ik zie meer in 'h aristona flmtoua Nieuwe ontmoeting van Macmillan en Adenauer? „Toonkunst" ook dit seizoen exclusief op gebied kamermuziek Actieprogram beambten N.V.V. te Amersfoort onder de loep Bondskanselier voelt niet veel voor topoverleg in voorjaar Opgericht 1 maart 1860 Maandag 17 oktober 1960 Tweede blad no. 30178 De Maatschappij voor Toonkunst handhaaft ook in het komend seizoen de door haar sinds jaar en dag gehuldigde tradtie kamermuziek-concerten te geven van exclusief karakter. Morgenavond wordt men met het eerste daarvan geconfron teerd. Dan zal zich namelijk doen horen het uit Pforzheim komende „Südwestdeut- sches Kammerorchester" onder de direc tie van Friedrich Tilegant en bestaan de uit zestien musici. Solistische mede werking wordt daarbij verleend door Reinhold Barchet, die het onbekende vioolconcert in d kl. t. van Mendelssohn- Bartholdy zal spelen. Het is op zichzelf al een gebeurtenis met dit niet zo lang geleden ontdekte werk kennis te kun nen maken. Dit ensemble, dat met een eigen klavecimbel reist, behaalde grote successen op internationale muziekfes tivals en in het vorige jaar in de grote steden van ons land. Andere solisten in dit gezelschap zijn Wolfgang Rösch (viool) en Jacoba Muckel (cello). Het programma bevat voorts composities van Vivaldi, Marcello, Mozart, Respighi en Berger. Een grote muzikale gebeurtenis zal voorts het optreden vormen van de grootse altzangeres Maureen Forester op 18 november, bekend van haar veel vuldig optreden bij de Scala te Milaan. Zij wordt als een der belangrijkste vrou welijke vocalisten van deze tijd be schouwd en het zal voor onze stadgeno ten zeker een eer zyn, haar in hun mid den te hebben. Tenslotte zij de aandacht gevestigd op de komst van het Tsjechische „Nonet" uit Praag, dat een enorm succes behaal de op het Festival te Salzburg. Het is voor het eerst, dat dit ensemble zich in ons land zal laten horen en Leiden heeft daarvan de primeur! Het ensemble is samengesteld uit vier strijkers en vijf blazers. Ook omtrent dit optreden zijn de verwachtingen wel zeer hoog ge spannen. Men ziet, dat „Toonkunst" ook dit jaar niets onbeproefd laat de Leidse muziek liefhebbers programma's van het hoogste niveau te bieden en daarmee haar goe de naam wil hoog houden. Het seizoen 1960—1961 zal daarvan vermoedelijk de meest overtuigende be wijzen leveren! Zilveren jubilaris HCW In de kantine van de HCW werd de heer Ouwehand zaterdagmorgen naar aanleiding van zijn 25-jarig jubileum als lasser bij de HOW gehuldigd. De heer J. Epskamp, lid van de jubileum commissie en tevens procuratiehouder, opende de bijeenkomst. Daarna boden de onmiddellijke chef van de jubilaris, de heer H. Laman, en de heer B. Duvl als voorman-'lasser hun gelukwensen aan. Zij deden hun hartelijke woorden vergezeld gaan van diverse cadeaus. Me vrouw Ouwehand kreeg een bloemstuk. De heer Hensing spr^k namens „De Stalen Band" en overhandigde een fruitschaal. De bedrijfsleider van de H.C.W., de heer Nolles. prees het goede vakmanschap van de jubilaris en hoop te dat de heer Ouwehand nog vele Jaren bij het bedrijf werkzaam zou zijn. Nadat vele collega's van de gelegen heid de jubilaris de hand te schudden gebruik hadden gemaakt, werd de heer Ouwehand in de directiekamer ontvan gen. waar de directeur ir. Bongaerts hem een enveloppe met inhoud aanbood. Thuisgekomen wachtte de zilveren las ser een verrassing van het eerste acht tal van de klaverjasolub D.S.B. iiMttaB' - i Leiden