im m Prof. dr. K. A. Busia uit Gliana aanvaardde Leids professoraat IÉ: Oei Voor de Afrikaanse sociologie Wat Kan kan, kan Kan alleen. Kerkelijk Leven ontketende groot enthousiasme WITTE KRUIS WITTE KRUIS Opgericht 1 maart 1860 Zaterdag 15 oktober 1960 Tweede blad no. 30177 Gistermiddag aanvaardde prof. dr. K. A. Busia, de eerste neger hoogleraar in ons land, zijn ambt als bijzonder hoogleraar aan de Leidse Universiteit vanwege het Afrika Studiecentrum, belast met het onder wijs in de sociologie en de cultuurkunde van Afrika. Prof. Busia sprak over „Sociologie en cultuurkunde van Afrika, haar aard en doel". Prof. Busia, die 47 jaar oud is, stamt uit Ghana. Hij studeerde aan verschillende Afrikaanse instituten en in Oxford, waar hij in 1947 de doctorstitel behaalde. Hij oefende enige tijd het leraarsambt uit en was voorts bestuursambtenaar voor de Goudkust. Hij zette nadien in Amerika zijn studies voort en was achtereenvolgens gasthoogleraar in Amerika, Oxford en Wageningen (1956). In maart van dit jaar werd hij tot Leids hoogleraar benoemd. Hij arriveerde eerst dezer dagen in ons land. In het brandpunt Prof. Busia herinnerde in het begin van zijn oratie aan de uitspraak van Hammarskjöld bij de bespreking van het militaire optreden van de V.N. in Kongo: „Wij staan op 'een keerpunt in de historie, waarop ons handelen van beslissende betekenis zal zijn niet alleen voor de toekomst van de volkerenorgani satie maar ook voor de toekomst van Afrika. Een Afrika kan in dit opzicht wel eens identiek zijn met de wereld". Vooral deze laatste uitspraak toont de belangrijkheid van de plaats, welke Afrika in deze tijd in de wereld inneemt. De instelling van de Leidse leerstoel voor de sociologie en cultuurkunde van Afrika komt dus op een ogenblik, dat dit wereld deel terecht in het brandpunt van de wereldbelangstelling staat. Prof. Busia schetste in enkele hoofd lijnen het karakter van dit omvangrijke werelddeel: 40% groter dan de Sovjet unie, driemaal de Verenigde Staten, schaars bevolkt met slechts 280 miljoen inwoners, maar bewoond door meer ver schillende volkeren met talrijker uiteen lopende culturen dan enig ander conti nent. Oorzaak van verschillen Er is echter geen enkele wetenschap pelijke basis, dat deze volkeren en de rassen die Afrika hebben bewoond sinds de Paleontische tyd, minderwaardig zou den zijn aan andere rassen of omge keerd: het zijn uitingsvormen van het zelfde mensdom dat alle andere rassen omvat. In feite hebben de acculturatie processen in Afrika aangetoond, dat morele, politieke en technische potenties op generlei wijze biologisch van aard zijn. De cultuurverschillen, zo is in Afrika gebleken, zijn slechts gegrond op ver schillen van ontwikkeling, ervaring en omstandigheden. In sterke mate zijn deze verschillen ontstaan door de uiteen lopende contacten met de Westerse samenleving. Overigens zijn de culturele verschillen veel minder makkelijk te determineren dan de taalkundige. Prof. Busia ging daarna in op de vraag, wat de wetenschappelijke studie van sociologie en cultuur van Afrika, zoals zijn leeropdracht in Leiden is geformu leerd, in wezen omvat. Een bepaling hiervan is zeer moeilijk, omdat er reeds zovele definities omtrent het begrip cul tuur bestaan, variërend van het vervaar digen van materiële voorwerpen tot het aanhangen van zeer subjectief gevorm de idealismen. Hetzelfde geldt in zekere zin voor