Laatste nieuws Krantenbezorgers Sporttoto Gevarieerd program van K. en O's Filmstudiekring in Universiteit Tanker op de Waal gezonken Wel voor aanleg van rijwielpad, maar niet door 't Warmonds hos Paartje had honger en had het koud, maar had geen benzine.... WOENSDAG 26 OKTOBER 1960 Hernieuwde kennismaking met Ivensfilm over de Seine Voorts een verrassend werkje van de Canadees Richard Williams Een tweede ontmoeting met een kunstuiting kan bij toeschouwer of luisteraar soms tot herziening van het aanvankelijk oordeel leiden. Zo is het ook met onze waardering voor „La Seine a rencontré Paris" van Joris Ivens, een werk, dat in het begin van dit jaar in de filmzaal van de Universiteit werd gedraaid en gisteravond, eveneens voor de Film studiekring, daar zijn reprise beleefde. Het opmerkelijke van de kunst van Ivens is, dat hij niet schroomt om in een film als deze, die een beeld geeft van wat er zich afspeelt op en aan deze vermaarde rivier, harde en zakelijke elementen in te lassen, zoals het verladen van schroot of graan. Bij nadere beschouwing heeft hij dat echter gedaan op een wijze, die niet uit de toon van het geheel valt. De poëtische sfeer is zelfs in die stuggere gedeelten wel degelijk aanwezig. Het was dan ook een genot dit werk van Ivens, die de medewerking had van de dichter Prévert en de filmhistoricus Sadoul, opnieuw te aanschouwen. denmoot van deze knappe film dreigt hier en daar te ontaarden in een carica- turale weergave van de gedachten van de vader, die zich zijn eigen jeugd en de opvoeding van zijn strenge vader her innert. Niettemin is ook dit gedeelte bijzonder suggestief en men kan slechts bewondering hebben voor dit werk van een acteur, die ook op filmisch gebied over voortreffelijke talenten blijkt te beschikken. Al bij al een zeer gevarieerde en boeiende avond, waarmee de Filmstu diekring een gelukkige greep heeft ge daan. Knappe films van Truffaut en Brusse Ook de ander films, die gisteravond werden vertoond (onder het motto „Prijswinnaars der cinematografie") waren zonder uitzondering de moeite waard. Verrassend was „The little island", een tekenfilm van de Canadees Richard Williams met muziek van Carv. een wonderlijk spel met drie vreemde figuurtjes, die resp. de waarheid, de schoonheid en het goede vertegenwoor digen. Maar helaas, bij al hun goede be doelingen ontbreekt het aan wederzijds begrip en zij verlaten het eiland in een stemming van vervreemding;. Williams en Cary hebben er een buitengewoon origineel spel van lijnen en muziek van gemaakt, dat onmogelijk in woorden is samen te vatten, zó grotesk is het ge heel. Een filmpje, dat wij gaarne t.z.t. nóg eens willen zien, omdat het zo sterk afwijkt van wat men, zelfs op avonden van de Filmstudiekring, in hoofdzaak te zien krijgt. De Fransman Truffaut, bekend door „Les 400 coups", is er in „Les mistons" („De boefjes") in geslaagd een pakkend beeld te geven van een groepje plaag zieke jongens van omstreeks twaalf jaar, die bijzonder veel belangstelling hebben voor het aardige meisje, Bernadette, dat bevriend en later verloofd raakt met een gymnastiekleraar. Zij hebben er, uit een soort jaloezie, plezier in de ontmoetin gen van het tweetal te begluren en zo mogelijk te verstoren. Het is een betrek kelijk onschuldig spel, dat een wrang accent krijgt als de verloofde van het meisje Bernadette tijdens zijn militaire dienst bij een ongeluk om het leven komt. Truffaut is een meester in het oproepen van een typerende sfeer, zodat de