Charmant Tliailands koningspaar in de Residentie feestelijk ontvangen van SCHOONHEID! J Verhoging van kinder 1 rij slagen ÉW QCu ieuws Na noenmaal in Huis ten Bosch volgde vertrek naar Amsterdam Fatale fout van WEERBERICHT spoorwegwachter ONTMOETING IN NICE VAN DE GAULLE MET CHURCHILL Opgericht 1 maart 1860 MAANDAG 24 OKTOBER 1960 No. 30184 LEIDSCH DAGBLAD Directeur: E. A. E. van Dishoeck Hoofdredacteur: J. Brouwer DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN f 750 per kwartaal; f2.55 per maand; f0.59 per week Witte Singel 1, Lelden - Giro no. 57055 Telefoon Directie en Administratie: 25041; Redactie: 21507 i Amctfa om mecj OOSTERSE GASTEN VANMORGEN GEARRIVEERD van het militaire huis van HM. de Koningin. De Marinierskapel speelde in tussen marsmuziek. Tegenover de ere wacht, aan de overzijde van het voor plein, stonden in een brede boog deta chementen van de Leidse studenten- weerbaarheidsvereniging „ProPatria" en de Koninklijke Utrechtse Studentenweer baarheid in ceremonieel tenue opgesteld. Nauwelijks was het vorstelijk gezelschap in het Huis ten Bosch verdwenen, of een lange stroom glanzende automobielen reed aan de achterkant van het paleis af en aan. De diplomatieke missies kwa men, zonder uitzondering, hun opwach ting maken. Om ongeveer kwart over twaalf ging het gezelschap aan tafel in de z.g. „witte eetkamer" om het noenmaal te gebrui ken. Na de maaltijd maakte het Thailandse vorstenpaar zich gereed voor het vertrek naar Amsterdam, dat om twee uur plaats had. Koningin Juliana en Prins Bern- hard volgden twintig minuten later. In een viertal redevoeringen, die de generaal het afgelopen week einde afstak, heeft hij uiteraard op nieuw het Algerijnse vraagstuk be sproken om, volgens zijn methode, weer een paar nieuwe bijzonder heden te geven en nuances aan te brengen met betrekking tot zijn formule van een „Algerijns Alge rije". Dat statuut zou, schijnt het, het midden houden tussen binnen landse autonomie en volledige soe vereiniteit en zo wenst de generaal, dat Frankrijk de defensie van het toekomstige Algerije voor zijn reke ning zal blijven nemen. Felle toon tegen Moskou In Parijs heeft sterk de aandacht ge trokken de felle toon, waarop het staats- hoofd Kroesjtsjefs recente stelling neming ten opzichte van de Algerijnse oorlog ter sprake bracht. De Gaulle sprak, zonder de naam van de Sovjet unie in de mond te nemen, over een imperium, dat zelf een hele reeks lan den tot slavernij had gebracht en waar van de chef gelijk Tartuffe van Molière nu heilige verontwaardiging voorwendt over het lot van het Algerijnse volk. De president zei echter niet te kunnen geloven dat Tunesië en Marokko ooit konden toestaan dat totalitaire mach ten een voet op Noordafrikaanse bodem zouden krijgen. Met deze opmerking heeft De Gaulle nu tevens voor het eerst in het open baar gereageerd op de jongste reizen van Ferhat Abbas, de premier der „voor lopige Algerijnse regering" naar Peking en Moskou, waar hem onbeperkte diplo matieke en militaire steun moet zijn toegezegd. Een toezegging waarvan ge vreesd moet worden, een nieuwe en be slissende stap is gedaan naar de inter nationalisering van de Algerijnse kwestie zodat de kansen voor Parijs van een tweezijdig vergelijk met het FLN nog weer geringer zijn geworden. Dreigement Voor binnenlands gebruik was daar entegen het nauwelijks gemaskeerde dreigement bestemd, dat het parlement naar huis zou worden gestuurd indien het vandaag de vertrouwenskwestie mocht verwerpen. Tot tweemaal toe riep De Gaulle weer tot eenheid op. de „eerste plicht van alle Fransen" en hij waarschuwde „clans, partijen en ambi tieuzen" geen nieuwe tweedracht te zaai en. De generaal hield er zich overigens van overtui; 1 dat zijn tegenstanders door het volk zouden worden veroor deeld, een veroordeling waartoe hij „als het moest de gelegenheid zou weten te scheppen". O Slot pag. 2 De aankomst van het Siamese Koningspaar op het station Staats- spoor in Den Haag. Van links naar rechts het bezoekende Vorstenpaar, Prins Bernhard (op de rug gezien) Prinses IreneKoningin Juliana en Prinses Beatrix. TWEE KINDEREN UIT EEN GEZIN VERDRONKEN Zaterdagmiddag zijn