Bemiddelingsplan over Guinea blijft geheim Premier Malakka wil trachten een oorlog te vermijden 5 Zwarte Kippen bewaren... 2,46 BESPAREN Rapport over de „binding van jeugdige landarbeiders" Minister mr. Luns na ruim een maand terug uit de Ver. Staten Gezond glanzend haar door f.1.- f. 1.50 f. 2.65 Kerkelijk Leven Het zieleleven van priester en leek Opgericht 1 maart 1860 Maandag 17 oktober 1960 Derde biad no. ckji iS Een heilige missie De premier van Malakka, Tunku Abdul Rahman, is zaterdagmiddag om vijf uur op doorreis naar Londen een uur lang op Schiphol geweest. In tegenstelling tot persberichten uit Malakka verklaarde hij na zijn aankomst op de Amsterdamse luchthaven, dat president Soekarno en minister Nasoetion niet volledig met zijn bemiddelingsplannen in het geschil tussen Nederland en Indonesië over Nieuw-Guinea hebben ingestemd. „Ik heb de indruk dat er niettemin enige kans op succes is", zo zei hij. Naar bekend heeft de Maleise premier aangekondigd, dat hij als bemiddelaar wil optreden. Hij vertrok een uur later naar Londen en wordt op 25 oktober in de V.S. verwacht. Begin november zal hij per boot naar Londen terugkeren. Contact met Nederland? Wellicht zal Abdul Rahman in novem ber contact zoeken met de Nederlandse regering, doch enige zekerheid kon hij daarover nog niet geven. Het zal van de besprekingen met andere regeringen af hangen of het zover zal komen. Slechts wanneer hü de andere landen voor zijn voorstellen kan winnen zou hü pogen ook Nederland te overreden. „Een beetje overreding van de kant van alle andere landen kan er mis schien toe leiden, dat het geschil tot een oplossing komt", vervolgde hü maar hij weigerde pertinent ook maar iets van van zijn bemiddelingsvoorstellen te ont hullen. „Waarom gaat U uw plannen eerst in Amerika bespreken?" luidde een vraag van een der journalisten, die hü te woord stond, „zou het niet meer op uw weg gelegen hebben die plannen eerst aan Nederland voor te leggen?". „Neen," antwoordde de premier, „ik ken het standpunt van Nederland over West-Irian en ik heb me eerst gewend tot de Indonesische regering. Overbodig te zeggen, dat ik veel moeite heb gehad zelfs voor een klein deel van mün voor stellen de instemming te verkrijgen." Op nadere vragen verklaarde hü niet met president Soekarno, doch alleen met generaal Nasoetion te hebben gesproken. Opnieuw voegde hij eraan toe, dat die lang niet met het hele voorstel instemde. „Maar als ik straks in de V.S. ben, dan heb ik tenminste een basis, Ik kan dan ergens over praten. U moet het als een soort begin zien om tot een oplossing van de moeilijkheden te komen. Als we in alle ernst vrede in dit deel van de wereld willen hebben, dan geloven wü, dat de punten die ik ga voorstellen uit gewerkt kunnen worden". Ook van Nederland zei de premier niet te kunnen verwachten, dat het zich zonder enige overreding bü het voorstel zou willen neerleggen, evenmin als Indo nesië dit zou doen. .Betekent dit, dat Indonesië bereid is af te stappen van het tot nu toe inge nomen standpunt, nl. dat het alleen be reid is te praten over een overdracht van Nieuw-Guinea aan Indonesië?" ..Ik kan onmogelük vertellen, wat het voorstel inhoudt," antwoordde de pre mier, „Dat zou niet fair zijn." „Denkt u dat de Papoea's van Nieuw- Guinea met het voorstel zouden instem- men?" „Die kennen het voorstel niet," ant woordde de premier ontwükend. „Is de Nederlandse regering officieel al iets van uw plannen bekend?" „Ik