LEIDSE VERKEERS ONVEILIGHEID NEEMT ONHEILSPELLEND REGELMATIG TOE R. Fruin-expositie bij eeuwfeest leerstoel vaderlandse historie SLECHTS EEN REMEDIE gezond ais een vis 5 Zwarte Kippen bewaren... 2,46 BESPAREN 5000 jaar kunst uit Egypte" Boeiendlevendig en leerzaam ZATERDAG 15 OKTOBER 1960 Trieste records aan de lopende band ONGEVALLEN IN LEIDEN IN EERSTE 3 KWARTALEN DER NAOORLOGSE DAREN 2000 1900 I800_. 1700 1600 1500 1400 1300 1200 I I 00 1000 900 800 700 600 500 _i. 400 300 200 100 De laatste dagen zijn er aanleidingen genoeg geweest, over het Leidse verkeer te schrijven: de trams werden door bussen vervangen, de bussen liepen vrijwel vast in de onmogelijke verkeers situatie in de Sleutelstad, op de dag van bezinning op de verkeersveiligheid boekte Leiden meer dan het dubbele aantal ongevallen dan het daggemid delde in dit jaar. Dit zijn geen incidentele, losdrijvende wolkjes aan de lucht. Het zijn symptomen van een steeds verergerende situatie. Het bewijs daarvan is ge legen in de ongevallencijfers over langere perioden waarvoor wij gedoken zijn in de cijfers over de eerste drie kwartalen van het lopende jaar, ver- Ongelukken vervijfvoiuligeii van '46 tot '60 Allereerst de grafiek. Daarin geven wy weer, hoeveel verkeersongevallen er in Leiden plaats vonden in de eerste drie kwartalen der naoorlogse jaren. De totale hoogte van de kolom geeft het totaal aantal ongevallen weer (boven de kolom in cyfers vermeld), het grijze gedeelte toont het aantal ongevallen met gewonden (aantal in cijfers in dit kolomgedeelte vermeld) en in grote cijfers is onderin iedere kolom het aantal doden in deze periode van 9 maanden van het vermelde jaar aangeduid. Het is in één oogopslag duidelijk, dat er een zeer vaste lijn zit in de stijging van het aantal ongevallen van het eerste volle vooroorlogse jaar 1946 af (372) tot de thans afgesloten periode van negen maanden van 1960 toe (1942). In die periode werd het totale aantal vervijfvoudigd. tezamen, het is bijna tweemaal het to taal van de eerste 3 kwartalen van 1953 het rampjaar met tien doden in het Leidse verkeer. 1942 Schamele lichtpunten De enige lichtpunten in deze sombere grafiek zijn, dat het aantal ongevallen met gewonden weliswaar toenam, maar minder snel dan het totaal (het is in 1960 nog net niet het viervoudige van 1946) en dat het aantal doden geen ge lijke tred houdt met de algemene stij ging (het varieert vrij willekeurig van 0 tot 10). Maar daarmee is dan ook al het gun stige gezegd, dat aan de hand van de cijfers met enige zin voor realiteit ge zegd kan worden. De rest is alleen maar misère! Over de eerste negen maanden van het jaar is het totaal aantal ongevallen na de oorlog voortdurend gestegen. Slechts viermaal daalde het gewonden- cijfer van jaar op jaar een kleinigheid. Het totaal aantal ongevallen in de eerste drie kwartalen van 1960 bedraagt iets minder dan-de totalen over dezelfde perioden van 1946, 1947, 1948 en 1949 Officiële publikaties DE De Burgemeester van Leiden brengt, ter voldoening aan het bepaalde bij artikel 10. lid 8, der Wederopbouwwet, ter open bare kennis, dat met ingang van 17 ok tober 1960 gedurende een week ter ge meentesecretarie, afdeling Openbare Wer ken, kamer 111, voor een ieder ter Inzage is nedergelegd een besluit van de Raad dier gemeente d.d. 11 oktober 1960 tot onteigening, krachtens artikel 10, eerste lid, onder le, der Wederopbouwwet, ten name van de gemeente Lelden, van eigen dommen gelegen aan de Morssingel en aan het Pieter Hulbertshof, kadastraal bekend gemeente Leiden, sectie L, nos 1605, 1606, 1300 en sectie A, no 731, 730, 729, 728, 727, 1280, 1279, 1278. 