toeschouwer zelden of nooit het ge voel heeft te kijken naar een spel, maar vrijwel voortdurend in de gedachte leeft met een interessant brok werkelijkheid geconfronteerd te worden. Kees Brusses „Het gerucht", vervaar digd in opdracht van de stichting „Pro Juventute" heeft dezelfde kwaliteiten: vooral in het eerste deel volgt de cineast op boeiende wijze de ontdekking in een gymnasiumklas van de verhouding tus sen een van de meisjes met een volwas sen man. Het kind wordt daardoor on mogelijk en door de rector van school gestuurd. Thuis wordt het op gevoelige en verre van pedagogische wijze onder handen genomen door haar vader, die, na een gesprek met zijn vrouw, tot het Inzicht komt, dat het toch verstandiger is eens met het meisje te praten inplaats van alleen maar straf te geven. De mid- Na botsing Vanmorgen omstreeks tien uur is op de Waal bij Haaften de Duitse tanker „Ruhr 31" in aanvaring gekomen met het Engelse kustvaartuig „Alcette", dat uit zijn roer liep en in volle vaart op de niet-geladen „Ruhr 31" invoer. De bot sing was zo hevig, dat de „Ruhr 31" on middellijk zonk. Het achterschip bleef nog even boven water,, waardoor veer man Van de Moore, die met zijn veer boot op dat moment juist midden op de Waal was, de opvarenden, de 32-jarige schipper Emil Jahnke, diens vrouw Eva en hun dochtertje Astrid en de 21-jarige matroos P. Schmitz van boord kon ha len. Het schip zonk hierna geheel Slechts de mast steekt nog boven water uit. De geredden werden voorlopig in de pastorie van de Nederlandse hervormde kerk ondergebracht. De Engelse kust vaarder is voor anker gegaan. Liefdesverdriet maakt militair recalcitrant (Van onze Haagse correspondent) Een 20-jarige militaire kok uit Am sterdam, die diende bü de stafcompagnie van de 4e divisie te Harderwijk, was op de avond van 31 augustus J.l. naar een café gegaan, om zijn verdriet in bier te verdrinken. Zijn meisje had het uit gemaakt. In dat café had een vaandrig hem met de handen in de zakken zien zitten en hem op dit on-militaire gedrag attent gemaakt. „Waarom moet ik mijn handen uit de zakken halen, daar zie ik niets in" was de reactie van de kok geweest. Nogmaals had de vaandrig hem toen verzocht het gegeven bevel op te volgen. „Dat neem ik niet", zei de treurende militair en had toen de vaandrig maar een klap in het gezicht gegeven. De dader stormde, achterna gezeten door de vaandrig, het café uit. Buiten greep de vluchteling een fiets en wierp dit vehikel tegen de schenen van de vaandrig. Voor al deze feiten stond beklaagde vanochtend voor de krijgsraad te velde- west te Den Haag terecht. „Dat optreden van u lijkt nergens naar" meende president. „Ik was hele maal van de kook door het bier" zei beklaagde. De auditeur-militair eiste twee maan den militaire detentie met aftrek van voorarrest. De kok werd tenslotte door de Krijgs raad veroordeeld tot 2 maanden mili taire detentie. Blindedarm doorbrak het B.B.-isolenient (Van onze Arnhemse correspondent) Voor een van de vrijwilligers, die deel neemt aan de BB-oefening Copex die maandag jl. in Nijmegen is begonnen, heeft het verblijf ondergronds niet erg lang geduurd. Mej. J. Awater moest gis termorgen namelijk op doktersadvies uit de afgesloten kelder bovengronds worden gebracht, daar zij een aanval van acute blindedarmontsteking had gekregen. Zij werd in het ziekenhuis opgenomen. De zegels van de toegangsdeur van de on dergrondse commandopost werden ver broken, maar zijn naderhand weer aan gebracht. Voor