Moeder Baby-huidje DE VIERDE Monsieur honderdduizend volt" componeert thans een opera Met een enkel woord Agenda ZATERDAG 22 OKTOBER 1960 IN het begin van deze week heeft Ra dio-Moskou als spreekbuis van de rode topleiding in het Kremlin zich nogal opgewonden over het voor nemen om Amerikaanse atoomonderzee- ers te stationeren in een Schotse en mogelijk ook in een Engelse haven. De eerste twee schepen van dit type, de „George Washington" en de „Pa/trlck Henry" worden nog in de loop van dit jaar verwacht. Elke eenheid zal zijn uit gerust met zestien Polaris-raketten, die diep in de Sovjet-Unie gelegen doelen kunnen bereiken. Het is de bedoeling, dat de Amerikaanse onderzeeërs in het noordelijk deel van de Noordzee en in de gehele Noordelijke IJszee gaan pa trouilleren. En daarmee heeft de Britse regering, aldus Radio-Moskou, opnieuw gecapituleerd voor „de Amerikaanse agressieve kringen", waaraan werd toe gevoegd: „Op het ogenblik wemelt het gebied van de Britse eilanden van Ame rikaanse luchtbases, waarvan elke dag bommenwerpers, geladen met atoom bommen, opstijgen voor hun provoceren de luchtverkenningen"En het or gaan van het Russische leger, de „Rode Ster" schreef naar aanleiding van bo vengenoemde plannen: „De Amerikaan se agressieve kringen willen de wereld op de rand van een ramp houden, doch zij moeten er niet op rekenen dit on gestraft te kunnen do^i". -pi R zijn nog altijd zéér zachte zielen, }- die zich door dit, gebral uit rode i—1 monden van de wijs laten brengen. De wereld op de rand van de afgrond door de Amerikaanse agressors uit het Pentagon (het Amerikaanse minis terie van Defensie in Washington) maar dat gaat niet ongestraftEr gens appelleert dit geschetter uit Mos kou aan antipathieke gvoelens jegens de Verenigde Staten en aan de vrees voor een catastrofe als er eens een atoom oorlog mocht losbreken. Ja, er zit toch wel iets in zo'n uitval van de Russische radioJammer echter, dat dit soort snel overhoop geprate lieden blijkbaar allang de geschiedenis van de koude oorlog sinds 1945 vergeten is, bovendien uit een drama als dat van Hongarije (om maar één enkele naam te noemen) letterlijk niets geleerd heeft en, het ergst van al, na veertig jaar rode ge schiedenis nog altijd aard en strekking van de z.g. „wereldrevolutie" niet weet te onderscheiden. Voor het Westen is die bewapening, die onnoemelijke be dragen verslindt, ook maar een „dirty job", een vuil karwei, dat nu eenmaal gedaan moet worden, wil de vrijheid in Europa, Amerika en gelukkig nog vele andere landen niet met één machtige zwaai van de rode agressors van de aardbodem weggevaagd worden. DIE met raketten bewapende atoom onderzeeërs zijn trouwens niet langer het monopolie van de vrije wereld. In het Lenin-stadion in Moskou heeft de Sovjetrussische premier Kroesj- tsjef donderdag, in een verslag over zijn bezoek aan de Verenigde Naties in New York, medegedeeld, dat zijn land nu óók de beschikking over dit wapen heeft. En men weet hoeveel aandacht de Rus sen besteden aan htm marine en in het bijzonder aan hun onderzeebootvloot, zo dat niet alleen doelen, diep in het bin nenland van de Sovjet-Unie binnen het bereik van de Polarisraketten liggen, maar ook bijv. de zeer kwetsbare oost kust van Amerika en de meer naar bin nen gelegen enorme industriecentra van de Verenigde Staten bereikbaar zijn voor een mogelijke aanval van de commu nistenDaarbij komt, dat het Ame rikaanse grondgebied spoediger in een ruïne herschapen is dan het Russische, omdat de stedelijke concentratie van de bevolking in de Verenigde Staten veel groter is dan in de Sovjet-Unie, waar in verhouding veel meer mensen op „het platteland" wonen. Mij stelle zich het onbehaaglijke gevoel eens voor, dat ons, Europeanen, zou hebben bekropen, in dien het naar wereldheerschappij stre vende Kremlin eerder over met raketten ben kunnen beschikken dan de Ameri- bewapende atoomonderzeeërs zou heb- kanenGelukkig ligt Washington op dit punt bepaald niet achterop. MAAR al heeft de vrije wereld geen achterstand, het blijft bedroe vend en verontrustend, dat de wereldmachten zich uitsloven om, ten koste van ontzagwekkende kapitalen èn van een kolossale hoeveelheid scheppend vermogen (dat anders voor hogere doel einden beschikbaar zou zijn geweest), hun wapens steeds meer te perfectio neren. Terwijl het streven van de Ame rikaanse minister van Buitenlandse Za ken, Christian Herter, er vooral op ge richt schijnt te zijn de Noordatlantische vloot van atoomwapens te voorzien, wil generaal