1277, 1276, 1275 en 1261. Leiden 15 oktober 1960. De burgemeester voornoemd, F. H. VAN KINSCHOT. UITBREIDINGSPLAN De Burgemeester van Leiden brengt ter openbare kennis, dat de Gemeenteraad in zijn vergadering van 11 oktober 1960 heeft bepaald, dat een herziening c.q. vaststelling van een plan van uitbreiding wordt voorbereid met betrekking tot het gebied, gelegen ten zuiden van het voor malige Pesthuis en ten noordwesten van de spoorbaan AmsterdamRotterdam, op een kaart, gemerkt K II J 1946a, met een gebroken lijn aangegeven. Leiden, 14 oktober 1960. De Burgemeester voornoemd, F. H. VAN KINSCHOT. geleken met dezelfde perioden van alle naoorlogse jaren. Van januari tot en met september 1960 werden er in Leiden 1942 verkeersongevallen geregistreerd waarvan 416 waarbij gewonden vielen en waarbij 4 doden waren te betreuren. Die getallen 1942 en 416 zijn records. Trieste records, die echter slechts een onderdeel vormen van een reeks. Bovendien tonen zij aan, dat er een onheilspellende regel matigheid ligt in de lijn, waarlangs Leiden naar 'n nog rampzaliger toekomst snelt. In onderstaande beschouwing en door middel van bijgaande grafiek willen wij U dit onomstotelijk aantonen. Voor hen, die zich wellicht niet door zoveel cijfers heen kunnen werken, en die daardoor het onheilspellende karak ter hiervan niet zo sterk hebben aan gevoeld, willen wij in een korte beschou wing de situatie analyseren. Wordt de lijn voortgezet, dan zullen er in Leiden over 25 jaar ongeveer 5000 verkeersongevallen per jaar plaats vin den, dat is één per 20 inwoners, ofwel één per gemiddeld vier gezinnen. Onge veer één van de vier ongevallen vergt gewonden. Dat betekent dus één gewon de per jaar per 16 gezinnen. Het risico wordt dan wel héél groot. Wanneer wij zien, in welk betreurens waardig tempo voortgang wordt gemaakt met de verwezenlijking van verkeersver- beteringen zoals uitvoering van het wegenschema, dan mogen wij niet ver wachten dan in de periode van een Tragisch jaar Het jaar 1960 stroomt over van de trieste records. Januari, de maand met de minste on gevallen, telde er in 1960 niet minder dan 179 terwijl voordien 1959 het record hield met 149. Februari toonde een re cord van 169 tegen een vorig record van 160 in 1958. Zo kan van vrijwel iedere maand een record vermeld wor den. Het eerste kwartaal van 1960 haal de dan ook 546 ongevallen (tegen 445 als vorig record in 1959), het tweede kwartaal versloeg het verleden met 686 (vorig record 588 in 1959), het derde kwartaal maakte het helemaal bont met niet minder dan 710 ongevallen. Fatale september De laatste maand van de eerste drie kwartalen van 1960 was helemaal erg. In september waren er 274 ongevallen, een nog nimmer bereikt maandtotaal. Het voorgaande record boekte oktober 1959 met 250 ongevallen. Overigens was september nog in een ander opzicht een „bijzondere" maand want toen werd een weekrecord geves tigd: in de week van 23 tot en met 29 september kwamen er in Leiden 71 ver keersongevallen voor. Een aantal van zestig per week kwam vorig jaar nog niet voor en hoorde in de eerste helft van het lopende jaar tot de hoge uit zonderingen I960 boven 2500 Wanneer wij in aanmerking nemen, dat in het laatste kwartaal van het jaar over het algemeen méér dan een kwart vanh et totaal aantal ongevallen van het jaar wordt geregistreerd, dan moeten wij verwachten dat het aantal ongevallen in 1960 aanzienlijk boven de 2500 zal komen te liggen. In 1959 bedroeg dit totaal ruim 23001 Gaat de ontwikkeling in deze rich ting door, dan loopt het in Leiden (zo als overigens ook in vele andere plaat sen) op een complete chaos uit. kwart eeuw aanzienlijke verlichting van die zijde te verwachten valt. Er is slechts hoop voor de toe komst, wanneer de weggebruikers zich niet een béétje maar véél en véél méér gaan realiseren, dat de veiligheid een kostbaar goed is, belangrijker dan vele zaken waar mee zij in gedachten bezig zijn wanneer zij op de weg zijn, be langrijker ook dan het „nemen" van eigen recht in het verkeer. Een ombuigen van de fatale lijn kan slechts verwezenlijkt worden, wanneer de weggebruiker afstand doet van alle eigen recht en vol ledige voorrang geeft