GESPREK VAN MOBOETOE MET DE PRESIDENT VAN KATANGA Enorme hoeveelheden aardgas in ons land Auto werd door trein verpletterd; bestuurder op 't nippertje gered WEERBERICHT Kongo 's „sterke man" onverwacht in Elisahethstadwaar hij lange besprekingen voerde O.a. in Slochteren en Delfzijl Bestuurder remt, motor slaat af (Sue/ Qlie. teuws Opgericht 1 maart 1860 MAANDAG 17 OKTOBER 1960 LEIDSCH DAGBLAD Directeur: E. A. E. van Dishoeck Hoofdredacteur: J. Brouwer DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN f7.50 per kwartaal; f2.55 per maand; f0.59 per week Witte Singel 1, Leiden - Giro no. 57055 Telefoon Directie en Administratie: 25041; Redactie: 21507 Kolonel Moboetoe, de huidige „sterke man" in Leopoldstad arriveer de zondagochtend onverwacht in Elisabethstad om te trachten met president Tsjombe van Katanga tot een voorlopige schikking te komen. Moboetoe zou Tsjombe hebben voorgesteld deel uit te maken van een regering voor geheel Kongo. Onlangs heeft Tsjombe te kennen gege-' ven, dat hij in de eerste plaats een bekwame regering in Leopoldstad wenst en dan pas over betrekkingen tussen Kongo en Katanga zou willen onderhandelen. Moboetoe confereerde de gehele ochtend met Tsjombe in diens ambtswoning. Na de middag werd het overleg voort gezet, waarna Moboetoe omstreeks vijf uur een rit maakte door de straten van Elisabethstad. Om half zeven vertrok hij per vliegtuig naar Leopoldstad. Moboetoe verklaarde tevreden te zijn over het onderhoud met Tsjombe, die van zijn kant mededeelde, dat voor het ogenblik het grootste probleem is hoe het bestuur in Kongo weer in goede banen kan worden geleid. De toekomstige structuur van Kongo is van later zorg. Terreur-actie van Loemoemba-mannen De aanval op Ndele was het ernstigste incident in een reeks van terroristische acties van jeugdige aanhangers van Loemoemba. Zo viel een gewapende bende Loemoemba-volgelingen zaterdag ochtend vroeg leden van de Abako-jeugd aan. die Moboetoe's „raad van commis sarissen" steunen. Later werd een Abako-lid door vier aanhangers van Loemoemba uit het centrum van de Europese wijk ontvoerd. De vier spron gen uit een auto, gooiden een jas over hun slachtoffer, sleurden dit in de auto en reden weg. Uit andere incidenten, die zich in de afgelopen dagen hebben voorgedaan, maken waarnemers op, dat de aanhan gers van Loemoemba besloten hebben een op gewelddaden berustende politiek te voeren, zolang hun leider in zijn ambtswoning wordt belegerd door mili tairen van de opperbevelhebber van het leger, kolonel Moboetoe. Akkoord tussen V.N. en de Katangese autoriteiten? Uit betrouwbare bron in Elisabethstad wordt vernomen, dat de Indiase gene raal Rikhye, die militair adviseur is van Hammarskjölds vertegenwoordiger in Kongo, Dajal, tezamen met de Katan gese autoriteiten de laatste hand heeft gelegd aan een akkoord. Krachtens dit Sterke antipathie tegen Y. N.-troepen Een woordvoerder der V.N. heeft zaterdag op een persconferentie te Leo poldstad uiting gegeven aan zijn „mede leven en diepste spijt" in verband met de aanslag, die vrijdag j.l. door aanhan gers van Loemoemba is gepleegd op Albert Ndele, vice-voorzitter van Moboe toe's „raad van commissarissen". De aanwezige correspondenten stelden de V.N.-woordvoerder scherp geformu leerde vragen over de houding die V.N.- militairen moeten aannemen, wanneer zij gewelddaden aanschouwen. De woord voerder verklaarde tenslotte, dat de orders aan deze militairen, waarin staat wanneer zij moeten ingrijpen, een „mili tair geheim" zün In Leopoldstad is de stemming tegen de V.N. nog veel krachtiger geworden, nadat een plaatselijk dagblad een foto van de aanslag op Ndele had gepubli ceerd. Hierop ziet men dat Ndele, terwijl hij door aanhangers van Loemoemba wordt afgetuigd, zijn armen uitstrekt naar een werkloos toeziende Ghanese V.N.-soldaat! De V.N.