ONTWAPENINGSVOORSTEL VAN ENGELAND, V.S. EN ITALIË Karl Kapp na 27 jaar geheel gerehabiliteerd MISTLAMPEN WEERBERICHT BONT Maatregelen in verschillende fasen Overgang pas9 als het voorgaand stadium geregeld is In Dachau luidde zijn bijnaam: Kapp de goede hoop," thans is zijn leven volkomen verwoest HET FLN ZOU AKKOORD MET FRANSE ULTRA'S ZOEKEN RESTAURANT „TRESLONG" - HILLEGOM Ouc/ ^SÏCte leuws Opgericht 1 maart 1860 ZATERDAG 15 OKTOBER 1960 No. 30177 LEIDSCH DAGBLAD Directeur: E. A. E. van Dishoeck Hoofdredacteur: J. Brouwer DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN per kwartaal; f2.55 per maand; f0.59 per week f7.50 Witte Singel 1, Leiden - Giro no 67055 Telefoon Directie en Administratie: 25041; Redactie: 21507 Engeland, de V.S. en Italië hebben een ontwerpresolutie betreffende ontwapening opgesteld, welke ter kennis is gebracht van alle V.N.- afgevaardigden. Hierin worden zes beginselen uiteengezet, die naar de mening der indieners de leiddraad moeten vormen voor het opstellen van een ontwapeningsprogramma. De zes beginselen zijn: 1. de ontwapening moet geschieden in stadia; 2. de overgang naar een volgend ontwapeningsstadium geschiedt, wanneer de maatregelen in de voorgaande fase naar bevrediging zijn uitgevoerd; 3. ontwapeningsmaatregelen op het gebied van de gebruikelijke en de kernbewapening moeten zodanig worden getroffen, dat hierdoor geen land of groep van landen in enig stadium een duidelijk militair voordeel verkrijgt; 4. een internationale, binnen het kader der V.N. op te richten ont wapeningsorganisatie, moet worden belast met het toezicht op de juiste uitvoering van de ontwapeningsmaatregelen; 5. onafscheidelijk van elke ontwapeningsovereenkomst zullen de bepalingen moeten zijn, die voorzien in internationaal toezicht op de wijze van uitvoering der ontwapeningsmaatregelen; 6. algemene en volledige ontwapening moet beginnen met die maat regelen, welke spoedig en onder afdoende internationale controle kunnen worden uitgevoerd. Britten willen over half jaar rapport „In de Westerse ontwerpresolutie wordt erop aangedrongen dat het ont- wapeningsoverleg „zo spoedig mogelijk, op basis van deze resolutie", zal worden hervat. De resolutie zal eerst in de politieke commissie der Algemene Vergadering van de V.N. moeten worden behandeld. Er is nog geen aanvangsdatum bepaald voor de bespreking door de commissie van het ontwapeningsvraagstuk. Engeland heeft nog een afzonderlijke resolutie ingediend, waarin wordt aan bevolen „zo spoedig mogelijk" een aan tal technische deskundigen, geleerden, militairen en personen met bestuurser- varing aan te wijzen, die tot opdracht De Franse justitie vervolgt politieke caricaturisten (Van onze Parijse correspondent) Onder het wijze motto dat „het be lachelijke doodt" heeft een Franse re gering tot dusver nog nooit een ver volging in durven stellen tegen een politieke caricaturist of een dito chan sonnier. Het lijkt daarom geen teken van morele kracht of gezondheid, dat het kabinet-Debré op deze regel een uitzondering heeft gemaakt door twee tekenaars van het weekblad L'Express, Siné en Tim voor de rechter te dagen. De beschuldiging luidt dat de beide caricaturisten die inderdaad geen blad voor hun mond of hun tekenpen ple gen te nemen, in wee tekeningen, in juli in L'Express verschenen, het Franse leger hebben beledigd. Na de verwikkelingen die de Franse staatsradio enkele weken geleden met de chansonniers die men aan controle wilde onderwerpen heeft gehad, is deze actie tegen de beide caricaturisten een tweede symptoom van een geestesge steldheid die geen humor meer ver dragen kan en die in zekere Franse