Koken met Joke ONS MENU Late zomer of EEN TWEE-MINUTEN MYSTERIE UIT HET ARCHIEF VAN INSPECTEUR S. HERLOK k van hoo.dreos k S C9tlp 01 VROEGE HERFST ZATERDAG 15 OKTOBER WEKELIJKS BIJVOEGSEL PAGINA 3 Heeft U een speurneus r een (Ztéiïry) produkt hht WONDEREN DER NATUUR Vi kg verse-makreel, zout, een halve groene paprika, een ui, plm. 3 eetlepels tomatenpuree, een laurierblad, boter, margarine of olie. Kijkjes in de Natuur VAN DE IVEEK „Kom, dok, we vinden 'm wel," zei inspecteur Herlok, toen dokter Hompink met een lusteloosheid, die hem anders volkomen vreemd was, sigaretten gepresenteerd had. Hompink slenterde voor de zoveelste maal naar het raam. De avond was gevallen. Het regende al dagen achtereen en overal hadden zich grote plassen gevormd, die door het snelverkeer hier en daar in vervaarlijke fonteinen veranderd waren. Als versteend begon de dokter uit het raam te turen. Plotseling draaide hij zich met een ruk om. „Jongens,daar gaat-ie! Vlug! Er achteraan!" Herlok en zijn assistent Harjans, die de arts een onverwacht bezoek gebracht hadden, dat nu even onverwacht eindigde, grepen hun hoeden en snelden achter hem aan. Hompink stond al ongeduldig aan het slot van Harjans zijn auto te morrelen. HU was helemaal bulten adem en zei moeizaam: ,,'t Was 'm. Harziezie, dat Je 'm inhaalt!" De gebeurtenissen waren elkaar die dag snel opgevolgd, 's Middags had de dokter de beschikking gekregen over de auto van zijn neef Hieronymus Hompink, die voor een maand naar Afrika was vertrokken. Nog geen half uur later was de wagen verdwenen. „Gestolen!" had Hompink verklaard, ,,'t gebeurde toen ik even een wijnhandel binnenwipte, t portier van de auto had ik opengelaten, toen ik terugkwam met m(jn flessen was-ie weg!" Een taxi had hem ten slotte thuisgebracht. Ze bevonden zich nu op een buitenweg. Er waren geen tegenliggers en Harjans knipte de grote lichten aan. Tweehonderd meter vóór hen reed een donker wagentje. Herlok tuurde door zijn kijker naar het nummer bord. „QQ 1331," mompelde hij, „klopt, dok". Nadat ze een forse hangbrug achter zich gelaten hadden, betrok opeens het gezicht van Harjans. „Ikik had niet meer op zo*n lange rit ge rekend," zei hij aarzelend, „ik haal het niet. De benzine is bijna op. We moeten stoppen Verslagen stapten ze uit. Er was nergens een tankstation te bekennen. Alleen maar een soort herberg. Gelukkig regende het niet meer. Ze vluchtten huiverend het logement binnen en terwijl Hompink bier bestelde ging Harjans op benzine uit. Herlok maakte intussen een plan. „We gaan vanavond vroeg naar bed," zei hij, „en zetten morgenochtend de Jacht voort. Uw auto is nu op een eilandje, dat alleen door een brug met het vasteland verbonden is, dok! Als we de bruggewachter even waarschuwen, kunnen we er zeker van zijn, dat de dief niet ontsnapt." De volgende morgen scheen tot ieders verbazing de zon. Herlok nam contact op met de bruggewachter, maar de gestolen wagen was niet ge signaleerd. Harjans legde een plattegrond op tafel waarop hij had aange geven hoe ze t eiland het beste konden uitkammen. Toen de avond viel, hadden ze in samenwerking met de plaatselijke politie' zowat het hele eiland „gedaan", maar him moeite was niet be loond. Hompink was troosteloos: van de feestmaaltijd die hij in *t vooruitzicht gesteld had zou nu ook wel niets meer komen. Ze reden door een bos en stopten voor een houten huis. Een paar kinderen werden Juist voor het avondeten binnengeroepen. „Ach, meneer," zei een vrouw, die in de deuropening stond, tot de dokter, „we brengen hier alleen maar de weekends door. We zijn pas een uur geleden aangekomen. U bent de eerste die we langs zien komen. Maar misschien m'n zoonde énige die hier vanochtend al om 10 uur was. Zal ik 'm even Herlok keek een klein meisje, dat aarzelde of ze iets zou vertellen, doordringend aan en eindelijk kwam het hoge woord er uit. „We waren verderop aan 't ballen, meneer, en toen