GEMEENTEBESTUUR MAG TROTS ZIJN OP KIKKERPOLDER Tien jaar geëist voor een dodelijke messteek Chefarine A 4-voudige combinatie,een wetenschappelijk succes! Euwe staat ook tegen Argentijn Najdorf op verlies Jonge echtgenote van verdachte lokte mannen in afpersingsval Opgericht 1 maart 1860 Woensdag 19 oktober 1960 Vierde blad no. 30180 Het heeft lang geduurd, maar. NIEUWE UITGAVEN Luisteren met het lichaam, gedichten door H. Andreus. en Verzen, aantekeningen en aforismen uit het nagelaten werk van P. van Rens- sen. Ultg.: De Beuk, stichting voor lite raire publlkatles, Amsterdam. Alleen maar *n hart, door M. Vel6en- Quast, en Woudloper In Alaska, door H. Radau. Ultg.: Ploegsma, Amsterdam. Advertentie Vier werkelijk betrouwbare middelen helpen elkaar en....doen wonderenf Een belangrijke ontdekking op geneeskun* dig gebied is „synergismus". Hiermede vrordt bedoeld de wederzijdse versterking van de werking van verschillende genees middelen. De vier middelen verenigd in Chefarine „4"- elk afzonderlijk al beroemd - werken tezamen nog beter. Ze helpen vaak ook dan, wanneer andere middelen falen en doen werkelijk wonderen I ff Tegen pijnen en griep. Geschikt voor de gevoeligste maag, want die wordt beschermd door het bestanddeel Chefaro*. 20 tabl. f 0.80. Voordelige gezinsverpakking 100 tab!. 13.60 (Van onze sportredacteur) Zaterdagmiddag a.s. om half drie zullen zonder twijfel vele ge meentelijke autoriteiten een zucht van verlichting slakenBurge meester Van Kinschot gaat op dit tijdstip het hoofdcomplex van het Sportpark Kikkerpolder officieel voor geopend verklaren. En de vrolijke klanken van K. en G., dat de plechtigheid van een muzikale omlijsting mag voorzien, zullen dan de laatste rimpeltjes van de wet- houderlijke voorhoofden wegstrij ken, althans de zorgenrimpels over de Kikkerpolder, welk plan doorkruist door de bestedingsbe perking onze vroede vaderen zoveel kwalijke uurtjes heeft be zorgd. Goed drie jaar heeft het hoofdterrein op de eerste voetballers liggen wachten de A- en B-junioren van UVS mogen er zaterdagmiddag de eerste wedstrijd op spelen maar nu het eenmaal zover is, mogen B. en W. zich toch wel trots op de borst slaan over hetgeen tot stand is gebracht. Het complex is, wij hebben dat gistermiddag tijdens een rondlei ding mogen constateren, riant en repre sentatief voor onze stad. Het heeft dan ook 1 miljoen 800.000 gulden gekost. Geheel gereed is het recreatieoord Kikkerpolder nog niet. Het ligt in de bedoeling in de richting van de Haarlemmerweg een weide te projec teren, die drie functies krijgt: A. voor het houden van concoursen hippique, B. als open speelweide voor de jeugd, C. als oefengelegenheid voor de wielrenners, waartoe de weide omringd zal worden met een in de bochten opgehoogde aarden wal. ..Knijp" Met de aan- en afvoerwegen van het complex zit men op dit moment nog een beetje „knijp", aldus vertelde ons de heer J. C. F. Coers, voorzitter van de Leidse Sportstichting. Er is een dubbel- baansweg geprojecteerd, welke zal lopen van het Schuttersveld, achter het bos van Poelgeest om, naar Oegstgeest. Het tracé ligt al opgespoten. Voorts komt daar in de buurt een Heempark, waar planten, specifiek voor het Nederlandse polderland bijeen gebracht zullen wor den. Daarheen, zo