Laatste nieuws Krantenbezorgers Voor het eerst sinds vele jaren '11 (aanvankelijk) sluitende begroting Vele kapitale werken staan op verlanglijstje van Voorschoten Stadsnieuws Verhoging rioolhelasting om het begrotingstekort te drukken Kustvaarder in ernstige nood MAANDAG 24 OKTOBER 1960 Voor het eerst sedert verschei dene jaren heeft het college van B. en W. aan de gemeenteraad een (aanvankelijk) sluitende begroting kunnen aanbieden. De oorspronke lijk opgezette begroting sluit n.l. met een bedrag aan inkomsten en uitgaven van: f. 2.607.524. Inmiddels zijn echter nadere ge gevens bekend geworden, die in een nota van wijzigingen bij deze begroting zijn verwerkt en die zelfs een verwachting van een batig saldo van f. 24.799.48 mogelijk maken. Sedert 1955 heeft de gemeente Voor schoten geen batig saldo meer gehad. Van 1953 tot en met 1955 bedroegen de batige overschotten resp. ruim 30.000. 36.000 en 63.000 gulden. Daarna kwamen de donkere jaren, die een verlies lever den van: f66.000; f68.000; f28.000 en voor 1959 een voorlopig berekend nade lig saldo van ruim 68.000 gulden. Door een subjectieve verhoging van de algemene uitkering uit het gemeente fonds kan dit tekort nog gedeeltelijk opgeheven worden. Voor 1960 was het begrotingstekort zelfs berekend op 113.000 gulden 1 Ook dit tekort kan nog voor een deel opgehe ven worden. Geen kapitaalswerken In de begroting 1961 zijn echter geen lasten geraamd van kapitaalswerken, waartoe de gemeenteraad nog moet be sluiten, omdat B. en W. deze begroting niet alleen zien als een prognose, maar ook als een machtiging tot het doen van uitgaven. Bij het samenstellen van deze begro ting in Juli/augustus van dit jaar was zij dus aanvankelijk sluitend, met een post van f21.900 voor onvoorziene uit gaven. Inmiddels heeft de raad voorstellen aangenomen voor het aankopen van een nieuwe vuilniswagen en verbouwing van het raadhuis. Daardoor ontstond een begrotingstekort van f 23.914. Een circulaire van de minister van Binnenlandse zaken over hogere uit kering uit het gemeentefonds maakte het mogelijk een hoger bedrag aan in komsten te ramen van f 50.138,52, waar door een batig saldo ontstond van f 26.224.52. Maar andere uitgaven, die nu reeds bekeken kunnen worden verminderen dit saldo weer met f 1425 tot: f24.799,48. Dit saldo is voorlopig het berekende ba tige saldo voor de dienst 1961. Maar in de loop van 1961 kan aan dit bedrag nog veel veranderen, vooral omdat B. en W. reeds in hun memorie van toelichting aangeven dat voorstellen verwacht kunnen worden voor: de stichting van een toegangshek en een aula voor de nieuwe algemene begraaf plaats; de stichting van een instructie zwembad annex zaal voor gymnastiek en binnensporten; medewerking aan de stichting voor een lokaliteit voor r.k. padvinder; subsidiëring van uitleenbi- bliothe(e)k (en)verbetering van accom modatie van de sportvelden en de stich ting van een ambtswoning voor de bur gemeester. Onvoldoende Voor de uitvoering van deze plannen zal het batig saldo zeker niet voldoende Chef-secretaris Leger des Heils bezocht Leiden De Engels sprekende chef-secretaris van het Leger des Heils in Nederland, kolonel Fred. Holland, bracht gisteren voor het eerst een bezoek aan het Leid- se Korps. Vertaald door kapitein Ligte- lljn uit Amsterdam voerde de chef-secre taris in de avondsamenkomst in de Le- gerzaal aan de Hooigracht het woord. Na het leger te hebben geschetst als een internationale militie van soldaten- christenen en een der grootste zendings corporaties, vertelde kolonel Holland van zijn ontmoetingen gedurende zijn vele jaren als heilsofficier. „En deze ontmoe tingen en ervaringen" aldus de kolonel, blijken niet alleen voor de functionaris sen, doch voor elke strijdvaardige chris ten te zün