Vertrouwen van politiepersoneel in regering kreeg een ernstige scliok Drieduizend doden door cycloon Oost-Pakistan WEERBERICHT Nog geen actie met „grof geschut" Ondanks nieuwe getuigen blijft verd. ontkennen Twee Britse dagbladen met grote liberale traditie opgeheven Tienduizenden hutten verwoest - Grootste schade op eilandjes Proces tegen twee Nederlandse zeelieden in Amerika begonnen One/ leuws Opgericht 1 maart 1860 DINSDAG 18 OKTOBER 1960 No. 30179 LEIDSCH DAGBLAD Directeur: E. A. E. van Dishoeck Hoofdredacteur: J. Brouwer DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN f 7.50 per kwartaal; f 2.55 per maand; f 0.59 per week Witte Singel L Leiden - Giro no. 57055 Telefoon Directie en Administratie: 25041; Redactie: 21507 Onhanteerbaar gezagsapparaat geworden De voorzitter van de Rijkspolitievereniging. de heer L. H. M. Nottet. heeft op een vanmorgen in Utrecht gehouden buitengewone algemene vergadering van deze vereniging het door de regering ingenomen standpunt inzake de politiesalariëring kortzichtiggenoemd en „een bittere teleurstelling voor het politiepersoneel" Hij zei begrip te hebben voor de politie-ambtenaren, die meer actie wensen, maar waarschuwde tegen maatregelen die tot excessen leiden. Afgezien van de vraag of de waardigheid van het politieambt dit toelaat, acht de heer Nottet geen directe actie met grof geschut" nodig. Volgens hem staan er nog andere wegen open. zoals een inter pellatie in de Kamer. ..Niet", zo zei de heer Nottet, „dat de volksvertegenwoordigers het politiesalaris zo na aan het hart ligt. maar uit het oogpunt van algemeen belang en dan nog wel met betrekking tot de veiligheid van de Neder landse staatsburger". Overleg moet met spoed hervat worden Door het groot tekort aan personeel bij het korps der Rijkspolitie is dit korps, aldus de heer Nottet, als gezagsapparaat onhanteerbaar. Het gevolg is, dat aan de toenemende criminaliteit door de toch al met politiewerk overbelaste Ryks- politie-ambtenaar geen paal en perk kan worden gesteld. Van preventief politietoezicht in de provincie, zo zei hij voorts, kan praktisch geen sprake meer zijn. De heer Nottet sprak van een nood toestand, die ernstige gevolgen zal kun nen hebben. Uitvoerig werd op deze vergadering de precaire toestand besproken waarin het Rijkspolitiepersoneel is komen te ver keren na het mislukken van het ge pleegde overleg. Men meent, dat de door Moordzaak Hans Hermans (Van onze correspondent) De in verband met de moord op Hans Hermans gearresteerde ver dachte blijft ontkennen. Zelfs na dat hij gisteren was geconfron teerd met twee nieuwe getuigen, die verklaren op de bewuste zon dagmiddag met hem te hebben ge sproken op de weg Sevenum— Maasbree. De twee getuigen, wier identiteit door de politie nog geheim wordt gehouden, hebben zich na alles, wat zij in de krant over deze zaak hadden gelezen, tot de politie gewend. Zij hebben verklaard in de vroege avond van de zondag waarop verdachte de elfjarige Hans Hermans zou hebben vermoord, een ontmoeting te hebben gehad met verdachte, die van Sevenum richting Maasbree reed op zijn rode scooter. Zij kenden hem heel goed. Volgens de mening van de Rijkspolitie te Roermond moet verdachte, toen hij deze twee getuigen ontmoette op de te rugweg zijn geweest, nadat hij zyn slachtoffertje in het aspergeveld was gaan begraven. Nadat de twee getuigen zich vrijdag tot de poltie hadden ge wend, heeft de Rijkspolitie uit Roermond de zaterdag en zondag benut om al hun verklaringen op waarheid te controleren. Er zijn nog enige details nader onder zocht. Ook na de confrontatie, die gis termorgen plaats had. blijft verdachte alles hardnekkig ontkennen. Zyn alibi echter, dat eerst luidde als zou hij de hele zondag in Baarloo op de kermis zijn geweest, had hij al gewijzigd. Hij had reeds eerder verklaard wel de weg naar Sevenum te zijn opgereden maar halver wege te zijn teruggekeerd, omdat hij een vermoeden had gekregen, dat de vrien den die hij in Sevenum wilde