ligt in het voorne men, zullen schoolkinderen excursies gaan maken. Momenteel is het Sport- >ark bereikbaar via de Warmonder-, 'oelgeesterweg. De straatweg naar de )arkeerterreinen, waaraan men thans de aatste hand legt, is in hoofdzaak be stemd voor het gemotoriseerd verkeer. Voetgangers, wielrijders en brommers kunnen het terrein bereiken over het Maredijkje, de laatsten zullen echter hun vehikels aan de hand moeten mee voeren. Men kan ook met de NZH rei zen. Vanaf de halte Poelgeesterweg is het slechts enkele honderden meters lo pen. Het complex telt vijf speelvelden, waarvan er enkele reeds in gebruik zijn bij DOCOS en een half verhard oefen- veld van het Stabilo W. procédé. Om dit oefenveld worden deze week lichtmasten geplaatst. Tribunes De tribunes om het hoofdveld kunnen plaats bieden aan 12.000 toeschouwers. Zeshonderd mensen kunnen een plaatsje vinden op de fraaie overdekte tribune, er zijn 1200 onoverdekte zitplaatsen en een speciale staantribune voor de jeugd. Het project werd aangelegd door de Nederlandse Heide Maatschappij onder supervisie van de Chef Plantsoenen dienst, het clubgebouw, een ontwerp van de heer Korswagen, technisch hoofd ambtenaar van Gemeentewerken, werd gebouwd door de firma G. S. Nagtegaal uit Leiderdorp. Juweeltje Dit clubgebouw is werkelijk een ju weeltje. Het bevat een kantine, die, we moeten ons al heel sterk vergissen, zijn HENGELSPORT Het Viscollege „De Zinker" hield de laatste wedstrijd van het seizoen 1959 I960 in de Ringvaart bij Sassenheimer- Qout. De vangst was heel matig. Uitslag: 1 W. de Wit sr.. 5 stuks, 570 gram; 2. W. de Wit jr., 4 stuks, 360 gram; 3. S. Tege laar, 4 stuks, 280 gram; 4. P. Willemse. 5 stuks, 280 gram: 5. H. v. d. Leek. 2 stuks, 190 gram; 6. Chr. Joh. de Wit 1 stuks. 150 gram; 7. A. J. N. Landwaart 2 stuks, 99 stuks; 8. M. v. Oosten, 1 stuks, 55 gr.; 9. H: v. Gent. 1 stuks, 50 eram; 10. C. «illemse, 1 stuks, 45 gram. Eindklassement- 1. P. Willemse 2510 Bram; 2. W. de Wit jr 2425 gram (groot ste voorn 285 mm); 3. B. Kok, 2390; 4. chr. Joh. de Wit 2295 (beker voor aan tal 41 stuks); 5. J. v. Gent 1675; 6. J. Kromwijk 1620 (gr. bliek 345 mm.); 7. C- Willemse 1520; 8. W de Wit sr. 1500; 9 H. v. Gent 1460; 10. S. Tegelaar 1345. weerga in ons land niet vindt. Deze kan tine heeft een oppervlakte van 10 bij 15 meter, is voorzien van een keuken, een telefooncel en toiletten. Het clubgebouw telt voorts zes kleedkamers, waarbij de amateur- en semiprofafdeling geschei den zyn gehouden (de kleedkamers voor de „profs" zijn, volgens KNVB-voor schrift, aanzienlijk groter), talrijke dou ches en wasgelegenheden - zelfs de ar biter kan in zijn eigen kleedkamer „lek ker in bad" een ruime bestuurskamer, een EHBO-kamer, waar tevens de club arts „spreekuur" kan houden en ver schillende bergruimten. Het gebouw, dat in prettige kleuren is geschilderd, wordt verwarmd door gasinstallaties en is van vele meubilaire gemakken voorzien. Zo komt er in elke kleedkamer 'n massage tafel en is de kantinekeuken berekend op het serveren van maaltijden. De overdekte tribune op het hoofd terrein van het Sportpark Kikker polder. (Foto L.D./Holvast) Zaterdag wordt het complex dus offi cieel geopend. In tegenwoordigheid van tweehonderd genodigden - ook de leden en donateurs