weggelegd. Ieder die pleit op het bloed van Jezus Christus kan gaan van kracht tot kracht en van overwin ning tot overwinning. Nochtans, miljoe nen geloven in God, hoevelen echter wensen van eigen leven afstand te doen en geheel voor Hém te kiezen!?" Als uitgangspunt voor zijn predikatie had kolonel Holland het schriftgedeelte Mattheus 14 22—33 gekozen. In zijn uitnodigend Woord drong spre ker er op aan, als Petrus het onmoge lijke voor mogelijk te houden en de stap over de verschansing van de levensboot te wagen, in het vertrouwen op Jezus' macht. Zoals gebruikelijk werd de samen komst afgewisseld door zang en muziek. Geëindigd werd met het Stichterslied „O. Zee van Gods liefde". Aan mevr. Holland-Black, aanwezig als presidente van de gezamenlijke gezinsbonden, wer den bloemen en een geschenk (een Leidse kaas) aangeboden. PANNEKOEKENFUIF C.J.M.V. IRENE. Zaterdagmiddag organiseerde de C.J.- M.V. „Irene" in het wijkgebouk van die zelfde naam een pannekoekenfuif voor meisjes en jongens van 10 tot 15 Jaar. In grote getale was de jeugd opgeko men op de pannekoekenlucht. De heer C. Bonnet heette allen hartelijk wel kom. Tijdens het zingen van diverse liedjes werden de pannekoeken binnengebracht. Mej. A. van Galen las een alleraar digst verhaal voor waarna twee leden van de CJ.M.V. een schetsje opvoerde. Vier deelnemers aan deze fuif be- kampten elkaar op sportieve wijze' in een quisz. De heer F. Pison sprak een propagan distisch woord en maakte de cluburen bekend. Henk Breuker, die ook de samenzang begeleidde, speelde op voortreffelijke wijze enkele soli op zijn gitaar. Ook zijn zusje Hanneke liet zioh in enkele lied jes horen. De heer H. F. van Leeuwen sloot deze zeer geslaagde middag met een dagslui ting. zijn, maar de doorwerking van de nog toe te kennen subjectieve verhogingen van de uitkeringen uit het gemeente fonds over 1959 en 1960. die zal leiden tot verhoging van de garantie-uitkering, kan een zodanige gunsige invloed heb ben op de begrotingspositie, dat de ver wezenlijking van deze plannen mogelijk is. Het totaalbedrag van de begroting '61 is f. 165.000 hoger dan dat voor 1960, het geen een verhoging van 6,7% betekent, waarvan 2,5% betrekking heeft op loon maatregelen. In tegenstelling tot vorige jaren kun nen B. en W. nu iets duidelijker bereke ningen maken betrekkin ghebbende op de verwachte uitkeringen uit het ge meentefonds. Telkenjare hebben B. en W. immers uitvoerig de regeling van de financiële verhouding tussen Rijk en ge meente gekritiseerd, vooral omdat de omvang van de uitkeringen uit het ge meentefonds pas geruime tijd nadat de begroting was vastgesteld of zelfs nadat het dienstjaar was afgelopen bekend werd. De parlementaire behandeling van het wetsontwerp over de financiële ver houding geeft echter voor de toekomst al iets meer houvast. Een bij de begro ting gevoegde berekening voor 1960 vol gens de nieuwe wet geeft enigermate een indruk van de wijzigingen die daardoor ontstaan. Berekend zijn nl. de uitkeringen, die de gemeente krijgt als vooruitkenngen lager onderwijs, die in totaal f. 304.007 bedragen, de algemene uitkering, die be staat uit een bedrag van f.5.per ha. oppervlakte, 5 x de hoofdsom grondbe lasting 1958 1959. 