aan de plicht, om het recht van de ander voor de volle honderd procent te eerbiedi gen. Het wil ons voorkomen, dat slechts hierin een remedie ligt voor een overigens ongeremd voortwoe- kend verderf. Nederlandse straaljager verloor brandstoftank Een Nederlandse straaljager van het type F-84-F Thunderstreak, afkomstig van de vliegbasis Volkel, heeft gister middag op een navigatie-vlucht boven Duitsland een onder de vleugel bevestig de brandstoftank verloren. Dit vieren half meter lange gevaarte maakte zich van het vliegtuig los, toen het optrok uit een duikvlucht. Tijdens de val stroomde de zich erin bevindende kerosine naar buiten en ver brandde in de lucht. De brandstoftank sloeg op een sportveld, ongeveer 100 meter van een woonwijk van het plaats je Neckarsulm in de grond. Brokstukken ervan zijn door de Amerikaanse militai ren geborgen. De Nederlandse regering heeft mid dels de Nederlandse ambassade in Bonn haar spijt over het voorgevallene be toond. Bij de luchtmacht wordt een on derzoek ingesteld naar de oorzaak van het losraken van de tank. Prof. Krul: „Gevaren bedreigen ons" (Speciale berichtgeving) Hoewel de meeste van de ziekten die een twintigtal jaren geleden beurtelings, als volksvijand nummer een naar voren werden gebracht, hier nauwelijks meer bestaan, moeten wij ons toch bewust zijn dat in het huidige stadium van de samenleving gezondheid iets heel anders is gaan betekenen en dat geheel andere vijanden deze gezondheid bedreigen. Dit zei gistermorgen prof. W. F. J. M. Krul, voorzitter van het Nederlands congres voor openbare gezondheidsrege ling in zijn openingsrede van het con gres 1960, dat gehouden wordt in de Har monie te Leeuwarden. „De vijanden van deze gezondheid", zo zei prof. Krul, liggen in de technische ontwikkeling van onze samenleving. On ze technische en sociale verworvenheid is aan de andere kant nog zeer labiel. Ieder van ons is op dit ogenblik voor zijn naakte bestaan in deze samenleving afhankelijk van een onnoemelijk aan tal specialisten. Hoe precair de vele fac toren zijn die ons bestaan belagen blijkt uit recente gebeurtenissen als de Planta- affaire, de massale visvergiftiging door lozing van afvalstoffen, vermissing van een radio-actieve bron uit een zieken huis enz. Prof. Krul wilde erop wijzen dat het wel en wee van onze bevolking in de ko mende decennia met toenemende indus trialisatie en bevolkingsdichtheid van tal van nieuwe fundamentele problemen zal afhangen. Problemen die wij alleen kunnen oplossen door investering van onze kennis en deskundige mankracht in inrichtingen ter bestrijding van de ge varen. Lawaai-bestrijding bij locomotieven Vanochtend hebben de Nederlandsche Spoorwegen op het rangeerterrein Wa tergraafsmeer de resultaten getoond van de werkzaamheden om de geluidshin der, veroorzaakt door de dieselelektrische locomotieven, te beteugelen. Om beurten draaiden een getemperde en een niet getemperde locomotief op volle kracht. Het verschil in geluid was duidelijk te Het hele gezin... I door elke dig één 15 vitaminen en mineralen in één dragee Matroos overvalt meisje Bedreigde haar met mes In de Ophemerstraat in Rotterdam zuid is 's avonds een 21-jarig meisje plotseling door een man beetgegrepen. De onverlaat greep haar bij de keel en sleurde haar naar een zandterrein. Daar bedreigde hij haar met een mes. De overvallene gaf echter niet toe. On danks 't feit dat de man haar met het staal wilde steken, verzette zij zich hevig. Het meisje wist zich te ontworstelen. Zij waarschuwde de politie, die direct op uitgebreide schaal het onderzoek be gon. Korte tijd later kon de dader, aan de hand van het vrij duidelijke signalement dat het meisje had kunnen verstrekken, gearresteerd worden. Het was een 23-jarige matroos op de bin nenvaart. Hij had zich na de overval naar zijn schip begeven. Advertentie Sportpark Kikkerpolder Zaterdag 22 oktober a.s. zal burge meester Van Kinschot