Norstad, de opperbevelhebber van de NAVO, nog een stap verder gaan. Hij wil namelijk ook de land- en lucht strijdkrachten van de NAVO van kern wapens voorzien, voorzover dat nog niet het geval is, en dus een Noordatlan- tisch „kernzwaard" scheppen. Daarmee zou de NAVO 's werelds vierde kern macht worden, die en dat is het punt waarom het gaat buiten de president van de Verenigde Staten om over het gebruik van atoomraketten zou kunnen beslissen. HET ligt voor de hand, dat een der gelijke beslissing aangenomen dat het zover komt de defen sieve kracht van het Westen aanmer kelijk zou versterken. Zou de hoogste nood aan de man komen, dan ware het de taak van de NAVO-raad (van vijf tien leden) om een besluit te nemen over het al of niet in werking treden van de raketwapens. Van Britse zijde is al opgemerkt, dat dit in het uur des ge- vaars een nogal omslachtige procedure zou zijn, vooral omdat die NAVO-raad totnutoe zijn besluiten steeds met alge mene stemmen heeft genomen. Londen zou er meer voor voelen een soort „top" van een beperkt aantal leden te vormen, die gemakkelijker in staat zou zijn snelle maatregelen te nemen, hetgeen dan ook nog tegemoet zou komen aan het denk beeld, dat door president De Gaulle ge koesterd wordt: de instelling van een soort NAVO-directorium, waarin ook Frankrijk een stem zou hebben. De vraag doet zich overigens voor of de kleine landen bij dergelijke voornemens buiten beschouwing mogen blijven. Een over heersende positie voor de groten zou uit een oogpunt van evenredige vertegen woordiging niet verantwoord zijn. Het is gewenst, dat Den Haag, bij monde van minister Luns, dienaangaande op korte termijn een woordje meespreekt. INTUSSEN moet men zich niet voor stellen, dat de Amerikaanse en in het algemeen gesproken de Westelijke posities steeds maar sterker worden Er zijn ook tegenslagen. Reeds twee jaar geleden drongen de Arabische landen aan op ontruiming van lucht- en ma rinebases. Vandaar dat Amerika en de NAVO zijn overgegaan tot militaire re organisatie. Zo is het hoofdkwartier van de zeventiende Amerikaanse luchtvloot van Libië naar West-Duitsland (Ram- stein) overgeplaatst. Marokko staat niet langer het permanent gebruik door ge vechtsvliegtuigen van een vijftal lucht en marinebases toe en de door de Ame rikanen in Dahran, Saoedi-Arabië, aan gelegde vliegbasis mag voortaan alleen in noodgevallen worden gebezigd. Daar- Gilbert Bécaud in ons land Tweemaal voor tv De bekende Franse zanger en com ponist Gilbert Bécaud is gistermiddag op Schiphol aangekomen voor een kort bezoek aan ons land. Tijdens zijn ver blijf zal Gilbert Bécaud tweemaal op de Nederlandse televisieschermen verschij nen: gisteravond tijdens een uitzending, waarin h(j enige van zijn bekendste chansons ten gehore bracht, en van avond, tijdens de uitzending uit het Amsterdamse Concertgebouw van de .Grand Gala Du Disque". „Het is de vijfde maal, dat ik nu in Holland zal optreden en ik voel me er al wel bijna kind in huis. Toch trilt de plankenkoorts me al in de kui ten. Ik heb namelijk net gehoord van mijn impresario, dat Koningin Juliana persoonlijk aanwezig zal zijn in het Concertgebouw in Amsterdam, wanneer ik daar zal zingen". Frankrijks populairste chansonnier, vertrouwde onze Parijse correspondent die woorden en gevoelens toe, toen deze niet zonder moeite en zelfs kleerscheu ren er eindelijk even in geslaagd was hem aan te klampen, nadat hij in het Parijse Olympia Theater voor het laatst was opgetreden en zich, vanaf het po dium, een weg naar zijn kleedkamer poogde te banen door de dikke drom men bewonderaars, teenagers en bak vissen, die hun idool hier achter de schermen eveneens hadden opgewacht. Vanzelfsprekend niet voor een interview maar om een handtekening of anders om hem met hun hand even aan te kunnen raken. De 32-jarige zanger wordt iedere avond bijna gemolesteerd. Zo wild is het enthousiasme, dat hij met zijn dynamische of opgewonden liedjes ont ketent. „Monsieur honderdduizend volt" is dan ook zijn veelzeggende bijnaam. Pseudoniem Het is de broer van de zanger Jean Silly Bécaud is een pseudoniem die ons, even later, nog wat bijzonder heden vertelde. Ze lijken veel op el kaar, de broers, en hun donkere ogen en hun donkere haar, waarin zich de meridionaal verraadt en beide zijn ze ,beaugar?on". Gilbert heeft tot zijn 22ste jaar het nationale conservatorium in Parijs afgelopen, maar later bekeerde hij zich tot een wat lichtere muze. Hij schrijft alle muziek van liedjes altijd zelf en hij werkt, zo vertelde