GA 'N OPEL RECORD RIJDEN Britse Motor Show in Earls Court: geen opvallende veranderingen. Gestadige verbeteringen over de gehele linie DA F begint dit jaar met verkoop in Engeland Antwoord op Amerika 's compact, Technische snufj tevens voor nieuwe snelwegen Eichmann lang met rust gelaten omdat velen niet vrijuit gaan. N.v.HET MQtQRHUIS „GENOUSIE", EERSTELING VOOR TONEEL VAN OBALDIA DONDERDAG 20 OKTOBER 1960 (Van onze Londense correspondent) Glanzend en fonkelend maken 360 modellen uit tien landen hun opwachting op de jaarlijkse Motorshow in Earls Court (nog steeds de grootste automobieltentoonstelling ter wereld), welke gisteren is ge opend. Alsof de schittering van deze prachtige verzameling kleurrijke en gloednieuwe wagens nog niet aantrekkelijk genoeg is, heeft men dinsdag bij de „generale repetitie" speciaal ten behoeve van de televisie gezorgd voor platina-blonde mannequins en gracieuze balletdanseres jes als een extra bekoorlijke versiering. Deze afleidingsmanoeuvre kan echter het feit niet verbloemen, dat de show weinig nieuws heeft te bieden. Het is misschien onredelijk zulks te verwachten na de vele noviteiten welke de laatste jaren zowel in Engeland als elders hun intrede hebben gedaan. Vorige keer kwamen de Britten met tal van nieuwe dingen op de proppen zoals de handige Minicars van het BMC-concem (Morris en Austin), de pittige Triumph-Herald van de Standardfabrieken en de vernieuwde Austin-55 en Ford Anglia! kleine Britse wagens, welke hun levens kracht hebben bewezen en ontegenzeg lijk in de komende concurrentiestrijd een hoofdrol gaan spelen. Tet wachten is op de aangekondigde baby-Hillman, welke over ruim twee jaar op de markt zal verschijnen. Een wereld scheidt de ze klasse van de aristocraten Rolls Royce en Bentley, even onverstoorbaar en on genaakbaar als ooit. Een nieuwkomer is een opmerkelijke sportwagen Lea Francis Leaf-Lynx, zescilinder, 2 1/4 liter, waarvan de prijs inclusief aan koopbelasting 2096 pond sterling be draagt. Er is ook nog een super-luxe Jensen salonwagen van 3195 pond ster ling Nieuwigheden vooral onder de motorkap De grote fabrikanten bepaalden zich deze maal hoofdzakelijk tot sterkere mo toren, nieuwe carrosserieën en een alge mener schoonheidsbehandeling. De mees te nieuwigheden vindt men op deze show onder de motorkap. De verrassing van de expositie is de Vanguard Six van Standard, voorzien van een krachtige zes-cilinder S 1998 cc motor, en vooral bedoeld als het Britse antwoord op de Amerikaanse com pactors, welke thans ook in Londen paraderen. Deze snelle elegante en le vendige wagen welke over grote reser vekracht beschikt en in enkele seco den tot 145 kilometer kan optrekken, is tevens bestemd voor het nieuwe snel- wegennet, dat Engeland na lange aar zeling als laatste in Europa bezig is te scheppen. Deze inwendig vernieuwde Vanguard is ook te krijgen als stationwagen. De Vanguard 4 (four) waaruit de six is voortgekomen en met hetzelfde uiterlijk als deze blijft in produktie doch talrijke gedetailleerde verbeteringen zijn zonder prijsverhoging aangebracht. Rootes zorgt voor een primeur in de vorm van een grotere en snellere Sunbeam-Alpine, wel ke zich altijd zo kranig in de rallyes heeft gehouden en thans een verhoogde capaciteit bezit van 1592cc (tegen vroe ger 1494cc). De 1.6-liter motor waar borgt een versnelling zonder enige in spanning tot 160 kilometer. BMC komt voor de dag met de Mini tweelingen, getransformeerd als station cars, terwijl de Austin 55 en de Mor ris-Oxford zich als volwassen reiswa gens ontpoppen, zonder dat zij iets van hun oorspronkelijke, jeugdige charme blijken te hebben verloren. De uiterst plezierige Triumph-Herald welke zijn kinderziekten te boven schijnt, doet zijn intrede als open wagen. DAF naar het centrum Onze DAF, welke nog altijd hoogst attractief is, is op deze show voor de derde maal van de partij, maar thans voor het eerst met een