ROMANTISCH GEKEUVEL GEEFT VERKEERD BEELD VAN ITALIË Oostenrijkse wijnoogst belooft goed te worden Krupp duldt geen enkel Kruppje naast zich. Oost-Duitsland leeft in de toekomst Irmoede is niet schilderachtigen arbeiders in landbouivers niet produktiefste ter wereld )njuiste denkbeelden over een land, dat echter nog vele tekortkomingen heeft.... hooi Wachau-streek presenteert een nieuwe wijnfles om speciale eigen bouquet te accentueren Kleingeestige dreigementen met processen tegen naamgenoten Waarom de Kerk geen functie heeft meer Opgericht 1 maart 1860 Donderdag 20 oktober 1960 Zesde blad no. 30181 (Van onze Romeinse correspondent) Van tijd tot tijd lezen wij in Nederlandse bladen, dat een of andere jo of meer deskundige ten aanzien van Italië, een causerie heeft ge oden over dit land. Zo lazen wij dezer dagen, dat een bekend spreker de conclusie was gekomen, dat men „in het historische Venetië at is dat: het „historische" Venetië, een Venetië, dat tot de ge- liedenis behoort en dus niet meer bestaat?) op een „wonderbaarlijke ie" de „economische rijkdom tot artistieke uitdrukking wist te bren- Wij vinden, dat een diepzinnige opmerking, maar het leek ons ih, dat we wel eens meer gehoord hebben (was het niet Aristoteles, het al vertelde?), dat economische bloei vaak culturele bloei met h brengt. En wat hier over Venetië gezegd wordt, geldt precies zo ir Siena, of Lucca, of Florence, of Brugge of Amsterdam, of noemt maar op. De volgende zin luidt als volgt: „Verder stelde spreker it, dat de armoede der bevolking nu eenmaal voorwaarde moet zijn de meest schilderachtige plekjes". Als wij het dus goed begrepen iben brengt welstand hogere kunstuitingen mee en zou „schilder- itigheid" niet zonder armoede bestaan. iedere dag enkele uren overwerk gedaan en de vakantie moest worden uitgesteld. Na afloop vroeg een deputatie van het personeel aan de directie voor allen en kele extra vakantiedagen en een bij zonder honorarium voor de overuren. Antwoord: dit jaar in het geheel geen vakantie en wat de overuren betreft, die worden volgens het gewone loonpeil be taald, daar aangenomen wordt dat het hele personeel wel extra-fooitjes zal heb ben ontvangen! Alleen een Zwitser, aan andere methoden gewend, protesteerde en werd op staande voet ontslagen. Daar alle luxueuze hotels eigendom zijn van één grote maatschappij, blyft deze man niets over dan in een lagere categorie te gaan werken. eel vaak gebrek an sociaal begrip r eenmaal rijke Venetië was dus :e dagen kennelijk niet „schilder- l". Dat is het pas later geworden het danig verarmde. Helaas is deze stelling" van de spreker niet juist, reten niet goed, wat „schilderachtig" ent, vinden het alleen maar een woord. Waarschijnlijk bedoelt de er een landschap of een oud stads- door geen smakeloze toevoegsels ven. Als hij dit meent, dan was ie oorlog niets in Italië meer „schil- htig" dan de oude stadskern van Nu de oorlog helaas die stad heeft beschadigd, menen wij dat ;tad van Bergamo wel het meest iden en dus „schilderachtige" van Italië zal zijn. Maar Berga- de rijkste stad van het land. iua is in die zin bijzonder „schil- S" en ook alweer heel ryk. itegen kunnen wij met de beste schilderachtigs zien in de „bl- i", waaraan de buitenwijken van zo rijk zijn. „De armoede der heeft dus niets te maken meest schilderachtige plekjes", men zieke, vervuilde kinderen de open riolen spelen en mensen, nen met muildieren, kippen en in een vensterloos vertrek hui- Iderachtig" wil vinden en dus te genieten van de ellende van lemens. Het is ons dan ook een dat iemand in een gids voor net ongebreidelde geestdrift kan over de „schilderachtigheid" t, een der allerarmste steden een oord dat iedere Italiaan i een nationale schande en dat gelukkig voor het overgrote deel [laatste jaren werd gesloopt. Wij fhet vele, vele Jaren geleden be- zijn nooit helemaal van die ~*e bekomen! Produktie