Jean, als een paard. Hij is getrouwd en heeft twee zoontjes Gilbert junior en Pilou, Advertentie Denk aan Uw lijn Wat kunnen dure pillen baten wanneer U suiker niet wilt laten geniet toch van het zoete leven gebruik volop Sukristo 7. Sukristo7 volgens de nieuw ontdekte formule. Doosjes van 150 tabl. a f. 1,15: 500 tabl. I. 2.95, 1000 tabl. f. 5.50: na-vuldoosjes 100 tabl. a (.0.70; bij apothekers en drogisten. j N.V. H. TEN HERKEL. HILVERSUM aan wie een gelijknamige chanson, dat tot zijn succesnummers behoort ook is opgedragen. Hij kan geen moment stil zitten. Een vat buskruit. Wat zijn ver dere plannen zijn? Er is sprake van verschillende films, en dan natuurlijk de opera. Opera „Een ardige stem? Ja. Maar opera?, lieten we ons een tikje verwonderd ont vallen. „Nee, natuurlijk niet om in de opera op te treden. Maar Gilbert schrijft zelf opera's", lichtte zijn broer Jean nader toe. Eind volgend jaar zal het werk klaar zijn. Hij gelooft er heilig in. En met die opera is hij begonnen om zijn ouders, die met die wending in zijn carrière niet zo erg gelukkig waren te bewijzen, dat hij het lesgeld op het conservatorium toch wel waard is ge weest. Jean Silly begeleidt zijn broer naar ons land. En broer Jean heeft zijn eigen bijzondere reden ons land nu wel weer eens op te willen zoeken. Hij is namelijk met een Nederlandse die van haar meisjesnaam Wijngaard heet getrouwd, en zo zal Jean Silly dan ook zijn schoonouders weer eens terug kunnen zien. Advertentie '★BABYDERM ou""?«p Dronken automobilist rijdt vrouw dood Op de Schiedamseweg te Rotterdam heeft een automobilist, die onder in vloed van sterke drank verkeerde, een tot nu toe onbekende vrouw dood ge reden. Na de aanrijding werd de vrouw, die ongeveer 50 jaar oud was, in be wusteloze toestand naar het Bergweg- ziekenhuis gebracht, waar zü is over leden. De automobilist is in het politie bureau aan het Marconiplein opgesloten. Meisje (12 jaar) uit Goirle (NB) vermist De groepscommandant der Rijkspo litie te Goirle verzoekt namens de Raad van Kinderbescherming te Breda de op sporing van de verblijfplaats van de 12-jarige Yvonne van Loon uit Goir- len (N.-B.). Zij is sedert 20 oktober 1960 spoorloos verdwenen. Een ongeluk wordt gevreesd. Signalement: lang 1,65 meter, flmk postuur, gezond gelaat, goudblond, kort krullend haar, lichtblauwe ogen. Zij heeft een litteken op een der armen. De „Echo" weer te zien De Amerikaanse ballonsatelliet „Echo" zal, zo deelt de Sterrenwacht in Utrecht mee, in de komende dagen weer te zien zijn. Dat zal zijn op: 23 okt. om 6 uur 21, op 24 okt. om 5 uur 55, op 25 okt. om 5 uur 27, op 26 okt. om 5 uur 02 en 7 uur 07 en op 27 okt. om 6 uur 40. Telkens.vrij hoog in het zuiden. 59-1arige Amsterdamse glazen- J. Silleman is gisteren van de BINNENLAND Gisteren is de 56-jarige elektricien L. C. van Soest uit Den Haag in het in aanbouw zijnde telefoongebouw in Gouda door elektrische stroom getroffen en ge dood. Hij gebruikte bij het aflassen van voedingsdraden een niet-geisoleerde tang voor een leiding, die onder stroom stond. De groep Papoea's, die een bezoek van ongeveer twee maanden aan Neder land brengt, ls gisteren in Palels Soest- dijk door H.M. de Koningin ontvangen. Daarbij was ook de staatssecretaris van Binnenlandse Zaken, mr. Th. H. Bot aan wezig. De wasser J. derde verdieping van een woning aan de Willemsparkweg in Amsterdam twaalf meter naar omlaag gestort. Tijdens het vervoer naar het Wllhelminagasthuis is de man overleden. Tijdens een besloten plechtigheid in het ministerie van Sociale Zaken en Volksgezondheid heeft de ambassadeur van Peru, M. Manuel Seaone, gisteren de versierselen van het Grootkruis in de Orde van Daniel Carrion overhandigd aan minister mr. dr. Ch. J. M. A. van Rooy. Dr. Daniel Carrion was een Peru viaanse arts, die om het leven kwam, doordat hij een serum tegen een huid ziekte op zichzelf beproefde. H.M. de Koningin zal woensdag a.s. ten palelze Huls ten Bosch de ambassa deur van Griekenland, de heer Ion Alexandre C. Tzlras. in afscheidsge hoor ontvangen. Vandaag daarentegen ontvangt de Koningin eveneens in Huls ten Bosch de gezant van Libanon, dr. Najib Sadaka, ter overhandiging van zijn geloofsbrieven. Op de Lek ter hoogte van de N.V. Schiedamse scheepswerf in Schoonhoven is gisteren omstreeks halfvijf een Bel gisch schip, dat voor anker lag en was geladen met klei en krijt, aangevaren door een Nederlands vaartuig. De Bel gische boot werd midscheeps getroffen en is gezonken. Schippers van enkele andere daar