stuur aan de rechterkant voor het linkse Engelse ver keer. De Eindhovense produkten staan het dichtst bij het centrum van de expositieruimte in plaats van in een hoekje achteraf zoals op vroegere shows. Trouwens, de DAF is in Londen over zijn plankenkoorts heen en op het punt om in het volle voetlicht te treden. Exportleider Derksen, zet alles op al les om de verkoop in Engeland nog voor het einde van dit jaar op gang te brengen. Het geheim van een goede afzetorganisatie in het buitenland is niet alleen een geschikte en ervaren dealer te vinden, zegt hij, maar tevens te zorgen voor de onontbeerlijke service. Hiermede was natuurlijk veel tijd ge moeid maar men heeft gezorgd dat de aandacht op de DAF gevestigd bleef zodat de degelijk-Nederlandse voorbe reiding op goede resultaten mag reke nen. De DAF is uniek als de enige kleine wagen ter wereld zonder kop pelingspedaal en daarom op deze show nog steeds veel belangstellenden trek kende bezienswaardigteid. De Vauxhall-Velox kreeg een grotere motor van bijna drie liter waardoor de snelheid tot over de 140 kilometer ver hoogd wordt. Maar het zijn vooral de Advertentie Borculo kan weer naar de bioscoop De enige bioscoop van Borculo zal haar poorten weer openen. De raad van Borculo heeft gisteravond besloten de belasting op bioscoopbezoek in Bor culo weer terug te brengen van 25 op 20 procent. De 5000 inwoners van dit Achter- hoekse stadje hebben het enkele maan den zonder bioscoop moeten doen, omdat de raad ongeveer vier maanden gele den besloot de belasting tot 25 procent te verhogen. De expiciia.it van het theater, de heer Peters. Kondigde aan, dat in dat geval de exploitatie van het theater tot de onmogelijkheden zou gaan behoren en sloot de poorten toen de verhoging er toch door kwam. Kort geleden besloot de jeugd van Borculo te gaan demon streren ten faveure van de opvatting van de bioscoopdirectie. Deze demon stratie is nu overbodig geworden. De meeropbrengst van de belasting op het bioscoopbezoek zou bestemd worden voor hoge. subsidies aan plaatselijke verenigingen. Burgemeester N. B. ten Bokkel Hui- nink zeide in zijn verklaring, dat door de bemoeiienis van de Bioscoopbond de Geen concurrentie van V.S. Evenals in Parijs gaat er in Londen vanzelfsprekend grote interesse uit naar de Amerikaanse compact-cars, welke echter ook voor de Britse markt uiterst kostbaar zijn. In Engeland zijn ze voor namelijk bestemd voor de daar wonende Amerikanen. Concurrentie in eigen land behoeven de Britten daarom niet te vrezen, ook omdat de compacts geen rechts stuur bezitten. Maar wel is het zeker dat hun export naar de Ver enigde Staten een veer zal moeten laten, omdat de compact daar ongeveer gelijk in prys zijn. Niettegenstaande alles blij ven de Britse autofabrikanten optimis tisch. BMC (British Motor Corporation, wel ke o.a. Morris en Austin maakt) bijv. rekent in de komende twee of drie jaren op een afzet op het Amerikaanse continent voor een waarde van honderd miljoen dollar en ook Rootes is vol goede moed vooral omdat men voorlo pig hoopt te blijven profiteren van de omstandigheid dat vele Amerikanen zijn overgegaan tot aanschaffing van twee wagens per gezin: de kleinere voor de zakenman, die naar zijn kantoor gaat en deze daar gemakkelijker kan par keren en de grote slee of stationcar voor de huisvrouw om de kinderen naar school te brengen en er boodschappen mee te doen in de aan de buitenkant der woonwijken gelegen winkelcentra met ruime parkeergelegenheid. Tijdelijke inzinking De altijd zeer gevoelige automobiel industrie verkeert op het ogenblik ech ter in een zekere crisis-stemming als gevolg van een kleine terugval in de Amerikaanse afzet, gekoppeld aan de afneming van de binnenlandse vraag door kredietbesnoeiing, maar de inzin king is zeker van tijdelijke aard omdat de algemene vraag naar auto's, naar men verwacht, over het geheel een stij gende lijn zal vertonen. Hoewel