn. De heer Koren gaf aan het slot van de avond nog een kort verslag van de jury. Mening president-directeur „Grontmy" Nederland no. één op gebied inpoldering De Nederlandse regering ziet nog te weinig in hoe belangrijk de export van wetenschappelijke ken nis kan zijn voor de uitbreiding van relaties en export van produk- ten in de toekomst. Dit is de mening van ir. J. M. J. Hanraets, president-directeur van de grond verbetering- en ontginningsmaat- schappij „Grontmy" te De Bilt. „Grontmy" heeft momenteel miljoe- nenprojekten onder handen in het bui tenland en met name in Califomië, In dia, IndonesiëCuba, Ghana, Grieken land, Porto Rico, Suriname, Brazilië, Salvador, Tunis, Venezuela, Costa Rica en Argentinië. Ir. Hanraets noemt net werk in het buitenland fascinerend. Het geeft enorm veel ervaring op alle gebied en het is ook voldoening gevend, vooral in onderontwikkelde gebieden, waar reeds met enige verbeteringen zo heel veel te bereiken is en de levensomstan digheden zyn te veranderen. „De financiële mogelijkheden, aldus de heer Hanraets, zijn behoorlijk, maar er zitten ook vele risico's aan vast". De export van „Know-How" dient de volle aandacht van de Nederlandse regering te hebben in de vorm van garanties en risicodekking. Concurrentie Nederland ondervindt op het gebied van cultuurtechnische- en civieltechni sche werken grote concurrentie. Dit komt omdat de regeringen van tal van andere landen wel de financiële risico's dekken, die aan de studieprojecten zjjn verbonden. Zo ziet Joegoslavië kans, tegen zeer lage prijzen projecten in studie te nemen. „Grontmy" ziet zijn hoofdtaak even wel primair in Nederland. Volgens ir. Hanraets is men in Nederland nog lang niet klaar met de structuurverbetering in de landbouw. Onlangs heeft de re gering een ruilverkavelingsprogramma aangekondigd van 40.000 hectaren. Nog duizenden kilometers weg moeten ver hard worden, terwijl nog honderddui- hectaren land van betere ontwatering moeten worden voorzien. Toch zal het werk in het buitenland nog verder wor den uitgebouwd. Iedereen, tot zelfs in de ontwikkelingslanden, kent het woord polder. Wanneer het inpoldering betreft, de strijd om en tegen het water, dan wordt de Nederlandse wetenschappelijke kennis hoog aangeslagen. Ook vanwege het in exploitatie brengen van moeilijke gronden, zoute gronden met name, is de Nederlandse ervaring overal bekend. Enige overlevende in Einden aangekomen Gisteravond werd in de Nutszaal de eerste avond voor het amateur concours 1960, gehouden, dat dit jaar voor de vijfde maal plaats heeft. Ook dit keer was de zaal ge heel bezet. Toch leek het of de zaal voor de pauze maar moeilijk op tem peratuur kon komen. De Hazers- woudse meisjes „Ger-Nels" wisten pas wat enthousiasme teweeg te brengen. Niettemin verwierven deze meisjes slechts een derde prijs met 27 7/8 punt. Hun optreden was al- ler charmantst. Hoogtepunt van de avond was het op treden van de Goudse accordeonist Nic. v. d. Hondel (vorig jaar winnaar van het concours) en de Haagse zanger Pe ter Kok. De eerste behaalde het hoogst aantal punten van deze avond (35 5/7 punt) en de laatste 34(4 punt. Ook de Electro Boys uit Leiden kwamen weer met een eerste prijs uit de bus en wel met 34 punten. Toch was o.i. hun wer ken dit keer niet zo rustig en smette loos als voorgaande jaren. De vierde eerste prijs werd toege kend aan de Goudse „Sevilla Sisters" ook al geen onbekenden in de Rijn streek. Zij wonnen namelijk nog on langs de eerste prijs in de Teen agershow in Bodegraven. In Alphen verkregen zij 32 3/8 punt, net genoeg voor een eerste prijs. Het Mexicaanse trio uit Noord- wijkerhout maakte een uitstekende indruk. (Foto Leidsch Dagblad) Het Noordwijkerhouts-Mexicaans trio kwam net 3/4 punt te kort voor een eer ste prijs, maar leverde toch heel goed werk. Wellicht, dat ook dit trio in de op 8 november te houden finale iets beter voor de dag zullen komen. Ook de Koudekerkse vrijbuiters moes ten het met een tweede prijs doen; zij behaalden namelijk 28 2/7 punt. De heer P. Koren opende het con cours namens het comité. Hij wees erop, dat dit de vijfde keer is, dat een derge lijk concours in Alphen aan den Rijn wordt gehouden. Uit de belangstelling hiervoor mag worden afgeleid, dat dit concours op een redelijk peil staat. De heer W. van der Louw kondigde weer op zijn bekende wijze de diverse nummers aan. De jury bestond uit de heren D. de Vries, P. v. d. Stoel, B. Lam en J. van Zwieten. Het echtpaar Dirkzwager-Ko ren assisteerde hem. Vanavond wordt de tweede ronde ge houden voor dit concours, waarna de fi nalisten voor de op 8 november te hou den finale zullen worden uitverkoren. De prijzen De totaaluitslag is als volgt: lste prijzen: Niek van den Hondel, Gouda 35 5/7 pnt., Peter Kok, Den De meeste schepen, die gisteren heb ben deelgenomen aan de opsporing van de schipbreukelingen van de „Friso", de Nederlandse kustvaarder (399 ton) die maandag in de Noordzee is gezon ken, hebben hun reis vervolgd. Er zjjn uitgezonderd de 22-jarige eerste machi nist Johan Dykstra uit Franeker, geen overlevenden gevonden. Op initiatief van de