sleno - typiste een jonge tekenaar Programma bezoek van Tailands Koningspaar Moordenaar Pommerenke past niet in gewone criminologische schema's Ziiiclafrïkaans minister noemt harde feiten.... Nieuwe auto's zonder chauffeur AANKOMEND TECHNISCH TEKENAAR ADMINISTRATIEVE KRACHT BEHANGERIJ Bezoeken aan diverse steden en rondvlucht boven Deltaplan Gevaarlijk zedenmisdadiger met goede manierenverzorgde haren en een zacht meisjesgezicht.... AANVOER HARING IN JULI MINDER DAN VORIG JAAR a. EEN GEREEDSCHAPS CONSTRUCTEUR b. EEN GEREEDSCHAPSTEKENAAR ROYAL McBEE NEDERLAND N.V. - LEIDEN LEIDSCH DAGBLAD ZATERDAG 15 OKTOBER 1960 Van 24 tot 27 oktober Over het Staatsbezoek dat de Koning en Koningin van Thailand aan Koningin Juliana en Prins Bernhard van 24 tot 27 oktober 1960 zullen brengen, deelt de Rijksvoorlichtingsdienst het volgende mede. Met de Koninklijke trein van de Nederlandsche Spoorwegen zullen de hoge gasten uit Zwitserland maandagmorgen 24 oktober op het station Staatsspoor in Den Haag aankomen. Na de begroeting door de Koningin, de Prins en de Prin sessen Beatrix en Irene en nadat enige autoriteiten zijn voorgesteld zal de Koning op het eerste perron de erewacht inspecteren. In de Koninklijke wachtkamer worden daarna de voorzitters van de Eerste en Tweede Kamer, de leden van de ministerraad en andere autoriteiten voorgesteld. Na aankomst naar Amsterdam Het hoge gezelschap begeeft zich ver volgens per caleches naar het Huis ten Bosch, waar kort na aankomst de hoof den van de diplomatieke missies hun op wachting zullen maken. Na het noenmaal rijden de Koning en Koningin van Thailand per auto naar de hoofdstad, waar hunne majesteiten bij het Nationaal Monument een krans zul len leggen. Vervolgens begeven zij zich naar het Rijksmuseum, waar inmiddels de Koningin en de Prins zyn aangeko men. Hier zulllen de burgemeester en de gemeenteraad aan hunne majesteiten worden voorgesteld. In een van de zalen vindt daarna een receptie plaats, ge volgd door een rondgang door het mu seum. 's Avonds vindt in de Oranjezaal van het Huis ten Bosch een gala-diner plaats, waaraan ook de Prinsessen Bea trix en Irene zullen aanzitten. Dinsdag morgen 25 oktober begeven de Koning en Koningin van Thailand zich naar de ambassade van Thailand voor een ont vangst van de Thaise kolonie in Neder land. Delft en Rotterdam Tegen het einde van de ochtend be geven de hoge gasten zich, vergezeld van Koningin en Prins, naar Delft voor een bezoek aan het Waterloopkundig Labo ratorium. Hierna zullen hunne majestei ten aanzitten aan een noenmaal aange boden door de ministerraad in het Prin senhof ter plaatse. 's Middags zal het gemeentebestuur van Rotterdam in het stadhuis aan het hoge gezelschap worden voorgesteld. Vervolgens zal het hospitaalschip van het Nederlandsche Roode Kruis, de „J. Henry Dunant", liggende in de Park haven bezichtigd worden, waarna een be zoek aan de Euromast zal worden ge bracht. De dag wordt besloten met een bezoek aan het Kurhaus, alwaar na ontvangst door het gemeentebestuur van Den Haag een concert door de Koninklijke Mili taire Kapel wordt bijgewoond. Eindhoven Woensdag 26 oktober 's ochtends ver trekken de Koning en de Koningin van Thailand, vergezeld door Prins Bern hard, van de vliegbasis Ypenburg met de regerings-Friendship naar de vliegbasis Eindhoven. Hier zullen zy worden ont vangen door de commissaris van de Koningin in de provincie Noord-Bra bant, de burgemeester en wethouders van Eindhoven, de commandant vlieg basis Eindhoven en andere autoriteiten. De hoge gasten begeven zich vervolgens per auto naar Bergejjk voor een bezoek aan de Coöperatieve Centrale Melkpro- duktenfabriek „St.-Bernardus". Na dit bezoek wordt doorgereden naar het kan tinegebouw van de N.V. Philips Gloei lampenfabrieken te Eindhoven. Hier zal worden aangezeten aan een Brabantse koffietafel, gevolgd door een rondgang door het bedrijf. 