FALSARIS Met een enkel woord Agenda ZATERDAG 15 OKTOBER 1960 DE rumoerigste politieke harlekijn aller tijden heeft dan eindelijk het terrein van de Verenigde Naties in New York verlaten. En met een zucht van verlichting zijn de se rieuze afgevaardigden aan het werk ge togen om het tijdverlies, hun door pre mier Kroesjtsjef bezorgd, nog zoveel mogelijk in te halen. Nu weet men, dat de narren, die zich voorheen aan de koninklijke hoven allerlei vrijheden mochten veroorloven, tenminste nog de verdienste hadden, dat zij hun meesters van tijd tot tijd onder het mom van snakerij duchtig de waarheid konden zeggen. Maar die uit Moskou bleek in de verste verte het peil van zijn voor gangers niet te kunnen bereiken, omdat hij, in plaats van een stevige waarheid te debiteren, niet anders deed dan, ten eerste, de wereld een rad voor ogen draaien ten aanzien van de ware be doelingen van het stelsel, waarvan hij de voornaamste vertegenwoordiger is, en, ten tweede, alle kritiek op de me thoden van het rode systeem trachtte te overstemmen door 'n hels kabaal, dat alleen maar voortgekomen kan zijn uit de diepten van een onbeschrijflijk kwaad geweten HET is verbazingwekkend, dat er zelfs in het nuchtere Nederland nog lieden zijn, die dat spektakel toch eigenlijk wel mooi hebben gevonden. Misschien willen ze eens na denken over de striemende opmerking van een Westerse journalist tegen een hoge Russische functionaris, toen Kroesjtsjef zijn fatsoen weer eens niet had kunnen bewaren. „Mag ik u eens vragen", aldus die reporter, „heeft de heer Kroesjtsjef dat gebonk op de ta fel helemaal zélf uitgevonden of heeft hij dat overgenomen van de politieke oppositie in eigen land?" Een bijzonder „vuil" vraagje, waar de rode man niet van terug had, omdat zijn baas nu een maal geen woord van kritiek toelaat. Woedend omdat hij geen antwoord wist, droop de Rus af. Maar hij zal het wel uit zijn hoofd laten deze vernietigende opmerking aan zijn meester door te geven. Siberië is in feite niet zo héél ver van Moskou verwijderd HITLER had ten tijde van de Vol kenbond nog het (betrekkelijk) fatsoen een handlanger naar Genève te sturen om daar een onwaar dige vertoning op te voeren. Zó ver zijn wij nu al gezonken, dat Kroesjtsjef daarvoor zélf naar New York komt Nu zou men, met enorm veel goede wil, die begeleidende herrie toch nog kunnen excuseren, omdat de man ongelukkig genoeg geen al te beste opvoeding heeft genoten, al is het erger, dat hij er daar na weinig heeft bijgeleerd. Maar, afge zien van de vorm, ook de inhoud van Kroesjtsjefs toespraken is herhaal delijk beneden elk redelijk peil. Zo ver telde hij dezer dagen in New York, dat de Westduitsers wraakgierig op revan che voor de Tweede wereldoorlog zouden zinnen. Want, zo zei hij, het Westduitse leger krijgt weer atoomwapens. Van tweeën één: de Russische premier kan niet logisch denken maar daarvoor toont hij zich op andere momenten veel te gewiekst óf hij is een politieke fal saris, die de onnozele toehoorders wel bewust leugens op de mouw staat te spelden! TE dezer plaatse is al eens eerder gewezen op de beruchte denkfout, die we hier op het oog hebben en die slag op slag in de betogen van politieke propagandisten opduikt. Men zou gaan denken, dat die fout op de rode hoge scholen met opzet onderwezen wordt, omdat ze de gebruikers in staat stelt een duidelijke leugen het jasje van de waarheid aan te trekken. Wij bedoelen: het besluiten uit de waarheid van de veronderstelling tot de waarheid van de conclusie. Voorbeeld: als Bonn oorlog wil, zal het atoomwapens aanschaffen; Bonn krijgt die wapens van zijn bond genoten; conclusie: düs wil Bonn oor log. Dit is zonder meer nonsens, zoal: de heer Kroesjtsjef zeker wel mag we ten. Hóe nonsensicaal het wel is, blijkt uit een soortgelijk voorbeeld: als Jansen zijn buurman wil vermoorden, zal hij een zakmes kopen; Jansen hééft een zakmes gekocht; conclusie: dus is hij van plan zijn buurman te vermoorden. Een kind snapt dat Jansen wel honderd mo tieven kan hebben om een zakmes te kopen. En iedereen weet, dat Duitsland door de Amerikanen niet in het bezit van atoomwapens wordt gesteld om een revanche-oorlog te beginnen, doch juist om niet al te zeer achter te blijven bij de zware bewapening van Oost-Duits- land! Maar voor de Russische premier is helaas geen middel infaam genoeg om stemming te maken en daarbij te spe culeren