STADSNIEUWS Martinitoren van lucifers KUNSTSCHILDERS MATERIALEN In West-Diiitsland ging 17% van de liiiisvestigingslmreans dicht... Een goed idee filvs betaald Opgericht 1 maart 1860 Donderdag 20 oktober 1960 Tweede blad no. 30181 Advertentie Wat is er met 4678 lucifersstokjes en 50 tubetjes lijm niet al te be reiken? Men bouwt er zelfs een hele toren mee, op schaal natuurlijk. Vijftig uur hebben ze er over ge daan: mej. T. Pestman en haar verloofde, de heer T. Langeveld. Vijftig uren van lijmen, het ene luciferhoutje aan het andere. Maar na zo'n lange tijd groeit er dan ook iets onder die kleverige vingers vandaan. Een waar kunstwerk. In dit geval een toren, de Martinitiren te Groningen! Mejuffrouw Pestman is namelijk een geboren Groningse en ook in een stad als Leiden kruipt het bloed, nu eenmaal waar het niet gaan kan. Dit bolwerk van de „Grunninger" vrijheid staat nu als een broos nijverheidsprodukt in de mannenzaal van het Oudelieden- huis aan de Herengracht. En die oude opa's zijn er wat verguld mee. Misschien zijn ze er wel trotser op, dan op het televisie-apparaat op nog geen drie meter afstand van het luciferskunstgeiorocht. „Het is net iets van een tentoonstelling, hè"?, komt er uit zo'n bejaarde mond. En alle met of zonder grijs haar bedekte hoofden knikken in stemmend. Mej. Pestman werkt pas twee maanden in Leiden als verzorgster in het rusthuis. Haar verloofde vond het maar beter, dat zij in de Sleu telstad kwam werken, want dat reizen is ook niet alles en bovendien erg duur. Toen ze eenmaal in Lei den ivas, kwam het plan bij hen op iets aan handenarbeid te gaan doen. Een boekenrek maken of iets dergelijks. „Hoe het kwam weet ik nu nog niet, maar van die boeken plank kwamen we opeens op de Martinitoren. En hier staat'ie dan, 96 cm hoog. schaal 1:100. Nage maakt met behulp van een zwart wit ansichtkaart"Trots wijst haar arm in de richting van het tafeltje, waarop het iverkstuk rust. Er staan al weer nieuwe plannen op stapel. Een stadhuis moet er nu worden gebouwd. Maar natuurlijk niet het Leidse stadhuis, maar het Groningse. Daar is de aanneemster, architecte en bouwvakarbeidster in lucifers een rasechte Martinitoren- stad bewoonster voor Promoties Leidse Universiteit Gepromoveerd tot doctor m de rechts geleerdheid op proefschrift getiteld „Veranderingen in het Nederlandse communalisme (De gemeentebesturen als element in het Nederlandse stelsel van sociale beheersing)", de heer H. A. Brasz, geboren te Ambt-Vollenhove en thans wonende te Den Haag. Gepromoveerd tot doctor in de ge neeskunde op proefschrift getiteld ..Phlebography and venous pressure de termination (A study into the correla tion of the data gained from these me thods)" de heer M N. van der Heyde. geboren te Galéria (Pr.) en thans wo nende te Leiden. Gepromoveerd tot doctor in de ge neeskunde op proefschrift getiteld „Sple- noportografie" de heer A. B. J. Graaf land. geboren en wonende te Rotter dam. Ambtsaanvaarding van dr. J. R. Smeels Op dinsdag 25 oktober te 4.15 uur hoopt dr. J. R. Smeets, benoemd tot lector in de faculteit der letteren en wijsbegeerte zijn ambt openlijk te aan vaarden door het uitspreken van een openbare les dn het Groot Auditorium. Grote belangstelling voor „Kringloop" De belangstelling was groot, te groot zelfs voor de vertoning van de film „Kringloop", die in opdracht van de Ne derlandse Vereniging voor Sexuele Her vorming werd vervaardigd. Het Loge- gebouw aan de Steenschuur was