's Middags vertrekken de hoge gasten van de vliegbasis Eindhoven per rege rings-Friendship over de Zuidhollandse eilanden (Delta-plan) naar de vliegbasis Ypenburg. 's Avonds geven de Koning en Koningin van Thailand een contra-diner in het Hotel des Indes in Den Haag. Laatste dag Donderdag 27 oktober ontvangen de hoge gasten 's ochtends op Huis ten Bosch een deputatie van de Nederlands- Indische Bond van ex-Geïnterneerden (Nibeg), waarna een bezoek wordt ge bracht aan het Vredespaleis. Hier wor den zij ontvangen door het bestuur van de Carnegie-stichting, vervolgens wordt een bezoek gebracht aan het Internatio naal Gerechtshof, daarna aan het per- Amerikaans monument in Hoofddorp Een groot bronzen monument met twee figuren van elk ruim twee meter hoog op een voetstuk van 4 by 6 W meter zal voor een aantal boeren uit de Haarlemmermeer een blijvende her innering gaan vormen aan een week einde in september 1959, toen zij spon taan gastvrijheid verleenden aan tach tig personen uit Texas, die zonder hun medewerking geen nachtverblijf zouden hebben gehad. Onder meer als dank voor deze geste is onder de anderhalf miljoen boeren van het American Farm Bureau een actie gehouden om gelden voor een monument bijeen te brengen. Ook zullen hiertoe Hollandse bloembol len worden verkocht om de benodigde 30.000 a 40.000 dollar te bereiken. Als alle plannen goed verlopen zal het monument midden oktober 1961 in een gemeentelijk park in Hoofddorp wor den onthuld. De Amerikaanse beeldhouwer Lincoln Borglum, de zoon vanw ijlen Guson Borglum, die de enorme koppen van Amerikaanse presidenten in de rots van Mount Rushmore in Zuid-Dakota heeft uitgehouwen, heeft reeds een model van het monument vervaardigd. Het gemeen tebestuur van Haarlemmermeer heeft in middels het terrein voor plaatsing ge reserveerd. Het beeld zal in ons land worden gegoten. Boeren uit alle staten van Amerika zullen worden opgewekt, de onthulling bij te wonen. Bij de onthulling wil men onder meer een typisch Texaanse „barbecue" houden. Dit is een massale maaltijd in de openlucht met aan het spit gebraden vlees. manente Hof van Arbitrage en tenslotte worden de grote en kleine rechtszaal be zichtigd. 's Middags vertrekken de vorsten, ver gezeld door de Koningin en Prinses Irene, naar de vliegbasis Ypenburg, vanwaar zij met een regerings-Friendship naar Ge- nève vliegen. (Van onze correspondent in Bonn) De sedert enkele weken te Freiburg in Zuid-Duitsland terechtstaan de viervoudige moordenaar Heinrich Pommerenke (21 jaar) wordt door deskundigen een misdadiger genoemd, die in geen enkel crimino logisch schema past. Zo ongelooflijk wreed en beestachtig is deze jongeman met zijn keurig meisjesgezicht te keer gegaan, zo „veelzijdig" zijn zijn wandaden, dat hij voor criminologen een uitzonderingsgeval van zeer bijzondere aard is! Heinrich Pommerenke overviel tussen 1955 en 19 juni 1960 de dag van zijn arrestatie 67 vrouwen en kinderen. Zonder erbarmen vermoordde hij vier vrouwen op mensonterende wijze, diversen van zijn slachtoffers verwondde hij met messen en door wurging levens gevaarlijk. Dit alles heeft hij tijdens het proces te Freiburg vrij rustig bekend en bij het vooronderzoek was hij monotoon als een grammo foonplaat „afgelopen": hij bekende namelijk urenlang achter elkaar al zijn wandaden. Stekende ogen en een scherpe mond Eenmaal zei hy tegen de politie: „voor u zit geen mens, maar de duivel. In myn leven zyn een goede en een slechte Heinrich. Maar de schuld van dit alles ligt bij myn ouders, vooral bij de moe der, die my schandelik slecht heeft opgevoed". Die moeder, voor de tweede maal ge trouwd, wonende in Zurich, zal waar- schynlijk volgende week haar zoon ^ien wanneer zü zelf zal getuigen. Het is een zoon van wie de politie bij zijn arrestatie eerst niet kon geloven, dat hij de gevaarlyke zedenmisdadiger was: zijn goede manieren, zijn verzorgde haren, zijn nette kleren maskeerden zijn stekende blauwe ogen