vaak laag jrgd, dat de toerist een verkeerde [mee naar huis zal nemen zal de i zaken even recht zetten. Hy [dan: „Zo is de Italiaanse arbeider .eel de produktiefste ter wereld Wt zijn sociale wetgeving door luider land benaderd". Helaas [men zich zo iets op de mouw spelden. Hoe kan iemand be- dat de Italiaanse arbeider de liefste ter wereld is? Dan zou a allerlei takken van landbouw frheid moeten gaan vergelyken, arbeider in Italië en wat een ika, in Frankrijk, in Duitsland, Pland, in Rusland produceert, behoeft Italië niet eens te hebben [om te begrypen, dat dit land, er de bevolking ook is, bij zulk dyking onmogelijk op de eerste |kan komen. Wat de landbouw 'j vooral in het zuiden de pro- Iper man miniem en daar- Iniet geringe werklust schuld gesteldheid van de bodem, de Tijjke versnippering van de grond *~r ondoelmatige levenswijze der 'ders. I'onen niet in alleenstaande hui- [dorpen, maar in grote agglome- «e, wanneer ze behoorlijke be- riolering enz. hadden, aan- Jouden kunnen maken op de tden. De boer trekt er om drie l«ur 's morgens op uit, legt, op |tje gezeten, twintig, dertig ki- I af voor hij een stukje land |w groot als een zakdoek, waar Tgaat werken. Na een uurtje 1 naar een ander stukje grond Vroeg in de namiddag keert hy far „de stad" om daar op de fte gaan staan praten. Deze man [de beste wil ter wereld nooit F „produktiefzijn. In de fa- Ijindt men (niet overal, maar p) verouderde machines, waar- fte veel gevraagd wordt, evenals Ikbeiders. Een industrie, opge ver een ijzeren gordijn van iisme is nooit bijzonder pro- Op papier is het in orde ftociale wetgeving betreft, is er wel het een en ander, dat «dwingt en er zijn categorieën «en, bankpersoneel en nog en- peen grote mate van bescher men. Met de arbeiders is het s gesteld. Wy raden bovenbe- sprekers, aan by een volgend Italië wat minder onder te zitten en bijv. eens te met arbeiders in Turijn, vooruitstrevende stad en die [toestanden het best zijn. Hij psschien tot ander inzicht ko- I willen hier *een paar recente l'an sociaal begrip vertellen. *de Olympische Spelen heeft, plf spreekt, het personeel in een bijzonder drukke tijd grootste en meest luxueuze a Rome heeft het personeel Arbeiders machteloos Tweede voorbeeld. In een fabriek te Scandiano bij Reggio Emilia werd de volgende „oekase" uitgevaardigd: „Deze bedrijfsleiding heeft reeds meermalen de werklieden doen waarschuwen, dat tijdens de werkuren het spreken ver boden is. Dit besluit berust op het feit, dat geen werkman enige reden kan hebben om tot iemand anders te spre ken dat tot de opzichter van zyn af deling. Wie na tweemaal te zyn ge waarschuwd nogmaals dit verbod over treedt, zal zonder meer worden ontsla gen". In deze gezellige fabriek worden geen precisie-instrumenten vervaardigd, maar dóódsimpele vloerplavuizen. De arbeiders staan machteloos tegen over deze willekeur, omdat er volgens het ministerie van Arbeid ongeveer 700.000, volgens de arbeidsbeurzen 1.600.000 werklozen zijn. Ook het feit, dat men op een miljoen nauwkeurig niet kan zeggen hoe groot de werkloos heid is, bewijst wel, dat in de prak tijk de sociale wetgeving te wensen laat. En wie aan de jongens, soms nog geen 14 jaar oud, die de espresso-machines bedienen, eens vraagt wat hun werk uren zijn, is het antwoord niet acht, maar veertien of zestien. Er is heus nog heel wat te doen!! Enorme huren Een summum van dwaasheid zijn „de ruime flats in de nieuwe stadsdelen met een huurprijs van slechtstwin tig gulden per maand". Voor veertig gulden wordt men zelfs „na veertig jaar" Advertentie GISPEN MEUBELEN BIJ: DEMMENIE Haarlemmerstr. 