zie meer in 'h aristona flmtotw CETALAC MONTY COATS MAISON SPIER Kerkelijk Leven Botanicus W. T. Stearn ontvangt 11 november Leids eredoctoraat Voor de Leidse kantonrechter STRENGE CORRECTIES OM ONGELUKKEN TE VOORKOMEN Boete van 750 spande wel de kroon Preventie, bestrijdingsmiddel voor psychopathen-probleem Bijeenkomst Vereniging voor Pedagogiek ,?j! „AANDACHT VOOR AFRIKA" Tweede slag om de twee ton Reeds f 132.000 aan vrijwillige bijdragen Opgericht 1 maart 1860 Dinsdag 25 oktober 1960 Tweede blad no. 30185 Op 11 november a.s. zal aan de heer W. T. Stearn, hoofdambtenaar van de botanische afdeling van het Britse Museum te Londen, het Leidse ere-doctoraat in de wis" en natuurkunde worden verleend. Promotor is prof. dr. C. G. G. J. van Steenis. De senaat besloot in het begin van dit jaar dit eredoctoraat toe te kennen. De heer Stearn ontvangt de hoogste onderscheiding, die de Leidse Universiteit kan verlenen op grond van zijn zeer belangrijke bijdragen in verscheidene takken van de botanische wetenschap. Zijn belangstelling gaat in het bijzonder uit naar de ontwikkelingsgang van deze wetenschappen de biografie en de bibliografie daarvan. Belangrijke publikaties zijn op deze verschillende terreinen van de hand van de heer Stearn verschenen. Hij is ook oprichter van de vereniging voor de bibliografie der biologie. Zeker niet minder belangrijk zijn de monografieën van verschillende sier- en cultuurplan ten. Daarnevens was hij als secretaris de stuwende kracht in de internationale commissie voor de nomenclatuur der cultuurplanten, die een algemeen aan vaarde code tot stand bracht. Op het gebied van de veld-exploratie heeft de heer Stearn eveneens bijzondere ver diensten. Zyn studie over de flora van Jamaica, gebaseerd op maandenlange exploratie in 1957 van het moeilijk be gaanbare binnenland van Jamaica, is daarvan een overtuigend bewijs. In 1952 werd de toen 41-jarige Stearn opgenomen in de staf van het Herba rium van het Brits Museum. Zulks be tekende de erkenning van zijn weten schappelijke kennis en kwaliteiten na een periode van ruim 20 jaar van zelf studie. Door het vroegtijdig overlijden van zijn vader immers had hij niet aan een universiteit kunnen studeren, doch moest hij zijn liefde voor de botanie uitleven in de vrije tyd, die een betrek king in een boekwinkel te Cambridge hem overliet. Van zijn meer dan 2500 bladzijden beslaand oeuvre moge hier nog worden vermeld, het commentaar op het be langrijkste werk van Linnaeus, de Spe cies Plantarum, waarvan een fascimili uitgave verscheen bij de 250-ste her denking van de geboortedag van Lin- Dr. J. VAN DE POEL BEDANKT ALS RAADSLID J. Lijten volgt hem op In verband met zijn benoeming tot lid van de staf van het Instituut voor de Bestuurswetenschappen te Den Haag een Instituut, dat onder auspicieën van de Ver. van Ned. Ge meenten is opgericht heeft dr. J. van de Poel (K.V.P.) bedankt als lid van de Leidse raad. naeus. Dit commentaar, dat een vol ledige beheersing van de vroegere litte ratuur van de botanische wetenschap en van het Latijn, Grieks en Zweeds vereist, is illustratief voor de onbetwist bare wereldautoriteit, die Stearn op dit botanisch gebied is. PROF. Dr. J. BRUGMAN VIJFTIG JAAR EMTEGÉËS Ter gelegenheid van het 50-jarig be staan van Emtegéës, de schoolvereniging van het Rembrandt-lyceum, wordt zater dagmiddag van 3.305 uur in dit ly ceum een receptie gehouden. Het nieuwe raadslid, de heer LIJTEN De heer J. Lij ten, directeur van de Koffiebranderij en Theehandel „Het Klaverblad", die in deze vacature zal worden benoemd, zal deze benoeming ook aanvaarden. Het nieuwe raadslid, dat 9 juli 1914 te