van UVS krijgen toegang tot het veld - zal burgemeester Van Kin schot het complex in beheer overdragen aan de voorzitter van de Leidse Sport stichting, de heer J. C. F. Coers, die het - op zijn beurt in gebruik zal geven aan de vereniging UVS. Terwijl daarna de junioren van UVS op het hoofdveld de eerste wedstrijd spelen, gaan de gasten van B. en W. naar de kantine, waar on getwijfeld nog wel het een en ander ge zegd zal worden Schaak-Olympiade te Leipzig (Advertentie) LEWENSTEIN, Maarsmanssteeg 8, Leiden, lel. 20685 Het Cebuco jubileert Kwart eeuw van dienstverlening aan adverteerders in dagbladen „De krant kunt u niet missen... geen dag!" (Van onze Haagse correspondent) ,JDe krant kunt U niet missen geen dag!" - Dat is de slagzin, waar mee sinds jaar en dag Tcet Centraal Bureau voor Courantenpubliciteit van de Nederlandse Dagbladpers Cebuconaar buiten treedt. Het is zeker niet de enige wijze waarop het bureau bekendheid geeft aan zijn streven: kleine en grote adverteer ders te overtuigen van de onmis baarheid van de reclame in dagbla den (slechts 5% der Nederlandse bevolking leest niet regelmatig een dagblad). Haagse uitbener voor rechtbank In de tweede ronde van het Fide- landentoernooi kwam Nederland uit tegen één van de favorieten voor de eindzege, namelijk Argen tinië. De Argentijnen, die welis waar een minder Gierke ploeg heb ben dan in 1958 te München, zijn nog steeds van groot formaat. Dat ondervond het Nederlandse viertal zeer tot zijn ongenoegen. Want hoewel de stand na de eerste zit ting onbeslist was: zÜn de kansen op een Argentijnse over winning met 3—1 lang niet gering. Dr. Euwe en Najdorf speelden een Konings-Indiër en daarvan de z.g. lange variant. Euwe behandelde deze opening niet best. In een stelling, waar in hij beslist minder stond, overzag hij een combinatie van zijn tegenstander, waardoor twee lichte stukken plus een pion tegen een toren verloren gingen. De partij werd afgebroken in een stel ling, die voor Euwe nog maar weinig remise-kansen inhoudt. De partij Don- ner (met zwart) tegen Eliskases was een half-Meraner. Donner kwam moei lijk te staan. Bij het afbreken was hij nog steeds m de verdediging. De kans op een remise is hier echter aanwezig. Tegen Bouwmeester verdedigde Wexler zich met de Najdorf-variant van de Si- ciliaanse partij. De Nederlander wist in het middenspel een pion voor te komen. De Argentijn kreeg de kans voor een algehele afwikkeling en bereikte een stelling, waarin de plus-pion ten ge volge van de aanwezigheid van lopers Koersen Hilversum De uitslagen van de gisteren gehouden draverijen lulden: Blng Parisien-prijs: 1. Zippora (M. Vergay) (1.32.2); 2. Zypani; 3. Zatopeka B. Tot.: wi. f7.70, pl. f2.20, f 1.60, f 1.80, cov. f7.40, gek. f 15.60. Belinda Lee-prijs: le serie: 1. Vlta Do- num (F. J. Eerenberg) (1.27.6); 2. Xlssy Norton; 3. Wirna O. Tot.: wi. f2.80, pl. f 1.30, f 1.40, f 1.20, cov. f5.10, gek. f8,—. 