was de bal weg en we gingen "m zoeken en toen zag ik 'n auto staan en Miesje Rompela, zoals het kind heette, wees de plek aan. De dokter maakte een vreugdedansje. Het w&s zijn auto. Slordig, maar voor het blote oog vrijwel onzichtbaar opgesteld tussen de struiken. Het meisje zei, dat zij „de anderen" even ging halen en holde weg. Harjans begaf zich naar 'n bungalow die een eindje verder lag en keerde terug met het Jeugdige echtpaar Kraters, die zich daar schilderend en schrijvend ophield. „Hé, staat dat wagentje nou hier?" zei meneer Kraters verbaasd, „valt door die grijsgroene kleur haast niet op, hè? Ik zag het vanmorgen om een uur of 10 aankomenDacht heus dat het van meneer Rompela was." Harjans startte de motor. „Schakel de ruitenwissers maar uit, Har!" riep de dokter vrolijk, ,,'t Is droog en 't blijft droog. Jongens, nu de feest maaltijd! Stap in en In de verte tekenden zich de schimmen van de familie Rompela af. Miesje liep voorop; helemaal achteraan kwam meneer Rompela. „Eén ogenblik, dok," sprak Herlok, „ik vind dat degene die U dit geleverd heeft óók recht op een plaatsje in de wagen heeft. Laat meneermaar eens instappen, Harjans!" Vraag: WIE WORDT DOOR INSPECTEUR HERLOK VERDACHT EN WAAROM? •U3dJ3A\ Bjadtno^j jaauaui do Bui^uapjaA ap ^(ijauua^ (iq appAt BuiJBpfjaA tifiz *uaqqaq pjaauoipunjaB jaiu Bijpjs saassiM ap uapnoz 'uaraoquBB uaiz pcq inn oi u38b/a ap 'M SIY iuoz 3P U33HDS sua6jora S4 jbbjaj -apua6aj jaq uaoj 'pjaaqjBda6 (jsbbqjaao jbbqqfijq ua) }sjbb[ jaq snp sbav ojns 3q '6upjjaav ui sjassiMuapai ap qastj -BraoinB uapBJi 'joioui ap uba uajJBis jjg -sj3}bj)j :pjoo/A}uy Advertentie bliksemende zwenkingen, het foutloos kantelen en wervelen probeer te be schrijven, die levende massa, geleid door één instinct, onnaspeurlijk voor ons en onbegrijpelijk. We weten al veel van de vogels, van hun verre tochten hun broedgewoonten, hun eigenaar digheden. Maar wat drijft deze dieren, wanneer ze zonder een hapering uit hun gesloten formatie uiteenvallen tot lange onregelmatige lijnen, die naar alle windstreken uitwaaieren? Wat be zielt ze, terwijl ze in een wilde zwaai elkaar ontmoeten, om eendrachtig ver der te zwieren? Waarom vliegen er spreeuwen met hen mee, eveneens foutloos de grillige figuren mee-be- schrijvend? En wie of wat geeft het sein, dat ze alle na een halsbrekende salto mortale op het weiland te plet tergeen nood! alle voetjes keurig aan de grond, geen vleugel die beweegt, geen geluid Het lijkt wel een ernstige zaak, een plechtige bijeenkomst, waar alleen on geschreven wetten gelden. Waarom? Waartoe? Waarheen? Alleen dit laatste is de mens bekend. Naar het waarom kan hij slechts gissen. En dat is per slot van rekening maar goed ook. Hjj hoeft niet alles te weten Advertentie 't Is «en kwestie van kiinnen Want wie wil kan lekker koken. Als U tenminste Maizena Duryea gebruikt - het ideale bindmiddel voor groenten, soepen en sausen. KOEKJESVLA Onder de zonnebloemgezichten en reikend tot halverwege hun stelen, polsdik en als schuurpapier zo ruw, op de tweede verdieping dus van onze tuin, staan de herfstasters als een brede penseelstreek van warm karmijn op het heldere groen der chrysanten. Onze tuin is in deze dagen een palet, waarop de meest gedurfde kleuren el kaar verdragen, veel geel, veel paars en rood het meest. Wonderlijk, zoveel soorten rood de natuur geeft. Rood zijn de geraniums, die schitterende bloemen van Mexicaanse origine, rood is de Oostindische kers. drager van felle kleuren, haast de mooiste onder de tuinbloemen. Rood zijn de flox en de late roos, rood is ook de hemelsleutel met schermen, waarop vele vlinders azen. Want vlinders zijn er in de herfsttuin en wel de mooiste onder de kapellen. De donkere atalanta met vlekken als witte cijfers op de vleugels, de warm-bruine dagpauwoog en het rossigbruine vosje. Ook vertoont zich nog het citroentje, een prachtige dagvlinder, zacht groen en wit met fijn