Laalsfe nieuws Krantenbezorgers Fototentoonstelling jubilerende fotoclub Daguerre9 (Leiderdorp) Chr. vrouwen in Leiden zuidwest behoren ook tot het Bondsgezin VRIJDAG 21 OKTOBER 1900 De Leiderdorpse fotoclub ..Daguerre" bestaat tien jaar. Ter gelegenheid van dit jubileum wordt in het troephuis van de padvinders in de Dr. van Rhijnstraat een fototentoonstelling gehouden. De ex positie, een zeer interessante, is gister avond geopend. Zy duurt tot zaterdag avond. De voorzitter van de jubilerende club, de heer D. Goldberg, vertelde dat er op het ogenblik ongeveer veer tig leden zijn. Onder deze leden bevin den zich jammer genoeg slechts twee jongeren. Men kan in ieder geval wel van een bloeiende vereniging spreken. Een vertegenwoordiger van de Bond van Amateursfotografenverenigingen, de heer J. Versteeg, overhandigde de voor zitter van „Daguerre" een bronzen bondsmedaille. Allen toonden zich met dit geschenk zeer verrast. Burgemeester van Diepeningen, die samen met zijn echtgenote een kijkje kwam nemen op de tentoonstelling uitte zijn grote be wondering voor het werk van de foto club. „Ik vind het fantastisch wat U en Uw leden presteren", zei de burgemeester tot de trotse voorzitter. Het is inderdaad Bijeenkomst in „Het Boshuis" De afdeling Leiden Zuid-West van de Ned. Chr. Vrouwenbond heeft gister avond in het Hervormd Wijkgebouw „Het Boshuis" een zeer goed bezochte ledenvergadering gehouden. Na een korte meditatie richtte de presidente, mevrouw G. A. J. DaatselaarSomsen, zich in haar welkomstwoord in het bij zonder tot de presidente van het gewest Zuid-Holland-West, mevrouw E. Broe- renHogervorst, die een korte causerie hield over: „Ons Bondsgezin", alsmede tot mevrouw H. Schoenmakervan Hel den, die de avond opluisterde met zang. Na voorlezing van de notulen en en kele ingekomen mededelingen door de secretaresse, mevrouw A. Castel—Ren- sink, werd op voorstel van het bestuur besloten tot de oprichting van z.g. lief hebberij-clubjes o.m. een zangclubje. Mevrouw Boeren vertelde hierna een en ander over de Ned. Chr. Vrouwen bond, die zij vergeleek met een christe lijk gezin, dat vele kinderen rijk is, maar die allen, ondanks de uiteenlopen de karakters, toch uiteindelijk naar bui ten uit één geheel vormen. Vele afdelin gen weten wel, dat de bond kortgeleden 40 jaar bestond en dat het ledental thans ruim 85.000 bedraagt, maar van het veelomvattende werk, dat de Bond in het belang van de christenvrouwen vanaf de oprichting heeft verricht, heb ben slechts weinige enige voorstelling. In de hedendaagse samenleving reali seert men zich nog maar nauwelijks, dat er een tijd was, waarin vrouwen o.m. {een kiesrecht hadden en van een naar Duiten uittreden via b.v. een Chr. Vrou wenbond geen sprake was. De vrouw hoorde permanent in haar gezin te zijn en haar uitgaan beperkte zich vrijwel uitsluitend tot de wekelijkse kerkgang en een eventueel kortstondig familie bezoekje. Toen in 1919 dan ook het algemeen kiesrecht tot stand kwam en reeds spoe dig daarna de Chr. Vrouwenbond werd opgericht met het doel voorlichting te geven op staatkundig en maatschappe- MARKTBERICHTEN LEIDEN, 21 oktober. Veemarkt. anvoer: 5 stieren, 50 melkkoeien, 450 vet te koeien, 41 varekoeien, 15 pinken, 22 graskalveren, 60 vette kalveren, 25 nuch tere kalveren, 60 vette schapen, 50 fok schapen, 1.644 vette lammeren, 57 var kens (zeugen), 225 schrammen, 759 big den. 2 