Moboetoe breekt met de V.N.-vertegenwoordiger Grand Gala du Disque groeit uit van chaos tot luisterrijk feest KVP-voorzitter doet aanval op de P.v.d.A. „Keerpunt voor de Ver. Naties" Hij gaat morgen naar NewYork voor gesprek met Hammarskjohi Monstershow van ruim 80 artiesten Opgericht 1 maart 1860 Maandag 24 oktober 1960 Derde blad no. 30184 Minister Luns: Platenbal in Concertgebouw „Het derde lustrum van de Verenigde Naties valt samen met de kritiekste periode in het bestaan van de organisa tie. W\j staan in de V.N. voor een keer punt, misschien ten goede, misschien ten kwade, maar in ieder geval is de naaste toekomst van onze wereld, zijn de vrede en welvaart van de volkeren er in grote mate mee gemoeid". Deze ernstige woorden sprak de mi nister van Buitenlandse Zaken, mr. J. M. A. H. Luns vanmorgen vroeg voor de microfoon van de Radio Nederland Wereldomroep bij gelegenheid van de Dag der Verenigde Naties. „Juist in een jaar, dat voor het eerst in de geschiede nis der mensheid het merendeel van de volkeren verenigd is in een organisatie met een gemeenschappelijk doel staan de Ver. Naties voor de grootste proef van haar bestaan. Ik bedoel de operaties in de Kongorepubliek, waar het er om gaat een jonge, onervaren staat te be hoeden voor volledige politieke en eco nomische desintegratie met alle slechte, alle rampzalige gevolgen van dien voor Afrika en de rest van de wereld. En op dat moeilijke ogenblik tracht de Sovjet- Unie met opmerkelijk politiek geveld de volkerenorganisatie naar haar hand te zetten en te bedreigen met verlamming van haar instellingen". De uitslag van deze krachtmeting, aldus mr. Luns is nog onzeker, maar op grond van mijn jongste ervaringen heb ik goede hoop op het gezond ver stand van de jonge staten, die er mede uit welbegrepen eigen belang naar zul len streven de Verenigde Naties uit te bouwen tot een krachtig instituut op politiek, economisch en sociaal terrein. De KVP-er deed in zijn lang betoog meer aanvallen op de Partij van de Ar beid, zoals toen hij sprak over de kwes- tie-Nieuw-Guinea. „Een zaak van mon diale politiek," noemde hij die „al is zij formeel een binnenlandse politieke aan gelegenheid." Hieraan knoopte spreker vast, dat de socialistisch partij aan het einde van de rit van het laatste kabinet-Drees heeft getracht de kritiek in de eigen linkse kring op 't N.-Guineabeleid op te vangen, zoals deze partij trouwens ook op andere belangrijke terreinen voor wat haar po litieke lijn betreft al onder de Drees- periode aan het prutsen is gegaan om kritiek uit eigen kring zoveel mogelijk het zwijgen op te leggen. En in de op positie kan zij zich natuurlijk nog ge makkelijker verder van haar vroegere beleidslijn verwijderen." naar hebben gemaakt, dat zij uit de re gering verdwenen zijn. Het na-oorlogse welvaartsbeleid was tot een ontwikke lingspunt gekomen, waarop de christe- lijk-socKLle visie duidelijk moest stellen dat de overheid een grotere verantwoor delijkheid moest overlaten aan het per soonlijk handelen. Daarbij kwam, dat het socialisme hier en in enkele andere landen in een crisis was geraakt en niet in staat bleek zich ten aanzien van die ontwikkeling positief op te stellen Spre ker vervolgde er nog net zo over ;e den ken als in 1957, namelijk dat „een sa menwerking in de regering met de so cialisten in de toekomst door ons niet als onvoorstelbaar moet worden gezien: dat wij integendeel de lenigheid zullen moe ten opbrengen met die mogelijkheid re kening te houden. Het moet ir.j echter van het hart, dat vrijwel niets in de so cialistische methode, vrijwel niet in dê China solidair met de Sovjet-Unie In een telegram aan de Sovjetrussische premier Kroesjtsjef hebben de leiders der communistisch-Chinese regering, Mao Tse-Toeng, Lioe Sjao-tsjie en Tsjoe En-lai, hulde gebracht aan de „eeuwige en onwankelbare" vriendschap tussen de Chinese en Russische volkeren, en voorts aan de „solidariteit van het so cialistische kamp onder leiding van de Sovjet-Unie". Dit telegram, dat zaterdag door Ra dio-Moskou werd omgeroepen, was het antwoord op een telegram, dat premier Kroesjtsjef ter gelegenheid van de elfde herdenking van de stichtingsdag van de