heb op Malakka met de Neder landse ambassadeur gesproken en hem een zekere indicatie gegeven, maar het is beter als ik zo weinig mogelijk zeg, want anders zou ik me verpraten en ik beschouw deze reis als een heilige mis- Recreatieproblemen in Zuid-Holland De Federatie Zuid-Holland van Volks- onderwüs hield zaterdagmiddag in het Beursgebouw te Rotterdam haar provin ciale vergadering onder voorzitterschap van de heer M. Karsemeüer uit Alphen aan den Rijn. Voordat de heren A. Boer, burgemeester van Zevenhuizen, A. van Straten te Rotterdam en A. van Eldik te Arkel in het bestuur werden herko zen en de heer P. Stolker te Lekkerkerk als lid van de raad van advies werd be noemd, behandelde mevr. mr. Chr. A. de Ruyter-De Zeeuw uitvoerig de recreatie problemen in Zuid-Holland. In het bij zonder besteedde zü daarbü aandacht aan de moeihjkheden voor Rotterdam, waarvoor de reeds overvolle plassen te ver zün, evenals duinenrü en stranden, die bovendien door het drukke bezoek van oosterburen ook al erg intensief ge bruikt worden. Over het algemeen stel de spreekster, dat de watersport in Zuid-Holland snel meer mogelükheden zal moeten bieden dan thans. Plassen, meren, rivieren en riviertjes zijn er vol op. Men zal de eigen omgeving meer moeten leren waarderen. De capaciteiten van de plassen zün te gering. De re creatiemogelijkheden zullen elders ge zocht moeten worden. Er zal echter dan veel moeten gebeuren; strand- en zwembaden, oeververdediging enz. De schamele groene resten zullen behou den moeten blüven. Er is veel geld voor nodig. Voor industrie en economie is er altüd geld. Zuid-Holland is bereid geld ervoor uit te trekken, maar ook woning bouw en industrie zullen over de brug moeten komen door inperking en dus een offer moeten brengen. De mensen zullen zelf om de recreatiebehoeften moeten gaan vragen en zü zullen zich bovendien meer met de natuur ver trouwd moeten maken. Tenslotte, de gemeentebesturen zullen zich niet langer mogen verschuilen ach ter het smoesje, dat sportvelden en speelweiden „particulier initiatief" zijn, indien er grote behoefte aan bestaat Nasser wijst voorstel van premier Ben Goerion af Het Israëlische voorstel voor een ont moeting tussen Ben Goerion en Nasser Is zaterdag door de leider van de VAR in een rede te Aleppo van de hand gewezen. Hü sprak van „imperialistische manoeu vres". Nasoetion in Siam De Indonesische minister van Defensie generaal Abdoel Har is Nasoetion is gis teren in Bangkok aangekomen voor een officieel bezoek van drie dagen aan Siam. sie, die ik graag tot een goed einde wil brengen". „Waarom hebt u besloten als bemid delaar op te treden?" staat u eigenlijk niet buiten het geschil?" „U moet niet vergeten, dat wü in Ma lakka erg dicht bij Indonesië en West- Irian wonen en daarom zün wij bang voor moeilijkheden in dit deel van de wereld. Wü willen die graag voorko men". Internationale oplossing? Op verdere vragen deelde hü mede, dat hü in Londen met premier Mac- Mülan zijn voorstel zal bespreken en dat hij in Amerika vier dagen bij pre sident Eisenower zal logeren. Maar hij hoopte ook met vertegenwoordigers van andere landen contact te leggen en be vestigde desgevraagd, dat hij een soort van „internationale oplossing" voor het geschil poogde te bereiken. Ontkennend antwoordde hij op de vraag of hij zün voorstel aan de V.N. zou voorleggen. ..Zeker niet voordat ik de instemming van andere landen heb verworven", voegde hij er aan toe. AvTverten