paarden, 1 veulen, 9 geiten, totaal i.476 stuks. Notering: melkkoeien f8001150, vet te koeien per kg schoon gewicht f 2.55 3.15, varekoelen f 400875, pinken f 325 550, graskalveren f 200400. vette kalve ren f 200400, vette kalveren per kg lev. gewicht f 2.202.80, nuchtere kalveren per kg levend gewicht f 1.201.65, vette schapen f85110, fokschapen f90130, vette lameren f 80105, drachtige zeugen f 250325, schrammen f 6585, biggen f 384245. Handel: melkkoeien vlot. vette koelen zeer matig, varekoeien matig, pinken en graskalveren kalm, vette kalveren willig, nuchtere kalveren stroef, vette schapen en vette lammeren stug, fok- en weide- schapen rustig, zeugen, schrammen en biggen matig. LEIDEN. 21 oktober. Kaasmarkt. Aanvoer: 24 partijen Goudse en 1 partij Leidse kaas. Notering: Goudse extra kwal. geen notering. Goudse eerste kwal. f 2.20 tot 2.25, Goudse tweede kwal. f 2.102.19 Leidse geen notering. Handel flauw. AALSMEER, 20 oktober. C.V. Cen trale Aalsmeerse Veiling G.A. POTPLANTEN: grote pot; kleine pot: Adianthum 125-150 45-155, Anthurlum 200 -500 100-150, Aphelandra 150-185 40-70, Asplenium 80-130 35-45, Azalea 200-350 150-180. Begonia Eges 150-200 40-70, Blad begonia 80-120 30-45, Cactussen en Vet- planten 80-150 8-15, Cissus 150-220 35-50, Croton 150-180 80-160. Cyclamen 200-380 80-165. Euphorbia Splendens 80-120 30-40, Ficus 150-250 Gemengde Planten 70-85. Hedera Bont 40-70, Hedera Pitts burg 15-20, Kalanchoë 50 90. Ma- rautha 35-45, Nephrolepis 200-450 30- 35, Primula Obconlca 100-165 40-90, St.- Paulia blauw 15-25, Philondendron 250 —380 id. Scandens 40-45, Platyce- rium 180-350 70-120, Sansevlerla 180-320 60-100. Scindapsus groen 40-55, ld. bont 70-85, Tradescantia 50-60 12-16, varens gemengd 30-40, Aralea 100-150 15-19, St.-Paulia roze 80-115. GOUDA, 20 oktober. Kaasmarkt. 0p de kaasmarkt te Gouda werden 148 partijen kaas aangevoerd. Eerste kwal. noteerde f2.202.26. tweede kwal. f2.11- 2.19, en extra kwal. f 2.272,26, alles per sg. De handel was kalm. lijk gebied, kostte het de toenmajlge pioniersters ontzaglijk veel moeite om de vrouwen naar bijeenkomsten te krijgen. Dat het is gelukt en de vr*es, dat ge reformeerde en hervormde leden moei lijk samen konden gaan, niet bewaar heid is geworden, bewees de groei en de bloei van het steeds homogener wor dende „Bondsgezin", aldus spreekster. Helaas ontbreekt het in dit grote Bonds gezin evenals vaak in elk groot ge zin nog maar al te veel aan goede hulp en zijn enkele leden soms met te veel taken belast, omdat ook hier de toename van de kwantiteit niet altijd samen gaat met een verhoging van de kwaliteit. In dit kader doet de Bond steeds weer opnieuw een beroep op de leden om toch vooral een helpende hand te bieden, vooral vanwege het feit, dat de Bond in zovele organisaties vertegen woordigd is en de Soc. Hulpverlening o.m. via het „Magdalena Ponds" en het „Fonds voor Bijzondere Noden i.o." zo vele taken omvat. Het reportoire van mevr. Schoen maker omvatte een viertal liederen, t.w. het Viljalied uit „Die Lustige Witwe" van Frans Léhar. Mozart's „Traum- bild het „Bist Du bei mir" van Johann Sebastian Bach en „Liebster Herr Jesu" eveneens van Mozart, met als toegift een Avondlied van onbekende herkomst De wijze waarop deze amatrice. die een mooie sopraanstem heeft, een en ander vertolkte, was zeer verdienstelijk en oogstte dan ook een langdurig pplaus. Last van water op