de overblijvende BB-ers gaat de oefening normaal door. Adres Zoetermeer over Haagse groei De gemeente Zoetermeer heeft aan de leden van de Tweede Kamer der Sta- ten-Generaal een adres gezonden over het plan Wilsveen. Uit de conclusie van het adres blijkt, dat de gemeente Zoetermeer de Kamer met de meeste aandrang verzoekt zich uit te spreken voor een uitbreiding van de Haagse agglomeratie in twee fasen. Men stelt namelijk voor de gemeente Zoetermeer ten behoeve van de Haagse agglomeratie uit te breiden tot 40.000 in- Advies uitverkopenwet acht voorverkoop uit den boze (Van onze Haagse correspondent) Het bestuur van het Hoofdbedrijfschap Detailhandel heeft vanochtend eenstem migheid bereikt over een aan de staats secretaris van Economische Zaken te zenden advies inzake enkele wijzigingen van de uitverkopenwet 1956. De belangrijkste punten uit dit advies zijn, dat de aanvangsdata van de half jaarlijkse uitverkoopperiode blijven vast gesteld op 15 januari en 15 juli, maar dat het gedurende zes weken vóór deze da tum verboden is aankondigingen te doen of acties te voeren, die het karakter van een uitverkoop dragen. Bovendien is het dan in het tijdvak van zes werkdagen voorafgaande aan de uitverkoop verbo den aankondigingen te doen van een bij zondere aanbieding of van een aanbie ding. die een prijsverlaging aangeeft of daarop duidt. Tenslotte, de „voorverko pen", bijvoorbeeld de voorkeursverkoop voor vaste cliëntèle, zullen weer verbo den worden, zoals zij ook tot 1957 ver boden waren. Nobelprijs voor literatuur De Nobelprijs voor literatuur is van daag door de Zweedse Academie te Stockholm toegekend aan de Franse dichter en diplomaat Saint-John Perse. Perse is 73 jaar. De prys is dit jaar 225.986,76 Zweedse kronen (circa 165.000 gulden). Saint-John ls een schuilnaam. De eigen naam is Alexis Leger. De achttien leden van de Zweedse Academie waren eenstemmig van oor deel, dat de prijs aan Perse moest wor den toegekend wegens „de hoge vlucht van zijn verbeelding en het op visionaire wijze uitbeelden van de geest van onze tijd." De prijs zal op 10 december door Koning Gustaaf Adolf van Zweden in het Concertgebouw te Stockholm aan de dichter worden uitgereikt. ZESTIGJARIG RIJNSCHIP HEDENMORGEN GEZONKEN In de Waalhaven, bij het overslag be drijf Kruwal, is vanmorgen het 1325 ton metende Rijnschip „Medusa", bij het laden van ijzererts gezonken. Dit schip vaart onder Franse vlag en is ongeveer zestig jaar oud. De 52-jarige Duitse schipper H. Köler werd gewaarschuwd door het hevig gekraak, waarmee zijn schuit doormidden brak. Hij lag ziek te bed, maar kon zich tijdig met vrouw en twee kinderen in veiligheid stellen. Ook de overige opvarenden, de eerste knecht met zijn vrouw en nog twee knechts konden zelfs zonder natte voe ten te krijgen overstappen op een bun kerscheepje, dat evenals de „Medusa", langszij het Duitse s.s. „Fenny Friede- rich" lag. Vanuit dit schip werd het ijzererts in de „Medusa" geladen. Boven het gezonken schip staat vijf meter water. woners en daarna Wilsveen verder te ontwikkelen voor een capaciteit van 90.000 inwoners, zonder dat voor een sa- mengroei met Zoetermeer behoeft te worden gevreesd. Het is voor de tweede maal dat de ge meente Zoetermeer zich in een adres heeft gericht tot de Tweede Kamerleden. Ook in haar adres van 20 maart 1959 heeft Zoetermeer uitbreiding van de ge meente tot 40.000 inwoners voorgesteld. Raad Warmond over streekplan Onder voorzitterschap van burgemeester