tie Dames- en Heren zakdoeken in 3 stuks verpakking van 1.60 tot 3.75 Mini-corso Aalsmeer gaat verhuizen Het zes jaren bestaande mini-corso in Aalsmeer gaat dit bloemendorp verlaten. Wegens huisvestingsmoeilijkheden wordt het mini-corso met ingang van volgend voorjaar overgebracht naar Bennebroek, ar het de Linnaeus-hof belangrijk attractiever zal maken. Het mini-corso is zes jaar geleden opgezet om de kas van het Rode Kruis in Aalsmeer te ver stevigen. In de afgelopen jaren heeft het twintigduizend gulden opgeleverd. Deze inkomstenbron zal niet opdrogen, want tien procent van de netto-opbrengst van de Linnaeus-hof zal voortaan ten goede van het Rode Kruis komen. Het mini-corso is in Aalsmeer tot stand gekomen dankzü het feit dat enige enthousiastelingen er vele uren belange loos aan hebben gewerkt. In een prachtig decor van tropische bloemen zagen meer dan dertigduizend mensen per jaar de stoet van twintig kleine, maar zeer ver zorgde praalwagens rijden. In grootte was dit corso tien keer zo klein als het „echte" Aalsmeerse bloemencorso. Ieder jaar kwamen er meer mensen en daar om werd het ruimtegebrek steeds nüpen- der. In de Linnaeus-hof is voor het mini- corso vijf keer zoveel ruimte als in Aals meer beschikbaar. Ook hier zal de stoet van kleine praalwagens komen te rüden in een prachtig decor van zeldzame bloemen en planten. De samenstellers zullen er naar streven het geheel voor een groot publiek zo spectaculair moge- hjk te maken. Hervormd jeugdzorgwerk 15 jaar „jong" Speciale berichtgeving) Vijftien jaar „jong" voelt zich het hervormde jeugdzorgwerk, na de oorlog op nieuwe leest geschoeid en gedragen door de geest van de nieuwe kerkorde. Een avontuur noemde zaterdag de hervormde dr. G. van Leeuwen op de herdenkingsbijeenkomst in Utrecht, waar het derde lustrum gevierd werd, dit stuk kerkewerk, waarin men bij benadering van de ,,jeugdzorg-jeugd" afreken de met begrippen als ,,asfalt-jeugd" en .massa jeugd": het gaat ons gewoon om de jeugd, zei dr. Van Leeuwen. Ook de term ongrijpbare jeugd hoorde hij liever niet. ADVERTENTIE 85 clubhuizen voor 16.500 kinderen Jeugdzorgwerk, arbeid die verricht wordt in opdracht van de hervormde synode, als sectie van de Hervormde Jeugdraad, heeft in het land ruim 85 clubhuizen. Daar komen circa 16500 kin deren. Er wordt leiding gegeven door 120 beroepskrachten (in't begin was de uitbetaling van hun salaris voor de kerk een waagstuk, zei dr. Van Leeuwen) en meer dan 1300 vrijwillige medewerkers, die daarvoor hun vrije rijd geven. De 15-jarige sectie is ook advies-in stantie voor het rüksinternaat voor so ciale jeugdzorg Sparrenheide in Drieber gen, waar telkens drie maanden lang 28 meisjes buiten school en gezins- Proefnemingen met arbeidersgroepen? De „commissie binding jeugdige arbeiders" meent, dat door het vormen van combinaties van boeren, die gezamenlijk arbeidskrachten in dienst nemen, de aantrekkelijkheid van het landarbeidersberoep wordt vergroot en de bestrijding der seizoenwerkloosheid in de landbouw vergemakkelijkt kan worden. De com missie is in 1956 door de Directeur-Generaal voor de Arbeidsvoorziening en het Landbouwschap ingesteld en heeft nu haar rapport uitgebracht. Zij had tot taak na te gaan, op welke wüze kan worden bevorderd dat jonge lui, die hun hoofdwerkzaamheid in de landbouw hebben, zich onder meer door middel van een meer duurzaam dienst verband in de landbouw tot vakbekwa me landarbeiders kunnen ontplooien. Zij