80% van de genr'ddel- de nettokosten armenzorg en een bedrag van f.40 per inwoner. Voor 1960 wordt een uitkering ver wacht van in totaal f 1.228.516,42. Daar bij komt nog het vervallen van enkele uitgaven op onderwijsgebied nl. uitkerin gen aan andere gemeenten, waardoor 'n bedrag van f. 1.297.467,24 kan worden be groot. Volgens de oude wet bedroeg het totaal echter f. 1.325.9.11.62. Het minder te ontvangen bedrag ad f. 38.444,38 wordt aangevuld in de vorm van een garantie uitkering. Hierby is echter nog geen re kening gehouden met de verhoging van de algemene uitkering, die een verbete ring van het begrotingsbeeld voor 1961 kan geven. Rechtvaardiger B. en W. menen, dat de nieuwe rege ling een verdeling van de middelen naar meer objectieve maatstaven betekent en een verbetering van het stelsel der doel uitkeringen. De praktijk zal moeten uit wijken of deze nieuwe regeling voor Voorschoten inderdaad een verbetering betekent. B. en W. verwachten echter wel, dat de nieuwe regeling rechtvaardi ger zal werken dan de oude. In de laatste Jaren was het vrijwel niet mogelijk een werkelijk verantwoord financieel beleid te voeren. Men moest tot noorzakelijke uitgaven besluiten zonder dat er dekkingsmiddelen beschikbaar waren. Een extra steng toezicht van Ged. Staten was er het gevolg van. B. en W. menen echter, dat de inmid dels opgevoerde eigen belastingen en de nieuwe berekeningen voor 1961 en vol gende jaren min of meer vast inkom sten voor het voeren van de gemeente lijke huishouding zullen geven. B. en W. en gemeenteraad zullen dan misschien wat meer baas in eigen huis kunnen zijn. De raad zal meer dan voorheen moe ten letten op de financiële consequen ties van hun besluiten, maar ook zal de raad zich in meerdere mate dan voor heen omtrent de prioriteit van verschil lende uitgaven dienen uit te spreken. Kritiek op regering Wel kritiseren B. en W. de rente- politiek van de regering, die het voor een gemeente aJs Voorschoten nauwe lijks mogelijk maakt behoorlijke geld leningen te sluiten behalve dan van de Bank voor Ned. Gemeenten. Deze gang van zaken doet de gemeenten niet sym pathiek aan. Hij wordt gezien als een niet nood zakelijke indirecte beknotting van de be voegdheden van de gemeentebesturen. De rente is aan de hoge kant en de ge meenten hebben zeer weinig invloed op het tijdstip van opneming. Het is een wat wonderlijk verschijnsel, dat een maatregel, die aanvankelijk ten doel had een goedkope-rente-politiek te bevorderen, door het veranderen van de doelstelling, leidt tot hogere rentelasten voor de gemeenten, aldus B. en W. Ondertussen is de aanbieding van leningen door genoemde bank zodanig geweest, dat in juli 1960 een aanbieding tot het verstrekken van een consolidatie- lening van f. 275 000 niet door de ge meente Voorschoten werd geaccepteerd. De financieringspositie van de ge- gemeente is thans zoveel verbeterd, dat de vlottende schuld sederf januari 1958 ls teruggelopen van 2.8 miljoen tot 940.000 gulden De lopende verplichtin gen aan kapitaalsuitgaven zijn echter gestegen van 910.000 tot 1.4 miljoen. Ongedekt was in 1958 een bedrag van 3.2 miljoen en thans nog 575.000 gulden. De vaste schuld van de gemeente be droeg in 1954 (11027 inwoners) 7.2 mil joen en per 1 januari 1961 (14.600 inwo ners) 16.3 miljoen. Investeringsprogram Voor het jaar 1961 zal de grote acti viteit op het gebied van de woningbouw en publieke werken zich voortzetten. B. en W. geven in een overzicht een in druk -an de kapitaalswerken, die voor 1961, 1962 en 1963 op het programma staan. Op het gebied van de woningbouw en voorbereiding daartoe staan voor 1961 de projecten Adegeest, Vlietwijk II, Boschgeest, Boshuizen en Zevenhoven op het programma. Verder de bouw van 44 woningwetwoningen en 36 bejaardenwo ningen. In 1961 zal de aanleg van de al gemene begraafplaats beginnen, alsmede de uitbreiding van de nutsbedrijven, het gezondheidscentrum en de sportvelden met 1 veld. Ook de sanering van de dorpskern ligt in het voornemen. In het program voor 1961 komen eveneens voor: voorbereiding en grond aankoop Bijdorp; grondaankopen In dustrieterrein: gedeeltelijke demping Kerksloot; bouwrijpmaken driehoek Oranjekade; instructiebad, badhuis, gymnastieklokaalverbetering sport complexen; garage en bergplaats groeps- bureau Rijkspolitie; bouw R.