jhr. mr. L. M. E. von Flsenne kwam de raad van Warmond gisteravond in openbare vergadering bijeen. Na een aantal hamerstukken kwam het punt reisvergoeding voor onderwijzend personeel aan de orde. Door twee onderwijzeressen was een vergoeding voor reiskosten aange vraagd. Voor mevrouw Sweetvan 't Kruys zou dit een bedrag van f. 20.90 per maand vergen. De financiële commissie vraagt een nadere toelichting op dit bedrag. Hieruit blijkt, dat genoemde onderwijzeres haar dochtertje iedere dag mee moet brengen. Dit vergt al een bedrag van f. 6.40. Aangezien genoemde onderwijzeres haar dochtertje niet kan achterlaten en daardoor haar ambt niet uit zou kunnen oefenen hadden B. en W. besloten deze vergoeding toe te kennen. Voor mej. Van Nijnanten, die onge huwd is bestaat geen voorziening in de verordening, zodat dit werd geweigerd. Enkele raadsleden vonden dit wel een beetje té en stelden voor de verordening maar eens te herzien, waartoe werd be sloten. Voor mej. Van Nijnanten bestaat dus in de toekomst nog een kansje. Hierna kwam het ontwerp-streek- plan bollengebied aan de orde. B. en W. hadden gemeend hiertegen enkele bezwaren in te moeten brengen. Hel gebied vanaf de Ringvaart tot aan de scheiding van de Groot Hemmeerpol- dcr en de Hofpolder, langs de Kager- plasscu is namelijk bestemd voor recreatie. Bovendien is een rijwiel- route geprojecteerd via de oostelijke rand in het bos van Huys te War- mont, langs de oever van het Norrc- meer, via de gemeentelijke eenden kooi langs rijksweg no. 4 tot bij de Ringvaart. B. en W. vinden dit mede bezwaarlijk, omdat de eendenkooi heirdoor gedoemd zal zijn te verdwij nen. Ook streekbelang De heer Van Vliet (KVP) meent dat men moet uitgaan van de gemeentebe langen maar daarnaast ook het streek belang in overweging moet nemen. Hij is wel voor het rijwielpad, omdat dit een gelegenheid schept om bij het wa ter te komen en bovendien een uitbrei ding geeft van de recreatiegelegenheid. Hij vindt de eendenkooi wel uniek maar niet van belang voor de grote piassa. Hij kan derhalve in het algemeen wel mee gaan met de gedachte van G S om het toeristische verkeer wat meer ruim te te geven. De heer Willemsen (KVP) is ook wel voor het rijwielpad, al zou hij het dan liever iets anders geprojecteerd willen zien. Bovendien dringt hij aan op een pad dat uitsluitend voor fietsen is be stemd en waarlangs niet gebouwd mag worden. De heer Heyl (P.Chr.) zegt iets in de bezwaren gemist te hebben. Het plan spreekt namelijk overal over het sparen van bollengrond. Dat mag niet worden aangetast. In Warmond wordt echter juist een stuk bollengrond als bouw grond aangewezen. Hij vindt dit incon sequent. In het hemd De voorzitter vertelde juist over de door de heer Heyl genoemde lacune gezwegen te hebben, omdat het wel eens kon gebeuren dat de gemeente noodgedwongen op dit stuk tot wo ningbouw zou moeten overgaan en zichzelf dan in het hemd zou zetten. Wethouder Dekker (P.Chr.) meent dat het plaatselijk belang moet prevaleren. Wethouder Vergeer (KVP) tenslotte vindt dat agrariërs weer worden bena deeld. Nadat men in tweede instantie op het een en ander was ingegaan werd tot stemming overgegaan. Eerst werd gestemd over het wel of niet vermelden van het bezwaar van de heer Heyl. De meerderheid was voor zwijgen en deelde derhalve de mening van B. en W. Ten tweede: helemaal geen rijwielpad (vol gens B. en W. dus) of een met een ge wijzigde route. De meerderheid was vóór een gewijzigde route, dus niet door het bos en