regeringskringen steeds meer veld lijkt te winnen. Die officiële onverdraag zaamheid jegens kritiek en uitingen van andersdenkenden stimuleert bovendien allerlei kwalijke initiatieven van par ticuliere zijde in diezelfde richting en zo geraakt de vrijheid van menings uiting nog steeds sterker in de knel. Zo werd het de schrijver Jules Roy, die zojuist een fascinerend boek over Algerije publiceerde, eergisteren door politieke tegenstanders onmogelijk ge maakt te Bayonne het woord te voe ren, terwijl talrijke boekhandelaren de zer dagen dreigbrieven ontvangen van een mysterieuze organisatie die eist dat ze de werken van Jean-Paul Satre, Francoise Sagan en andere onderte kenaars van het bekende manifest te gen de Algerijnse oorlog, uit hun eta lages verwijderen en uit de circulatie zullen halen. DROOG WEER De Bilt verwacht van heden- tot mor genavond: In de afgelopen nacht is de tempera tuur hier en daar tot iets beneden het vriespunt gedaald. Ook in de komende nachten zal plaatselijk nachtvorst voor komen. De regenkansen zijn voor de ko mende dagen gering. (Opgemaakt te 10 uur) 16 OKTOBER Zon op: 7.06 uur; onder: 17.45 uur. Maan op: 2.12 uur; onder: 16.15 uur. Hoogwater te Katwijk te 0.02 uur en 12.38 uur. Laagwater te 8.10 en 20.24 uur. (17/10: hoogwater te 1.02 uur en 13.30 uur, laagwater te 8.07 en 21.19 uur). Dit nummer bestaat uit 16 paginal en een Bijvoegsel. zouden moeten krijgen binnen een half jaar een rapport uit te brengen aan de ontwapeningscommissie der V.N., waar in alle 99. leden zijn vertegenwoordigd. Dit rapport zou moeten gaan over stelsels voor inspectie en toezicht, de mogelijkheden en beperkingen ervan. De deskundigen zouden vooral hun aan dacht moeten wijden aan de volgende zeven speciale ontwapeningsmaatrege len: Probleem Nieuw-Guinea Plan tot bemiddeling van Abdul Rahman De Indonesische stafchef generaal Nasoetion, die een bezoek brengt aan Malakka, heeft gisteravond verklaard, dat de „gedachte" van de Malak- kaanse premier Tengku abdul Rah man om het vraagstuk Nieuw-Guinea te regelen, de zegen heeft van presi dent Soekarno. Nasoetion leverde commentaar op Tangku's verklaring, dat zijn aanbod om te bemiddelen in het Indonesisch- Nederlandse geschil de goedkeuring heeft van de hoge instanties in Indo nesië. Tengku zei dit na besprekingen van donderdag met Nasoetion. Nasoetion heeft meegedeeld, dat. hij de Malakkaanse premier succes toe wenst bij de uitvoering van zijn plan voor een vreedzame regeling van het geschil. Nasoetion zei echter ook, dat de Indonesiërs „West-Irian" onmid dellijk willen bevrijden. „Het is ons recht en ons gebied. Wij kunnen niet langer wachten". Nasoetion heeft zijn vertrek uit Ma- lakka met een dag uitgesteld om een rustige dag te kunnen doorbrengen als gast van de Indonesische ambassadeur in Malakka, dr. Mohammed Razif. Hij gaat nu morgenochtend naar Bangkok inplaats van vandaag. Naar wij van de woordvoerder van het ministerie van Buitenlandse Zaken in Den Haag vernemen, heeft de Neder landse regering alleen uit persberichten kennis genomen van bemiddelingspogin gen van de minister-president van Ma lakka. De woordvoerder zei zich derhal ve te onthouden van commentaar. 