camera's Tracey Reed weigert baar „kruiwagens" te gebruiken HILTONS ACTIVITEIT IN DE OORLOGSTIJD ONVERMINDERD DE WANKEL MOTOR J NANCY KWAN - van ballet naar vurige cha cha cha ZATERDAG 22 OKTOBER WEKELIJKS BIJVOEGSEL PAGINA 4 ROND EN VOETLICHT HOE WERKT HET? Rumoerige echtverbintenis met de wispelturige Zsa Zsa Gabor was teveel voor zijn zakengeest In 1946 werden de hotelzaken nog krachtiger aangepakt middenstuk met kamer voor rotor inlaat binnenvertanding rolt over rondsel uitlaat Deze motor, ontworpen door Wankel, is een 4-tact verbran dingsmotor met roterende zuiger. lager voor excentriek vast rondsel rotor koelwater OPENGELEGDE WANKELMOTOR stad, van hotel naar theater en terug. Z% leven als circusbezlenswaardighe den. Van kindsbeen af: eten, drinken, slapen en leven ze alleen maar voor ballet. Ze worden prachtig nitgebalan- ceerde, feilloos werkende machine rieën". Cha cha cha Ofschoon Nancy in „De wereld van Suzie Wong" nog wel iets danst een vurige cha cha cha en ze ook in de toekomst voor de film nog zal blijven dansen, hoopt ze nooit meer gedwon gen te zijn terug te moeten stappen in een formele dansgroep. Voornamelijk omdat ze dan weer nergens tijd voor zou hebben, zelfs niet voor vriendjes. „Ik heb er nu zes", voegt ze er droog aan toe: „Allen verworven sinds ik met ballet ophield Regisseur Ray Stark koos Nancy uit de vele Jonge meisjes, die haar foto's hadden opgestuurd naar het kantoor van Paramount te Hongkong, toen be kend werd, dat hy een meisje voor zijn film zocht. Vier maanden werd Nancy in Hollywood „bijgeschaafd", daarna liep ze twee maanden mee met een to neelgroep, die „De wereld van Suzie Wong" op het repertoire had en toen mocht ze zelf binnenstappen in het filmwereldje van een van de „vrolijke meisjes" van Hongkong, op wie een zwaartillende Amerikaanse artiest (William Holden) verliefd wordt. Het feit heeft zich immers voorge daan, dat Hilton eens „tweede gega digde" was bij een Newyorkse aankoop. Door sneller dan zijn concurrent de benodigde fondsen bijeen te garen, viel de aankoop toen hèm ten deel, al hoewel de transactie eigenlijk al met de ander beklonken was Fiscaal voordeel Middenin de oorlog, in 1943, kreeg hij voor 60 pet. het New York Plaza hotel in bezit. Prijs: bijna zeven en een half miljoen dollar! Hij behoefde echter slechts een gering bedrag con tant te voldoen. Zes miljoen dollar spendeerde hij echter aan inwendige verbouwingen en een nieuwe inrich ting Het omstreeks 1935 gekochte Gregg hotel in Longview, destijds meteen om gedoopt in Longview Hilton, had Hilton daarentegen intussen cadeau gedaan aan enkele van zijn trouwste mede werkers, die in dienst waren opge roepen Breidde hy zijn rijk ook tijdens de oorlogsjaren nog verder uit, daarnaast stichtte hij de Hilton Foundation voor het innen en verdelen van een deel van zijn aandeel in de winst van zijn hotel-operaties, hetgeen fiscaal slechts voordeel voor hem op kon leveren. Ze is een leuk meisje met een pittig gezichtje en een aardig fi guurtje. Volgens ingewijden heeft ze ook talent. En bovendien ze heeft een indrukwekkend aantal invloedrijke familieleden en ken nissen. Wat zou een jong actrice aan het begin van een loopbaan bij de film" eigenlijk meer kun nen verlangen? Maar de 18-jarige Tracey Reed zegt vastbesloten te zijn maar twee van deze voordelen uit te buiten: haar fris en jeugdig uiterlijk en vanzelfsprekend het beschikbare talent. Maar meer niet De stieldochter van de vermaar de regisseur Sir Carol Reed, tevens dochter van de actrice Penelope Dudley-Ward en de kleindochter van Fay Compton, allemaal verza meld in de donkere Tracey, weigert totnutoe categorisch alle hulp van familie en vrienden! Komisch debuut „En ze zijn het allemaal met mij eensverklaarde Tracey, die on langs in een film tegen Norman Wis dom stond. De Britse komiek speelde zijn achtste film voor de Rank Orga Zsa Zsa Gabor, met wie Hilton een rumoerig en kortstondig hu welijk sloot. maar moest gokken wat andere be langstellenden zouden bieden. Dacht hij eerst aan 165.000 dollar, tenslotte bood hij 180.000 dollar. En dat bleek een goede inval te zijn geweest, want het naastliggende bod bedroeg 179.800 dollar! Geluk spreekt dus ook wel de gelijk een woordje mee bij zijn succes sen, hetgeen óók blijkt uit de afloop van de onderhandelingen over de aan koop van het deftige Palmer House te Chicago, die min of meer parallel lie pen met de onderhandelingen over „the Stevens". Was de vertegenwoor diger van de