Eindhoven werd geboren en sinds 1953 in Leiden woont, heeft zitting in tal van maatschappelijke en sociale in stellingen. Zo maakt hij o.a. als be stuurslid deel uit van de Algemene Katholieke Werkgeversvereniging in de bisdommen Haarlem en Rotterdam, is hij secretaris van de Kring Leiden van de Algemene Katholieke Werkgevers vereniging, voorzitter van het College „Hier moet een zeer strenge correctie worden toegepast, omdat dergelijke over tredingen aanleiding geven tot de aller ellendigste ongelukken", aldus de officier mr. E. v. d. Schans in zjjn zeer scherp gesteld requisitoir tegen een 48-jarige di recteur uit Amsterdam, die op 14 juli jl. op Rijksweg no. 4 onder Oegstgeest wel zeer onverantwoordelijk had gemanoeu vreerd. Verdachte haalde met zijn auto in een bocht een voor hem rijdende auto in ondanks het feit, dat een tweetal te genliggers zeer dicht was genaderd. Ten einde een frontale botsing te vermijden stuurde verdachte naar rechts met het gevolg, dat de ingehaalde auto mee moest sturen, in de wegberm terecht kwam en aldaar over de kop sloeg. Won der boven wonder liep de bestuurder geen ernstige verwondingen op, hoewel de auto grote schade kreeg. Verdachte voerde aan, dat hij geen ge vaar had gezien in de tegenliggers en dat de benadeelde partij bij het inhalen even naar links was uitgeweken. Uit de getui genverklaringen kwam echter onomsto telijk vast te staan, dat van links uitwij ken geen sprake was en dat verdachte, gezien de afstand tot- de naderende te genliggers. zeer gevaarlijk had gehan deld. De officier eiste f.250 boete subs, een maand, alsmede de onvoorwaarde lijke intrekking van het rijbewijs voor de tijd van 3 maanden. Verdachte vroeg vooral t.a.v. genoemde intrekking uiter ste clementie, omdat hij zonder rijbewijs erg gedupeerd zou zijn. De kantonrech ter, mr. W. de Koning, achtte het feit eveneens zeer ernstig en voegde hier nog aan toe, dat ter plaatse op deze Rijksweg driemaal per week een zware aanrijding plaats heeft, omdat de automobilisten te roekeloos rijden. Verdachtes rijbewijs wilde hij ditmaal nog buiten het geding houden, maar t.a.v. de geldelijke straf luidde zijn vonnis zonder pardon f.750 boete subs, een maand. Geen draadnagel Bij het inhalen van een trekker met oplegger op Rijksweg; no. 4 onder Oegst geest, was een 35-jarige vertegenwoordi ger uit Rotterdam met zijn auto tegen de oplegger opgebotst met het gevolg, dat zijn auto naar links de scheidingsheg in schoot. vandaar weer naar de oplegger „terugveerde" en door deze weer de heg werd „ingekaatst" alwaar de auto kan telde. „Ik weet niet hoe het gekomen is. Mijn auto kreeg opeens een tik en was onbestuurbaar. Achteraf kwam er een grote draadnagel uit mijn voorband, mo gelijk is dat de oorzaak," aldus verdachte. Hoewel de politie de auto grondig had onderzocht, was van een draadnagel niets gebleken, dus stond verdachte in deze met zijn bewering geheel alleen. Iji van Regenten van de Cunera-stichting, welke naast de inrichtingen „De Voor zieningheid en het „St. Lidwinahuis", scholen voor kleuter, L.O., U.L.O. en B.L.O. omvat, voorzitter van de Katho lieke Reclasseringsvereniging in de kan tons Leiden en Alphen aan den Rijn, vice-voorzitter van de Cornelis Musius- stichting, vice-voorzitter van de school psychologische dienst en bestuurslid van de Stichting geestelijke volksgezond heid. Vermoedelijk zullen zijn geloofsbrie ven reeds in de gemeenteraadszitting van maandag 7 november worden on derzocht, waarna zijn installatie zal plaats vinden in de eerste begrotings zitting (16 november). Het actuele probleem van de psycho- pathen, hun berechting en „opvoeding" staat