niet over het rechtsgebied van de eendenkooi. Verder werd met algemene stemmen besloten G.S. alvast mee te delen, dat het fietspad in de toekomst bij gemeenteverordening voor bromfiet sen verboden zal worden. Ook was men met algemene stemmen tegen de be stemming van de Hemmeerpolder als recreatiegebied. De heer Scheepers (VVD) zag In dit gebied graag een zwembad. VARIA Steeds meer Autobahnen (Van onze correspondent in Bonn) Het net van autobanen in de Bonds republiek wordt langzaam maar zeker groter. Het omvat thans 2700 km, dat is overigens maar 600 km meer dan vijf jaar geleden. Voor de boeg staan staan de volgende projecten, die ook voor Nederlandse autorijders van bete kenis zijn: 1. De af/onding van het traject Oost- zee-Zwitserland. Daarvoor moeten bij Hannover nog een paar kilometer wor den aangelegd en zal men eind 1961 klaar zijn met het stuk Offenburg- Freiburg-Bazel. 2. De „Holland-Linie" tussen Ober- hausen en Arnhem krijgt het volgende jaar bij Emmerik en Oberhausen de eerste stukken. Het gehele project zal pas over een jaar of vijf klaar zijn. 3. De Autobahn Keulen-Aken zal op 22 december kant en klaar zijn. 4. De Autobahn door het Roergebied krijgt dezer dagen een aftakking van Keulen over Wuppertal naar Hamm. Autobahnen maken is overigens een duur karwei voor de Westduitse staat: per kilometer komt een Autobahn op 2,8 miljoen mark, in de nabije toekomst zal die prijs, zo vreest men, wel stijgen tot 3.5 k 4 miljoen mark Parlement-op-afstand (Van onze correspondent in Bonn) Vlak voor het Bondshuis, het witte parlementsgebouw in Bonn, is de afge lopen maanden een fraai pand verrezen, zeer lang, tamelijk smal en anderhalve verdieping hoog; 64 parlementsleden kunnen in dit parlementshuis een kamer huren, waarin ze kunnen slapen, werken, rusten. Het is een zeer elegant gebouw geworden met teakhouten deuren en een voor Duitse begrippen lage huur! De parlementsleden, die te ver van Bonn wonen om na iedere vergadering even naar huis te rijden, kunnen hier voor 120 mark in de maand een woonkamer, een slaaphoek, een kleine loggia en een keuken met koelkast huren. Uiter aard bevindt zich in het appartement een telefoon maar ook een speciale luid spreker, waardoor men de debatten in de Bondsdag kan horen, alsmede een belletje, waarmee de president van de Bondsdag de leden voor een stemming pleegt op te roepen! Dat dit fraaie gebouw de belasting betaler 2 miljoen mark kostte, dat de appartementen nogal chic zijn inge richt. dat ook hier de parlementaire indeling (links de SPD. in het midden de CDU, rechts de FDP en de DP) is gehandhaafd: iedereen gaat daar nog wel akkoord mee. Maar die luidspreker en dat belletje in elke zitkamer vindt men te ver gaan! Want straks zal het theoretisch zo kunnen worden, dat een groot deel van de Bondsdagleden „thuis" blijft, in de gezellige appartementen het gehele debat volgt, en misschien zelfs nog eens met een druk op de knop gaat j stemmen. Dat zou dan een parlement- op-afstand worden Lips past nylon toe bij scheepsschroeven Bij de n.v. Lips' Scheepschroevenin- dustrie in Drunen in thans een nylon scheepsschroef, de zgn. nautilonschroef, in prod uk tie. De bruikbaarheid van deze schroef, die is ontwikkeld door de researchafde lingen van Lips en van Bayer in Lever- kusen is bewezen, zodat gesproken kan worden van een geheel nieuw toepas singsgebied. In de toekomst zal nauti- lon behalve voor scheepsschroeven ook gebruikt kunnen worden bij de vervaar diging van