rode stippen. Gamma-uil is de naam voor de schemering-vlinder, fluweelgrijs van kleur, die ook bij volle zon neschijn zijn rusteloze en vluchtige be zoeken afsteekt bij de floxen, maar met zo'n haast, dat hij niet eens de rust neemt, z'n vleugels stil te houden. Doet hij dat wel even, dan zien we de oorsprong van zijn naam, nl. een wit figuurtje op de vleugel in de vorm van krow! weg zijn ze alweer, hun ru moerende stemmen klinkend van ver. De tuin ligt weer stil en in de stilte hoor ik nog duidelijker het jodelen der spreeuwen, die blijmoedig hun reper toire afzingen van de wulp, de grutto en de wielewaal. Met er tussendoor een zachte reigerschreeuw. De kieviten koppelen al geruime tijd! Ook zij zijn door de onrust besprongen. Hun plicht is ver vuld, werk aan de winkel is er niet meer in het lage natte land. De kinde ren zijn groot en de deur uit. Het zijn al flinke vogels geworden, net zo stevig op de benen als vader en moeder, maar grijsbruin van vleugeldek, in plaats van het iriserend groen en zwart bij de oudjes. Vanmorgen hebben we naar ze staan kijken, terwijl ze in groepen van honderden, zwart en wit en bruin, wa ren neergestreken op een aantal aan elkaar grenzende weilanden. Eerst een stippen- en vlekkenpatroon van ruggetjes en snavels, allemaal in dezelfde richting gepriemd en dan als bij toverslag een „rush" omhoog, een vogelleger, dat zich de lucht inwerpt, maar beheerst en in volkomen orde. Dat wordt dan een spel van vleugels, een vliegspel, geluidloos en gracieus maar zo gevarieerd van lijnen en vor men en in zo'n prachtige opeenvolging van neerstoten, omzwenken en weer omhoog veren, al die honderden li chaampjes tegelijk, dat wij als toe schouwers er sprakeloos van bewonde ring naar bleven kijken. Mijn maar een lui en log ding, terwijl ik de prikker. De boter of margarine licht bruin laten worden en het vlees er aan alle kanten doorwentelen. Onder ge regeld keren de rolletjes bruin bakken. Een scheut water toevoegen en de rol letjes gaarstoven in nog ongeveer 25 minuten. Gestoofde makreel De makreel schoonmaken m van binnen en van buiten goed wassen. De vis laten uitlekken en inwrijven met zout. De paprika doormidden snijden en het binnenste met het zaad eruit ne men. De paprika in repen snijden. De ui schoonmaken en in stukjes snijden. De boter, margarine of olie warm laten worden. Paprika en ui, tomatenpuree en laurierblad toevoegen en ongeveer 10 minuten zachtjes verwarmen. Een scheut water erbij schenken en aan de kook brengen. De makreel in de saus leggen en in ongeveer 10 minuten zachtjes gaar laten worden in de gesloten pan. Kokkie heeft de melk al gekookt en Dolf de custard al met iets koude melk tot een papje geroerd. Zo, nu het papje maar bij de melk en een minuut door laten koken. Zacht vuur, hoor! Dan de suiker erbij. Waar is de vla-schaal? Geef maar eens hier. Is de vla niet te heet, dan gieten we die over de koekjes. Hier en daar nog een stipje Jam enklaar ls het! De mieren hebben in hun ingewikkelde maatschappijen allerlei instellingen in het leven geroepen die de bewoners moeten beschermen tegen ongeregeldheden. Zo staat er in geval van brand altijd een brandweerkorps gereed om in te grijpen. Hoe doortastend de mieren die langs drukke wegen wonen in hun optreden zijn, heeft men kunnen vaststellen, toen men in zo'n nest eens een brandende kaars neerzette. Doelbewust klom meteen een legertje mieren naar boven. Ze zijn allemaal uitgerust met een zuurreservoir waarvan de inhoud het bekende mieren- zuur met grote kracht uitgestoten kan worden. Die spuitinrichting dient vooral om vijanden en ongewenste vreemdelingen op een afstand te houden, maar we zullen zien, dat de mieren er ook wel degelijk een brand mee kunnen blussen. Toen de voorste gelederen de rand van de kaars bereikt hadden, namen ze de houding aan, die hen in staat stelt krachtig te spuiten. Eindelijk begaf de vlam het. waarna de spuitgasten