zonder Blauwe tram Vandaag en morgen krijgt het centrum ▼an de stad reeds een voorproefje hoe „rustig" het over circa een jaar in de binnenstad zal zijn indien straks ook de laatste „Blauwe" uit de Sleutelstad is verdwenen. In verband met werkzaamheden aan het viadukt bij de Lammenschansweg is het n.L onmogelijk, dat de tramtrein LeidenDen Haag normaal rydt. Ge durende deze twee dagen wordt deze dienst tussen het traject Stationsplein Kersenstraat met autobustractie uitge voerd. Deze werkzaamheden zullen morgen reeds zover gevorderd zijn, dat met in gang van die datum het treinverkeer in deze omgeving over hoog spoor zal wor den geleid. De verdere afbouw: het aanleggen van toegangswegen tot de vier kokers van het viadukt en het bouwen van een hal teplaats (station), zal nog geruime tijd in beslag nemen. Derde lustrum TOP Met een geslaagde feestavond, die werd aangeboden door het damescomité o.l.v. mevr. C. Legetv. d. Kaay, heeft de Amusementsvereniging „T.OP." za terdag in het St.-Antoniusclubhuis haar 15-jarig bestaan herdacht. In zijn ope ningswoord sprak de voorzitter, de heer F. Leget, er zijn vreugde over uit, dat „T.OP." bij de viering van dit derde lustrum zoveel blijken van medeleven mocht ontvangen. Hierna gaf de secretaris, de heer F. Mulder, een historisch overzicht van de groei en bloei van de vereniging in de afgelopen 15 Jaar. Opgericht in augus tus 1945 door wijlen de heer Leget met steun van de heren A. v. d. Kaay en F. Leget, volgde reeds spoedig de eerste feestavond, verzorgd door de leden, toen 45 in getal. Dit aantal steeg gestadig, zodat in 1947 tot de oprichting van een toneel- en een klaverjas-afdeling kon worden overgegaan. Thans telt „T.O.P." 135 actieve leden en worden per jaar twee uitvoeringen door eigen krachten verzorgd. Hartelijke woorden van dank en wederzijdse waardering werden uit gesproken door de woordvoerders van de leden, het bestuur, het damescomité en de beide onderafdelingen. Namens de leden schonk de heer W. Benning de vereniging een lustrumboek en moch ten de bestuurs-en comitèleden een per soonlijk geschenk in ontvangst nemen. De heer P. Maaskant van de afdeling „toneel" prees de regiseurskwaliteiten van voorzitter Leget en overhandigde een enveloppe, waarvan de inhoud be stemd was voor de aankoop van een nieuw toneelstuk, terwijl tot slot de heer B. Ouwerkerk de bestuursleden, uit naam van de klaverjassers, „decoreerde" met een nieuw-ontworpen T.OP.-insigne. Een keur van medewerkers verleende hierna hun medewerking aan het fees telijke gedeelte van de avond: het mond- accordeon-trio „The Gromaldy's", de voortreffelijke parodist Tony 't Hart, de muzikale clown „Rocky", „The Electro Boys" (parterre-acrobatiek)de ballet groep van Herry Hendricks, en confe rencier Ton Roos. Met een gezellig samenzijn o.l.v. de heer F. Mulder, werd het lustrumfeest besloten. De muzikale omlijsting van het programma werd uitstekend verzorgd door „The Comets", o.l.v. de heerBlan- kensteijn. Ruim f 3950.voor het Diaconessenhuis Dankzij de medewerking van zeer velen heeft de huis-aan-huis inzame ling, ten bate van het Diaconessenhuis, met inbegrip van de zaterdag gehouden straatcolleote, een bedrag van ruim 13950.