SICILIË: EEN LAND VOL VAN GROTE TEGENSTRIJDIGHEDEN TWEE KAPITEINS OP DE „WILLEM RUYS" CETAFLEX3 ESSO PETROLEUM Minister van Binnenlandse Zaken gaf toedat daar niets gebeurt tegen de wil van de Mafia Aantal moorden is de laatste jaren schrikbarend toegenomen Gezagvoerder Hoek„Ik besluit loopbaan liever op vrachtschip Miljoenen Duitse t.v.-kijkers zagen ontstaan van „Derde Rijk'" Ook landbouw verdiepte zich in vraagstuk van kortere werkweek voor oliehaard Opgericht 1 maart 1860 Zaterdag 22 oktober 1960 Derde blad no. 30183 (Van onze Romeinse correspondent) Italië is een opwindend land, waar altijd vreem de dingen gebeuren, maar Sicilië overtroeft toch altijd weer „il continente". Nauwelijks bekomen van onze verbazing over een uitspraak van de minister van Binnenlandse Zaken, Sceiba, hoorden we op heel ander terrein al weer pikante bijzon derheden over dat zonnige eiland. Sceiba heeft namelijk tijdens een gesprek voor de t.v. aan een journalist, die hem vroeg wat hij ervan dacht, dat in het stadje Mussuleni zekere Genco Russo van wie bekend is dat hij sedert de dood van „compare" Calö Zizzini de ongekroonde koning Is van de „Mafia" op Sicilië (en natuurlijk ook van de vertakkingen der „eerbare sociëteit" in Amerika) voorkomt op de lijst van christende mocratische kandidaten voor de gemeenteraad van dat stadje. Sceiba antwoordde, dat hij het niet wist en dat Genco Russo, van wie hem niets bekend was, kennelijk een schoon strafregister had, daar hij anders geen kandidaat kon zijn. Een Siciliaan, die niet weet wie Genco Russo is, niet weet, dat deze bij de grandioze begrafenis van Don Vizzini het eerste koord rechts droeg, dat van de lijkwagen neerhing (een eer die alleen de opvolger van de gestorven leider toe komt) is ondenkbaar. Toen dezelfde journalist er op wees, dat in de laatste jaren het aantal moorden, door de Mafia gepleegd, schrikbarend toeneemt, was Scelba's antwoord, dat in zes van de negen provincies de overheid de macht behoorlijk in handen heeft. Zonder het te zeggen gaf de minister daarmee toe, dat in de provincies Palermo, Trapani, en Agrigento niets gebeurt tegen de wil van de Mafia. de lijn werden voortgezet met begelei ding van oorvegen en verder handge meen." Exclusieve „monnenbus" Maar de politie in Catania is doortas tend en er ging een bevel uit naar het hoofd van de autobusdienst der gemeen te ,dat voortaan lijn 27 uitsluitend ter beschikking moest zijn van personen van het vrouwelijk geslacht of van jon gens beneden de vijftien jaar, mits be geleid door hun moeders. Wat de man nen betreft, die kregen hun gerechte straf, een uitsluitende .mannenbus", 27bis, en voor die lijn 27bis werden de meest verouderde, onwelriekende en on gemakkelijke bussen uitgekozen, waar over de gemeente Catania beschikt. En dat wil heel wat zeggen!! Bus 27bis is zoiets als de schandpaal. Welverdiend. Waarom nemen de mannen van Catania niet 'n voorbeeld aan de van Agrigento, waar de jongelui met een sombere waar- digiheid, die men eer in het Verre Oosten zou verwachten, zorgvuldig vermijden ooit naar vrouwen te kijken? (We zeiden al, Sicilië is een eiland vol tegenstrijdig heden). Catanese typistes in de verdrukking Uit het zoveel rustiger oostelijk deel van het vulkanische eiland kwamen daarna weer andere opzienbarende be richten. Catania wordt langzaamaan een industriestad en het gevolg daarvan is, dat oeroude gewoonten plotseling ver anderen. Ook in Catania kan de indus trie het niet stellen zonder stenotypis ten, telefonisten en andere vrouwelijke werkkrachten. Dat brengt eigenaardige moeilijkheden mee. Wie wel eens een der romans heeft gelezen van Vitaliano Brancati (zelf een Catanees) of de film „De mooie Antonio" zag, die naar een van die romans werd gemaakt, weet dat de mannelijke bevolking van die stad nog galanter is om het netjes uit te drukken) dan bijv. de Romeinen of de