BMC de produktie met 12 1/2 percent (twaalf en een half percent) heeft verminderd, en het bedrijf ernstig te lijden heeft onder allerlei proteststakingen tegen het werken op halve kracht, is de produktie van deze fabriek nog steeds groter dan vorig jaar! Het zijn de belangrijke produktieuit- breidingen welke mede tot een tijde lijke overvloed hebben geleid. Men vraagt zich daarom af of er mede om op het Europese vasteland te con curreren waarop de Britten zich thans met hun veel beter toonbare modellen voor het eerst serieus lijken te gaan toeleggen geen sprake zal dienen te zijn van prijsverlaging. Inderdaad is het de teleurstelling van deze show dat er geen gezinswagenszijn beneden de 500 pond sterling. Technische snufjes Wat de technische snufjes betreft dient in de eerste plaats te worden vermeld de hoogst opmerkelijke Engelse uitvinding van een bezine-injector, een pompje dat de altijd nog al veel last veroorzakende carburatter kan vervan gen. Deze injector, welke alle mogelijke voordelen bezit, zoals gemakkelijker star ten en versnellen, zuiniger benzinever bruik, tegengaan van bevriezing en min der motorsljjtage, kan ook in de kleinste motor worden aangebracht en betekent een enorme technologische stap voor waarts. Verder zijn er het vier-koplampen- systeem, toegepast voor de Humber Su per Snipe, een nieuw type elektrische generator, welke waarschijnlijk in de toekomst de gewone dynamo zal kun nen vervangen, de schijfremmen met een grotere veiligheid voor de snelle wagens zoals deze thans voor de hele Fordserie als een „extra" te verkrijgen zijn, een los hard dak dat bij de con vertible Hillman voor de wintermaanden is te gebruiken, veiligheidsgordels waar- Floriade ook financieel een succes, zegt men D« voorzitter ran de Vereniging ,J)e Nederlandse Bloemisterij", dr. A. J. Ver- hage, die tevens voorzitter was van dg „Floriade" heeft op een in Utrecht ge houden bijeenkomst van de vereniging meegedeeld, dat de „Floriade" aan haar doel heeft beantwoord en dat de finan ciële resultaten zo bevredigend zullen blijken te zijn. dat aan de gemeente Rot terdam een niet onbelangrijk bedrag zal kunnen terugvloeien. In de naaste toekomst, aldus dr. Ver- hage, zal men zich moeten bezighouden met de vraag, of de resultaten van de „Floriade" rechtvaardigen, dat over een bepaalde tijd in Nederland weer een in ternationale tuinbouwtentoonstelling ge organiseerd wordt. Naar zijn mening zal hiermee in ieder geval geruime tijd moe ten worden gewacht, omdat dergelijke tentoonstellingen elkaar nooit sneller zul len mogen opvolgen dan in een tijdsver loop van bijvoorbeeld tien Jaar. Daarvoor zijn, volgens heer Verhage, de inspan ningen van de tuinbouw voor dergelijke tentoonstellingen te groot, terwijl het ook van grote betekenis is, dat de sorti mentsvernieuwing in een bepaald tijd vak op zo'n expositie naar voren komt. Dr. Verhage merkte tenslotte nog op, dat de vereniging zich het volgend Jaar zal bezighouden met de vraag, of aan een opvolging van deze internationale tuinbouwtentoonstelling gedacht moet worden. voor veel propaganda wordt gemaakt, doch welke nog bij uitzondering beho ren tot de standaarduitrusting en waar tegen als bezwaar wordt aangevoerd dat zij de automobilist een misplaatst zelf vertrouwen zouden geven. Betveringen van journalist Brand Miljoenen hadden gered kunnen wordenals men ivaarde had gehecht aan de rapporten Arrestatie had drie jaar geleden al kunnen geschieden. De Israëlische journalist Joel Brand, die heeft deelgenomen aan het speu ren naar Eichmann en die waarschijn lijk als getuige zal voorkomen in het proces-Eichmann, heeft in Keulen be weerd dat aan de Westduitse autori teiten al drie jaar geleden het Argen tijns adres van Eichmann bekend was. „Drie jaar geleden sprak ik met een van de hoogste autoriteiten van de Westduitse justitie", zo vertelde Brand op een persconferentie, „en hij zei: Eichmanns adres is ons bekend." Brand beweerde dat dit het zelfde adres was waar Eichmann dit jaar door Israëliërs is gearresteerd en dat de arrestatie drie jaar geleden op de zelfde plaats had kunnen geschieden. Brand zei, dat de ambtenaar met wie hy drie jaar geleden had gesproken, weigerde te zeggen waarom West-Duits- land niet tegen Eichmann optrad. In antwoord op een vraag, verklaarde Brand dat Martin Bormann stellig ook nog in leven was. Hjj zei dat hij een Spaans persoonsbewijs had gezien dat door Bormann in Zuid-Amerika was gebruikt. Maar Brand lichtte toe dat Israël meer belangstelling had voor Eichmann dan voor Bormann en hij beweerde dat, als de Israëliërs zich niet hadden belast met de aanhou ding van Eichmann, niemand anders dat zou hebben gedaan. Ook beweerde hij dat Eichmann door anderen met rust was gelaten, omdat anders vele voor aanstaande mannen in diskrediet zou den geraken, niet alleen Duitsers, maar ook Engelsen, Fransen, Amerikanen, Russen, neutralen joden, zowel als niet- joden. De fout van deze mensen was ge weest, dat zij blind waren geweest en geen geloof hadden gehecht aan de aan hen uitgebrachte rapporten over de on derdrukking der joden. Als in het pro ces zou worden bewezen dat miljoenen gered hadden kunnen worden, zouden vele vooraanstaande mensen niet vrij uit gaan en daarom had men de zaak maar laten rusten. Exclusieve afwerking tot in alle details 'n Reus van 'n motor - onvermoeibaar Meer kilometers op minder benzine. Rotsvaste wegligging. Verrassend comfort voor alle inzittenden. Een zee van kofferruimte. Langere levensduur. Uitzonderlijk lage onder houdskosten. De hoogst denkbare inruil- waarde. Niet zonder reden is OPEL de meest verkochte wagen van de laatste jaren. En de vraag stijgt en stijgt en stjjgt. Kom kijken in ome Showrooms, waar wij de nieuwe Rekord exposeren, ook de Opel Kapitön, in al zijn glorie en gloed Demonstratie en proefrit verplichten U tot niets. Het model 1961 is nog maar nauwelijks leverbaar - toch gingen duizenden U reeds voor. Geen wonder! Zie wat U krijgt voor een relatief lage prijs. Fantastisch deze wagen, met een hele reeks aantrekkelijke voordelen. LEIDEN Stationsweg 1 en 2. Tel: 01710-24741 Official Dealer van OPEL - CHEVROLET - BUICK Jean Vilar deed een gelukkige greep met surrealistisch stuk in zijn proeftheater (Van onze Parijse correspondent) René de Obaldia, die tevoren in kleinere kring al wat aandacht had getrokken met twee romans en een paar bundels gedichten, heeft zich nu ook in deze eersteling „Genousie" als een toneelschrijver doen kennen van grote originaliteit. En het is Jean Vilar, die men in zijn hoedanigheid van directeur van het officiële proeftheater Recamier, voor deze ontdekking erkentelijk mag zijn. Zijn stuk speelt, gedurende de drie bedrijven, welke het omvat, zonder onderbreking in een salon, en twee mannen en een vrouw staan daar als hoofdpersonen in het centrum van de handeling. Bou levard-toneel derhalve? ja en nee. Ja, vanwege het milieu en deszelfs een tikkeltje beperkte geestelijke horizon, maar nee, omdat De Obaldia het pretentieuze snobisme van dat Parijse salonleven toch met grote kennis van zaken op de korrel neemt, waarbij hij zich bedient van het soort wapen van de spot dat hij aan het arsenaal van het surrealisme ontleende, waartoe een Ionesco zich eerder ook al wel had gericht. Genousie is een denkbeeldig land dat „nog verder dan Perzië" moet zijn gelegen, en waarvan we in het stuk niet meer vernemen dan de wat gemeente had moeten Bioscoopbond d( terugkrabbelen. Jacques Soiistclle, die enige tijd geleden uit de Franse regering werd gezet, omdat hij er te afwijkende meningen over de Algerijnse poli tiek op na hieldt it weer, op het I toneel verschenen tijdens een pers conferentie, waarin hij pleitte voor een nieuwe partij van nationale hergroepering". Soustelle tijdens zijn nëtÊomttingen. tsjllpende taal die gesproken