kwekerijen Klacht van ingelanden Voor de Haagse rechtbank werd in een kort geding de klacht van enkele polderingelanden te Leiden tegen een polder- en het gemeentebestuur behan deld. De ingelanden hadden gedurende de gehele zomer last gehad van het water, dat op hun kwekerijen stond. Volgens hen was dit te wijten aan on achtzaamheid, zowel van de zijde van het polderbestuur, als van het gemeente bestuur. Voor de eisers trad op mr. A. J. Sor- mani uit Leiden. Verdediger van het polder- en gemeentebestuur was mr. P. J. de Ruyter de Wildt. Volgens de ingelanden was de duiker in de polder dijk regelmatig verstopt, o.a. op 12 juli en zo tot oktober toe. Men waarschuwde het gemeentebestuur. Dat had met de kwestie te maken, omdat men in de polder bezig was zand op te spuiten, omdat er huizen moesten worden ge bouwd. Ook de Prov. Waterstaat werd gewaarschuwd. Man pompte enkele da gen en de situatie was dan iets beter. Later werd er weer zand in de polder gespoten. Het water steeg opnieuw. Op een zeker moment brak de dijk zelfs door. zodat de polder volliep. De duiker was toen ook weer verstopt. Men waar schuwde Prov. Staten, er werd gepompt en een oude installatie werd zelfs op geruimd. Dat was omstreeks twaalf ok tober jl. Nu staat het water echter weer enkele cm te hoog. Men heeft het pol derbestuur gedagvaard, omdat het moet zorgen, dat de waterstand goed is. en het gemeentebestuur, omdat dat zijn werk zo moet uitvoeren, dat anderen er geen last van ondervinden. Ook was het voor de waterstand verantwoorde lijk. GEEN VERWAARLOZING Mr. De Ruyter de Wildt verbaasde zich, dat men ook het gemeentebestuur had gedagvaard. Het gemeentebestuur heeft de plicht niet, om de waterstand te regelen. Het polderbestuur ontkent, dat het haar plicht zou hebben ver waarloosd en dat daardoor het land onder water zou hebben gestaan. Het peil was deze zomer normaal geweest. Alleen bij veel regen was de waterstand iets hoger geweest. Van andere kwekers had men geen klachten ontvangen. Ged. Staten hebben via Rijnland een onder zoek ingesteld. Alles bleek in orde. Na veel regenval op 12 oktober had men zelfs een extra pompinstallatie ingesteld, hetgeen Rijnland in feite verbiedt. Het zandopspuiten is nu beëindigd. De slo ten in de omgeving heeft men uitge diept. De president zal op 26 oktober uit spraak doen. De burgemeester en zijn vrouw bewonderen een aantal foto's van „Daguerre" (Foto L.D./Holvast) een feit, dat Leiderdorp trots kan zijn op zijn amateurfotografenclub. Het aan tal (zwart-wit) foto's, dat op deze ju bileumtentoonstelling te bewonderen valt. bedraagt ongeveer 150. De onder werpen lopen uiteraard uiteen: kinde ren, water, vakantie e.d. Een bezoek aan deze expositie zal zeker niet te leurstellen. Kleurrijk ongeval Een kleurrijk ongeval is gistermiddag gebeurd op de brug over de Mauritskade voor het Koninklijk Instituut voor de Tropen te Amsterdam, toen een zes-' wielige vrachtauto, geladen met circa 1300 kg. verf in potten, even door een tram van lijn 10 vrij krachtig werd geraakt en omsloeg. De lading verf stroomde in vele kleuren uit de ver nielde potten over het wegdek en maakte van het asfalt over een lengte van 40 meter en een breedte van 12 meter een gigantische non-figuratief straatschilde rij. Personeel van de Stadsreiniging en van het vervoerbedrijf zijn geruime tijd in de weer geweest om de kleverige massa van het wegdek te