Napolitanen. Totnutoe uitte die warm bloedigheid zich vooral in serenades en urenlange discussies onder vrienden over de lichamelijke bekoorlijkheden van de Catanese schonen, die zich onder de nooit aflatende bescherming van vaders, moeders, broers en oude tantes op straat vertoonden. Maar het nieuwe, nijvere le ven der stad bood heel andere mogelijk heden. Vreemde toestanden De industriewijk ligt aan zee, een kilo meter of zes van het stadscentrum. Om daar te komen moesten de typisten en verdere jongedames gebruik maken van autobuslijn nr. 27. En nu halen wij aan uit het rapport van de hoofdcommissa ris der Catanese politie, een rapport dat wij vooral bewonderen wegens 't bloem rijke proza: „Bij de politie kwamen door middel van de levende stem der slacht offers velerlei klachten in van de zijde van door de natuur begiftigde jonge- meisjes". Het schijnt inderdaad in die overvolle autobussen nogal roerig te zijn toegegaan, want men leest o.a. over in tieme kledingstukken, die verloren gin gen, doordat zij „de slachtoffers" van het lijf werden gerukt. Het rapport zegt daarvan „in de korte rit, nauwelijks meer dan tien minuten, waren de meis jes blootgesteld aan de dringendste at tenties van de zijde hunner collega's van de andere kunne". Verder vernemen wij, dat „wanneer de meisjes werden bege leid door hun broers of verloofden, zo dat de smachtenden rekening hadden te houden met verweer van die zijde, de heftige discussies aan het eindpunt van Advertentie Agenten bij de halte. Maar Catania is nu eenmaal Catania. En weinige dagen, nadat lijn 27 verdub beld was, moest de hoofdcommissaris een nieuw voorbeeld van zijn galant pro za doen aanplakken. Aan de bevolking werd medegedeeld, dat Irhet genomen be sluit nog slechts behoefte had aan een laatste vervolmaking, die thans verwer kelijkt is. Het is gebleken, dat bij de ver schillende haltes de autobussen, volgela den met jonge meisjes, bestormd werden door groepen opgeschoten jongens, die kennelijk de bedoeling hadden zich te verkwikken aan zulk een overdadige gratie Gods, zodat het nodig is gebleken langs het gehele parcours bij alle halten agenten van openbare veiligheid op te stellen, die beletten dat personen van het mannelijk geslacht de bedoelde bus sen betreden. Het is te hopen, dat in ver loop van tijd .meer normale toestanden zullen ontstaan". Het spreekt natuurlijk vanzelf, dat wij die die hoop van de Catanese overheid delen. Uit het aangehaalde proza, waarin sprake is van „door de natuur begiftigde jonge meisjes" en van ..overdadige gratie Gods" krijgen wij wel de indruk dat de hoofdcommissaris ook in Catania gebo ren is. Protest van Turijn In heel Italië heeft dit geval van „auto bus 27bis" de aandacht getrokken en het meest zonderlinge was wel de reactie van een groep werkende jonge meisjes in de stad Turijn, die aan de „Stampa" een ingezonden stuk stuurden, waarin zij als hun mening te kennen gaven, dat Cata nia toonde een veel beschaafder stad te zijn dan de veelgeprezen steden van Noord-Italië. „Ook wij hebben het soms in de bus hard te verduren en wij zou den het toejuichen, wanneer ook in Tu rijn afzonderlijke bussen voor vrouwen en voor mannen werden ingesteld". Maar er volgde heftig protest. De maat regel van Catania werd vergeleken met de scheiding der seksen, zoals die in de vroege middeleeuwen gebruikelijk was in de kerken. Catania is in ieder geval erg „in het nieuws" en er zijn al grappen makers, die. voorstellen nog een derde bus in te stellen, een bus voor echtparen, die voordat zij in de bus stappen hun trouwboekje aan de controleur moeten tonen. VOOR COMMANDO WISSELING Doortastende rechter Een rechter in Cambridge heeft een ouderpaar, dat op godsdienstige gronden bezwaar maakte tegen de door artsen voor hun baby van levensbelang geachte bloedtransfusie tijdelijk uit de ouderlijke macht ontzet teneinde de redding van