op de onnadenkendheid van toehoorders en lezers. NU is dit alles op zichzelf nauwelijks iets nieuws. Communisten mogen, ja móeten alles doen wat bij draagt tot de bevordering van de zoge naamde wereldrevolutie, die overigens niet anders is dan Russische werelddic tatuur. De beruchte heer Lenin, „kerk vader" van het rode geloof, schreef in 1920 in „De linkse stroming, een kin derziekte van het communisme" letter lijk: „Men moet tot elk mogelijk offer bereid zijn en, indien het nodig is, zelfs tot alle mogelijke listen, trucs, onwetti ge methoden; voorts tot het verzwijgen en geheimhouden van de waarheid ten einde de vakbonden binnen te dringen en daarin tot elke prijs communistische arbeid te verrichten". Wat kan men verwachten van de volgelingen van een figuur, die er zulke a-morele opvattin gen op nahield? Voor de echte partij gangers is verhaspeling van de logica vanzelfsprekend slechts een kleinigheid. De domme massa slikt het wel en het Kremlin strijkt de winst op! UIT de hier nog eens gesignaleerde giftige gezindheid volgt automa tisch hoe uiterst gevaarlijk het is het oor te lenen aan de inblazingen over zogenaamde „vreedzame samenleving' tussen het rode systeem en de vrije we reld. Van alles wat Moskou hierover te berde brengt, is letterlijk niets geméénd, in de zin, die wij in het Westen aan dit woord hechten. Het Kremlin streeft doeleinden na, die naar de schijn enige overeenkomst vertonen met wat de vrije wereld wil. Maar als twee hetzelfde zeg gen of doen, is dat nog niet hetzelfde. Welnu, de rode kopstukken streven nim mer een oogmerk na om wille van dat oogmerk zelf, doch alleen omdat het toevallig op dat ogenblik op die plaats dienstbaar is aan het alles overheersen de doel van de Russische werelddicta tuur. Als het Westen de vrede wil, dan is dat vanwege de zedelijke ongepast heid van oorlog. Voor Moskou geldt slechts of dat streven in bepaalde om- stadigheden bijdraagt tot verbreiding van het rode geloof en de zeer prakti sche, imperialistische opzet, die daar achter schuilgaat. Natuurlijk is dit geen reden elke poging op te geven om het goede na te jagen, maar het kan nooit anders zijn dan uit een sfeer van actief pessimisme en dus met beide benen op de grond. CNZE Amerikaanse correspondent dr. Korteweg heeft er dezer da gen reeds zijn verheugenis over uitgesproken, dat de nieuwe staten zo veel onderscheidingsvermogen blijken te Verrassing (Van onze t.v.-medewerker) Hoewel we het niet hadden verwacht, is er over het NCRV-progamma van gis teravond toch nog wel iets in het mid den te brengen. Het „sche(r)tsboek" stelde teleur. Het stond op het peil van een familiefeestje en dat terwijl man nen als Van Bommel en Elsink toch werkelijk niet van talent verstoken zijn. Van Bommel is echter zeker niet iemand die Jong talent kan coachen. Anders was Rosetta Groen beter voor de dag geko men. Het is een meisje met veel aanleg en een zuiver gevoel, maar ze brengt haar werk veel te nonchalant. Het zat nog helemaal in het stadium van de schoolfuifjesslordige voordracht, ge brek aan afwerking. Toch lijkt ze ons vol beloften. Andere keer beter, zullen we maar zeggen en hopen, maar dan moet ze er op letten, dat ze de beste vakman van het land als trainer kiest. Jong Israël danste met toewijding en smaak. De mannen waren een klasse be ter dan de dames, maar allen werkten met zoveel plezier, dat het vol ontwape nende charme was. „Attentie" bood de verrassing. Na een wat langdurig herdenkingscollege over de veroveringen van de elektronica op de samenleving en een paar beeldènse- ries uit Hitiers „Mein Kampf", waaraan interviews met jongeren waren toege voegd, kwamen de Zuid-Molukken. We moeten bekennen er klaarwakker van te zijn geworden, omdat we ingeslapen wa ren. We zyn ons veel te weinig bewust geweest van het leed - gevolg van een politieke situatie, waaruit zoveel leed in eigen volk is voortgevloeid - in onze naaste omgeving. We zijn van mening, dat de strijd voor Ambon ontsierd wordt door veel brallende leuzen, maar het bleek niet (gisteren althans niet), dat de Ambonezen zich daaraan zelf schul dig maken en het heeft tenslotte ook geen enkele invloed op de rechtmatig heid van hun strijd. Die immers staat Doodstraf geeist tegen Menderes c.s. In het Turkse massaproces tegen ongeveer 500 vooraanstaande figu ren van het regime-Menderes is gisteren kort nadat de openbare behandeling