verwijderen. Hierbij zijn vele liters „peut" een soort terpentine gebruikt. Het ver keer moest geruime tijd worden omge leid. Er zyn geen persoonlijke ongeluk ken gebeurd. Mooie hertenstand in Noordoostpolder De jager J. Th. v. d. Heide, pachter aan de Westermeerweg onder Espel in de Noordoostpolder, heeft vorige maand in het noordwesten van deze polder een reebok geschoten, die een gewei droeg, dat, naar thans blijkt, zo zwaar was als nog nimmer in ons land is geregistreerd. Het gewei is volgens het Dusseldorper systeem, dat internationaal wordt toege past. op punten gewaardeerd met als resultaat 163.37 punten. Het gewei bezet hiermee, wat het gewicht en de punten waardering betreft, de vijfde plaats op de Europese ranglijst. De kapitaalste tot nu toe in Nederland geschoten reebok kwam tot 144.4 punten en de beste, die in Duitsland dat bijzonder rijk aan roodwild is werd neergelegd kon 160.9 punten halen. Het gewei van de in de Noordoostpolder geschoten reebok weegt 607 gram. Teneinde de zich snel uitbreidende reeënstand in de Noordoostpolder bin nen het toelaatbare te houden is vergun ning gegeven dit jaar vijftig bokken te schieten. Zesentwintig bokken werden neergelegd, maar met de dieren die door ongelukken of ziekte om het leven kwa men bereikte men een totaal van 42 geweidragers, die de dood vonden. Vol gend jaar zullen in de noordoostpolder vijftig reegeiten mogen worden gescho ten. De polder heeft op het ogenblik een zeer mooie reeënstand van enkele hon derden dieren. Zij zyn op eigen gelegen heid naar de polder gekomen, naar men aanneemt hoofdzakelijk uit Gaasterland, maar ook uit het aangrenzende Over ijssel. ACADEMISCHE EXAMENS Aan de Leidse Universiteit zijn geslaagd voor het doet. ex. godgeleerdheid de heer H. Pol (Den Haag); prop. ex. godgeleerd heid de heren Ch. Rodijk en Ph. L. Krij ger. beiden te Den Haag. FREDERICK HOLLAND IN LEIDEN Zondag zal de avondsamenkomst van het Leger des Heils worden geleid door de nieuwe chef-secretaris van het Leger in ons land, luit.-kol. F. Holland. De heer Holland is in Schotland ge boren en is reeds vele jaren in actieve dienst van het Leger des Heils, o.a. in IJsland. De echtgenote van de chef secretaris. mevrouw Holland-Black is presidente vr.n de gezamenlijke vrouwen afdelingen (Gezinsbonden) in Neder land. Het is het eerste bezoek van deze nieuwbenoemde functionaris en zijn echtgenote aan onze stad. De heer Hol land, die Engels spreekt, zal worden ver taald door kapitein J. Th. Ligtelijn. UITBREIDING RUSTHUIS VREEWIJK De officiële opening van de uitbrei ding van het hervormde rusthuis „Vree wijk" aan de Vreewijkstraat zal a.s. don derdagavond plaats vinden. GEWICHTHEFFEN De L.A.C. „De Spartaan heeft een houden respectievelijk tegen KDO (Den Haag) en Vigour (Wassenaar). De worstelontmoeting werd door KDO met 40 gewonnen. De gewichthefwed strijd leverde een overwinning op voor „De Spartaan". De uitslag was: Spar taan 3.72; Vigour 3.20 gemidd. J. de Vink 227,5 kg; A. Segaar 222,5 kg; A. J. Koppe 272,5 kg; M. Anneeze 295 kg. J. de Vink en A. Segaar verbeterden hunpersoonlijke prestaties. Neliroe niet gerust op toestand in Laos Premier Nehroe van India heeft op een persconferentie te Nieuw Dehli ver klaard dat Laos tot een „tweedé Kon go" zou kunnen worden, „en dan zou de toestand daar zelfs nog erger kun nen worden dan in Kongo". „Elke poging om Laos in een of ander blok te