-.K. Ulo, Chr. Kleuterschool aan de Elstlaan, R-K kleuterschool, bouw aula en toegangs hek op de begraafplaats, volkstuinen complex, gemeenschappelijke rioolwa terzuiveringsinrichting met Leiden; lo kaliteiten voor R.-K. padvinders, 72 wo ningwetwoningen Vlietwijk II en uitbrei ding en verbetering waterbedrijf. In 1962 en 1963 aan te vangen werken: woningwetwoningen, aanleg industrie terrein Molenlaan; Koffiekamer Cultu reel Centrum, filiaal Gezondheidscen- turm, 2e openbare kleuterschool, her vormde lagere school in de Vlietwijk, 4e R.-K. lagere school, 2e chr. uloschool, compensatie gebouw Chr. Belangen en restauratie Ambachtshuis, chr. kleuter school in Vlietwijk, speelterreinen, voor bereiding 2e sportveldencomplex, uit breiding tennisbanen, reconstructie Leid- seweg, Veurseweg en dorpskern i.v.m. verdwijnen van de tram, centraal ge bouw voor de gemeente-bedrijven. Voorstel B. en W. Oegstgeest aan raad Bewoners en gebruikers moeten betalen In de memorie bij de gemeentebe groting 1960 werd meegedeeld, dat met de mogelijkheid van belastingverhoging ernstig rekening moest worden gehou den. De onzekerheid ten aanzien van de nieuwe financiële verhoudingsregeling en ten aanzien van het destijds gedane verzoek om een subjectieve verhoging van de uitkering uit het gemeentefonds waren oorzaak dat B. en W. zich tot dusver hadden verzet tegen de aandrang van Ged. Staten reeds eerder de belas tingen te verhogen. Voor het jaar 1960 kwam daar nog bij, dat B. en W. geen belastingverhoging met terugwerkende kracht wensten, nu de hernieuwde aandrang tot verhoging van belasting het college pas op 6 mei 1960 bereikte. Evenwel hebben G.S. als nog de begroting 1960 goedgekeurd, zo dat althans niet met ingang van 1 jan. 1960 de belastingen moeten worden ver hoogd. De tot dusver onzekere factoren t.w.: het verzoek om een hogere subjectieve bijdrage en voorts de gevolgen van de nieuwe financiële verhoudingsregeling, zijn thans zodanig opgehelderd, dat een verantwoorde beslissing niet alleen zal kunnen, maar ook zal moeten worden genomen. De beslissing over het verzoek om een subjectieve verhoging wordt pas ge nomen nadat de gemeente zich heeft bereid verklaard tot verhoging van de belasting tot het door de regering ge wenste peil over te gaan. Verantwoord Deze eis geldt voor alle gemeenten, die hun begroting niet sluitend kunnen krijgen en een beroep doen op een extra-uitkering. De regering wil wel meewerken de gemeentefinanciën te „saneren", maar dan moet niet alleen het Rijk maar ook de gemeente een offer brengen. Aangenomen wordt, dat de kosten waarin de straat- en rioolbe lasting en de reinigingsrechten een bil lijke bijdrage geacht worden te zijn, sinds de oorlog dermate zijn gestegen, dat een enigszins betekenende verhoging van de tarieven verantwoord en mogelijk is. De plaatselijke belastingdruk zal dan ook worden verzwaard, zelfs indien over het geheel genomen tot verlaging van de fiscale druk zou kunnen worden overgegaan. In het uitvoerig preadvies berekenen B. en W., dat bij een belas tingverhoging van f. 80.000, het begro tingstekort vrijwel weggedrukt zal zijn, hoewel dit tekort voor 1961 op f. 250.000 wordtg eraamd. Verlangd wordt, dat de straatbelasting tot 10% en 5% van de belastbare op brengst van de gebouwde onderscheiden lijk opgebouwde eigendommen wordt opgevoerd (thans 6% en 3%) en de riool belasting tot f. 25 per perceel wordt verhoogd (thans f. 15) en de reinigings rechten worden verhoogd tot een op brengst van f. 2 per inwoner (nu f. 1.75). Gelet op de stijging van de grondbe lasting en het feit dat vooroorlogse ver huurde percelen nog onvoldoende renda bel zijn is het niet redelijk de verhoging uitsluitend te laten drukken op de huis eigenaren, dit zou namelijk betekenen een stijging van lasten