Het R. Ph. O. speelde Malilers vierde „Pas op onze jeugd": belangrijke politietentooiistelling in de Waag K en O opende het muziekseizoen Huisvrouwen vuurden hun vragen af op een deskundig forum Treffende beelden van de gevaren welke de kinderen bedreigen Opgericht 1 maart 1860 Vrijdag 21 oktober 1960 Tweede blad no. 30182 Mahler's Vierde, waarmee K. en O. het seizoen „orkestraal" inzette, is door velen als een gebeurtenis ondergaan. Deze symfonie is de meest begeerde der tien. Allereerst om de eenvoud en de diepe bewogenheid, die haar draagt. Maar niet veel minder ook om die letterlijk smakelijke tekst uit „Des Knaben Wunderhom", een kostelijke verzameling volkspoëzie van Brentano en von Arnim, waardoor de symfonie een anecdotisch geleide meekrijgt. Anecdote en populariteit gaan altijd hand in hand „Nicht auf Erden", zingt de sopraan in het vierde deel. Neen, op aarde is het maar niets! Niets meer, als men zich 'n hemel met geneuchten verbeelden kunt als in dat Beierse volkslied „Der Himmel hangt voll beigen", door Mahler herdoopt ,Das himmelsche Leben". Dan komt men in de keuken van een restaurant in de hemel bedoelen we nog altijd. De engelen bedienen de bak oven, Herodes slacht wat er te slachten valt en de heilige Martha kokkerelt: met name heeft zij asperges op het menue. Moest het toevallig vastendag zijn, geen nood, de vissen van uw keus, Petrus vist ze voor U op. De wijn kost geen stuiver en U krijgt ballet toe, Sancta Ursula met haar elfduizend maagden staat er garant voor. Cecilia levert tenslotte de muzikanten!! De geest van dit alles moet in muziek worden omgezet, in een serieuze sym fonie, in een klassieke vormgeving. Een genie is nodig om daarbij niet in een karikatuur te ontsporen, een genie met een geniale naïviteit. In de complexe, misschien nooit volwassen Mahler is ook het naïeve kind blijven steken. Dit kind, de jongeling heeft meegezongen in de orkeststemmen door alle delen. Mahler zocht en vond een weg terug naar de levensdagen, toen geen complexen nog reëel voor hem bestonden. En nu ont stond zijn meest evenwichtige symfonie. Er zijn thans critici, bij wie ook deze Vierde geen genade vindt. En wel om de gevoelslyriek. Wij zien daarvan de rechtvaardigheid niet in. Wat we zelf iets minder geslaagd vinden, dat zijn plekken in het tweede deel, waar de dood ten tonele komt en de concertmeester zijn goed gestemde viool een paar maal wisselt met een verstemde. Saint-Saëns doet zoiets pakkender. Zwak is het feit, dat de symfonie ten deze een program matische uitlegging behoeft. Maar overal is de lyriek grandioos van allure, soms huiveringwekkend schoon. Niet het minst waar (3de deel) als het ware een verheven „in memoriam" voor Beethoven geschreven wordt, een serene kopie, zou men haast zeggen, van een andante-intermezzo uit diens Negende. Dat is ditmaal geen armoede, maar liefde, piëteit. Dat maakt Mahlers Vierde zo onweerstaanbaar, dat daarin zoveel warmte en zoveel liefde is. En het doet er niet toe, wat die liefde geldt: natuur, hemel, aarde, mensheid, schoon heid. Flipse heeft, vele malen bewezen een eigen grote genegenheid voor Mah ler en die draagt hij op zijn instrumen talisten over. Het werk is dan ook, door vorst in al zijn uithoeken, geboetseerd over het voetlicht gekomen en treffend afgewerkt. Gelukkig niet zoals in het eerste deel, overal gepolijst. Want er komen, ondanks