schuiven kan het land in een slagveld veranderen', verklaarde hy. Nehroe bracht hulde aan de neu- tralistisch ingestelde Laotische premier. Prins Soevanna Poema. „Hij biedt op uitmuntende wijze weerstand aan de verschillende krachten, die hem in een bepaalde richting willen duwen", ver klaarde hij. Nehroe sprak de hoop uit dat Poema erin zou slagen weer vrede en rust in zyn land te doen heersen. Nehroe deelde verder mede dat ver tegenwoordigers van India en commu- nistisch-China in november in de Bir- maanse hoofdstad Rangoon de bespre kingen ter regeling van hun grens geschillen zullen voortzetten. Er is eer der in Peking en in Nieuw-Delhi over leg gepleegd. Japan houdt band met Westen vast De Japanse minister van Buiten landse Zaken Kosaka heeft in een toe spraak in het parlement over het bui tenlandse beleid verklaard dat Japan geen neutraal standpunt kan innemen, doch dat het met de vrije landen moet samenwerken. Hij legde er de nadruk op dat het. uit politiek en economisch oogpunt, noodzakelijk is het onderhou den van vriendschappelijke betrekkin gen tussen Japan en de Westeuropese landen te bevorderen. Premier Ikeda verklaarde dat maat schappelijke rust een eerste voorwaar de was voor het vestigen van econo mische welvaart en vergroting van het Japanse gezag in het buitenland. Hij vervolgde: „Mijn regering ver trouwt de Verenigde Naties volkomen. Zij zal met de volkerenorganisatie blij ven samenwerken en haar steunen". Ikeda sprak verder de hoop uit dat de Japans-Amerikaanse vriendschap met het verstrijken der jaren nog zal toenemen. Een ambassadeur benoemd van Dominicaanse Republiek De heer Louis Logrono Choen is be noemd tot ambassadeur van de Domi nicaanse Republiek in Nederland. Juist dezer dagen heeft het Curagaose Ver bond van Vakverenigingen een telegram gestuurd aan Koningin Juliana, waarin verzocht werd om verbreking van de diplomatieke betrekkingen tussen Neder land en de Domicaanse Republiek. „Een dergelijke maatregel zou een aanzien lijke steun zijn in de strijd tegen het dictatoriale regime van president Tru- jillo", aldus het vakverbond, dat vol gens de correspondent van het A.N.P. neigt naar de nationalistische groepe ringen in de Antilliaanse politiek. Het Antilliaanse Verbond van Vakver enigingen dat een neiging tot bin ding met de democratische groepering, waartoe de legeringspartij behoort, toont heeft zich echter van het telegram geheel afzijdig gehouden. Trekker botst tegen bus; passagier werd gewond Gistermorgen omstreeks half negen is op de Steekterweg in Alphen een trek ker met oplegger tege nde achterzijde van een bus van de Citosa opgereden. Beide voertuigen werden zwaar bescha digd. Een van de buspassagiers werd aan zijn rug gewond. De buschauffeur stopte voorbij de hal teplaats om een passagier, doe vermoe delijk te laat had gewaarschuwd, uit te laten stappen. Veewagen gekanteld Gistermorgen is op het Rietveldse Pad in Alphen een veewagen tengevolge van de zachte berm in de sloot gekanteld. De berm werd over een afstand van 25 meter vernield. De auto moest door een kraanwagen weer op het droge wor den gebracht. Niemand werd gewond. LEIDERDORP Tegoed Raiffeisenbank is ruim twee miljoen Mejuffrouw D. W. Ruwhaar heeft er voor gezorgd, dat het spaartegoed van de Raiffeisenbank de 2 miljoen heeft gepasseerd. Als beloning kreeg de in- legster f 50 premie. Vijf jaar geleden werd de een mil joen