het kind mogelijk te maken. De ouders zijn getuigen van Jehova. Aan de hand van bijbelteksten zeiden zij onder geen voorwaarde te kunnen instemmen met de grote bloedtransfusie, welke nodig was om hun baby te redden. Het kindje leed aan z.g. coagulatie, dat is klontering van het bloed, en had als gevolg hiervan aan acuut zuurstofge brek. In dergelijke gevallen (in Enge land noemt men ze „blue babies") wordt het bloed van het kind vervangen door bloed van donors. Dit is de enige wijze om zulk een kind in leven te houden. Toen de ouders volhardden in hun weigering, werd het geval door de arts van het ziekenhuis waar de bevalling geschied was, ter kennis van de rechter gebracht. Deze oordeelde dat de ouders ongeschikt waren om de ouderlijke macht uit te oefenen en ontzette hen daarom uit de ouderlijke bevoegdheden. Daarmee waren de beletselen weggeno men en kon de bloedtransfusie worden uitgevoerd. De doortastendheid welke in dit geval aan de dag werd gelegd vindt zijn oor sprong in het feit dat dit jaar twee kin deren zijn overleden omdat de ouders, in beide gevallen getuigen van Jehova, weigerden bloedtransfusies toe te laten. In juli van dit jaar is bovendien een vrouw overleden omdat haar man, ook een Jehova-getuige, geen toestemming gaf voor de transfusie. (Van onze Rotterdamse correspondent) De „Willem Ruys", die gistermiddag voor zijn negende rond-de-wereld-reis is vertrokken, heeft twee kapiteins aan boord, kapitein C. G. F. Hoek uit Den Haag, die zijn vijfde en laatste reis met 't mailschip maakt en kapitein Herman van den Heuvel uit Roermond, die deze reis als stafkapitein meevaart en voor bestemd is de volgende reis als gezag voerder op te treden. „Ik heb met plezier het commando op de Willem Ruys gevoerd", verklaar de kapitein Hoek". Maar op den duur voel ik me toch meer gezagvoerder dan zeeman op een mailschip met alle so ciale verplichtingen, die daaraan vast zitten. Ik heb nog een jaar varen te goed voor ik met pensioen ga en daar om heb ik de directie verzocht mij dat laatste jaar de gelegenheid te ge ven op een vrachtschip mij uit te le ven. Ik houd van ladingproblemen. Daar heb ik plezier in". Ronde mening De directie van de Kon. Rotterdam- sche Lloyd heeft het in kapitein Hoek gewaardeerd, dat hij zo rond voor zijn mening is uitgekomen en stelt hem in staat zijn laatste „zeedagen" te va ren met een „zuiver" vrachtschip. Bij Van der Giessen staat n.l. het laatste schip van de zgn. S-serie op stapel. Het is de „Seine Lloyd", die op 15 december te water wordt gelaten en begin maart 1961 in de vaart zal ko men. Dit schip verzorgt uitsluitend vrachtvervoer. Aan boord is geen passa giersaccommodatie. Kapitein Hoek zal na terugkeer op 23 december bij het afbouwen van de „Seine Lloyd" toe zicht houden en dan met het commando worden belast. „In 1957 heb ik de „Marne Lloyd" nieuw van de werf uitgevaren", ver telde kapitein Hoek. „We hadden toen ongewoon zware stukken aan boord. van 130 en 85 ton. Die hebben we in een haven aan de Perzische Golf met eigen middelen gelost. Dat is werk. dat me ligt. Als zoiets zonder ongelukken slaagt, geeft je dat een grote voldoe ning, vooral als je dan naar Rotter dam kunt seinen: „operatie geslaagd". Ik ben in hart en nieren zeeman en vrachtschipman. En ik ben dus blU, dat ik mijn laatste jaar in actieve dienst nog eens een vrachtschip mag varen". Jongste De opvolger van kapitein Hoek is, zoals gezegd, kapitein Herman van den Heuvel. Hij is 47 jaar oud, de jongste gezagvoerder, die ooit het vlaggeschip heeft gecommandeerd. Jarenlang is hij gezagvoerder van de „Waterman" ge weest in de emigrantenvaart. Hij swam in 1933 als stuurmansleerling bij de KRL in dienst en werd in 1952 ge zagvoerder van de Tomini. De eerste stuurman van de „Willem Ruys." J.J. Werumeus Buning uit Den Haag, een zoon van de dichter, gaat de „Willem Ruys" eveneens verlaten. Hij