reeds tjokvol, toen vele belangstellenden zich buiten verdrongen om nog maar toege laten te worden. Zij moesten onverrich ter zake naar huis terugkeren. Om deze teleurstelling ongedaan te maken, zal binnenkort wederom een vertoning van deze voorlichtingsfilm plaats hebben. Dokter, mevrouw A. B. J. v d. Vliet De Vries leidde de film in. Zij wees op de vele misstanden, die er op het seksuele gebied bestaan. Dat de Ned. Ver. voor Sexuele Hervorming zich ten doel stelt om aan deze misstanden enigszins een einde te maken door voorlichting en advies te geven, omdat er zo'n groot gebrek aan goede voorlichting is. „Kringloop" laat zien hoe de geboorte tot stand komt, de kinderen opgroeien, hoe in de puberteitsjaren de bouw van het lichaam veranderingen ondergaat en hoe de jongens en meisjes tenslotte uitgroeien tot volwassen mensen. De film is geheel schetsmatig opgebouwd en door middel van tekeningen, die op het witte doek geprojecteerd worden, wordt de werking van de geslachtsorga nen uiteengezet. Na de pauze was er gelegenheid tot het stellen van vragen, waarna de film tenslotte nog eenmaal gedraaid werd. Tien jaar werkgemeenschap „De Ratel" DRIEDAAGS VERKOOPMARKT TEN BATE VAN BOUWFONDS Onder grote belangstelling heeft de voorzitter van de jubilerende werkge meenschap ..De Ratel", de heer C. L. Marks, gistermiddag in het Leidse Volkshuis de driedaagse verkoopmarkt ten bate van het bouwfonds officieel ge opend. Deze feestelijk verlichte en smaakvol ingerichte markt mocht zich reeds direct in een zeer druk bezoek verheugen en gezien de koopjes, welke er ongetwijfeld zijn te halen, bleef het niet bij kijken alleen, doch ontstond reeds spoedig een zeer „levendige handel", waarbij het ge bruikelijke loven en bieden evenmin ont braken. De gratis koopbonnen en de ver rassingen voor elke 50ste bezoeker(ster) droegen er mede toe bij het geheel een zeer attractief karakter te geven. Na het sluiten van de markt werden de bezoe kers (sters) van het gezellige „So-Wo"- restaurant gisteravond onthaald op een „extra menu", dat werd gebracht door „De Boerenkapel". de goochelaar Tonny van Rhee en de pianist Jan van Rietho ven. Hedenavond is de markt geopend van 7 tot 9 uur, waarna in het restau rant zullen optreden: de gitaargroep van het Leidse Volkshuis. Tonny van Rhee en Jan van Riethoven. Ook morgen is het nog .marktdag" van 2 tot 5 uur en van 7 tot 9 uur. waarna in het restau rant het slotmenu zal worden verzorgd door de voordrachtkunstenaar Freek Sachs, de acrobatengroep „De 2Vz Wa- conis", Tonny van Rhee en Jan v. Riet hoven. OPEN DEUR-DIENST PIETERSKERK Op uitnodiging van het Bijzonder Ker- kewerk van de Leidse Hervormde Ge meente spreekt ds. J. Monteban, hoofd medewerker van de „Open Deur" zon dagavond in de Pieterskerk over het onderwerp: „Met de ander in de we reld". Vooraf wordt in de predikantenkamer een korte bidstond gehouden. Voor de medewerk st ers van het Open Deur-werk is deze dienst van groot belang, omdat zij na afloop van de dienst met ds. Monteban kunnen spreken over hun zorgen en ervaringen, persoonlijk of als groep van een bepaalde wijk. op gedaan met het Open Deurwerk. De afgelopen nacht hebben Utrecht se studenten biljetten aangeplakt in ver band met het lustrum van het Utrechts Studentencorps in 1961. De politie nam een hoeveelheid stijfsel, borstels en 1000 biljetten in beslag. Uw haar zit beter met imliaarcrèine! mm r wmmz Alleen verkrijgbaar bi| de kapper Forse tube f 1.75 Een