twee kin deren uit het gezin van de latid- bouwer G. Cramer, wonende aan de Kortsteekterweg in de Damse Rijn nabij de Rijnbrug te Alphen jammerlijk verdronken. De kinderen de 3-jarige W. C. Cramer en de 5-jarige D. Cramer waren om streeks het middaguur samen op een step nog gezien op het Jaagpad, dat langs het water loopt. Om kwart over één werden de kin deren bij het middagmaal gemist. Toen men onmiddellijk op onderzoek uitging vermoedde men al, dat de kinderen in de Rijn waren gereden. Dit vermoeden bleek later juist te zijn, want nadat eerst achter de woning van de veehou der J. de Jong de step uit de Rijn was opgehaald, kon even later het driejarige ventje aan de oppervlakte worden ge bracht. Even later wist men ook zijn broertje te pakken te krijgen. Een arts heeft met enkele leden van de gemeentepolitie nog anderhalf uur vergeefs getracht de levensgeesten bij de kinderen weer op te wekken. Het medeleven met het zwaar getrof fen gezin, waarin nog drie oudere kin deren zijn, is groot en algemeen. Burge meester Bruins Slot woonde de gehele middag de reddingspogingen bij en was een der eersten die zijn deelneming met het echtpaar Cramer betuigde. Blijkens een mededeling van het minis terie van Sociale Zaken en Volksge zondheid is het de regering gebleken, dat de financiële uitkomsten van de kinderbij slag verzekering een aanzien lijke premieverlaging gedogen. De regering is van oordeel, dat het in de huidige omstandigheden in het ka der van het door haar te voeren so ciaal-economisch beleid gewenst is. de premieruimte niet geheel aan te wen den voor premieverlaging, doch naast een premieverlaging tevens een verbe tering aan te brengen in de kinderbij- slaguitkeringen. Zij is voornemens een wetsvoorstel in te dienen tot verhoging van de kinderbij slagen met circa vier procent, waarbij bijzondere aandacht zal worden be steed aan de grotere gezinnen. Het is de bedoeling van de regering deze verhogingen, waarmede een bedrag van ruim twintig miljoen gulden ge moeid zal zijn, te doen ingaan op 1 ok tober 1960. Ook voor de kinderbijslagen voor rente trekkers, gepensioneerden en kleine zelfstandigen zullen overeenkomstige verhogingen worden voorgesteld. r Uit Het Leidsch Dagblad van f 24 October 1860: Te Moerdijk is een weduwe van ongeveer 80 jaren voor de vierde maal bruid geworden, terwijl de bruidegom nu 35 ja ren telt. H.H. Curatoren der Leid- sche Hoogeschool hebben 11. Za terdag aan Prof. Rauwenhoff voorloopig vergund het gebruik van een locaal in het gebouw der Academie tot zoolang zijne pogingen om een locaal tot het houden zijner collegies te vin- den, zijn gelukt. (Van onze Haagse correspondent) Nog maar enkele seconden stond vanmorgen Koningin Sirikit van Thailand op het perron van het Haagse Staatsspoorstation, toen het kleine leger fotografen tientallen blitzlampen deden ontbranden. Even beduusd door het helle licht blikte zij naar haar jonge gemaal, die een veeltekenend knipoogje gaf en toen tekende zich op 't knappe gezicht van de jonge Koningin de glimlach, die haar charme zo buiten gewoon accentueert. Vier dagen lang is het Thailandse koningspaar de gast van Koningin Juliana en Prins Bernhard. Thailandse dames boden bloemen aan Even voor half elf vanochtend waren Koningin en Prins, vergezeld van de Prinsessen Beatrix en Irene by het Staatsspoorstation gearriveerd ter be groeting van de hoge gasten uit Thai land. Drie minuten later reed de speciale trein uit Zwitserland, terwijl de kapel van het infanterie regiment „Johan Willem Friso" het Thailandse volkslied speelde, het station binnen. Commando's klonken. De erewacht, gevormd uit het wapen der Koninklijke Marechaussee, presenteerde de sabel. Het eerste stapte Koning Bhoemipol uit het salonrijtuig. De jonge vorst, op dat moment bijzonder ernstig kijkend, en gekleed in generaalsuniform van de Luchtmacht, waarop verschillende on derscheidingen prijkten, salueerde stram voor onze vorstin, die een mantel met bloemmotieven droeg, waaronder een paarse robe en op het hoofd een toque van gelijke kleur. Nadat ook Prins Bernhard gekleed in het ceremonieel tenue van generaal van het Garderegiment Grenadiers en de