gaan be zoeken ook wel naar de kermis te Baar loo zouden zijn gegaan. De commandant van de Rijkspolitie te Roermond gaf als zyn mening te kennen, dat verdachte eerstdaags toch wel tot een bekentenis zal komen. OPKLARINGEN De Bilt verwacht van heden- tot mor genavond: tijdelijk opklaringen, maar plaatselijk ook enige regen. Overwegend matige wind uit zuidelijke richtingen. Dezelfde of iets hogere temperaturen. (Opgemaakt te 1.15 uur) 19 OKTOBER Zon op: 7.11 uur; onder: 17.38 uur. Maan op: 5.38 uur; onder: 17.30 uur. Hoogwater te Katwijk te 2.24 en 14.41 uur; laagwater te 10.29 en 22.44 uur. Dit Dummet bestaat alt 12 pagina'o de minister van Binnenlandse Zaken in gestelde inconveniëntentoelage bepaalde groepen van de Rijkspolitie-ambtenaren uitsluit van enige verbetering op finan cieel gebied. De heer Nottet sprak de hoop uit, dat het georganiseerde overleg betreffende de salariëring van het po litiepersoneel met spoed wordt heropend. In een motie, die het hoofdbestuur van de vereniging zijn leden voorlegde, wordt gesteld, dat het vertrouwen van het politiepersoneel in de regering een ernstige schok heeft gekregen. Men wenst, dat de op grond van het rapport dtr commissie „werkclassificatie politie- Vragen aan minister >ver openbaarmaking rapport-Langemeijer Het Tweede-Kamerlid, de heer Bak ker (CPN) heeft de minister van Land bouw en Visserij schriftelijk gevraagd het rapport-Langemeijer openbaar te maken opdat de beide Kamers der Sta- ten-Generaal en het Nederlandse volk kennis kunnen nemen van de oorzaken, die hebben geleid tot het buitengewone verlof en eervolle ontslag aan de direc teur Faunabeheer. De heer Bakker wijst erop, dat in verscheidene persorganen beschouwingen aan deze zaak zijn ge wijd, die de belangstelling van het pu bliek hebben gewekt. Onder deze om standigheden hebben volgens hem het publiek en in ieder geval de Kamers recht op kennisneming van de feiten. functies" te treffen herwaardering van de lagere politiefuncties op korte termijn en tenminste terugwerkend tot 1 oktober 1960 wordt verwerkelijkt en in afwach ting daarvan een daarop reëel afge stemd voorschot wordt toegekend. Driekwart miljoen Televisietoestellen By de dienst luister- en kijkgelden van de P.T.T. is gisteren het 750.000ste televisietoestel geregistreerd. Op 1 okto ber bedroeg het aantal aangegeven tele visietoestellen 737.522 tegen 718.229 op 1 september. Het aantal geregistreerde radio ont vang-toestellen steeg in dezelfde periode van 2.647.369 tot 2.649.208. Op 1 oktober waren er 480.750 aange slotenen op het draadomroepnet tegen 481.325 op 1 september. Nasser ageert tegen Koning Hoessein President Nasser van de V.A.R. (Egypte-Syrië) heeft gisteren in Damascus voor een opgewonden menigte verklaard, dat Koning Hoessein van Jordanië „een impe rialistische agent" en een „uitbui ter" van het Jordaanse volk Verscheidene ministers van de V.A.R. noemden Hoessein „de kleine huurling", de „dwerg koning" en „de gehuurde agent". President Nasser had zondag Koning Hoessein van Jordanië beschuldigd van het zenden van saboteurs naar Syrië om spoorwegen en dorpen in de lucht te laten vliegen met de bedoeling wan orde in de Verenigde Arabische Repu bliek te stichten. In een toespraak te Hama zei presi dent Nasser, dat vier mannen van de door Koning Hoessein aan de grens van de V.A.R. en Jordanië samengetrokken militairen zich hadden overgegeven en dat vier saboteurs met ontplofbare stof fen waren gearresteerd. Tijdens een verhoor hadden de gearresteerde Jorda- niërs verklaard, dat zij gedwongen waren geweest hun taak uit te voeren. Zy gewaagden van een schrikbewind in Jordanië. Bedenkelijk verschijnsel uit oogpunt van veelzijdige democratische meningsuiting (Van onze Londense correspondent) Het was gisteren een zwarte dag voor Fleet Street, het centrum van de Britse journalistiek: twee bladen met een grote liberale traditie, de News Chronicle en het avondblad The Star, beide behorende tot dezelfde uitgeefster, zijn