kapitien van de Liberiaanse vrachtboot „Francesca" werd maandag morgen een reddingsactie ondernomen, de schepen, die hulp zouden verlenen, werden op een lijn geformeerd en voe ren daarna door het SOS-gebied, 90 mijl ten noordwesten van Esjberg. Het Russische schip „Latvia" voer zigzags- gewjjs achteraan. Protest tegen toelating van twee buitenlandse circussen In verband met de voorgenomen be zoeken van het Duitse Circus Williams en het Staatscircus van Moskou in de loop van het volgend jaar aan Neder land, heeft de Vereniging voor de Be langen van Nederlandse Circussen zich met een protest gericht tot de minister president. In de brief aan prof. De Quay verzoekt de vereniging maatregelen te treffen om in 1961 in Nederland ten hoogste één buitenlands circus toe te laten. De vereniging wyst erop, dat het be leid van het ministerie van Sociale Zaken en Volksgezondheid er tot dusver ook op gericht is geweest om éénmaal in de twee jaren een buitenlands circus vergunning te geven in Nederland te werken. De arbeidsmarkt in Nederland is voor circussen reeds te klein. Vele Nederland se circussen zijn reeds verdwenen. „Ge ruisloos of door faillissement". De enige twee Nederlandse circussen hebben de grootste moeite om hun bedrijf renda bel te maken. De vereniging heeft daarom gemeend te moeten protesteren tegen het feit, dat het v<~-v-nemen bestaat, het volgend Jaar twee buitenlandse circussen in Neder land toe te laten. De enige overlevende is vanmorgen vroeg aan boord van het Duitse schip „Edmund Holm" in Emden aangeko men en aan land gegaan. Machinist Dijkstra was nog zeer onder de indruk van de gebeurtenissen. Hij vertelde, dat de cokeslading by slecht weer was gaan schuiven, waarna het schip snel kap seisde. De opvarenden konden nog eni ge boten tewater laten voor zy over boord sprongen. Dijkstra zwom onge veer 20 minuten en kon toen een boot bereiken. Hierin dreef hij zes uur rond tot de „Edmund Holm" hem op pikte. De geredde machinist was vol lof over de goede internationale ver standhouding op zee, die by het red dingswerk en bij het zoeken naar over levenden van de ramp met de „Friso" tot uiting was gekomen. Aan boord van de „Friso" bevonden zich behalve kapitein D. Klein drie Nederlanders en drie Ieren. De heer D. Klein is dertig jaar oud en vader van drie kinderen. De namen van de andere vyf opvarenden van het gekapseisde schip zyn nog steeds niet bekend De „Friso" stond bekend als een goed schip. Het is ruim vier Jaar geleden in de vaart gekomen. Zorgzame' chauffeur Een chauffeur van een vrachtauto heeft maandagmiddag omstreeks kwart voor twee een zesjarige jongen op de hoek van de Hannie Schaft- straat en de Richard Holkade in Haarlem-oost op de rand van het trottoir gelegd, nadat de jongen door zijn auto was aangereden. Vervol gens zette de chauffeur zijn tocht voort en liet hij de verdere gang van zaken over aan kinderen. Deze wis ten, waar de jongen ivoonde en waarschuwden de ouders. Eerst is de gewonde jongen naar huis gebracht en daarna naar de „Mariastichting" vervoerd. Hij had een lichte hersen schudding opgelopen. Eu CASTRO, hij nationaliseert maar voort De Cubaanse regering heeft gis teren 167 Amerikaanse maatschap pijen op Cuba genationaliseerd. De waarde van deze ondernemingen wordt geraamd op 200 miljoen dollar. Genaast zijn alle hotels in eigendom van Amerikanen, 30 ver zekeringsmaatschappijen, 17 chemi sche ondernemingen, 2 spoorweg maatschappijen en de warenhuizen vah Woolworth en Sears Roebuck. Cuba heeft reeds het grootste deel der Amerikaanse ondernemingen op het eiland genationaliseerd, welke naar schatting een waarde hebben van onge veer een miljard dollar. De regering van Cuba, die al eerder de twee belangrijkste industrieën t.w. de suiker- en de tabaks industrie had genationaliseerd, alsmede de Amerikaanse banken, naastte ver leden week 382 Amerikaanse onderne mingen. Op grond van hervormingswet ten werden ook 1.500 huizen van Amerikaanse „overgenomen". Volgens een mededeling van het paleis van de president zyn „alle" Amerikaan se ondernemingen thans genationaliseerd door onteigening. Op de lyst van ge nationaliseerde maatschappyen komen de namen van drie Amerikaanse telegraaf-ondememingen echter niet voor. Het merendeel van de bewegingen der Cubaanse ballingen, die tegen premier Fidel Castro zyn, heeft in Miami en Florida tot een gemeenschappelyke politiek ter omverwerping van het regime van Castro besloten, zo bericht de „Miami News". Er is een coördinatie comité onder leiding van Jose Niro Cordina, die de eerste premier van het regime van Castro was, gevormd. Aan het overleg in Miami namen vertegen woordigers van het verzet in Cuba deel. Aan bomen nabij de woningen van de Britse ambassadeur en van een niet nader genoemde Zuidamerikaanse diplo matieke vertegenwoordiger te Havanna zyn de lichamen gevonden van twee opgehangen leden van de militie van Fidel Castro. Op de kleren der gehan genen was een briefje bevestigd, waarop stond „verzoeke hem vlug weg te halen, want wy hebben de boom nodig om er iemand anders aan op te hangen".

Leidsch Dagblad | 1960 | | pagina 7