ARTESIA EN KOUDEKERK... sucrosa Kolendamp: drie doden Telefoontje Leiden-Amerïka was hoogtepunt van n zonnig feest yerbroedering zustersteden op van de Verenigde Naties dag elke woensdag jongensmarkt In het Kurhaus hielden ruim 2500 politiemannen een salarisgesprek Geen hoog aantal ontsnappingen van ter beschikking gestelden Opgericht 1 maart I860 Dinsdag 25 oktober 1960 Vierde blad no. 30185 Ilct STAATSBEDRIJF DER PTT vergoedt geen schade, veroorzaakt door het verminken, vertragen of verloren gaan van een telegram. tl»» Ion «If T> tdpiwm *_oanto1 ttrnnrden datum Hid V aanliierlincr rllen.cfhiivnetrscls 235 LEDN ARTESIA CALIF HCL794 36 21 1258P PST VIA HOLLANDRADIO PTT aamvijzing is facultatief SPECIAL LOUD SPEAKER PHONE AT MEETING PLEASE CALL UNDERHILL 54344 ARTESIA CALIF AT 1230 PM PACIFIC STANDARD TIME CONVERSATION WILL BE PART OF PROGRAM ED MEDLEY CITY MANAGER ARTESIA CALIF (Van een onzer redacteuren) Gisteren werd Koudekerk aan den Rijn officieel zusterstad van Artesia in Californië uitgeroe- jn. Dit gebeurde tijdens een korte plechtigheid het Amerikaanse plaatsje, die werd ingeluid oor een telefoongesprek, dat een van onze tdacteuren voerde met de burgemeester, mr. W. iagene Padelford; de Nederlandse vice-consul in os Angeles, de heer Nicolaas v. d. Pool en de wee Nederlandse emigranten, die het eerste Burgemeester Q. Waverijn van Koudekerk was voor deze gelegen- >\d naar Het Leidsch Dagblad gekomen en was hierdoor in staat voor eerste keer een persoonlijk gesprek te voeren met zijn ambtgenoot het verre Artesia. De verrassing was wederzijds groot. contact tussen Koudekerk en Artesia dank zij een uit Holland meegebrachte brief van burgemeester Q. Waverijn in april j.l. legden. Door middel van een luidsprekersysteem, dat op het telefoontoestel was aangesloten konden de ongeveer 25 genodig den het gesprek op de voet volgen. Het telefoon gesprek was het hoogtepunt van het officiële programma. Emigranten aan de lijn De heer Waverijn zei o.m.: „Als bur- meester van Koudekerk aan den Rijn iheugt het mij ten zeerste, dat ik jor het eerst persoonlijk met U con- ict op kan nemen. Ik neem de ge- genheid te baat om langs deze weg de lardering en de gevoelens van vriend- hap, die mijn burgerij koestert jegens Uwe over te brengen. Ik hoop, dat t uitroepen van Koudekerk aan den jn tot zusterstad van Artesia nauwe iendschapsbanden mag scheppen tus- ii de inwoners van beide plaatsen. Ik »p ook, dat de verenigingen en orga- isaties in beide plaatsen elkaar zullen eten te vinden. Voorts hoop ik, dat wij ierdoor op de hoogte zullen komen van i gewoonten en gebruiken in beide eden. Dit contact zal onze gezichts- ing verruimen, daar twijfel ik niet Nog een stapje verder Burgemeester Padelford van Artesia »s eveneens blij voor het eerst de stem in zijn „zuster-ambtgenoot" te horen hoopte zelfs, dat een en ander nog is mag resulteren in een persoonlijke itmoeting. Eindelijk Hierna was het de beurt aan het ihtpaar H. Bos-Leenheer om na lange ld eindelijk weer eens met hun ver- 1 ouwde burgemeester van Koudekerk i spreken. Hieronder zullen wij het ge rei in zijn geheel laten volgen: .Spreek ik met Alie Leenheer?" ■Ja. Bent U het burgemeester". We zijn hier uitgenodigd op •bi lunch om het contact tussen wdekerk en Artesia te leggen. Er zijn hier heel wat mensen. De w/ is versierd met bloemen. Er ji foto's genomen. We zijn door nauto opgehaald. We zitten hier in een grote school. Veel gro- idan die we in Holland kennen, tl is heel prettig in Artesia. We '■hn het goed, hebben een eigen is en het werk bevalt prima. We then