met 80 t.o.v. het bestaande gemeentelijk tarief. B. en W. stellen dan ook voor de be lastingverhoging te brengen ten laste van de bewoners of gebruikers. Vervallen De rioolbelasting ten laste van de eigenaren zou in zijn huidige vorm ver vallen en voortaan worden geheven bij de straatbelasting, die van 6% op 10%, resp. 3% en 5% gesteld zou worden, zo dat de eigenaren ongeveer hetzelfde zul len moeten betalen als tot nu toe. Alle bewoners of gebruikers zullen nu rioolbelasting moeten gaan betalen. Een gemiddeld bedrag van f. 25 per perceel zal nodig zijn. Voor de woningen van de woningbouwvereniging variëren deze be dragen van f. 9 tot f. 14 per jaar. Voor het overgrote deel van de overige wo ningen de bedragen variëren van f. 20 tot f. 50 per jaar. Geen belasting is ver schuldigd by een jaarinkomen van f. 3200, vermeerwerd met f. 300 per ge zinslid boven het aantal van één. De reinigingsrechten, thans f. 5.- per emmer zullen met f. 1.- worden ver hoogd. ZOETERWOUDE De collecte voor het Prot. Int. Thuisfront heeft in Zoeterwoude f 115.07 opgebracht. (Deze pag. Ie gedeeltelijk gecorrigeerd) In bar slecht weer windkracht 8 tot 9 seinde de Nederlandse kust vaarder „Frlso" (399 ton) vanmorgen voor de Deense kust in nood te verkeren. Het schip liet weten, dat het zich in zinkende positie op negentig mijl ten noordwesten van Esbjerg bevindt. Het had dringend assistentie van reddingboten en sleepboten nodig. Om half elf vanmorgen klonk het laatste S.O.S.-sein. Daarna heeft geen van de kustradiostations meer iets ge hoord. Vliegtuigen zijn onmiddellijk opge stegen en schepen waarbij de Neder landse zeesleper „Hector" zijn inmid dels naar de door het schip opgegeven positie vertrokken om te trachten hulp te verlenen. Voor het lot van het schip, eigendom van de firma Klugkist in Hui zen, wordt echter het ergste gevreesd. Het Nederlandse fregat „De Bitter" seinde, dat het met een vaart van 17 mijl per uur naar de „Friso" onderweg is. Deze oorlogsbodem kan echter eerst morgenochtend om vijf uur ter plaatse zijn. LEIDERDORP Agenda raad De gemeenteraad komt op woensdag 26 oktober des namiddgs om 7.45 uur in vergadering bijeen. Op de agenda staan o.m. de vol gende punten vermeld: Voorstel tot vaststelling van een nieuwe beheers- verordening op de algemene begraaf plaats; voorstel tot vaststelling van een nieuwe verordening op de heffing en invordering van begrafenisrechten; voor stel tot aankoop van gronden in de Zijllaan en Meijepolder c.a. van de heer A. Muljlwijk en tot beëindiging van de pachtovereenkomst met de heer E. Rietkerk; voorstel tot verkoop van grond uit complex VI van het grondbedrijf aan de firma Noorlander, ten behoeve van de bouw van 21 woningen voor de verkoop aan woongelegenheldbehoeven- den uit Leiderdorp; voorstel tot intrek king der rioolrechtenverordening en tot wijziging der verordening op de hef fing en invordeing van een wegen- en rioolbelasting. Vrijetijdsbesteding hoeft geen probleem te zijn In het kader van de gezinsweek sprak in het gebouw aan de Eikenlaan de heer Bierman van het Leidsche Volkshuis over vrijetijdsbesteding. Ds. J. P. Hon- nef leidde het onderwerp in. De Leider- dorpse predikant vindt de vrije tijds besteding maar een heel probleem. Vol gens de predikant moet men de zondag voornamelijk als een feest zien. Men moet zich op die dag niet afvragen: mag dit of dat wel, het gaat er in hoofdzaak om, hoe men dit of dat doet en vanuit welk gezichtspunt. Voor degenen, die met plezier werken, is veelal ook de vrijetijdsbesteding geen probleem. Mensen, die geen arbeids vreugde kennen, hebben vaak ook geen zin om hun vrije tijd nuttig en prettig te besteden. Velen zijn er die het salaris of het loon als primair zien. Zij zullen geen plezier in hun werk hebben. Dat