op het ogenblik in het middelpunt van de belangstelling. De Vereniging voor Pedagogiek, afdeling Leiden, be legde gisteravond in „Het Gulden Vlies" een bijeenkomst, die gewijd was aan dit probleem. De Haarlemse justitie-psy- chiater, dr. F. Hartsuiker, vertelde iets van zijn ervaringen met als onderwerp „Moeten wij ons op andere wijze be schermen tegen psychopathen?" „Volgens de laatste statistieken, aldus dr. Hartsuiker, blijft het aantal dood slagen op constante hoogte, terwijl de zedendelicten toenemen". Dit laatste schrijft men toe aan het welvaartspeil. Om het psychopathen-probleem dadelijk onder de aandacht te brengen van de talrijke toehoorders, las de spreker een artikel in een dagblad voor getiteld „Failliet van de weekhartigheid". Hier in wordt de te sterke humanisering in de gevangenissen aan de kaak gesteld. Die humanisering gaat over in week hartigheid en daar verzette de schrijver van het artikel zich ten zeerste tegen. Om het verband tussen psychische afwijkingen en criminaliteit duidelijk te kunnen zien, deelde dr. Hartsuiker die afwijkingen in drie groepen in: 1. psy chose (de werkelijkheid verandert voor een bepaald persoon)2. neurose (ver keerd antwoord op levenskwesties)3. psychopathie (een disharmonische per soonlijkheid in de hedendaagse cultuur), In het eerste geval treedt criminaliteit alleen in uitzonderingsgevallen op. Som mige criminele delicten zou men ook neurotisch kunnen noemen. Het begrip psychopathie werd in 1809 ingevoerd. Het woord werd verschillend geïnterpre teerd. De bekende Leidse psychiater prof. Carp geeft de volgende definitie: psychopatische persoonlijkheden zijn mensen, die uit hoofde van bepaalde afwijkingen een maatschappelijk aan passingsdefect hebben, waardoor zij zich zelf en hun omgeving doen lijden". Voor criminele handelingen zijn alleen maar enkele typen van psychopathen van belang. Over het algemeen zijn het de meer in zichzelf gekeerde mensen. Dr. Hartsuiker was het met professor Baan uit Utrecht eens, dat principieel iedereen, die tot dergelijke psychopathen wordt gerekend, kan worden behandeld. Er bestaan hieromtrent andere meer genuanceerde opvattingen. Men kan het er wel over eens zijn, dat de ernstige delicten toenemen. Dr. Hartsuiker was ervoor, dat de pers hier aandacht aan moet besteden. Maar dat neemt niet weg, dat bepaalde labiele personen een imitatie-idee wordt bijge bracht. Er is een zoveelste commissie in het leven geroepen, welke het vraagstuk van de psychopaat zal gaan bestuderen. Volgens de Haarlemse psychiater bestaat er maar één manier om het steeds groter wordende probleem te bestrijden: de preventie. verband met verdachtes eigen schade was de eis mild; f.50 boete subs. 10 da gen. De kantonrechter echter achtte ver dachtes „vreemde manoeuvre" t.a.v. het gevaar voor mede-weggebruikers derma te ernstig, dat hij met f75 boete subs. 15 dagen vonniste. Beste dagen gehad „Ik kocht dat ding 14 dagen tevoren voor f150. De remvoering was niet ver sleten, maar de vetkering deugde niet, dus droop alles van het vet," aldus een 33-jarige betonwerker uit Voorburg, die op Rijksweg no. 4 met een autootje reed. dat zjjn beste dagen had gehad en waar van de rempedaal tot „op de plank" kon worden ingetrapt zonder enig remeffect te sorteren. De rekening van de vet- keringsreparatie kwam prompt op tafel, maar hiermee kon verdachte achteraf weinig meer van zijn schuld afdoen. Het requisitoir was bijzonder scherp en hield dan ook een boete van f. 100 subs. 20 da gen t.a.v. de voetrem en f.20 subs. 4 da gen voor de ondeugdelijke handrem in. Het vonnis werd f. 100 boete subs. 20 da gen in totaal