op het eiland Jassi was begonnen, de doodstraf geëist tegen oud-president Bayar, oud premier Menderes, zestien voor malige ministers en twintig ande ren. Oud-premier Menderes verklaar de, dat een beklaagde zich slechts kan verdedigen, als hij in het volle bezit is van zijn lichamelijke en geestelijke vermogens. De voor malige regeringsleider was zeer nerveus en sprak met zwakke stem. Hij beklaagde zich er over, dat hij nu sinds vijf maanden ononder broken zat opgesloten, zonder dat hij met iemand mocht spreken. „Ik verzoek het hof mij in de gelegen heid te stellen, mijn zenuwen en moreel te herstellen. Anders zal ik mij niet zelf kunnen verdedigen. Ik wil de officieren, die met mijn bewaking zijn belast, dan ken voor hun hoffelijkheid, maar hun zwijgen breekt mij geestelijk". Nadat de verdedigers hadden geprotesteerd tegen het feit, dat zij niet in contact met hun cliënten hadden kunnen treden en dat de beklaagden niet de beschikking had den over de stukken die voor hun verde diging onontbeerlijk zyn, bepaalde de president van het hof. dat alle stukken ter beschikking van de verdedigers zul len worden gesteld. Ex-president Bayar huilde toen hij werd ondervraagd overde verkoop van een hond die hij van de Afghaanse vorst ten geschenke had gekregen en welke hij voor een bedrag ter waarde van 25.000 gulden aan het ministerie van Landbouw had verkocht. Hij sprak te gen dat hij dit geld ten eigen bate had gebruikt. Hij had het bestemd voor de bouw van waterwerken nabij Izmir. Het ministerie had hem gevraagd het dier aan de dierentuin te geven omdat het aan het Afghaanse klimaat gewend was en een speciale behandeling nodig had. Het ministerie was bereid hem geld voor de hond te geven. Dertig personen die, sedert de staats greep van mei, op Jassi wei-den vastge houden voor ondervraging, zijn donder dagavond vrijgelaten en naar Istanboel overgebracht. boven verdenking, al lijkt hij thans wat academisch van karakter. Het was een beklemmend verhaal van doffe ellende, gedragen met veel moed en vol hoop op de uiteindelijke rechtvaardiging. We hebben er een onrustig gevoel van over gehouden, een soort onvrede. We zijn de NCRV er dankbaar voor, want het was nodig om de geesten te wekken. Adenauer steunt het „verkiezingskind j e" met kinderbijslag (Van onze correspondent in Bonn) De Westduitse Bondskanselier Adenauer is op het ogenblik wèl bezig zich in de publiciteit omhoog te werken! Hoewel zijn naam al weer enige dagen lang schittert aan de top van alle opinie-onderzoeken over meest geliefde Westduitsers, gooide de grijze kanselier er giste ren nog een schepje bovenop: hij kondigde kinderbijslag voor het tweede kind aan, dat nu spottend het verkiezingskindje wordt ge noemd In een gesprek met de Saarlandse mi nister-president Roder, deelde Adenauer gisteren mede dat op korte termijn in twee etappes de kinderbijslag voor het tweede kind een feit zal worden. In de eerste etappe zal de byslag gegeven worden aan gezinnen, die tenminste drie kinderen hebben en die dus straks van af het tweede kind de bijslag zullen krijgen, in de tweede etappe krijgen alle families met twee of meer kinderen de toelage. Daarmee heeft Adenauer, in dit laatste jaar voor de verkiezingen van 1961 (december), de knoop doorgehakt. Londense ladingklerken hebben staking geëindigd Aan de staking van de Londense la dingklerken, waardoor het werk in de haven van Londen bijna een maand lang heeft stilgelegen, is een einde ge komen. De klerken besloten maandag weer aan het werk te gaan. Zestienduizend havenarbeiders hebben in die periode niet kunnen werken en 150 schepen konden niet vertrekken. De staking werd niet goedgekeurd door de vakbond. De 1.500 ladingklerken staakten uit protest tegen het plan om 50 havenarbeiders tot ladingklerk te pro moveren. De klerken beschouwden dit plan als een inbreuk op hun recht om zelf de opengevallen plaatsen In hun gelederen aan te vullen. De stakers be sloten het werk te hervatten, nadat zij de verzekering hadden gekregen, dat de kandidaten voor de opengevallen plaatsen die uit sympathie met de kler ken geen examen voor ladingklerk had den gedaan, nog een kans zullen krij gen om dit examen af te leggen. Zijn minister voor Gezinszaken Würme- ling ls al lang met deze kwestie bezig maar heeft kennelijk met de uitvoering van zijn plannen moeten wachten tot het begin van de verkiezingsslag, die de