IN OOSTENRIJK EEN VIJFTAL „KINDERDORPEN" IN BEDRIJF Amerika 's OERWOUDEN bewaarden het geheim der rode druppels AFRIKAANSE VLAGGENPARADE n lil Nog drie van deze eilanden der menselijkheid in aanbouw en voorts drie nazorg-tehuizen Uit kleine groep donateurs is een milj'oenenmassa gegroeid Natuurlijke kleuren bleken tóch afwasbaar Koperen toerako's met geverfde vederdos (Bijzondere medewerking) Het merkwaardige .Verhaal der Rode Druppels" begon tientallen jaren geleden in de zwart-groene oerbossen van Midden-Afrika. Don ker was de dag. Dikke regendroppels drongen gestadig omlaag door het dichte gebladerde. De stammen der tropische woudreuzen waren klam van de vochtige dampen, die opstegen uit de doorweekte bodem. Bontgekleurde zwammen tierden welig op de rottende stammen van ter aarde gestorte bomen. Een man baande zich moeizaam een weg door de dichte onderbe groeiing. Hij hoorde vrijwel geen ander geluid dan het monotone gesuis van de stromende regen. Hij had geen droge draad meer aan het lijf. Hij was besmeurd met vette, geelachtige modder. Hij had eigenlijk maar één wens: een stel droge kleren. En hij wist niet, dat hij op het punt stond, een begin te maken met de ontfutseling van een „vogelgeheim" aan het oerwoud. Hij stond namelijk op het punt een ervaring op te doen, die zou maken, dat die donkere regendag voor altijd zou worden opgetekend in de annalen der wetenschap. Hij stond op het punt om zonder het te beseffen de eerste stoot te geven tot de, veel latere, ontdekking van twee hoogst merkwaardige stoffen, te weten turacin en turacoverdin. De doorweekte oerwoudganger bleef een ogenblik staan. Hij zag op enige afstand in een boom drie kleurig^ vogels. Hij kende de soort niet. Zijn jachtinstinct ontwaakte. Hij be sloot om een dier bonte tropenvogels te vangen. Aanvankelijk scheen hij suc ces te hebben, want de vogels waren zó nat, dat zjj er, ondanks moeizaam pogen, niet in slaagden om zich bij de nadering van de man in de lucht te verheffen. Het gelukte de man om een der vogels te grijpen. Groot echter was de verbazing van de oerwoudpionier, toen hfj bespeurde, dat hy niet een gehele toerako (zo noemt men deze vogelsoort thans) in de hand hield, maar slechts een handvol veren „ver overd" had. Verwonderd stond hij te kijken naar de vederbos, die hij in zijn natte, zonverbrande vuist klemde. De geschrokken en „geplukte" vogel zocht een veilig heenkomen. De „verenjager" sloeg er geen acht op. En nog was hij niet ten volle van zijn verbazing be komen, toen hy een ontdekking deed, die hem bijna deed twijfelen aan zijn eigen verstand. Losse Veren en een Rode Hand Wat zag hij? Hij zag dikke bloedrode droppels van zijn hand op de grond vallen. Had hij zijn hand gewond aan een doorn of tak tijdens zijn „veren- jacht"? Neen, want al spoedig kon hy vaststellen, dat het „bloed" afkomstig was van de prachtige rode veren van zijn „jachtwild". Die rode kleur - over woog hij was dus afwasbaar! In diep nadenken verzonken zocht deze eerste Europese toerakojager zijn kamp weer op. Toen hij er aankwam, had hij het geheim der „bloeddruppels" nog steeds niet verklaard. Natuurlijk deed hij het verhaal van zijn vreemde ervaring aan zijn tochtgenoten. Deze mannen lach ten hem hartelijk en een beetje mee warig uit. Zij schreven het „raadsel" toe aan een lichte aanval van de ver maarde tropenkolder. Om te voorko men, dat hij nog meer zou worden ge hoond. besloot de „Jager met de Rode Hand" om in Europa niets te vertellen over zijn toerako-belevenis. Pas