Geen heer Teneinde een bromfietser, de ter glaatse verplichte voorrang te verlenen racht een automobilist zijn auto op de Rijndijk tot stilstand en werd toen van achteren aangereden door een auto be stuurd door een 40-jarige Haagse auto mobilist. Uit het onderzoek bleek, dat verdachte, die verstek liet gaan, nogal onheus was opgetreden en o.m. tegen de benadeelde partij had gezegd: „Waarom ben je voor die bromfietser gestopt, had hem maar over zijngereden." Toen verdachte wilde wegrijden en een van de getuigen hem verzocht de komst van de politie af te wachten, reed hij met zijn auto over getuiges tenen met de toevoe ging: „Als je niet opzij gaat. rijd ik over je heen." Het speet de officier, dat ver dachte alleen maar de aanrijding ten laste was gelegd. Zijn eis luidde f40 boe te subs. 8 dagen. ..Allerminst een heer in het verkeer," aldus de kantonrechter, die conform vonniste. Balletvoorstelling „Scapino" in Stadsgehoorzaal Zaterdagmiddag 5 november zal de balletgroep voor de jeuget „S"apino" uit Amsterdam onder auspiciën van de Leidse Jeugd Actie in de Stadsgehoor zaal een balletvoorstelling geven. Opge voerd zullen worden: de première van het grote ballet „Harlakinade", een danspantomime op muziek van Josef Haydn. Choreografie Ronald Wilson. „Er stond een boom in de weide", een Hongaars ballet op muziek van Bela Bartok. Choreografie Jan Rebel. „Meer dan een geschenk", op muziek van Stan Kenton, choreografie Greetje Donker waarin als solodanseres Ine Rietstap en Marten Molema optreden. „Lentestemming", Weens ballet op muziek van Johann Strauss. Choreo grafie Alexandra Danilova. Spreker „Scapino" (Bert Botterman). Ballet- meester Jan Rebel. Pianisten Luctor Pon- se en Peter van Zanten. CONGRES JEHOVA'S GETUIGEN. Het hoogtepunt van de driedaagse ver gadering ,yan Jehova's getuigen in de Parkzaal te Hoorn was de openbare toespraak .Stelt God belang in mense lijke aangelegenheden?" Tijdens dit congres kwam steeds in elke toespraak het thema: „Wordt door Jehovah onderwezen" naar voren. Reeds op vrijdag werd nl. besproken op welke wijze Jehovah, de Schepper, zijn dienst knechten onderwijst tijdens het bezoek van de kringopziener aan de gemeenten. De zaterdagmiddag stond geheel in het teken van de doop. De heer F. Hart- stang hield een toespraak, waarin de aandacht werd gevestigd op de beteke- van de doop voor een christen. Na dat de spreker besloot met het memo reren van de voorrechten en de verant woordelijkheden, welke hieraan verbon den zijn. werden 10 doopkandidaten ruggelings in water ondergedompeld, hetgeen hun volledige opdracht aan Jehovah symboliseerde. De toespraken van de laatste congres dag, uitgesproken door de districts- en kringopziener, bevatten de raad „Wees snel om te horen langzaam om te spreken" en „Bescherm Uw denkvermo gen". Onze stadgenoot, de heer C. vanVel- sen, had als medewerker aan de afde ling Ordedienst een belangrijk aandeel in het welslagen van 'het congres. „Pas op Uw kind" De poli tietentoonstelling „Pas op Uw kind" trok gistermiddag grote belang stelling vooral van jongelui. Ondanks alle verbodsborden en bepalingen werd een veertigtal fietsen tegen het Waag gebouw geplaatst. De politie wijst erop. dat de bezoekers van de tentoonstelling deze verbodsbepalingen in acht dienen te nemen. Tot nu toe hebben ruim 1750 bezoekers een kijkje in de Waag genomen. ■Advertentie Halsstarrig Een 53-Jarige Leidse winkelier was ten laste gelegd, dat hij op de brug van de Rynsburgersingel met zijn bestelauto een motor met zijspan had ingehaald en toen vóór deze langs de Mare was opgedraaid met het gevolg, dat de motor „al mee- sturende" werd