— opgebracht. Een prachtig resul taat, dat beantwoordde aan de oproep: «Geef gul!". Onze stadgenoot, de heer J. Sap, theologisch kandidaat, heeft een beroep ontvangen van de Geref. Kerk te Han- tum (Fr.) omstreeks half één is de 3-jarige Hulbje Mielin in de ouder lijke woning aan de Hugo de Vriesstraat van de trap gevallen. Het ventje liep een hersenschudding op. Oogstdienst Pieterskerk RUIM 2100 ZIEKEN EN OUDEN VAN DAGEN DELEN IN OOGSTVREUGDE Ruim 2100 zieken, ouden van dagen en eenzamen hebben gisteren gedeeld in de oogstvreugde, waarvoor in de zeer goed bezette Pieterskerk een dank (oogst) dienst werd gehouden. Ds. P. Kloek, die in deze dienst voorging, sprak over Psalm 145 15 en 16 „Aller ogen wachten op U en Gij geeft him te zijner tijd hun spijze: Gy doet uw hand open en verzadigt met wel behagen al wat leeft". Na afloop van deze dienst zorgden de vele kerkgangers ervoor, dat de oogst- groet schaaltjes met fruit, waaraan een kaartje met het deze ochtend be sproken tekstwoord was bevestigd bij de daarvoor bestemde adressen werd af gegeven. Behalve vele eenzamen, hofjes bewoners en verpleegden in rust- en ver zorgingstehuizen, deelden in deze „groet der kerk" ook de patiënten in de zieken huizen. Op initiatief van het Oogstdienst- comité, dat daarmede weliswaar zijn uit gaven niet onbelangrijk zag stijgen, werd ditmaal voor het eerst aan alle patiën ten van het Acad. Ziekenhuis het wa ren er ruim 450 een dergelijk bewijs van medeleven ter hand gesteld. Circa twintig medewerkers (sters) van het Comité gingen in de middaguren langs de bedden van het A.Z., waar veelal dank bare patiënten deze oogstgave in ont vangst namen. Een attentie der kerk, welke door velen op prijs werd gesteld. De vice-voorzitter van het college van hoge commissarissen in Leo- poldstad werd dezer dagen ernstig mishandeld door volgelingen van Loemoemba. Kongo is overigens niet het enige land, waar dergelijke mishandelingen als politieke argu menten worden gehanteerd. Wel uiterst merkwaardig van deze foto van het incident is de volledige werkloosheid, waarmee een soldaat van de V.N bij de mishandeling toeziet: de VN-troepen mogen zich nu eenmaal niet met de binnenland se politieke aangelegenheden van het land bezig houden en zij moe ten dus ook dit politieke „debat" ongestoord laten. BURGERLIJKE STAND VAN LEIDEN GEBOREN Eduardus Paulus Cornells, zn van W. J. J. van Leeuwen en P. E. T. Knappers, Jo- oannes Marlnus Jacobus, zn van j. de Vos G. van Polanen, Wllhelmlna Johanna Mathea. dr van F. N. Lodders en M. Boer boom, Johanna, dr van E. Rietbergen en 8. Dongelmans, Jacoba Johanna, dr van A. Jan Delft en M. van Egmond, Stephanus Koenraad Maria, zn van W. A. M. Kok en O- D. A. M. Brekelmans. Maria Catharina, w. van C. J. de Helden en J. F. M. van Sllsen, Anna Catharina, dr van G. v. d. taar en C. C. Leupe. OVERLEDEN P. H. L. van den Berg, 62 Jaar, man. Het leven van Vincenzo Bellini FILMOCHTEND VOOR INST. VOOR VOLKSONTWIKKELING Met een vertoning van de film „Cas ta Diva", naar het leven van Vincenzo Bellini, opende de afdeling Leiden van het Ned. Inst. v. Volksontwikkeling en Natuurvriendenwerk (het vroegere Inst. voor Arbeidersontwikkeling) gisteroch tend in het Lido-theater haar winter - programma. Deze film handelt over het veel bewogen leven van de Italiaanse componist Vincenzo Bellini. Hij werd in 1801 geboren en stierf op jeugdige leeftijd, n.l. 24 september 1835. In zijn korte leven heeft hy getoond een van de toonaangevende componis ten te zijn, die niet alleen in zijn eigen tijd werd gevierd. Zijn opleiding ontving hij aan het Conservatorium te Napels en reeds tij dens zijn studie ging zijn voorliefde uit naar instrumentale en kerkelijke studies. Betrekkelyk spoedig verliet