alles, hier en daar wrange trekjes om de hoeken kijken, hetgeen ook de melancholicus doet, die ergens zijn eigen lied citeert: „Ich bin der Welt abhanden gekommen, ich bin gestorben". Van zulke dingen is Flipse niets ontgaan. In het bijzonder heeft hij een bloeiende kleuring op zijn strijkers gelegd, en nergens zijn de spanningen verflauwd. De sopraanpartij is door Edith Gabry vertolkt. Niet ten volle bevredigend. Zij verving Elly Ameling, wier instrumen tale stemaanleg een idealer oplossing ware geweest. Edith Gabrey heeft dat te weinig. Haar zangorgaan is in het me dium niet geheel uitgebouwd, waardoor de kleur-egalisatie wordt tegengewerkt, en in haar hoogste tonen sluipt soms een slordig toontreffen in. Ongetwijfeld beschikt zij over gemak van zingen. Het dunkt ons, dat zij meer geacteerde rollen behoeft. In dit land met een Mahler- traditie treft zij het niet, waar de ver tolkingen van Gertrud Foerstel, Aaltje Noordewier, Mia Peltenburg en Jo Vin cent niet vergeten kunnen worden. De zangeres solieerde eveneens in een voorafgegaan Mozart-motet „Exsultate Jubilate", waarvan het Recitativo haar goed lag, het beroemde Alleluja daaren tegen kwam tekort aan straling, elegan tie en overrompelend belcanto. Ter inleiding van het concert heeft Flipse hier ter stede Orthal's 5de Sym fonie geïntroduceerd, genaamd „Musica Imziale". Voor Orthel zal zijn Tweede (Simfonia Piccola) maatstaf blijven. Deze is ons als een schepping, groot van geest bijgebleven. De nieuwste symfonie (ze is van 1960) liet echter geen sterke indrukken na. De aanvangsfanfaronade Officiële publikaties VERKEER Burgemeester en Wethouders van Lei- aen brengen ter openbare kennis, dat het Kruispunt Koninglnnelaan - Zeemanlaan met Ingang van neden voor de duur der werkzaamheden aldaar ls afgesloten voor net verkeer met alle voertuigen, rij- en trekdieren en vee ln beide richtingen. De geslotenverklaring van de Lammen- Khansweg, voorzover gelegen tussen de Koninglnnelaan en de Leliestraat, in de nchtlng Zoeterwoudseslngel en van de Kamerllngh Onneslaan, voorzover gelegen tussen de Zeemanlaan en de Lorentzkade, m de richting Zeemanlaan zal in ver band hiermede voor de duur van de be doelde werkzaamheden niet gelden. en het uitluiden, wijzen op luchtigheid, op een divertimento-geest. Wat daar tussen ligt is, in dit verband gezien, nogal schraal. Het is of Orthel iets wilde doorbreken, maar het niet kon. Weinig kwam echt tot bloei. De vakman en instrumentator spreekt door alles heen, maar om het geheel te schragen heeft de componist toch te weinig sug gestieve spanningen opgeroepen. Flipse, die voor Orthel's complete oeuvre op de bres staat, bracht zoals te verwachten een keurige reproductie. Aan het eind van het concert, bij de publieke ovatie, betrok hij zijn concert meester Noske en zijn solo-cellist Brill geheel verdiend in de hem gebrachte hulde. V. BURGERLIJKE STAND VAN LEIDEN GEBOREN Adriana Maria, dr. van P. Starre en E. van der Maat, Maria, dr van F. J. Door- Uk en F. Slingerland, Gustaaf. zn van van den Dop en E. van der Vliet, Ro bert Paul, zn van C. Beekhuls en C. W. Binnendijk, Arte Dirk, zn van A. Ouwe- Band en J. C. Riet. Jorijntje, dr van H. Je Hoop en J. G. Monster. Louwke Josine dr. van P. Lips en J. M. Willlnge, Alette «udolphine, dr van P. Lips en J. M. Wll- "nge, Elan Mlchiel, zn van J. Jongeneel G. E. Bal, Jan Albert, zn van B. van •ter Poel en B. van 't Pad, Maria Héléne JCnstan.ce, dr van J. A. Klauke en E. J. "ouwens, Maarten, zn van B. J. A. Spreij Jo H. Jaarsma, Johanna Geertrulda Ma- na. dr. van J. A. Straathof en G. E. Cap ita. GETROUWD P. G. Schouten en M. C. Stouthart, R. Soek en J. Groeneveld, M. L. Kerkvliet 'o M. Rodenburg. F. Marijt en G. J. Gros A. Boon en B. van der Kul, H. A. vanenburg en C. W. Boelee. OVERLEDEN 0. Tlsslng, 60 Jaar, man, .