Chinese volksrepubliek aan de Chinese regering had gezonden. „In de revolutionaire strijd voor zijn bevrijding en gedurende de socialistisch opbouw heeft het Chinese volk dit nimmer vergeten", aldus het telegram verder. „Wij wensen het grote Sovjet volk nieuwe en grote successen toe in de opbouw van het communisme en het behoud van de wereldvrede". (Sommige waarnemers concluderen hieruit, dat China zich neergelegd zou hebben bij de Russische opvatting, dat de „overwinning van het communisme" mogelijk is zonder militaire strijd). In Kopenhagen heeft Prins Bern- der Marc Chagall zijn prijs ter hard zaterdag de Erasmusprijzen hand. uitgereikt. De Prins stelt de schil- I (Van onze Amsterdamse correspondent) Het Grand Gala du Disque, het gigantische feest van de grammo foonplatenindustrie met als hoogtepunt de uitreiking van een tiental Edisononderscheidingen voor de hoogste artistieke prestaties, die op de plaat zijn vastgelegd viel zaterdag in twee delen uiteen. Tot mid dernacht zal het merendeel van de duizend gasten die in de grote zaal van het Amsterdamse Concertgebouw in feestelijke avondtoiletten bij een waren, verlangend hebben uitgekeken naar het einde en zij, die 25 gulden voor een plaats hadden betaald, zullen daar op dat moment wel spijt van hebben gehad. schoolfuif had zich toen hersteld tot een luisterrijk feest, dat het jaarlijkse boekenbal evenaarde. Het is overigens de bedoeling, dat de Edison-uitreiking alsmede het „Gala du Disque" eveneens een jaarlijkse traditie worden. En omdat de organisatoren veel zullen hebben ge leerd van de fouten van zaterdag, kijken we dan ook met belangstelling naar het feest van 1961 uit. Jaarlijks festijn De organisatoren hadden dan ook alle fouten, die men bij een dergelijke ma nifestatie kan maken prompt gemaakt: de zaal, waar de stoelenrijen plaats had den gemaakt voor een groot aantal ta feltjes met wiebelende banken, was zo danig ingericht, dat de helft van de aanwezigen met de rug naar het podium zat. De versiering was zonder kleur of fantasie en hoogst armelijk. Een horde fotografen irriteerde uren achtereen ar tiesten en publiek. En men had kenne lijk verzuimd een regisseur aan te stel len, zodat het programma stuntelig werd gepresenteerd. De climax in deze chaos was de onvergeeflijke onhoffelijkheid waarvan de Deense teenager-ster Gitte het slachtoffer werd. Men stuurde haar zonder begeleidend orkest het podium op en liet haar daar voor aap staan. Het veertienjarige kind wist tenslotte na en kele minuten lang smeken een gitarist en een pianist over te halen om geheel onvoorbereid in te vallen en met een bewonderenswaardige flair en zelfverze kerdheid de televisiekijkers waren getuige van het incident bracht zij haar nummer tot een goed einde. Grote golf In de grootste golf binnen- en buiten landse artiesten, die ooit in één pro gramma zijn opgetreden bij 80 zijn we de tel kwijt geraakt kwamen de individuale prestaties nauwelijks tot hun recht. Een uitzondering was de topster van de avond Gilbert Bécaud, die toen de klok twaalf had geslagen voor het keerpunt van het feest zorgde met een hartveroverend en aanstekelijk optre den, dat alle tevoren tentoongestelde te kortkomingen op slag deed vergeten. De stemming bleef er in ook tijdens de uit reiking van de Edisons door Caro van Eyck, waarna er minstens twee over gelukkige mensen in de zaal waren: de totaal verraste Willy Alberti en de Gro ningse pianist Roelof Stalknecht, die zich met him gewonnen Edison-beeldje blij lieten fotograferen. Dreunend enfree Negen van tien De Edison 1960 bestaat uit een beeldje, vervaardigd door de Utrechtse beeld houwer Pieter d' Hont. Zaterdagavond kregen negen van de tien beeldjes een bestemming. De Edison voor de afdeling „Jazz Nederland" werd niet door de jury toegekend, omdat naar haar mening „er onder de artiesten of ensembles geen was, die een prestatie heeft geleverd om voor deze onderschei ding in aanmerking te kunnen komen". De Edison voor de afdeling „opera-Ne derland" werd ter beschikking gesteld van de afdeling „opera-internationaal" omdat naar de mening van de jury in Nederland nog te weinig fonografisch is vastgelegd, dat voor een