2e serie: 1. Walter Mitty (P. A. Stroo- per) (1.27.4); 2. Ureka; 3. Trabant. Tot.: wl. f2.10, pl. f 1.50, f3.70, f2.30. cov. f23.90, gek. f21.20. Bella Slgnal-prijs: 1. Xon Messldor (A. R. Nottelman) (1.31.2); 2. Yvonne Ma- fowan; 3. Xandor. Tot.: wl. f2.60, pl. 1.60, f 1.70, f3.10, cov. f4.70, gek. f5.40. Benjo Klnley-prljs: 1. Yatagnan Han over (E. Kruithof) (1.28.6); 2. Wlndy Hanover; 3. Wilco Malre. Tot.: wi. f3.40, pl. f 1.80, f 1.70, f 1.50, cov. f4.60, gek. f7.50. Bento Kitty-prijs: 1. Victor Emanuel (J. J. Korver) (1.24.9); 2. Uitloper; 3. Up per Ten. Tot.: wi. fl.90, pl. f 1.30, f 1.60 f 1.70, cov. f 4.40, gek. f 4.10. Berno Axklt-prijs: 1. Vrijdag (A. R. Not telman (1.26.-); 2. Terralse; 3. Urania. Tot.: wl. f 1.40, pl. f 1.30, f 1.80, f 2.20, cov. f 5.40, gek. f 2.90. Belinda Lee-prijs, finale: 1. Walter Mit ty (P. A. Strooper) (1.28.1); 2. Ureka; 3. Trabant. Tot.: wl. f 1.40, pl. f 1.10, f 1.50, f 1.80, cov. f 7.80, gek. f 9.10. Totalisator-omzet f 112.800,50. Klaverjascompetitie In de ereklasse moest ook kampioen Oosthoek ondervinden dat DSB een vasthoudende tegenstander is. Toen ie dereen veronderstelde dat Oosthoek een grote overwinning ging behalen, sleepten de DSB-ers toch nog een gelijkspel uit het vuur. Uitslagen: Ere-afdeling; Oosthoek DSB 6—6; Zaalb.—Krantz. 6—6; T. en D.SLF 6—6; Zaalb.—KNG 4—8. Eerste klasse: AWSSportief 6^-5% Centrum—Gr .oord 48; DVSMDH 5%—6% PvHMDS 6—6. Tweede klasse: CentrumMDS 48; T en DOosth. 75; PvHGr .oord 4-8; SportiefZaalb. 84; KNGZaalb. n.b. Derde klasse; Oosth. 3DSB 3 7Vt 4%; Gr .oord—DSB 4 4—8. van ongelijke kleur weinig waarde meer had. Het punt werd toen maar gedeeld. Prins kreeg door fraai spel een uit stekende stelling. Met bovendien nog een plus-pion zag het er hoopvol uit voor de vierde Nederlandse vertegenwoor diger. Toen Prins echter een schijnbaar dreigende, maar foutieve zet tempo uitvoerde, inplaats van rustig af te wik kelen naar een voor hem gewonnen eindspel, maakte zijn tegenstander, Ba- zan, hiervan onmiddellijk gebruik. Prins moest een stuk geven voor twee pionnen, maar kreeg met zijn vrij-pionnen toch nog een hoopvolle stelling. In tijdnood blunderde hij echter, hetgeen hem een stuk kostte. In de afgebroken partij heeft onze landgenoot nog maar weinig kansen. Uitslagen De uitslagen va nde 2e ronde luiden: Groep 1: BulgarijeFinland 2%1%, Oost-DuitslandAlbanië 30 1 afg. partij), NoorwegenMalta 40, Israël Frankrijk \VzVt 2 afg. partijen), Zuid-SlaviëIndonesië 31. Groep 2: NederlandArgentinië Vi Vi 3 afg. partijen), PolenItalië 1-2 1 afg. partij), PortugalOostenrijk 11 2 afg. partijen), MonacoPhi- lippijnen 2—2, IndiaRusland 03 1 afg. partij). Groep 3: DenemarkenHongarije 2Vi (-f- 1 afg. partij), EngelandBolivia 30 1 afg. partij), Tsjecho-Slowakije Zweden 20 2 afg. partijen), IJs landMongolië 11 2 afg. partijen), TunesiëGriekenland 1 VzV> 2 afg. partijen) Groep 4: ChiliBelgië 2%1%, Li banonIerland 3 V-iSpanjeCuba 1—1 2 afg. partijen), Verenigde Sta tenEquador 2(A1%, West-Duitsland Roemenië 1 1% 1 afg. partij). (Van onze Haagse correspondent) Tijdens een urenlange rechtszitting heeft de officier van Justitie b(j de Haagse rechtbank gisteren een gevange nisstraf van tien jaar met aftrek en ter beschikkingstelling van de regering ge- eist tegen een 31-jarige Haagse uitbe ner, die ervan wordt verdacht in de nacht van 4 op 5 jdni onder aan de trap van zjjn woning aan de Jacob Cats- straat te Den Haag, een 67-jarige boek binder met een vlijmscherp slagersmes dqdelijk te hebben gestoken. De uitbener bleef hardnekkig alle schuld ontkennen. Volgens de lezing van de verdachte