in zijn glad meisjesgezicht. Tijdens het proces, toen enkele keren vrouwelijke getuigen en journalisten vlak langs hem liepen, za gen de omstanders hoe dat gezicht dan plotseling veranderde, hoe de mond scherp als een lyn werd. hoe Pommeren- ke's handen zich vastknepen in zijn stoel. En geen vrouw in de zaal of ze kreeg op dat ogenblik de schrik om het hart. Zyn eerste moord pleegde Pommeren ke na het zien van de film „De tien geboden": bü de scène van de dans der vrouwen om het gouden kalf besloot hy plotseling een vrouw te doden! Hij kocht dezelfde dag een lang scheermes en vermoordde op bestiale wijze een 4R-jarige kantoorbediende. Na de moord en de aanranding pakte hij doodrustig een flesje melk uit de tas van zijn slachtoffer, wipte het deksel met het mes, waarmee hij de vrouw had gedood, open en dronk, zittende naast de ge storvene de melk op Genadestoot Van dergelijke onvoorstelbaar duivelse methodes getuigen ook de andere moor den In het bijzonder die op een 21-jari ge studente. Hij sloop een trein binnen, zag toevallig de studente naar het toilet gaan, schroefde een lamp in de trein- gang los waarop het donker werd en opende de treindeur naast het toilet. Toen de studente uit het toilet kwam „duwde hij haar de 120 kilometer per uur rijdende trein uit, trok aan de nood rem en sprong uit de wagon. Een half uur lang zocht hij daarna, vond het zwaar gewonde bewusteloze meisje, stak haar met een dolk op afschuwelijke wijze dood en randde daarna de dode vrouw aan Psychologen en criminologen staan voor een volslagen raadsel, zo bleek ty- dens het proces. Pommerenke heeft in gebroken, geroofd, gestolen, gewurgd, ge stoken, geslagen, aangerand en wat niet al en valt daarmede buiten het raam van de normale misdadiger die aan een bepaald soort misdaden de voorkeur geeft. Pommerenke kon alles en deed alles exact Hij bestrijdt evenwel hardnekkig dat hij zijn slachtoffers heeft willen doden, hij wilde ze „slechts" buiten gevecht stellen om zijn doel rustig te bereiken. De voorzitter van de rechtbank vroeg toen: „Maar waarom dan alle vier keer dat toesteken tot de dood?" Pommeren ke. „och, jagers noemen dat geloof ik de genadestoot Eind volgende week zal deze wolf met het zachte meisjesgezicht en de goed verzorgde haren worden veroordeeld. Meer kooplust, maar. Beste vangsten op oostelijke gronden (Van een speciale medewerker) In het rayon Zuid werd de treilvisserij op zeevis uitgeoefend door 29 schepen afkomstig uit Goedereede en Stellendam. Er werd gevist in het nabije kustgebied, hiertoe gedwongen door het slechte weer en omdat de resultaten niet slecht waren. Naar verhouding beter dan op de gronden verder westvaarts, te weten de Zandvoortse Gaten tot Smith Knoll. De vangsten bestonden voornamelijk uit tong, met verder uit de kust wat meer schol en soms wat kabeljauw. Er werd voor namelijk in Scheveningen gemarkt. De besommingen waren vrij goed. Vanuit de Zeeuwse havens visten vier schepen op zeevis en vanuit Schevenin gen 10 schepen. Deze schepen visten in hoofdzaak 3 tot 5 mijl uit de kust. Na 25 juli verplaatste de visserij zich naar de ST. 3 boei en Pittboei. De vangst was hier matig tot goed. Door de grote kot ters werd gemiddeld f3500 per week en de kleinere schepen f2500 tot f3000 be- somd. Vanuit IJmuiden werd bijna uitslui tend met de zeevistreil gevist door de z.g. „weckloggers" en kotters. De schepen die zich noordelijk waagden, bleven veel al de zondag over en bezochten de vis gronden N.W. Flat, Grote Vissersbank, Claydiep en de omgeving van de Kla- verbank en Silverpit. De aangevoerde soorten vis waren een welkome afwisse ling vergeleken bij de vangst van de gro te schepen, die bijna geheel uit haring en makreel bestond. De loggers en kot ters, die onder de kust visten, brachten veel schol en tong aan. By de Klaverbank werd hoofdzakelijk kabeljauw en wijting gevangen. Het Claydiep leverde mooie partyen kabel