schroefmutsen, mengwerk- apparatuur etc. Het gebruik van dit materiaal dat dus toepassing vindt dank zijn Neder lands-Duitse samenwerking heeft ver scheidene voordelen. Nylon heeft bijv. betere weestand tegen z.g. slagbelasting en de demping, daarvan, zodat de kruk as en de schroefas minder belast wor den. Voorts munt het uit door absolute corrosiebestendigheid, het is aanmerke lijk lichter dan metaal en bovendien buigzaam, zodat het, bijv. na een on gewenste aanraking met stenen, de oude vorm herneemt. Voorloping wordt dit nieuwe materiaal voornamelijk gebruikt voor Rijnschepen, waarvoor reeds enige nabestellingen zijn binnengekomen. La ter hoopt men deze soort schroeven ook bij zeeschepen toe te passen. gevraagd voor wijkbezorging in VOORSCHOTEN. Zij moeten in Voorschoten wonen. Leeftijd boven 17 jaar. Aanmelden: bureau LEIDSCH DAGBLAD, Witte Singel 1, Leiden of bij de agent M. Ruytenbeek, Papelaan 182, Voorschoten. (Van onze Haagse redactie) Vanmorgen om 12 uur. toen de aan meldingstermijn officieel sloot, hadden zich bij het KNVB-bureau in Den Haag 3 deelnemers aan de laatste sporttoto met 15 punten gemeld. Dit drietal ver deelt de le prys van f. 107.100. De 2e prjjs van f. 53.550, valt uiteen in 19 de len. Deze deelnemers kwamen tot 14 punten. Voor de derde prijs - die even groot is als de tweede - was de toeloop belangrijk groter: 433 deelnemers be haalden 13 punten. Een van hen be reikte dit resultaat in twee kolommen. Vliegtuig op liuis: zeven doden In Kolsva bij Köping in Midden-Zwe den is een militair vliegtuig op een boer derij neergestort. Zeven mensen kwamen in de vlammen om. De piloot had het toestel vermoedelijk tijdig verlaten. OEGSTGEEST De PIT-collecte in Oegstgeest heeft f. 652.08 opgebracht. 30500 30500 30500 Het Leidsch Dagblad MEEST GELEZEN COURANT van Leiden en Omstreken. ililliliiiiiiillllililiiliiiiiiilliilllliiiiiiiiiiiiillllliliillliiliiiiiiiiiilliilllilillllllillliililllll (Van onze Utrechtse corresopndent) Ze hadden geen benzine meer, ze had den honger en ze hadden het koud. Daarom zette ze de auto vannacht langs de Rijksweg naar Amsterdam en wachtten tot de laatste lichten bij slui tingstijd van het benzinestation van de Shell op de grens van Utrecht en Maarssen gedoofd waren. Toen reden ze een jogen en een meisje hun auto voorzichtig onder het donkere afdak van het tankstation. Ze sneden een slang van een pomp door: geen benzine. Ze braken een ruit van het kantoor: geen benzine. In de kelder van het gebouwtje aan de donkere Rijksweg echter vonden ze koffie en iets te eten. Er stopte een auto van de Rijkspolitie buiten. De jongen en het meisje namen de benen en vluchtten het rijshout langs de weg in. Daar werden ze ontdekt in een greppel, beschenen door de speu rende lichtbundel van de zaklantaarn van de Rijkspolitieman van de groep Aalsmeer. Op het Utrechtse politiebureau kwam het verhaal los. De jongen, een 24-jarige grondwerker uit Hoensbroek, had zijn meisje, een 19-jarige naaister uit Heer len, in de auto van haar vader meege nomen. Naar Rotterdam ging de reis. De vader van het meisje had bezwaren tegen de verkering met de Hoensbroeker Jongeman. In Rotterdam raakte de wa gen van de aanstaande schoonvader de fect. Geen nood„We nemen een andere auto weg." Dat was er een van het ga ragebedrijf C. P. de Groot aan de Hoofd weg aan de rand van de stad in de rich ting Gouda. Het wagentje stond buiten op het erf en kon zo meegenomen worden. De reis ging naar Bilthoven en Utrecht. Op de