jaren later toen anderen het door hem ontdekte verschijnsel eveneens hadden waargenomen vond hy de moed om *tjn wederwaardigheden openbaar te maken. De feiten zegevierden Het spreekt welhaast vanzelf, dat de natuurkenners destijds aanvanke lijk niet bereid waren, het i- renraadsel van de Jungle" als authen tiek te aanvaarden. De officiële weien schap is immers in de regel en moet dat ook wel zijn erg voorzichtig met „nieuwigheden". Ondanks de terug houdendheid der wetenschap bleven de berichten omtrent de rode kleur van Nimmer zal de mens in staat zijn om alle geheimen der natuur ten volle te ontraadselen. Steeds weer zal zijn weetgierig oog nieuwe onverklaarde wonderen ontwaren. Niettemin en te recht gaat de wetenschap onversaagd verder. En met suc ces. De ontrafeling van het „Oerwoudvogelgeheim der Rode Druppels" bewees het opnieuw. de toerako echter aanhouden. Dit leid de tot het inzicht: Twijfel alleen is niet genoeg, maar moet met bewijzen wor den gestaafd. Eén der ongelovige Tho massen stak een rood toerakoveertje op zyn hoed en stelde het een jaar bloot aan weer en wind. Nooit echter zag hij ook maar één enkele druppel „toerako-bloed" van het veertje drui pen. Was hiermede de onjuistheid van alle „sterke verhalen" over dat „bloed" bewezen? Schijnbaar wel. In feite ech ter niet. Ook na het experiment met het veer tje-op-de-hoed bleven de biologen zich bezighouden met het verschijnsel „af- wasbare vogelkleur". Dank zij hun on derzoekingen vond men tenslotte de verklaring van het verschijnsel. En toen bleek, dat de eerste Europese toe- rako-jager niet aan tropenkolder had geleden, maar de waarheid en niets dan de waarheid had gesproken. Het „recept" om die van tropenkol- ler verdachte jungle-reiziger in het ge lijk te stellen, bleek (achteraf» heel eenvoudig te zijn. Neem een rode toe- rakoveer. Stop die in een glas water. Er is dan niets te zien. dat op rood lijkt. Voegt men echter een kleine hoeveel heid zeep op ammoniak aan het water toe, dan verkrijgt dit langzaam een toerako-rode kleur. Nu gaan we terug naar de oerwouden van Midden-Afrika. Als het daar re gent, gaat dit vaak gepaard met on weer en elektrische ontladingen in de atmosfeer. Als gevolg van die ontladin gen kan het regenwater een zeer kleine hoeveelheid ammoniak gaan bevatten. Zeker, de hoeveelheid is zeer klein, maar is toch voldoende om toerako's verenpak kleurlozer te maken. Aan de hand van wetenschappelijke proeven heeft men vastgesteld, dat een uiterst kleine hoeveelheid ammoniak in het regenwater de toerako tot een „afwas- bare" vogel" kan maken. Zeker, er be staan ook andere opvattingen betref fende de verklaring van het „afgeven" of de „loslatende kleur" der toerako's, maar de wat wij nu maar noemen „ammoniak-theorie" wordt toch in we tenschappelijke kringen als de meest aanvaardbare beschouwd. De kleurstof, die de toerakoveren de rode kleur geeft heeft een hoog metaalgehalte. Zó hoog is dit, dat men de toerako met enig recht een „koperen vogel" zou mogen noemen. Die kleurstof heeft inmiddels een aan de toerako ontleende naam ge kregen en heet tegenwoordig tura cin. Scheikundigen hebben vastgesteld, dat turacin voor een groot deel bestaat uit een koperverbinding (die onschade lijk is) van het uiterst giftige uropor- fyrine. De rood gekleurde toerako veren bestaan voor vijf a zes procent uit koper. Na de „Bloedrode Sensatie" zorgde de toerako nog voor een „Groe ne Sensatie". De mannen der weten schap ontdekten namelijk, dat de „bloedige" toerako