laatste weken langzaam maar zeker op gang begon te komen! In de Bondsrepubliek wordt tot dus ver alleen kinderbijslag voor het derde kind gegeven en wel per kind per maand veertig mark, onafhankelijk van het in komen der ouders en tot en met het achttiende jaar van de kinderen (25 jaar bij studenten). De 550 tot 600 miljoen mark, die per jaar voor deze kinderbij slag nodig zijn, worden opgebracht door alle ondernemers en de middenstand. Het nieuwe plan voorziet in een bijslag van 28 mark voor het tweede kind. Dat zal neerkomen op een extra-bydrage van rond 640 miljoen mark, waarvoor niet de middenstand, de kleine en de grote bedrijven maar de minister van Finan ciën zal moeten opdraaien. Velen achten het volledig in strijd met de huidige welvaart in de Bondsrepu bliek om juist nu nog eens met extra- kinderbyslag rond te strooien. In een tyd waarin iedere arbeider een televisietoestel ,een kleine auto en een eigen huisje voor het grijpen heeft - zo zegt men - is het onzinnig om te zeggen dat de ouders vanaf het tweede kind het kroost niet meer goed kunnen verzorgen en dus een soort bonus nodig hebben! Advertentie Het nieuwste, het modernste, het meest veelzijdige I en actuele... T».» ri mèt overzicht f tl tl I RADIO en TV... I Ï40 Ct. PER WEEK Postbus 2 - Leiden NIEUWE STAATSLENING VAN 350 MILJOEN De minister van Financien is voor nemens ter consolidatie van vlottende schuld over te gaan tot de uitgifte van een 4% lening groot f359 miljoen tegen een koers van 9SlA Aflossing van de lening zal geschie den in 30 jaarlykse termijnen en wel afwisselend 3%, 4%, en 3% per jaar, zodat telkens in drie opeenvolgende ja ren 10 van de lening wordt gedelgd, te beginnen op 1 december 1961. Ver sterkte of algehele delging is de eerste 10 jaren niet toegestaan. Ned. Radiogenootschap jubileert Met een cacafonie van een geluids robot, die via ruis. toon, morsetekens en elektronische geluiden in twee mi nuten de ontwikkeling van de radio communicatie in de afgelopen veer tig jaren op fascinerende wyze weer gaf. heeft mevrouw Van der Toorn, echtgenote van de voorzitter van de Ned. Radio Genootschap en oud-direc- teur-generaal van de P.T.T., gistermid dag in het Singermuseum te Laren een tentoonstelling ter gelegenheid van het veertig jarig bestaan van het Ne derlands Radiogenootschap geopend. In het jubilerende genootschap zijn de wetenschappelijk gevormde deskundigen die zich bezighouden met elektronica verenigd. Hoewel het genootschap (468 leden) dat in 1920 werd opgericht om studie te maken van de trillingen en hun toepassingen en thans volgens voorzit ter van der Toorn, beter elektronisch genootschap kan worden genoemd, wei nig aan de weg timmert, achtte men het jubileum een geschikte gelegenheid om eens naar buiten te treden. Dat gebeurde tijdens een jubileumbijeen komst in de Singerconcertzaal, die aan de opening van de tentoonstelling voor afging. BINNENLAND De Koninklijke Vereniging van Of ficieren. ridders W.O. viert het 25-Jarlg bestaan op vrijdag 21 oktober in het ge bouw van de Luchtmachtstaf in Den Haag. Er zal een ontvangst gehouden worden, tijdens welke enige vitrines ten toongesteld zijn met curiosa betreffende de Militaire Willemsorde. Bij een ongeval op het werk van de Nieuwe Maasbrug te Roermond is gister morgen de 21-Jarige ongehuwde M. Ver- bezitten, dat zij Kroesjtsjef en zijn rode blok lieten voor wat het was. Vanzelf sprekend kan men van die nieuwelingen niet verwachten, dat zij elke rode ma noeuvre doorzien, maar hun begrip voor de feitelijke verhoudingen bleek toch veel groter dan velen meenden te mo gen verwachten. In dit verband mag nog eens gewezen worden op de propaganda- kreten uit het rode kamp over ..kolonia lisme". Terecht heeft de New York Times er in een hoofdartikel op ge wezen, dat de door het Kremlin onder worpen volken niet minder dan 140 mil joen mensen omvatten, van wie een groot deel na de oorlog onder het Rus sische juk is gekomen. Daartegenover staat dan, dat de vrije wereld sinds 1945 aan twaalf volken in Azië (ten getale van 652 miljoen) de vrijheid heeft ge geven en in ^frika aan 26 naties met een bevolking van 120 miljoen, tezamen ruim 770 miljoen. Laat premier Kroesjt sjef deze indrukwekkende getallen eens bekijken alvorens over „kolonialisten" en „imperialisten" te spreken, aldus het Amerikaanse blad. De conclusie ligt, zelfs voor iemand die niet al te best lo gisch kan denken, tamelijk voor de hand broeken om het leven gekomen. De 22- jarlge C. Dirks werd zwaar gewond, de twee mannen zyn getroffen door een be- tontrechter, die van de ene naar de an dere zijde van de bouwput werd vervoerd en daarbij omviel. Gistermiddag is de 5-jarige Herman- nus Johannes Drletelaar op de Hengelose- weg vlak bij de ouderlijke woning door een personenauto uit Rotterdam, overre den. In zorgwekkende toestand werd het jongetje naar het r.