liggende schepen hebben de opvaren den gered. De cineast Bert Haanstra heeft een uitnodiging geaccepteerd om zitting te nemen in de internationale jury voor de „Westdultse korte-fllmdagen een jaar lijks Internationaal festival dat van 6 tot 11 februari 1961 voor de zevende maal in Oberhausen wordt gehouden. tegenover staat dat op Engels grondge bied vijftien bases van de Britse lucht macht uitgerust zjjn met Amerikaanse bommenwerpers en gevechtsvliegtuigen, die voor een deel uit het enigszins weer spannige Frankrijk van De Gaulle af komstig zijn. Overigens hebben de V.S. op Frans gebied nog acht vliegvelden, in Spanje bedraagt het aantal grote steunpunten drie en in Turkije is bijv. een compagne met „Jupiter"-raketten gelegerd ter verdediging van de NAVO- luchtbasis Adana. Maar anderzijds heeft Griekenland de aanleg van Jupiter-in- stallaties geweigerd, waaruit volgt, dat de verdediging van de Westerse vrijheid niet zo'n gemakkelijke taak is als het sommigen voorkomt! te Wassenaar overleden de heer J. Dou- wes, oud-wethouder van Amsterdam en oud-lld van de Eerste Kamer. Tijdens zijn leven heeft de heer Douwes zich op vele vooral christelijk sociale gebieden bewo gen. De overledene was officier ln de Or de van Oranje Nassau. Maandagmiddag a.s. om één uur wordt zijn stoffelijk over schot op de Nieuwe Oosterbegraafplaats te Amsterdam begraven. BUITENLAND Een 27-jarige vliegtuigpassagier, die aan een stewardes van het toestel had verteld een bom in zijn koffer aan boord te hebben is door de réchter te Los Angeles veroordeeld vijf Jaar lang tien dollar per maand aan een liefdadige Instelling te betalen. Als hij hiermede in gebreke blijft wachten hem een gevangenisstraf van een Jaar en een boete van duizend dol lar. De Westduitse vakbond van metaal arbeiders heeft met grote meerderheid een voorstel om contact op te nemen met de communistische vakbonden in Oost- Duitsland, van de hand gewezen. In een resolutie wordt gezegd dat het totalitaire karakter der Oostduitse vakbonden alle betrekkingen daarmee onmogelijk maakt. Te Valencia is een lid van de Alge rijnse politlebrigade. die tegen terrorisme optreedt, met een injectienaald vermoord. De 25-jarige Kihlou Rachld liep door een drukke straat toen hij door een onbe kende met een injectienaald werd ge- Krlkt en hem een snelwerkend vergif in et lichaam gespoten werd. Luttele se conden later viel Rachid, die door vier collega's werd vergezeld, dood neer. Generaal Acedo, de 64-Jarige gouver neur van de provincie Barcelona, is als zodanig vervangen door Matias Vega, een advocaat en vriend van generaal Franco. Catalaanse nationalisten hebben heftige kritiek geleverd op generaal Acedo. Hij zou verantwoordelijk zijn voor het ruwe optreden van de politie tijdens en na een incident, dat zich op een concert in Bar celona heeft afgespeeld. Catalaanse groe peringen hebben toen geprotesteerd te gen het schrappen van een Catalaans volkslied van het programma van het concert. Het incident wierp een schaduw op het bezoek van Franco aan Catalonië. De Argentijnse re landen vragen bij het sterkte van het personeel aer diplomatie ke vertegenwoordigingen van het beginsel der wederkerigheid uit te gaan. Indien hiervan wordt uitgegaan zou de sterkte van het personeel der Sovjetrussische am bassade, die thans tweehonderd man be draagt. tot ongeveer een dozijn moeten worden verminderd! Van welingelichte zijde wordt te Buenos Aires vernomen dat dit voornemen der Agentijnse regering deel uitmaakt van de anticommunistische maatregelen, die de regering van president Frondlzi, op aandringen aer Argentijnse generaals zal nemen. De Amerikaanse vice-president Richard Nixon, de Republikeinse kandi daat voor het Amerikaanse presidentschap heeft bevestigd dat de Verenigde Staten nimmer het Sovjetrussische meesterschap over Hongarije en de andere, door de Sov- Jet-Unle overheerste Oosteuropese landen, zal erkennen. De sociale commissie van de Alge mene Vergadering van de Ver. Naties heeft gisteren met 78 stemmen voor en geen tegen bij drie onthoudingen een re solutie aangenomen waarin haat wegens ras. godsdienst en nationaliteit wordt veroordeeld. Tsjecho-Slowaklje had de re solutie Ingediend. PICTOGRAM ca- 60 seconden om dit „woordbeeld** te ontraadselenof I seconde om de oplossing te lezen! ZATERDAG Beestenmarkt. Openluchtsamenkomst Leger des Hells. 8 uur nam. Den Burcht (grota zaal): Toneelvereni ging D.O.B. speelt „Het straatje". 8 uur nam. Kantine Touwfabrieken. Toneelavond Zljlkwartler. 