de sociologie. Ten aanzien van dat laatste moet echter wel worden ge constateerd dat, zoals Toynbee het reeds heeft geformuleerd, de grootste gebeur tenis van de twintigste eeuw is geweest de krachtige invloed van de Westerse wereld op alle niet-Westerse gemeen schappen. Schokkende invloed De studie van sociologie en cultuur van Afrika dwingt er toe, de aandacht te richten op het Afrika van vandaag, zoals dat is ontstaan door de schokken de invloeden van Westerse wetenschap en techniek, Westerse overheersing, Wes terse handel en opvoeding, en het chris tendom. In het bijzonder na de tweede wereldoorlog heeft deze invloed geleid tot een proces van politieke en economi sche ontwikkeling dat de afmetingen van een sociale revolutie heeft aangenomen. Het gaat om mensen By de studie van de daarmee samen hangende problemen moet er echter steeds van uit worden gegaan, dat het niet gaat om abstracties, maar om een werkelijkheid van levende mensen. Het faat om menselijk geluk, menselijk lij den, menselijke relaties. Wanneer de sociale wetenschappen louter als een verstandskwestie zouden worden beschouwd, zonder het hart mee Je laten spreken, dan zouden zij niet aan hun doel beogen. Prof. Busia hoopte dan ook dat hjj en *ijn medewerkers door hun wetenschap pelijke arbeid zouden kunnen bijdragen aan de strijd tegen armoede, ziekte en onwetendheid bij de Afrikaanse volke ren en evenzeer met vrucht zouden kun nen deelnemen aan de strijd voor stabi liteit en harmonie, en bovenal voor aan vaarding van de Afrikanen als gelyken in de menselijke samenleving. Deze studie wordt daardoor een deel van het zoeken van de mensheid naar onderling begrip, samenwerking, vrede en veilig heid in een wereld, waarin de mensen steeds meer van elkaar afhankelijk wor den. Grote danli In de gebruikelijke toespraken aanhef einde van zijn in het Engels gehouden oratie noemde prof. Busia zijn benoe ming als Leids hoogleraar niet allee: een persoonlijke eer maar ook een ee; voor zijn land. Afrika heeft veel te dan- Burgemeester Van Kinschot, die curator is van de Leidse Universi- teit, wenst prof. Busia en echtge note na de oratie geluk. (Foto L.D./Holvast) ken aan de Leidse Universiteit en andere Europese wetenschappelijke centra. Zijn benoeming in Leiden zag hij als een kans, om namens zeer velen iets van dankbaarheid daarvoor te tonen. Zijn eerste indrukken van de Leidse Univer siteit waren die, waarin de strijd naar vrijheid en waarheid domineerden. In Afrika dienen tallozen nog veel op dit gebied, deze geest van vrijheid en waar heid, te leren. Prof. Busia was er dank baar voor, ook daaraan te mogen bij dragen. Na de oratie volgde de gebruikelijke receptie in de ontvangstzaal van de aca demie, waarbij zeer velen de nieuwe hoogleraar met zijn ambtsaanvaarding gelukwensten. Tien jaar WeAgemeenschap £T0rllmgeSprek OVer Mammoetwet In het kader van de herdenking van haar 10-jarig bestaan heeft de Werk gemeenschap „De Ratel" een zeer aan trekkelijk en gevarieerd feestprogramma onder het motto „voor elck wat wils" samengesteld. Na de bijzonder geslaagde voordrachtavond van Freek Sachs en een tweetal speciale voorstellingen van „Het Nederlandse Marionettentheater" van Bert Brugman, omvat het feest programma een driedaagse verkoop- markt, die op woensdag 19 oktober, don derdag 20 oktober en vrijdag 21 oktober in de grote zaal van het Leidse Volkshuis wordt