-k. ziekenhuis in Hen gelo overgebracht, waar het in de loop van de middag is overleden. De Jongen wilde met zijn autoped de weg oversteken naar het ouderlijk huis, toen uit de rich ting Hengelo de personenauto naderde. BUITENLAND De twee Amerikaanse toeristen, die sedert augustus J.l. in de Sovjet-Unie werden vermist, werden door de Sovjet- russische autoriteiten gearresteerd en zijn kortgeleden vrijgelaten en uit het land gezet Dit heeft John McFall. democratisch lid van het Amerikaanse Huis van Afge vaardigden, meegedeeld. Hij zei. dat het Amerikaanse ministerie van Buitenlandse Zaken door de Sovjet-regering op de hoogte was gesteld. De Republikeinse gouverneur van de staat New York, Nelson Rockefeller, heeft in een verkiezingsrede gerept van de mo gelijkheid van een ontruiming van Que- moy en Matsoe door onderhandelingen. Communistisch China zou dan concessies moeten doen om deze nationalistlsch- Chlnese eilanden voor de Chinese kust te verkrijgen. Volgens Rockefeller zouden deze concessies kunnen bestaan uit o.m. de vrijlating van in continentaal China vastgehouden Amerikanen. Herbert von Karajan heeft in Ge nève een nieraandoening gekregen en mag voorlopig niet dirigeren, aldus een mede deling van de Weense Staatsopera. De capaciteit van de Weense biosco pen wordt nog slechts voor veertig pro cent benut. In de eerste zes maanden van dit Jaar waren er twintigduizend bioscoopbezoeken minder dan vorig Jaar. ZATERDAG St.-Antoniusclubhuis: Feestavond 15- Jarig bestaan Amusementsver „TOP". 8 u. nam. BeestenmarktOpenluchtsamenkomst Leger des Hells. 8 uur nam. Breestraat 19: Evangelisatie Christen- gem. „Ecclesia". 8 uur nam. Schouwburg: K. en O. „Wim Kan en zyn ABC-cabaret". 8 uur nam. Stadszaal (grote zaal): FeestavondPer- soneelsver. „De Spil" Van Wijk en He ringa. 8 uur nam. Oegstgeest (Endegeest): Lustrum feestavond Pleca. 7.30 uur nam. (receptie 45.30 uur). Luxor-theater: Bijz. kerkewerk Herv. Gem. Spr. prof. dr. A. J. Rasker over de derde chr. vredesconferentie te Praag. 10.30 uur voorm. Het Gulden Vlies: Modeshow Futura voor Bond van Plattelandsvrouwen. 7.45 uur nam. SchouwburgAbonnementsvoorstelling R'dams Toneel. „Huwelijkslessen". 8 uur nam. Staalwijk: Vijftien-jarig bestaan Lelds Volkszangkoor. 8 uur nam. Stadszaal (grote zaal): L.K.K. „Voor Allen". Klavierduo Kurt Bauer en Heidi Bung. 8 uur nam. Steenschuur 6: K. en O. Lezing over de expeditie naar Ned. Nieuw-Guinea. 8 uur nam. Doopsgezinde KerkConcert Henny Ravestein, Lucius Voorhorst en Addle de Jong. 8 uur nam. kuZ penburg 61: K. en O.-cursus over de it in de loop der eeuwen. 8 uur nam. Rijksmuseum van Oudheden: Lezing prof. dr. H. Brunsting „De Romeinse le gioensvestiging te Nymegen". 8 uur nam. Prediker: evang. Jac. Zeegers. 8 uur nam SchouwburgAbonnementsvoorstelling R'dams Toneel. „Huwelijkslessen". 8 uur nam. Stadszaal (grote zaal): JeugdconcertMIJ. voor Toonkunst Zuidwestdultse Kamer orkest. 2.30 uur nam; 's avonds te 8 uur lste seizoenconcert. WOENSDAG Acad. Ziekenhuis (kerkzaal): Halfuur van Bezinning. 12.501.20 uur nam. Endegeest: K. en O.-cursus over de be handeling van de psychiatrische patiënt. 8 uur nam. In den Vergulden Turk: Leden verg. Kon. Ned. Mij. voor Tuinbouw en Plantkunde. 8 uur nam. Pieterskerk: Avondstilte te 7.30 u. nam Steenschuur 6: Ned. Ver. voor Sexuele Voorlichting. Film „Kringloop". 8 uur nm. DONDERDAG Gebouw K. van K.: Herdenking 25-Jarig bestaan Stichting Rynlandsch Borgstel lingsfonds. 3 uur nam. Gulden Vlies: Forum Ned. Ver. van Huisvrouwen. 2.30 uur nam. Leldsche Volkshuis: Verkoopmarkt „De Ratel". 2.305 uur en 79 uur nam. Stadszaal (grote zaal): K. en O. R'dams Philharmonlsch Orkest o.l.v. Eduard Flipse; soliste Edith Gabry. 8 uur nam. VRIJDAG Leldsche Volkshuis: Verkoopmarkt „De Ratel". 2.305 uur en 79 uur nam. Prediker: Evangelisatie Christengem. „Ecclesia". 8 uur nam. RehobothLedenverg. Ned. Chr. Vrou wenbond. Spr. G. A. Olff over Italië. 