geraakt en f.68 schade opliep. Verdachte ontkende pertinent, dat hij aldaar met zijn bestelwagen had gereden. Van een aanrijding was hem niets bekend en zijn bestelwagen had „geen krasje". Daar getuigen kenteken nummer en firmanaam hadden geno teerd en alles dus precies klopte, merkte de kantonrechter op, dat wellicht een ander met de auto had gereden, dus dat verdachte alsnog in de gelegenheid werd gesteld de naam van die ander te noe men. daar hij anders als eigenaar ver antwoordelijk werd gesteld. Verdachte zweeg, dus eiste de officier f.40 boete subs. 8 dagen. „Ik weet van niets en word onrechtvaardigd behandeld," hield verdachte halsstarrig vol. Het vonnis luidde conform met toewijzing van de ci viele vordering ad. f.68. „Ik ga in hoger beroep," aldus verdachtes laatste woord. Niet waterdicht Toen een 19-jarige chauffeur uit Bad hoevedorp op Rijksweg no. 4 op weg was naar de veiling, verloor hij midden op de rijbaan één van de 512 kisten, waarmede zijn vrachtauto geladen was. hetgeen tot gevolg had, dat een achteroprijdende auto met de kist in aanraking kwam en maar liefst zeven keer over de kop sloeg. Hoewel de bestuuder enige tijd „knock out" was liep voor hem alles nog betrek kelijk goed af maar zyn auto was totaal verloren. .Ik heb er niets van gemerkt en miste ook geen kist, hetgeen ik kan bewijzen, want op de ontvangstbon staan 512 kisten afgetekend," klonk verdachtes schijnbaar waterdicht alibi. „Dat kan. want uit het politie-onderzoek is geble ken, dat u een kist van een collega heeft geleend en zo aan uw aantal kwam. Bo vendien zijn er getuigen, die hebben ge zien, dat u een kist miste." doorbrak de kantonrechter de waterdichtheid van het alibi met het gevolg, dat verdachte per plex stond van dit gedegen speur- derswerk. Daar hy alleen maar terecht stond, omdat de lading niet goed was ge stouwd en niet voor de gevolgen hiervan, eiste de officier f50 boete subs. 10 da gen. „Laat dit een goede les voor u zün". „U ziet welke ernstige gevolgen een en ander kan hebben", vermaande de kan tonrechter. die vonniste met f.40 boete subs. 8 dagen. t Donderdag 27 okt. a.s. J JAMMER, U is te laat voor t de Politietentoonstelling t „PAS OP ONZE JEUGD", in De Waag t M. A. Ragut met pensioen Wegens het bereiken van de pensioen gerechtigde leeftijd, zal de heer M. A. Ragut werkzaam bij de kas-afdeling van het kantoor Leiden van de Amster- damsche Bank N.V. maandag 31 oktober zijn werkkring bij dit kantoor beëindi gen. De heer Ragut kwam op 17 mei 1913 in dienst bij de firma Lezwijn en Eige- man, welke firma 15 februari 1918 door de Amsterdamsahe Bank N.V. werd overgenomen: hij heeft in verscheidene afdelingen van dit bankbedrijf gewerkt: de laatste jaren bij de kas-afdeling". ONGEVAL OP HOOIGRACHT. De 14-jarige M. Dreef, wonende aan de Prinsenstraat, is gistermiddag om streeks half vyf op de Hooigracht ter hoogte van de Groenesteeg met de fiets gevallen, doordat zij met het stuur van haar fiets in aanraking kwam met het stuur van een naast haar rijdende wiel- rijdster. Het meisje viel en kwam ver moedelijk met haar hoofd tegen de bumper van een aldaar geparkeerde auto. De E.H.D. bracht haar in bewus teloze toestand naar het Academisch Ziekenhuis. OECUMENISCHE GESPREKSKRING. Zoals bekend, is op initiatief van Ker keraden der diverse kerkgenootschappen in Leiden de Oecumenische Raad Lei den tot stand gekomen. Een van de activiteiten van deze Raad is het orga niseren van een oecumenische gespreks- kring. waaraan ieder, die daarvoor be langstelling heeft, kan deelnemen. Deze gesprekskring zal in het komende win terseizoen vijf maal byeenkomen. Be handeld wordt het thema „Eenheid in Christus". De eerste bijeenkomst zal plaats vinden op vrijdag 4 november a.s. 