Tsjecho-Slowakije steeds meer een geduchte concurrent op wereldmarkt Grote inschikkelijkheid jegens vele onderontwikkelde landen A&tddin. OOSTENRIJKS STAATSHOOFD ZOEKT EEN NIEUWE WONING Met een enkel woord WOENSDAG 26 OKTOBER 1960 (Van onze Weense correspondent) Niet alleen in ons land worden er pogingen in het werk gesteld om de handelsbetrekkingen met het Oostelijk-blok en inzonderheid met de Sovjet-Unie op te voeren. Oostenrijk bijv. heeft grote moeilijkheden om zijn zuivelprodukten in het Westen af te zetten en zoekt nu overigens met succes naar afnemers in het communistische Oosten, speciaal in Hongarije, Roemenië en Tsjecho-Slowakije. Voortdurend op zoek naar afnemers Maar ook communistische staten moe ten exporteren en hun uitvoer syste matisch uitbreiden. Een voorbeeld ls Tsjecho-Slowakije dat zijn produktie zowel kwalitatief als kwantitatief heeft opgevoerd en nu ln alle mogelijke rich tingen naar afnemers zoekt. Daarom heeft men ln Praag plannen uitge werkt voor het winnen van de onder- Scheepsrampen eisen 37 mensenlevens Het Britse schip "Strathnaver" heeft een overlevende opgepikt van het 1.356 ton metende Egyptische s.s. „El Gamil", dat op een reis van Suez naar Aden is gezonken. De man. die 24 uur in het water had gelegen, is de enige overlevende van de uit 24 koppen bestaande be manning. BU een aanvaring tussen een sleep boot en het Noorse vrachtschip „Bena res". die dinsdag in het Suezkanaal plaats vond zyn vier Egyptenaren om het leven gekomen. De ..Benares" kon zyn reis vervolgen. Het scheepvaartver keer ondervindt geen moeiiykheden. In de machinekamer van de in de haven van Barcelona liggende Spaanse tankboot „Campanil" 8.392 ton heeft zich een ontploffing voorgedaan, die aan vier personen het leven heeft gekost, terwyi er vyf ernstig werden ge wond. De ontploffing geschiedde tydens herstellingswerkzaamheden. Twee olietankschepen, de 231 ton me tende „Arkandale" en de 229 ton me tende ..Westdale", zyn gisteravond ln een dichte mist op de Severn met el kaar in aanvaring gekomen en in brand gevlogen. Het ongeluk gebeurde op on geveer tien km van Cheltenham. Vijf opvarenden worden vermist, drie kon den worden opgepikt. Twee werden naar een ziekenhuis overgebracht. De reddingspogingen worden bemoeilijkt door de dichte mist en de vuurzee. Bevelhebber van de Russische raketten verongelukt Maarschalk Mitrofan Nedelin, com mandant van de Russische raketstryd- krachten. is by een vliegtuigongeluk om het leven gekomen, aldus heeft het pers agentschap Tass gisteravond meege deeld. Nedelin 58 Jaar oud was maarschalk van de artillerie. Hy wordt opgevolgd door maarschalk Cyril Mos- kalenko. Nedelin heeft in de tweede wereld oorlog een schitterende carrière ge maakt. In 1945 was hy bevelhebber van de artillerie op het Oekrainse front. Hy was vele malen drager van de orde van Lenin, de orde van de Rode Vlag en ook had hy de titel held van de Sovjet- Unie. Maarschalk Nedelin. de man van wie Kroesjtsjef na de vlucht van de U—2 zei. dat hy verantwoordeiyk zou zyn voor het neerschieten van het volgende Amerikaanse vliegtuig dat het Sovjet luchtruim zou scnenden. zal op het Rode Plein worden begraven. Zyn opvolger, maarschalk Moskalen- ko. is sinds 1954 commandant van het garnizoen van Moskou. Ook als plaats vervangend minister van Defensie volgt hü Nedelin op. Maandag berichtte het partyorgaan „Prawda" dat generaal Nikolai O. Paf- lofski, plaatsvervangend chef van de generale staf, vrydag „by het uitoefe nen van zyn functie" is overleden. Anti raket projectiel De toewyzing van een contract van 60 miljoen dollar aan de Douglas vlieg tuigfabriek voor de ontwikkeling van het Nike Zeus anti-raket projectiel is dezer dagen bekend gemaakt door pre sident Donald W. Douglas Jr. Nike Zeus is het enige in staat van ontwikkeling verkerende verdedigings middel van Amerika tegen interconti nentale ballistische projectielen. Het