heeft verder de vraag besproken hoe, afhankelijk van de regionale werkgele genheidssituatie, jongeren kunnen wor den geanimeerd om het landarbeiders- beroep te kiezen. De commissie heeft in haar rapport niet alleen de jeugdige landarbeiders, maar ook de groep der landarbeiders als geheel in beschouwing genomen. Zü beveelt een proefneming aan op de volgende basis: een aantal landbou wers in een gebied met een gezamelüke behoefte aan arbeidskrachten, variërend van 50 tot 100 man, vormt een z.g. arbeidscombinatie, waarbij al het be taalde personeel van deze ondernemers in dienst treedt. Een deel en de commissie acht dit een wezenlijke voor waarde voor het welslagen van het plan kan naar behoefte als vaste arbeider worden gedetacheerd bü een werkgever/lid van de combinatie. Daar naast moet de combinatie vaste arbei ders in dienst hebben die wel het hele jaar door, maar achtereenvolgens ~p verschillende bedrijven van de combi natie werkzaam zijn. Ook kan gedacht worden aan het in dienst nemen van enkele hoog gekwalificeerde specialisten en tenslotte zou de combinatie, voor zover dit strikt noodzakelük is, ook losse arbeiders in dienst kunnen nemen. De commissie meent dat bij een der- gelüke proefneming praktische ervaring opgedaan zou kunnen worden om in de verdere toekomst wellicht te komen tot een meer geperfectioneerde vorm van coöperatief personeelsbeleid in de land bouw. In het voorgestelde systeem zullen de mogelijkheden voor promotie en specia lisatie worden vergroot, hetgeen voor de aantrekkelijkheid van het landarbei dersberoep van belang is. De mogelük heden voor spreiding van werkzaam heden zullen toenemen, hetgeen voor de belang is. Moeilükheden, de arbeidstijdverkor ting betreffend, zullen eenvoudiger kun nen worden opgelost dan bü de huidige bedrijfsvoering het geval is. Zo zou in veehouderügebieden en gebieden met ge mengd bedrijfstype een bepaalde vorm van ploegenstelsel tot de mogelükheden gaan behoren. De commissie doet verder speciaal ten aanzien van de jeugdige landarbeiders een aantal aanbevelingen, die zij inleidt met de opmerking dat de wüze, waarop jongeren als werknemer in het arbeids proces worden opgenomen van groot be lang is voor de animo en de waardering, die zü voor het beroep landarbeider in de toekomst zullen hebben. De houding van de individuele boer kan van wel haast doorslaggevende betekenis zijn, maar ook in collectief verband zijn er nog concrete mogelijkheden aanwezig om de inschakeling in het arbeidsproces een vlotter verloop te doen hebben en de keuze van het landarbeidersberoep ook op latere leeftijd te bestendigen. verband vorming ontvangen. In 't jeugd zorgwerk gaan apostolaat en diakonaat hand in hand. De kerk staat positief tegenover 't spel, zei dr. Van Leeuwen, wij geloven dat het er niet om gaan mag de jonge mens in het gareel te krügen, maar dat door sport en spel, zoals dat in en door de clubhuizen ge beurt, de scheppende taak van de mens benadrukt mag worden. Heel nadrukkelük werd op de lustrum viering gewezen op de klemtoonverschui ving in het hervormde jeugdzorgwerk. Ging 't vroeger vooral om het evangeli- satorische karakter, thans krügt het so ciaal-pedagogische element het hoofd accent. Gebleven is, zei ds. L. H. Rui tenberg, voorzitter van de sectie, die de feestrede hield, het doorgeven van de bübelse boodschap. Maar, zei hü, dat is nog wat anders dan het doorgeven van bijbelverhalen. Jeugdzorgwerk wil die jongeren be