8 uur nam. Leidsche Volkshuls: Tien Jaar Werkge meenschap „De Ratel". Medewerking ver lenen Jules de Corte en Freek Sachs. 3 uur nam. Schouwburg: Toneelver. „TJ.G." speelt Zware beschuldiging". 8 uur nam. Wljkgebouw Irene (Driftstraat 49a) Propaganda-middag C.JM.V. „Irene". 5-7 uur nam. Leiderdorp: Kantine Touw fabrieken. Toneelavond buurtver. „zyi- kwartler". 8 uur nam. Leiderdorp: Expositie Fotoclub „Daguerre". Dr. van Rhynstraat. 35 en 810 uur nam. Hooigracht 84: Hum. Verbond. Spr. dr. J. Jong over het rassenvraagstuk. 10.30 u. voorm. N.R.V.: Wandelen in de Kennemer- duinen. Vertrek trein 10.20 uur voorm. uit Leiden. Oude Ryn 3: Bespreking over levens- biydschap. 5.30 uur nam. Wassenaar: R.-K. Verenigings gebouw. R.-K. Toneelvereniging J3e Vrienschap" „Goldby". 8 uur nam. MAANDAG De Doelen: Ledenvergadering Leidse Amateurfotografenver. 8 uur nam. Gulden Vlies: Ver. voor Pedagogiek. Spr. dr. F. Hartsuiker over bescherming tegen psychopathen. 8 uur nam. Rapenburg 61: K. en O.-cursus over het ontstaan van het Christendom. 8 uur nam. Rapenburg 6: Spr. mevr. G. Sysling over eenheid der godsdiensten. 8 uur nam. Stadsgehoorzaal: K.L.M. ouder-emigran- tenavond. Film en causerie W. L. de Haan. 8 uur nam. Universiteit: Opening Leidse week voor Int. Samenwerking. 2.30 uur nam. Waaggi de Jeugd Wassenaar: Foyer Verenigings gebouw. oCntactavond W.I.K. 8 uur nam. DINSDAG Universiteit (filmzaal): K. en O.-film- studiekring „Prijswinnaars der cinemato grafie". 8 uur nam. Museum voor Volkenkunde: Jeugdbij- eenkomst Leidse week voor Int. Samen werking. Spr. dhr. J. A. M. van Zonne veld en dhr H. H. Frese over „Venster ge opend op Afrika". 8 uur nam. Waaggebouw: Tentoonstelling „Pas op de Jeugd". 2.305 en van 710 uur nam. WOENSDAG Acad. Ziekenhuis (kerkzaal): Halfuur van Bezinning. 12.50-1.20 uur nam. Café Aniba: Ledenvergadering Leidse Tuiniers- en Bloemistenver. „D.E.V.". 8 u. nam. Endegeest: K. en O.-cursus over de behandeling van de psychiatrische patient 8 uur nam Gulden Vlies: Lissone en Lindeman programma voor Ned. Ver. van Huisvrou wen. 2.30 uur nam. Lakenhal: Leidse week voor Int. Samen werking. Bijeenkomst over zending en missie. Spreker ds. J. Th. Mackenzie, dr. A. Th. van Leeuwen en prof. dr. J. Sleyf- fers. 8 uur nam. Pieterskerk: Avondstilte te 7.30 uur nam. 61: K. en O.-studiecursus uur nam. Rapenburg 61: K. en O.-studlecur „Het dubbele gezicht der filosofie". 8 i Ned. Natuurhistorische Ver. 8 uur nam. Stadszaal (grote zaal): Najaarsuitvoe ring Sempre Avanti's „Jong en Jolig". 8 uur nam. Rijksmuseum voor Volkenkunde: Le zing dr. J. Vansina over „Religieuze kunst bij de Kuba (Kongo)". 8 uur nam Waaggebouw: Tentoonstelling „Pas op de jeugd". 2.305 en van 710 uur nam. Zomerzorg: Ledenvergadering Leidse Ver. van Postzegelverzamelaars. 7.30 uur nam. DONDERDAG Gulden Vlies: Ledenvergadering Leidse Assuratieclub. Spr. drs. Th. C. L. Rok over hypotheek en levensverzekering. 8 uur nam. Leidse Volkshuis: Leidse week voor Int. Samenwerking. Byeenkomst voor vrouwen organisaties. Spr. mevr. P. H. Smlts-Wlt- vliet, dhr. E. Boogerman en mevr. O. C. D. Idenburg-Slegenbeek van Heukelom. 2.30 uur nam. Prediker: Spr. ds. J. A. Smlnk van Den Haag. 8 uur nam. Stadszaal (grote zaal)Abonnements concert Residentie-Orkest o.l.v. Karl Böhm. Pianist Daniël Wayenberg. 8 uur nam. Vreewijkstraat 8: Opening uitbreiding rusthuis „Vreewyk". 8 uur nam. VRIJDAG Burgerzaal Stadhuis: Leidse week voor Int. Samenwerking. Spr. dr. L. G. M. Jacquet. Medewerking Lelds Kamerkoor. 8 uur nam. De Harmonie: Expogé. Spr. wethouder A. J. Jongeleen over „Een reis door Lei den en verder". (Met dia's). 8 uur nam. Het Gulden Vlies: V.V.D. mevr. G. V. van Someren-Downer over de Mammoet wet. 8 uur nam. VOOR HEDENAVOND: Hilversum I, 402 m. KRO: 14.00 Amateursprogr. 14.20Kunst- kron. 14.50 Gram. 15.10 Franse les. 15.30 V. d. Jeugd. 16.00 Gregoriaanse zang. 16.30 Instr. octet. 16.50 Llchameiyke opvoeding en sport, lezing. 17.00 V. d. Jeugd. 18.00 Lichte muz. 18.15 Pollt. lezing. 18.25 Jazz- muz. 18.45 Vragenbeantw. 19.00 Nws. 19.10 Act. 19.25 Memojandum. 19.30 Lichte muz. 19.50 Lichtbaken, lezing. 20.00 Pro- menade-ork. en solist. 21.00 U bent toch ook van de party?, lezing. 21.10 Gevar. progr. 22.25 Boekbespr. 22.30 Nws. 22.40 WIJ lulden de zondag in. 22.45 Samen spraak der herders, lezing. 23.05 Meester werken van de religieuze mus., lezing. 23.55—24.00 Nws. Hilversum II, 298 m. VARA: 14.00 V. d. Jeugd. 14.35 Gram. 14.50 Harmonie-ork. 15.10 Gram. (Om 16.00 Boekbespr.) 