plotseling zonder enige voorafgaande aankondiging van de aardbodem verdwenen. Driedui zend personen (journalisten en drukkers en verder technisch personeel) zyn zon der werk gekomen. De News Chronicle is overgenomen door Lord Rothermere's conservatieve dag blad Daily Mail en de Star door de „Evening News", het avondblad, dat eveneens Rothermere's eigendom is. Oplaag van 2 miljoen was niet voldoende De Chronicle en de Mail waren politiek water en vuur. De gebouwen en drukke rijen gaan in Rothermere's bezit over en de namen van de News Chronicle en de Star zullen gecontinueerd worden als ondertitels van de Mail en de Evening News met het enige doel om vroegere lezers van de verdwenen bladen te lok- In Rotterdam is gisteren het werk aan de bouw van de metro begon nen. Op de Coolsingel nabij het stadhuis ging de eerste spade de grond in. Het aantal slachtoffers van de cycloon en de vloedgolf bij de mon ding van de Ganges bedraagt vermoedelijk meer dan drieduizend. Er zijn 35.000 verwoeste woningen, die voor het merendeel uit met riet matten beklede bamboehutten bestonden. Het vaststellen van het juiste dodental wordt bemoeilijkt, omdat de grootste schade zich heeft voor gedaan op de in de Golf van Bengalen verspreid liggende eilandjes. Berichten over het vasteland maken slechts melding van 34 doden. In tal van gebieden werd de te velde staande oogst met de grond gelijk gemaakt, terwijl ook duizenden stuks vee verloren gingen. Er is een beroep gedaan op het Kinderfonds der Verenigde Naties om de regering van Pakistan bij de hulpverlening aan de getroffen bevolking te helpen. De gouverneur van Oost-Pakistan, die toezicht houdt op de hulpverlening, heeft onmiddellijk maatregelen getroffen voor het uitreiken van dekens, geneesmiddelen en voedsel aan de daklozen. ken. „Wij hebben de oppositie opge kocht" zei een man van de Daily Mail tot ons. Voor de democratische veelzijdige meningsuiting is deze gang van zaken hoogst bedenkelijk zoals dat ook in het verleden het geval was, toen hele reek sen bladen door concurrenten werden opgekocht. Noch de laatste editie van de Star van maandagavond noch die van de News Chronicle van maandagochtend bevat ten een letter over hun opheffing. Het was reeds lang bekend, dat het deze bladen financieel niet naar den vleze ging omdat ze het niet konden bol werken tegen de miljoenenoplaag van de twee populaire bladen, welke de Brit se dagbladpers de laatste jaren hoe langer hoe meer zyn gaan beheersen, namelijk Beaverbrooks Daily Express en de krant van Cecil King, de „Daily Mirror", die beide met meer dan vier miljoen exemplaren uitkomen. Niet lonend... Een oplaag onder de twee miljoen is in Engeland weinig lonend! De plotse linge verdwijning van de beide liberale kranten (The Guardian is thans nog het enige liberale blad, een krant van de allerhoogste kwaliteit) is een diep in grijpende gebeurtenis in de Britse ge schiedenis van de pers. Er heerste dan ook in het geschokte Fleet Street een echte rouwstemming. De ontslagenen kregen twee weken Britse stakingen flitsen uit-aaii (Van onze Londense correspondent) De grote stakingen, welke Enge land de afgelopen weken hebben geteisterd, zijn als flitsende licht reclames: aan-uit-aan. Enkele minuten nadat de hon derden ladingklerken, die in de Londense haven vier weken het werk bijna geheel lam hebben ge legd, weer aan de arbeid waren gegaan, hielden ze er weer mee op. De nieuwe staking bepaalde zich eerst tot de zogenaamde Konink lijke Havens (Royal Docks), maar breidde zich later tot enkele andere Londense havengebieden uit. De oorzaak van het nieuwe conflict is dat de mannen op een voorlopige dag basis werden aangenomen in plaats van de gebruikeiyke weekbasis. De werkge vers hebben verklaard, dat er geen sprake is van weigering om de mannen terug te nemen, maar dat het een puur administratieve kwestie is, dat hun niet onmiddeliyk een week-contract kon worden gegeven. Door de nieuwe staking kwam het werk op 35 