reiken die „anders" in 't geheel niet met de boodschap van de kerk in contact zouden komen. In 15 jaar heeft men daarvoor een in 't hele land functionerend apparaat opgebouwd, waarin beroepskrachten en vrüwilligers in dienst van de kerk nauw samenwerken. De tien Nederlandse kaasmeisjes, die een half jaar in Engeland en Schotland reclame hebben gemaakt voor het Nederlandse zuivelpro- dukt, zijn gisteren op het vliegveld Zestienhoven teruggekeerd. Een echte vaderlandse koe was naar het vliegveld gekomen om het char manti tiental te begroeten. Na een verblijf van ruim een maand in de Verenigde Staten en in de Neder landse Antillen is de minister van Bui tenlandse Zaken, mr. J. M. A.H Luns gisterochtend op Schiphol teruggekeerd. Terstond na zijn aankomst gaf de mi nister de aanwezige journalisten een vrü uitvoerig relaas van zijn reis, tij dens welke hij gesprekken heeft ge voerd met talrijke politieke autoriteiten. Tweemaal voerde minister Luns ook een gesprek met de secretaris-generaal van de Verenigde Naties, Dag Hammars- kjöld, waarvan eenmaal vertrouwelijk over Nederlands Nieuw Guinea. Ten aanzien van de Alg. Verg. der I V.N. zei minister Luns, dat er zelden een vergadering is geweest, waarop zo- veel staatshoofden en eerste ministers gelüktüdig aanwezig waren n.l. 21. Dan waren er nog 59 ministers van Buiten landse Zaken, onder wie dus minister Luns, en veertien van andere departe menten. Offensief De bewindsman noemde het optreden van Kroesjtsjef „een groot offensief" „Met zün zeer zware aanval op Hammars- i kjöld wild ehü feitelük de basis van de V.N. zelf in gevaar brengen. Tot dusverre is alles goed verlopen. De vraag is hoe het op den duur zal gaan. Ik heb er wel vertrouwen in, dat de nieuwe landen niet bereid zullen zijn om de V.N. te laten ondermijnen. In dit op zicht ben ik bepaald optimistisch. Het is betreurenswaardig, dat wij scenes heb- j ben moeten meemaken, die doen den ken aan wat men vroeger een „Poolse I Landdag" noemde. Ik vond het een droevige ontwikkeling, maar het is niet het voornaamste. Indien het vuurwerk, dat thans weer is afgelopen, niet wordt gevolgd door daden, die de V.N. zelf aantasten, dan is het niet zo erg ge weest. Maar of de verstandhouding er nu beter op is geworden, dat betwüfel ik ten zeerste". Bij Eisenhower Ook heeft minister Luns tijdens zijn verblüf in Amerika op 7 oktober een langdurige bespreking gevoerd met pre sident Eisenhower in aanwezigheid o.a. van de ambassadeurs van beide landen. Indonesië, de NAVO en de Europese ontwikkeling waren ter sprake gebracht. Voorts ook de Ujndiensten, die de K1.M. wenst te openen op Los Angeles. Over die laatste kwestie had de minister aan president Eisenhower een brief over handigd, waarin hij de Nederlandse ar gumenten heeft uiteengezet. „De bespre kingen hadden plaats in een vriendelijke sfeer", aldus minister Luns, die in Aruba voorts een ambassadeursconferentie heeft geleid. R.K. zongen op conferentie uit hervormde kerkboek (Speciale berichtgeving Met een gezamenlijk gezongen psalm uit het hervormde kerkboek begon dit weekeinde in Laren een conferentie van tot de R.