gehouden. Deze feestmarkt, met diverse attracties, is dagelijks geopend van 14.30 tot 17 uur en van 19 tot 21 uur. Na sluiting van de markt blyft het „restaurant" nog geopend van 21 tot 23 uur en zullen de bezoekers kunnen ge nieten van een drietal „feestmenu's t.w. op woensdagavond: „De Boerenkapel", de goochelaar Tonny van Rhee en de pianist Jan van Riethoven; op donder dagavond: De Guitaargroep van het Leidse Volkshuis, Tonny van Rhee en Jan Riethoven; op vrijdagavond de voordrachtkunstenaar Freek Sachs, de acrobatengroep „De 2>£ Waconis", Tonny van Rhee en Jan Riethoven. De baten van het geheel komen ten goede aan het Bouwfonds. De lustrumfestiviteiten worden zater dag 22 oktober in de grote zaal van het Leidse Volkshuis besloten met een offi ciële herdenkingsavond waaraan Jules de Corte en Freek Sachs medewerking verlenen. Advertentie Goede voorlichting over jaloezieën bij de vakman Off. Dealer D. LADAN MOLENSTEEG 27 bij de Doezastraat TELEFOON 21375 LEIDSE MARKIEZENF ABRIEK Studentenprotest per telefoon De Nederlandse Studentenraad zal in zijn strijd tegen artikel 60 van het wets ontwerp tot regeling van het weten schappelijk onderwijs (het artikel over wat de studenten noemen „beperking van de studievrijheid") gebruik maken van speciale telefoonnummers in Leiden en Delft om zijn (afwijzend) standpunt bekend te maken. Van gisteren 18.00 uur af kan men na het draaien van het nummer 24465 in Delft de mening van de raad beluisteren, evenals hedenmiddga van 1.00 uur af op nummer 33839 in Leiden. Beide num mers zijn, behoudens tussen 10 en 12 uur des ochtends, de gehele dag bereik baar. Het wetsontwerp wordt woensdag en donderdag a.s. in de Tweede Kamer behandeld. NED. HERV. KERK Beroepen te Boven-Hardlnxveld H. Har- kema te Zeist; te Sint-Johannesga-Delf- strahulzen (toez.) B. W. Vermaat te TwlJ- i zelerhelde; te Nunspeet (toez.) L. Blok te Capelle a. d. IJssel; te Nieuw-Lekkerland P. Westland te Sint-Annaland; te Sint- Nicolaasga (Fr.) F. Brouwer te Hlllegom. Beroepen te Langezwaag (Fr.) L. J. van der Kam te Berkenwoude. Aangenomen naar Brandwijk G. C. Post te Delft. Be dankt voor Waddlnxveen (vac. J. van der Solonummer van vijfkwartier In de stampvolle Schouwburg trad het A.B.C.-cabaret van Wim Kan gister avond op voor de houders van groene kaarten van K. en O. Na de „pró-proloog", de „Radio nieuwsberichten" en „jeugdsymfonie" kwam de stemming er in met Corry Vonk's: „Dikke domme man bij de lantaarn. Maya en Annelies Bouma hiel den de aandacht vast als de twee vrou- wetelijke verkeersagenten in „Eva op hét spitsuur" en Corry Vonk parodiëerde „de Kamerlinde in mineur". Van de volgende nummers mogen wij „De beide dames Bennema" door Corry Vonk en Maya Bouma niet onvermeld laten. Laatstgenoemde oogstte een welverdiend succes met de prima voorgedragen schets „Striptease", waarbij het vallende doek een ontijdig einde maakte aan vele illusies Na een gevoelig gespeelde „Kleine Clown wat nu" door Corry Vonk, sloot de gentleman-illusionist Fred Kaps het eerste deel van de avond af met ver bluffende staaltjes van vingervlugheid, waarbij hij blijk gaf tevens over een flinke dosis humor te beschikken. Na de pauze Wim Kan. Als brandweerman aan de telefoon in I een dwaas gesprek met de wacht, omdat de vleugel één van de nooduitgangen versperde, uitlopend op een potsierlijk duel op woorden met de pianist Ru van Veen, onophoudelijk