was zijn 18-jarige vrouw die avond, on geveer vijf minuten voordat het drama plaats vond, thuis gekomen met de 67- jarige boekbinder, die zij ontving in de huiskamer. De verdachte bevond zich, samen met zijn zuster en zwager, in een door een gordijn van de huiskamer af gescheiden ruimte. Toen verdachte zijn vrouw hoorde gillen: „Henk, hij slaat me!", was hij naar binnen gestormd en had hij de bezoeker van zijn vrouw toe geroepen: „Er uit!". De boekbinder was hierop de trap af gelopen, met verdachte direct achter zich aan, terwijl ook verdachtes vrouw Mary Bignal stopt met atletiek Mary Bignal, de bekende Engelse at lete, heeft in Londen verklaard, dat zij stopt met de atletiekbeoefening. De 20- jarige Mary zei dat ze dit besluit louter om persoonlijke redenen had genomen en om eindelijk weer een „privéleven" te kunnen leiden. De Engelse vertelde verder dat de po pulariteit haar tot in de zuiver persoon lijke sfeer was gevolgd, waardoor vele vriendschapsbanden waren verbroken. Mary Bignal zal alleen nog maar bad minton speilen en zich in geen geval meer op prestatiesport toeleggen. Om de wereldtitel dammen Remise tussen Bom en Gordijn Nu de eerste plaats in het toernooi om het wereldkampioenschap dammen voor lopig vast in handen is van Koeperman, concentreerde de aandacht van het we derom talrijke publiek zich tijdens de vierde ronde in het Amsterdamse Kras- napolski voornamelijk op de prestaties van de runners up. In het centrum van de belangstelling stond de ontmoeting tussen de beide Nederlanders, Gordijn en Bom, die zich tot heden zo voortreffe lijk weerden. Ook de partij tussen de Rus Tsjegolev en Saint Fort (Haiti) telde geducht mee om uit te maken, wie voor lopig tot de ernstigste belagers van de wereldkampioen mag worden gerekend. De uitslagen van de vierde ronde lui den: Baba Sy (Senegal)De Descallar (Marokko) 20; Tsjegolev (Rusland) Saint Fort (Haiti) 20; Sen A Kaw (Su riname)Agliardi (Monaco) 11; Verse (Frankrijk)Koeperman (Rusland) 0-2; Dukel (Ned.)Verpoest (België) 02; Gordijn (Ned.)—Bom (Ned.) 1—1: Dio- nis (Fr.)Deslauriers (Can.) 02). De stand na de vierde ronde: 1. Koe perman 8 punten uit 4 partijen: 2. Tsje golev 6 uit 4; 3. Deslauriers, Bom en VOLLEYBAL Competitie overgangsklasse Ook deze week staan er weer vele wed strijden te wachten voor de Leidse over- gangsklassers in district West-Hl van de NeVoBo. Donderdagavond om 8 uur spe len de dames van Prof. Wijk in het Gymnasium tegen PVC, daarna (om 9 uur) komt Argos binnen de lijnen tegen Blokkeer. De dames van Kangeroes trek ken zaterdagmiddag naar Den Haag. Te genstandster is OVC (4.15 uur). De heren treden op vrijdagavond aan in het Gymnasium. Om 8 uur HVL Voorburg, vervolgens om 9 uur Kange roesVPSV. Zaterdagavond sluit WS de rij in Den Haag. De roodbaadjes ko men uit tegen DES II (om 6 uur). SPORTSPLINTERS De data van de herkamp te Madrid voor drie plaatsen in het internationale schaaktoernooi, waaraan zullen deelne men de Nederlander Donner, de Zuid- slaviër Gligoric, de Hongaar Portisch en de Spanjaard Pomar, zijn gewijzigd. De herkamp zal nu worden gehouden van 2029 november. - Het toernooi om het wereldkam pioenschap schaken voor de jeugd zal volgend jaar ln Nederland worden ge houden, namelijk van 29 juli tot en met 