167-171 (Van onze Weense correspondent) Dezer dagen is men in Oostenrijk met de wijnoogst begonnen. Dat is aanzienlijk later dan een twintig jaar geleden, omdat men tegen woordig de druiven langer in de zon laat hangen, waardoor het suiker gehalte groter en het aroma sterker wordt, ook al neemt de hoeveelheid wijn daardoor wel iets af. In de Wachau, de wijnstreek langs de Donau tussen de stadjes Dürnstein en Krems, wordt een gedeelte van de druiven zelfs nog later geoogst, namelijk in de eerste weken van november. Dat wordt dan een wijn, die een bijzonder zoete smaak en een hoog alcohol-gehalte heeft en die de naam „Spatlese" krijgt. Louwes-herdenking iu landbouwschap De voorzitter van het Landbouwschap, de heer A. W. Biewenga, heeft gisteren bij de aanvang der bestuursvergadering een korte rede uitgesproken ter herden king van de overleden oud-voorzitter, de heer H. D. Louwes. De heer Louwes is de eerste voorzitter van dit publiekrechtelijke orgaan ge weest en zijn inzioht en zijn onvermoeid ijveren hebben er veel toe bijgedragen dat dit orgaan van samenwerking in de landbouw tot stand is gekomen, zo zei de heer Biewenga. Een der eersten is hij geweest, die de noodzaak inzag, dat de landbouw zich in deze veranderende we reld moest bezinnen op zijn plaats in de samenleving, en zich zodanig moest uit rusten, dat hij zijn plaats als volwaardig deelgenoot naast de andere takken vaü het economische en maatschappelijke le ven kon handhaven. Van hem is de idee van samenwerking in de landbouw afkomstig. Toen die sa menwerking in 1954 een publiekrechte lijke status kreeg in het Landbouwschap, was een zijner idealen hiermee bereikt. Als Louwes dacht en sprak over de landbouw, had hy niet alleen het oog op het bedrijf. Het gezin van boer en arbeider ging hem evenzeer ter harte. Voor het maatschappelijk aanzien van de agrariërs en het agrarische gezin was hy evenzeer bezorgd. Dit kwam voort uit zijn grote menselijke bewogenheid met het leven van anderen. In grote dankbaarheid, zo besloot de heer Biewenga, zullen wy zyn persoon en arbeid blijven gedenken. Het Land bouwschap wil gaarne bevorderen, dat deze ook voor de toekomst, door de uit gifte van een boekwerk, in meer blijven de vorm wordt vastgesteld. eigenaar van de ruime flat. Myn werk ster, die heus doodarm is, woont met haar zuster in een heel klein flatje (een echte kamer en een keukenkamer met douche) en betaalt 25.000 lire, dat is honderdvijftig gulden per maand. De allergoedkoopste krotten in Rome kos ten toch nooit minder dan 20.000. Er staan in Rome duizenden woningen te huur, in alle wyken, maar dat zijn woningen die ten minste een 60.000 lire (fl 370.moeten opbrengen. De huizen in de nieuwe wyken zyn bar slecht gebouwd, uit het goedkoopste materiaal (ook al ligt er een dun schijfje marmer op de trappen en al zien ze er op het eerste gezicht heel redelijk uit) en ver zakkingen, zelfs instortingen, komen her haaldelijk voor. Wat de cijfers zeggen Dat Milaan wolkenkrabbers heeft, valt niet te loochenen, maar dat ze hoger zijn dan die in New York is weer een van de onbegrijpelijke overdryvingen. En het is volkomen dwaasheid, dat Italië met zijn nationale inkomen Frankrijk reeds voorbystreeft en En geland benadert. Hier zijn de officiële cijfers, ontleend aan het „Compendio Statistico Italiano" van 1959: Engeland: 21.920 miljard lire, Frankrijk 20.960 miljard lire, Italië: 15.857 miljard lire, waarby men er rekening mee dient te houden, dat Italië zes miljoen in woners meer heeft dan Frankrijk! Bo vendien is het ergste euvel van Italië niet, dat het nationale inkomen te laag zou zyn, maar dat het verschil tussen schatryk en straatarm zo ontstellend groot is en helaas eer toe- dan af neemt, Uit het bovenstaande (voorbeelden, die met ontelbare te vermeerderen zijn) blijkt wel, dat het nodig is, dat iemand, die over zijn „oude liefde" spreekt (Ita lië is overigens ook onze oude liefde) er verstandig aan doet zijn gegevens te controleren. Anders ontstaan er vol strekt onjuiste denkbeelden ten aan zien van een land, dat bij al zijn schoonheid ontelbare tekortkomingen bezit. Advertentie GISPEN MEUBELEN