onderbroken door uitbarstingen van grote vrolijkheid van het publiek, dat zich nu geheel gewon nen gaf. In „Het familie-album" demon streerde Wim Kan zijn mimische gaven en op het politieke vlak zijn humoristi sche kwaliteiten. Vijf kwartier bleef hij alleen aan het woord. Zij vlogen om, dat is het grootste compliment wat wij hem kunnen maken. Dat het publiek dit met een opgetogen en langdurig applaus on derstreepte, ligt voor de hand B. H. Centrale A.R. Kiesvereniging Leiden Gisteravond heeft de Centrale A.R.- Kiesvereniging in het Wykgebouw „Rehoboth" een zeer interessant en levendig forumgesprek gehouden over de z.g. Mammoetwet, waarin minister Cals, zoals bekend, zyn plannen ten aanzien van de toekomstige regeling van het voortgezet onderwijs heeft vastgelegd. Het forum werd gevormd door de he ren W. G. Aldershoff, oud-hoofd geref. ULO-school, T. M. Gilhuis, leraar Chr. Lyceum, A. D. Pool, hoofd geref. ULO- school en J. Vos, leraar Chr. Lyceum, terwijl de heer J. H. de Kok, leraar Chr. Lyceum als voorzitter fungeerde. In zijn woord van welkom, richtte de wrnd voorzitter, de heer S. M. Stolp zich in het bijzonder tot de leden van het forum, die hij dank bracht voor hun medewerking aan deze avond. Het uitgangspunt van de discussies was de inleiding, die de heer T. M. Gil huis, leraar Chr. Lyceum te Dordrecht, over dit onderwerp hield en waarin deze een resumé gaf van de voornaamste doelstellingen van het voorgestelde wets ontwerp. Naast de wetten op het Kleu ter-, Lager- en Wetenschappelijk On derwijs, heeft juist de Mammoetwet, die een regeling van het voortgezet onder wijs voorstaat, zoveel beroering teweeg gebracht, omdat met deze wet beoogd wordt al de onderwijsvormen voor leer lingen tussen de 12 en 18 jaar die voordien d.m.v. 6 wetten werden ge regeld thans in één wet te regelen. Volgens zeer velen is dit niet in het belang van het onderwijs, waaraan nog kan worden toegevoegd, dat het groot ste bezwaar uitgaat naar de wijze waar op het wetsontwerp een en ander wil regelen. Naast het verwerpelijke feit, dat in de toekomst in alle scholen, dus zowel in Gymnasia, Lycea, hbs-scholen, als in de nieuw te creëeren M.A.V.O.- scholen, het onderwijs gelijkgesteld wordt in de 1ste klas (z.g. brugklassen), dringt wel het meest op de voorgrond, dat in de nieuwe wet de z.g. M.U1.0.- scholen zonder meer worden opgeheven. Voor het M.U.L.O.-Onderwijs immers komt het middelbaar algemeen voort gezet onderwijs (M.A.V.O.) in de plaats waardoor deze vorm van onderwijs in eens van de L.O.-sfeer naar de M.O.- sfeer wordt getrokken, bij welke dras tische overgang niet minder dan ruim een kwart miljoen leerlingen van de huidige M.U.L.O.-scholen betrokken zijn. De organisaties van Chr. onderwijzers staan op het standpunt, dat de minis ter wél het openbare, doch niet het bij zondere onderwijs kan regelen. Spreker stond uitvoerig stil by de chaotische ge volgen, die uit deze wet kunnen voort vloeien, en kwam tot de conclusie dat het hoog tyd werd om zich ook van christelijke zijde te bezinnen op de vele bezwaren tegen het onderhavige wets ontwerp. Op de vele vragen, die hierna volgde, gaven de forumleden eerst hun visie, waarna in de discussies ook de aan wezigen werden betrokken. Men was het Haar) P. J. F. Lamens te Kamerlk; voor Aalsum-Wetzens H. C. van Itterzon te An- Jum. GEREF. KERKEN Beroepen te Hilversum (vac. J. Tho mas) dr. F. H. von