^ar, man. A. Hus, 58 Niet erg enthousiast over cadeaustelsel Mr. F. JPortheine, directeur van hetzonder meer moest laten ontglippen of naar een concurrent sturen, die dat „be wuste truitje" wel verkocht. De voorzit ter van het forum, mr. F. Portheine, vat te de conclusie als volgt samen: „Een goed verkoper, verkoopster, ls hij of zij, die een onpartijdige voorlichting kan geven van een bepaald artikel en ook eens „neen" durft te zeggen". Over de kwestie cadeaustelsel de vol gende meningen: Mevrouw Hageman: „Tenslotte betalen wfj al die cadeautjes"; de heer Van Aelst: „De middenstand is er ook niet gelukkig mee"; de heer Be geer: „Afschaffen zou beter zijn" en de heer De Wilde „Een absurditeit'. De voorzitter kon dus concluderen, dat het stelsel achter de forumtafel maar weinig enthousiasme teweeg kon brengen. Nadat de vele. vele dames, de kel ners moesten er om half drie nog stoe len bij aandragen hun gebakjes naar binnen gelepeld en koffie gedronken hadden, kwam de afbetaling aan de or de. Over het algemeen waren de forum leden ook tegen dit stelsel gekant. Vol gens hen zou een registratie-systeem een goede stap betekenen om dit probleem op te lossen. Door middel van een der gelijk systeem kan immers worden voor komen dat men meer dan één produkt tegelijk kan kopen. Centraal Bureau van de Koninklijke Ne> derlandse Middenstandsbond, mevrouw In 't Veld-van Bergen, lid van de Insti- stuutscommissie in Den Haag en corres pondente voor het IVHA voor de afde ling Rotterdam; de heer A. M. P. van Aelst, secretaris van enige Werkgevers organisaties; de heer mr. B. Begeer, fa brikant te Voorschoten; de heer H. de Wilde, vertegenwoordiger van de mid denstand en mevrouw C. Hageman-Ver- hagen, huisvrouw, hebben gistermiddag getracht de schriftelijk of mondeling ge stelde vragen van de leden van de afde ling Leiden van de Nederlandse Vereni ging van Huisvrouwen te beantwoorden. Deze forumbijeenkomst werd in „Het Gulden Vlies" gehouden. Het antwoord van mevrouw C. Hage manVerhagen op de eerste vraag „Wat verstaat het forum onder een goede ver koper" leverde een instemmend handge klap van de huisvrouwen op. Haar ant woord was dan ook kort maar krachtig en kwam hierop neer „Iemand, die een klant niets Iets aansmeert". Alle andere leden achter de groene tafel waren het er daarmee wel eens. Al vond de heer Begeer (hy ls fabrikant) natuurlijk niet. dat de winkelbediende zich een klant Van zaterdag tot woensdag a.s. geopend Het aantal misdrijven gepleegd door de jeugd en tegen de jeugd, ook op zedelijk terrein, neemt toe. Zowel in Leiden als in vele andere plaatsen van ons land. Veel verdriet zou echter voorkomen kunnen worden wanneer ouders en opvoeders allen overtuigd raken, dat zij de gedragingen van de jeugd nauwlettend dienen gade te slaan en een voorlichtende taak hebben te vervullen. Juist nu in deze tijd van prik kellectuur, bromfietsen, radio, televisie, film en zinnenprikkelende