beide Prinsessen hun opwachting hadden gemaakt, werden onder anderen de burgemeester van Den Haag mr. H. A. M. Th. Kolfschoten, de gouverneur der Residentie, luitenant-generaal C. J. Valk en enkele leden van het gevolg van Koningin Juliana voorgesteld. Inspectie erewacht Terwijl Koningin Sirikit, die een bij zonder fraaie mantel van rood fluweel en daaronder een japon van gelijke stof en kleur droeg, zich met de Prins en de Prinsessen onderhield, inspecteerde Koning Bhoemipol met onze Koningin de erewacht. Opnieuw werden daarna enkele autori teiten voorgesteld. Opmerkelijk was daarbij vooral de grote ongedwongenheid waarmede de Thailandse vorstin, die als enige sieraden een prachtig snoer van paarlen en gouden oorbellen in speciale zetting droeg, zich met een ieder onder hield. Geen ogenblik week van haar vriendelijke gezicht de innemende glim lach. In de koninklijke wachtkamer waren ter begroeting aanwezig de leden van de regering, de voorzitters van de Eerste en Tweede Kamer en tal van militaire en civiele autoriteiten. Belangstelling buiten De belangstelling achter de afsluitings hekken voor het Station-Staatsspoor aan de Rijnstraat mag dan op deze herfst- WISSELEND BEWOLKT morgen niet overweldigend zijn geweest, het enthousiasme, waarmee de Haagse bevolking vanochtend voor het eerst kennis maakte met het Thailandse koningspaar was er echter niet minder om Alle factoren voor een charmant ge beuren waren aanwezig: een zon zelfs, die de prachtige ceremoniële tenuen van de Haagse gemeentepolitie en van de Rijkspolitie, de glimmende calèches en de tot in de puntjes geroskamde paarden mild bescheen, en een beminnelijk vor stenpaar uit Thailand, dat, toen het van uit de koninklijke wachtkamer in het openbaar verscheen kennelijk verrast was door de pracht en praal, en de hartelijk heid van de Haagse bevolking, waarmee het ontvangen werd. Vooral het feit, dat de koninklijke be zoekers in open rijtuigen naar het Paleis Huis Ten Bosch zouden rijden was voor 'n groot aantal Thailandse dames, gehuwd met Nederlanders, die achter de erehaag van de marechaussee stonden opgesteld, een dubbel plezier. Deze Thailandsen, van wie de meesten al tien tot 15 jaar in ons land wonen, waren vanochtend vroeg al naar Den Haag gekomen om hun Koning en Koningin te zien. Ze waren erg opgewon den en konden het moment van vertrek bijna niet afwachten. Hoera-geroep Tegen kwart voor elf kwamen de eer ste leden uit het gevolg van beide koninklijke paren naar buiten. De rij tuigen, voor hen bestemd, reden voor. Onder luid hoera-geroep traden daar na de Koning van Thailand, Koningin Juliana en Prinses Beatrix naar buiten, kort daarop gevolgd door de lieftallige Koningin van Thailand, Prins Bernhard en Prinses Irene. Twee van de Thailandse dames boden de vorstinnen bloemen aan. In de eerste open calèche namen Koning Bhoemipol, Koningin Juliana en Prinses Beatrix plaats, in het tweede Koningin Sirikit, Prins Bernhard en Prinses Irene. Enige minuten later zette de stoet zich in beweging. Toen weerklonken ook de eerste doffe dreunen van het Malieveld: de 21 saluutsloten die door een battery artillerie gedurende de rit van de vorste lijke personen van Station Staatsspoor naar Paleis Huis ten Bosch werden af gevuurd. Langs de route en bij de ingang van het paleis sloegen vele schoolkinderen, vrolijk met vlaggetjes zwaaiend, de stoet, die door een erehaag van matrozen reed, gade. Noenmaal in paleis Toen de fraaie eerste open calèche het voorplein van het Huis ten Bosch op draaide precies op tijd speelde de Marinierskapel het volkslied van Thai land. En terwijl aan de vlaggemasten op het paleis de koninklijke standaard werd ge hesen, meldde zich de luitenant ter zee 2e klasse, F. T. de Bree, voor de inspectie van de erewacht: een detachement ma trozen. Terwijl Koningin Sirikit, Prins Bernhard en Prinses Beatrix onder aan de trappen van het bordes bleven wach ten,, inspecteerden vorst en vorstin de erewacht, vergezeld door de adjudant van de Koning van Thailand en luitenant- generaal C. F. Pahud de Mortanges, chef Kost moeder van elf kinderen het leven Bij het onderzoek, dat de Spoor wegrecherche tezamen