jauw, makreel, schelvis en wijting op. De schepen, die bij de Doggersbank visten, brachten kabeljauw, schelvis, wijting en schol aan de wal terwijl de Grote Vis sersbank in hoofdzaak makreel en schel vis leverde. De weekloggersvisten bij Helgoland- grond, Borkum Flat, Tea Kettle Hole, Lemanground en enkele mijlen, dwars van IJmuiden. Schol en tong waren we derom de voornaamste gevangen vis soorten. Gezien de reisduur waren de uitkomsten niet slecht. Niet onbevredigend Vanuit het rayon Noord werd hoofd zakelijk op tong gevist. De vloot heeft deze maand voornamelyk gevist op de zogenaamde oostelijke gronden; te we ten de gronden vanaf de Borkumer Ste nen tot de Helgolandgronden. Hier wer den doorgaans de beste tongvangsten be haald, een vangst van even boven de 1000 kg was het gemiddelde, maar bij en kele uitschieters was de vangst wel eens 1700 kg in 4 etmalen. De vangsten waren, de weersomstan digheden, in aanmerking genomen, niet onbevredigend. De uitkomsten waren echter voor vele schepen niet gunstig te noemen. Er werden diverse soorten vis gevangen. Dit hing af waar men viste; oostelijk tussen Borkum en Helgoland werd overwegend de meeste tong gevan gen, vaak in de buurt van de 1000 kg per weekreis. De bijvangst was van weinig betekenis, deze bestond hoofdzakelijk uit wat schol en tarbot. Een andere groep viste voornamelyk op de gronden tussen boei ST 3 en noord van Ameland en vin gen veel minder tong. De laatste 2 weken van juli waren de uitkomsten regelmatiger, doordat ook de kleinere schepen constant hebben kun nen vissen. De treilers en grote motor- loggers, die de haring treilvissery uit oefenden visten vanaf 55° N tot 59°30'- NB en tussen 0°30'Z.L. te weten Bay- In Amsterdam zijn gisteren twee Engelse oorlogsbodems aange komen voor een bezoek, dat tot maandag dart. Het fregat Wake ful (rechts) en de jager Carron bij het Stenen Hoofd. mans Hole, Famdeep, Devitshole, Fla- dengronden en bij het eiland Fair Hole. De vangsten waren over het algemeen goed. Het gemiddelde was 300 kantjes en 500 kisten verse haring in reizen van 12 dagen. De besomming was gemiddeld matig tot lonend: plm. f28.000 per schip per reis, tegen het laatst van de maand oplopend tot boven de f 30.000 per reis. Wisselvallig De loggers, die de haringdrijfnetvisse- rij uitoefenden, visten van 55 50'NB en van 1°30' Wh tot 0°40'0h bij Baymans Hole, Famdeep en Whitbygronden. De vangsten waren zeer wisselvallig, maar overwegend matig met enkele dagen met goede vangsten voor de gehele vloot. De gemiddelde besommingen waren van f 4000 tot f 6000 per schip per week. De kooplust was beter dan in de vorige maand, zodat slechts weinig zoute ha ring naar de vismeelfabrieken ging. Deze vraag is vooral ontstaan door een con tract, dat met Oost-Duitsland was afge sloten. De hoeveelheid vis aangebracht door de schepen bedroeg in juli 12.013.338 kg met een opbrengst van f 6.777.358. In juli 1959: 14.381.353 kg voor f6.236.828. De voornaamste soorten waren verse haring bijna drie miljoen kg, gezouten haring 3.5 miljoen kg, verse makreel bijna 2.7 mil joen kg. De aanvoer van verse haring was aanmerkelijk minder dan vorig jaar. Dit verschil was bijna 0.9 miljoen kg. De meeste vissoorten waren iets hoger in prijs per kg, behalve verse haring en verse makreel. Verse haring was f 0.28 (v.j. f0.29), verse makreel f0.18 (v.j. f 0.27). Gezouten haring steeg van f0.46 tot f 0.54. De prijs van tong bleef nage noeg gelijk: f3.47 (v. j. f3.50). De aanvoer van gezouten haring be droeg t.m. 30 juli 122.206 kantjes lv.j. 178.848 ka.). De uitvoer van gezouten haring be droeg in deze maand uitgedrukt in vaten met een netto visgewicht van 1 7 kg. 21.984 vaten tegen 18.676 vaten in juli 1959, zodat in juli 1960 3308 vaten meer werden uitgevoerd dan in diezelfde maand in 1959. De verzending vond o.m. plaats naar België, Denemarken. Oost- Duitsland, Zuid-Duitsland, Frankrijk en Noorwegen. („Visserü