19 augustus. Het kandidatenschaaktoernooi, dat is toegewezen aan Curacao, en wordt ge houden onder auspiciën van de Konink lijke Nederlandse Schaakbond, zal op 30 april 1962 beginnen. Het toernooi wordt gehouden in Hotel Internationaal te Willemstad. De winnaar heeft het recht de wereldkampioen uit te dagen Tijdens de Russische ciub-atletiek- kampioenschappen, die in Kiëv worden gehouden, heeft Irina Press het wereld record op de vijfkamp, dat met 4959 pun ten sinds juli van dit Jaar op haar naam stond, verbeterd en gebracht op 4972 punten. Van 10 tot en met 13 november as. wordt in „Keizer Karei" te Nijmegen het kampioenschap van Nederland ereklasse 47/1 gespeeld. De deelnemers zijn: Ja cobs (Amsterdam), De Kleine (Kampen) Ligthart (Alkmaar). Mol (Amsterdam), Van Nijnatten (Steenbergen), Scholte (Eindhoven). Vultink (Aalten) en Wij nen (Nijmegen). Een team van de Batavieren heeft dezer dagen in New York deelgenomen aan een internationaal hookey-toernooi, dat georganiseerd werd door de hockey club „The Privateers". De uitslagen van de wedstrijden waarin de Nederlanders speelden luiden: Montreal Metropolitans Batavieren 12; PrivateersBatavie ren 51; MavericksBatavieren 12; Bermuda National team-Batavieren 0-1. Baba Sy, allen 5 uit 4; 6. Gordijn 4 uit 3; 7. Verpoest en Dukel. beiden 4 uit 4; 9. Dionis en Sen A Kaw. beiden 3 uit 4; 11. De Descallar, 2 uit 4; 12. Saint Fort 1 uit 2; 13. Verse 1 uit 3; 14. Agliardi 1 uit 4. naar beneden was gehold, gevolgd door verdachtes zwager en zuster. Buiten op straat was de 67-jarige boekbinder op tien meter van de voordeur plotseling in elkaar gezakt, waarbij het bloed hem uit een twaalf centimeter diepe wond in de rug stroomde. Wie gestoken had zei ver dachte niet te weten Omzwervingen Direct na het drama heeft verdachte met zijn vrouw per fiets de vlucht ge nomen, roepende: ,Jk ga de eerste hulp halen". In feite kwamen zij na urenlange omzwervingen in Delft aan, waar zij de trein namen naar Amsterdam. De re cherche is precies nagegaan, waar ver dachte en zijn vrouw die avond zijn ge weest. Zy bleken om. een Haags café bezocht te hebben. De caféhouder viel het op dat zij uiterst zenuwachtig en op gewonden waren. Op een vraag van de caféhouder wat er was, antwoordde de verdachte: „Ik heb een man gestoken, die mijn vrouw molesteerde. Ik zag zo veel bloedals ik hem maar niet heb doodgestoken". Aldus verklaarde de caféhouder voor de rechtbank. Een Amsterdamse reclameschilder, met wie verdachte had gepraat in een café aan de Zeedijk, verklaarde als ge tuige, dat verdachte had verteld: „Ik heb een mes gepakt, hem van boven naar beneden geslagen en hem doorzijn hals gestoken". Protest Verdachtes zwager werd niet als ge tuige gehoord, omdat hij zich beriep op zijn verschoningsrecht. De zuster ver klaarde echter, dat zij verdachtes vrouw tegen haar bezoeker had horen zeggen: Berst vijf gulden betalen". De boek binder had toen geprotesteerd, waarop verdachte de kamer was binnenge stormd. Getuige had verder niet gezien of verdachte een mes had gepakt, zij had evenmin zien steken. Het mes, dat verdachte in zijn werk als uitbeenmes placht te gebruiken en dat thuis als broodmes dienst deed, werd onder aan de trap in verdachtes woning gevonden. Het zat onder het bloed. Een