kledij. Een tijd ook, waarin men het met de zeden niet zo nauw meer neemt. Mede in verband met de verontrustende kranteberichten over moord en doodslag, aanrandingen en roofovervallen, heeft de Vereni ging voor Pedagogiek het initiatief genomen tot het inrichten van een tentoonstelling. De Contactcommissie Kinderbescherming, die zich op haar beurt in verbinding stelde met de gemeentepolitie te Leiden, heeft de vereniging geholpen bij 't verwezenlijken va nde ontworpen plannen. Het resultaat is, dat van morgenmiddag tot woensdagavond in het Waaggebouw een politietentoonstelling gehouden zal worden onder het motto „Pas op onze jeugd". Voorlichtend en ook adviserend karakter Wellicht herinnert men zich nog dat het Advies-bureau ter voorkoming van misdrijven te Amsterdam dezelfde expo sitie in de zomer van 1959 met zeer veel succes heeft georganiseerd. De tentoonstelling draagt een voorlich tend en adviserend karakter. Zij legt er de nadruk op, dat ogen schijnlijk onbelangrijke daden van klei ne kinderen slechte gewoonten kunnen aankweken, waardoor deze van kwaad tot erger vervallen. Volwassen misdadi gers zijn in hun jeugd dikwijls begonnen met het wegnemen van een appeltje van BOUW DIACONESSENHUIS De afbouw van het Nieuwe Diacones- senhuis aan de Houtlaan is gegund aan de N.V. Aannemings Maatschappij v/h firma H. F. Boersma te Den Haag voor een bedrag van f. 5.243.000. Deze afbouw zal ruim twee jaar duren. PARMENTIER BOUWT IN DOKKUM De directie van de N.V. Textielfabriek J. Parmentier heeft de bouw van be- drijfs- en industriehallen te Dokkum op gedragen aan de N.V. Bouwonderneming Friso te Sneek voor een bedrag van f. 260.000. Vertel uw kinderen dat vooral aan jeugdigen dikwijls een lift wordt gegeven met minder goede bedoe lingen. een groentewagen of wat geld uit moe ders portemonnaie. Aandacht wordt ook geschonken aan verschillende soorten van baldadigheid. Zeden Bijzonder belangrijk zijn voorts de waarschuwingen op zedelijk gebied, want feit is nu eenmaal dat kinderen vrij gemakkelijk het slachtoffer worden van zedenmisdadigers. De foto's op de tentoonstelling geven een duidelijk en indrukwekkend beeld van al hetgeen zou kunnen gebeuren wanneer men zijn kin deren zonder meer in volslagen duister nis de straat laat op gaan, toestemming geeft om te liften e.d. In eerste instantie zijn de ouders verantwoordelijk voor het gedrag en het welzijn van hun kinderen, eerst daarna komen de onderwijzers en de politie. De expositie is zo ingericht, dat bij een groepje foto's telkens daarop betrek king hebbende adviezen worden gege ven. Verkeer De afdeling Leiden van het Verbond van Veilig Verkeer heeft van de haar geboden gelegenheid gebruik gemaakt aanwijzingen te geven ter bescherming van de veiligheid van de kinderen op straat in het verkeer. De bezoekers kun nen op deze tentoonstelling ook een aan tal filmvoorstellingen van het Verbond bijwonen. De loco-burgemeester, wet houder J. C. van Schaik, zal de expositie, Pas op onze jeugd Ook Üw jeugd Politie waarschuwt in De Waag welke voor allen, die met de jeugd in aanraking komen van groot belang is, morgenmiddag openen. De openingstij den zijn als volgt: zaterdag van 3 urn- tot 5.30 uur nam., maandag, dinsdag en woensdag van 2.30 uur tot 5 uur en van 7 uur tot 10 uur nam. Verdoe je vrije tijd niet met langs de straat te slenteren; liever of beoefen een