staat op de nominatie voor bevordering tot ge zagvoerder. Deze reis vaart hij nog mee met naast zich zijn opvolger, eerste stuurman N.W.C. Destree uit Apeldoorn. De „Willem Ruys" vertrok gisteren met 947 passagiers aan boord, van wie er 332 in Rotterdam embarkeerden. De anderen komen in Southampton aan boord. Opdracht aan Cor de Groot De staatssecretaris van Onderwijs, Kunsten en Wetenschappen, mr. Y. Scholten, heeft de componist Cor de Groot een opdracht verleend tot het componeren van een werk voor accor deonorkest. AMSTELVEENSE DRUKKER IN VRIJHEID GESTELD De raadkamer van de Amsterdamse rechtbank heeft gistermiddag een ver zoek van een Amstelveense drukker-pu- blicist om zijn voorlopige hechtenis te schorsen, toegewezen, waarna hij on middellijk in vrijheid is gesteld. De man werd medio juli gearresteerd onder verdenking medewerking te heb ben verleend aan het drukken van valse identiteitsbewijzen voor het Algerijnse Bevrijdingsfront (FJ4.N.). De officier van Justitie, mr. H. E. van Renesse, heeft tegen het besluit van de rechtbank appèl aangetekend. Schorsing van de voorlopige hechtenis is mogelijk onder bepaalde door de rechter te stellen voorwaarden. Onder meer wordt een storting van gelds waarden door de verdachte of een derde of de verbintenis van een derde als waarborg verlangd. Verdachte heeft aan een van deze voorwaarden voldaan, waarna de raadkamer van de rechtbank zijn verzoek tot schorsing van de voor lopige hechtenis toewees. Zoals bekend is was hij reeds eerder bijna op vrije voeten, nadat de recht bank een verzoek van de officier van Justitie om het voorarrest voor de twee de keer met dertig dagen te verlengen, afwees. In hoger beroep vernietigde het Gerechtshof deze rechtbankbeslissing. Het gerechtelijk vooronderzoek is vori ge week gesloten. De dagvaarding zal op korte termijn worden uitbebracht. Reclamecongres te Maastricht werd gisteravond besloten Het Nederlands reclamecongres te Maastricht is gisteren besloten met een uitgebreide behandeling van een prak tijkgeval van de verkoopreclame en de afzetcampagne voor een denkbeel dig produkt. Op dit thema werden in de demonstratie, welke een gehele dag in beslag nam, de ontwikkeling van marktonderzoek, behoeftepeiling en het werk van verkoopbevordering, reclame- opzet en afzettechniek op de voet ee- volgd mt toelichtingen door een aan tal deskundigen op het gebied van pro- duktieplanning. De toelichting werd ge geven door leden van het genootschap zelf, die in dit teamwork een met be langstelling gevolgde praktijkles uit de ervaring gaven. De congresvoorzitter, jhr. Van An- dringa de Kempenaer, bood tijdens een dankwoord aan alle medewerkers de genootschapspenning aan. Burgemeester, mr. W. baron Michiels van Kessenich ontving gisteravond na mens het gemeentebestuur van Maas tricht de congressisten in het stad huis en daarmee kwam het einde van dit 22ste congres van het genootschap voor reclame. Politieambtenaren niet geüniformeerd in t.v.-shows De hoofdcommissaris van de Amster damse politie, de heer H. J. van der Molen, heeft bezwaar tegen het voor nemen van twee Amsterdamse politie ambtenaren om morgenavond in uni form in Brussel deel te nemen aan Lou van Burgs tv-spelshow „Een Bei- ga per seconde". De heer Van der Mo len heeft het Amsterdamse politieper soneel laten weten, dat een dergelijke medewerking niet zonder zijn toestem ming mag geschieden. Desgevraagd deel de de heer Van der Molen mede, dat hij geen bezwaren heeft wanneer poli tieambtenaren in hun vrije tijd als burger voor de tv-camera verschijnen. Maar wel heeft hij bedenkingen, wan neer zij een dergelijke medewerking ver lenen als politieambtenaar, al of niet in uniform. In Amsterdam werd gisteren een markt gehouden tijdens welke ar tiesten hun eigen werk aan de man brachten. Onder meer werden hier grammofoonplaten verhandeld. Op de foto van links