's avonds om 8 uur in de Consisto riekamer van de Pieterskerk. BURGERLIJKE STAND VAN LEIDEN GEBOREN Harry Cornelis, zn. van A. A. Vreeken en C. Kloots; Jan Albert, zn. van J. C. Kromhout en W. Brinks; Gerardus Jo hannes Maria, zn. van G. J. Visser en H. A. v. Leeuwen: Ronald, zn. van A. J. D. Kamerling en A. M. W. v. d. Ster; Wal- demar Franclscus, zn. van J. Stipdonk en E. A. Ooms; Elizabeth Apolonla Fre- derlka, dr. van L. Overduln en J. Bekooij; Ronald, zn. van G. Pater en H. van Els- wijk; Jacoba, dr. van D. Slingerland en J. C. Verschuur; Johannus Gljsbertus, zn. van M. Boeghelm en J. Huntelerslag; Ple- voor DAMES-, HEREN en KINDEREN, WOENSDAG PRIJS, v.a. 19.75 in blauw - grys - camel en ruiten. HAARLEMMERSTRAAT 109 to. BATA - LEIDEN weet U... op dat toestel is alles zo echt! Da's waar. Een ARISTONA brengt de werkelijkheid In Uw huiskamer. Beeld en geluid zijn bijzonder natuurgetrouw! De technische perfectie en de goede service garanderen U dat ook U meer ziet in 'n ARISTONA! or f IN ÉÉN WOORD: FANTASTISCH! radio - televisie - grammofoons - recorders Leidse internationale week geopend Prof. mr. J. V. Rijpperda Wierdsma, de rector magnificus van de Leidse Uni versiteit, opende gistermiddag in het Groot Auditorium niet met het gebrui- keiyke welkomstwoord, maar met een meestal tot slot volgend woord van dank de Leidse Week voor Internationale Sa menwerking: dank jegens de vele stu denten, die bereid waren te elfder ure hun normale studie te onderbreken om voor een auditorium voor deze openings bijeenkomst te zorgen. De rector noemde de byeenkomst, die deze week worden gehouden, een tradi tie welke samenvalt met de verjaardag van de Verenigde Naties, 24 oktober. De wereld, welke door deze organisatie omspannen wordt, omvat sinds kort niet meer het „oost en west" van eertyds, maar ook het zuiden, het zo snel tot zelfstandigheid rakende Afrika. De ge beurtenissen in dat werelddeel hebben getoond, dat de georganiseerde interna tionale samenwerking beslissend kan zyn voor het behoud van de wereld vrede. Het is verheugend, dat ook de Afrikaanse volken met spanning heb ben uitgezien naar wat de V.N. pres teerde. Deze duidelyke band tussen Ver enigde Naties en Afrika rechtvaardigt de keuze van het motief van de „Leidse week" voor dit jaar aandacht voor Afrika. Prof. dr. K. A. Busia uit Ghana, die onlangs zyn intrede deed als Leids hoog leraar, hield vervolgens een voordracht over de culturele relaties tussen Afrika en Europa waaronder hy ook onder- wys en vorming rekende, in verleden, heden en toekomst en over de wyze, ter Jacobus, zn. van J. D. Blnda en C. Mes; Irwin Reginald Roberto, zn. van I. Z. Louiszoon en I. T. Jurgens; Cornells Petrus, zn. van P. D. Kerkhof en F. L. Bouman; Pleter, zn. van N. Marynus en P. Huurman: Catharina Maria Agnes, dr. van H. v. Mulllngen en A. P. M. den Hol lander. GETROUWD F. J. Stofmeel en M. J. van der Top; J. W. Boon en C. M. L. Verschragen; H. Vonk en H. S. Westhoek. OVERLEDEN A. C. M. de Laaf, 54 Jaar, echtgen. van M. C. Juffermans; J. A. Wassenaar. 