SCHEPPEN IN UW KANTOOR EEN SFEER VAN STIJL EFFICIENCY EN SOLIDITEIT DIE INDRUK MAAKT OP UW BEZOEKERS UW PERSONEEL BINDT EN HET WERK STIMULEERT inlichtingen worden U gaarne verstrekt door de plaatselijke GISPENdeale'# CULEMBORG (Van onze correspondent in Bonn) De machtige Kruppfabrieken te Essen (110.000 arbeiders, omzet 3.5 miljard mark) hebben de afgelopen jaren tot drie maa Itoe op succesvolle wijze een hoogst eigenaardige stryd gevoerd tegen naamgenoten van de machtige enige aandeel houder van dit gigantische bedryf, Alfried Krupp von Bohlen und Halbach. In alle drie gevallen waren de eigenaars van heel wat kleinere bedrijven dan het concern van Alfried Krupp gedwongen de naam van hun onderneminkje te veranderen. Het was het bepaald niet van sensa- tielust gespeende weekblad Der Spiegel, dat onlangs in een dorpje in de deel staat Rijnland-Palts de 36-jarige pot tenbakker Alfred Krupp ontmoette. Pottenbakker Krupp heeft sinds 1948 in Hillscheid een bedrijfje, firmanaam tot voor kort „Alfred J. Krupp". Maar op een kwade dag begon het mammoetbe- dryf uit Essen een offensief tegen zijn naamgenoot uit Hillscheid dat vier maanden duurde. De juristen van Krupp-Essen betoogden hardnekkig dat de mogelijkheid van een naamsverwisse ling met Krupp-Hillscheid best mogelijk was .hetgeen tot onaangename dingen zou kunnen leiden. Ja, zij suggereerden dat Krupp-Hillscheid - 14 man perso neel, produkten: vazen, potten en bak stenen - wel eens zou kunnen profite ren van zijn „goede" naam bij de afzet van zyn spullenZij eisten kort en goed: verandering van de firmanaam en verandering van het postpapier van het kleine firma'tje uit Hillscheid en een wijziging van de aankondiging per tele foon van: „Hier is Krupp" in „Hier is nummer 550". Zo niet, dan hing het pot ten- en steenbakkertje een peperduur en lang proces boven het hoofd, waarvan de inzet 100.000 mark zou bedragen. Krupp-Hillscheid capituleerde voor dit dreigement De snoepgoed-importeur... Want de juristen van Krupp-Essen konden het kleine Kruppje uit Hillscheid het verloop van een proces laten zien, dat zij om precies dezelfde reden na de oorlog tegen een machinefabrikant Al fred Krupp uit Hilden bij Düsseldorf wél hadden gevoerd. De machinefabri kant was eerst niet voor de Juristen uit Essen door de knieën gegaan. Hij ging voor het gerecht en vocht als een leeuw, maar verloor wegens de mogelijkheid van oneerlijke concurrentie, welke vol gens de rechters in zyn firmanaam stakHij moest de naam van zijn firma wijzigen van Alfred Krupp in August Alfred Krupp, en een bedrag van vyf cijfers aan proceskosten neertellen! Pottenbakker Krupp uit Hillscheid noemt zich nu dan maar „Akru - Klin ker - Keramik Josef Alfred Krupp" en meldt zich aan de telefoon met „Hier is 550" Prompt meldde zich dezer dagen in een ingezonden stuk Kruppje nummer drie. Het was de importeur van snoep goed Josef Krupp uit Miilheim. Ook hy berichtte, dat de grote Krupp uit Essen hem niet zo lang geleden gedwongen had zyn firmanaam te veranderen van „Jo sef Krupp, import, Essen-Stadtwald" in „Josef Krupp en Rudolf Liell, in snoep goed". Want, zo schreef hy sarcastisch én verdrietig, ik ben een kleine snoep goedhandelaar en de mammoetfirma Krupp in Essen vreesde, dat zy door myn naam aanzien zou verliezen. Ik ben zelfs gevlucht naar een andere stad, ook al omdat men eiste dat na myn dood, de naam Krupp niet meer in myn firma zou worden gebruikt Ofschoon men met het oog op het vochtige weer van de laatste maanden aanvankelijk op een minder goede oogst had gerekend, belooft het wijnjaar 1960 toch beter te worden dan was ver wacht, want de warme zonnedagen van de laatste weken zijn gunstig geweest voor de kwaliteit van de betere soorten. De prijs zal hoogstwaarschijnlyk ge lijk blyven, omdat de wijnboeren, de coöperaties en de zelfstandige wijn handelaren voorraden genoeg hebben van de laatste