1. staking van de vervaardiging van splijtbaar materiaal voor militaire doel einden, het reeds bestaande splijtbare materiaal dient voor vreedzame doel einden te worden aangewend; 2. het verhinderen van een heimelijk opslaan van kernwapens en voor mili taire doeleinden bestemd splijtbaar ma teriaal 3. maatregelen tot vermindering van de gevaren van een verrassingsaanval en het uitbreken van oorlog door mis rekening 4. de vermindering van reeds overeen gekomen sterkten van strijdkrachten en hun bewapening; 5. voortschrijdende vermindering en uitschakeling van wapens voor massale vernietiging en de middelen, waarmede zij worden vervoerd; 6. verhindering van de vervaardiging van scheikundige en bacteriologische wapens 7. maatregelen die ertoe leiden, dat de ruimte uitsluitend voor vreedzame doel einden wordt gebruikt. Loemoemba-terreur in Leopoltlstad De vice-voorzitter van het college van hoge commissarissen in Leopoldstad, Ndele, is gistermiddag ernstig mishan deld door een dertigtal jeugdige aan hangers van Loemoemba! Ndele is met een hevig bloedende hoofdwond naar het ziekenhuis gebracht Hjj werd aangevallen na afloop van een door hem gegeven persconferentie. De aanvallers poogden Ndele, die het deftige Memling- hotel verliet, naar een Amerikaanse luxe-auto te slepen om hem te ontvoeren. Intussen gaven zij hem messteken. Een Amerikaanse za kenman wist Ndele, wiens gelaat droop van het bloed, in het hotel terug te trekken. De aanvallers vluchtten in een vracht auto weg. Militairen van kolonel Mo- boetoe omsingelden later het hotel Een tiental jonge Kongolezen is na de aanslag uit een café dicht bij het Memling-hotel gehaald. Zij moesten Dlat op hun buik liggen. Schreeuwende mi litairen schopten enkelen van hen in de buik. Niet lang geleden zijn twee leden van het college van hoge commissa rissen, dat een maand geleden is in gesteld, ontvoerd. (Van onze correspondent in Bonn) De 62-jarige ongeluksvogel Karl Kapp hoorde gistermiddag in een Münchense rechtzaal voor het eerst na 27 jaar, dat hij géén misdadiger is, géén verrader, géén moordenaar, géén concentratiekampduivel! De Münchense gezworenenrechtbank sprak hem namelijk vrij van de beschuldiging drie gevangenen van het voormalige concentratiekamp Dachau te hebben vermoord en bij de vermoording van een vierde te hebben meegeholpen. Met nadruk verklaarde de president van de rechtbank bij de uit spraak, dat dit alles neerkomt op de volledige rehabilitatie van Karl Kapp. Zijn onschuld is bewezen. Hij krijgt voor twee jaar Westduitse hechtenis schadevergoeding van de staat. Alle tegen hem ingebrachte beschuldigingen zijn tijdens een proces van nog geen week volkomen weerlegd. de laatste keer van januari tot gister middag Beschuldigingen van rode tegenstanders Wat rest, is het verwoeste leven van deze ex-sociaaldemocraat en oud-ge meenteraadslid van Neurenberg, die ove rigens kaarsrecht en met grote energie dit proces gebruikte om zijn door com munistische tegenstanders besmeurde lei schoon te vegen. Zoals gisteren gemeld heeft het leven Karl Kapp weinig ge schonken. In 1933 stopten de nazi's hem in een concentratiekamp, waarin hij 11 jaar moest blijven. Hij werd Kapo, een gevangene die toezicht moest houden op lotgenoten. Tijdens de laatste proces- dagen bleek dat hij de enige niet com munistische kampoudste in Dachau was en ook dat hij de enige Kapo was, die zich niet te buiten ging aan misdaden. Karl Kapp werd in 1945 door de Russen opgesloten: via een vonnis van 25 jaar kwam hij in Siberië, waar hfj tot 1955 in gevangenkampen verbleef! Een jaar na zijn terugkomst in West-Duitsland bemoeide de Westduitse justitie zich met hem en sedertdien is hij enkele malen achtereen in hechtenis genomen. Hij zat Extremist Reygasse nodigt geestverwanten uit tot bezoek aan Algerijnse leiders (Van onze Parijse correspondent) Sinds een paar dagen moeten vele bekende activisten in Algerije brieven ontvangen, waarin ze door een zekere René Reygasse, die ook als rechtse ultra staat aangeschreven, worden uitgenodigd tot een bezoek aan Genève. Alle reis- en verblijfskosten, zegt