16.40 Streekuitz. 17.00 Jazzmuz. 17.30 Weekjourn. 18.00 Nws. en comm. 18.20 De betekenis v. d. aangekon digde belastingverlaging, lezing. 18.30 Lichte muz. 19.00 Kunstact. VPRO: 19.30 Vrijzinnige protestanten ln den vreemde, lezing. 19.55 Deze week, lezing. VARA: 20.00 Nws. 20.05 Gevar. progr. 21.15 Soc. comm. 21.30 Gevar. muz. 22.00 Scaramou- che, hoorsp. 22.30 Nws. 22.40 Licht progr. 23.710 Gram. m. comm. 23.40 Gram. 23.55 —24.00 Nws. TELEVISIEPROGRAMMA NTS: Eurovisie: 16.0017.00 Rep. tafel- tenniswedstr. Engeland-USSR. KRO: 17.00 V. d. kind. NTS. 20.00 Journ. en weer- overz. KRO: 20.20 Act. rubriek. 21.00 Amus.progr. 22.00 Hitchcock-film. VOOR ZONDAG 23 OKTOBER Hilversum I, 402 m. NCRV: 8.00 Nws. en weeroverz. 8.15 Or gelspel. IKOR: 8.30 Goedemorgen. 9.00 Herv. kerkd. KRO: 9.30 Nws. 9.45 Gram. 9.55 Inl. Hoogmis. 10.00 Hoogmis. 11.30 Gram. 11.45 Viool en plano. 12.15 Letter kundige persoonlijkheden die ik heb ge kend, lezing. 12.25 Gram. 12.35 Lichte muz. 13.00 Nws. 13.05 Mensen zonder achterland, lezing. 13.10 De Wadders, hoorsp. 13.30 Strijkork. 13.50 Litteraire kron. 14.00 Voor de jeugd. 14 30 Gram. 15.05 Dankwoord op wereldmlssledag. 15.15 Gram. 15.30 Kamerork. 16.00 Sport. 16.30 Bidstonde op wereldmissiedag. Convent van Kerken: 17.00 Geref. kerkdienst. 18.15 Jeugd spreekt met, lezing. NCRV: 18.30 Dubbelkwartet en orgel. 19.00 Nws. uit de kerken. 19.05 Samenzang. 19.30 Weg en werk der Kerkhervormers: Melanchton, Luther's vriend en medewerker, lezing. KRO: 19.45 Nws. 20.00 Cabaret. 20.30 Act. 20.35 Promenade-ork. en sol. 21.20 Gram. 21.30 Eigen haard is moord waard, hoor spel. 22.10 Gram. 22.25 Boekbespr. 22.30 Nws. 22.40 Avondgebed. 22.55 Lichte muz. 23.30 Gram. 23.55-24.00 Nws. Hilversum II, 298 m. VARA: 8.00 Nws. 8.18 Gevar. progr. 9.45 Geestelijk leven, toespraak. VPRO: 10.00 Voor de Jeugd. IKOR: 10.30 Evangelische kerkd. 11.30 Vragenbeantw. AVRO: 12.00 Lichte muz. 12.30 Sportspiegel. 12.35 Or gel- en pianomuz. 13.00 Nws. 13.07 De toestand in de wereld, lezing. 13.17 Me- ded. of gram. 13.25 Yvonne 14.00 Boekbespr. 14.20 Gram. 15.30 Toneelbe schouwing. 15.50 Vraaggesprek, met Z.K.H. Prins Bernhard. 15.55 Lichte muz. 16.30 Sportrevue. VPRO: 17.00 Protest, kerkd. VARA: 17.30 Voor de jeugd. 17.50 Nws., sportuitsl. en sportjourn. 18.30 Lich te muz. 18.55 Journalistenforum. 19.30 Cabaretprogr. AVRO: 20.00 Nws. 20.05 Lichte muz. 20.35 De Prediker en zijn Êrooi, hoorsp. 21.15 Gevar. muz. 22.00 ram. 22.30 Nws. en meded. 22.45 Journ. 23.00 Lichte muz. 23.15 Sportuitsl. 23.20 New York calling. 23.25 Nwe Franse gram. 23.55-24.00 Nws. Radio-Bloemendaal 9.30 uur ds. G. Toornvliet te Bloemendaal (H.A.); 11 uur ds. A. Vos te Wassenaar - uitzending van dienst voor belangstellenden op 9-10-1960 2.45 uur Kinderdienst; 3.30 uur ds. G. Toornvliet. TELEVISIEPROGRAMMA RKKG: 18.30 Plechtige avondmis. AVRO: 20.00 Filmrep. 20.15 De zeven werken. 20.30 Spelshow. 21.45 Documentaire. NTS: 22.00-22.30 Sportact. BUITENLANDSE PROGRAMMA'S Engeland, BBC Home Service. 330 m. 12.20 Verz. progr. 13.10 Kritieken. 13.55 Weerber. 14.00 Nws. 14.10 Klankb. 14.40 Lezing. 15.00 Wenken voor de tuin. 15.30 Symf. conc. 16.30 Lezing. 16.45 Symf. conc. (verv.) 17.15 The Brains trust. 18.00 Voor de kind. 18.50 Praatje. 18.55 Weer ber. 19.00 Nws. en Journ. 19.45 Lichte muz. 20.30 Brief uit Amerika. 20.45 Godsd. 21.25 Liefdadlgh. oproep. 21.30 22.00 Onbekend ws. 23.10 Kamermuz. 23.50 Epiloog 24.00 Nws. en weerber. 0.06-0.36 Kamer muz. Engeland, BBC Light Programme. 1500 en 247 m. 12.30 Kerkd. 12.55 Progr. overz. 13.00 Verz. progr. 14.15 Gevar. muz. 14.45 Hoor spel. 15.15 Gevar. progr. 15.45 Filmprogr. Rem. Kerk: Spr. prof. dr. L. J. van Holk „Christendom en zyn geestelijke mededingers. 8 uur nam. TENTOONSTELLINGEN Rijksmuseum van Oudhc-den f entoon 8telling „Panorama der prehistorie' Werk dagen 105 uur; '6 zondags 15 uur nam (tot 15 december). v. d. Werf park 1: Tentoonstelling geo) gie van Nederland. Op werkdagen 7an 10 12 en 24 Zon- en feestdagen 24 uur RUksmuseum voor Volkenkunde: Ten toonstelling over Ruanda en Urundi. Werkd. 104. zond. 14 uur; (t/m. 31 oktober). RUksmuseum voor Volkenkunde: Ten toonstelling „zeg het met bloemen In het Chinees" (Tot 31 oktober) UniversiteitsbibliotheekTentoonstelling 100 Jaar vaderlandse geschiedenis aan Leidse Universiteit. Werkd.: 9-12 uur en 2-5 uur, 's zondags gesloten (tot en met 22 oktober) BIOSCOPEN Casino: „Canaille". 18 Jaar. Werkd.: 2.30, 7 en 9.15 uur; zondag: 2.30, 4.45, 7 en 9.15 uur. Donderdagcyclus „Als de kraanvogels overvliegen 14 Jaar. Lldo: „Genadeloze jeugd". 