-wacht voor het Memling- hotel in de Europese wijk, waar Ndele werd aangevallen, is zaterdag versterkt. Ndele, die messneden over hoofd en ge zicht kreeg, gaat bevredigend vooruit. Men verwacht, dat hü gedurende een week of tien dagen in het ziekenhuis zal moeten blijven. Tweemaal levenslang voor SS-ers uit Saehsenliausen (Van onze correspondent in Bonn) In het proces tegen drie leiden de SS-figuren uit het voormalige Duitse concentratiekamp Sachsen- hausen, werd zaterdag de eis van de officier van Justitie bevestigd: de 70-jarige Otto Bóhm en de 56- jarige Gustav Höhn werden name lijk beiden tot levenslang veroor deeld. Op de laatste dag van dit proces, waarin nog eenmaal de verschrikkingen van het concentratiekamp-Sachsenhau- sen in de openbaarheid kwamen en waarin meer dan 60 getuigen konden worden gehoord, zorgde de beklaagde Höhn voor een kleine sensatie. Deze ex-SS-er had zich tijdens het gehele proces bepaald stoer gedragen, zo weinig mogelijk toegegeven en zoveel als maar mogelijk was afgeschoven op zijn al lang gestorven SS-superieuren. Maar zater dag ging Höhn, die in het concentratie kamp doorging voor een intelligent maar uiterst gemeen sujet, door de knieën en verklaarde in zijn laatste woorden: „Ik wil boete doen. Ik wil helpen waar maar mogelijk is om het donker verleden te boven te komen." De derde beklaagde in dit proces, de 50-jarige Hempel blijft op vrije voeten. Hij werd tot vijf jaar veroordeeld, maar daar de tien jaren die hij in het Russi sche kamp Workoeta in Siberië als oorlogsmisdadiger heeft doorgebracht konden worden meegerekend, behoeft Hempel niet meer in de gevangenis. Deze horlogemaker en horlogeverkoper zal weer normaal in een Düsseldorfer klokkenwinkel zijn klanten kunnen hel pen RUSTIG WEER De Bilt verwacht van heden- en mor genavond Nu en dan opklaringen en op de meeste plaatsen droog weer. In de nacht en och tend hier en daar mist. Overwegend zwakke wind uit westelijke richtingen. Weinig verandering in temperatuur. (Opgemaakt te 11.15 uur). 18 OKTOBER. Zon op: 7.09 uur: onder: 17.40 uur. Maan op: 4.27 uur; onder: 17.05 uur. Hoogwater te Katwijk te 1.49 en 14.09 uur; laagwater, 8.49 en 22.05 uur. Dit nummer bestaat uit 16 pagina's akkoord, zo zei men, zullen de troepen van de V.N. in het gebied van Manono in noord-Katanga, waar het al lange tijd onrustig is, meer activiteit gaan ont plooien. Dit zou in overeenstemming zijn met de resolutie, die op 20 september door de Algemene Vergadering van de V.N. is aangenomen. De Katangese gendarmerie zou meer vrijheid van handelen krijgen bij haar taak om de orde te handhaven. De Katangese minister van Binnen landse Zaken, Moenongo, heeft gezegd, dat hij „zeer tevreden' 'is over het onderhoud, dat hij met generaal Rikhye heeft gehad. Vijftien landen hebben een ontwerp resolutie laten circuleren onder de leden van de Verenigde Naties, waarin de Al gemene Vergadering wordt verzocht er bij alle landen op aan te dringen zich te onthouden van acties die de spanning in de wereld zouden kunnen verhogen, zo is zondag van gezaghebbende zijde in New York meegedeeld. Deze vijftien landen zijn Oostenrijk, Bolivië, Birma, Ecuador, Finland, Gha na, India, Indonesië, Mexico, Marokko, Panama, Tunesië, de V.AR., Venezuela en Joego-Slavië. In de resolutie wordt de Algemene Vergadering voorts ver zocht nogmaals te verklaren dat de kracht van de V.N. steunt op de samen werking van de leden. De vijftien landen willen dat er direct maatregelen worden genomen om tot een oplossing van de dringende wereldvraagstukken te ko men. De Belgische christen-democratische senator Leemans heeft vrijdag in het Europese parlement te Straatsburg verklaard, dat in Nederland een enorm veld met aardgas met een inhoud van 300 miljard kubieke meter is ontdekt. De Belgische senator, die sprak tijdens een debat over de olie en het aardgas in het kader van een Europese energiepolitiek, zou met deze verklaring een tot nu toe goed bewaard geheim hebben onthuld. In Straatsburg verluidde, dat deze vondst, waarschijnlijk onder de Waddenzee, geheim gehouden is met het oog op de onderhandelingen met particuliere maatschappijen over de exploitatie. Een zegsman van de Nederlandse Aardoliemaatschappij, de onder neming die de exploratie van aardgas in Nederland verricht, deelde desgevraagd mee, dat „in het noorden van Nederland" inderdaad een nieuwe voorraad aardgas is