nog een pigment in zyn veren heeft, dat men bij geen en kele andere vogelsoort tegenkomt en dat de drager is van de groene kleur stof. Deze is nauw verwant aan de rode kleurstof en kreeg eveneens een aan de toerako ontleende wetenschappelijke naam, te weten turacoverdin. Niet alle toerako's echter kunnen zich beroemen op een verenpak, dat de in middels beroemd geworden stof turacin bevat. Er zijn thans negentien toerako- soorten bekend. Slechts dertien hier van kleuren zich met behulp van tura cin en turacoverdin. De andere soorten men pleegt ze „bananeneters" te noemen, hoewel zij geen bijzondere voorkeur voor pisangs hebben gaan allemaal stemmig gekleed. Hun hoofd kleur is grys. Goede huisvader toch koekoekachtig Een betere huisvader dan de toerako vindt men nauwelijks in de vo gelwereld. Buiten de broedtijd le ven de vrolijk gekleurde fruitliefheb- bers in groepjes van circa twintig exemplaren. Komt de liefde echter in het land, betèr: in het oerbos, dan zon deren de paartjes zich af. Ieder paar tje gaat dan een tamelyk groot nest bouwen, meestal in een door klimplan ten overwoekerde woudreus. Het vrouwtje legt vervolgens een of twee, een enkele maal ook drie grijs witte eieren. Haar echtgenoot helpt haar trouw in haar taak van het op temperatuur houden van de eierschat. Zestien tot achttien dagen duurt het Krachtige steun van provinciale staten Uit een kleine groep van een paar duizend donateurs is nu een massa van bijna twee miljoen vrienden ge worden, die per maand slechts één Oostenrijkse schilling of per dag één cent betalen (in West-Duitslandi.Deze financiële steun dient alleen voor de exploitatie van de dorpen. De bouw echter van nieuwe huizen wordt voor al de laatste tijd bij voorkeur overge nomen door officiële instanties ofwel door het zogenaamde „industrie-mae- Het Oostenrijkse kinderdorp Alt munster bij de Traunsee is zojuist drie nieuwe gezinswoningen rijker gewor den. De kosten hiervoor werden opge bracht door een groep van spaarban ken. door een automobiel- en een kunstvezel-fabriek. Daarnaast stellen provinciale staten een jaarlijkse sub sidie van 250.000 schilling ter beschik king. In deze drie nieuwe gezinswo- aleer de nieuwe generatie de eierscha len verbreekt. En kort nadien reeds verlaten de jongen, ondernemend als ze zyn. het nest. Ook dan blijven de zorgzame ouders hun kroost echter ver wennen met de heerlijke hapjes. Dit duurt totdat de jonge toerako's ten volle in staat zijn om „hun eigen boon tjes te doppen". De wetenschap heeft veel te danken aan de toerako. De toerako's zijn uit stekende ouders voor hun kroost. Bei de feiten weerhielden de mannen der wetenschap echter niet, de toerako in te delen bij de „koekoekachtigen", dus bij een vogelfamilie, waarvan verschei dene leden wegens hun broedparasitis- ningen is er weer plaats voor drie maal negen kinderen met negen „moeders'. Op 't ogenblik vinden meer dan dui zend Europese kinderen in zulk een dorp en in zo'n woning een tehuis, een eigen haard, gezinswarmte, liefde van broertjes en zusjes en vooral van een moeder. Dit werd gerealiseerd door het idealisme en de wilskracht van een onopvallende man, Hermann Gmeiner, die evenals de „moeders" on gehuwd is Gekweld door angstdromen Niet in alle landen is de behoefte aan kinderdorpen even groot en daar om wil Gmeiner niet willekeurig overal een onbeperkt aantal dorpen oprichten. Wat hij echter wel nastreeft is dat er tenminste in elk land één kinder dorp ontstaat, dat als model dient en dat zodoende