politiespeurhond wees later de verdachte aan als degeen, die het mes gehanteerd had. Aan de uitbener is, be halve doodslag, subsidiair mishandeling de dood ten gevolge hebbend, ook afper sing ten laste gelegd. Hij zou de boek binder onder bedreiging geld hebben trachten af te zetten. „Als die man zijn portefeuille op tafel gegooid had, zou hij nog wel levend het huis zijn uitgekomen", zei de officier. „Verdachte en zijn vrouw maakten er een bedrijf van mannen te lokken en ze zo geld uit de zak te kloppen", aldus mr. Kemper. Om dit te bewijzen had hij enige vrouwen „uit het leven" als ge tuigen opgeroepen, die het lokken van mannen door verdachte en zijn vrouw bevestigden. Verdachtes toegevoegde raadsman, mr. F. H. Piket, betoogde, dat de officier van Justitie zijn bewijs „bij elkaar heeft gefilosofeerd", doch dat in feite hele maal niet is komen vast te staan wie er nu eigenlijk heeft gestoken. Niemand heeft het immers gezien. De fatale mes steek kan evengoed door verdachtes vrouw zijn toegediend, aldus pleiter, die meende dat de uitbener moet worden vrijgesproken. Vrouw ontkent ook Ook de 18-jarige echtgenote had zich te verantwoorden. Aan haar wordt op lichting en medeplichtigheid aan poging tot afpersing ten laste gelegd. Zij ver klaarde van de fatale messteek niets af te weten. Het haar ten laste gelegde ontkende zij. Hij werd kwaad en gaf mij een klap. Toen riep ik mijn man", vertelde de vrouw. Een deel van de zaak tegen de vrouw werd achter gesloten deuren behandeld. De officier van Justitie eiste tenslotte tegen haar een gevangenisstraf van 12 maanden, waarvan 6 maanden voor waardelijk met toezicht van de reclas sering gedurende de drie jaar lange proeftijd. De verdediger, D. Huisman, bepleitte vrijspraak. Op zijn verzoek werd de vrouw, die 4 maanden in voorarrest heeft gezeten, door de rechtbank op vrije voeten gesteld. Uitspraak 1 november. Het zilveren Cebuco biedt een uitge breide en veelzijdige dienstverlening. En dat met duidelijk succes. Sprekend voor beeld: vergeleken met 1950 waren in 1959 de inkomsten uit advertenties in de Ne derlandse dagbladen ruim verdrievou digd. Op 1 september 1935 werd het Cebuco in het leven geroepen door de Vereniging „De Nederlandse Dagbladpers". De op richting gebeurde onder de druk der om standigheden. In het midden der jaren dertig woedde de crisis op zijn hevigst, adverteren was voor vele bedrijven nog geen integrerend deel van het varkoops- beleid. Men deed het als de zaken goed gingen, men liet het na als de bedrijfs winsten klein waren of ontbraken. Misvatting Het Cebuco bond de strijd aan tegen deze misvatting. „Geen bedrijf is ooit rijker geworden door op zijn adverteren te bezuinigenDit thema werd in vele varianten gebruikt. Deze collectieve reclame van het dagbladwezen sloeg aan in steeds breder kring. Het wekken van belangstelling voor dagbladreclame is één ding. het duidelijk aangeven van de mogelijkheden daartoe een ander. Het Cebuco stelde zich in dienst van aspirant-adverteerders. Reeds in het jaar van oprichting begon men met het verzamelen van marktanalyti- sche en statische gegevens. Weldra ver scheen een handleiding voor kleinere ad verteerders en een tarievenboekje. Deze laatste uitgave is de voorloper ge weest van het na-oorlogse