met de recherche in Groningen heeft inge steld naar een spoorwegongeluk, dat zaterdagochtend op de be-t waakte overweg aan de verlengde Lodewijkstraat in Groningen het leven kostte aan een moeder van elf kinderen, heeft de overweg wachter toegegeven wel degelijk twee belsignalen te hebben ge hoord. De overwegwachter wordt gewaar schuwd door een belsignaal bij het nade ren van een trein. Zaterdag na het vre selijke ongeval werd gedacht, dat de twee belsignalen aan de bijna gelijktij dig van twee kanten naderende treinen als één signaal waren gehoord. De spoorwegwachter heeft nu echter erkend, dat hij, toen de sneltrein uit Zwolle was gepasseerd vergeten had, dat er uit de andere richting nog een trein langs zou komen. Hij haalde de bomen op en realiseerde zich op dat moment zijn vergissing. Het was toen al te laat. De spoorwegwachter staat bij de Ne derlandse Spoorwegen bekend als een se rieus man. Hij is onmiddellijk van zijn postendienst ontheven en werkt thans, hangende het onderzoek op het Gronin ger hoofdstation. Het ongeluk gebeurde even na negen uur zaterdagmorgen. Toen de spoorbo men weer omhoog gingen, nadat de snel trein uit Zwolle was gepasseerd, wilde de 46-jarige mevrouw F. Post-de Vries met andere wachtenden de spoorwegovergang oversteken. Plotseling kwam er echter een goederentreintje uit Groningen in de richting Assen aangedaverd. De meeste mensen, die zich op de overgang bevon den. konden een goed heenkomen vin den. Mevrouw Post en een andere vrouw gelukte het helaas niet zich tijdig uit de voeten te maken. Mevrouw Post werd op slag gedood. De andere vrouw kreeg een shock. Zij werd door de GGD van Gro ningen naar het Academisch Ziekenhuis vervoerd en later naar huis gebracht. Bejaarde vrouw in vlammen omgekomen Gistermorgen omstreeks elf uur is in het dorpje Meerveldhoven bij Eindhoven de 82-jarige mevrouw H. Smetsers door brand om het leven gekomen. Vermoede lijk is de vrouw in aanraking gekomen met de brandende kachel in de huiska mer. Haar man, die in dezelfde kamer ziek te bed lag, werd wakker van haar ge schreeuw. Hij sprong uit het bed en pro beerde de vrouw met water en een de ken voor de vlammen te vrijwaren. Toen hem dat niet lukte, riep hij de buren te hulp. Toen deze echter met hem het huis weer ingingen, bleek de vrouw al dood te zijn. De 78-jarige heer Smet sers is met brandwonden in 'n zieken huis te Eindhoven opgenomen. De Bilt verwacht van heden tot mor genavond: Wisselend bewolkt en hier en daar enkele buien. Overwegend matige wind tussen zuidoost en zuid. Weinig verandering in temperatuur. (Opgemaakt te 11.15 uur) 25 OKTOBER Zon op: 7.22 uur; onder: 17.26 uur; Maan op: 12.41 uur; onder: 21.38 uur. Hoogwater te Katwijk te 6.08 en 18.28 uur, Laagwater te 1.57 en 14.12 uur. Dit nummer bestaat uit 16 pagina's Frankrijk zou de defensie van toekomstig Algerije voor zijn rekening willen nemen Vier toespraken in het weekeinde (Van onze Parijse correspondent) Alvorens president De Gaulle gister avond per vliegtuig in Parijs terugkeer de van zyn twaalfde tournee door de provincie, die deze keer de Riviera tot einddoel had. heeft hij in Nice en Mon te Carlo resp. bezoeken bij Sir Winston Churchill en Prins Rainier en Prinses Gracia van Monaco afgelegd. Sir Win ston, die eens gezegd moet hebben, dat het kruis van Lotharingen, in welks naam generaal De Gaulle tijdens de oor log in Engeland zijn strijd voor de be vrijding van Frankrijk voerde, de zwaar ste last was die hij ooit te torsen heeft gehad, was met zijn echtgenote naar de prefectuur in Nice gekomen, waar beide oude strijdmakkers ongeveer een half uur met elkaar gesproken hebben. De generaal en zijn echtgenote ge bruikten bij wijze van protocollair te genbezoek de lunch in Monte Carlo in het paleis van het prinselijk paar, dat enkele maanden geleden in het Elysée in Parijs ontvangen was. Caro van Eyck, de draagster van de Bouwmeester ring, heeft zaterdagavond in het Amsterdamse Concertgebouw tijdens de „Grand Gala du Disque" de Edisons 1960 uitgereikt. Caro van Eyck met Willy Alberti en Roelof Stalknecht die beiden deze onderscheiding verwierven.

Leidsch Dagblad | 1960 | | pagina 1