-K. kerk overgegane protestanten. Wij zullen het zingen van evangelische liede- ren bevorderen, had de conferentie leiding laten weten, aangedrongen was op het meebrengen door de deelnemers (ook niet-rooms-katho lieken, die geïnteresseerd zijn in de Rome-reformatieproblematiek) van hervormde gezangboeken. De Nümeegse pater dr. C. F. Pauwels O.P., sprak hier over de spiritualiteit (zieleleven) van priester en leek in het rooms-katholieke leven in Nederland. Beiden zijn elkaar genaderd in de rich ting van wat we voorzichtig het „alge meen priesterschap der gelovigen kun nen noemen" aldus pater Pauwels. De grote vraag van vandaag is naar een eigen spiritualiteit van de r.-k. leek, zei hij. Jonge priesters onderstrepen hun mede-zondaar zün met de leken, men wil afrekenen met alle pose. Veel jonge priesters stuit ook een methodisch stre ven naar volmaaktheid tegen de borst, men voelt zich met de jonge leken samen jonge kerk. By veel gelovigen is het apostolair be sef versterkt, meent dr. Pauwels, er groeit een geest van teamwork tussen priester en leek. Geestelijken staan gereserveerd tegenover traditionele vormen van „ver sterving". Wie midden in de wereld wil staan imen ziet dat als opdracht voor priester en leek) hoeft geen kruis te tim meren, zei pater Pauwels, het leven zelf legt ieder wel zün eigen kruis op. Bü parochiegeestelijken en in de orden van priesters en broeders is iets van een nieuwe spiritualiteit merkbaar, meende hij. Minder züns inziens in de vrouwe lijke kloosterorden. Daar heerst een crisis, die zich niet alleen beperkt tot de kleding van de zusters, aldus dr. Pau wels. Een crisis constateerde dr. Pau wels ook op het terrein van de derde orden, gemeenschappen van in de wereld levende leken, die zich met de een of andere kloosterorde (dominicanen, be- nedictünen, franciscanen, etc.) verbon den weten. De derde orden doen het niet meer in de kerk; nodig is een eigen spiritualiteit voor de „gewone rooms- katholieke leek" oordeelde pater Pauwels. DE OECUMENE BELEVEN Conferentie in Paleis Het Loo In het Paleis Het Loo werd zondag avond een meerdaagse bijeenkomst ge sloten van de Nederlandse delegatie naar de oecumenische jeugdassemblee in Lausanne die deze zomer werd ge houden. De vergaderingen die onder auspiciën van de Oecumenisch Jeugd raad in Nederland werden gehouden, genoten gastvrijheid van Prinses Wilhel- mina, die enkele samenkomsten bij woonde en tüdens een dezer zich met een bemoedigende boodschap tot de jon geren richtte. De conferentie, die vrüwel uitsluitend jeugdige sprekers aan het woord zag, hield zich bezig met de vraag tot welke ontwikkelingen in Nederland het internationale treffen te Lausanne inspireert. Met grote kracht werd naar voren gebracht, dat de evangelische visie op het actuele wereldgebeuren tot gel ding moet worden gebracht, dat ook in de plaatselijk kerkelüke gemeenten de roepstem der eenheid moet worden ver staan en dat een büzondere taak is weggelegd voor de jongere generatie bij het scheppen van nieuwe verhoudingen in de wereld met name in de verhouding tussen Europa en Azië en Afrika en bij het tezamen brengen der christenen van de onderscheidene kerken. Enige gasten uit Azië en Afrika namen deel aan het congres. VRIJE EVANG. GEMEENTEN van der Vrle GEREF. GEMEENTEN Vijf jaar geëist tegen de Turkse oud-president In het massaproces tegen ongëVeer 500 vooraanstaande personen van het bewind-Menderes heeft de openbare aanklager zaterdag vüf jaar gevange nisstraf geeist tegen oud-president Celal Bayar, omdat deze een hond, die hü van de koning van Afghanistan ten ge schenke had gekregen voor ongeveer 8.000 gulden aan een Turkse dierentuin had verkocht. De voormalige minister van Landbouw, Nedim Okmen, hoorde voor zün aandeel in deze zaak een zelfde straf tegen