bereikt. De grond voor het nieuwe bankge bouw is, zoals bekend mag worden ge acht, reeds gekocht. De tekeningen zijn gereed. Het wachten is nu op de toe stemming van het ministerie. Raad moet beslissen over koop en verkoop grond De raad van Leiderdorp komt woens dag 26 oktober in openbare vergadering bijeen. Op de agenda staat onder meer de vaststelling van een nieuwe beheers- verordening op de algemene begraaf plaats, idem van een verordening op de heffing van begrafenisrechten; het kopen van gronden in de Zijllaan- en Meyepolder; verkoop van grond in het complex VI van het gemeentelijk grondbedrijf aan de firma Noorlander ten behoeve van de bouw van 21 wo ningen; het voorstel tot intrekking van de rioolrechtenverordening en wijzi ging van de verordening op de heffing van een wegen- en rioolbelasting. Ds. A. Reen beroepen Gisteravond werd in „Irene" een ge meentevergadering van de Ger. Kerk gehouden. Bij acclamatie werd ds. A. Reen uit Alkmaar beroepen. Deze pre dikant is 38 jaar en staat al 5 jaar in de Kaasstad. Tevoren was hij 3 jaar predikant in IJlst. Oorspronkelijk was ds. Reen werkzaam bij de Nederlandse Spoorwegen, nadat hij het diploma van de HTS had behaald. Uit roeping ging hij theologie studeren. Ds. Reen is ge trouwd, maar heeft geen kinderen. Ds. J. J. Dijk zal de grote pastorie naast de Ger. Kerk verlaten. Hij ver huist naar Zeist. Zonder honorarium te ontvangen zal hij de plaatselijke kerk nog gedurende twee jaar blijven dienen, waar hy na veertig dienstjaren met emeritaat zal gaan. gevraagd voor wijkbezorging in VOORSCHOTEN. Zij moeten in Voorschoten wonen. Leeftijd boven 17 jaar. Aanmelden: bureau LEIDSCH DAGBLAD, Witte Singel 1, Leiden of bij de agent M. Ruytenbeek, Papelaan 182. Voorschoten. Schrootilieven op heterdaad betrapt De recherchegroep van de Rykspolitie te water in Amsterdam heeft gisteren een Belgische schipper en vier Amster damse kooplieden gearresteerd in ver band met een brutale diefstal van schroot uit een Belgisch Rijnschip. Een uit Antwerpen afkomstig Ryn- schip vertrok 's nachts met een lading Amerikaans schroot uit de Amsterdamse Westhaven naar Dusseldorp. Bij de Merwedekanaaldyk meerde het schip in de nacht af en een grote hoe veelheid schroot, naar schatting vier a vyf ton, werd op de kade gedeponeerd. Daarna voer het schip verder. Omstreeks zes uur kwam er een vrachtauto om een deel van het schroot in te laden. Een sluiswachter, die deze ongebruikelijke gang van zaken had ge zien, waarschuwde de waterpolitie. Deze arresteerde ter plaatse drie Amsterdam se kooplieden (43, 25 en 22 jaar). De vrachtauto werd in beslag genomen. Een vrachtauto werd in beslag genomen, even later om het resterende schroot in te laden. Alles kon niet tegelijk worden meegenomen. Toen de auto voor zyn tweede rit op de Kanaaldijk terug kwam, trof men een andere gegadigde aan, een 33-jarige Amsterdamse koopman, die een deel van het gestolene reeds had verkocht. Ook hij werd gearresteerd. Gebleken is dat het plan voor de schrootdiefstal afkomstig is van de oud ste van het kwartet, die het op een akkoordje gooide met de Belgische schipper. Deze is in Vreeswyk door de waterpolitie van boord gehaald. De jongste is later op de dag vrijgelaten, omdat gebleken is dat hy als opkoper niet van de diefstal afwist. De overige vier arrestanten, van wie de Amster dammers goede bekenden van de politie zyn. zullen waarschijnlyk morgen voor de officier van Justitie worden geleid. Amerikaanse onderminister bezoekt Nederland Na bezoeken gebracht te hebben aan Londen en Parijs, zal de Amerikaanse onderminister van Marine Fred A. Bantz, op zondag a.s. 