naar rechts Leo Riemens, Tante Leen, Ria Valk, Mieke Telkamp en Toby Rix. Eerste van reeks van 14 uitzendingen, die Hitlers greep naar de) macht uitbeelden Kijkers met neus op trie nog vermeerderen en welhaast catastrofaal worden. De heer J. P. de Hey, secretaris van de Kath. Ned. Boeren- en Tuindersbond. die ook de werktijd verkorting in de landbouw voorzag als een op den duur onweerstaanbaar iets, schetste een aantal problemen, die zich bij arbeidsverkorting zullen gaan voor doen. De heer Egas heeft bij de onder linge gedachten wisseling betoogd, dat een coöperatieve hulpverlening door de landbouwbedrijven onderling mogelijk heden zou kunnen bieden, maar ook aan een dergelijke oplossing zitten de nodige haken en ogen. In het oosten en zuiden van ons land overheersen de gemengde eenmans-, vaak gezinsbedrijven. En daar zal men de problemen der verkorte werkweek misschien willen oplossen met langere werktijden. Het congres heeft de problematiek van de werkweekverkorting wel aan de orde gesteld, maar voorlopig uitsluitend met de bedoeling daaromtrent de meningen te polsen. De werktijdverkorting is technisch natuurlijk wel mogelijk, maar de praktijk, zeker in een gemengd be drijf, werpt toch wel heel wat bezwaren op. (Van onze Limburgse correspondent) Het landhuishoudkundig congres, dat in het Gemeentemuseum van Roermond heeft vergaderd onder leiding van mr. A. Ridder van Rappard behandelde gisteren een onderwerp, dat nogal veel belangstelling heeft getrokken van de Congresleden. Namelijk de kwestie van de verkorte werkweek in de agrarische sector. Het Tweede Kamerlid C. Egas, heeft daarover een inleiding gehouden, waarin hij stelde, dat het zijns inziens onverbiddelijk naar een vijfdaagse werkweek in de landbouwbedrijven gaat. Landarbeiders zullen hun werktijd vergelijken met die van de industrie- arbeiders, die onweerstaanbaar ook naar de vijfdaagse werkweek streven. Zou de werktijdverkorting voor landarbeiders geen mogelijkheid voor de toekomst bie den, dan zal onherroepelijk de toch reeds sterke zuiging van arbeidskrachten uit de agrarische sector naar de indus- Advertentie) harde feiten gedrukt (Van onze correspondent in Bonn) Miljoenen Westduitsers hebben gisteravond op de televisie van half negen tot half tien de greep naar de macht van Hitler in 1933 gezien. Het was de eerste van een reeks van veertien televisie-uitzendingen, die gewijd zullen zijn aan de periode 19331945: de uitgebreid ste poging ooit ondernomen om met beelddocumentatie het derde Rijk te tonen! Het eerste deel van de mammoetuit zending gaf in korte elkaar snel, soms wat al te snel opvolgende episodes, aan hoe het pad voor Hitier werd geeffend. Eens belangrijke politieke figuren als Brüning, Hindenburg, Von Papen, Schleicher, Otto Wels en vele anderen zag men niet slechts als dode portret ten, maar ook in hun politieke optreden. De kijkers werden door de grote inten siteit van de beelden als het ware met hun neus op de wilde feiten van toen gedrukt! Men gaf reeds met deze eerste uitzending de kijkers de feiten, waar mee zij, als Duitsers, kunnen pogen het bloedige Duitse verleden te verklaren en er - ondanks de traagheid van het ge weten - hun eigen plaats in te bepalen. De ouderen, zij die het allemaal meege maakt hebben, moeten dit alles gister avond zwijgend, of met schuldgevoel, hebben aanschouwd. De terreur, de zo genaamde historische fakkeloptocht van de 30ste januari 1933, de moordpartijen in en buiten de S A. en de Rijksdag brand En boven alles en allenhet hys terische, ongelooflijk laag bij de grondse geschreeuw van Hitier, dat een geheel volk eens fascineerde Voor de jeugd In het bijzonder zijn deze veertien uit zendingen bestemd voor de Westduitse oudere jeugd, die over de Nazi-periode hoogstens van horen-zeggen heeft ver nomen. Men heeft daarom ook geen zuiver chronologische behandeling van de stof