serieuze sport. studeer „Nederland dreigt op oecumenisch terrein een onderontwikkeld gebied te worden" Speciale berichtgeving „Nederland dreigt op oecumenisch terrein een onderontwikeld ge bied te worden. Tot deze conclusie komt men wel als men ziet hoe in andere landen intensief en gelovig wordt gewerkt aan de eenheid der kerken. Een symptoom van ons achterblijven is wellicht het feit, dat alleen ons land geen antwoord aan Genève heeft gegeven op de vraag op hoeveel de Wereldraad kan rekenen voor de bouw van een nieuw hoofdkwartier" Dat zei gistermiddag de heer H. M. de Lange, Wendingredacteur en nauw be trokken bij de Nederlandse Oecumenisch Beweging. Hij sprak bij de opening van het vierde studiejaar van de Haagse Sociale Academie. „Zijn we wat zelfvoldaan bij de ge dachte dat Nederland enige oecumenische groten heeft als Visser 't Hooft, Kraemer en Hoekendijk? vroeg hij. Er is in onze kerken onvoldoende besef, dat met vrijblijvend praten en zo nu en dan wat samen doen de eenheid en het eenzijn niet tot stand komt, aldus de heer De Lange. Wenst men de eenheid wel? Willen onze kerken en onze kerkleden de eenheid eigenlijk wel? vroeg hij. Er wordt te weinig nagedacht over de uit spraak van Lund '52: de kerken be horen alles samen te doen, behalve daar waar meningsverschillen haar dat niet Juridische voordracht Tn het kader van de voordrachten voor afgestudeerde juristen van de Neder landse Universiteiten, die mede toegan kelijk zijn door notarissen, kandidaat notarissen, bestuursambtenaren, ambte naren van de belastingdienst en andere belangstellenden, spreekt op woensdag 2 november a.s. des avonds om 7.45 uur in het juridisch studiecentrum „Graven steen" (ingang Gerecht) te Leiden, prof. mr. J. M. van Bemmelen over het onder werp: Ons psychopathenrecht een pro bleem? mogelijk maken. Er wordt te weinig in de eredienst voor de eenheid gebeden, de systematische apostolaire training van de kerkleden wordt onvoldoende ter hand genomen. Slechts in 300 gemeen ten van de 1800 der bij de Oecumeni sche Raad aangesloten kerken wordt voor de oecumene gecollecteerd en er is een vrijwel volledig gebrek aan visie op de taak van de kerken in Azië en Afrika, meende spreker. Kan met name het sociale denken in de oecumene dienstbaar gemaakt worden aan de een heid, vroeg de heer De Lange. Die vraag beantwoordde hij bevestigend, wij zend op het vele dat op dit gebied al gebeurt. Op dit terrein (oxn. het we- relddiaconaat) is alle arbeid gemeen schappelijke arbeid, zei hij, hier be staat geen gereformeerd, hervormd of remonstrants probleem. Helaas hebben wij nog niet afgeleerd het alleen te proberen. Een nieuwe visie op de taak die hier ligt zal een eigen bijdrage aan de oecumene leveren, aldus de heer De Lange. S. baron van Heemstra ambassadeur te Bogota Binnenkort is de benoeming te ver wachten van mr. S. baron van Heemstra, laatstelijk consul-generaal der Neder landen te Sao Paulo, tot buitengewoon en gevolmachtigd ambassadeur te Bo gota en van de heer L. Noë, thans buitengewoon en gevolmachtigd ambas sadeur te Monrovia, tot buitengewoon en gevolmachtigd ambassadeur te Lagos (Federatie van Nigeria). Bevestiging en intrede vicaris M. Jansen Onze oud-stadgenoot vicaris M. Jan sen uit Nieuwenhagen in Zuid-Limburg zal zondagmiddag om half drie te Appel- tern, na vooraf 's morgens om tien uur te Maasbommel te zyn bevestigd