Meyenfeldt te Leiden. Aangenomen naar Geesteren-Gelselaar J. Bovenberg, kand. te Schiedam, die be dankte voor Woudsend. Bedankt voor Paesena C. H. Koetsier, kand. te Amster dam GEREF. KERKEN (VrUgemaakt) Bedankt voor Bunschoten-Spakenburg (vac. J. RIJneveld) J. Kok te Enschede- zuld; voor Urk J. G. Meijer te Pernis. CHR. GEREF. KERKEN Bedankt voor Rotterdam-zuid S. van Zwoll te Kampen. Leidenaar vertrok naar Berlijn BIJ BEVEL TOT ZIJN GEVANGENNEMING „Ik deed het niet om te stelen maar om myn faillissement te keren". Deze verklaring gaf een 37-jarige zadelmaker uit Berlijn voor de Haagse politierechter tegen het hem ten laste gelegde, nJ. diefstal van geld, meerdere malen ge pleegd tot een totaalbedrag van f900.—, ten nadele van een zekere A. C. Meyer. De verdachte had deze feiten gepleegd in de periode van mei tot en met decem ber 1955. Toen zij echter aan het licht kwamen had de, toen nog. Leidse fabri kant de benen genomen en was hij uit geweken naar Duitsland, waar hij thans in Berlijn een zadelmakersbedrijf heeft kunnen pachten. Hij had de justitie, die het bevel van gevangenneming reeds had gegeven, in het onzekere gelaten omtrent zijn adres. De officier van Justitie vond, dat ver dachte de onaangename gang van zaken aan zichzelf heeft te wyten door zijn vertrek naar het buitenland. Ook de be weegredenen tot de verduistering vond de officier onverzachtend. Hij requireer- de 3 maanden gevangenisstraf, waarvan 6 weken voorwaardelijk met een proef tijd van 3 jaar, waarvan hij gedurende de eerste 2 jaren een bedrag van f500. als schadevergoeding aan Meyer zal moe ten terugbetalen. De verdachte verzekerde de rechter, dat hy tot terugbetaling in staat zou zijn indien hy de kans krygt zo snel moge lijk naar Berlyn terug te keren. Zijn raadsvrouwe, mr. dr. I. Boon uit Den Haag, verzocht uiterste clementie. De rechter veroordeelde de oud-Leidenaar tot 6 weken gevangenisstraf met aftrek en onmiddellijke invrijheidsstelling. De schadeloosstelling van f.500.— zal ver dachte binnen 2 jaar moeten betalen. KYNOLOGENVER. „RIJNLAND" In het kader van de cursus Algemene Kynologische kennis was de grote op komst van de leden der Kynologenver. „Rijnland" gisteravond in „Zomerzorg" dubbel verheugend. De aanwezigen werden bij afwezigheid van de voorzitter, dr. ir. P. C. Linden- bergh, verwelkomd door mevrouw C. v. Buuren uit Leidschendam, die daarna het woord gaf aan de veterinair advi seur der vereniging, de heer H. J. Stol. Uitvoerig stond deze stil bij de ana tomie en het zenuwstelsel van de hond, waarna de vele vragen, welke op hem werden afgevuurd, evenzovele bewijzen waren van de belangstelling waarmede zyn causerie was gevolgd. GEVEILDE PERCELEN Ten overstaan van F. K. Lagerweij, waarnemer van het vacante kantoor van Notaris A. H. Doyer te Leiden. De landelijke behuizing met tuin Ma- redyk 21, uitkomende aan de Haarlem mervaart in bod: f.20.000.koper: J. C. G. Alkemade te Voorschoten, q.q. voor: f. 20.000. In de delegatie naar de elfde alge mene conferentie der Unesco zijn o.a. benoemd als plaatsvervangend vertegen woordigers: prof. dr. C. C. Berg en prof. dr. W. Brand, beiden hoogleraar aan de Leidse Universiteit. toonde de pianist nog wel iets anders in zyn mars te hebben, dan Chopin alléén Smetana's Polka in F gr. t., een Scherzo van Mendelssohn en een Landler (jeugdwerk) van Mozart. Een subliem besluit! Hoewel men graag nog meer