het sportpark Kikkerpolder officieel openen. horen ten gunste van de getemperde locomotief. De werkzaamheden aan de serie loco motieven 2200/2300 is een onderdeel van de maatregelen, die door de N.S. bestu deerd worden om het door locomotieven veroorzaakte lawaai te verminderen. Bijzondere expositie in het Rijksmuseum De grote unieke expositie „5000 jaar kunst uit Egypte" in het Rijksmuseum te Amsterdam wordt morgenmiddag voor het publiek opengesteld en duurt tot en met 31 december a.s. Voor de eerste keer sedert de wereldtentoonstelling te Parijs in 1867 stuurde Egypte een kostbare verzameling kunstschatten (ruim 230 stukken) uit zijn musea in Cairo en Alexandrië naar het buitenland. De tentoonstelling wordt gehouden onder auspiciën van het binnenkort tussen Nederland en de V.A.R. af te sluiten cultureel verdrag. Voorts valt zij samen met de actie, die de Unesco tezamen met de regering der VAR voert voor het behoud van de an tieke cultuurmonumenten in Nubië nabij Assoean, die door de bouw van de nieu we Assoean-dam in de Nijl dreigen per manent onder de waterspiegel te verdwij nen. De expositie werd reeds eerder in Brussel gehouden. Uit alle perioden der Egyptische kunst z$l representatieve stukken aanwezigen dit maakt de expositie, die aangevuld is met 25 belangrijke werken uit de beroem de Egyptische collectie van het Rijks museum van Oudheden te Leiden, tot een gebeurtenis, zo zeide de directeur van genoemd museum, prof. dr. A. Kla- sen,s tijdens een persrondleiding. De directie van het Rijksmuseum heeft, om tegemoet te komen aan de grote vraag In Leidse Universiteits-bibliotheek Een eeuw geleden werd aan de Leidse Universiteit de eerste leerstoel voor de vaderlandse geschiedenis ingesteld. De eerste hoogleraar, die deze bezette, was prof. dr. Robert Fruin. Ter gelegenheid van het eeuwfeest van deze leerstoel, die de enige aparte leerstoel voor de vaderlandse geschiedenis in ons land is gebleven tot op de huidige dag, werd in de Tijdschriftenzaal van de Leidse Universiteitsbibliotheek een kleine maar bijzonder boeiende expositie ingericht en gisteren geopend, voornamelijk georiënteerd op het leven en werk van prof. Fruin. Het initiatief hiertoe werd genomen door het historisch dispuut, dat naar deze beroemde historicus is vernoemd. De expositie is dage lijks des ochtends en des middags te bezichtigen behalve des zondags, en wel tot en met 22 oktober. Scherpzinnig historicus De vaderlandse geschiedenis werd in Leiden voor 1860 wel incidenteel gedo ceerd, doch niet als apart vak. Zij werd gerekend tot de Nederlandse taal en letterkunde. De laatste litteraire hoog leraar, die haar onder zijn hoede had, was prof. M. de Vries. In 1860 werd Robert Fruin aangezocht, om als eerste de afgesplitste zelfstandige leerstoel in de vaderlandse geschiedenis te bezetten. Deze studierichting bleef echter tot aan de vaststelling van het nieuwe Acade mische Statuut tot de letterkunde be horen, nadien werd de geschiedenis een aparte studierichting. Fruin, die vóór zijn benoeming tot hoogleraar (na een voortvarende studie welke in 1847 met een promotie magna cum laude werd bekroond) verbonden was aan het Leids Stedelijk Gymnasium, had reeds vroeg de aandacht op zich gevestigd door scherpzinnige historische studieën. Hij wordt thans vry algemeen be schouwd als de grootste historicus op zyn gebied in de negentiende eeuw. Hy legde er zich vooral op toe, door diep gaand onderzoek talloze detailkwesties tot in de grond te onderzoeken met een voorkeur voor de politieke en con stitutionele geschiedenis. Hij maakte een eind aan talloze over geleverde historische fabeltjes, die voor dien een belangrijk deel uitmaakten van de „kennis" van de vaderlandse geschie denis. Slechts vier in één eeuw Fruin is 34 jaar hoogleraar geweest. Na hem hebben nog slechts drie hoog leraren deze leerstoel bezet: P. J. Blok, Colenbrander en de huidige hoogleraar