de mensen aanspoort om de duizenden onschuldige, maar ver waarloosde kinderen voor de ellende en de morele ondergang te redden. Nu het werk in Europa vaste voet heeft gekregen, gaan de plannen uit naar onderontwikkelde landen, allereerst naar Griekenland, Japan, Pakistan en Uruguay. Wie een of twee dagen in een kin derdorp doorbrengt, kan daar een blik werpen in de afgronden van mense lijke harteloosheid en gemeenheid, maar ook van goedheid en liefde, die al het leed doet vergeten. In het kin derdorp van Altmunster ontdekt men een meisje van twaalf jaar, dat vroe ger maandenlang door de zogenaamde pleegvader werd mishandeld. Het kind is nog schuchter en bedeesd, omdat het de angst niet geheel heeft overwonnen, maar tevens bedelt het om een woord van waardering, van aanhankelijkheid en liefde, nu het voor de eerste maal ervaren heeft wat onbaatzuchtige lief de is. Er zijn kinderen die overdag schijnbaar gelukkig en tevreden zijn. maar die 's nachts in hun bedjes op schrikken. omdat ze door angstdromen worden gekweld. Verwaarloosd kind bloeide in korte tijd helemaal op Men tobt hier nog altijd met een jongen van tien, die maandenlang stug en afwijzend bleef, die een paar keer alle schriften van zijn broertjes en zusjes aan flarden scheurde. maar die nu langzaam gezeglijker gaat wor den. Dit raadsel werd op de volgende maniei opgelost. Vier weken voor Kerstmis kregen alle kinderen een groot blad papier om er op te tekenen, wat ze maar wilden.Allen tekenden een denneboom, een huisje in het bos, een kribbe met herders en engelen, maar deze jongen tekende met zwart kleurkrijt het hele blad vol met één enkele angstaanjagende man en in •en hoekje helemaal onderaan een clein kerstboompje. Twee weken later .ekende het kereltje opnieuw die grote boeman, die het hele blad vulde. Na voorzichtig tasten en vragen bleek nu dat een stiefvader dit kind maanden lang angst had aangejaagd, het uren- me by de mens in een kwade reuk staan. De wetenschap moet nu eenmaal haar uitgangspunt nemen in de feiten en tal van lichaamskenmerken van de toerako maken het etiket „koekoek achtige" onvermijdelijk, zodat onze af- wasbare Afrikaan er genoegen mee moet nemen. Dat etiket is echter een van de heel weinige dingen, die bij die „koperen vogel met geverfde vederdos" misschien een beetje onaangenaam aandoen. In alle andere opzichten valt er eigenlijk niets dan goeds van hem te zeggen. (NTVANO - Nadruk verboden) Een groepje kleuters in het kinderdorp te Altmünster lang in een donker kot hield opgesloten en het voortdurend met opsluiten dreigde. Drie maanden later was deze boe man op de tekeningen verdwenen. Er is in dit dorp een gezin, dat da genlang met spanning wachtte op de komst van een baby die was beloofd. Eindelijk kwam het wurm, maar het zag eruit als een gedrocht, omdat de ouders het hadden verwaarloosd. De kinderen waren zo teleurgesteld dat vooral de meisjes er dagenlang om hebben gehuild. Maar nu hebben de kinderen deze episode allang vergeten. De baby ziet er bloeiend, gezond en normaal uit, alleen de „moeder" denkt nog aan die eerste dagen en ze ver wondert zich nog altyd over dit gene zingsproces, waaraan ze zelf niet kon geloven. Moeder-instinct wijst als vanzelf de juiste weg De merkwaardigste ontdekking die men hier kan doen ls deze: in zo'n kinderdorp zijn psychologen behou dens een enkele uitzondering eigen lijk overbodig, want de moeders heb ben zoveel natuurlijk gevoel en een zo sterk ontwikkeld moeder-instinct dat zij geen psychologie