product van Indola. Sportredacteur M. Zonderop gaat heen NA RUIM 43-JARIGE DIENST BIJ DE LEIDSE COURANT. De heer M. Zonderop, redacteur van de Leidse Courant, in het bijzonder be last met de leiding van de sportrubriek, zal op donderdag 3 november deze func tie neerleggen wegens het bereiken van de pensioengerechtigde leeftijd. Collega Al. Zonderop De heer Zonderop, die ruim 43 jaar als redacteur aan deze krant verbonden is geweest, heeft zich in de sportwereld een voortreffelijke naam verworven. Ook bij vele andere verenigingen was hij een gaarne geziene gast. wiens objectieve en eerlijke verslagen steeds grote waarde ring ondervonden. Door zijn bescheiden en correct optreden maakte hij zich in de loop der jaren vele persoonlijke vrien den. De Afdeling Leiden van de Kon. Ned. Voetbalbond gaf kort geleden uiting aan haar waardering voor het werk en de persoon van de thans scheidende jour nalist door hem het insigne van ver dienste aan te bieden. Het afscheid in het bedrijf zal don derdagmorgen een besloten karakter dragen; des namiddags is er van 45.30 urn- gelegenheid van de heer Zonderop afscheid te nemen te zijne huize, Da- Costastraat 17. Advertentie SAINT LVCAS SOCIETY Rapenburg 83 Telefoon 25514 - Leiden Kon. Ned. Mij voor Tuinbouw en Plantkunde KRACHTIGE AANPAK VAN LEDENWERFACTIE NOODZAKELIJK. De afdeling Leidein en omstreken van de Kon. Ned. Mij. voor Tuinbouw en Plantkunde heeft gisteravond in café restaurant „In den Vergulden Turk" een zeer goed bezochte vergadering ge houden. De voorzitter, de heer J. H. Smit. opende de vergadering met een hartelijk woord van welkom en richtte zich hierbij in het bijzonder tot de voorzitter van het hoofdbestuur, jhr. mr. M. L. E. von Fisenne, burgemeester van Warmond, die de avond als gast bij woonde en tot de heer J. Vermande van de Leidse Plantsoenendienst, die deze avond een lezing hield over: „Een reis door Frankrijk". Na voorlezing van notulen en inge komen stukken, was het de voorzitter een genoegen, dat hij wederom een aan tal nieuwe leden mocht installeren. Het ledental van de afdeling is thans de 200 ruim gepasseerd. De bondsvoorzitter wekte hierna op tot het voeren van een gedegen ledenwerf-actie, welke vooral ook in de buitengemeenten kans van slagen heeft. In het houden van tuin- keuringen, cursussen in bloemschikken e.d. ziet spreker een nuttige vrije tijds besteding. De bespreking" van de be schrijvingsbrief der algemene jaarver gadering, die op 3 november in Utrecht wordt gehouden, gaf stof tot uitge breide discussies. Uit deze bespreking bleek o.m., dat men het niet eens was met het voornemen van de minister om het avond- tuinbouwonderw ijs om te zetten in dag-onderwijs. Vele jeugdige werknemers in de tuinbouw worden hier door ernstig gedupeerd, omdat zij over dag praktisch niet in de gelegenheid zullen worden gesteld om dit onderwijs te volgen. De heer H. Veendorp achtte het in het vervolg zeer wenselijk om voor de bespreking van de beschrij vingsbrief een extra vergadering uit te trekken. De hiervoor thans uitgetrokken tijd, achtte spreker te gering. De verkiezing van afgevaardigden naar de Alg. Verg. had tot resultaat, dat de heren J. H. Smit en H. Veendorp met algemene stemmen werden gekozen. Na de gebruikelijke keuring en be spreking van het ingezonden kweek- materiaal, dat na afloop onder de aan wezigen werd verloot vertelde de heer Vermande over zijn reis door Frankrijk, een reis, die de Jura ten westen van Ned. Madrigaalkoor