Rijksweg 2 raakte de benzine op. De Rijkspolitie vond het eenzame autootje bij het donkere benzinestation wat vreemd. Zij constateerde dat de motor nog warm was en raakte zo het Lim burgse paartje op het spoor. Het romantische reisje zal een einde vinden by de polite in Heerlen, waar naar de Jongelui uit Utrecht op trans port gesteld zullen worden. Maandagavond al had de politie in Heerlen verzocht uit te kyken naar de ontvreemde wagen en haar passagiers. De schade aan het benzinestation aan gericht zou f250,— bedragen. Wij verzoeken onze abon nees in Leiden, die een keer de krant niet ontvangen, vóór 7 uur n.m. (zaterdags tussen 4 en 6 uur) no. 30500 te bellen, waarna ons blad alsnog wordt bezorgd. Voor de buitengemeenten wordt voorzover de agent schappen telefonisch bereik baar zijn, elke klacht onmid dellijk doorgegeven. Bel vooral niet onze in de telefoongids vermelde kan- toomummers voor Admin. of Red., want deze kunnen U niet helpen. 30500 30500 30500 BEURSOVERZICHT Intern, waarden lager AMSTERDAM. 26 OKTOBER De grote druk in de hoek waar de aandelen Nat. Handelsbank verhandeld worden ligt. zo het zich vandaag liet aanzien, achter de rug. Dit neemt niet weg dat er nog flinke posten van deze aandelen vanmiddag van eigenaar wis selden. Transacties van 100 tot 150 aandelen in één klap waren geen uitzondering. De koers werd vastgesteld op 226. tegen gis teren 2241 -Op deze prijs kon de beurs kopen en verkopen. De hoekman nam al het aanbod op en stelde kopers te vreden door de stukken op dezelfde prijs als waarvoor ze gekocht waren af te geven. De omzet bedroeg gisteren voor de aandelen nominaal f 3.384.600. De aandelen hebben, zoals bekend, een nominale waarde van f 600. Vandaag zal de omzet wel beduidend onder die van de vorige dag liggen, aldus de beurs. De stemming voor de internationale waarden stelde teleur. De Philips- en Unlleverwaarden moesten de gisteren behaalde koerswinst vanmiddag niet al leen geheel afstaan, doch voegden aan het verlies nog enige punten toe. De handel was over de gehele linie zeer klein. Het buitenland bleef met koop orders uit de markt en dit zegt meestal, dat er dan weinig zaken worden gedaan. Het publiek was met verkopen aan de markt. De beroepshandel deed vrywel niets. In New York wordt kenneiyk ge wacht op de aanstaande presidentsver kiezing (8 november as.). De tendentie in Wall Street biyft teleurstellen. Ook dinsdag werden aldaar lagere slotkoer- sen geregistreerd. In West-Duitsland was de tendentie vandaag min of meer onveranderd. Aku's konden zich op het Damrak op 468% goed handhaven. Phi lips verloor op 1165 circa 13 punten, ver geleken met de vorige slotkoers. Uni levers bijna 0 punten lager op 775. Hoogovens flauw en ruim 20 punten lager by een notering van 823. Kon. Olies verloren f 0.80 en noteerden f 122.70 In de Scheepvaartafdeling wordt het zo langzamerhand uiterst stil. De omzet ten zyn zeer gering. De koersverliezen nemen echter geen grote vormen aan. Vandaag was de stemming in deze af deling iets gemakkeiyker. De Cultures schommelden rond het vorige slot- niveau. In de Staatsfondsenhoek over heerste de vraag. Aan de verplichte f 200.000 vraag voor de staffellening kon alleen worden voldaan op 951/16 pro cent (94 pet.) Ook de overige lenin gen lagen vast in de markt. De gehele beleggingsmarkt vertoonde een vaste tendentie. In de lokale afdelingen viel weinig activiteit te bespeuren. De koersafwij kingen waren merendeels van geen be tekenis. Grootbanken