heeft z'n terugslag. Deze mensen zullen zich niet werkelijk kunnen ontspannen. De heer Bierman wees op de grote plaats, die het gezin dient in te nemen, nu er meer ruimte is voor vrije tijd dan voorheen. In gezinsverband kan men spelletjes doen, postzegels en suikerzak jes verzamelen, terwijl men ook kan gaan tuinieren. Voorts kan het gezins hoofd zich inspannen voor het jeugdwerk, waardoor indirect een gunstige invloed op het gezinsleven van velen wordt uit geoefend. Door het jeugdwerk brengt men de jeugd namelijk gemeenschapszin bij, een essentieel belang voor een gelukkig gezinsleven voor nu en voor later. De besteding van de vrije tyd moet het plezier in de arbeid verhogen, meent de heer Bierman. Er onstond een levendige discussie over de inleidingen van beide sprekers. Toneel in Zijlkwartier De buurt- en speeltuinvereniging „Zijlkwariter" heeft zaterdag in de kan tine van de Touwfabrieken een toneel avond gegeven. Opgevoerd werd het blij spel „Mijn vrouw verlangt salaris". De opvoering van dit dolkomische stuk is een groot succes geworden. Er is dan ook uitbundig gelachen. De spelers en speelster vertolkten de rollen zeer goed, soms zelfs uitstekend. Burgemeester K. van Diepeningen woonde deze zeer ge slaagde uitvoering bij. WARMOND Ook Warmond wil tegen streekplan protesteren Dinsdag 25 oktober komt de raad van Warmond in openbare vergadering bij een. Op de agenda staan o.m. de vol gende punten; voorstel tot aanschaffing van markiezen, gordijnen of luxaflex voor de r.k.-meisjesschool en een biolo- gie-methode voor de r.k.-jongensschool; bespreking van de aangelegenheid be treffende de boerderij Jan Steenlaan 36; voorstel van B. en W. om bij G.S. van Z.Holland bezwaren in te dienen tegen het ontwerp-streekplan bollenge- bied. WASSENAAR De Vriendschap met „Goldy" De r.-k. toneelvereniging „De Vriend schap" heeft gisteravond in een goed bezet Verenigingsgebouw het nieuwe seizoen geopend met een blijspel van R. Feenstra „Goldy" dat onder regie van Ben van Hest met veel vaart werd opgevoerd. „Goldy" is een vermakelijke geschie denis die zich afspeelt in een verval len kasteel, waar de landedelman Lord Pippin Merrimoor en zijn gemalin (B Noordoven en J. Bellekom) tevergeefs trachten iets van de oude luister van het geslacht der Merrimoors levend te houden. Zeer tot ongenoegen van zoon John (A. v. d Krogt) die wel inziet dat een financieel debacle onvermijdelijk is. Hij knoopt onderhandelingen aan met een oliemaatschappij, omdat de grond rond het kasteel rijk aan olie blijkt te zijn, maar mama wil van verkopen niets weten. De vreemde verwikkelingen beginnen pas goed als de a.s. schoonfamilie van de zoon haar intrek neemt in het kasteel. Schoonpapa (Chr. Groenewe- gen) is een bekend acteur en Goldy. de kittige Franse huishoudster (R. Plompen) die met de familie !s meegekomen, neemt het heft in han den. En tenslotte is er een zeer happy end. als een oliemaatschappij een fan tastisch bod doet, als de in het kas gevraagd voor wijkbezorging in VOORSCHOTEN. i V Zij moeten in Voorschoten wonen. Leeftijd 1 boven 17 jaar. Aanmelden: bureau LEIDSCH DAGBLAD. Witte Singel 1, Leiden of bij de agent M. Ruytenbeek, Papelaan 182, Voorschoten. teel verborgen miljoenenschat tevoor schijn wordt gebracht en als mama Merrimoor haar toestemming geeft voor het huwelijk van haar zoon met de acteursdochter. Van de reeds genoemde spelers gaven R. Plompen en A. v.d. Krogt bijzonder goed spel te zien. L. Nederpel speelde de rol van de a.s. schoondochter, F. Gilissen boekte suc ces als de schatgraver. J. Oosterveer was de statige en deftige butler, P. Nederpel kwam op de planken als een zonderling deurwaardertje van de be lasting en E. van Rhijn-Sabee was het kordate logeetje, dat ook al een rol in het oliekomplot