nodig hebben. Ze weten grotendeels niet eens wat psy chologie is, maar zij doen het juiste. Natuurlijk is er verschil van gevoel ten opzichte van een kind van zes jaar dat aan hun zorg wordt toevertrouwd en de liefde voor een baby van een paar maanden, die zy van jongs af aan met alle zorg hebben opgevoed. Zo'n moeder kan zich niet voorstel len dat een „echte" moeder nog meer van haar kind kan houden dan zij. Ofschoon deze kinderen schijnbaar alle herinneringen aan de vroegere el lende hebben vergeten, voelen zij zich veel sterker met elkaar verbonden dan gewone broertjes en zusjes, omdat zij zich onbewust één weten in een zelfde noodlotsgemeenschap. Er komen hier ook echte broertjes en zusjes voor, die dan natuurlyk tezamen in één gezin worden ondergebracht, maar zy vor men daar nooit een eigen groep tegen over de anderen. Integendeel, de sym pathie en de voorkeur gaat eerder naar de „anderen" uit. Er lopen in Altmünster ook drie negerkinderen rond, maar geen van de andere kinderen denkt er ook maar een ogenblik aan dat deze verschop pelingetjes werkelyk „anders" zouden zyn. Het verschil in huidskleur is voor hen even gewoon als het feit dat het ene kind blond is en het andere dik of groot van stuk. Het rassenverschil wordt dus pas later bijgebracht door de volwassenen. Taaier en sterker Natuurlyk kent ook deze kinder wereld de onvermydelyke botsingen en he»t verschil van karakter, maar juist hier blyken het wryfvlakken te zyn die door de eigen omgeving wor den afgeschuurd. Bovendien zyn deze kinderen veel taaier en sterker dan andere die in een normaal gezin zyn opgegroeid. Zowel lichamelijk als psy chisch hebben zy zoveel meegemaakt dat zy over een veel grotere weer standskracht beschikken. Slechts in één uitzonderlijk geval moest een kind worden geselecteerd, omdat het de gemeenschap in gevaar bracht, maar achteraf bleek het een psychopatlsch geval te zyn geweest. By verreweg de meeste kinderen kon men constateren dat de zogenaamde erfelijke aanleg veel minder tot door braak komt dan de invloed van de omgeving. Het vroegere milieu bracht de kinderen in gevaar, het nieuwe milieu vol liefde en vertrouwen maakt hen tot andere, dankbare wezens en later tot mensen, die gemiddeld beter zijn dan zy die nlei In en kinderdorp zyn opgevoed. Cent rooi Afrik R«p. BlAUi(= Wil WIT 1 GEEL ':r GEEL WIT Het ontstaan van de vele nieuwe staten in Afrika heeft evenzovele nieuwe vlaggen toegevoegd aan de reeds bestaande nationale dun doeken. Wij geven in deze kaart een overzicht van de nieuwe landen en de door deze landen gevoerde vlaggen. (Van onze Weense correspondent) Het is eigenlijk vreemd, dat de kinderdorp-gedachte in het kinder- arme Oostenrijk is ontstaan en dat het in dit land tot de grootste bloei is gekomen, ondanks het zogenaamde anti-kind-klimaat. In Oostenrijk bestaan er nu reeds vijf van zulke „eilanden der menselijkheid", zoals Albert Schweitzer deze dorpen genoemd heeft. Bovendien zijn er nog drie in aanbouw en tevens beschikt men er over drie leerlingtehuizen voor jongens en meisjes die het gezinsver band hebben verlaten, doch die een zekere nazorg genieten. West-Duitsland bezit twee kinderdorpen en heeft er drie in aan bouw. Frankrijk en Italië hebben ieder een kinderdorp, maar moeten aan uitbreiding denken. In nauwelijks tien jaar is deze actie voor het ouderloze, verlaten en verwaarloosde kind zo groot geworden, dat het kinderdorp in veel landen iets onontbeerlijks blijkt te zijn.

Leidsch Dagblad | 1960 | | pagina 13