zich eisen. Bayar heeft ont kend dat hy het geld in eigen zak heeft gestoken. Woensdag aal bek prooea wor den voortgezet. Minister mr. M. A. H. Luns tij dens zijn persconferentie op Schip hol na terugkeer uit Amerika. Veel rust was minister Luns, ook tü dens dit weekeinde, niet gegund. Hü was zaterdagavond om half negen plaatselüke Amerikaanse tüd in het vliegtuig gestapt, waarmee hij snel de zon tegemoet vloog. Hoewel hü slechts circa 7 uur lang vloog, was het al büna 9 uur in Nederland, toen hij daar zon dagochtend aankwam, zodat hy een nacht slaap miste. „Voor mü is het nu eigenlijk half vier 's nachts," zei hij op Schiphol. Hü kreeg weinig tüd om op adem te komen. „Vanavond, of uiterlijk mor genochtend, vertrek ik naar Brussel", zo besloot hü, „Waar ik een EEG-ver- gadering zal leiden, aangezien Neder land voorzitter is van het ministersco mité". Twee Amerikanen op Cuba terechtgesteld Allen Thompson en Robert Fuller, twee Amerikanen, die zaterdagavond door een revolutio nair tribunaal in Santiago wegens contra-revolutionaire activiteit ter dood veroordeeld werden, zijn zondagochtend terechtgesteld. De terechtgestelde Amerikanen hadden ook de Cubaanse nationa liteit. Zij zouden verleden week meegedaan hebben aan een landing van contra-revolutionairen. Don derdag j.l. is de Amerikaan Zarba uit Boston met 16 andere contra revolutionairen terechtgesteld. Terwül Allen Thompson tüdens het proces geweigerd had iets te zeggen, had Robert Fuller toegegeven aan de expe ditie van contra-revolutionairen mee ge daan te hebben omdat zün vader van zün grondeigendommen op Cuba beroofd was. De twee Cubaanse contra-revo lutionairen. die met Thompson en Ful ler gegrepen werden, zün veroordeeld tot dertig jaar gevangenisstraf. De Cubaanse regering heeft een „ste delijke hervorming" afgekondigd, waar- bü de bepalingen op het bezit van on roerende goederen in die zin worden ge- wüzigd, dat de bewoner van een huis de eigendom ervan kan verwerven. Oude huizen, waarin burgers met bescheiden inkomens wonen, worden staatseigen dom zonder dat de eigenaars schadeloos zullen worden gesteld. In elke plaats zullen raden worden ingesteld voor het vaststellen van de prijzen en de voor waarden, waaronder de eigendomsover dracht zal geschieden. Senator John Kennedy, de Democra tische kandidaat voor het Amerikaanse presidentschap, heeft zaterdag in een toespraak te Johnstown, in de Ameri kaanse staat Pennsylvanië, verklaard dat de V.S. Kroesjtsjef aan zijn verstand moeten brengen dat hem geen verdere uitbreiding van „zijn steunpunt" in ons haifrond (Cuba) zal worden toegestaan. De vüf punten van Kennedy zün: 1. Het Cubaanse volk moet worden ingelicht omtrent de Amerikaanse vast beslotenheid, dat het op zekere dag „vrü" zal zün: 2. de V.S. moeten een einde maken aan de kwellingen, waaraan de vrü- heidslievende en tegen Castro gerichte krachten in Cuba en elders bloot staan; 3. de VJS. moeten Castro laten weten, dat zü niet van plan zün nog langer met zich te laten spelen. Zü zullen vooral duidelük moeten maken, dat zü zich niet uit hun marinebasis te Guantanamo zullen laten verdringen. Amerika moet verder staan op betaling van een rede- lüke schadevergoeding voor de Ameri kaanse bezittingen op Cuba, waarop Castro beslag heeft laten leggen; 4. dit punt omvat het vermelde in de aanhef over Kroesjtsjef; 5. de V.S. moeten de zaak van de vrij heid in geheel Latüns-Amerika steunen.

Leidsch Dagblad | 1960 | | pagina 9