gevolgd, maar de voorkeur gege ven aan een concentratie op enkele the ma's. Voor de uitzending heeft men voorts een uitgebreide actie gevoerd op de Westduitse scholen, in de jeugdbon den en onder de rekruten. Men kan zeggen, dat deze eerste uit zending geslaagd is. AI was het maar dat men er steeds weer in geconfron teerd werd met de schreeuwende Hitier. met de grofheid en wreedheid van de terreurorganisaties om hem heen en met het volstrekt onmenselijk karakter van de bende, die toen de macht in handen nam, gesteund door een groot deel der j industrie, zogenaamde acceptabele figu- j ren als Von Papen en het buitenland dat grondig zweeg Een vergelijking met de film Mein Kampf van de Zweed Lei- ser is nog niet te maken. Wel kan men zich afvragen, waarom de Duitse tele- visie nu pas deze poging tot confronta- j tie met het verleden heeft ondernomen. Tienduizend meter film In de 14 uitzendingen (de laatste op 15 mei 1961), steeds om de 14 dagen op vrijdag, wil men zo in 700 minuten Hit- Iers 12 bloedige jaren weergeven. Men nam de vrijdagavond in de overtuiging dat door de vijfdaagse werkweek veel mensen juist op deze avond bereid zijn een moeilijke ontmoeting aan te gaan met 't niet weg te schuiven verleden. De uitzendingenreeks wordt verzorgd door de Süddeutsche Rundfunk te Stuttgart en de Westdeutsche Rundfunk te Keu len. De redactie moest niet minder dan 90.000 meter film en 35.000 meter smal film bekijken, waaruit de televisiefilm van 10.000 meter lengte overbleef. Men heeft voor dit werk medewerking uit de gehele wereld, ook uit Oosteuropa gekre gen, waarbij men het voordeel had dat de jonge Tübinger docent dr. Besson de wetenschappelijke kant van de zaak in de gaten kon houden. Advertentie Lijm koud alle hout met de haardolie met het hoogste rendement Isso) méér warmte minder roet zuinig P. M. PERQUIN HOGE MORSWEG 78, OEGSTGEEST - TEL. 21584 b.g.g, 21351 van Ceta-Bever J. Louwman volgt mr. L. de Block op Voor de benoeming per 1 oktober 1960 tot directeur-generaal voor de Indus trialisatie en Energievoorziening zal worden voorgedragen de heer J. Louw- man, tot dusverre plv. directeur-gene raal voor de industrialisatie. De heer Louwman volgt in zjjn nieuwe functie mr. L. de Block op, die per 1 september de ambtelijke dienst verliet. Nadat hfj gedurende drie jaren werk zaam was geweest bij het ministerie van Financiën, kwam de heer Louwman per 1 mei 1949 in dienst van het ministerie van Economische Zaken. Met ingang van 1 januari 1959 werd hij benoemd tot plv. directeur-generaal voor de industriali satie. Na het vertrek van de heer De Block trad de heer Louwman reeds op als wnd. directeur-generaal. Dochter na twintig jaar teruggevonden De 49-jarige mevr. Bretell, die in 20 jaar geen levensteken van haar enige dochter heeft gehoord, heeft thans bericht ontvangen dat deze nog gezond en wel in leven is. Mevr. Bretell, die in een doorgangskamp voor vluchtelingen even over de Duitse grens bij Venlo verblijft, werd in 1940 in Breslau door de Nazi's gearresteerd. Haar 5-jarig dochtertje Renate moest zij achter laten en zelf verbleef ze gedurende de oorlog in verschillende concen tratiekampen. Na de bevrijding door de geallieerde troepen, stelde de moeder dadelijk alles in het werk om haar dochtertje te kunnen vinden, doch alle navragen bleven zonder re sultaat. Naar ook nu gebleken is, heeft ook de dochter van haar kant alle pogingen in het werk gesteld om haar moeder te vinden. Na deze ein deloze vergeefse pogingen lieten zo wel moeder als dochter elkander ge rechtelijk dood verklaren. Men kan zich de vreugde van moeder voor stellen nu zij bericht heeft ontvan gen door bemiddeling van het Duitse Rode Kruisdat haar enige dochter Renate - nu dus 25 jaar oud - in Amerika woont. Er worden pogingen ondernomen om moeder en dochter zo spoedig mogelijk te herenigen.

Leidsch Dagblad | 1960 | | pagina 9