het gesprek helemaal door luidsprekers gevolgd. Het is d duidelijk. Burgemeester wilt U groeten doen aan iedereen. Vooral aan moederOok ar echtgenoot, Hans Bos, sprak even met Koudekerks burger- ïer. Hollandse bloemen te gelegenheid van de proclamatie Koudekerk tot zustergemeente van «ia, die gisteren om één uur 's mid- i (10 uur 's avonds Nederlandse tijd) ns een stralend zonnetje haar be- kreeg, zond burgemeester Waverijn teren met medewerking van de a American World Airways System de veiling „Flora" te Rijnsburg een »t boeket bloemen, samengesteld uit jrote chrysanten en 5 bossen tros- Tsanten. Of de bloemen al waren aange- kon de burgemeester van tesia nog niet zeggen. „Ik zie ze 9 niet, maar ze zullen ongetwij- komen", vertelde hij. Met een korte plechtigheid is gister dag op de werf van de Rotterdamsche Wok Maatschappij het nieuwe m.s. *«terdijk" in eigendom overgedragen Holland-Amerika Lijn. De „Gaas- jjk" net vijfde vrachtschip (zonder iglesrs-acommodatie) van de zgn. K- zal worden ingezet op de regel- W dienst van de HAL op de havens de Amerikaanse westkust. Het schip 7222 br. reg. ton en een snelheid l" Engelse zeemijlen per uur. Verheugd De heer Waverijn deed de bloemen vergezeld gaan van een briefje met de volgende inhoud: „Op de dag, dat Arte sia officieel Koudekerk proclameert tot zustergemeente, willen wij uiting geven aan onze sympathie door deze Holland se bloemen te zenden. Wil deze bloemen accepteren als een uiting van onze vriendschappelijke gevoelens jegens U en de inwoners van Artesia". Koudekerk is de eerste Nederlandse gemeente, die is uitgeroepen tot "sister city", zusterstad, van een Amerikaanse plaats. En wel op de dag van de Ver enigde Naties. Dit is te meer een uni cum, omdat het contact eigenlijk heel toevallig tot stand kwam, zoals wij reeds meldden. Cultureel contact Het "Sister city program" is het vori ge jaar in de Verenigde Staten opge steld door de Amerikaanse Vereniging van Gemeenten. Het beoogt cultureel en ander contact te leggen tussen Ameri kaanse steden en dorpen met soortge lijke steden en dorpen op andere con tinenten. Artesia is een plaatsje van 8000 in woners. Het ligt ongeveer 40 kilometer van Los Angeles. De raad van Artesia komt de eerste maandag van elke maand bijeen. Het burgemeesterschap is in Amerika veel meer een ere-titel dan in ons land. In feite zorgt de city manager voor de goede gang van zaken wat de gemeentebelangen betreft. In 1875 werd Artesia afgescheiden van Rancho Los Coyottes. Het plaatsje bestaat voornamelijk van veeteelt en in dustrie. In dit opfcicht vertoont het dus overeenkomsten met Koudekerk. Alleen in Artesia lopen de koeien zomer en winter dag en nacht buiten, hetgeen de veehouders in Koudekerk waarschijnlijk Stem van dochter De moeder van Alie Leenheer 1 uit Koudekerk heeft vanmorgen op onze redactie het op een I band opgenomen telefoonge- i sprek gehoord, dat wij gister- y 1 avond voerden met Artesia. Het ging haar uiteraard om i hetgeen haar dochter - i i schoonzoon te vertellen had- 1 den. Dat zij een tikkeltje ont- roerd was, behoeft eigenlijk i geen betoogHet is ook al j weer een half jaar geleden, dat 1 zij de stem van haar dochter het laatst hoorde niet zullen navolgen. Het melken van de koeien geschiedt er voorts heel wat „Amerikaanser" dan in ons land. Tach tig tot honderd koeien worden in een „barn" gedreven en gelijktijdig gemol ken. Elektrisch uiteraard. „Verhollandst" Opvallend is dat de inwoners van Ar tesia overwegend van Hollandse oor sprong zijn. Velen hebben dan ook ty pisch Hollands aandoende namen. Grappig