door elkaar eerder een weinig hoger. WISSELKOERSEN Londen 10.60%-10.60%; Montreal 3.85A 3.8512Brussel 7.57%—7.58; Stockholm 73.04%—'73.091*; Milaan 60.72%60.77% Oslo 52.89',252.94%Lissabon 13.20%— 13.22; New York 3.76fi—3.77A; Parijs 76.83—76.88; Frankfort 90.37'.:—90.42% Zürich 87.55-87.60: Kopenhagen 54 74%- 54.79%; Wenen 14.51V4—14.52y4. BEURS VAN AMSTERDAM Woensdag 26 oktober ACTIEVE OBLIGATIES Staatsleningen ad f.1000. Vorige Slotkoers koers v. heden Ned. '58 4% lOOtt 100%GB Ned. '59 4% 10011 100%GB Ned. '60-1 4% 1001* 100%GB Ned. '60II 4% 1001x 100% GB Ned. '59 4% 99% 99 A Ned. '53 3% 95% 95% B Grootboek obl. 3% 80% Ned. '51 3% 9411 95% Ned. '51 3% 96% 96% Ned. '53 (3%) 95% 95% Ned. '56 3% 95% 95% Ned. '48 3% 88% 88% Ned. bel. cert. 3% 87% L Ned. '50 3V4 88 GB 88% Ned. '54 3% 89 tè 89% Ned. '55 I 3% 89H 89% Ned. '55-H 3% 9211 93 Indië *37 3 91% 91% Ned. grtbk. '46 3 92% 92% Ned. doll. In. 47 3 88% 88% Ned. Inv. cert. 3 98% 9811 GL Ned 62-64 3 99,'* 99 A Indië *37 3 98 A Indie '37 A 3 94 A 94 A Ned. won.bJ. '57 6 110 A 110% Ned. won.b.l. '58 4% 100% 100% ACTIEVE AANDELEN Cultuurbank 30% 30 GB Nat. Handelsbank 224% 226 Ned. Handelmy295 298 Amst. Rubber 105% 107% H.V.A148 147 Senembah 540 543 A.K.U468% 467% Berkel's Patent (v.) 341%GB 343 GB Calvé Delft cert. 770% 765 Deli My .en (Ver.) 170.10 170.10 Kon. Pap. v. Gelder 325 %GB 325 Hoogovens cert845 820% Müller en Co. N.B 418% 418% Ned Kabelfabr609 GB 599 Philips 1177% 1165 Philips pref320% 316 Unilever 784% 776 Wilton Feyenoord 195% 196 Biliton 2de r428 419% Dordtse Olie gew. 576% 575 Kon Olie (f20.—) 124.90 125 idem (50 k f20.—) 123.40 122.80 Holl Amer. iyn 140% 140% Java China Paket 155 154% K.L.M 103 10 103.10 Kon Ned Stmv My 181 GB 180% Kon Paket My 136 135 Stoomvaart My Ned 169 166 Nievelt Goudr cert 143 GB 142 v Ommeren cert 284%GB 284% Kon Rott Lloyd 149% 149% Ned Scheepv Unie 147 146% NIET-ACTIEVE OBLIGATIE Prov.- en Gem. leningen A'dam '47 (3%) 3 94% idem 48 (3%) 94% R'dam '52-1 (4%) 99 98% id. id '37 I-II (3%) 95 L 94% Z.-Holland '56 (4%) 99% Bankwezen Vorige slotkoers koers v. heden Bank N. G. '58 (5%) 104ft 104% id. N.WR. '52 (4%) 99A 98% BVG rspbr. f500 179% 180 BVG rspbr. '52131% 131 Industr. Obligaties Philips Dollarlng '51 92 91% Premieleningen A'dam "33 3 100% A'dam '51 I 2% 82% 82% A'dam '56 I 2% 82 81% A'dam '56 n 2% 88% 88% A'dam '56 UI 2% 87% 88 Eindhoven '54 2% 80 Enschede '54 2% 79% Den Haag '52 I 2% 79% 86% Idem II 2% 86% R'dam '52 I 2% 87% 90 L Idem II 2% 90 88 Idem '57 2% 87% 99% Utrecht '52 2% 98% 92% Z.-Holl 1957 2% 95% 95% NIET-ACTIEVE AANDELEN Bank- en Credietinstelllngen Robeco 230 228.50 Amst. Bank 405 405 HJB.U. eert235 234% Rott. Bank 317% 320 Twentsche Bank 304 300 Industrie Ondernemingen Albert Heyn499 600 Borsumy. 56 B 56% K N Edjnet. A-AA 105 Idem pref wd. 104% Electrolasmy350 345 Kon Ned Grofsm 186 183 L Holl. Constructie 560 L 546 Ing. bur v Bouwnyv 262 261% Internatlo 152% 151 Int Kunststof! Ind. 55% 55% Leidse Wolspinnery 538 316 Rott. Droogdok My 630 625 L Sikkens Groep 870 L 855 Ver. Touwf abrieken 327 Walvisvaart 109 108 Wernink's Betonm. 162 160 Van *vyk en Heringa 120 120% Zaalberg 125 124% Spoorwegen Dell Spoorweg My 3% Amerik fondsen Canadian Pacific R 21% 21 Intern Nickel 48% 47% Anaconda 43% 43% Bethlehem Steel 40A 40 Cities Service 45% 46% General Motors 41 40% Kennecott 74% 74 Republic Steel 52% 50% Shell Oil 71% 72 Union Pacific 24% 24 Uo. States Steel 70A 69%

Leidsch Dagblad | 1960 | | pagina 11