herdenkt Hongaarse opstand Het Nederlands Madrigaalkoor zal op vrijdag 4 november a.s. een concert ge ven in de Stadsgehoorzaal waaraan me dewerking zal worden verleend door Erna Spoorenberg, (sopraan) en het Utrechts Stedelijk Orkest.. De datum, waarop het concert wordt gegeven, doet ons stilstaan bij het feit. dat 4 jaar ge leden op die dag in Hongarije de op stand uitbrak. Dat nu nog duizenden Hongaren in buitenlandse kampen en gevangenissen leven, wordt zo gemak kelijk vergeten, dat het bestuur meende er goed aan te doen op deze wijze de slaohtoffers te herdenken Om die reden is het programma als volgt samenge steld; 1 Mass in g minor. R. Vaughan Williams, voor 8-stemmig gemengd koor a capella; 2. Cantate no. 51. J. S Bacn. .Jauchzet Gott in allen Landen", so praansolo met trompet en orkestbege leiding. Soliste: Erna Spoorenberg; trompet: Ben Zaal. Na de pauze: 1 minuut stilte en beide volksliederen. 3. Stabat Mater. Fr. Pou- lenc. 5-stemmig gemengd koor. so praansolo en orkest. De mis van Vaughan Williams is een zeer boeiend werk en een voorbeeld van moderne Polyfonie, door zijn dubbelko- righeid zeer afwisselend. De solo-can tate van Bach werd door Erna Spoo- r en berg deze zomer in het Holland- Festival gezongen. Het „Stabat Mater" van Fr. Poulenc is een nog onbekend werk. dat in 1950 werd gecomponeerd en onmiddellijk een overweldigend succes behaalde bij de eerste uitvoering in Straatsburg. Het is een werk. modern van klankbeeld, van een hartverwarmende schoonheid. De tekst wordt op bijzonder fraaie wijze uitgebeeld in de muziek; het is een der belangrijkste religieuze werken van deze tijd. Advertentie Genève tot einddoel had. Aan de hand van een groot aantal prachtige kleuren dia's gaf de heer Vermande zijn reisge noten een interessante en leerzame in druk van de flora en fauna, en van het Franse landschap. De reis werd besloten met een uitstapje op Italiaans grondge bied, waarbij o.m. het prachtige natuur reservaat „Grand Paradiso" werd be zocht. Met een hartelijk woord van dank tot de heer Vermande, sloot de voorzitter deze alleszins geslaagde „maatschappij- avond". Onze stadgenoot, de heer M. Lau- rentius is bij K.B. herbenoemd als twee de lid in de Pachtkamer van het Leidse Kantongerecht. BIJ WORSTELEN BEEN GEBROKEN. Tijdens een worstelpartij tussen twee leden van de Haagse krachtsport- en worstelvereniging KDO in de sportzaal aan de Langebrug brak de 16-jarige P. van Leeuwen zijn been. De jonge wor stelaar moest naar het Academisch Zie kenhuis worden overgebracht. De 65-jarige mevrouw M. Land- meeter-v. d Pol uit Oegstgeest moest gisteren, met een diepe hoofdwond, naar het Diaconessenhuis vervoerd wor den, omdat zij op de Breestraat ter hoogte van het Stadhuis plotseling naar links uitweek op het ogenblik, dat een auto haar passeerde. Zij kwam tegen de rechterzijkant van de auto terecht en viel. Minister De Po us heeft gisteren in Utrecht de kunststoffenbeurs Macroplastic geopend. De minister liet zich onder meer voorlichten over de mogelijkheden van plastic in de carrosseriebouw. Over drie jaar is woningnood teneinde De belangstelling voor de bloem- bindscurstis in liet veilinggebouw Flora" te Rijnsburg neemt elk jaar toe. Iedere dinsdagavond komen de bloembinders-in-spe bijeen. En het zijn beslist niet alleen zoons van handelaren, die zich in deze moei lijke kunst bekwamen, maar ook huisvrouwen en schoolmeisjes, die in het bloemschikken en -binden een aardige