jaren, zodat het even wicht tussen vraag en aanbod gehand haafd en daarmee de prijs gelijk blijft. In de Wachau is men bovendien met een nouveauté voor de dag gekomen. Nadat men totnu toe in geheel Oos tenrijk voor witte wynen de in Duits- De nieuwe fles voor de Wachau- wijn. land gebruikelijke flesvorm had over genomen, is men er nu toe overge gaan om voor de Wachau-wijn een afzonderlijke flesvorm te ontwerpen, die nu in de handel is gekomen. Deze fles onderscheidt zich van de Duitse door een kleine verdikking van de hals in de vorm van een ring. Daardoor wordt niet alleen het breken voorkomen, maar bovendien wil men op deze manier voor namelijk in het buitenland propagan da maken voor de speciale Oosten rijkse wijn, die een geheel eigen smaak en bouquet heeft en daarom in een aparte fles wordt gepresenteerd. De Kerk in de DDR (I) (Van een bijzondere medewerker) Een van de meest boeiende, maar door buitenlanders weinig bezochte steden in Europa is Berlijn, brandpunt tussen Oost en West, tussen twee economische en politieke blokken, tussen twee wereldbeschouwingen. Waar ter wereld heeft men de gelegenheid zó achter het ijzeren gordijn te gluren als in deze stad? Waar ziet men zó scherp de grens tussen de twee blokken, waarin de wereld van vandaag verdeeld schynt te zyn? In dat Berlyn met zijn 3.5 miljoen inwoners proeft de westelijke mens iets van hetgeen de heersers van oostelyke landen beweegt op te treden zoals zy dat doen. Gaat men iets ervaren van hetgeen achter tal van moeilijkhedenveroorzakende maatregelen verborgen ligt. Berlijn stad tussen twee werelden Berlijn mag momenteel dan geen mooie stad zyn, zij heeft in ieder geval alle charmes van een wereldstad en be zit daarnaast de sfeer van een grens plaats tussen twee machten, die nu al jarenlang het wereldbeeld beheersen. Twee machten, die elk in BerRjn een etalage hebben gebouwd, waarin ze tegen elkaar opbieden, van waaruit ze elkaar naar beneden proberen te druk ken. Wie in West-Berlijn rondloopt, ziet overal speciale vitrines, waarin hy kan zien hoe in het betreffende stadsdeel nog zal worden gebouwd. Hy kan er een ten toonstellingsruimte binnenstappen om er te leren, dat na de oorlog al zo'n 80 kilometer ondergrondse spoorbaan is aangelegd, een afstand, die nog zal groeien tot 200 kilometer. Hy leest er, dat de stad wordt verlicht door 74.500 straatlantaarns, waarvan 46.500 zyn uit gerust met gaslampen!en leest er meer interessante cyfers, byvoorbeeld, dat de stad uit een twaalftal zelfstandige ge meenten bestaat, ieder met een eigen gemeenteraad en een burgemeester. Aan het hoofd staat de senaat met de rege rende-burgemeester, Willy Brandt. De binnenstad van West-Berlijn is zeer mo dem met hoge gebouwen in een styl, die men overal in het westen tegenkomt. Er zyn byzonder veel winkels en kantoren gebouwd. De propagandaborden vertel len, dat van alle vyf Berlyners er één in een nieuw huis woont. De architec tuur is nu eens strak, zakelyk, dan weer speels. Het verkeer is er byzonder druk, op mooie dagen zyn de (verwarmde) terrasjes druk bezet, er zyn vele uit- gaansmogelykheden. En in de avond uren flitsen de lichtreclames uit en aan, komt het drukke leven ook 's-nachts nauwelyks tot rust. Ook dan ryden de trams en bussen. Kortom, West-Berlyn is een levendige, zich vernieuwende stad. Oostelijke etalage De oostelyke wereld is geheel anders. Wat daar het eerst opvalt, zyn de vele, vele ruïnes. Stratenlang. Overal inge storte gebouwen, holle vensters, waar door de boomtakken soms naar buiten steken. Tot Oost-Berlijn behoort name lijk ook het oude stadscentrum, dat in de oorlog voor 85 werd verwoest. Waarom dat puin niet is opgeruimd? De Oostberlyner, althans hy, die met het nieuwe regime sympathiseert, zal u met trots vertellen, dat zyn regering het eerst heeft gedacht aan het bouwen van woningen voor arbeiders. Sinds 1949 zyn er 