onderschei ding in aanmerking zou kunnen komen. De Edisons 1960 werd als volgt toe gekend klassieke muziek internationaal: aan het ensemble „I Musici" klassieke muziek Nederland: postuum aan dr. Eduard van Beinum opera internationaal: Aan Sir Thomas Beecham en de zanger Dietrich Fischer- Dieskau jazz internationaal: Thelonieus Monk populaire vocale muziek internatio naal: Frank Sinatra populaire vocale muziek Nederland: Willy Alberti populaire instrumentale muziek inter nationaal: de „Jazz Ballets from Broad way" onder leiding van Robert Prince populaire instrumentale muziek Neder land: Roelof Stalknecht. Willy Alberti en Roelof Stalknecht waren persoonlijk aanwezig. De Edisons voor de buitenlandse artiesten werden overhandigd aan vertegenwoordigers van de respectievelijke ambassades. De bui tenlandse begiftigden vonden kennelijk, dat deze „Gala du Disque" (nog) niet voldoende gezag bezat om er voor naar Nederland te komen Een moment uit het bezoek, dat Koning Boudewijn van België en zijn verloofde Dona Fabiola zater dag aan Antwerpen hebben ge- Partijcongres te Amsterdam Het gezamenlijk binnenmarcheren van de Kon. Militaire Kapel en de Mari nierskapel, die de kalk van de muren en de glazen van de tafels bliezen deden het feestgedruis losbarsten, dat zich ver spreidde over alle zalen, gangen en foyers van het gebouw. Een tiental or kesten en ensembles en het alom geliefde draaiorgel „De Turk" speelden onver moeibaar tot de vroege ochtend. In de kleine zaal kon men luisteren naar een voortreffelijk cabaret met als hoogte punt de chansonmière Nicole Louvier, die in de artiestenkelder waar de Beau- jolais en de cola van de bar dropen perste de hitte alle dranken uit de huid- porieën van de dicht opeen schuivelende dansparen. In de Julianafoyer en de Ronde Zaal brachten tal van klein kunstenaars hun repertoire en in de Edisonkino werden films gedraaid om de jongelui een excuus te geven zich in een verhullend duister terug te trek ken. Om half vier trok het feest zich weer samen in de grote zaal waar spotlights zich door de dichte rookwolken naar de dansvloer priemden. Hier walsten en swingden artiesten en publiek als één grote familie naar het einde van het feest. „Ons volk heeft wel ondervonden, dat de welvaart belangrijk is toegenomen." Dit constateerde de KVP-voorzitter H. W. van Doorn zaterdagmiddag tijdens het congres van de partij te Amsterdam. „Vooral onze arbeiders kunnen met alle nuchterheid vaststellen, dat in het bij zonder onder de werking van de vrijere loonpolitiek een opmerkelijke reële voor uitgang in de welvaart is bereikt," zo voegde hij eraan toe. „Maar juist nu iets van betekenis is bereikt voelen wij er niets voor om de zaken in een nieuwe overspanning en een herhaalde bestedingsbeperking weer zo'n beetje ongedaan te maken. Ik denk, dat ons volk voor de waakzaamheid van minister De Pous begrip zal hebben, hoezeer ook een deel van de socialisti sche pers zijn bovenste best zal doen de werknemers tot acties te prikkelen, als hadden die iets uitstaande met het wer kelijke belang van de werknemers". „Ik zou niet graag zeggen, dat de libe ralen mij liever zijn dan de socialisten, maar men moet toch vaststellen, dat wat van de WD in de oppositie aan zakelijke kritiek ten beste werd gegeven, wat meer allure had dat wat ons door de nieuwe oppositie getrakteerd pleegt te worden. Maar zij moeten optornen tegen een ka binet. dat er wat meer in slaagt dan zijn voorganger om te komen met daden, waar het sociaal bewogene een rol speelt, deze een waarachtig sociaal karakter weet te geven Nadeel Spreker zei later, dat in ons land en ook in eigen kring er wel mensen zijn die de ruil van cje PvdA tegen de WD als een nadeel beschouwen. Weinig misver stand lijkt mr. Van Doorn te bestaan over de vraag of de socialisten het er zelf Het eerste „Grand Gala du Disque", dat begon als een uit de hand gelopen bracht: een gesprek met een oor logsinvalide, een van de vele oud- strijders, die bij het stadhuis hun opwachting kwamen maken. wijze waarop de socialisten als oppositie partij optreden, vrijwel niets in de allure bij de huidige socialistische politiek, een spoedig opnieuw samengaan van