hij echter dit terrein om zich geheel te wijden aan de opera-compositie. Hij trok de aandacht van de directie van het Scala theater te Milaan, die hem opdracht gaf,een opera te schryven. Hierdoor vestigde hy onmidaelyk de aandacht van de muziekkenners op zyn werk en dit stimuleerde hem, op de inge slagen weg verder te gaan. Bijna ieder jaar componeerde hy een nieuwe opera. Critici en publiek waar deerden zyn werk zeer, ook al kreeg hy van eerstgenoemden wel eens de opmerking, dat zijn werk een lichte toets had. Deze aanval pareerde hij door in 1831 de opera „Norma" te schrij ven, waarmee hy vele grote successen behaalde. Van deze opera, alsook van „La Som- nabule" en „I Puritani" ziet men in de film een aantal fragmenten; ook zijn woordenwisseling met Paganini en de botsingen met zijn grote rivaal Do nizetti beheersen een deel van de film. Voor de aanvang van de bijeenkomst gaf de voorzitter, de heer P. van Zon neveld een toelichting op het onlangs verschenen winterprogramma van de Leidse afdeling, bevattende excursies naar de Sterrewacht, het Kamerlingh Onneslaboratorium en enige musea en een aantal bijeenkomsten over verschil lende onderwerpen. AANRIJDING HOGE RIJNDIJK Op de wegkruising Hoge RijndijkDe Goejestraat heeft zaterdagavond om streeks kwart over negen een aanrijding plaats gehad tussen een scooter, bestuurd door de 21-jarige etaleur H. van Loort, wonende aan de Jan Lievensstraat en een bromfiets, bestuurd door de 20-jarige straatmaker G. Schouls, wonende aan De Goejestraat. De scooterrjjder reed, ko mende van de Wilhelminabrug in de richting Burggravenlaan. De bromfietser reed uit De Goejestraat linksaf de Hoge Rijndijk op. Op een gegeven moment is de scooter gaan slingeren cn tegen de bromfiets aangereden. De bestuurder van de scooter viel op het wegdek en werd door de EDH naar het Academisch Zie kenhuis overgebracht. Hij liep een zware hersenschudding en verwondingen aan het gelaat op. De commissaris van politie te Leiden verzoekt eventuele getuigen van het ongeluk zich in verbinding te stellen met de afdeling verkeer. Oud-Leiden bracht bezoek aan Legermuseum Een veertigtal leden van de vereni ging „Oud-Leiden" verenigde zich za terdagmiddag in het Legermuseum aan de Pesthuislaan voor bezichtiging van het daar tentoongestelde. Na door de adjunct-directeur te zijn verwelkomt maakten de bezoekers een wandeling door het gebouw. Bij vele van de tentoon gestelde voorwerpen op krijgskundig gebied uit het verleden werd door de rondleiders een uitvoerige toelichting gegeven. In het bijzonder trokken de aandacht uniformen van ver schillende korpsen en de door die korp sen gebruikte wapens: een marketent ster: het oudste tot nu toe bekende ka non; een gietijzeren kanon van plm. 1700. met bijbehorende kogels, gevon den op de zeebodem nabij Texel; een bronzen z.g. „HaMstatt" zwaard, om streeks 800 jaar vóór Ohr. en luchtaf weergeschut. dat in de laatste oorlog is gebruikt. Tot slot werd bijzondere aan dacht geschonken aan een groot mo del van een vernuftige, door hand- kracbt aan te drijven, machine voor het boren van lopen in kanonnen. Gedenkteken Mainz voor dr. Stresemann (Van onze correspondent in Bonn) In Mainz is gisteren een gedenk teken voor de in 1929 overleden Duitse staatsman Gustav Stresemann onthuld. En wel precies 35 jaar na de sluiting van de beroemde verdragen van Locar no van 16 oktober 1925. Na de plechtigheid verklaarde de Westduitse minister van Buitenlandse Zaken Von