8 uur nam. TENTOONSTELLINGEN Lakenhal: Tentoonstelling van oude en moderne grafiek uit de verzameling A Taevernler werkd. 124 uur; 's zondags 14 uur (Tot 17 oktober). Rijksmuseum van Oudheden: Tentoon stelling ..Panorama der prehistorie" Werk dagen 10—5 uur; 's zondags 1—5 uur nam (tot 15 december) Rijksmuseum Geologie Mineralogie v. d Werfpark 1: Tentoono.sillng geolo gie van Nederland. Op werkdagen 7an 10 —12 en 24. Zon- en feestdagen 2—4 uur. VOOR HEDENAVOND: Hilversum I, 402 m. KRO: 14.00 Harmonie-ork. 14.20 Kunst- kron. 14.50 Sopr. en plano. 15.10 Franse les. 15.30 Lichte muz. 16.00 Gregoriaanse zang. 16.30 Instr. octet. 16.50 Sportact. 17.00 V. d. Jeugd. 18.00 Pianospel. 18.15 Journ. weekoverz. 18.25 Lichte muz. 18.45 Vragenbeantw. 19.00 Nws. 19.10 Act. 19.25 Zang. 19.30 Amateursprogr. 19.50 Licht baken, godsd. lezing. 20.00 Concertge- bouwork. en solist. 21.00 U bent toch ook van de party?, lezing. 21.10 Gevar. progr. 22.25 Boekbespr. 22.30 Nws. 2.40 Wij lul den de zondag ln! 2.45 Samenspraak der Herders, lezing. 23.05 Muzikale lezing. 23.55-24.00 Nws. Hilversum II 298 m. VARA 14.00 V .d. Jeugd. 14.35 Gevar. muz. (Om 15.25-15.45 boekbespr.) 16.45 Vragenbeantw17.00 Jazzmuz. 17.30 Week- Journ. 18.00 Nws. en comm. 18.20 Lichte muz. 18.35 Zlgeunermuz. 19.00 Kunstact. VPRO: 19.30 Vrijzinnige Protestanten ln den vreemde, lezing. 19.40 Christus, zyn leerlingen en de mensen, lezing. 19.55 Deze week, lezing. VARA: 20.00 Nws. 20.05 Gevar. progr. 21.15 Soc. comm. 21.30 Lichte muz. 22.00 Scaramouche, hoorsp. 2.30 Nws. 22.40 Cabaretprogr. 23.05 Brass band Festival te Londen. 23.55-24.00 Nws. TELEVISIEPROGRAMMA VARA: 17.00 V. d. kind. NTS: 20.00 Journ. en weeroverz. VARA: 20.20 Act. gr. 20.50 Gevar. progr. NTS: 22.35- )0 Eurovisie: kamploensch. ballroom- dancing voor amateurs. VOOR ZONDAG 16 OKTOBER Hilversum I, 402 m. KRO: 8.00 Nws. 8.15 Gram. 8.25 Inl. Hoogmis. 8.30 Hoogmis. NCRV: 9.30 Nws. en waterst. 9.45 Gram. IKOR: 10.00 Ultz. v. d. Misviering. 11.30 Vragenbeantw. 11.45 De kerk i. d. spiegel v. d. pers. le zing. NCRV 12.00 Knapenkoor en orgel. KRO: 12.15 Gram. 12.30 Lichte muz. 13.00 Nws. 13.05 Rechtstr. ter beschikking v. d. Paus, lezing. 13.10 De Wadders, hoorsp. 13.30 Lichte muz. 13.45 V d. Jeugd. 14.15 Concertgebouwork. en solist. 15.10 Wat ons bezig houdt, act. progr. 15.20 Fluit, hobo en fagot. 15.30 Muzik. lezing. 16.00 Sport. 16.30 Gezongen rozenkrans. CON VENT VAN KERKEN: 17.00 Kerkd. NC RV: 18.30 Verz.progr. 18.45 Het Schotland van Knox en van nu, klankb. 19.03 Psal men. 19.30 Weg en werk der kerkhervor mers- Melanchton. Luther's vriend en medewerking, lezing KRO: 19.45 Nws. 20.00 Licht progr. 20.30 Wereldmissiedag, klank beeld. 20.40 Lichte muz. 21.10 Gram. 21.30 Eigen haard ls moord waard, hoorsp. 22.10 Gram. 22.25 Boekbespr. 22.30 Nws. 22.40 Avondgebed. 22.55 Metropole-ork, en so list. 23.30 Gram. 23.55-24.00 Nws. Hilversum II, 298 m. VARA: 8.00 Nws. 8.18 Voor het platte land, lezing. 8.30 Gevar. progr. 9.45 Gees- teiyk leven, toespr. 10.00 Pianorecital. 10.30 Gevar. progr. AVRO: 12.00 Gram. 12.15 Sportspiegel. 12.20 Lichte muz. 13.00 Nws. 13.07 De toestand ln de wereld, le zing. 13.17 Meded. en gram. 13.25 Knip perlicht. 14.00 Boekbespr. 14.20 Lichte muz. 14.45 Filmpraatje. 15.00 Negro-spl- rituals. 15.20 Gram. 16.30 Sportrevue. VARA: 17.00 Gevar. progr. 17.30 V. d. Jeugd. 17.50 Nws., sportuitsl. en sport- Journ. VPRO: 18.30 Ned. Herv. kerkd. IKOR: 19.00 V. d. Jeugd. 19.30 De open deur. lezing. AVRO: 20.00 Nws. 20.05 Muzlk. blografie. 20.50 De prediker en zyn prooi, hoorsp. 21.30 Lichte muz. 22.00 Zangrecital. 22.30 Nws. en meded. 22.45 Journ. 23.00 Lichte muz. 23.15 Sportuitsl. 23.20 New York-calling. 23.25 Gram. 23.55 24.00 Nws. TELEVISIEPROGRAMMA KRO: 20.00 In woord en beeld, act.-ru- briek. 20.15 Beatrijs: Middeleeuwse Ma- PICTOGRAM 60 seconden om dit „woordbeeld" te ontraadselenof 1 seconde om de oplossing te lezen I Rijksmuseum voor Volkenkunde: Ten toonstelling over Ruanda en Urundi. Werkd. 104, zond. 14 uur; (t/m. 31 oktober). Ryksmuseum voor Volkenkunde: Ten toonstelling „zeg het met bloemen In het Chinees" (Tot 31 oktober) DE BIOSCOPEN Trianon „Als het bloed kookt" (14 Jr.) Werkd.: 2.30, 7 en 9.15 uur; zondag: 2.15, 4.30, 7 en 9.15 uur. Itex „Glimlach en sterf" (18 Jr.) Werkd.: 2.30, 7.15 en 9.15 uur; zondag 2.30, 4.45, 7.15 en 9.15 uur. Donderdagcyclus: „De zedenpolitie grijpt ln". 