pro- duktie-stadium is nog niet bereikt. By dit systeem zal men gebruik ma ken van vooruitgeschoven radarposten en electronische computers, teneinde na derende raketten te ontdekken en te volgen. De Nike Zeus zal in staat zyn echte vyandeiyke raketten te onder scheiden van andere projectielen of vliegtuigen en krygt tot taak de vijan delijke raketten te onderscheppen. Het zal volgens de Douglasfabrieken dit wapen vernietigen zonder schade te ver oorzaken in het verdedigde gebied. Bemand ruimtestation komt op papier De Amerikaanse regering heeft de eerste stap gezet voor de bouw van een te bemannen ruimtevaartuig. Het bureau voor ruimtevaart heeft drie on dernemingen opdracht gegeven een der- gelyk vaartuig in tekening te brengen. Men heeft het nieuwe project de naam ..Apollo" gegeven. Het is een uitbrei ding van het project „Mercury", dat aan het eind van het volgende Jaar moet zyn verwezenlijkt. Het ligt in de bedoeling met het Apollo-ruimteschip drie mensen naar de omgeving van de maan te zenden. Voor de lancering zal een Saturnus-raket worden gebruikt, die nog in ontwik keling is. Volgens de berekeningen kan deze raket een nuttig gewicht van elf ton in een baan om de aarde bren gen en een nuttig gewicht van 5,4 ton in een baan om de maan. ontwikkelde landen in Azië, Afrika en Latyns-Amerika. Met betalingscondities op lange termyn en met een inschik- keiykheid, die men van deze commu nistische ïekenmeesters niet zou ver wachten. worden aan de ontwikkelings landen kredieten verleend die in de miljoenen (en alle tezamen in de mil jarden) lopen. Opvallend is overigens dat het communistische China niet te vinden ls op de handelsiysten in Praag. Financiële offers Voorlopig brengt Tsjecho-Slowakye nog zeer grote financiële offers om nu reeds afnemers ln te palmen, die pas later kapitaalkrachtig kunnen worden of een normaal ruilverkeer zullen gaan ont wikkelen. Ghana byv. heeft in 1958 voor 14 miljoen kronen Tsjechische goederen ingevoerd, doch daarvoor zelf niets geleverd of afbetaald! Cuba ont ving ln 1959 goederen ter waarde van 17 miljoen kronen, doch het leverde daarvoor aan Tsjecho-Slowakye ta bak en cacaobonen ter waarde van slechts 2 miljoen. Andere landen heb ben echter hun invoer gedeelteiyk door exporten naar Tsjecho-Slowakye gedekt, dekt. In de afgelopen twee jaren bracht Indonesië zyn export naar Tsjecho- Slowakye vooral rubber van 7 op 28 miljoen. Hetzelfde geldt voor Ceylon en Birma. Nog krachtiger ont wikkelde zich de handel met India dat in 1958 voor 81 miljoen en in het Jaar daarop voor byna 90 miljoen aan goederen uit Tsjecho Slowakije impor teerde. Daarvan bestond een derde uit volledige fabrleksinstallaties. India heeft in de laatste twee Jaar zyn bestellin gen van Tsjechische machines voor metaalbewerking zelfs verdrievoudigd. Hoge vlucht Deze handelsbetrekkingen met de ont wikkelingsladen zyn nu reeds zo in tensief geworden en beloven in de naas te toekomst een zo hoge vlucht te ne men, dat het partyblad „Prawda" in Slowakye onomwonden schreef, dat het communisme op dit terrein de slag reeds had gewonnen en dat dit succes had bygedragen tot de economische en politieke verzwakking van de „kapita listische mogendheden". Tsjecho Slowakye verwacht, dat zyn handel met niet communistische staten in de komende jaren een derde van zyn totale handelsvolume zal uitma ken en wel voor de ene helft met ont wikkelingslanden en voor de andere met lndustrie-staten. Dat hierby de „ideolo gie" in het geheel geen rol speelt, be wijst het volgende. Onder de niet- communlstische landen die in handels verkeer met Praag staan neemt West- Duitsland verreweg de eerste plaats in, doch dat staat natuurlijk niet in de Prawda te lezen!! Eén van da stijlvol-moderne PETROLEUM-CONVECTORS van hat wereldmark Brandt dag èn nacht, dus 24 uran achteraan veilig, reukloos, uiterst-zuinig. Dient U jarenlang zónder enige storing want het Is een