wordt door de broze Irene, de vrouw van een gerenommeerde en gevierde Parij se dramaturg, die een der gasten is van Madame De Tubereuse, wier cock tailparty in het begin zich al in ein deloze verveling voortsleept. Er is ook nog een professor van de Sorbonne, een mondaine kerkorganist en een zwaarwichtige en woordenrijke neuro- psychiater van de partij, alsmede ten slotte en bovenal de jonge dichter Christian Garcia. De driehoek: laatst genoemde poëet, zijn confrater en diens echtgenote. Christian en Irene wor den, aan het einde van het eerste bedrijf aan elkander voorgesteld, en de vonk springt met volle lading en onmiddellijk over. Een heel ander register In plaats echter van dit moment af in de licht-parodische stijl en tech niek van het society-stuk te vervolgen, trekt de schrijver nu een heel ander register uit, en zo zou het tweede bedrijf door een hoogbegaafde discipel van Ionesco of Audiberti geschreven kunnen zijn. De jonge dichter be leeft nu zijn spontane wensdroom en hij handelt volgens voorschriften, die enkel en uitsluitend gericht zijn op het enige doel waardoor hij gehypno tiseerd wordt: het bezit van dat ethe rische kindvrouwtje. En, net als vaak in een droom, blijkt iedereen zyn be weegredenen gemakkelijk te kunnen billijken, of althans te aanvaarden en alle complicaties en risico's die in het vulgaire dagelijkse leven met zo'n on wettige verovering gepaard plegen te gaan, blijven hier dan ook consequent achterwege. Met een revolver, welke de butler hem op een satijnen kussen tje aan komt bieden, paft dichter Gar cia zijn rivaal neer die zich, zonder een dropje bloed te vergieten, confor- tabel uitstrekt op de divan. En ook de rest van het gezelschap, dat zich in tussen in een aangrenzend vertrek aan tafel zet, heeft geen haan naar de hygiënische moord gekraaid. De beide geliefden behoren nu alleen nog maar elkander toe, en ze maken, ofschoon ze het salon niet verlaten, verre reizen waarvan de indrukken in het Frans en het Genousiaans worden uitgewis seld, en de verrukkingen zijn zo niet van de wolkenloze lucht. Géén spoor van consternatie Wanneer ze in elkanders armen de wereld wel ongeveer moeten zijn rond geweest, heeft het diner van de rest van het gezelschap ook juist zyn einde bereikt en zo keren dan de overige gasten terug naar het salon. Geen spoor van consternatie weer bfj de aanblik van de dode op de divan, en er wordt nu een plezierige kout ge opend over het onderwerp waarom en hoe die poëet die andere gast wel aan zijn einde kan hebben geholpen. Maar tenslotte stelt de gastvrouw toch maar voor die dode heer te begraven en met dat doel organiseert men eerst een kleine maskerade waarna de schare als dominee, als generaal, als heilsol daat en als chirurg terugkeert. Doch op het moment dat het lichaam zal worden opgebaard, ontwaakt het uit rijn sluimer om zich terstond weer in de algemene conversatie te mengen, een conversatie, die opnieuw het veld van de koetjes en kalfjes bestrijkt om zo tevens de cirkel met het eerste be drijf te sluiten. In het domein van het surrealisme waar, gelyk bekend, vele structuren en wetten van het droomleven werden geëxploreerd en in werking gesteld, heeft Obaldia met zyn Genousie een innemende dramaturgische bijdrage ge leverd die door zijn poëtische humor bekoort, om dan bovendien nog een brug te slaan tussen De Musset en Ionesco. BURGERLIJKE STAND VAN LEIDEN Maria Petronella Elisabeth Johanna, dr. van C. W. Drlessen en M. J. A. Helver- steljn. Jolanda, dr van J. Kagenaar en I. Langerak, Mary, dr van W. van West- broek en C. Glasbergen. Ronald, zn van H. C. van Duuren en J. Welbergen. Maria Christine Theodora, dr van J A. C. v. d. Wlel en A. M M. Verberkt. Déslrée Her- mlne Caroline Marie, dr van P. J. Stolker en D. B. M. Llnders. Nlcolette Sophia, dr van N. D. Kret en L. Verstoep. OVERLEDEN J. A. Kleft, 60 Jaar, man.

Leidsch Dagblad | 1960 | | pagina 15