eigenaresse van het Pal mer House er niet bepaald mee inge nomen, dat Hilton trachtte twee vlie gen in één klap te slaan, door diplo matiek optreden wist de hotelmagnaat zijn houding te rechtvaardigen. Met een simpel „geaccepteerd" werd Hiltons bod van ruim negentien mil joen dollar tenslotte aanvaard, zonder dat er papier, inkt, getuigen en no tarissen aan te pas kwamen nauwe lijks enkele weken later toen de verkoop nog niet officieel bezegeld was had een tweede gegadigde al een bod. dat een miljoen dollar hoger lag, gedaan. Hiltons wederpartij hield zich echter aan het eenmaal gegeven woord. Voor deze wijze van zakendoen had Hilton natuurlijk de grootste bewondering en uit zijn eigen woorden kan men proeven, dat hij er eigen- lyk wel enigszins verbaasd over was. In mei 1946 worden de zaken nog degelijker aangepakt met oprichting van de Hilton corporation, waarvan de gewone aandelen een jaar later op de Newyorkse beurs verschijnen. Hil ton blijft echter de grote man. Hy wordt met zijn oorspronkelijke investe ring van 2.238.456 dollar namelijk de grootste aandeelhouder in de hotel keten, een investering, die een waarde van ruim negen miljoen dollar verte genwoordigde. Over de grenzen Nadat ook nog de Mayflower in Washington verkregen was welk hotel hij echter later weer moest ver kopen op last van de procureurgene- raal Herbert Brownell als gevolg van de anti-trustwetten begon Hilton zijn blikken overzee te richten. Hij deed dit echter niet geheel en al op eigen initiatief. Zowel het Amerikaanse ministerie van Buitenlandse Zaken als dat van Handel achtten een optreden van Hilton in het buitenland een goede ondersteuning van het programma voor buitenlandse hulpverlening. Hilton aarzelde geen moment en de Hilton Hotels International Inc. werd opgericht. De in Amsterdam en Rotter dam te bouwen Hiltonpaleizen vallen dan ook onder de juridictie van deze N.V., die in Den Haag een kantoor heeft. In een bijzonder gevormde verbrandingskamer(trochoïde) rolt een lichaam (rotor) met inwendige vertanding over een stil staand rondsel aan de zijwand van het huis. Het middelpunt van de rotor beschrijft een cirkel om het vaste rondsel en beweegt daardoor het excentrisch gedeelte van de as. nisatie. „The Bulldog Breed" heet deze rolprent, waarin Norman onder meer weer rondspartelt als een marineman- zonder-pantalon, terwyl de admiraal en de commanderend officier van het schip over de reling tuimelen. Deze uit bundige scène is tekenend voor de soort humor, die Norman Wisdom al zeven keer op het witte doek heeft ge bracht. Bepaald niet fijngeestig en voor een jong actrice dus ook zeker geen hoogdravend begin. Want de jonge Tracey Reed debu teerde in deze rolprent als filmactrice. „En het is niet eens een grote rol. In tegendeel, een erg kleintje", bekent zij met prettig aandoende bescheidenheid. Maar trots voegt ze er fel aan toe: „Maar ik heb dit aandeel in de film louter en alleen te danken aan myn eigen capaciteiten en ik heb er niet voor behoeven te leunen op de schou ders van mijn belangrijke familiele den". Geen onbekende Een en ander wil beslist niet zeggen, dat Tracey een onbekende is in het doolhof, dat dramatische kunst heet. Zoals ook wel voor de hand ligt heeft zij een gedegen vorming gekregen. Zij studeerde aan de Royal Academy of Dramatic Art en werkte daarna enkele jaren by een toneelgroep. In die jaren stond Tracey ook verschillende malen voor de Briïse televisiecamera's. De excentriekas maakt drie omwentelingen gedurende een omwenteling van de rotor. De trochoïde ruimte wordt door de rotor verdeeld in drie verbrandingsruimten(A,BenC). In elk daarvan speelt zich een normaal 4-tact proces af, telkens 1/3rotorwenteling later. Men zegt dan-,Het faseverschilis 120°.De bijschriften geven aan wat in A gebeurt. De motor is klein in ver gelijking met een normale motor van gelijke kracht en heeft maar weinig on derdelen I V „De wereld van Suzie Wong" betekende het filmdebuut voorde half Europese, half Aziatische schoonheid Nancy Kwan. De ontvangst van deze, haar eer ste rolprent, waarin ze naast William Holden een hoofdrol speelt, was uitstekend. Om nog eens het overbekende beeld te ge bruiken: haar ster schoot als een raket naar het filmfirmament. Maar hoe voelt ons nieuwbakken sterretje zich daar nu? Van zelfsprekend prettig ln de ver warmende gloed van pas verworven roem. Ze zou trouwens moeilyk iets anders kunnen en mogen bewe ren. Maar boven alles waardeert ze het toch, dat ze nu