18 Jaar. Casino „Op het spoor der verdwenen vrouwen" (14 Jr.). Werkd.: 2.30, 7 en 9.15 uur; zond.: 2.30. 4.45. 7 en 9.15 uur. Lhlo „Opgejaagd door de liefde" (14 Jr.). Werkd.: 2.30. 7 en 9.15 uur; zond. 2.30, 4.45, 7 en 9.15 uur. Luxor „De zaak MP." (Alle leeft.) Werkd.: 2.30. 7 en 9.15 uur; zond.: 2.30, 4.45, 7 en 9.15 uur. Studio „Wilde aardbeien". (18 Jr.) Werkd.: 2.30, 7 en 9.15 uur; zond.: 2.30, 4.45, 7 en 9.15 uur. Astra-tlieater (Wassenaar: Van vrijdag t/m. woensdag dagelijks 8 uur; zaterd. en zond. 7 en 9.15 uur „En eeuwig zingen de bossen (14 Jr.); donderdag 8 uur „Peyton Place" (18 Jr.); zondag en woensdag 2.30 uur „Dik Trom en het circus" (Alle leeftijden). Te Lelden is geopend Apotheek Her- ding Blanken. Hogewoerd 171, tel. 20502; bovendien ls geopend tot zater dagmiddag 6 uur Apotheek Reyst, Steen straat 35, tel. 20136. De Oegstgeester Apotheek. Wilhelmina- park 8. tel. 26274 ls 's zondags geopend van 1213 en 's avonds na 18 uur. ZONDAGSDIENST DER HUISARTSEN. Voor spoedgevallen zyn van zaterdag middag 2 uur tot maandagmorgen 8 uur bereid waar te nemen de doktoren: Wy- dlcks, tel. 30177; Gaasbeek, tel. 20266; Kortmann. tel. 21491: Brand, tel. 26946 en Stoffers, tel. 26193. Te Oegstgeest de doktoren Van Wal- chren. tel 22030 en Van der Vliet—De Vries tel. 22331. BU geen gehnoi bi) Uw huisarts ol specialist (of diens waarnemers), bel op dokterstelefoon 22222. rialegende. 21.00 Kunstmaand-ork. 21.40 Filmmeditaties. NTS: 22.00 Sportact. BUITENLANDSE PROGRAMMA'S Engeland, BBC Home Service 330 m. 12.20 Verz.progr. 13.10 Kritieken. 13.55 Weerber. 14.00 Nws. 14.10 Vragenbeantw. 14.40 Klankb. 15.00 Wenken v. d. tuin. 15.30 Ork.conc. 16.30 Lezing 16.45 Ork.- conc. (verv.) 17.15 Onbekend. 18.00 V. d. kind. 18.50 Praatje. 18.55 Weerber. 19.00 Nws. en Journ. 19.45 Lichte muz. 20.30 Brief uit Amerika. 20.45 Godsd. progr. 21.25 Llefdadlgh.opr. 21.30 Hoorsp. 22.00 Pianorecital. 23.00 Nws. 23.10 Lezing. 23.50 Epiloog. 24.00 Nw6. en weerber. 0.06-0.36 "amermuzlek. Engeland, BBC Light Programme 1500 en 247 ni. 12 30 Kerkd. 12.55 Progr.overz. 13.00 Verz. progr. 14.15 Gevar. muz. 14.45 Hoorsp. 15.15 Gevar. progr. 15.45 Filmprogr. 16.30 Gevar. muz. 18.00 Interviews en gram. 18.55 Atletiek. 19.00 Liedjes. 19.30 Hoorsp. 20.00 Nws. 20.05 Hoorsp. 20.35 Verz.progr. 21.30 Samenzang. 22.00 Gevar. progr. 23.00 Popul. muz. 23.30 Nws. 23.40 Gram. 0.30 Gevar. muz. 0.50 Avondgebeden. 0.55 1.00 Nws. Nordwestdeutscher Rundfunk, 309 m. 12.00 Ork.conc. 13.00 Nws. 13.10 Opera- fragm. 14.30 Operamuz. 15.00 Ork.conc. 16.30 Dansmuz. 18.20 Ork.conc. 19.00 Nws. 20.00 Lichte muz. 21.45 Nws. 22.15 Gevar. muz. 23.00 Amus.muz. 23.15 Dans- en amus.muz. 24.00 Nws. 0.05 Ork.conc. 1 00 Weerber. en gevar. muz. Frankrijk 3, 280 en 235 m. 12.00 Nws. 12.10 Ork.conc. 17.35 Gram. (Om 15.50 Le Rol l'a dit, opera) 17.45 Ork.conc. 19.35 Lichte muz. 20.00 Heden daagse Franse musici. 22.15 Gram. 22.45 Nws. 22.50 Gram. 23.52-24.00 Weerber. en Nieuws. Brussel, 324 en 484 ni. 324 in.: 12.15 Amus.ork. (Om 12.30 Weerber.) 13.00 Nws. 13.16 V. d. sold. 13.45 Opera- en Belcanto-conc. 15.30 Sportrep 17.00 Sport en nws. 17.05 Lichte muz. 17,45 Sportuitsl. 17.50 Gram. 18.00 Muziekfestival v. Aldeburgh: Alt, tenor, hobo en pibno. 18.30 Godsd. halfuur. 19.00 Nws. 19.30 Gram. 20.00 Gevar. progr. 21.30 Gram. 22.00 Nws. 22.15 Lichte muz. 22.45 Liederen. 23.00 Nws. 23.05-24.00 Gram. 484 m.: 12.20 Lichte muz. 13.00 Nws. 13.15 Verz.progr. 17.00 Nws. 17.35 Gram. 17.45 Ork.conc. 18.45 Gram. 19.30 Nws. 20.00 Chansons. 21.45 Gram. 22.00 We- reldnws. 22.55 Nws. 23.00 Jazzmuz. 23.55 Nieuws. VOOR MAANDAG 17 OKTOBER Hilversum I, 402 m. NCRV: 7.00 Nws. 7.13 Gram. 7.30 Een woord voor de dag. 7.40 Gewijde muz. 8.00 Nws. 8.15 Radiokrant. 8.35 Gram. 9.00 V. d. zieken. 9.35 Waterst. 9.40 V. d. vrouw. 10.10 Gram. 10.15 Theologische etherleer gang. 11.00 Pianorecital. 11.35 Wedstr. tus sen scholen. 12.00 Gram. 12.25 Voor boer en tuinder. 12.30 Land- en tulnb.meded. 12.33 Lichte muz. 12.53 Gram. of act. 13.00 Nws. 13.15 Lichte muz. 13.45 Gram. 13.50 Gram. 14.05 Schoolradio. 14.30 Gev. progr. (herh.) 15.25 Gram. 15.45 Orkest-muziek. 16.00 Bijbeloverdenking. 16.30 Kamermuz. 17.00 V. d. kleuters. 17.15 Voor de Jeugd. 17.30 Gram. 17.40 Beursber. 17.45 Rege- ringsultz.: Frederik Hendrikeiland een merkwaardig eiland voor Nieuw-Gulnea's Zuidkust, door SJ. van der Goot. NCRV: 18.00 Orgelspel. 