224.500 nieuw gebouwd of gerestau reerd. Een respectabel aantal! Hy zal u voorts meteen naar de Stalinallee brengen, de oostelyke etalage. Een nieu we, brede straat met grote hoekige ge bouwen. geheel in Moskovitische stijl. Een straat, die nog verder doorgetrok ken zal worden, die vele honderden mo derne woningen met beneden staats winkels omvat. Een straat met de allure een wereldstad waardig. Maar het leven, zoals wy dat in het westen kennen, het drukke verkeer, de lichtreclames, de terrasjes, ontbreken. Toekomstdroom Alles gebeurt er in grote ernst. Alles is gericht op de wereld van morgen, zoals de marxist zich die voorstelt. Hy streeft naar een klasseloze maatschappy, waarin alle mensen gelijk zyn. Waarin ze zyn teruggekeerd tot de oerstaat, toen de ene mens zich nog niet boven de ander had geplaatst, toen de mens nog vry was. Tot die oermaatschappy moet de mens terug. Niet alleen economisch, maar ook geestelyk. Hy moet weer vry worden van alles, ook van de godsdienst. Eens zal hy zich vrywillig schikken naar de belangen van het geheel. Die weg moet de wereld niet gaan langs de weg van de evolutie, maar langs de weg van de revolutie. Misschien niet meer zo bloederig als in 1917 in Rus land, maar toch wel met geweld. De laatste hinderpalen moeten krachtdadig worden opgeruimd. Eén van die hin derpalen is de godsdienst. Die maakt de mensen onderworpen, afhankelyk. De kerk is een instelling van het ka pitalisme. Om het volk voor te bereiden op die toekomst ,moet het heropgevoed worden. Vandaar de leuzen langs de weg, de spandoeken, de luidsprekers op het Rode Plein van Oost-Berlyn. Die propaganda vindt men in iedere krant, in de radio, de bioscoop de televisie, ja zelfs in het programmaboekje van de schouwburg. Ja, die regering van de Duitse De mocratische Republiek heeft het druk. Die moet een verwoest land herbouwen, een volk heropvoeden, een nieuwe gene ratie de juiste wereld- en maatschappy- beschouwing bybrengen. Positie van d» Kerk Op de weg, die het Oostduitse volk moet gaan, is de kerk, zoals gezegd, een hinderpaal. Die draagt, evenals het kapitalisme, weliswaar een dodelijke kiem in zich, maar dat proces van uitsterven moet versneld worden. Daarom wordt de kerk veel verboden: geen eigen pers, geen mogelykheden voor radio of te levisie, geen gedrukte convocaties, na genoeg geen herstel van verwoeste ge bouwen Van deze ontwikkeling zyn de kerken geschrokken. Vele tientallen jaren zyn ze, althans voor ons gevoel, in de wat ten gelegd. De overheid inde de by- dragen. zorgde voor veel materiële za ken. Uit traditie was by na iedereen lid. Zo'n 85 van de bevolking was protestant. Het was vanzelfsprekend, dat men werd gedoopt, dat men na de lagere school lid werd, dat men in de kerk trouwde, dat de dominee voor de be grafenis zorgde. Men was echter het zicht op het werkelijk gemeente-van-Christus-zyn min of meer kwyt geraakt. De kerk was voor velen slechts een decoratie voor hoogtydagen geworden. Deze situatie wreekt zich thans. De overheid heeft heel handig Ingehaakt op de „religieuze behoeften" van velen. Men kent in Oost-Duitsland thans de socialistische naamgeving (in plaats van de doop), de „Jugendwelhe" in plaats van de beiydenis, men kent een so cialistische huweiykssluiting en zelfs een socialistische begrafenis. De overheid schiep als het ware een nieuwe religie. Voor de kerken betekent dit alles ener- zyds een geweldig functieverlies en een vermindering van leden. Ook al omdat het in de D.D.R. zo langzamerhand een waagstuk gaat worden lid van de kerk te zijn. Maar er is ook een winstpunt. Zij, die bleven, gaan namelyk meer en meer de waarde van hun geloof ervaren. De kwaliteit van de leden wordt om te zeggen beter. Daarnaast zoekt de kerk naar nieuwe mogelykheden in een stork veranderde situatie. Maar daarover ln een slotar tikel meer.........

Leidsch Dagblad | 1960 | | pagina 17