voor alle zekerheid de pit nog met hun kaken bewerkten zó grondig, dat er niets van overbleef! Hoe reageren nu de mieren, die midden in het bos leven op een dergelijk gevaar? Lang niet zo heftig als hun ervaren soortgenoten aan de kant van de weg! De brandweerlieden, die bijv. een gloeiende sigarenpeuk onschadelijk moeten maken, zijn zo opgewonden, dat ze er niet in slagen het vuur te doven. Ze raken totaal over stuur van de hitte die de as uitstraalt, links en rechts worden bevelen gegeven, eneen paniek is al niet meer te vermijden. Onbeheerst bestormen de mieren de „vijand" spuiten vervolgens wat in het wilde weg. Van samen werking, zoals bij de geroutineerde „weggebruikers", is helemaal geen sprake. Onze zonnebloemen hebben bezoek gehad, vanmorgen in alle vroeg te, terwijl de jonge mistige dag, nog in grijze kamerjas, nauwelijks goed wakker was. Zijn het eigenlijk nog wel zonnebloemen, die geknakte geelbruine hoofden op een magere ste lehals met krachteloze, hoewel steeds nog indrukwekkende bladeren? Op het groezelige geliggroen van hun uitgedoofde schijven is het leven ver stild. Weken lang is het daar bezoek geweest van 's morgens vroeg tot laat in de middag, een continubedrijf van insekten, die er hun arbeidsterrein hadden. Speciaal de hommels, die ha rige Ezau's onder het insektenvolk, die onvermoeibaar op hun honinggeurige vliegveldjes neerstreken, erop rond- beenden met hun 6-tal harige pootjes en weer gestegen voor een volgende landing bij een buurvrouwzonnebloem. Gezellige dieren, die hommels. Als je heel dicht bij ze ging staan, zag je hun zwartglimmend slurfje, hun zuig- werktuig, waarmee ze onverdroten diepboringen verrichtten op hun bijna verticaal hangende voedselbron. Dat is nu zo ongeveer afgelopen. Een enkel diertje, zwart-wit-licht- bruin geringd, zie ik nog traag rond draaien op de verdorde schijfbloempjes, maar van harte gaat 't niet meer. De ochtendmist verlamt hun activiteit, de herfst is voor deze brommers de tijd van gaan, anders gezegd: vóór de win ter zich meldt, zal het hele hommel volk zijn gestorven, met uitzondering van één koningin, de stammoeder of tewel de moer. Deze zal op een vorst- vriJ plaatsje in win terverdoving het moeilijke jaargetijde doorbrengen zich niet bewust van de belangrijke taak, die haar het komende Jaar wacht, na melijk het opbouwen van een nieuw hommelvolk in een nieuw nest. En toch bezoek vanmorgen op de oude zonnebloemkoppen? Ja, van een vogel, groengrijs met gele vleugelranden en als vink kenbaar aan zijn dikke kegelsnavel. Het was een wijfjesgroenvink of groenling die, ge lokt door de zetmeelrijke pitten, met veel vleugelgeklepper probeerde zich staande te houden op de harde ver- iiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiniiiiiiiiiiiiiiiiiiiiin door Sjouke van der Zee dorde omwindselbladeren. Het lukte werkelijk, hoewel een vink geen acro baat is, en daar hakte de forse snavel in de overvloed of peuterde voorzich tig een voor een de begeerde lekkernij uit het prachtig symmetrische patroon van de gedekte tafel. de bekende Griekse letter. Anderen zien er een wapen in, vandaar de twee de naam „pistooltje". Om de zomerse sfeer van deze herfstdag te versterken, is er overal om ons heen nog vogel geluid. Het lijkt op het ogenblik zelfs, of alle vogels van welde en moeras ln onze eikeboom elkaar „rendez-vous" geven. Maar ik weet wel beter! Het concertseizoen is eind september im mers ten einde. Een tjiftjaf laat zich als bij vergissing nog wel even horen, maar 't gaat niet meer van harte. Wie zijn dan die zangers van de late zomer, de vroege herfst? Wel, de spreeuwen, wie anders! De vlier heb ben ze leeggeplunderd, op de straat stenen hebben ze hun paarsrode schil derijtjes gedeponeerd en nu zitten ze in de eik, goed verborgen in het groene loof, te getuigen van hun onverwoest baar optimisme. En dat doen ze in zeer melodieuze samenspraken, een ge animeerd