Brentano dat de verdragen var. Locarno, ondertekend door de Fransman Briand, de Engelsman Austin j Chamberlain en Stresemann, tot de be langrijkste verdragen tussen de beide I wereldoorlogen behoren. De minister zei de weg, door Stresemann in Europa voor j Duitsland uitgelegd, te zullen blijven volgen. Laat ziet Duitsland de juistheid van Stresemanns' gedachten in, maar 1 het is naar ik hoop niet te laat, aldus j Von Brentano. I De plechtigheid werd bijgewoond door Stresemanns weduwe en zoon en door de Franse en Britse ambassadeurs in j Bonn. Gustav Stresemann (18781929) be- I hoorde tijdens de eerste wereldoorlog tot de annexionisten rond generaal Luden- dorff. Hij richtte na de oorlog de (libe rale) Duitse Volkspartij op, kwam in 1920 in de Rijksdag en was van augus tus 1923 tot november 1923 Rijkskan selier. Van 1923 tot 1929 was hij minis ter van Buitenlandse Zaken, waarbij zijn politieke richtsnoer gevormd werd door twee beginselen, de toenadering tot Frankrijk en de uitvoering van het ver drag van Versailles. De verdragen van Locarno behelsden een garantie van de Westelijke grenzen van Duitsland en een uitsluiting van elke gewelddadige grenswijziging in het Oosten. Van de verdragen was het zogenaamde Rijnpact tot onderlinge waarborg tussen Duits land, Frankrijk, Engeland, België en Italië het belangrijkste deel. Men ken schetste Locarno als het keerpunt na de eerste wereldoorlog. Stresemann kreeg kort daarna in 1926 samen met zyn vriend Briand de Nobelprijs voor de vrede. 1 wé hebben ons geld best besteed Een goede geldbelegging is 2o'n ARISTONA. Met hoge rente in de vorm van véél TV-plezier! Zie dat scherpe beeld, zie die mooie vorm. Technisch èn esthetisch af! Daarom ziet iedereen meer in 'n ARISTONA! Bolle nbozenwedstrijd voor Het Rode Kruis Ten bate van het Nederlandse Rode Kruis zullen 500.000 bakjes met bloem bollen worden verkocht. Aan het tot bloei brengen van de bollen in deze bak jes is voor de kopers een grote wedstrijd verbonden. De bezitter of bezitster van de bollen, waaraan het eerst een knop opengaat, wordt eigenaar of eigenaresse van f. 10.000 in contanten. Alleen voor de beste verzorging kan de prijs worden toegekend. Het Is niet toegestaan de bloei van de bollen door onnatuurlijke methoden te bevorderen. Het aanmelden moet geschieden bij notaris mr. F. A. de Gelder te Amsterdam. De PTT heeft haar volledige medewerking aan deze actie gegeven door de notaris hiervoor een speciaal telefoonnummer ter be schikking te stellen. Een jury van des kundigen. onder voorzitterschap van de heer P. G. Balkenende, oud-hoofdassis- tent-A bij de Rykstuinbouwvoorlich- tingsdienst, zal de bloembollenbakjes be oordelen en onder toezicht van de no taris de prijswinnaars aanwijzen. Salarisvraagstukken en rechtszekerheid Op de conferentie van het contactorgaan voor beambten in het N.V.V. in het „Kupersoord" te Amersfoort over het actieprogram beambten, heeft de heer F W. Heijjer van „Mercurius" te Amsterdam, zijn visie gegeven op de salaris vraagstukken. Hij achtte het gewenst, dat overwerk zoveel mogelyk wordt voor komen en dat voor mensen, die in ploegendienst werken, een redelijke compensatie gewenst is. Zij worden namelijk door die vorm in de arbeidsverhouding in hun sociale en geestelijke activiteit belangrijk ingeperkt. Ten aanzien van de winst deling, waarvoor in de vakbeweging geen grote geestdrift bestaat, zei de heer Heijjer, dat men het moet zoeken in een meer passende beloning. Beter