18.30 Gram. 19.00 Nws. en weerber. 19.10 Op de man af. praatje. 19.15 Gram. 19.25 Het comman derend cijfer, lezing. 19.30 Radiokrant. 19.50 Lichte muz. 20.10 Exodus, hoorsp. pnenten. 22.00 Parlem. com- anoconc. 22.25 Wereldkam- pioensch. dammen. 22.30 Nws. 22.40 Avond overdenking. 22.55 Muziekkritiek ln de loop der tijden. 23.25 Gram. 23.55-24.00 Nws. Hilversum II, 298 m. VARA: 7.00 Nws. 7.10 Gym. 7.23 Gram. 8.00 Nws. en Gram. 9.00 Gym. VPRO: 10.00 Morgenwijding. VARA: 10.20 Gram. 11.25 Voordr. 11.45 Harp-recltal. 12.00 Orgel en viool. 12.30 Land- en tulnb. meded. 12.33 Voor het platteland, lezing. 12.38 Gram. 13.00 Nws. 13.15 Voor de Mid denstand. 13.20 Plano-duo. 13.45 Wikken en wegen, lezing. 14.00 Kamermuz. 14.30 De wonderschoenen van Henk Trlepelmans hoorsp. 15.45 Zestig minuten voor boven de zestig. 16.45 Oude liedjes. 17.00 Gram. 17.15 Promenade-ork. en omr. koor. 17.50 Millt. comm. VARA: 18.00 Nws. en comm. 18.20 Lich te muz. 18.50 Openbaar kunstbezit. 19.00 Parlem. overz. 19.15 Regerlngsultz.: De Stichting Bevordering Bescherming Be volking vraagt de aandacht van de Nederl. Noodwacht. Tom Lodewijk, Hoofd Afd. Pu bliciteit spreekt onder het motto Pech ge had. 19.30 Gevar. progr. 21.30 Amus. muz. 21.55 Marimba, act. progr. 22.30 Nws. 22.40 Kamerork. en sol. 23.35 Gram. 23.55-24.00 Nws. GRAMMOFOONPLATENPROGRAMMA DRAADOMROEP (Over de 4e lijn, van 1820 uur) I. Ludwig van Beethoven. Concert voor piano en orkest nr. 5 ln es gr. t. op. 73. Allegro. Adagio un poco mosso. Rondo. Allegro. Wilhelm Kempff, plano. Philhar monlsch Orkest van Berlijn olv. Paul van Kempen. II. Anton Bruckner. Symphonie nr. 5 ln bes gr. t. Adagio. Allegro. Adagio (Sehr langsam). Scherzo. Molto vivace (Schnell) Adagio. Allegro moderato, Symphonie Or kest van de Beierse Omroep olv. Eugen Jochum. TELEVISIEPROGRAMMA NTS: 20.00 Journ. en weeroverz. 20.20 Act. 20.30 Russisch kwartiertje. 20.45 Film 21.10 Intern. Journalisten-forum. 21.55 Dagsluiting. BUITENLANDSE PROGRAMMA'S Engeland, BBC Home Service. 330 ni. 12.00 Schoolradio. 13.00 Gram. 13.25 Staatslebezoek Koning en Koningin van Nepal. 13.45 Gram. 13.55 Weerber. 14.00 Nws. 14.10 Gram. 14.40 Schoolradio. 16.00 Hoorsp. 17.30 Recital. 17.45 Lezing. 18.00 Voor de kind. 18.55 Weerber. 19.00 Nws. 19.15 In the South-East. 20.00 Gram. 20.30 Pianorecital. 21.30 Hoorsp. 2.300 Nws. en rep. 23.30 Staatslebezoek Koning en Ko ningin van Nepal. 23.45 Voordr. 24.00 Nws. en weerber. 0.06-0.36 Pianorecital. Engeland, BBC Light Programme. 1500 en 247 in. 12.00 Voordr. 12.15 Mrs. Dale's dagb. 12.31 Liederen. 13.00 Gram. 13.31 Gevar. muz. 14.00 Gevar. progr. 14.45 Voor de kind. 15.00 Voor de vrouw. 16.00 Lichte muz. 16.45 Lichte muz. 17.31 Mrs. Dale's dagb. 17.45 Uitsl. races en gram. 18.31 Lichte muz. en ber. 19.40 Sportber. 19.45 Hoorsp. 20.00 Nws. en journ. 23.30 Nws. en sport. 23.40 Lichte muz. 0.55-1.00 Nws. (Van maandag t/m zaterdag op leder half uur: nieuws). Nordwestdeutscher Rundfunk. 309 m. 12.00 Jazzmuz. 13.00 Nws. 13.15 Operet- temuz. 14.15 Dansmuz. 14.45 Gram. 16.05 Ork. conc. 17.00 Nws. 17.45 Lichte muz. 19.00 Nws. 19.30 Ork. conc. 21.45 Nws. 22.15 Jazzmuz. 22.30 Lichte muz. 23.00 Ge var. muz. 24.00 Ns. 0.10 Dansmuz. 1.00 Weerber. en gevar. muz. Frankrijk 3, 280 en 235 m. 12.00 Nws. 12.10 Ork. conc. 13.30 Gram. 13.50 Gram. 14.25 Gram. 14.30 Hoorsp. 16.00 Gram. 1805 Kamermuz. 19.00 Nws. 19.56 Gram. 20.01 Ork. conc. 22.15 Gram. 23.10 Kamermuz. 23.35 Gram. 23.52-24.00 Weerber. en nws. Brussel, 324 en 484 m. 324 ni. 12.00 Gram. 12.30 Weerber. 12.35 V. d. landb. 12.42 Gram. 12.50 Koer sen. 13.00 Nws. 13.15 Balletmuz. 14.00 Schoolradio. 15.45 Zangrecital. 16.00 Koer sen. 16.06 Voor de zieken. 17.00 Nws. 17.05 Lichte muz. 17.45 Franse les. 18.00 Plano recital. 18.20 Voor de sold. 18.50 Gram. 19.00 Nws. 19.40 Dansmuz. 20.00 Festival van Luik: Symf. ork., koor en sol. (Om 21.00 Kunstkaleldoscoop) 21.30 Amus. ork 22.00 Nws. 22.15 Planorecital. 22.55 Nws. 23.00 Voor de zeelleden. 484 m. 12.02 Lichte muz. 12.40 Gram 13.00 Nws. 13.15 Lichte muz. 14.20 Kamer muz. 14.55 Balletmuz. 15.30 Gram. 16.07 Lichte muz. 16.30 Gevar. muz. 17.00 Nws. 17.10 Lichte muz. 17.20 Orgelconc. 18.45 Gram. 19.30 Nws. 20.00 Popul. klassieken. 21.15 Gram. 22.00 Wereldnws. 22.10 Jazz muz. 22.55 Nws.

Leidsch Dagblad | 1960 | | pagina 2