18 Jaar. Werk dagen: 2.30, 7 en 9.15 uur; zondag: 2.30 4.45. 7 en 9.15 uur. Luxor: „De zaak M.P.". A.l. Werkd.: 2.30 7 en 9.15 uur; zondag: 2.30, 4.45, 7 en 9.15 uur. Studio: „Wilde aardbeien". 18 jaar. Werkd.: 2.30, 7 en 9.15 uur; zondag 2.30, 4.45, 7 en 9.15 uur. Trianon: „Saboteur". 14 Jaar. Werkd.: 2.30, 7 en 9.15 uur; zondag: 2.15, 4.30, 7 en 9.15 uur. Rex: „Met getrokken pistolen". 14 Jaar (vrijdag t.e.m. zondag). Werkdagen: 2.30 7.15 en 9.15 uur; zondag: 2.30, 4.45, 7.15 en 9.15 uur. „Liefde ls myn be roep". 18 Jaar. (maandag t.e.m. donder dag). Astra-theater Wassenaar vrijdag 8 uur, zaterdag 7 en 9.15 uur; zondag 2.30, 7 en 9.15 uur „Conny een meisje van 16". A.l. woensdag 2.30 uur; maan dag - dinsdag - woensdag 8 uur „Euro pa bij nacht 18 Jaar. Donderdag 8 u „Menschen lm Hotel". 18 Jaar. Avond- en nachtdienst der Apotheken Te Leiden ls geopend de Zuider-apo- theek, Lammenschansweg 4, tel. 23553, bovendien ls geopend tot zaterdagmiddag 6 uur Apotheek van Driesum, Mare 110, tel. 20406. De Oegstgeester Apotheek, Wllhelmlna park 8, tel. 26274 ls 's zondags geopend van 1213 en 's avonds na 18 uur. ZONDAGSDIENST DER HUISARTSEN Voor spoedgevallen zyn van hedenmid dag 2 uur tot maandagmorgen 8 uur be reid waar te nemen de doktoren Veld- huyzen, tel. 20617, Van Wingerden, tel. 30791, 's-Gravesande, tel. 31919, De Jong, tel. 32877 en Mastenbroek, tel. 25046. Te Oegstgeest de doktoren Hugenholtz sr en jr. tel. 20390. B() geen gehoor b(j Uw huisarts of specialist (of diens waarnemers), bel op dokterstelefoon 22222. 16.30 Lichte muz. 18.00 Interviews en gram. 19.00 Liedjes. 19.30 Gevar. progr. .00 Nws. 20.05 Hoorsp. 20.35 Verz. 21.30 Samenzang. 22.00 Gevar. muz. Popul. muz. 23.30 Nws. 23.40 Gram. 0.30 Gevar. muz. 0.50 Avondgebeden. 0.65-1.00 Nws. Nordwestdeutscher Rundfunk. 309 m. 12.00 Amus. muz. 13.00 Nws. 13.10 Amus muz. 14.30 Volksliederen. 15.00 Gevar. muz. 16.30 Lichte muz. 17.00 Kamermuz. 18.15 Ork. conc. 18.40 Zangrecital. 19.00 Nws. 20.00 Operafragm. 21.45 Nws. 22.15 Hoorsp. 22.65 Dansmuz. 23.30 Amus. muz. 24.00 Nws. 0.05 Jazzmuz. 1.00 Weerber. en gevar. muz. FrankrUk 8, 280 en 235 m. 12.00 Nws. 12.10 Ork. conc. 13.40 Hoor spel Le Petit Due, opera. 17.35 Gram. 17.45 Ork. conc. 19.35 Lichte muz. 20.00 Heden daagse Franse muz. 21.00 Hoorsp. 22.45 Nws. 22.50 Gram. 23.52-24.00 Weerber. en nws. Brussel, 324 en 484 in. 324 in. 12.00 Gram. 12.15 Amus. muz. (Om 12.30 weerber.) 13.00 Nws. 13.15 V. d. sold. 14.00 Opera- en Belcanto-conc. 15.30 Sportrep. 17.00 Sport en nws. 17.05 Gram. 17.45 Sportuitsl. 18.00 Muziekfes tival te Adeburgh: Kamermuz. 18.30 Gods dienstig halfuur. 19.00 Nws. 19.30 Gram. 20.00 Operettemuz. 21.00 Gevar. muz. 22.00 Nws. 22.15 Lichte muz. 22.45 Gram. 23.00 Nws. 23.05 Gram. 23.30-24.00 Ne- gro-spirltuals. 484 m. 12.20 Lichte muz. 13.00 Nws. 13.15 Verz. progr. 17.00 Nws. 17.35 Gram. 17.45 Muziekfestival v. Montreux 1960: Ork. conc. en soliste. 19.30 Nws. 20.00 Chansons. 21.45 Gram. 22.00 Wereldnws. 22.55 Nws. 23.00 Jazzmuz. 23.55 Nws. VOOR MAANDAG 24 OKTOBER Hilversum I, 402 m. NCRV: 7.00 Nws. en SOS-ber. 7.13 Gram 7.30 Een woord voor de dag. 7.40 Gewyde muz. 8.00 Nws. 8.15 Radiokrant. 8.35 Gram. 9.00 Voor de zieken. 9.35 Waterst. 9.40 Voor de vrouw. 10.10 Gram. 10.15 Theologische etherleergang. 11.00 Viool en plano. 11.25 Gram. 11.35 Steravondwedstr. 12.10 Gram. 12.25 Voor boer en tuinder, praatje. 12.30 Land- en tuinb.meded. 12.33 Carlllonbespellng. 12.60 Staatsiebe- zoek v. h. Thallandse Koningspaar. 13.00 Nws. 13.15 Lichte muz. 13.45 Gram. 14.05 Schoolradio. 14.35 Gevar. progr. 15.25 Gram. 16.00 Bljbeloverdenklng. 16.30 Volkszang. 17.00 Voor de kleuters. 17.15 Voor de Jeugd. 17.30 Gram. Voor de Jeugd. 17.40 Beursber. 17.45 Regeringsuitz.Eco nomische groei van Suriname, d. drs. A. Jonckers. NCRV: 18.00 Orgelspel. 18.30 Gram. 19.00 Nws. en weerber. 19.10 Op de man af, praatje. 19.15 Gram. 19.25 De gouden toeter, toespr. 19.30 Radiokrant. 19.50 Gram. 20.00 Exodus, hoorsp. 21.30 Gram. 21.40 Staatsiebezoek v. h. Thallandse Ko ningspaar. 22.00 Volk en Staat: Pari. comm. 22.15 Kamerork. en soliste. 22.30 Nws. 22.40 Avondoverdenking. 22.55 Boek bespr. 23.05 Gram. 23.55-24.00 NW6. Hilversum II, 298 m. AVRO: 7.00 Nws. 7.10 Gym. 7.20 Gram. 8.00 Nws. 8.15 Gram. 9.00 Gym. voor ou dere luisteraars. 9.10 De groenteman. 9.15 Gram. 9.40 Morgenwijding. 10.00 Gram. 10.20 Staatsiebezoek van ZM. Koning Bhumlbol en Koningin Sarlkit van Thai land. 10.50 Gram. 11.00 Fllharm. ork. en solist. 