schepen weer stil te liggen. In de Britse automobielindus trie blijft het eveneens woelig. Maandag kwam het tot een onofficiële staking bij een carrosseriefabriek behorende tot de British Motor Corporation (Austin, Morris) uit protest tegen ontslag en vermindering van werkuren wegens slapte. Vandaag gingen de 10.000 stakers bij Rootes in Birmingham naar de fabriek terug, maar het Londense bedrijf van deze firma, waar de staking eigen- lyk begonnen was uit protest tegen het ontslag van achttien man, die overbodig waren geworden, werkt nog steeds niet. Van stakerszyde werd verklaard, dat de rest van het personeel, dat in Birming ham weer is gaan werken opnieuw de arbeid zal neerleggen, indien het con flict niet in zyn geheel wordt opgelost. De Amerikaanse plaatsvervangende minister van Defensie, James H. Douglas, brengt een kort bezoek aan ons land. Gistermiddag had hij een gesprek met minister Visser (rechts) van Defensie. Indonesische stem: Alleen bemiddeling, die leidt tot over dracht Nieuw-Guinea Een woordvoerder van het Indonesi sche ministerie van Buitenlandse Zaken heeft verklaard, dat Indonesië elk voor stel, hetwelk zou leiden tot een „absolu te en onherroepelijke overdracht van West-Irian" aan Indonesië met instem ming zou begroeten. Hy zei dit in commentaar op de pogin gen van de premier van Malakka, Ab- doel Rahman om te bemiddelen in het geschil over Westelyk Nieuw-Guinea. Hy zei, dat de Nederlandse regering totnutoe echter onvermurwbaar bleef om zelfs de mogelykheid van het houden van onderhandelingen met Indonesië, te overwegen. De Nederlandse premier. De Quay verklaarde kort geleden dat zijn land ,elke inmenging van buiten, die zou kun nen leiden tot annexatie van West-Irian door Indonesië" zou verwerpen, aldus de woordvoerder. salaris, één week vakantietoeslag als mede voor elk dienstjaar eveneens een week salaris. De secretaris van de Britse Journalistenunie heeft verklaard, dat dit de schamelste vergoeding is. welke ooit in soortgelyke gevallen in Fleet Street is gegeven. Er wordt geen koopprijs ver meld, maar algemeen wordt als het be drag dat Rothermere heeft betaald, de som van 15 miljoen gulden genoemd. Van de zyde van de directie van de News Chronicle en Star werd verklaard, dat het besluit tot opheffing met leedwezen genomen is, maar dat de stijgende kos ten de oorzaak ervan zyn. De bladen konden de afgelopen jaren alleen met verlies worden gaande gehouden. Gri- mond, de voorzitter van de liberale party verklaarde, dat het tragisch is, dat juist op het ogenblik, dat het liberalisme alom herleeft, dit radicale geluid is verdwe nen. De News Chronicle was de voortzetting van de Daily News, die in 1846 was op gericht, en welk blad Charles Dickens tot hoofdredacteur heeft gehad. In 1930 smolt de Daily News samen met de Daily Chronicle en kreeg toen zijn hui dige naam. De Star werd in 1888 door de bekende Ierse journalist Tom O'Connor opgericht en telde Bernard Shaw onder zyn eerste medewerkers. In een week tyd zijn er thans drie Engelse bladen verdwenen: het derde is het zondagsblad Empire News. Op 1 januari zal er echter een ernstig en ge degen blad bijkomen, namelijk de Sunday Telegraph, een uitgave van Lord Camrose's conservatieve Daily Telegraph. Het is gebleken, dat in Engeland de behoefte aan goede opiniebladen, waar onder politieke weekbladen, toeneemt, maar aan de andere kant ook aan bladen van het lichte genre. De News Chronicle schynt tussen twee stoelen te zyn geval len. Weer SS-officier gearresteerd De oficfier van Justitie van Waldshut, in Baden-Württemberg, heeft de arres tatie bekendgemaakt van de voormalige SS-officier Richard Rokita, die wordt verdacht van medeplichtigheid aan moord op joden in Warschau tijdens de oorlogsjaren. Rokita woonde in Hamburg onder een valse naam. Aan zijn opspo ring is door verscheidene instanties deel genomen, waaronder enige agenten uit Israël, die ook betrokken zyn in het on derzoek van de zaak-Eichmann. Tot dusver zijn