Nieuws"). Ook elders mankeert er lieel wat.... De Zuidafrikaanse minister van Buitenlandse Zaken, Eric Louw, heeft gisteren bij de voortzetting van de toespraken over de inter nationale politiek in de Algemene Vergadering der V.N. zijn be zorgdheid uitgesproken over de „tekenen van de groeiende invloed van het communisme in Afrika". Louw herhaalde zijn beschuldi gingen dat een aantal landen die Zuid-Afrika's rassenpolitiek heb ben aangevallen, „niet met schone handen" naar de V.N. zijn geko men. Hij sprak van discriminatie in India, Noorwegen, Zweden, I Liberia en enige andere staten. In India zijn regelmatig ongeregeld heden voorgekomen, met name in Kasjmier, en zijn deze door de politie op niets ontziende wijze onderdrukt. Volgens rapporten van de Interna- I tionale Arbeidsorganisatie en andere ge zaghebbende bronnen zün de toestan den waarin de boeren en werkende klasse in India leven schokkend. Afri kaanse studenten hebben zich over dis criminatie op Indiase universiteiten be klaagd. Het Indiase kastestelsel is nog lang niet verdwenen. De Zuidafrikaanse gedelegeerde keer de zich daarop tegen Zweden en Noor wegen en haalde artikelen in kranten van deze landen aan die melding maak ten van rassendiscriminatie en onder drukkingsmaatregelen jegens de min derheden der Lappen in Zweden en Noorwegen. Hy sprak verder over de „slavernij in Saoedi-Arabië", „de uitbuiting van negers door negers in Liberia" en de „afschaffing van de persvryheid" in de Maleise federatie en Indonesië". De niet-blanke bevolking in Zuid-Afrika leeft in veel betere omstandigheden dan de arbeiders en boeren van Azië, het Midden-Oosten, Midden-Afrika en be paalde staten in Zuid-Amerika, aldus Louw. Hij beschuldigde de Sovjet-Unie en andere communistische staten er van op de huidige zitting van de Al gemene Vergadering „openlijk en agres sief" de koude oorlog te hebben ge voerd. Hij drong bij Groot-Brittannië, Frankrijk, de V.S. en de Sovjet-Unie er op aan opnieuw pogingen te doen om hun geschillen te regelen. (In een radio-uitzending zei Louw onder meer dat de spanning in de wereld door het bezoek van premier Kroesjt-sjef en sommige andere staats- den aan de V.N. was toegenomen). ROYAL McBEE NEDERLAND N.V. vraagt vaar haar TEKENKAMER met opleiding op middelbaar-technisch niveau en enige jaren ervaring, by voor keur in de fijnmechanische industrie. met goede theoretische opleiding. Enige Jaren tekenkamer-praktyk, by voorkeur in de fijnmechanische industrie is gewenst. Uitvoerige schriftelyke sollicitaties met vermelding van opleiding en ervaring te richten aan de afdeling Per soneelszaken met verwyzing voor A naar no. 56/GK en voor B naar no. 57/GT van ROOSEVELTSTRAAT 20 ja Ford Consul, Taunus 17M, Nw Anglla '60. Opel Rekord. Volkswagens. Volkswagenbusjes WERKHOVEN'S Garage Bedrijf MARED1JK 34A TEL. 22.300, 32735 Bij het GEOLOGISCH EN MINERALOGISCH INSTI TUUT der Rijksuniversiteit te Leiden kan op korte termijn worden geplaatst Speciaal voor kaartentekenwerk. Niet jonger dan 20 jaar. Schriftelyke sollicitaties te richten tot de Administrateur van het Geologisch Instituut, Garenmarkt lb te Leiden. GEVRAAGD voor spoedige indiensttreding door aannemersbedrijf in omgeving Leiden. Brieven met opgave van leeftijd, opleiding(en) en verlangd salaris onder nummer 29478 aan het bur. van dit blad. Op KLEIN WETENSCHAPPELIJK HANDELSKANTOOR te Leiden is nog plaats voor een pientere Voorlopig voor 5 middagen per week. Vlot typen gewenst. Kennis van steno strekt tot aanbeveling. Sollicitaties met verlangd salaris onder no. 29522 aan het bureau van dit blad. Laat Uw kamer behangen door een VAKMAN! Behang v.a. f. 0.60 per rol. Vraagt staalboeken op zicht by H. DE GEEST, Haarlemmerweg 39 - Leiden Handelsonderneming vraagt Brieven aan het bureau van dit blad onder nummer 29594. ADVERTEER •Imotig in het De M1£1£S7 gelezen aran' van Lelden en Omstrek^

Leidsch Dagblad | 1960 | | pagina 13