bleek te spelen. Al met al heeft de Vriendschap op deze openingsavond voor enkele uurtjes vrolijk amusement gezorgd, waarvoor de volle zaal de spelers en regisseurs na afloop hartelijk hulde bracht. ZOETERWOUDE Installatie nieuwe burgemeester 4 nov. De installatie van de nieuwe burge meester, de heer J. A. Detmers, zal plaats hebben op vrijdag 4 november in een buitengewone vergadering van de gemeenteraad. Deze vergadering zal wor den gehouden in het Parochiehuis aan de Schenkelweg. Zij begint om 3 uur 's middags. De burgemeester zal aan de grens van de gemeente Hazerswoude, nabij deW Kippenbrug, door de raad worden ont vangen, waarna via de Hoge Rijndijk en Rijksweg 4a naar het dorp wordt gereden. Ongetwijfeld zullen er verenigingen en organisaties zijn, die de burgemeester willen begeleiden bij zijn intocht. Zij die hiervan gebruik wensen te maken, wor den verzocht zich vóór 1 november a.s. op te geven bij de heer J. Paardekoper, Noordbuurtseweg 34. De bedoeling is, dat de verenigingen om kwart voor 2 aanwezig zijn aan de Mlening op het doodlopende gedeelte bU de heer N. van den Akker. Vandaar wordt dan via Miening Noordbuurt, Dorpstraat, Dokter Kortmannstraat en Schenkelweg gegaan naar het Parochie huis. Na de raadsvergadering zullen de heer en mevrouw Dermers-Berben recipiëren in het Parochiehuis van 5 tot 6 uur, zodat iedereen de gelegenheid heeft met de burgemeester en zijn echtgenote ken nis te maken. WISSELKOERSEN Amsterdam, 24 oktober 1960. Londen 10.60%—10.61%Montreal 3.85%—3.85%; Brussel 7.56V4—7.56% Stockholm 73.04—73.09; Milaan 60.74%— 60.79%; Oslo 52.90-52.95; Lissabon 13.20% —13.22%; New York 3.76113.77APa rijs 76.73%3—76.78%; Frankfort 90.36%— 90.41%; Zürich 87.56—87.61; Kopenhagen 54.75%—54.80%; Wenen 14.51—14.62. BEURSOVERZiCHT Nat. Handelsbank en R'damsclie Bank niet genoteerd Amsterdam, 24 oktober De aandelen Nationale Handelsbank stonden vanmiddag voor de derde ach tereenvolgende beursdag in het middel punt van de belangstelling. Het was voor de beurs een grote teleurstelling dat ook vandaag nog geen notering in deze aan delen mocht worden opgemaakt. Een zeer grote verassing voor de beurs vorm de de mededeling van de Vereeniging v. den Effectenhandel aan de leden, dat van vandaag ook de aandelen van de Rotterdamsche Bank niet mochten worden genoteerd. Dit in verband met een mededeling, die na beurs zou worden verstrekt. In de namiddag zal een pers conferentie worden gehouden, aldus de directie van de Nationale Handelsbank Zoals bekend is er vooral de vorige week een zeer ruime handel in aandelen Na tionale Handelsbank geweest, waarvan de laatste beursdagen niet officieel. De koers liep toen op van 202 tot 252. De handel berustte grotendeels op de specu latie. dat een binnenlandse of buiien- landse bank een bod op de aandelen Na tionale Handelsbank zou doen. Vele gis singen werden hieromtrent gedaan en eveneens werden vele namen van bar-ken genoemd. De naam Rotterdamsche Bank werd echter nooit genoemd. Daarom was bovengenoemde mededeling voor de beurs een zeer grote verrassing. De beurs gelooft niet in een bod op de aandelen maar wel in inruil van de aandelen van beide banken. Morgen zullen we alles wel weten, aldus de beurs. Aandelen Natio nale Handelsbank, die in de morgenuren voor bovengenoemde mededeling oplie pen van 248 tot 263. werden op de offi ciële beurs niet officieel verhandeld op circa 246, na de mededeling, tegen vrij dag Jl. als hoogste prijs 252. Over de internationale waarden valt niet veel te vertellen. Over de gehele li nie was de stemming zwak tot flauw bij geringe omzetten. Het aanbod kwam in een vrU lege markt en werd alleen op genomen tegen veel lagere koersen, ver geleken met die van het slot van vrijdag Jl. De oorzaak van de gedrukte