gevonden. De N.A.M. heeft echter nog geen idee van de hoeveelheid gas, die ter plaatse zou kunnen worden gewonnen en zij laat de mededeling van de heer Leemans over 300 miljard kubieke meter geheel voor diens rekening. Van de zijde van het Ministerie van Economische Zaken werd ons desge vraagd nog meegedeeld, dat de heer Leemans vermoedelijk heeft gedoeld op de aardgasboringen, die worden verricht bü Slochteren in de provincie Gronin gen. „De daar aangetroffen hoeveelhe den kunnen inderdaad van betekenende omvang worden geacht", aldus het mi nisterie van Econ. Zaken, dat aan deze mededeling echter toevoegde, dat men nog niet weet hoe groot de gevon den voorraad is. De aardgasvondst bij Slochteren was reeds aan het begin van dit jaar bekend. Zowel in de gemeente Slochteren, als in de gemeente Delfzijl zijn bij proef boringen belangrijke hoeveelheden aardgas aangeboord. In Slochteren, zo vernamen wij van burgemeester H. Tuin, is ongeveer een half jaar geleden een succesvolle boring verricht nabij de grens met de gemeente Hoogezand-Sap- permeer, vlakbij de grote weg Gronin gen-Winschoten. De boorinstallaties zijn alweer opgeruimd en de hoorplaats is afgesloten met behulp van kranen En kele weken geleden hebben boringen bij Kolham eveneens succes gehad. Ook hier werd een belangrijke hoeveelheid gas gevonden. Dagen achtereen verried een enorme brandende vuurzuil, dat hier aardgas was aangetroffen. Ook deze hoorplaats is afgesloten. Beide hoor plaatsen wachten op aansluiting op het aardgasnet. De hoeveelheid aangeboord gas was in Slochteren niet bekend. Wel weet men, dat het gas zeer diep is gevonden en dat de reserve voldoende werd ge acht voor vele jaren. Ook in Heveskes, een randdorp van de gemeente Delfzijl, is enige tijd geleden een succesvolle bo ring verricht. Ook hier zijn de boorin stallaties alweer opgeruimd. De premier van Malakka, Tunka Abdul Rahman tijdens zijn pers conferentie op Schipholwaar zijn bemiddelingspoging over Nieuw- Guinea besproken werd. De pre mier was op Schiphol op doorreis naar Amerika. Overweg De Vink werd vernield Doortastend optreden van de luitenant ter zee eersteklasse van de Koninklijke Marine, de heer J. C. H. Bol uit Leiderdorp, heeft een inwoner van Aarlanderveen voor een verschrikkelijke dood behoed. Het gebeurde zaterdagmiddag om streeks twee uur op de automatisch be veiligde spoorwegovergang bij De Vink. De inwoner van Aarlanderveen wilde juist met zijn auto de rails kruisen toen het alarmsysteem, dat de nadering van een trein aankondigt, in werking trad. De bestuurder van de auto schrok zo, dat hij krachtig remde. De auto bleef midden op de rails staan. De motor sloeg af. Verlamd van schrik bleef de bestuurder zitten. De bomen waren ge sloten. Over enkele seconden zou de trein de overweg passeren In een impuls Dit alles zag de heer Bol vanuit zijn auto. Hij handelde in een impuls. Ren de op de auto toe rukte het portier open en sleurde de bestuurder uit de wagen. Op dat ogenblik denderde de trein over de overweg, de auto in tome loze vaart meesleurend en vernielend. Brokstukken van de auto vond men later op meer dan 150 meter van de overweg terug. De bestuurder was ge red Bomen vernield De trein had 20 minuten vertraging. Brokstukken van de auto vernielden de automatische beveiliging, zodat de Rijks politie het verkeer moest regelen. Om half zeven 's avonds was de automati sche beveiliging weer hersteld. Zoals bekend beginnen de bomen vijf seconden nadat het knipperlicht gaat werken te dalen. Tien tot 15 seconden later passeert de trein. Op de foto ziet men wat er van de auto, die dwars door de bomen werd heengeslagen overbleef. (Foto J. P. M. Deen, Voorschoten) Minister Toxopeus bezocht Manokwari Minister Toxopeus heeft dit weekeinde Manokwari bezocht. Hij werd daar o.m. verwelkomd door een fluitorkest van de „Koempoelan Wandamman Japen", dat het Wilhelmus ten gehore bracht en een bord droeg waarop de naam van de „PONG" (Partai Orang Nieuw-Guinea) met als onderschrift „Unieverband met Nederland". Ter begroeting waren op het vliegveld Rendani, behalve een Europees ont