losbladige ta- rievenboek een altijd actuele uitgave, waarin van alle Nederlandse dagbladen en -combinaties de volledige gegevens staan vermeld. Ook op andere wijze ver leent het Cebuco de „koper van kranten - ruimte" service. In een vademecum van een groot aantal marktanalytische ge gevens vindt de adverteerder cijfers, die hem inlichten over de aantallen inwo ners in een door hem te bewerken ge bied, hun leeftijdsopbouw, de welstands- verhoudingen Reclamecampagne Voor dat vademecum heeft het Cebuco ons land fijner ingedeeld dan volgens provinciegrenzen, nl. in 49 verzorgings gebieden. Bij het opzetten van een recla mecampagne kunnen zakenlieden reke ning houden met de betekenis van de centra in deze gebieden. Gekoppeld aan het Cebuco is een bu reau voor budgetten-controle, o.m. be staande uit een groot aantal hardwer kende dames, die in het kantoor aan de Vondelstraat te Amsterdam de gehele dag niet anders doen dan voor een ca. 1500 merkartikelen nagaan hoe vaak er in Nederlandse dagbladen en andere pe riodieken wordt geadverteerd, waar en waarin en wat de kosten van deze cam pagnes zijn. Door deze analyse krijgen de adver teerders een beeld van wat him concur renten doen en worden zij in staat ge steld him eigen campagnes zo econo misch mogelijk te voeren. Andere diensten van het jubilerende bureau, dat de weg baant voor dagblad reclame, maar die principieel zelf niet uitvoert (daarvoor bestaan de erkende reclamebureaus) zijn o.a. een boekje met adviezen voor middenstanders, een ma- trijzendienst en sinds kort een bui tendienst. medewerkers omvattend, die persoonlijk de adverteerders bezoeken en adviseren. Advertentie Denk aan Uw lijn Wat kunnen dure pillen baten wanneer U suiker niet wilt laten geniet toch van het zoete leven gebruik volop Sukristo 7. volgens de nieuw ontdekte formule. Doosjes van 150 tabl. f. 1.15; 600 tabl. f. 2 95. 1000 tabl. k f. 5.50; na-vuldoosjes 100 tabl. f. 0.70; bij apothekers en drogisten. N.V. H. TEN HERKEL. HILVERSUM Militaire wagen °P een trein gereden Een drie-tons militaire vrachtwagen, geladen met jerrycans benzine, is gister avond omstreeks acht uur bij Koekange op de sneltrein Groningen-Meppel ge reden. Twee militairen werden gewond, de toestand van een van hen is zorg wekkend. Het zijn de 20-jarige dpi. hu zaar H. W. A. Ingenhou uit Bergen <L.) die met zeer ernstige brandwonden in het „Oog en AI "-ziekenhuis in Utrecht is opgenomen en de 20-jarige dpi. hu zaar P. van der Laar uit Leerdam, die hoofdwonden opliep. De conducteur van de trein werd licht gewond. De dire-tonner maakte deel uit van een militaire colonne. Vlak voor het on geluk. had de gehele collonne stil ge staan voor deze onbewaakbe overweg, omdat er een post-goederentrein pas seerde. Vermoedelijk omdat, nadat deze trein voorbij was, de aandacht verslap te, zette de colonne zich in beweging De sneltrein kwam daardoor ln botsing met een der laatste wagens van de colonne De auto vloog direct na de botsing in brand. De trein werd zwaar beschadigd, een stroomafnemer werd afgerukt. De bovenleiding werd vernield en is over grote afstand gestoord. Het reizigersverkeer werd met bussen voortgezet. Vanmorgen was een nood voorziening gereed voor het treinverkeer

Leidsch Dagblad | 1960 | | pagina 11