vrijetijdsbesteding zien. Op de foto ziet ge de 17-jarige Anette Hoogendijk uit Boskoop. j., (Foto LJJ./Holvast) (Van onze correspondent in Bonn) Er zijn dezer dagen in de Bondsrepubliek bijna honderd ambtelijke huis vestingbureaus gesloten, omdat in hun gebied het woningtekort per 31 de cember 1959 minder dan drie procent van het to tale aantal beschikbare woningen bedroeg. In West-Duitsland ont breken op het ogenblik nog circa een miljoen wo ningen. Daar er per jaar ongeveer 600 000 worden gebouwd staat het vast de woningnood bij het huidige bouwtem^o eind 1963 ten einde zaï zijn. In 1963 zal er hoogstens nog in enkele grote steden als Hamburg, München, Düs- seldorf, Keulen en Frank fort gesproken kunnen worden van een werkelijk tekort aan woonruimte. Per 1 oktober j.l. sloot men in bijna 100 van de in totaal 560 Westduitse landelijke en stedelijke districten de huisvesting bureaus. Dat is goed 17 procent van het totaal. De afgelopen zomer had de Bondsdag (Tweede Ka mer in Bonn) een wets voorstel van de minister voor Huisvesting, Lücke aanvaard, volgens hetwelk in gebieden waar het te kort aan woningen per 31 december 1959 minder dan drie procent van het to taal aantal beschikbare woningen zou bedragen. de huisvestingbureaus moesten worden gesloten. Men heeft enige maanden nodig gehad om vast te stellen waar dit het geval was. In bijna 100 distric ten kunnen alle woningen thans volkomen vrij wor den verhuurd en de ver huurder dus mag verhuren aan wie hy wil. Dit gold reeds voor een niet on- jelangryk deel van de woningmarkt, speciaal voor woningen met een bepaalde grootte, waar voor in de Bondsrepu bliek huren van 400 en meer mark per maand worden gevraagd en grif worden betaald. Het best is de woning toestand in de deelstaten Baden-Wurtteniberg, Ryn land-Palts, Noordrijn- VVestfalen en Hessen, het slechtst in Hamburg. Bre men, Sleeswijk-Holstein en Saarland. Met genoemde maat regel is een einde ge komen aan niet minder dan 40 jaar Duitse woningnood over het ge hele land. En daarmee is dus de eerste stap sedert 1920 gezet op de weg naar een vrije woningmarkt. Het valt overigens te betwijfelen of nu op kor te termijn in de grote ste den ook een einde zal komen aan het probleem der z.g. Baukosten Zu- schüsse. Het gaat hier om enorme sleutelgelden, die de verhuurders van nieu we huurders vragen voor het mogen huren zonder bemiddeling van het huis vestingbureau van een be paalde woning. In Hamburg komen sleutelgelden voor van vele duizenden marken voor een huurcontract voor een vier- of vijf kamerwoning van een paar jaar en een huur van ver boven de driehon derd mark per maand. In en rond de West duitse hoofdstad Bonn. met z(jn vele diplomaten, ambtenaren en binnen- en buitenlandse journalis ten. liggen de huren even eens zeer hoog. Wie hier een redelijk huis treft voor minder dan vierhon derd mark huur per maand, beschouwt zich de koning te rijk (Van onze Haagse correspondent). Opeens stond gistermiddag in de Rolzaal op het Binnenhof de tweede luitenant van de Kon. Luchtmacht, J. J. Gillissen. (Volgende maand 32, getrouwd, woont in Rhenen) met een lederen map in de hand in het felle licht van t.v.