de bei de grote partijen in ons land kan doen verwachten." Totodrama Mr. Van Doorn wilde nog een opmer king maken om te constateren, wat hij bedoelde met propagandamethoden en activiteiten, die toekomstige samenwer- kingsgedachten beslist in de weg staan. Het totodrama is iets minder slecht af gelopen dan de socialisten zich hadden gedroomd. „De heren hebben de vrijmoe digheid het tegenover de sportwereld zo voor te stellen alsof vooral het huidige kabinet en de KVP schuld zouden dra gen aan het mislukken van een zo ruim mogelijke toto. Ik moet deze voorlichting brandmerken als een stuk misleiding en mag in alle nuchterheid vaststellen, dat alleen de KVP in haar geheel en de CHU in grote meerderheid het maximale ge daan hebben een toto te realiseren, waarvan is aangetoond dat zij een groot succes was en zeer belangrijke bedragen aan de sport ten goede zou doen komen Aan het einde van zijn redevoeringen somde mr. Van Doorne nog een aantal verlangens op, die de partij de regering uil voorleggen. Inzake spijtoptanten, po- Iitiesalarissen, kinderbijslagwet, woning bouw, geestelijk en lichamelijk gehandi- Kolonel Moboetoe heeft medegedeeld, dat hij de betrekkingen met de Verenigde Naties in Leopoldstad heeft verbroken. Tegenover jour nalisten verklaarde hij, dat Hammarskjölds speciale vertegenwoordiger in Kongo, Rasjewar Dajal (India), hem als een kind had behandeld. Voorts heeft president Tsjombe van Katanga in een brief aan de secretaris-generaal van de V.N. aangedrongen op het terugroepen van de V.N.-vertegenwoordiger in Elisabethstad, Berendsen, en diens ver vanging door een bekwamer figuur. Hieruit blijkt wel, dat de spanning tussen de Verenigde Naties en de machthebbers in Kongo sterk is toegenomen. Moboetoe verklaarde nog, dat hij om een schriftelijke erkenning aan de V.N. heeft gevraagd van de door hem gevormde regering van academici. Totnutoe zouden hoge V.N.-functionarissen erkenning van deze regering hebben ver hinderd, aldus de kolonel. Morgen zal Moboetoe aan het hoofd van een afvaardiging per vliegtuig naar New York vertrekken, om daar over leg te plegen met Hammarskjöld. Hij denkt een tiental dagen weg te blijven. Tien doden bij een bloedig incident Kongolese troepen hebben zondag de Afrikaanse wijk van Leopoldstad bezet, nadat zich zaterdagavond ongeregeld heden tussen burgers en militairen heb ben voorgedaan, waarbij tien personen zijn gedood. De komst van de troepen, die met vrachtwagens door de wijk reden, veroorzaakten onder de bevolking grote vrees en schrik. Voorbijgangers werden met vuurwapens bedreigd, en enkelen werden in vrachtwagens bijeen gedreven. Europese automobilisten wer den door kennelijk dronken soldaten gedwongen hun voertuigen te verlaten. In de wijk bevonden zich geen troepen van de Verenigde Naties of eenheden van de politie van de provinciale gou verneur Cleophas Kamitatoe. Van de zjjde van de politie, die Kamitatoe's ambtswoning bewaakt, werd vernomen, dat het zaterdag in de nabijheid van de universiteit tot botsingen was gekomen tussen aanhangers van Loemoemba en eenheden van het leger. Duits geschenk voor Zoölogisch Museum Het Zoölogisch Museum van de Ge meente-Universiteit in Amsterdam heeft zaterdag de beschikking gekregen over de omvangrijke insektencollectie van i wijlen prof. dr. Oskar Vogt, de bekende Duitse hersenspecialist. De collectie be staat uit ongeveer drieduizend dozen, waarin zich naar schatting driekwart miljoen grote en kleine insecten be vinden. De bijna zeshonderd vijf tig dozen met epilachne (een soort lievenheer beestjes), die tot de verzameling behoren zijn uniek in de wereld. Het presidium van de Amsterdamse universiteit heeft het gemeentebestuur van de hoofdstad I verzocht de verzameling onder erkente lijkheid jegens de schenkster, mevr. wed. I dr. C. Vogt-Mugnier, te mogen aanvaar- den. De omvangrijke collectie msekten van prof. Vogt, die vorig jaar op negenen- tachtigjarige leeftijd in Neustadt over leed, arriveerde in twee grote vracht wagens. Prof. Vogt, die de anatomie der her senen bestudeerde en om. ook een stu die maakte van de hersenen van Lenin, had van Jongsaf een grote belangstelling voor de variabiliteit