is het te weten, dat men in Artesia een Hollandse bakkerij vindt. Ook is er een winkel, waar men uit sluitend artikelen van Nederlands fa brikaat kan kopen. Artesia kan bogen op vele verenigingen en organisaties, die er wel voor zullen zorgen, dat het "Sister City Program" stipt zal worden uitgevoerd. Burgemees ter Waverijn gaf tenslotte nog de ver zekering, dat ook Koudekerk alles in het werk zal stellen om het contact met haar Amerikaanse zustergemeente le vendig te houden. „De Gemeentepost", dat in Koudekerk door de gemeente huis aan huis wordt verspreid zal met een speciaal „Artesianummer" uitkomen. Ook bestaan er plannen om het on langs in Koudekerk tentoongestelde fo to-archief cp te zenden naar Artesia, waardoor de inwoners van het Ameri kaanse plaatsje zich een beeld kunnen vormen van het Hollandse dorp aan de Rijn. Dit is het telegram, dat de "City manager" van Artesia, mr. Ed Medley ons zond en waarin staat, dat het telefoongesprek, dat wij gisteren met Artesia voerden, deel zou uitmaken van het officiële pro gramma van de proclamatie van Koudekerk tot zusterstad van Artesia. ,ocfc°s* r'SC Ht de nieuwe zoetstof zonder saccharine Ook televisiecluel Adenauer-Brandt (Van onze correspondent in Bonn) Sedert de televisieduels tussen de Amerikaanse presidentskandi daten Nixon en Kennedy ook mil joenen Westduitse t.v.-kijkers in hun ban hebben gehouden, zijn er stemmen opgegaan om een zelfde strijd in het openbaar tussen de beide Westduitse Bondskanselier kandidaten bij de verkiezingen van 1961, Adenauer en Willy Brandt te organiseren. Adenauers partij, de C.D.U., heeft al laten weten, dat de grijze 84-jarige kanselier met plezier in het krijt zal treden „om Brandt zijn meerderheid te bewij zen"! Er werden eerst in de CDU grond wettelijke bezwaren genoemd tegen een televisieduel AdenauerBrandt. In de Bondsrepubliek, zo werd gezegd, zijn in tegenstelling tot de Verenigde Staten de partijen en niet de topfiguren daarvan verantwoordelijk. Thans zijn deze be- zwaren uit de weg geruimd en begint men in de CDU blijkbaar werkelijk plannen te maken, zij het, dat de tijd voor een dergelijke televisiestrijd ten jaanschouwe van miljoenen toeschouwers nog niet rijp is. De verkiezingscampagne is namelijk nog lang niet op toeren. Daarvoor zal men zeker tot na april, zo niet na mei moeten wachten. De CDU lijkt ervan overtuigd te zijn, dat de ervaren Adenauer, die tot zeer acceptabele vereenvoudigingen van moeilijke politieke thema's in staat is, het gemakkelijk kan opnemen tegen de wel eens moeilijk formulerende SPD- kandidaat Brandt. Er zijn uiteraard ook stemmen opgegaan om een televisieduel AdenauerBrandt ten koste van alles te vermijden. Men geeft daarbij wel toe dat de komende Bondsdagverkiezing een zuiver plebiscitair accent heeft gekre- De burgemeester van Koudekerk, de heer Q. Waverijn spreekt met zijn ambtgenoot in Artesia. Dit was het eerste persoonlijke contact tus sen beide burgemeesters. Op de achtergrond het bandapparaat, waarop dit gesprek werd vastge- legd. (Foto LD./Holvast) Ruim 2500 man politiepersoneel waren gisteravond in het Kurhaus bijeen ter bespreking van de politiesalarissen. De bijeenkomst was georganiseerd door de afdelingen Den Haag, Rotterdam en Amsterdam van de Centrale van Politie organisaties. Alleen al uit Amsterdam waren niet minder dan 27 autobussen met circa 1200 politiemannen naar Scheveningen gekomen. Gewapend met borden en spandoeken trokken de politiemannen de grote zaal van het Kurhaus binnen, die voor deze overmacht echter ie klein bleek, zodat velen de redevoeringen