-schijnwerpers. En minister-president De Quay lachte hem vriendelijk toe. Maar wat veel belangrijker was: in die map za ten, fraai gerangschikt, vijf en twin tig briefjes van honderd gulden. Lui tenant Gillissen was door de Rijks- ideeënbusorganisatie bedacht met een fikse premie voor een idee, dat het Rijk veel geld bespaart. De luitenant vertelde later precies waar het allemaal om ging compleet; met de technische termen. Degenen, die gisteren de prijsuitreiking ter gelegen heid van de afsluiting van het (vrucht bare) zesde jaar van de Ideeënbus bij woonde snapten het allemaal niet zo erg. In het kort komt het er evenwel op neer, dat nu door combinatie van een tweetal instrumenten een vliegverkeers- leiding een groter aantal vliegtuigen kan laten binnenkomen, terwijl het lan den veiliger in zijn werk gaat. En de luitenant krijgt 2500 gulden voor zijn idee. Het afgelopen jaar is voor de rijks ideeënbus weer bijzonder vruchtbaar ge weest. Vruchtbaarder dan ooit. want er kwamen weer meer ideeën binnen (951) en die ideeën waren ook al weer beter dan vorige jaren, zodat ook een hoger percentage kon wordetn gehonoreerd. De volledigheid gebiedt overigens te zeggen, dat de idee van luitenant Gillissen al weer het hoogst gehonoreerde nieuwtje was dat sinds 1 oktober de afsluiting van het zesde jaar op de Ideeënmarkt was gekomen. Maar al met al: voorzitter jhr. mr. A. J. M. van Nispen tot Pannèrden kon spreken van een „Oogstfeest" in de oogstmaand na een vruchtbaar jaar". Gaitskell boekte een stevig succes (Van onze Londense correspondent) In de kritieke fase van de strijd om het leiderschap van de Labourpartü welke thans begonnen is, heeft Gaitskell een eerste succes behaald, doordat het zogenaamde schaduw-kabinet waaruit de enige linkse figuur Anthony Green wood verdwenen is, hem volkomen steunde. Het wordt thans onwaarschijn lijk geacht, dat Harold Wilson zich tegen-kandidaat zou stellen voor de functie van oppositieleider, hoewel hij mogelijk wel zal dingen naar die van plaatsvervangend leider. Het kernprobleem is of Gaitskell. La bours parlementaire leider, het recht heeft zijn functie te behouden, terwijl hij, volgens zijn aankondiging in Scar borough. tracht het besluit van het par tijcongres om eenzijdige afschaffing van kernwapens door Engeland te propage ren, ongedaan wil maken. Volgens de linkse vleugel kan Gaitskell zulks alleen doen wanneer hij als partijleider af treedt en in het Lagerhuis naar de achterbanken verhuist. In de gister avond gehouden vergadering van het socialistische schaduwkabinet. Labours „frontlinie" in het Lagerhuis, schaarde dit zich in zijn geheel achter de officiële defensiepolitiek, zoals deze destijds was geformuleerd door de besturen van par tij en vakbeweging, uitgaande van het behoud van de kernwapens en een on verbrekelijk vasthouden aan het Weste lijk bondgenootschap, met de eis echter dat de NAVO in politieke zin zal worden hervormd. Dit st-ndpunt werd door het partijcongres met uiterst geringe meer derheid verworpen. Er is daarom alle kans dat het volgende congres zal om zwaaien en Gaitskell weer zal steunen. Zijn positie en die van de meerderheid van de Lagerhuisfractie, welke niets van neutralisme wil weten, berust op het verkiezingsmanifest van de party, dat de grondslag heeft gevormd voor het kamerlidmaatschap. De fractie weigert dus naar de pypen te dansen van een wispelturig en emotioneel partijcongres, dat bovendien door on-democraiche blokstemmen van de vakbonden wordt beheerst. Het enige scheve in deze zaak is, dat de partyleiding in vroeger jaren dankbaar deze blokstemmen aanvaard de, toen ze nog het bolwerk vormden tegen links. Men kan zich er daarom niet zo gemakkelijk meer van ontdoen!

Leidsch Dagblad | 1960 | | pagina 3