verlost is van het „koeliewerk" van een balletdanseres Begrijp my goed", verklaart ze zich nader: „Ik vind het wel leuk om te dansen, maar het leven van een ballet danseres is ronduit een verschrikking". En nu haar filmdebuut dus. Norman Wisdom - ondanks zyn dwaze grollen en grappen beslist geen dwaas - heeft er wel hoop op. „Zij viel my direct op door haar zekerheid en goede houding. Die heeft echt geen hulp nodig. Die komt er wel in ons vreemde wereldje". Tracey Reed dochter van een bekend actrice en stiefdochter van een beroemd filmregisseur weigert alle hulp bij het opbouwen van een carrière bij de film. middelpunt excentriek uitdrijven von de gassen. tering van 22.500 dollar leverde zodoen de bijna een half miljoen op !Door deze transactie vestigde hij de aan dacht van Wall Street op zich en die aandacht had hij juist nodig. „Big money", daar wilde hy mee in con tact komen! Geluk sprak woordje mee Toen de Amerikaanse regering zo als reeds beschreven het Hotel Ste vens in Chicago had overgenomen, was Hiltoen zo verstandig om te bie den op de Steven Corporation, om ten minste een vinger in de pap te houden en zyn terugweg te dekken. De bie dingen waren geheim, zodat Hilton Geen tijd Haar opvatting zal beslist niet pa rallel lopen met die, welke algemeen gangbaar is in het Royal Ballet, waar het lange, slanke Chinees-Engels- Schotse meisje haar studie voltooide. Ze haast zich dan ook verder te gaan: „Natuurlyk zyn niet alle balletdanse ressen vervelend, maar meestal is haar leven ontstellend bekrompen en haar gezichtsveld erg eng, om het niet al te hard uit te drukken. Ze beginnen te trainen als ze nog kinderen zijn. Heb ben ze in het harde en zware vak ein- delijk iets bereikt dan moeten ze door gaan met oefenen om die top te be houden. Als renpaarden, neen als werkpaarden. Wanneer ze goed en smakelijk eten worden ze te dik. Trou wen en kinderen krijgen durven de danseressen nauwelijks uit angst haar figuur kwyt te raken." „Trouwens, de meesten komen niet eens zo ver. Ze hebben er gewoon geen gelegenheid voor. Geen tjjd voor een vriendje. Ze snellen van stad naar Conrad N. Hilton is al ruim 50, als hij einde 1941 een vrouw ontmoet, die zijn hart in vuur en vlam zet. Het is een uit Hongarije naar Amerika gevluchte toneelspeelster met een nogal wispelturig karakter: de blonde Zsa Zsa Gabor. Hilton is op slag tot over zijn oren verliefd en hij doet hardnekkige pogingen om met haar in con tact te komen. Zsa Zsa moet echter niets van hem wetenEen en ander leidt er zelfs toe, dat zij hem in het openbaar een oorvijg geeft, hetgeen voor de Newyorkse boulevardbladen een kolfje naar hun hand is: Hongaarse schoonheidskoningin geeft koning Connie een oorvijg! Hilton laat zich echter niet ontmoedigen, ook niet nadat Zsa Zsa een boeket van 150 kostbare rozen in een opwelling van woede uit het raam van haar hotelkamer op straat smijtIn april '42 trouwen Hilton en Zsa Zsa Gabor tocheen klein half jaar na hun eerste, vreemde ontmoeting. Aanval op oostkust Het in Santa Fe. New Mexico, ge sloten huwelijk wordt door Hiltons kerk natuurlijk niet erkend. Lang kon deze eigenaardige verbintenis niet stand houden: Zsa Zsa smeet op zulk een uitbundige wyze met geld, dat de za kelijke Hilton er wel tegen in opstand moest komen. Bovendien was hij in zijn eigen kerk nog slechts toeschou wer. Tenslotte was dit meer dan hy kon verdragen, zoals hy openhartig bekende in zijn autobiografie „Be my guest" (weest mijn gast). Twee jaar later gingen Hilton en Zsa Zsa Gabor dan ook uit elkaar, in '46 werd einde lijk de scheiding uitgesproken. Hilton werd toen weer ondanks zijn eerste scheiding in de schoot der kerk te ruggenomen. Zsa Zsa ging daarna haar eigen, rumoerige weg. evenals en kele jaren voordien de beeldschone Elizabeth Taylor, nadat zij gescheiden was van Hiltons zoon Nick, haar eigen wisselvallige weg was gegaan. Hun huwelijk had slechts luttele maanden geduurd Hilton had intussen zyn zakelijke belangen scherp in het oog gehouden en zich niet van de wijs laten brengen door Zsa Zsa, althans wat het bestie ren van zijn imperium betrof. Alhoewel zy. die het meenden te weten, verkondigden dat aan Ameri- ka's oostkust de hotels „dood" waren, ging Hilton, geleid door zijn intuïtie en rotsvast vertrouwen in het hotelwezen, er gestadig toe over Waldorf Astoria- stukjes op te kopen tegen 4,5. Later wist hy het pakket tegen een koers van 85 van de hand te doen! Een inves-

Leidsch Dagblad | 1960 | | pagina 20