die briefschrijver voor zyn rekening te zullen nemen. Reygasse belooft verder in zijn schrijven, dat hij zijn geestverwanten met vooraanstaande leden van de Algerijnse verzetsbeweging, het F.L.N., in contact wil brengen. Zijn demarches verklaart hij in opdracht van een minister van de voorlopige regering der Algerijnse republiek te ondernemen. derlinge initiatief van Reygasse wordt in Parijs toch ook weer niet helemaal onernstig genomen, omdat niet geheel kan worden uitgesloten dat sommige FLN-leiders na de mislukking van de vredesonderhandelingen met de Franse regering nu indercraad zouden kunnen willen trachten invloed uit te oefenen op de Franse colons. De activistische elementen onder die colons zijn er samen met het leger immers totdusver altijd de oorzaak van geweest dat iedere poging tot toenadering tussen Parijs en het FLN mislukte. Het is bovendien bekend dat Reygasse, die vroeger de adjudant was van een der Franse fascistenleiders in Algiers in een boek al veel eerder met de gedachte had gespeeld een brug tussen de twee extremen van Frans activisme en Algerijns verzet te slaan. Totdusver schijnt echter nog geen enkele Franse colon in Algerye op de merkwaardige invitatie van deze boodschapje wo het FLN te zyn ingegaan Zonder vrees of bleam Wel zelden zal het gebeurd zijn. in welk proces ook, maar zeker in een concentratiekampproces, dat een reeks getuigen voorbij de rechter trok, die stuk voor stuk voor de beklaagde in stonden. Het waren allen Oostenrijkers die dit deden. En wat voor Oostenrij kers! De r.k. geestelijke dr. Gruber zei: „Toen ik las dat Kapp terecht moest staan ben ik bijna geëxplodeerd. Hjj immers was de man in Dachau, die onder een ruwe schaal een gouden hart droeg. Hij kantte zich tegen ieder sa disme. Deze kleine man bezat een enor- innerlijke kracht. Hij stelde zich steeds weer voor zijn medegevangenen, die hem niet voor niets „Kapp de -oede hoop" noemden! De geestelijke kon het, zo bleek tijdens het proces, weten, want hij waszelf een soort Kapo geweest. Uit Grubers verklaringen bleek, dat er in Dachau een strijd om de macht onder de gevangenen was en wel van communisten tegen niet-communisten, waarbij Kapp. als enige niet-communis- tische kampoudste, een moeilijke positie innam. De Oostenrijkse ex-communist, thans politie-inspecteur, Spendel, vertel de daar ook van. Hij had het in Dachau als communist met Kapp aan de stok gekregen, maar voelde zich verpilcht, toen hij las dat Kapp van moord be schuldigd werd, zich als getuige a dé charge direct te melden. En de Oosten rijkse graaf Arco-Valley vertelde: „Kapp was zo goed voor mij, dat ik na mijn vrijlating uit dankbaarheid zijn vrouw en dochter onder mijn hoede heb ge nomen. Hij heeft mij meermalen het leven gered" Geen enkele getuige had Ongewoon initiatief dat niettemin wel kansen biedt Sinds hij na de mislukte staatsgreep in Algiers van 24 januari jl. tot het inzicht was gekomen dat hij en zijn makkers verraden waren, was Reygasse. zo bericht hij, op zoek naar de waar heid getogen. Op die speurtocht had hij in Tunesië. Zwitserland en Egypte ver schillende Algerijnse leiders ontmoet, die hem van hun verlangen met de Franse ultra's tot een overeenkomst te geraken hadden gesproken en overtuigd. De Fransen zouden geen enkele vrees be hoeven te koesteren over hun toekomst in een onafhankelijke Algerijnse repu bliek en de FLN-leiders waren bereid de nodige garanties te geven. Het zon- Als een, naar wij hopen, blijvend protest tegen aantasting van de studievrijheid, nu weer in het ge ding gekomen door het beruchte artikel 60 van de wet op de rege ling van het hoger onderwijs, heb ben