via luidsprekers in de gangen en foyers volgden. Na de redevoeringen van de drie bondsvoorzitters, de heren D. Rook, A. K. Mud en J. P. H. Körner was er ge legenheid tot het stellen van vragen. O.m. werd gevraagd waar de bonden nu precies tegen waren. De heer D. Rook, die als eerste de vragen beant woordde, stelde, dat niet alleen ge streefd wordt naar verhoging van het bedrag van f 40 tot f 80, maar dat deze verhoging zal moeten gelden voor alle politie-ambtenaren, ongezien hun rang of functie. Meer kader niet beantwoorden. „Indien dit juridisch mogelijk is, voel ik er echter wel voor", zo zei hy. De heer A. K. Mud, voorzitter van de Nederlandse Politiebond, kreeg de vraag te beantwoorden of de politie niet over moet gaan tot het voeren van een mo delactie. Dit zag spreker niet als de juis te oplossing. „Een goed schutter be waart zijn kruit en houdt het droog", zo zei hij. Laten wij eerst afwachten wat de resultaten van het rapport zullen zjjn. Spreker drong aan op een waar dige houding bij de politiefunctionaris sen, alhoewel zij momenteel niet over eenkomstig die waardigheid worden ge honoreerd. Hij besloot met de wens uit te spreken dat alles nog goed zal komen. „Als de regering verstandig is, grijpt zij nu in", zo zei hij. „En wacht zy niet op intermediair van de volksvertegenwoordi ging". Op de vraag of de Rijkspolitie hoger gewaardeerd wordt dan de gemeente politie, antwoordde hij, dat de taken by de Rijkspolitie volgens het classificatie rapport niet hoger liggen. Wel is er bij de Rijkspolitie meer behoefte aan com manderend kader. Het standpunt van de bonden is, zo vervolgde hij, om in eerste instantie genoegen te nemen met een verhoging voor het gehele politie personeel van f 80.—, mits men de posi tieve toezegging krijgt dat de volledige realisering van de rest van het rapport uiterlijk 1 januari 1962 plaatsvindt. De heer Körner, voorzitter van de R.-K. Politiebond „Sint Michaël" antwoordde desgevraagd, dat het politiepersoneel vanaf 1956 wordt onderbetaald. Wan neer men dus spreekt over terugwerken de kracht, is het van 1956 af. Civiel proces? Die vraag of de Staat wegens het niet nakomen van een belofte een civiel proces aangedaan kan worden, kon spr. POTTERS itfSSlpi „UNIA' MINTHOLPILLCTS Tepen hoest en Keelpijn Uitwerking frappant gen: te weten van een strijd tussen twee mannen, dus van pro of contra Adenauer. Maar de tegenstanders van 't televisieduel zeggen ook dat met zo'n duel de politiek op een veel te laag niveau zal komen te staan. De liberale FDP, die haar best doet zich tussen de SDP en CDU te wringen, gaat overigens nog een stapje verder: zij stelde dezer dagen een televisiedebat voor tussen Adenauer, Brandt en de voorzitter van de FDP, dr. Mende!. Minister Beerman verklaart Minister Beerman heeft geantwoord op de schrifteiyke vragen van het Tweede- Kamerlid de heer Van den Heuvel (KVP) over het ontsnappen van geestelijk ge stoorden uit inrichtingen voor psycho paten. Op 22 september 1960 bedroeg het aantal ter beschikking van de regering gestelden, wier opsporing werd verzocht, in totaal 47 zo deelt de minister mede. verplegingsinrichtingen ontvlucht, negen die in het kader van proefverlof in de maatschappij waren geplaatst, doch die zich aan het toezicht hebben onttrokken, veertien personen aan wie voorwaarde lijk ontslag uit de verpleging van re geringswege was verleend en zes per sonen ten aanzien van wie de rechter de maatregel van terbeschikkingstelling heeft uitgesproken, doch die ten tijde van de uitspraak reeds voortvluchtig wa ren en nog niet konden worden gevat. Ter