's morgens op het vliegveld Valkenburg aankomen voor een tweedaags verblyf in Nederland. Hij zal in Nederland ontvangen wor den door de staatssecretaris van Marine, P. J. S. de Jong, en door de plaatsver vangend chef van de marinestaf, com modore J. G. Stegeman. Maandagmiddag vertrekt de onder minister Bantz van het vliegveld Val kenburg naar Napels voor een bezoek aan de Zesde Vloot. WISSELKOERSEN Londen 10.60%-10.605/s; Montreal 3.85ft- 3.85H; Brussel 7.561 h-7.56^»Stockholm 73.00-73.05; Milaan 60.73%-60.78%; Oslo 52.88%-52.93%; Lissabon 13.20% -13.22; New York 3.76%-3.77%Parijs 76.67%- 76 72%; Frankfort 90 36-90.41; Zürich 87.51-87.56; Kopenhagen 54.74-54.79; We nen 14.51%-14.52%. BEURSOVERZICHT Philips lager; Nat. Handelsbank gevraagd Amsterdam. 21 oktober Het Damrak sloot vandaag de beurs- week af met lagere koersen voor vrij wel alle internationale waarden De handel was. mede in verband met het naderende weekeinde, zeer gering. Aan delen Nat. Handelsbank werden in een ruime open hoek druk verhandeld waar door menig stuk van eigenaar wisselde. De Nederlandse hoofdfondsen lagen gis teren in Wall Street flauw in de markt. Dit was voor Amsterdam een flinke te genvaller. Vooral de Philipsaandelen moesten het donderdag in New York ontgelden. Het gevolg was dat deze elek- trowaarden vanmiddag op 1205 circa 20 punten beneden de vorige slotkoers no teerden na een opening op 1200. Ook Unilever, Hoogovens en Kon. Olies lagen beneden het slotniveau van gisteren. AKU vormde by de opening een uitzon dering en trok zich van de zwakke ten dentie voor de overige internationale waarden niets aan. Er ging in deze hoek weliswaar niet veel om, maar de aande len konden zich goed handhaven ten op zichte van de vorige slotkoers. Niette genstaande de koersverliezen viel de stemming nog mee, vergeleken by de laagste koersen van de niet-officiële ochtendhandel van vandaag. AKU no teerde toen als laagste koers 467, Phi lips 1190, Unilever 773, Hoogovens 850 en Kon. Olies f. 125.30. Het publiek had geen belangstelling voor de interna tionale waarden. Philips verloor zoals gezegd ruim 20 punten. Gedurende de verdere beursduur trad er voor Unilever een flink herstel in waardoor de koers opliep van 788% tot 796, tegen gisteren als slotkoers 801%. Hoogovens verbeter de van 860 tot 870 (869%). Kon. Olies op f. 125 30, circa f. 1.70 lager en AKU's op 477 goed prijshoudend tot iets hoger. Vergeleken met de slotlkoersen van vo rige week vrijdag verloor Philips deze beursweek circa 70 punten. Unilever ruim 50 punten lager, Hoogovens daalde 40 punten, AKU verloor 25 punten en Kon. Olie ruim 4 gulden. Het publiek had flinke belangstelling voor aandelen Nat. Handelsbank. De koers steeg van 246 tot 251 (249). De aandelen werden ook vandaag niet officieel genoteerd. Gedurende de gehele beursduur werd er in deze hoek op ruime schaal gehandeld. De omzet zal dan ook beduidend hoger zyn dan die van gisteren. De beurs ver wacht maandag een bericht van de bank. De officiële notering kan toch niet al te lang worden opgehouden, aldus de beurs. Scheepvaarten merendeels iets bene den het vorige slotniveau. Van de lei dende cultures Deli een weinig