prof. Rutcr, die gistermiddag de ten toonstelling opende: slechts vier hoogle raren dus, die een eeuw lang de enige leerstoel van deze aard in ons land be zetten. Elders in den lande is niet een split sing tussen vaderlandse en algemene ge schiedenis ontstaan, maar een splitsing naar periode: de middeleeuwen en de nieuwe geschiedenis, beide de algemene en de vaderlandse omvattende. Prof. Ruter verdedigde gistermiddag in een colege, dat aan de opening van de expo sitie vooraf ging, het bestaansrecht van de Leidse leerstoel ook nu door sommige historici een in continenten denkende geschiedbeoefening wordt bepleit. Schat van materiaal De tentoonstelling brengt een schat van archiefmateriaal, dat het vrucht bare leven van Fruin op levendige wijze illustreert. De expositie is chronologisch ingericht en overziet het hele leven van geboorte tot herdenking na de dood en zelfs wetenschappelijke publicaties van later datum (tot de huidige jaren toe), gewijd aan zijn werk. Er zijn, talrijke handschriften, die een boeiend beeld geven van de sfeer van Fruins tijd, van zijn dikwijls hartstochtelijke weten schappelijke arbeid, van menselijke as pecten en van tijdsverschijnselen. naar rondleidingen op een band een al gemene inleiding ter toelichting op de expositie opgenomen, waarbij van de geëxposeerde voorwerpen gekleurde dia positieven worden- vertoond. Dit is een noviteit voor het museum. Op geregelde tijden kunnen bezoekers deze 15 minuten durende inleiding in een apart zaaltje beluisteren. De expositie omvat o.m. een grote ver scheidenheid van beelden en reliefs in steen, brons en hout. Offertafels, stenen vaatwerk, sieraden, papyrus, gebruiks voorwerpen, mummiemaskers, ceramiek, glaswerk, toiletgerei, gesneden houten panelen en weefsels. De tentoonstelling is chronologisch ingericht, naar het ont werp van Dick Elffers en beslaat de tijd vakken: het oude rijk, middenrijk, nieu we rijk, latere tijden, Grieks-Romeinse tijd, Koptische- en Islamitische periode. Enkele hoogtepunten op de expositie zijn: de groep van de Farao Mykerinos, de grote koran gecalligrafeerd en ver lucht voor Sultan SjaTmn in 1396, een blad uit een papyrus-codex uit de vierde eeuw na Christus. De voorkant van dit blad bevat koptische tekst met het ein de van de apocriefen van Johannes en het begin van het Evangelie naar de be schrijving van Thomas. Dit stuk werd 15 jaar geleden tezamen met ongeveer 49 geschriften, die misschien afkomstig zijn uit de bibliotheek van een gnostische gemeenschap gevonden. Voorts een gou denden borstsieraad met halfedelstenen van Koning Sesostris II. In enkele zalen hangt de tekst van gedichten uit de bun dels „De blinde harpenaar" (een her dichting van oude poeëzi der Egyptena- ren door Bertus Aafjes. Dit materiaal Is voor een belangrijk deel afkomstig uit het bezit van de Universiteits Biblioteek, de aldaar be rustende archieven van Letterkunde, het archief van curatoren, het Stedelijk Gymnasium, het Gemeentearchief particuliere bronnen, onder meer van mr. Fruin uit Amersfoort. Het grootste gedeelte van het particuliere Fruin-ar- chief ging indertyd bij het bombarde ment in Rotterdam verloren. Voor de bereidheid van zovelen, ma teriaal voor de expositie beschikbaar te stellen en werkkracht aan de inrichting te geven (onder meer door de leden van het dispuut Robert Fruin) dankte de waarnemend bibliothekaris mr. J. R. de Groot, en toonde ook prof. dr. A. J. C. Ruter zich in zijn openingswoord bijzon der erkentelijk. Belangsteling waard Het is te hopen, dat niet alleen histo rici uit Universitaire kring doch ook leraren in de geschiedenis met klassen van de middelbare scholen dankbaar van de gelegenheid gebruik zullen ma ken, op een levendiger wijze dan uit een schoolboekje kennis te maken met het verleden. Deze expositie is namelijk naast levendig en boeiend, ook in hoge maten leerzaam.

Leidsch Dagblad | 1960 | | pagina 4