ongeveer driehonderd getui gen gehoord. De officier van Justitie zei dat Ro- kita's vroegere superieur, de SS-gene- raal Katzmann, op wiens bevel honderd duizenden joden werden vermoord, de „Eichmann van Galice" kan worden ge noemd. Katzmann, die ook onder een valse naam leefde, is ongeveer twee jaar geleden gestorven. Renault ontslaat 3000 arbeiders (Van onze Paryse correspondent). De genationaliseerde autofabrieken van Renault hebben na de verminde ring met drie uren van de werkweek, die enkele maanden geleden werd afge kondigd, gisteren een nieuwe maatregel getroffen om aan de huidige malaise van het bedryf het hoofd te kunnen bieden. Drieduizend arbeiders van de de drie grote filialen (die er tezamen 60.000 tellen) zijn op korte termijn ont slagen. Uit de officiële toelichting welke het ontslag begeleidt, zou niettemin moeten blyken dat de Renault-direct!* de toekomst niet donker inziet. De vermindering van de produktie en de inkrimping van het personeel zouden alleen voortvloeien uit een misrekening met betrekking tot de exportperspec tieven. De Renault-fabrieken haaden vooral met hun 4 p.k. Dauphine in hun produktieprogramma sterk gerekend op de uitvoer naar Amerika, dat het hoog ste aantal van de 60 pet. van de omzet, die voor het buitenland was bestemd, had moeten afnemen. Sedert de Ame rikanen echter zelf intensief aan de produktie van kleine auto's zijn begon nen, raakte vooral Renault in de knel, omdat men de binnenlandse markt enigszins verwaarloosd had. Engeland, dat tevoren ook vele kleine wagens naar de Verenigde Staten had uitgevoerd schakelde, schijnt het. eerder over naar de binnenlandse markt, en zo werd ook die exportmogelijkheid voor Renault weer ernstig beknot. Van de autofabrikanten wordt nu op nieuw pressie op de regering uitge oefend de benzinepryzen te verlagen om langs die weg de aankoop van auto's bij het Franse publiek te stimuleren. Het is bekend dat de regering vooral het psychologische effect van het ontslag der Renaultarbeiders zeer ernstig ducht te en daarom tot het laatste moment heeft gepoogd een andere oplossing te vinden. Voor algemene werkloosheid op korte termijn behoeft intussen geen vrees te bestaan. In Parijs stijgt de aanvraag naar arbeidskrachten sneller dan het aanbod en deze maand werden ruim 25.000 vacatures genoteerd. Twee Nederlandse zeelieden, een 23- jarige uit Tilburg en een 21-jarige uit Capelle a/d IJssel. die ervan worden be schuldigd op 9 juni in het havengebied van Brownsville de Amerikaanse onder- wyzer Salvador Loya te hebben doodge slagen, hebben voor de districtsrecht bank te Brownsville verklaard niet schuldig te zyn. Zy hebben tevens een verzoek ingediend voor een voorwaarde- lyke straf voor het geval zy schuldig mochten worden bevonden. Daarna is het kiezen van een jury van twaalf man begonnen. Dit zal naar ver wachting zeker twee dagen in beslag ne men. Als tolk voor de beklaagden treedt op de uit Schiedam geboortige J. Schoenmakers, die nu in Brownsville woont. Verdediger is Jack Wiech. De beide beklaagden voeren op de „Al- blasserdyk" van de Holland-Amerika Lyn. Zy hebben toegegeven op de be wuste avond met het slachtoffer bier te hebben gedronken. Volgens de oudste beklaagde raakte hy met Loya slaags, toen deze een oneerbaar voorstel deed. De jongste verdachte heeft verklaard zyn collega In het gevecht te hebben geholpen. Hy ontkent Loya te hebben geslagen. Beiden ontkennen Loya te hebben geschopt of enig wapen tegen hem te hebben gebruikt. Uit Het Leidsch Dagblad van 18 October 1860: De warmte is tegenwoordig te Curagao ondragelijk, waar door vele koortsen heerschen. De Creolen hebben een tegen woordig een soort van ziekte Kaatdsjeèta genaamd, waarvan de Hollanders en alle vreemde lingen uitgesloten blijven: het is eene hevige opzwelling aan 't ligchaam 't zij hier of daar. waarmede men 8 dagen mooi is en waaraan reeds onnoemlijk veel personen en vooral kinde ren gestorven zijn.

Leidsch Dagblad | 1960 | | pagina 1