door de heer C. W. de Planque, directeur van de Kerkelyk Sociale Arbeid te Utrecht intrede doen als predikant van de hervormde gemeente van Altforst en Appeltern; Maasbommel en Alphen, in de classis Nijmegen, waar hij beroepen is in de vacature van ds. H. D. Homan, die op 6 maart van dit jaar naar Zijpe is vertrokken en daar een week later in trede heeft gedaan. Vicaris Jansen werd op 3 november 1932 te Leiden geboren. Hij bezocht eerst het stedelijk gymnasium in zijn geboor testad, waar hij ook aan de Universiteit studeerde en in 1955 zyn kandidaats- en in 1957 zijn kerkelijk examen aflegde. Nadat de heer Jansen van oktober 1957 tot januari 1958 eerst enkele maanden bij thans wijlen ds. H. J. Drost te 's Gravenhage werkzaam was geweest als leervicaris en hij in juli 1958 na een te Utrecht gehouden colloquium wqs toege laten tot de evangeliebediening in de Ned. Herv. Kerk, heeft hij tot 9 oktober 1.1. nog ongeveer twee jaar de hervormde gemeente van SchaesbergWaubach in de classis Maastricht als vicaris gediend. Katangees ultimatum aan tie Ver. Naties De Katangese regering heeft de ver tegenwoordigers van de V.N. een ultima tum overhandigd naar aanleiding van nieuwe incidenten, die zich woensdag en gisteren in Loeëna en Kabalo hebben voorgedaan. President Tsjombe heeft gedreigd Katanga ontslagen te achten van alle vorige verbintenissen met de Verenigde Naties omdat de V.N. in gebreke geble ven zouden zijn een nieuwe overeen komst om de orde in de woelige gebieden van het noorden te handhaven uit te voeren. President Tsjombe uitte zyn dreige ment tijdens een bijeenkomst in zyn ambtswoning met de eerste V.N.-func tionaris in Katanga, Berendsen. Na het onderhoud begaf Tsjombe zich naar het vliegveld van Elisabethstad om troepen te inspecteren, die per vliegtuig uit het noorden waren teruggekeerd. Onder hen bevonden zich enkele gewonden. Volgens een Katangees Communiqué hebben te Loeëna de V.N. geweigerd benden Baloe- ba's uit het gebied te verdrijven en ook geweigerd de toegangen tot de neutrale zone te bewaken. In Kabalo waren zes militairen van de V.N. betrapt op het plunderen van twee woningen van Europeanen. V.N.-troepen zouden Baloe- ba-opstandelingen geholpen hebben bij het in beslag nemen van voertuigen. Baloeba-opstandelingen moordden en plunderden en de V.N.-troepen beletten het laden van voertuigen van vluchten de Europeanen en waren niet in staat om de rondtrekkende benden tegen te houden. Zelfs de bescherming van mis sionarissen konden de V.N. niet verze keren. De woordvoerder van de V.N. in Elisa bethstad, Chevallier, heeft meegedeeld, dat het niet de eerste keer is dat de Katangese autoriteiten beschuldigingen hebben geuit tegen de V.N.-troepen. Tot dusver waren deze beschuldigingen steeds zonder enige grond gebleken. „De inlichtingen uit Loeëna en Kabalo heb ben bevestigd, dat de V.N. de toestand volkomen meester zijn". Ondertekening van Nederlands-Jordaans luchtvaartakkoord De hoofden van de Nederlandse en de Jordaanse afvaardiging naar de luchtvaartbesprekingen in Amman heb ben gisteren een tweezijdig burgerlucht vaartakkoord ondertekend. Het akkoord voorziet in een geregelde luchtdienst tussen Schiphol en Amman met faciliteiten voor vliegtuigen van beide landen. De twee landen zyn overeengekomen het onderling verkeer en toerisme tc bevorderen.

Leidsch Dagblad | 1960 | | pagina 3