ware nog, dat de winstdeling werd neergelegd als een recht in de C.A.O. IN ÉÉN WOORD: FANTASTISCH! radio televisie grammofoons, recorder's Wat de vakanties betreft loopt Ne derland zijn achterstand op andere Europese landen behoorlijk in. Drie weken vakantie met behoud van salaris voor beambten ouder dan 21 jaar, mag als een normale eis worden gezien. Daar bij dient de vakantietoeslag evenredig te zijn aan de vakantieduur, bij benade ring 6%, aldus de heer Heijjer. Mr. H. L. Bakels, die de rechtszeker heid voor beambten besprak, conclu deerde in zijn betoog over het concur rentiebeding, dat daaruit rechtsonzeker heid voor de werknemer voortvloeit. Want door een concurrentiebeding in een arbeidsovereenkomst op te nemen, krygt de werkgever een overheersende machtspositie. Het geeft hem macht over mensen, die door de omstandigheden niet worden gerechtvaardigd. Het slui ten van een dergelijk beding tussen werkgever en werknemer dient naar het inzicht van mr. Bakels wettelijk verbo den en dientengevolge niet bindend te zijn. Hij noemde het concurrentiebeding onzedelijk. Over de z.g. „lokwoning" zei hij dat deze situatie, voorkomende uit de woningnood, de macht van de werk gever op ongewenste wijze vergroot, want bij ieder arbeidsconflict weet de werk nemer, dat ook zijn woning op het spel staat. Slechts een wetswijziging zou hier een oplossing kunnen brengen. De vak beweging dient op deze wetswijziging aan te dringen, zo goed als zy er ook naar moet streven werkgeversafspraken, die beogen eikaars personeel niet in dienst te nemen, onmogelijk te maken. De heer H. Korte jr. belichtte de so ciale verzekering voor de beambten. Hy achtte het gewenst, de sociale verzeke ringswetgeving een bredere werkings sfeer te geven. Zy dient allen die in loondienst zyn te omvatten. Wat de pensioenregeling betreft moet de vak beweging streven naar een pensioen voorziening, die een redelijke mogelijk heid biedt aan de mens, om zijn levens omstandigheden op gelyke voet voort te zetten, zonder dat daar de dreiging van de geldontwaarding is. Tal van onderwerpen (Van onze correspondent in Bonn) De Britse eerste minister Mac millan heeft het afgelopen week einde Bondskanselier Adenauer een persoonlijk schrijven gezonden. Men acht in Bonn de kans groot, dat beide staatslieden binnen en kele weken voor de tweede maal in drie maanden bijeen zullen komen en wel op initiatief van Macmillan. Ook is de mogelijkheid aanwezig dat het nog voor de be oogde conferentie der regerings chefs van de EEG-staten (Frank rijk, Duitsland, Italië, België, Ne derland en Luxemburg) zal komen tot een bijeenkomst te Parijs tussen De Gaulle, Adenauer en Macmil lan. Er is een uitgebreid scala van onder werpen zowel voor een ontmoeting Adenauer-MacMillan, als voor een con ferentie De Gaulle-Adenauer-MacMillan. Men wijst ten deze in Bonn op de vol gende onderwerpen: 1. De mogelijkheid van een topconfe rentie na de verkiezing van een nieuwe Amerikaanse president tussen Kroesj- tsjef-Macmillan-De Gaulle-Nixon of Kennedy. Men krijgt te Bonn de in druk, dat ook hier langzaam maar zeker de mening begint veld te win nen, dat een topconferentie, in het bijzonder over de ontwapeningspro- blematiek, in het midden van het volgende jaar wel eens zin zou kun nen hebben. De afgelopen twee jaren heeft Adenauer enkele malen duide lijk getoond dat de topconferentie met agressieve Russen nutteloos is zolang men het over elementaire begrippen niet eens kan worden. Ook deze maal wijst men in Bonn erop dat eentop conferentie een zeer zorgvuldige voor bereiding vereist. Krone, fractievoor zitter voor de CDU in de Bondsdag waarschuwde er gisteren te Bonn voor niet opnieuw, gelijk in mei jl, in Parijs, zich zonder meer aan een propagandaslag met Kroesjtsjef te wagen, het Westen kan zich zijns in ziens zo'n nieuw Parijs spektakel niet meer permitteren. 