de Delftse studenten aan de T.H. een vrijheidsboompje aange boden. De rector magnificus prof. ir. R. Kronig plantte gisteren dit boompje met vaardige hand in een plantsoen aan de Mekelweg, daar- ONBEVOEGD VERKLARING KLACHT TEGEN SOEKARNO Een bijzondere districtsrechtbank in Djakarta heeft zich niet bevoegd ver klaard te beslissen over de gegrondheid van de beschuldigingen dat president Soekarno de grondwet schond door het gekozen parlement te schorsen en een benoemd parlement in te stellen. De leider van de Indonesische volks partij, Soetomo en de voorzitter van de kort geleden verboden Masjoemi, Pra- woto Mangkoesasmito, hadden de pre sident beschuldigd van schending van de grondwet. Registratiemiddel ruimte-kernexplosies In Washington is de ontwikkeling van het „Vela-project" bekend gemaakt, een experimentele apparatuur voor het re gistreren van kernexplosies in de ruimte. Het maakt deel uit van het Amerikaanse programma voor het ontwikkelen van methoden voor de opsporing van kern ontploffingen in de ruimte en onder gronds, en is gevestigd in Los Alamos, in de staat Nieuw-Mexico. bij geassisteerd door de praeses van het Delfts Studenten Corps de heer D. Frieling. Bodegraaf se knaap viel vrouwen lastig De Rijkspolitie heeft proces-ver baal opgemaakt tegen een 14-jarige jongen in Bodegraven, die in de afge lopen maanden verscheidene vrouwen op onoirbare wijze heeft lastig geval len. In maart van dit jaar heeft hij zich vier keer aan een dergelijk feit schul dig gemaakt. Dit gebeurde in de omge ving van de Gereformeerde Kerk. De jongen wist echter steeds op tijd te ont snappen. De politie werd wel geregeld op de hoogte gebracht. Tot voor kort wist men echter niet met wie men te doen had tot de jongen laatst op min der voorzichtige wijze te werk ging en werd aangehouden. Advertentie PHILIPS RADIO'S v.a. f83.—. persoonlijke werkelijk gezien dat Kapp ooit mensen in de dood had gejaagd. Men neemt aan dat het hier om beschuldigingen var. communistische tegenstanders van Kapp gaat. Kapp is thans gerehabili teerd, na 27 jaar ellende in nazi-con centratiekampen, Russische Siberië kampen, in Westduitse gevangenissen. Een vrij man, een man zonder vrees of blaam, zoals men echter zei, maar I een man met een volkomen verwoest leven. Advertentie «A 0aee,Uks Restaurant diner - dansant. la carte. Elke woensdag diner-dansant by candlelight met diverse attracties. ONBEPERKT KIPETEN f6.— p. p. THE WINNIES KOMEN OP 19 OKTOBEK. Tafelreservering gewenst. Telefoon 0 25205347 Alléén vakmanschap geeft U de volledige garantie. KWALITEIT MODELLERING AFWERKING Het atelier voor behaaglijkheid en charme t LANGE MARE 66 - TEL. 26500 Prettige betaling. „ELECTRA" - W. M. Brandt Uit Het Leidsch Dagblad van 16 October 1860: Over het algemeen gaan de kinderen van 35 jaren hier te lande en bepaaldelijk te Leiden zeer geregeld school. Doch naau- welijks hebben de kinderen 10 jaren bereikt, of het schoolver zuim openbaart zich zoo erg, dat meer dan de helft der kinderen terug blijft; en zij, die nog schoolgaan, worden veelal door de bedeeling, aan de ouders ver strekt, daartoe gedwongen. Die toestand is onhoudbaar en benadeelt de arbeidende klasse op een bedroevende wijze, ja renlang heeft dit kwaad be staan. maar door de toeneming en uitbreiding der industrieële krachten in ons vaderland is dit verergerd. Uit een vergelijking der sommen, die op de Belgische en op de Nederlandsche Staatsbe- grootinvoor den Landbouw zijn uitgetrokken, blijkt dat in België f. 429.525 en in Nederland f. 34.000 voor dien belangrijken tak van volkswelvaart door het Rijk wordt besteed.

Leidsch Dagblad | 1960 | | pagina 1