vangstcomité, aanwezig het stamhoofd Lodewijk Mandatjan, voorzitter van de eenheidspartij Nieuw-Guinea. met enige tientallen dorpshoofden van de bergbe- volking. Zij voerden spandoeken met zich mee. waarop in het Maleis geschreven stond „het Nederlandse bestuur verlate ons niet voor wjj het zelf kunnen" en „Laat de Nederlanders, Chinezen en an deren niet weggaan, maar met ons sa menwerken". De minister informeerde naar de be tekenis van de Maleise opschriften, hield een korte toespraak en maakte kennis met een aantal aanwezigen. Later bezocht hij in gezelschap van de gouverneur het agrarisch proefstation, waar dr. K Ebes een uiteenzetting gaf van de huidige stand van zaken en de toekomstplannen, mede in verband met door de EEG beschikbaar gestelde fond sen. Vandaag reisde de minister door naar Sorong. De gouverneur keerde naar Hol- landia terug. PRIORITEIT AAN DE BENELUX-TUNNEL (Speciale berichtgeving). Zonder iets prijs te geven van het hoogsturgente plan de Willemsbrug over de Nieuwe Maas te vervangen door een zesbaans Willemstunnel, zijn R. en W. van Rotterdam op prakti sche gronden tot de slotsom gekomen, dat de bouw van de Benelux-tunnel tussen Schiedam en Vlaardingen on der de Nieuwe Waterweg prioriteit moet worden gegeven. Deze tunnel zou worden gebouwd op basis van een tolheffing met op de ach tergrond de gedachte, dat het Rijk de tunnel later zal overnemen. De bouw van de Benelux-tunnel zou al volgend jaar kunnen beginnen en in 1965 gereed kunnen zijn. Rotterdam is bereid prioriteit aan de bouw van de Benelux-tunnel te steu nen onder de uitdrukkelijke voorwaarde, dat het op korte termijn tot voor de Willemstunnel noodzakelijke onteige ningen kan geraken om na de bouw van de Benelux-tunnel onmiddellijk met de bouw van de Willemstunnel te kunnen beginnen. Deze zou dan in 1970 gereed kunnen zijn. Belangrijke gift van Prinses Wilhelmina Het Nederlands Steunfonds voor de Ned. Antillen deelt mede, dat Prinses Wilhelmina een belangrijke bijdrage heeft geschonken voor de geldinzame ling ten behoeve van de slachtoffers van de orkaan „Donna" op het eiland St.- Maarten In de Ned. Antillen. Ramp teisterde Oost-Pakistan Boven de kust van Oost-Pakistan heeft een cycloon gewoed, gevolgd door een vloedgolf. In de vroege ochtenduren van maandag j.l. joeg een woedende storm zes uur over de Golf van Bengalen en het vaste land van Oost-Pakistan. Vermoe delijk zijn honderden, misschien wel duizenden mensen om het leven gekomen. Sinds mensenheugenis is in dit gebied nog nooit zo n zware vloedgolf waargenomen. De storm bereikte een snelheid van 110 km. per uur, vernielde ontelbare hutten en wierp vele vissersboten om. Pas in de loop van de week zijn er be richten binnengedruppeld over de ernst van de ramp. Het getroffen gebied is ongeveer 300 km. groot en ligt enige honderden kilometers ten oosten van Calcutta bij de monding van de Ganges, waarvan het water bovendien sterk gestegen is tengevolge van zware regenval. Dijk verhoging kost 500 miljoen gulden (Van een medewerker). De minister van Verkeer en Water staat heeft zich bereid verklaard te bevorderen dat binnen een termijn van 20 jaar de dijken langs de Wes- terschelde in Zeeland worden ver hoogd en worden gebracht op een hoogte die ook bij /.ware stormvloeden zoals in februari 1953 is voorgekomen, beveiliging zal bieden, de z.g. Delta hoogte. Met het verhogen der zeeweringen zal in totaal een bedrag van ongeveer 500 miljoen gulden gemoeid zijn. Het ligt in de bedoeling te beginnen in West Zeeuwsch-Vlaandcren. f Uit Het Leidsch Dagblad van 17 October 1860: In de vorige week is te Woudrichem een paar in den echt verbonden, dat reeds voor bijna 22 jaren zou getrouwd zijn na de twee gewone huioelijksaf- kondigingen. maar toen eens klaps besloot dit niet te doen, om reden de moeder des bruide goms tegen het huwelijk ivas. Thans ligt die moeder krank en kon niet gerust sterven, voor het toenmaals geprojecteerd huwelijk voltrokken was. zoodat de gelieven, die elkander steeds trouw zijn gebleven, hun verlan- gen bevredigd zagen. Zij tellen tezamen 98 jaar. t

Leidsch Dagblad | 1960 | | pagina 1