62 Jaar, wed. van M. H. Rugaart; W. Wltte- man. 86 Jaar, man; N. Molenaar, 56 Jaar, man; J. de Vogel, 83 Jaar, wed. van C. de Ridder. waarop in dit verband de internationale samenwerking van invloed kan zyn. Prof. Busia stelde, dat de invloed van Europa op Afrika zeer groot is geweest in het nabye verleden, doch dat deze niet uit georganiseerde hulpverlening maar uit persoonlyke daden van talloze naamlozen is gegroeid. Het gaat niet in de eerste plaats om materiele hulp, welke Afrika thans zeker ook behoeft, maar om de geestelyke menselyke re laties, de persoonlyke bereidheid van een ieder tot gesprek, offers en begrip. In de loop van deze week zullen meerdere lezingen worden gehouden, die aandacht voor Afrika vragen tegen de achtergrond van het ideaal der samen werkende mensheid. Hoewel de actie „Vrijwillige bijdragen Hervormde Gemeente" nog lang niet rond is, zijn kerkvoogden van de ge meente voldaan over het totnutoe be reikte resultaat, dat zeer zeker het perspectief opent om het voor ogen ge stelde doel (f. 200.000) te bereiken. Vandaag hebben zich in totaal 2355 gemeenteleden voor een bedrag van f. 132.000 garant verklaard. Een aantal, dat nog ver beneden de helft van de daarvoor in aanmerking komende mee levende hervormden blyft. Reageren ook zy, met een gunstig resultaat op de oproep van kerkvoogden als hun 2355 voorgangers (sters), dan is het zelfs niet uitgesloten, dat het bedrag van twee ton ruim wordt overtekend, hetgeen nog meerdere perspectieven voor het her vormd kerkelijk leven opent. Met ingang van deze week is in alle kerkelijke wijken een groot aantal vrij willigers op stap gegaan om de nog niet ingezonden intekenformulieren op te halen. Met belangstelling wachten kerk voogden ook dit resultaat van deze „tweede slag om de twee ton" af. NIEUWE MELODIEÉ-N BEIAARD STADHUIS. Bij de dezer dagen plaatsvindende versteking van de speeltrommel van de beiaard van het Stadhuis zullen de vol gende melodieën worden aangebracht: Heel uur: Menuet. W. A Mozart. Half uur: Hij die geen liedje zingen kan. Kwartieren: a. Eerste rege1- - m „Ros Beiaard"; b. Eurovisie-tune (thema van Charpentier). Advertentie Verf met gemak en... van Ceta Bever NED. IIERV. KERK Aangenomen naar Enkhulzen A. M. Arntzenius te Grootegast; aangenomen het beroep van de Provinciale Kerkver gadering van Noord-Holland als predi kant voor buitengewone werkzaamheden (pastorale zorg IJmondgebled) N. O. Steenbeek, secretaris Jeugdraad Ned. Herv. Kerk, wonende te Amersfoort. Bedankt voor Tholen J. den Besten te Dlrksland. GEREF. KEKKEN Beroepen te Koog aan de Zaan C. H. Koetsier, kand. te Amsterdam. Bedankt voor Lemmer M. N. de Wolf te Klazlna- veen. CHK. GEREF. KERKEN Tweetal te Mijdracht W. Heerma te Veenendaal en P. Op den Velde te Hilver sum; Te Rotterdam-zuid M. Drayer te Drachten en S. Wijnsma te Broek te Lan- gendijk. GEREF. KERKEN (VrUgemaakt) Bedankt voor Rijnsburg O. Mooiweer te Zalk en Veecaten GEREF. GEMEENTEN Bedankt voor Glessendam C. Hegeman te Genemulden. Brief van de Dalai Lama aan Hammarskjöld De 24-jarige Dalai Lama, de geeste lijke leider van Tibet, die in ballingschap in India leeft, heeft in een brief aan secretaris-generaal Hammarskjöld geop perd dat de Sovjet-Unie het „herstel van de vrijheid" in zijn land zal steu nen op grond van haar eigen voorstel voor onmiddellijke onafhankelijkheid voor gekoloniseerde volken. Communis- tisch-China heeft Tibet tot een gekolo niseerd land gedegradeerd. (De Alge mene Vergadering zal de Tibetaanse kwestie later op initiatief van de Malei- se Federatie en Thailand bespreken). De Dalai Lama zegt dat er vrywel elke dag nog vluchtelingen uit Tibet binnen komen in Nepal, Bhoetan, Sikkim en In dia. Op het ogenblik, waarop hy de brief schreef, bedroeg het totale aantal 43.500 Uit de verslagen van deze vluchtelingen biykt dat de onderdrukking en algehele terreur in geen enkel opzicht zyn ver minderd. De stryd van het Tibetaanse volk ging echter door. Tenslotte vraagt de Tibetaanse leider dat de V.N. gepaste maatregelen nemen om China ertoe te brengen zyn agressie te staken.

Leidsch Dagblad | 1960 | | pagina 3