vergelijking met de afgelopen ja ren zijn de volgende totaal cijfers be^ schikbaar op 1 januari 1958: 70. - op 1 januari 1959: 63. - op 1 januari 1960: 72. - op 17 mei 1960 59. - op 22 sep tember 1960: 47. Het aantal dergenen wier opsporing is verzocht is derhalve geenszins uit zonderlijk hoog in vergelijking tot „mo mentopnamen" uit afgelopen jaren, al dus de minister. Er is geen sprake van omvangrijke ontsnapping uit de verplegingsinrich tingen. In het genoemde aantal van 18 zijn bovendien 4 gevallen begrepen, die reeds meer dan vier jaren spoor loos zijn. De minister heeft in de ver gadering van de Tweede Kamer van 19 mei 1960 mededeling gedaan van de toen door hem genomen maatregelen tegen ontvluchtingen. Deze hebben reeds een gunstig effect gehad. Voorts ligt het in zijn voornemen nog enkele tech- nlsche verbeteringen in het bijzonder ten aanzien van de opsporing aan te brengen. Gisteravond is het echtpaar Brooy- mans uit de Julianastraat in Steen bergen dood in de woning aangetrof fen. Een buurman, die al verschillende malen tevergeefs aangebeld had. keek door een raam en zag de heer Brooij- mans, 74 jaar, in slaaphouding in een stoel zitten, terwijl de echtgenote, 67 jaar, op de grond lag. De Rijkspolitie te Steenbergen verschafte zich toegang tot de woning. Toen bleek, dat het echtpaar door kolendampvergiftiging om het leven was gekomen. De dood moet hen reeds zondagavond verrast hebben. Buren hebben gisteren ook de 71- jarige vishandelaar H. Teeuwissens in Huizen (N.-H.) levenloos aangetroffen in ztfn woning aan de Vijfhoekstraat. De man was eveneens door kolendamp vergiftiging om het leven gekomen. Zijn echtgenote werd bewusteloos aangetrof fen. Voor haar leven wordt nog ge vreesd. Het echtpaar had de avond tevoren visite. Beiden vertelden zich niet erg wel te voelen, waarna de visite om streeks 9 uur huiswaarts keerde om het echtpaar gelegenheid te geven vroeg naar bed te gaan. Normaal is het echtpaar al vroeg op de been. Toen dit gisteren niet het geval bleek te zijn, gingen de buren om acht uur kijken en deden toen de vreselijke ont dekking. Een ambulance-auto uit Bus- sum kreeg onderweg nog pech. waarna twee andere ziekenauto's werden opge roepen. De visite voelde zich na thuiskomst ook niet wel. maar heeft verder geen nadelige gevolgen van hun bezoek aan het echtpaar Teeuwissens ondervonden. De oorzaak van de kolendampvergif tiging moet hier gezocht worden in een vochtige schoorsteen. Belangeiifusie van de Rotterdamsche Bank en Nat. Handelsbank De besturen van twee grote Nederland se bankinstellingen achten het ge wenst een belangengemeenschap aan te gaan. Het zijn de Rotterdamsche Bank en de Nationale Handelsbank, die ervan overtuigd zijn, dat de ont wikkeling van zaken by deze instel lingen gebaat is by een integratie van beider bedrijfsuitoefening. De besturen stellen zich voor deze in tegratie tot stand te brengen langs de weg van een ruil van aandelen Na tionale Handelsbank tegen aandelen Rotterdamsche Bank met een toebe taling in contanten. Voor een aandeel van nominaal f600 exdividend 1960 Nationale Handels bank kan worden verkregen nominaal f300 in het kapitaal van de Rotter damsche Bank exdividend 1960, als mede een bedrag van f400 in con tanten. Het bestuur van de Nationale Handels bank heeft hierby vooral overwogen, dat een heroriëntering van het bedrijf noodzakeiyk is geworden als gevolg van het verlies van haar belangen in Indonesië en daarmee van de vele za ken in en met dit uitgestrekte histo rische werkterrein van de instelling.

Leidsch Dagblad | 1960 | | pagina 7