stemming voor de internationale waarden moet in New York worden gezocht waar de Ne derlands hoofdfondsen vrijdag flauw in de markt lagen. Philips daalde vanmid dag van 1176 tot 1163. tegen een vorige slotkoers van 1209%. nilever liep terug van 786 tot 782 (800). Aku enige punten lager. Hoogovens daalde van 852 tot 845 (874) en Kon. Olie was op f. 124 circa f. 1,60 lager. Cultures aangeboden met zeer weinig zaken. Scheepvaarten wat gemakkelijker en de Staatsfondsen weinig veranderd. Op 1 november a.s. zullen ter beurze worden geïntroduceerd en voor het eer ste verhandeld f.10 miljoen 4V<% 30-ja- rlge obligaties 1960 gemeente Eindhoven (eerste lening) en f.10 min. (tweede le ning). BEURS VAN AMSTERDAM Maandag 24 oktober ACTIEVE OBLIGATIES Staatsleningen ad f.1000.— Vorige Slotkoers koers v. heden Ned. '58 4% 101 101 Ned. '59 4% 101 101 Ned. '60-1 4% 101 101 Ned. '60II 4% 101 101 Ned. '59 4% 99A 99%GL Ned. '53 3% 95% 95% Grootboek obi. 3% 80% Ned. '51 3% 94 ft 94%GL Ned. '51 3% 97% Ned. '53 (3%) 95% 95% Ned. '56 3% 95% 95% Ned. '48 3% 87% 88 B Ned. bel. cert. 2V* 88% Ned. '50 3% 87% 88 Ned. '54 3% 89H 89tê Ned. '55 I 3% 89ft 89% Ned. '55-11 3y4 92J* 92% Indië *37 3 91% 91% Ned. grtbk. '46 3 92% 92% Ned. doll. In. 47 3 88% 88% Ned. Inv. cert. 3 98% 98ft Ned. 62-64 3 99% 99% Indië '37 3 98 ft 98% Indië '37 A 3 94 94 Ned. won.bl. '57 6 110ft 110 Ned. won.bJ. '58 4% 100ft 100% ACTIEVE AANDELEN Cultuurbank 30% 30% Nat. Handelsbank 201% Ned. Handelmlj300 296 Amst. Rubber 108 GB 105% H.V.A149% 148 GB Senembah 540 545 A.K.U476% 464% Berkel's Patent (v.) 351GB 342 Calvé Delft cert. 785% 770 Deli Mij.en (Ver.) 173.- 171 Kon. Pap. v. Gelder 332 GB 327 Hoogovens eert874 Müller en Co. NJ. 427% 418% Ned. Kabelfabr620 GB 600 Philips 1209% 1168 Philips pref329%GL 324% Unilever 799% 781 Wilton Feyenoord 197%GB 195% Biliton 2de r444 430 Dordtse Olie gew. 588% 578% Kon. Olie (f20.—) 127 125.60 idem (50 f20.—) 125 60 123.80 Holl. Amer. lijn 140% 140 GB Java China Paket 156% 155 KXi.M105.— 104 Kon. Ned. Stmv Ml) 183% 181% Kon. Paket Mij137% 137 Stoomvaart Mij. Ned 168 166 Nievelt Goudr. eert 144 141% v. Ommeren eert. 290 284 Kon. Rott. Lloyd 150 148 Ned. Scheepv Unie 149% 147% NIET-ACTIEVE OBLIGATIE Prov.- en Gem. leningen A'dam '47 (3%) 3 94% 94% idem '48 (3%) 94% 94% R'dam '52-1 (4%) 98% 99 id. id. "37 I-n (3%) 95 Z.-Holland '56 (4%) 99% Bankwezen Vorige slotkoers koers v. heden Bank N. G. '58 (5%) 104% 104 ft id. N.WJB. '52 (4%) 99 BVG rspbr. f500 179 B 179% BVGrspbr.'52 131 131% Industr. Obligaties Philips Dollarlng '51 92 92% Premieleningen A'dam *33 3 101% A'dam '51 I 2% 82% 83% A'dam '56 12%.. 81% 82% A'dam '56 II 2% 88% 88% A'dam '56 III 2% 88% 88 Eindhoven '54 2% 81 80% Enschede '54 2% 79% Den Haag '52 I 2% 87% Idem n 2% 88 88 R'dam '52 I 2% 88% 89% Idem H 2% 90 90 Idem '57 2% 98% 98% Utrecht '52 2% 92 92% Z.-Holl. 1957 2% 95 95% NIET-ACTIEVE AANDELEN Bank- en Credietinstellingen Robeco 234 231 Amst. Bank 420 407 HJ3.U. eert237 235 Rott. Bank 331 Twentsche Bank 308 303 Industrie Ondernemingen Albert Heyn 500 495 Borsumij57 56% K. N. Edmet A-AA 105 Idem pref wd 104% ElectrolasmU 359 354 Kon. Ned. Grofsm 188 185 Holl. Constructie 570 560 L Ing. bur v Bouwnljv 262 Internatio 156 152 Int. Kunststoff Ind 57 Leidse Wolspinner U 538 Rott. Droogdok MD 646 Sikkens Groep 888 Ver. Touwfabrieken 335 Walvisvaart 110 110 Wernink's Betonm 160 161 Van "VUk en Heringa 120% 120% Zaalberg 127% 124% Spoorwegen Dell Spoorweg Ml) 3% Amerik. fondsen Canadian Pacific R 21 ft 21 Intern Nickel 48% 48 Anaconda 45 4? Bethlehem Steel 40% 40 Cities Service 46 46% General Motors 41 ft 4: Kennecott 75 75 Republic Steel 54% 53% Shell Oil 73% 72% Union Pacific 24% 24% Un. States Steel 73% 70

Leidsch Dagblad | 1960 | | pagina 7