Aladdln-fabrlkaat. Vraag een Aladdin-catalogus bij Uw leverancier of bij de Importeur J. G. de Zeeuw N.V., Dordrecht Postbus 84. (Van onze Weense correspondent) Het komt in Wenen nogal eens voor, dat vroegere ministers, ex diplomaten, hogere ambtenaren, rechters en referendarissen een woning krijgen toegewezen in een van de oude, meestal barokke, paleizen, die staatseigendom zijn. Zelfs met het vroegere keizerlijke paleis Schön- brunn en het juweel Belvedère is dit het geval, ofschoon deze pronk stukken grotendeels als musea dienen. Genoemde huurders bewonen dan niet de pronkvertrekken, maar een gedeelte van de zijvleugels of bijgebouwen, die overigens ook nog van de nodige pracht en paal zijn voorzien. De Oostenrijkse staatspresident heeft echter geen ambtswoning en nog minder een paleis. Dr. Scharf, de tegenwoordige president, be woont nog steeds het gewone huurhuis in de Skodagasse (bij de Volks opera), waar hij ook was gehuisvest voordat hij staatshoofd werd. Zijn voorgangers Renner en Körner woonden evenmin in een paleis of een ambtswoning, doch in een villa op de Kahlenberg. President ziet af van nieuw te bouwen ambtswoning Nu kan men van dr. Scharf moeilijk zeggen dat hy opdringerig is of graag opvalt. Hij is daarvoor veel te beschei den en voor een president misschien zelfs iets te schuchter. In ieder geval zou hij wanneer dit van hem afhing 't liefst in de Skodagasse blijven wo nen. Maar het Kabinet denkt aan later en vooral de minister van Economische Zaken wenst het anders. Het gaat vol gens hem niet om dr. Scharf en zyn be scheidenheid, maar om het staatshoofd en zijn opvolgers die een representatieve woning dienen te hebben. Men ging daarom op zoek en bezich tigde de paleizen waaraan Wenen zo rijk is, maar men ontdekte, dat in al de be schikbare paleis-woningen hogere amb tenaren waren ondergebracht en dat men deze huurders niet zomaar kon op zeggen, ook niet wanneer het paleis staatseigendom is en het hoofd van de staat de nieuwe bewoner zou willen wor den. Terwijl de besprekingen hierover nog aan de gang waren, werd de open bare mening plotseling ingelicht over een nieuw plan. nameiyk om voor de president geen oud paleis te zoeken, doch een geheel nieuwe ambtswoning te bou wen ten bedrage van 30 miljoen schil ling (dat is bijna 4 lé miljoen gulden). Ook had men reeds een plaats daan#>or gevonden, nameiyk in de tuin van Schönbrunn, dus van hetzelfde paleis, waarin een tiental huurders wonen, doch waar geen plaats ls vool- het staatshoofd. Wel wat te duur De Oostenrijkers zijn beslist van me ning. dat hun president een behoorlijk^ en representatieve woning dient te heb ben, waarvoor men ook het nodige geld moet uitgeven, maar 30 miljoen vinden zy toch wel iets te hoog, vooral nu al tot een prysverhoglng van sigaretten is be sloten en de regering waarschyniyk ook van plan ls om de brood- en melkprys te verhogen. Tevens stelden de staatsbur gers zich de vraag of men werkeiyk alle paleizen had afgezocht. Vooral dachten zij aan een nieuwe variant, waarop de minister van Economische Zaken nog niet was gekomen, men zou nameiyk voor een aantal paleishuurders een ge woon huls kunnen bouwen, dat zeker geen 30 miljoen zou moeten kosten. Even onverwacht als het bericht over de geheel nieuw te bouwen ambtswoning, kwam er midden ln de volksdiscussie een mededeling van dr. Schërf zelf. die ver klaarde. dat hy niet gesteld was op een nieuw huls en dat de minister van Eco nomische Zaken naar een passend paleis zou biyven zoeken. Deze ommekeer van de president ls wel verklaarbaar. Oor- spronkeiyk moet hy op de hoogte zyn geweest van het dure plan en daaraan zijn principiële toestemming hebben ge geven. Maar de reactie van het volk moet pijnlijk voor hem zyn geweest, niet het minst de stemming onder de socialist!