11.45 Voordr. 12.00 Orgel en plano. 12 30 Land- en tulnbmeded. 12.33 Voor ons platteland, praatje. 12.43 Lichte muz. 13.00 Nws. 13.15 Meded. of gram. 13.20 Metropole ork. 13.55 Beursber. 14.00 Lie deren. 14.30 Gram. 14.50 Voordr. 15.05 Gram. 16.25 Gram. 17.00 Voor de padvin ders. 17.15 Gram. 17.40 Staatsiebezoek van Z.M. Koning Bhumlbol en Koningin Sarikit v. Thailand. 17.50 Mil. comm. AVRO: 18.00 Nws. 18.15 Pol. lezing. 18.25 Lichte muz. 18.50 Openbaar kunst bezit, lezing. 19.00 Gitaarspel. 19.30 Muz. lezing. 19.45 Voor de Jeugd. 20.00 Nws. 20.05 Volksliederen. 20.30 Progr. t.g.v. de Dag der Verenigde Naties. 21.25 Wat ons bezig houdt, gedachtenwissellng. 21.55 Wat ons bezig houdt (n), gedachtenwis sellng tussen Jongeren. 22.30 Nws., beurs ber. van New York en meded. 22.45 Journ. 23.00 Gram. 23.45 Gram. 23.55-24.00 Nws. GRAMMOFOONPLATENPROGRAMMA DRAADOMROEP (Over de 4e HJn van 18—20 uur) I: Claude Debussy; 1. Petite Suite (orch. Henri Busser). En bateau. Cortège. Me nuet. Ballet. The Concert Arts Orchestra olv. Felix Slatkin; 2. Dansen voor harp en strijkork. Danse sacrée - Danse profane. Nlcanor Zabaleta. harp. Symphonle Ork. van Radio Berlijn olv. Ferenc Fricsay; 3. La Mer. De l'aube a midi sur la mer. Jeux de vagues. Dialogue du vent et de la mer. l'Orchestre de la Suisse Romande olv. Er nest Ansermet. II: Arthur Honegger „Le Rol David Symfonische psalm ln drie delen op tekst van René Morax. Suzanne Danco, sopraan. Marie-Lise de Montmollin, mez zo-sopraan. Pauline Martin, mezzo-so- praan. Michel Hamel, tenor. Stephane Audel, verteller. Choeur des Jeunes de l'Egllse Nationale Vaudolse. l'Orchestre de la Suisse Romande. Dirigent: Ernest An sermet. TELEVISIEPROGRAMMA NTS: 10.25 pl.m. 11.15 Aankomst v. d. Koning en Koningin van Thailand. 20.00 Journ. en weeroverz. VARA: 20.20 Actueel progr. 20.30 Filmvenster. 20.55 Film. 21.20 Documentaire. Daarna: NTS: Extra-Journ. l.v.m. het bezoek van de Koning en Ko ningin van Thailand. 22.20-23.10 Eurovi sie: Gala-conc. t.g.v. de Dag der Ver. Na ties. BUITENLANDSE PROGRAMMA'S Engeland, BBC Home Service. 330 m. 12.00 Schoolradio. 13.00 Ork. conc. 13.55 Weerber. 14.00 Nws. 14.10 Gram. 14.40 Schoolradio. 16.00 Hoorsp. 17.30 Recital. 17.45 Lezing. 18.00 Voor de kind. 18.55 Weerber. 19.00 Nws. 19.15 In the South- East. 20.00 Gram. 20.30 Celebrity Series. 21.30 Low voice in Rama. 23.00 Nws. en comm. 23.30 Gram. 23.45 Voordr. 24.00 Nws. en weerber. 0.06-0.36 Planorecital. Engeland, BBC Light Programme. 1500 en 247 m. Van maandag t/m zaterdag op iedere half-uur: nws. 12.00 Voordr. 12.15 Mrs. Dale's dagb. 12.31 Samenzang. 13.00 Gram 13.10 Voetbal. 13.31 Gevar. muz. 14.00 Ge var. progr. 14.45 Voor de kind. 15.00 V. d. vrouw. 16.00 Lichte muz. 16.45 Gevar. muz. 17.31 Mrs. Dale's dagb. 17.45 Gram. 18.31 Lichte muz. en ber. 19.40 Sportber. 19.45 Hoorsp. 20.00 Nws. en Journ. 20.25 Sport. 20.31 Gevar. muz. 21.00 Gevar. progr. 21.31 Boksen. 22.00 Gram. 23.00 Lichte muz. 23.30 Nws. en sport. 23.40 Lichte muz. 0.55-1.00 Nws. Nordwestdeutscher Rundfunk, 309 m. 12.00 Lichte muz. 13.00 Nws. 13.15 Ge var. muz. 14.15 Moderne dansmuz. 14.45 Gevar. muz. 16.05 Volksdansen. 17.00 Nws 17.45 Amus. muz. 19.00 Nws. 19.15 Lichte muz. 20.25 Dag der Ver. Naties: Ork. conc. 22.40 Nws. 23.10 Jazzmuz. 24.00 Nws 0.10 Operettemuz. 1.00 Weerber. en ge var. muz. Frankrijk 3, 280 en 235 m. 12.10 Ork. conc. 13.30 Gram. 13.50 Gram. 14.25 Gram. 14.30 Gewyde muz. 15.00 Gram. 15.30 Ork. conc. 16.00 Gram. 18.05 Kamermuz. 19.00 Nw6. 20.00 Gram. 20.30 Progr. t.g.v. de dag der Ver. Naties. 22.30 Gram. 23.10 Solistenconc. 23.35 Gram. 23.52-24.00 Weerber. en nws. Brussel, 324 en 484 m. 324 ni: 12.00 Gram. 12.30 Weerber. 12.35 V. d. landb. 12.42 Gram. 12.50 Koersen. 13.00 Nws. 13.15 Operamuz. 14.00 School radio 15.45 Kamermuz. 16.00 Koersen. 16.06 Voor de zieken. 17.00 Nws. 17.10 Gram. 17.45 Franse les. 18.00 Prot. ultz. 18.20 Voor de sold. 18.50 Sportkron. 19.00 Nws. 19.40 Jazzmuz. 20.00 Kamerork. en sol. (In de pauze: 20.45-21.00: Kunst- kaleiaoscoop). 21.30 Amus. ork. 22.00 Nws 22.15 Planorecital. 22.55 Nws. 23.00 V. d. zeelleden. 484 m.: 12.02 Lichte muz. 12.40 Gram. 13.00 Nws. 13.15 Lichte muz. 14.20 Kla- rlnet-ens. 15.00 Balletmuz. 15.30 Gram. 16.07 Lichte muz. 16.30 Gevar. muz. 17.00 Nws. 17.10 Lichte muz. 17.20 Orgelrecital. 18.30 Jeugdconc. 19.30 Nws. 20.00 Popul. klassieken. 20.30 Dag der Verenigde Na ties: Ork. conc. 22.35 Gram. 22.65 Nws.

Leidsch Dagblad | 1960 | | pagina 2