lager, daarentegen HVA en Amsterdam Rub ber hoger. Staatsfondsen praktisch on veranderd. De eerste koers voor de f. 5 min. 4 1/4 procent 40-jarige obligaties 1960 ge meente Dordrecht werd geadviseerd op 98 1/4 procent. In de lokale afdelingen vielen merendeels koersverliezen te note ren. BEURS VAN AMSTERDAM Vrijdag 21 oktober ACTIEVE OBLIGATIES Staatsleningen ad f. 1000. Vorige Slotkoers koers v. heden Ned. '58 4% 100% 101 Ned. '59 4% 10074 101 Ned. '60-1 4% 100% 101 Ned. '60II 4% 100% 101 Ned. '59 4% 99% 99ft Ned. '53 3% 95% 95% Grootboek obi. 3% 80% Ned. '51 3% 94% 94ft Ned. '51 3% 97% Ned. '53 (3%) 95% 95% Ned. '56 3% 95% 95% Ned. '48 3% 88% 87% Ned. bel. cert. 3y4 88% Ned. '50 3Vi 88% 8774 Ned. '54 3% 89% 89H Ned. '55 I 3% 89% 89H Ned. '55-11 3% 93% 92f| Indië '37 3 91% 91% Ned. grtbk. '46 3 92% 92% Ned. doll. In. 47 3 89 88% Ned. Inv. cert. 3 98% 98% Ned. 62-64 3 99% 99% Indië '37 3 98 ft Indië '37 A 3 94 94 Ned. won.b.l. '57 6 109 H 110,*, Ned. won.b.l. '58 4% 100% 100ft ACTIEVE AANDELEN Cultuurbank 30% 30% Nat. Handelsbank 201% Ned. Handelmy292% 300 Amst. Rubber 105% 108 GB H.V.A148 GB 149% Senembah 540 540 A.K.U474% 476% Berkel's Patent (v.) 349 351 G B Calvé Delft cert. 790 785% Deli My .en (Ver.) 174 GL 173.- Kon. Pap. v. Gelder 333 GB 332 GB Hoogovens cert869% 874 Miiller en Co. N.B. 430 427% Ned. Kabelfabr629 GL 620 GB Philips 1226 1209% Philips pref330 329 %OL Unilever 801% 799% Wilton Feyenoord 200 197%GB Biliton 2de r442 444 Dordtse Olie gew. 595 588% Kon. Olie (f20.—) 127 127 idem (50 k f20.—) 126.90 125.60 Holl. Amer. iyn 141% 140% Java China Paket 155% 156% KLM107.50 105.— Kon. Ned. Stmv My 184% 183% Kon. Paket My138 137% Stoomvaart My Ned 167 168 Nievelt Goudr cert. 145 144 v. Ommeren cert. 290 290 Kon. Rott. Lloyd 150% 150 Ned. Scheepv. Unie 149% 149% NIET-ACTIEVE OBLIGATIE Prov.- en Gem. leningen A'dam '47 (3%) 3 94% 94% idem '48 (3%) 94% 94% R'dam '52-1 (4%) 99% 98% id. id. *37 I-II (3%) 95 Z.-Holland '56 (4%) 99% Bankwezen Vorige slotkoers koers v. heden Bank N. G. '58 (5%) 104% 104% id. N.W.B. '52 (4%) 99 99 BVG rspbr. f500 178 179 B BVG rspbr. '52 131% 131 Industr. Obligaties Philips DoUarlng '51 93% 92 Premieleningen A'dam "33 3 101% A'dam '51 I 2% 82% 82% A'dam '56 12% 8176 81 A'dam '56 II 2% 88% 88% A'dam '56 III 2% 88% 88% Eindhoven '54 2% 81 Enschede'54 2% 79% 79% Den Haag '52 I 2% 87% 87% Idem H 2% 87 88 R'dam '52 I 2% 88% Idem n 2% 90 Idem '57 2% 99% 98% Utrecht '52 2% 92 92 Z.-Holl. 1957 2% 95% 95 NIET-ACTIEVE AANDELEN Bank- en Credietinstellingen Robeco 235 exd. 234 Amst. Bank 415% 420 HB.U. cert236% 237 Rott. Bank 330 331 Twentsche Bank 308 308 Industrie Ondernemingen Albert Heyn500 500 Borsumy57 57 K. N. Ed-met. A-AA 105 Idem pref. wd104% Electrolasmy360 359 Kon. Ned. Grofsm. 190 188 Holl. Constructie 570 Ing. bur. v. Bouwnyv. 265 262 Internatio 156 156 Int. Kunststoff. Ind. 50% 57 Leidse Wolspinnerij 538 Rott. Droogdok My. 646 Sikkens Groep 888 888 Ver. Touwfabrleken 335 Walvisvaart 109 110 Wernink's Betonm. 161% 160 Van "Vyk en Heringa 120% 120% Zaalberg 128 127% Spoorwegen Dell Spoorweg Mij. 3 Amerik. fondsen Canadian Pacific R. 21 ft Intern. Nickel 47% Anaconda 44% Bethlehem Steel 40% Cities Service 47'.2 General Motors 42ft Kennecott 74% Republic Steel 54% Shell OU 74% Union Pacific 24% Un. States Steel 73% 21ft 43% 45 40% 46% 41 ft 75 54% 73% 24% 73%

Leidsch Dagblad | 1960 | | pagina 5