^ sche arbeiders. Dr. Sch&rf is een goed socialist en offers de gunst van zyn par tijvrienden niet graag op voor een ambtswoning, die minder voor hem zelf en meer voor zyn opvolgers is bestemd. Voor Duitse tv Planta-gesprek ging niet door De Westüuitse televisie heeft gister avond meegedeeld, dat een uitzending over de „Planta-affaire", die voor gis teravond op het programma stond, door ingrijpen van Nederlandse zyde niet is doorgegaan. Volgens de omroeper heeft de voor zitter van de Nederlands-Duitse com missie van onderzoek, prof. E. H. H. Hermans uit Rotterdam, enige weken geleden de Westduitse televisie een vraaggesprek toegestaan over de „Plan ta-affaire". Gisteravond werd echter kort voor het begin van de uitzending van dit interview een telegram van professor Hermans ontvangen, waarin deze mededeelde, dat de Nederlandse autoriteiten bezwaar hadden tegen open baarmaking van het vraaggesprek en dat hij derhalve zijn toestemming voor de uitzending introk. Volgens het ministerie van Sociale Zaken en Volksgezondheid in Den Haag is dit echter niet juist. Wel heeft prof. Hermans enige tyd geleden, kort na de behandeling van de „Planta-affaire" in de Tweede Kamer, aan de Duitse televi sie een uiteenzetting gegeven. Toen hy echter dezer dagen hoorde, dat zijn verklaring gisteravond zou worden uitgezonden, heeft hy zich eigener be weging tot het departement gewend voor nader overleg. Van die zyde werd gezegd, dat uitzending van het vraag gesprek niet opportuun werd geacht, om dat het ongebruikelijk is dat de voor zitter van een commissie verklaringen aflegt over een zaak, waarin de commis sie het onderzoek nog niet heeft afge sloten. Van een verbod van het ministe rie is echter geen sprake. Professor Hermans heeft na het overleg met het departement zelf zijn houding bepaald en de televisie van West-Duitsland telegrafisch verzocht de uitzending op te schorten, aldus het ministerie. PICTOGRAM na 60 seconden om dit „woordbeeld" te ontraadselenof 1 seconde om de oplossing te lezen 1 BINNENLAND Van 28 tot en met 31 oktober zal een groot Italiaans operagezelschap een korte tournee maken door ons land en achtereenvolgens optreden ln Amsterdam, Rotterdam en Den Haag. Het ls voor het eerst na de oorlog, dat bulten het Hol land Festival een bromlnente operagroep ons land bezoekt. De groep van 95 mede werkers. bestaande uit solisten, koor en orkest, voor het overgrote deel afkomstig uit Rome. wordt voor deze tournee ge subsidieerd door de Italiaanse regering. Uitgevoerd worden: „Madame Butterfly" van Puccini en „II Barbiere dl Seviglia" van Rosslnl. Het Tweede Kamerlid, mej. Ten Broecke Hoekstra (VVD) heeft er ln schrlfteiyke vragen bij de ministers van O. K. en W. en van Buitenlandse Zaken op aangedrongen, dat de subsidieaanvrage van de Stichting Internationale School te Den Haag op korte termyn zal worden afgedaan. Zij herinnert eraan, dat het bestuur van de stichting ernstig reke ning houdt met sluiting van de school per 1 september 1061, omdat op de aan vraag om subsidie, die ln maart 1957 ls Ingediend, nog niet ls beslist. BUITENLAND Een hefschroefvllegtulg van de Brit se Marine heeft gisteren de kapitein van de aan de Noordlerse kust gestrande Griekse vrachtboot „Argodelos". van boord gehaald. Het ruim 10.000 ton metende schip was zaterdag gestrand. Kapitein John Halnmantas wilde aanvankeiyk zyn schip niet verlaten. De helikopter liet eer6t een brief ln het Grieks van de re ders neer op het schip. In deze brief werd de 54-Jarlge Halamantas bevolen het schip ln de steek te laten. Halamantas las de brief en klom daarna ln het hef schroefvllegtulg. De overige bemanning was al eerderg ered. Het schip moet als verloren worden beschouwd. Het Japanse kabinet heeft meege deeld. dat er op 20 november nieuwe al gemene verkiezingen zullen worden ge houden De ln mei 1958 gekozen Tweede Kamer ls maandag ontbonden. Davld Greenglass, broer van Ethel Opnieuw heeft zich aan de Tune- VOOR HEDENAVOND: Hilversum I, 402 m. NCRV: 18.00 Het Spectrum: nieuws overz. en rep. 18.15 Muz. lezing. 