gebabbel, waarin vele vogel geluiden doorklinken. Ik hoor (maar in miniatuurue wulp uit het moerasje op de heide ver buiten de stad, ik herken de tureluur en de schorre kraai van de kievit en ook de wielewaal wordt zacht en glas- zuiver gefloten. Tjak, tjak, tjak! nee, flat is geen spreeuwengedoe, dit zijn echte kraaien, laag overvliegend in slordige groepen van twintig, dertig, torenkraaien of kauwtjes en grotere roeken, kenbaar aan hun basgeluid en de als vingers uitstekende vleugelpennen. Wat moet dat boven de huizen en waarom dat roepen over en weer? Is de onrust jullie al in de leden geschoten, is dit het begin van je zwerverbestaan de lange, lange winter? Tjak, tjak, krow- Mammie heeft wel 2 handen vol oude koekjes over en die toveren wij nu om in een lekker toetje! Nog een paar eetlepels frisse jam, 2 volle eet lepels custard, 2 eetlepels suiker en V2 liter melk staan klaar. Allemaal meehelpen de koekjes met Jam te bestrijken en op de bodem van de vla-schaal te verspreiden. Zijn ze erg kruimelig, dan maar zo in de schaal verspreiden en de Jam erover heen. Het voorlichtingsbureau voor de voe ding meldt We eten deze week nog niet alleen stevige winterkost, al komt de erwten soep even om de hoek kijken. Weet u dat het in vele gevallen niet nodig is om 's winters extra „vet" te koken en te eten' Wij wapenen ons tegen de kou door de kachel aan te steken en door ons warmer te kleden. Aan een extra dikke onderhuidse vetlaag hebben de mees ten van ons daarom heus geen behoef te Misschien alleen zij, die de hele dag in de kou buitenshuis doorbrengen. Zondag: Selderijsoep. Kalfs- of varkenstong, aardappelen, snij- of sperziebonen, gesmolten boter of margarine vruch tensla. Maandag: (Tong-bouillon). Andijviestamppot met een rest tong (en geraspte kaas), yoghurt met blokjes peer. Dinsdag: Gehakt, aardappelen, bieten, vanille- rijst. Woensdag: Erwtensoep met roggebrood, appel- pannekoekjes. Donderdag: Gestoofde makreel, aardappelen of rijst, groene kool, fruit. VrUdag: Gekookt ei, gebakken aardappelen, slaatje van knolselderij met wortel, chocoladevla. Zaterdag: Varkensrolletjes, aardappelen, knol raap, havermoutpap. Tong wordt gekookt in ruim water met zout en wat kruiden (b.v. ui, foelie, tijm) en geeft een heerlijke bouillon. De kooktijd van kalfstong is ongeveer 1% uur, van varkenstong ongeveer 3/4 uur. De tong kan het gemakkelijkst ontveld worden wanneer hij nog warm is. Het vlees van de tong zelf wordt in mooie schuine plakken gesneden, het vlees van het keelstuk is minder ooglijk en kan tot een ragoüt of tot croquetjes worden verwerkt of in een schotel of stamppot. Voor de andijviestamppot kan de an dijvie rauw of gekookt door de aardap pelen worden gemengd. Hebt u een restje kaas, dan kunt u dat met het overgebleven vlees gerust in de stamp pot kwijt. De smaak zal er zeker niet minder van worden, vooral niet als u de geraspte of fijngesneden kaas pas op het laatst toevoegt. Zorgt u er voor, dat u voldoende groente in de erwtensoep meekookt, b.v. prei, ui, knolselderij, bladselderij en peterselie. Niet te veel wortel nemen, dat maakt de soep wat zoet. Makreel is vooral lekker wanneer hij met iets zuurs wordt gestoofd, zoals azijn, citroensap of tomaat. Voor een slaatje van knolselderij en wortel is een kleine selderij knol vol doende. Hij wordt rauw geraspt en vermengd met de eveneens rauw ge raspte wortel. Aangezien selderij gauw verkleurt, is het raadzaam eerst het slasausje te maken, daarboven de sel derij te raspen en de groente bij beetjes door de saus te scheppen. Recepten (voor 4 personen) Varkensrolletjes 4 dunne magere of doorregen var kenslapjes, 4 middelmatig grote zure of zoetzure augurken, zout. peper of nootmuskaat, boter of margarine. De lapjes inwrijven met zout en pe per of nootmuskaat. Om iedere augurk een lapje rollen en het vlees bijeen houden met een draadje of houten

Leidsch Dagblad | 1960 | | pagina 19