had willen horen sloot Askenase hierop resoluut de vleugel. Wij konden hem geen ongelijk geven, want aan alles, zelfs aan een Chopinconcert als dit móet een einde komen! H. Dris toegiften na stormachtig applaus Wat en wie er ook in de loop der jaren veranderen mogen, er zijn bepaalde onveranderlijkheden als kernen in de tijd. Dat zijn, op muzikaal gebied, Chopin (in de geest) en zijn interpreet, de pianist Stefan Askenase, gelukkig nog altijd in levenden lijve. Naar het scheen op het recital van gisteravond in de prachtig bezette Stadsgehoorzaal vitaler enjoyeuzer dan ooit! Ondanks zijn 64 jaren Zo vele malen beschreven wij „zijn" Ohopinspel, altijd in hoge mate indivi dualistisch in deze tijd. waarin tallozen i Chopin vertolken. Wie kan zeggen of zij allen het doen. zoals Chopin het deed? [Dat blijft sleohts een gissen Maar zoals Askenase het nü weer deed: daarover kan elkeen tevreden en er gelukkig mee zijn. Hij doet het met een enorme blijmoedigheid endyna miek. Géén Ohopin allereerst van ver- droomde lyriek, maar weergegeven met en ferme, frisse, ja meermalen heroï sche aanpak en stuwkracht, met een be- mjdenswaardig glanzend toucher en een I lechniek, die ditmaal nauwelijks feilen of inzinkingen aanwees. I Weliswaar weet ge soms niet precies, I waar Chopin en waar Askenase zélf aan I het woord is, maar toch blijft ge de ganse avond geboeid luisteren naar deze mannelijke kracht en macht, ontwik keld door een onvermoeide Askenase. De aantrekkingskracht van Chopin blijft, ondanks alle modemisme. onver woestbaar. Niet alleen voor de ouderen, ook voor de jongeren, die deze avond ook in groten getale waren opgekomen. Steeds nieuwe generaties willen Chopin leren kennen, in zijn wereld opgaan. Askenase heeft, voortreffelijk gedis poneerd als hij was. géén hunner te leurgesteld. Zoals hij speelde, was er geen sprake van enige sleur, waarvoor het gevaar groot is, als men zich sinds jaren op één componist toespitst. Integendeel: de spanning bleef bij voortduring bewaard! Wie Askenase kent, weet dat hij zich eerst moet inspelen. Dat was ook nu het geval in de Polonaise-Fantasie op. 61. Maar de daarop volgende 12 Etudes op. 10 werden tot één groot feest. En na de pauze werd de stijgende lijn voortgezet: de tedersensuele Noc turne in Des. de grote Ballade no. 4. de gracieuze Mazurka in C en de Wals in a kl. t. Zij waren evenzovele verrukkingen voor het oor! Als grandioze climax de Polonaise In As. waarin Askenase al zijn formidabel kunnen als vanouds ontplooide., daar mee een zelden gehoord enthousiasme ontketenend. er algemeen over eens, dat de minister met dit wetsontwerp het M.U.L.O., dat in de afgelopen 50 jaar is uitgegroeid tot de populairste tak van onderwijs, met een streek ongedaan wil maken en hiervoor iets in de plaats wil stellen (net M.A.V.O.), dat niet alleen de capa citeiten van het merendeel der huidige (M.UL.O.) leerlingen (half miljoen) te boven zal gaan, doch waaraan proef ondervindelijk ook geen enkele behoefte bestaat. Het forum verwierp unaniem de gedachte, dat minister Cals zich met dit wetsontwerp een onsterfelijke naam wil bezorgen. Wel kon het forum mee gaan met de suggestie, dat er van de zijde der KVP méér weerstand zou wor den gevoerd, als het huidige wetsont werp niet door een R.-K.