18.35 Gram. 19.00 Nws. en weerber. 19.10 Op de man af. praatje. 19.15 Lichte muz. 19.30 Radiokrant. 19.50 Volksmuz. 20.15 By de ?ratle Gods. klankb. 21.45 Gelders ork. 2.25 Wereldkamploensch. dammen. 22.30 Nws. 22.40 Avondoverdenking. 22.55 Platen nieuws. 23.5524.00 Nws. Hilversum II, 298 m. VARA: 18.00 Nws. en comm. 18.20 Act. en VARA-Varia. 18.30 Lichte muz. 18.60 Pol. lezing. 19 00 V. d. kind. 19.10 Lichte muz. VPRO: 19.30 V. d. Jeugd. VARA 20.00 Nws. 20.05 Licht progr. 20.35 De man. die de waarheid wist, hoorsp. 22.10 Gram. 22.20 Zestig Jaar levenservaring, lezing (4). 22.30 Nws. 22.40 Cellorecital. 23.00 Tussen mens en nevelvlek, lezing. 23.15 Phllharm. Ork. 23.55-24 00 Nws. TELEVISIEPROGRAMMA NTS: 15.2517.15 Eurovisie: Interl. voetbalwedstr. EngelandSpanje. VARA: 17.15 V. d. kind. NTS: 17.48 Jeugdjourn. 20.00 Journ. en weeroverz. NCRV: 20.20 Themaprogramma. 21.00 Nwe gram. m. comm. en Interviews. 21.30 Actueel progr. 22.10 Avondwijding. Daarna NTS: Extra- Journ. l.v.m. bezoek v. d. Koning en Ko ningin v. Thailand. Rosenberg, zal 18 november worden vrij gelaten. Hy was ln 1951 tot vyftlen Jaar gevangenisstraf veroordeeld wegens zyn aandeel ln het overbrengen van atoom geheimen naar de Sovjet-Unie. Hf) kreeg zes Jaar strafvermindering wegens goed gedrag. HIJ was de voornaamste getuige charge ln het proces tegen het echt paar Rosenberg dat in 1953 werd terecht gesteld. De Britse tractorfabrikant Harry Ferguson ls op 75-Jarlge leeftijd in zyn woning te Stow-on-the-Wold in Glouces tershire na een kortstondige ziekte over leden. Ferguson heeft uitvindingen ge daan op het gebied van de mechanisatie van de landbouw. HIJ heeft ln 1920 een systeem ontwikkeld waarby landbouw machines aan een tractor worden beves tigd. Dit „systeem-Ferguson" heeft hij in 1935 nog vervolmaakt. De Franse en Amerikaanse politie hebben een bende opgerold, die op grote schaal verdovende middelen smokkelde tussen Marseille en New York. De Ameri kaanse politie wist de bende te ontmas keren door middel van Infiltratie. Een rechercheur van het „Bureau verdovende middelen" van de Newyorkse politie slaagde erin zich ln de groep smokkelaars te nestelen en werd belast met het smok kelen van heroïne uit Marseille naar New York. Zeven leden van een Arabische splonagebende. die twee Jaar geleden door de Israëlische politie werd opgerold, zijn gisteren door een rechtbank van Tel Avlv tot gevangenisstraffen van twee tot veer tien Jaar veroordeeld. De veroordeelden zyn schuldig bevonden aan samenzwering met het doel de Syrische geheime dienst militaire Inlichtingen te verschaffen. Officieel ls meegedeeld, dat een nieuw komplot tegen de regering van Guatamala ls ontdekt, waarby linkse ele menten waren betrokken. De „actieve fase" van het komplot zou bestaan uit een serie aanvallen ln het begin van no vember van de *rens met Honduras, Er zouden voorts «u>tegen regerings functionarissen i gepleegd en een staking bij de openbare diensten uitge roepen. Er ls nog geen arrestatie verricht. Franse troepen voorgedaan. Een Franse patrouille zou dinsdagmiddag by Kalaat es Senam (ca. 200 km. ten zuidwesten van Tunis) de Tunesische grens over schreden hebben en het vuur op de bur gerbevolking geopend hebben, waardoor een 75-Jarlge man werd gedood, De Tu nesische regering heeft bij de Franse zaakgelastigde krachtig geprotesteerd. De „Savannah", 's werelds eerste koopvaardyschlp met kernaandrijvlng, zal op zijn komende reizen een deskundige meekrijgen, die speciaal op de straling zal letten, zo hebben Britse deskundigen, die een studiereis naar de V.S. hebben ge maakt, meegedeeld. Het schip heeft voorts 12 „verklikkers" aan boord, die gemon teerd zyn rond de .mantel" van de reac tor. Deze „verklikkers" moeten de stra ling meten. Zij zullen een alarmsignaal geven als de dosis 6trallng te hoog wordt. De ..Savannah" zal het volgend Jaar zijn eerste reis maken. De Belgische