2. Een nog immer koele relatie tussen de EEG en de kleine vrijhandelszone. 3. De Europese integratieplannen van De Gaulle. 4. De reorganisatie van de NAVO. Adenauer naar Londen? Onze Landense correspondent meldde hedenochtend De Daily Express verneemt intussen uit Bonn, dat dr. Adenauer binnen en kele weken van plan zou zyn naar Lon den te vliegen om Macmillan van een topgesprek in het voorjaar over Berlijn en Duitsland af te houd Hij nam dit besluit na ontvangst van een brief van Macmillan. Zie hierboven). Sommige van Adenauers adviseurs hebben hem gezegd, dat een topgesprek noodzakelyk is zelfs om Kroesjtsjefs toestemming te verkrijgen om de tegen woordige situatie te handhaven. Maar Adenauer acht vooral dit laatste hele maal overbodig. Hy is van mening, dat een nieuw top gesprek alleen maar zal leiden tot ver betering van de Russische positie. Adenauer is ook bezorgd over de po litieke toestand in Griekenland en Tur kije. Hij vreest ineenstorting van beide regimes, waardoor de zuidelijke flank van het Westelijke defensie-systeem zou worden verzwakt. TWEE DODEN DOOR KOLENDAMPVERGIFTIGING (Speciale berichtgeving) De 27-jarige mejuffrouw G. M. C. Hamminga uit Ide by Vries in Drente en de 67-jarige heer H. Westerhoek uit Groningen zyn in de nacht van zater dag op zondag door koolmonoxyde-ver- giftiging om het leven gekomen. Het vergiftigde gas is waarschijnlijk onstaan door een defecte petroleum- radiator ten huize van mejuffrouw Hamminga. Gistermorgen werden beide slachtoffers in de huiskamer gevonden door de ouders van mejuffrouw Ham minga, die zich door een ruit in te drukken, toegang tot het huis van hun dochter verschaften. Mejuffrouw Ham minga exploiteerde een kinderboerderij aan de Norgerweg te Ide. Jeugdactie Koopvaardij Onder de naam „Jeugdactie-Koop- vaardij" wordt zoals bekend door de Kon. Ned. Reedersvereeniging een voor lichtingscampagne gevoerd. Doel daar van is vooral bij de jeugd de belangstel ling voor de Nederlandse koopvaardij te stimuleren. Ter ondersteuning van de actie zijn provinciale patronage-comité's gevormd. Aan deze actie is zowel voor de lera ren als voor de scholieren van 14 jaar en ouder een prijsvraag verbonden waarbij per provincie voor de beide prijsvragen als hoofdprijzen een zeereis wordt uit geloofd. Deze hoofdprijzen zullen in elke provincie zoveel mogelijk in de maand januari op feestelijke bijeenkomsten ter gelegenheid van de 18e verjaardag van Prinses Margriet, het petekind van de Nederlandse koopvaardij, worden uitge reikt. Vrouw stapte te vroeg uit de trein (Speciale berichtgeving) Op het station te Wolvega (Fr.) werd gisteren mevrouw D. Dykman, toen zy te vroeg uit de trein stapte, ernstig ge wond. Mevrouw Dykman, die onderweg was van Amersfoort naar Wolvega, moet onwel zyn geworden. Toen zy meende te kunnen uitstappen reed de trein nog. Zij viel gedeelteiyk op het perron Het linkeronderbeen raakte echter bekneld en werd afgereden. Het slachtoffer liep bovendien een hersenschudding op. Zy is in het ziekenhuis te Heerenveen op genomen.

Leidsch Dagblad | 1960 | | pagina 3