der insekten. In 1898 stichtte hij in Berlijn een neurolo gische kliniek, die sinds 1902 deel uit maakt van de universiteit aldaar. Zaterdag werd in Amsterdam een congres gehouden van de KVP. dat o.m. werd bijgewoond door (v.l.n.r.) minister-president prof. De Quay en de ministers Cals en Marijnen. capten, lagere en middelbare ambtena rensalarissen en nog vele andere onder werpen. Met de aanvaarding van vijf door inleiders ingediende resoluties is het partijcongres besloten. In de resoluties „Welvaartsbeleid", „Nederland en de we reld", „Nederland en Europa". „Volks huisvesting" en „Bezitsvorming" werden de opmerkingen nog eens samengevat, die in de ochtenduren door inleiders ge maakt waren. Automobilist rijdt in op voetgangers: één dode De 40-jarige mevr. G. PoortstraAk kerman uit Witmarsum is gisteren in Heerenveen, waar zij haar ernstig zieke vader bezocht, dodelijk aangereden. De bestuurder van een personenauto, die haar achterop kwam toen zij met haar echtgenoot, diens 20-jarige zuster mej. G. Akkerman en een schoonzuster een straatje om liep, werd door de koplam pen van een tegenligger verblind en reed op het groepje in. Mevrouw Poortstra overleed ter plaatse. Mej. Akkerman moest in het Hee. -nveense ziekenhuis worden ver bonden. De familie werd na het ongeval om streeks tien uur in de avond, bovendien getroffen door het overlijden van de vader. Intussen hebben Moboetoe's politieke tegenstanders maatregelen genomen om Loemoemba weer aan de macht te bren gen. De gouverneur van de provincie Leopoldstad, Kamitatoe, heeft medege deeld een onderhoud te zullen hebben met Loemoemba en president Kasa- voeboe om te trachten een oplossing voor de crisis te vinden. Gouverneur Kamitatoe zei na een gesprek met de V.N.-vertegenwoordiger Dayal, dat alle mogelijke maatregelen zullen worden genomen om orde en rust in Leopoldstad te herstellen. Katangese politie m actie tegen de Baloeba-stam Volgens door de Noordrhodesische politie ontvangen inlichtingen zouden 135 leden van de Baloeba-stam gesneu veld zijn bij een treffen met de Katan gese politie in de buurt van Mwinge, in Noord-Katanga bij de grens met Noord- Rhodesië. De gevechten braken donder dag uit nadat een blanke officier van de Katangese politie was gewond door de pijl van een Baloeba. De Katangese politie had zich naar het gebied begeven na een botsing tus sen Baloeba's en leden van de Gwile- stam, die tien dagen geleden plaats vond. Dit gevecht werd gewonnen door de Gwile-stamleden, die vervolgens een beroep deden op leden van dezelfde stam in Noord-Rhodesië, die aan de oevers van het Mweroemeer wonen. Maar de Noordrhodesische Gwile-groep gaf geen gehoor aan het verzoek om versterkingen. Wel werden twee afdelin gen van de Noordrhodesische mobiele politie bij wijze van voorzorgsmaatregel naar de grens gezonden. De Verenigde Staten en de Oder-Neisse-grens Een woordvoerder van het Amerikaan se ministerie van Buitenlandse Zaken heeft verklaard, dat de Ver. Staten de Oder-Neisse-linie niet als een definitieve grens tussen Polen en Duitsland be schouwen. Deze kwestie was aan de orde geko men door een door vice-president Nixon aan de pers verstrekt communiqué ter gelegenheid van een verkiezingsrede op 17 oktober in Buffalo, waarin de Repu blikeinse kandidaat voor het president schap o.m. had gezegd dat het feit dat „alle Polen, zowel die in Polen als in het buitenland, eensgezind zijn in hun besluit om de nieuwe grenzen in het westen te verdedigen, onvermijdelijk de houding der Westelijke landen moest be ïnvloeden". An erzijds bevat een kortgeleden door het Amerikaanse ministerie van Buiten landse Zaken uitgegeven brochure een kaart, waarop de Oder-Neisse-linie als de Duits-Poolse grens wordt aangege ven. De Westduitse minister van Verbin dingen Seebohm heeft gisteren op een bijeenkomst van Sudetenduitsers in Karl ruhe gezegd, dat de Amerikaanse vice-president Nixon zijn verklaring over de Oder-Neisse-grens heeft afgelegd „kennelijk met het doel om de stemmen van kiezers van Poolse afkomst te win nen". „Hieruit blijkt hoe moeilijk de strijd voor het recht op zelfbeschikking is", aldus Seebohm.

Leidsch Dagblad | 1960 | | pagina 9