bijdrage aan de NAVO zal binnenkort worden uitgebreid met twee gemotoriseerde dlvlslea Infanterie en een honderdtal „Star"-straaljagers. die sneller vliegen dan het geluid. De Belgi sche minister van Landsverdediging, Golson, heeft dit meegedeeld op een be sloten byeenkomst van de defensiecom missie van de Westeurooese Unie. Hij ver klaarde dat België zlln NAVO-blldrnge zou verhogen door drastische beperking van personeel dat niet bij gevechtshandelingen zou worden betrokken en door stroom - lljnlng van de militaire organisatie. Vice-president Nixon heeft gedreigd de godsdienstkwestie als voornaamste punt van discussie ln de presidentiële verkiezingscampagne te zullen gebruiken, tenzij senator John Kennedy „ooeniyk zyn jongere broer Robert Kennedy zou berispen, wegens het rondstrooien van leugens over de door de Republikeinen eevolgde tactiek in de verkiezlngsstryd. De longe Robert Kennedy, die de ver kiezingscampagne voor zijn broer leidt, had ln Washington gezegd, dat de repu blikeinse organisaties ln San Dlegn In de staat Californlë en op andere plaatsen ln het land „vry openlijk anti-katholieke geschriften verspreiden". Agenda WOENSDAG Café Aniba: Ledenvergadering Leldse Tuiniers- en Bloemistenver. „D.E.V.". nam. Het Gulden Vlies: Culturele filmavond G. H. Bührmann's Papiergroothandel. Vertoning van grafische documentaires. 8 uur nam. Lakenhal: Leidse week voor Int. Samen werking. Bijeenkomst over zending en missie. Spreker ds. J. Th. Mackenzie, dr. A. Th. van Leeuwen en prof. dr. J. Sleyf- fers. 8 uur nam. Marekerk: wykavond Molenwijk. Spr. ds. A. de Leeuw te Boskoop, over: „Twee beren". Medewerking de vier gebroeders Spaargaren uit Llsse. 8 uur nam. Rapenburg 61: K. en O.-studiecursus „Het dubbele gezicht der filosofie". 8 uur nam Stadszaal (grote zaal): Najaarsuitvoe ring Sempre Avantl's „Jong en Jolig". 8 uur nam. Rijksmuseum voor Volkenkunde: Le zing dr. J. Vanslna over „Religieuze kunst bij de Kuba (Kongo)". 8 uur nam Waaggebouw: Tentoonstelling „Pas op de Jeugd". 2.305 en van 710 uur nam. Zomerzorg: Ledenvergadering Leldse Ver. van Postzegelverzamelaars. 7.30 uur nam. DONDERDAG AntonlusclubhulsLeldse h.b.s. voor meisjes. Opening seizoen. Toneel en mu ziek. 7.30 uur nam. Gulden Vlies: Ledenvergadering Leldse As6uratieclub. Spr. drs. Th. C. L. Kok over hypotheek en levensverzekering. 8 uur nam. Leidse Volkshuis: Leidse week voor Int. Samenwerking. Byeenkomst voor vrouwen organisaties. Spr. mevr. P. H. Smits-Wit vliet, dhr. E. Boogerman en mevr. O. C. D. Idenburg-Siegenbeek van Heukelom. 2.30 uur nam. Prediker: Spr. ds. J. A. Smlnk van Den Haag. 8 uur nam. Stadszaal (grote zaal): Abonnements concert Residentie-Orkest o.l.v. Karl Böhm. Pianist Daniël Wayenberg. 8 uur nam Vreewijkstraat 8: Opening uitbreiding rusthuis „Vreewyk". 8 uur nam. VRIJDAG Burgerzaal Stadhuis: Leldse week voor Int. Samenwerking. Spr. dr. L. G. M. Jacquet. Medewerking Lelds Kamerkoor. 8 uur nam. De Harmonie: Expogé. Spr. wethouder A. J. Jongeleen over „Een reis door Lel den en verder". (Met dia's). 8 uur nam. Gerecht 10: Soefi-beweging. Spr. mevr. mr. J. M. Kunst. 8 uur nam. Het Gulden Vlies: V.V.D. mevr. G. V. van Someren-Downer over ue Mammoet wet. 8 uur nam. Pieterskerk (consistorie): Oecumenische gesprekskrlng. 8 uur nam. Pieterskerk: Avondgebed. 7.157.50 uur nam. Prediker: Evangelisatie Christengem „Ecclesia". 8 uur nam. Rem. Kerk: Spr. prof. dr. L. J. van Holk „Christendom en zyn geesteiyke mededingers. 8 uur nam. 8chouwburg: Vyftlg Jaar Emtegéës. Opv. van Musical „Knickerbocker Holiday". 8 uur nam. Stadszaal (grote zaal): Huldigings avond Jubilarissen NZHVM. 7.30 uur nam. ZATERDAG Doopsgezinde Kerk: Adventkerk 1011 Evang. Luth. Kerk: Herdenking kerk hervorming. Spr. ds. Haan en ds. Schrö- der. Uitvoering Cantate Buxtehude. 8 uur nam. Rembrandt-lyceum: Receptie 50 Jaar Emtegéës. 3.306 uur nam. Schouwburg: Vljtlg Jaar Emtegéës. Opv. van Musical „Knickerbocker Holiday". 