-minister zou zyn voorgesteld. Hoewel er behoefte bestaat om in de tegenwoordige onderwijs-situatie een méér aaneensluitend geheel te verkrij gen, waren allen het erover eens, dat niet alles in één wet kon worden sa mengevat en dat voorts de persoonlijke macht van de minister ta v. de onder- v.ijswetgeving zo klein mogelijk dient te blyven. Advertentie DE echte PIJNSTILLER Een maand gaat snel voorbij! Neem de angst voor nare dagen weg door Witte Kruis in huis te nemen. tabletten, poeders of cachets. DUTIH N.V. - OEGSTGEEST PLAN VOOR VROUWELIJKE VERKEERSASSISTENTEN De hoofdcommissaris van politie van Amsterdam, de heer H. J. van de Mo len, heeft gistermiddag tijdens een pers conferentie een plan ontvouwd om op bepaalde zeer drukke verkeerspunten in de hoofstad de schoolbrigadiertjes te vervangen door een in te stellen korps jeugdige vrouwelijke verkeersassistenten. Het ligt in de bedoeling voor dit korps meisjes vanaf 18 jaar aan te trekken, die na een korte opleiding vier uur per dag op de bewuste punten de school kinderen veilig zullen overbrengen. In de resterende vier uur zullen deze meis jes, die tenminste een M.U.L.O.-diploma moeten hebben, een opleiding krijgen voor het politiediploma. Deze opleiding zou dan 2 tot 3 jaar moeten duren, zodat de meisjes op hun 21ste jaar tot het korps vrouwelijke agenten zouden kunnen toetreden. De „jeugdige verkeersassistenten", zo als ze officiel betiteld zullen worden, krijgen een uniform maar zullen voor hun 21ste jaar geen officiële bevoegd heden hebben. De burgemeester van Amsterdam en de minister van Binnenlandse Zaken hebben zich akkoord verklaard met dit denkbeeld van de hoofdstedelijke politie. Als er voldoende aanmeldingen binnen komen zal de opleiding in januari 1961 beginnen. De „jeugdige verkeersassis tenten" zullen aangesteld worden in de administratieve rang van bureel ambte naar, die op achttienjarige leeftijd een bruto salaris van f. 202 per maand inhoudt. DODE EN GEWONDE BIJ BEDRIJFSONGEVAL Bij een ongeval op het werk van de Nieuwe Maasbrug te Roermond is gis termorgen de 21-jarige ongehuwde M. Verbroeken om het leven gekomen. De 22-jarige C. Dirks werd zwaar gewond. De twee mannen zijn getroffen door een betonrecher, die van de ene naar de andere zijde van de bouwput werd vervoerd en daarbij omviel. KERSTGROETENACTIE In een groot aantal plaatsen In ons land worden in de loop van deze maand en begin november door de dienst ont wikkeling, sport en ontspanning van de Kon. Marine, de dienst welzijnszorg le ger en de dienst welzijnszorg Luchtmacht in onderlinge samenwerking ongeveer 10.000 kerstgroeten opgenomen op gram mofoonplaten bestemd voor de militairen van de drie krijgsmachtdelen, verblij vend in Ned. Nieuw-Guinea, Suriname en de Ned. Antillen. Voor de naaste familieleden en ver loofden van iedere militair staat twee minuten spreektijd ter beschikking. De groeten worden opgenomen in cen tra. die zodanig zijn gekozen, dat zij voor de familieleden, die daarvoor per soonlijk zyn uitgenodigd, gemakkelijk bereikbaar zijn. Men kón Askenase hierop vanzelf sprekend niet los laten. Het niet ein digend applaus werd beloond met niet minder dan drie toegiften. Daarin De Argentijnse ambassadeur in Den Haag dr. R. G. Migone (links) heeft gisteren afscheid van ons land genomen met een receptie in Kasteel Oud Wassenaar, waar o.m. aanwezig waren de ambassa drice van Pakistan en de vice-voor- zitter van het Internationale Hof van tatitie Sir Zafcoella Khan.

Leidsch Dagblad | 1960 | | pagina 3