8 uur nam. Stadsgehoorzaal: vyftlg Jaar Emtegéës. Bal 11.45 uur nam. ZONDAG Evang. Luth. Kerk: Inzegening mevr. A. Blankensteln-Offenberg tot cantor- organlste. 10.15 uur voorm. MAANDAG Geref. Kerk Oude Vest: Herdenking kerkhervorming. Spr. ds. K. Dronkert. 8 uur nam. PieterskerkHerdenking kerkhervor ming. Spr. dr. K. E. H. Oppenhelmer. 8 uur nam. Rapenburg 61: K. en O.-cursus over het ontstaan van het christendom. 8 uur nam. TENTOONSTELLINGEN Rijksmuseum van Oudheden: Tentoon stelling ..Panorama der prehistorie" Werk dagen 105 uur; 's zondags 15 uur nam (tot 15 december) RMKsmuseum Geologie en Mineralogie v d Werfpark 1: Tentoonstelling geolo gie van Nederland Op werkdagen 7an 10 -12 en 2—4 Zon- en feestdagen 24 uur Rijksmuseum voor Volkenkunde: Ten toonstelling over Ruanda en Urundl. Werkd. 10—4, zond. 14 uur; (t/m 31 oktober). Rijksmuseum voor Volkenkunde. Ten toonstelling „zeg het met bloemen In het Chinees" (Tot 31 oktober) Universiteitsbibliotheek: Tentoonstelling 100 Jaar vaderlandse geschiedenis aan Leldse Universiteit. Werkd.: 9-12 uur en 2-5 uur, 's zondags gesloten (tot en met 22 oktober) BIOSCOPEN Casino: „Canaille". 18 Jaar. Werkd.: 2.30, 7 en 9.15 uur; zondag: 2.30, 4.45, 7 en 9.15 uur. Donderdagcyclus „Als de kraanvogels overvliegen". 14 Jaar. Lldo: „Genadeloze Jeugd". 18 Jaar. Werk dagen: 2.30, 7 en 9.15 uur; zondag: 2.30 4.45, 7 en 9.15 uur. VOOR DONDERDAG 27 OKTOBER Hilversum I, 402 m. KRO: 7.00 Nws. 7.15 Gram. 7.30 V. d. Jeugd. 7.40 Gram. 7.45 Morgengebed en overweging. 8.00 Nws. 8.15 Gram. 8.50 V. d. vrouw. 9.35 Waterst. 9.40 Gram. NCRV: 10.00 Gram. 10.15 Morgendienst. 10.45 Gram. KRO: 11.00 V. d. zieken. 1.45 Ge wilde muz. 12.00 Middagklok - noodklok. 12.03 Pianospel. 12.25 V. d. landb. 12.35 Land- en tuinbmeded. 12.38 Gram. 12.50 Staatslebezoek v .h. Thallandse Konings paar. 13.00 Nws. 13.15 Zonnewyzer. 13.20 Lichte muz. 13.40 Zang en gitaar. NCRV: 14.00 De Vorstin, hoorsp. 14.30 Omr ork. 15.30 Engelse kerkmuz. 16.00 Verkennin gen ln de bijbel. 16.20 Kamermuz. 16.50 Gram. 17.00 V. d. Jeugd. 17.25 Gram. 17.40 Beursber. 17.45 Fanfare-ork. KRO: 18.15 Sportrubrlek. 18.30 Gram. v. d. Jeugd. 18.50 Sociaal perspectief. 19.00 Nws. en weerber. 19.10 Op de man af, praatje. 19.15 Gram. 19.30 Radiokrant. 19.50 Polit. lezing. 20.00 Gevar. progr. 21.30 Orgelconc. 22.00 Periodieken-parade. 22.10 Vocaal ens. 22.30 Nws. 22.40 Avond overdenking. 22.55 Boekbespr. 23.00 Oram. 23.25 Muzlk. lezing. 23.55-24.00 Nws. Hilversum II, 298 m. AVRO: 7.00 Nws. 7.10 Gym. 7.20 Gram. VPRO: 7.50 Dagopening. AVRO: 8.00 Nws. 8.15 Gram. 9.00 Gym. v. d. vrouw. 9.15 Gram. 9.40 Morgenwijding. 10.00 Gram. 10.50 V. d. kleuters. 11.00 Tussen de wal en het schip, lezing. 11.15 Gram. 12.00 Lichte muz. 12.30 Land- en tulnb.meded. 12 33 Orgelspel. 12.50 Uit het bedryfs- leven. lezing. 13.00 Nws. 13.15 Meded. of gram. 13.20 Lichte muz. 13.55 Beursber.- 14 00 Fluit en klavecimbel. 14.30 V. d. vrouw 15.05 Lichte muz. 15.30 Reportages 16.00 Gevar. Drogr. 17.00 V. d. Jeugd. 17.30 Promenade-ork. AVRO: 18.00 Nws. 18.15 Voordr. 18.45 SDortpraatJe. 18.55 Gesproken brief. 19.00 V. d. kind. 19.05 Gevar. Drogr. 20.00 Nws. 0.05 Kamerork. en sol. 21.15 Zo ge zaait zult ge oogsten, hoorsp. 22.30 Nws., beurs ber v. New York en meded. 22.45 Journ. 23.00 Soortact. 23.10 Nwe gram. 23.55- 24.00 Nws. TELEVISIEPROGRAMMA NTS: 20.00 Journ. en weeroverz. VARA: 20.20 Actueel progr. 20.30 De wereld van vandaae. lezing. 20.40 Kink ln de kabel. 21.00 Freule Julle. t.v.-spel. Daarna: NTS: extra-Journ. i.v.m. het bezoek v. a. Koning en Koningin v. Thailand. BUITENLANDSE PROGRAMMA'S Engeland. BBC Home Service. 330 m. 12 00 Schoolradio. 13.00 Ork.conc. 13.55 Weerber. 14.00 Nws. 14.10 Quiz. 14.40 Voor dracht 15.00 Schoolradio. 16.00 Lichte muz. 16.45 Kritieken. 17.30 Latijns-Ame rikaanse muz. 18.00 V. d. kind. 1855 Weerber 19.00 Nws. 19.15 In the South- East 20 00 Gram. 20.30 Hoorsp. 21.30 Gram. 22.00 Praatje. 22.30 Cabaret. 23.00 Nws. en comm. 23.30 Voordr. 23.45 Pari. overz. 24.00 Nws. en weerber. 0.06-0.36 Kamermuziek. Eneeland. BBC Light Programme. 1500 en 247 m. 12.00 Voordr. 12.15 Mrs. Dale's dagb 12.31 Lichte muz. 13.00 Gram.:13.31 V. d. arb 14 00 Gevar. muz. 14.45 V. d. kind. 15.00 V. d. vrouw. 16.00 Lichte muz. 16.45 l.ichte muz. 17.31 Mrs. Dale's dagb. 17.48 Ult-sl races en lichte muz. 18.31 Lichte muz. en ber. 19.40 Sportber. 19.45 Hoor spel. 20.00 Nws. en Journ. 20.25 Sport. 20.31 Wedstr. tussen scholen. 21.00 Sa menzang. 21.31 Vragenbeantw. 22.00 Ge var progr. 22.31 Gevar. muz. 23.30 Nws. en sport. 23.40 Jazzmuz. 0.31 Latyns- Amerlkaanse muz. 0.55-1.00 Nws. Nordwestdeutscher Rundfunk, 309 m. 12.00 Lichte muz. 13.00 Nws. 13.15 Amus.- muz. 14.00 Dansmuz. 16.05 Fllmmuz. 16.45 Dansmuz. 17.00 Nws. 17.35 Omr. ork. en sol. 19.00 Nws. 19.15 Operettemuz. 21.00 Dansmuz. 21.45 Nws. 23.30 Moderne ka mermuz. 24.00 Nws. 0.10 Gevar. muz. 1.00 Weerber. en gevar. muz. Frankrijk 3, 280 en £35 m. 12 00 Nws. 12.10 Ork.conc. 14.05 Solisten- conc. 16.40 Kamermuz. 17.15 Orgelrecltal. 18.30 Gram. 19.00 Nws. 20.00 Ork.conc. 22.25 Gram. 23.10 Gram. 23.51-24.00 Weer ber. en nws. Brussel, 324 en 484 m. 324 m.: 12.00 Amus.ork. 12.30 Weerber. 12.35 Gram. 12.50 Koersen. 13.00 Nws. 13.15 Gram. 14.00 Schoolradio. 16.00 Koer sen. 16.06 Franse les. 16.21 Muz. uit Grie kenland. 17.00 Nws. 17.15 V. d. kind. 18.20 V. d. sold. 18.50 Sportkron. 19.00 Nws. 19.40 Gram. 19.50 Voordr. 20.00 hoorsp. 22.00 Nws. 2.2.15 Radio-Untversl- telt. 22.55-23.00 Nws. 484 m.: 12.02 Lichte muz. 12.30 Ham mondorgelspel. 13.00 Nws. 13.15 Dansmuz. 14,13 Belgische muz. 15.15 Koorzang. 15 30 Gram. 16.07 Chansons. 16.30 Lichte muz. 17.00 Nws. 17.30 Pianorecital. 17.55 Gram. 18.30 Lichte muz. 19.30 Nws. 21.00 Gevar. muz. 22.00 Wereldnws. 22.55 Nws. I.uvor: „De zaak M.P.". Al. Werkd.: 2.30 7 en 9.15 uur; zondag: 2.30, 4.45. 7 en 9.15 uur. Studio: „Wilde aardbeien". 18 Jaar Werkd.: 2.30. 7 en 9.15 uur; zondag: 2.30. 4.45, 7 en 9.15 uur. Trianon: „Saboteur". 14 laar. Wericd.: 2.30. 7 en 9.15 uur; zondag: 2.15, 4.30, 7 en 9.15 uur. Ktx: „Met getrokken pistolen". 14 Jaar. (vrijdag t.e.m. zondag). Werkdagen: 2.30 7.15 en 9.15 uur; zondag: 2.30. 4.4ö. 7.15 en 9.15 uur. „Liefde la myn be roep". 18 Jaar. (maandag t.e.m. donder dag). Astra-theater Wassenaar vrijdag 8 uur, zaterdag 7 en 9.15 uur; zondag 2.30. 7 en 9.15 uur „Conny een meisje van 16". A l. woensdag 2.30 uur; maan dag - dinsdag - woensdag 8 uur „Euro pa bh nacht 18 Jaar. Donderdag 8 u. „Menschen lm Hotel". 18 Jaar. AVOND- EN NACHTDIENST DER APOTHEKEN. Te Lelden ls geopend de Zulder-Apo- theek. Lammenschansweg 4, tel. 23553. BÜ geen gehoor bij Uw huisarts of specialist (of diens waarnemers), bel op dokterstelefoon 22222. WEERRAPPORTEN (Van hedenmorgen 7 oor) Ypenburg Vllsslngen Eelde De Bilt Twente Eindhoven Z.-Limburg Helsinki Stockholm Oslo Kopenhagen Aberdeen Brussel Luxemburg Parijs Bordeaux Grenoble Nice Berlijn Frankfort Mtlnchen Ztlrlch Genéve Locarno Wenen Insbruck Belgrado Athene Rome AJacclo isabon regen geh dew. regen regen mist regen geh. bew. geh bew. regen zwaar bew. geh. bew. regen gen. bew. regen gen bew regen regen licht bew zwaar bew onbewolkt motregen regen licht bew. regen regenbul regen zwaar bew. licht bew. geh. bew. half bew regen zwaar bew. zwaar bew. a ci fió fi a 8 •a| H a 3 6 fl s 3S ono 4 16 10 0.1 o 6 14 10 0 w.stll 16 10 0.2 n 3 14 11 1 o 6 16 9 0 no 2 16 9 0.1 ono 4 17 8 0 o 2 17 10 0 o 3 17 11 0.1 w 2 4 -6 0 zo 6 7 -2 0 w.stll 4 3 0.1 o 9 9 8 3 o 4 12 11 17 ono 2 16 10 1 ozo 3 16 9 2 w 2 17 11 16 z 4 16 9 19 WAtll 13 10 3 w 3 17 10 47 o 5 14 8 0.1 w.stll 15 8 4 w 5 16 8 0 ozo 1 16 10 7 zw 9 11 9 1 z 2 12 9 53 zzo 10 16 8 0 w 3 19 6 0 Z 4 27 13 0 w.stll 27 15 0 zw 10 20 16 4 o 1 22 12 8 wzw 5 18 11 0.1

Leidsch Dagblad | 1960 | | pagina 2